Historie onderwijs belicht in museum 'Toetsenbord stemmachines moet worden verduidelijkt' Rijnsburgse leerkrachten werkten half jaar aan expositie Harm Dost verschijnt voor Duitse rechter 'Nederlanders houden onvoldoende rekening met plotseling overlijden' EG-landen: minder steun scheepsbouw Vagina ft DINSDAG 10 JUNI 1086 Haast gevraagd bij opknappen van 'kippebrug' in Rijnsburg RIJNSBURG - Het 'kippebrug- getje' over de Vliet in Rijnsburg, dat onlangs moest worden afgeslo ten omdat er gevaar bestaat dat het instort, moet zo snel mogelijk wor den opgeknapt. Dat vinden de woordvoerders van de politieke partijen GPV/RPF en de PvdA in de Rijnsburgse gemeenteraad. De raadsleden A. de Haas-Krom hout (PvdA) en D. Oudshoorn (GPV/RPF) pleitten er gisteravond tijdens een gemeentelijke commis sievergadering ook voor om in ver band met de afsluiting zo snel mo gelijk een alternatief te zoeken voor de tijd dat het voetgangers- bruggetje over de Vliet blijft afge sloten. Veel bejaarden maakten gebruik van het kippebruggetje. Onder meer om naar het dienstencentrum aan de Smidstraat te lopen. Boven dien is het bouwvallige ding de raadsleden een doorn in het oog. "Een aanfluiting voor het dorp", al dus mevrouw De Haas. "Er zal op korte termijn iets aan moeten ge beuren", vindt ze. Wethouder W. Glasbergen zei gisteravond de zaak te zullen on derzoeken. Donderdagavond staan het kippebruggetje en het opknap pen van een gedeelte van de Vliet overigens op de agenda voor de ge meentelijke commissie openbare werken, economische zaken en fï- De gemeenteraad moet Burgemeester Bos van Katwijk: KATWIJK - De landelijke Kiesraad zal op korte termijn maatregelen moeten nemen om de huidige elektronische stemmachines 'gebruikvrien- delijker' te maken. Volgens burgemeester C.A. Bos van Katwijk hebben de ervaringen bij de Tweede-Kamerverkie zingen in mei geleerd dat de huidige indeling van het toet senbord op een grote groep mensen zeer verwarrend over komt. Bos pleitte gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor algemeen bestuurlijke za ken voor een toetsenbord waar de 'onafzienbare rij witte knoppen' voor en na de namen van de kandi daten zijn weggelaten. "Een sys teem waarbij de druktoetsen onder de namen van de kandidaten zijn aangebracht, sluit fouten zoals die vorige maand zijn gemaakt volle dig uit", aldus de burgemeester. Katwijk was een van de gemeen ten in ons land waar door het ge bruik van de stemmachine opval lende verschuivingen tussen be paalde politieke partijen werden vastgesteld. In de kustplaats brachten vermoedelijk enkele hon derden SGP'ers hun stem uit op de CPN doordat ze niet de knop vóór maar de knop né de naam van de kandidaat indrukten. Doordat de stemmachine met meer dan twin tig kandidatenlijsten overvol was, belandde een dergelijke stem bij een volgende lijst. Ook in andere gemeenten deden zich dergelijke verschuivingen voor. Er is inmiddels al een onder zoek naar het gebruik van de door de kiesraad goedgekeurde, stem machines aangekondigd. Kiezers Het WD-raadslid J.G. van Pari don-van Tol zei gisteravond overi gens dat de problemen met de stemmachines in Katwijk voor een groot deel hadden kunnen worden voorkomen, wanneer de leden van de stembureau's vóór de Tweede Kamer-verkiezingen onderling er varingen hadden kunnen uitwisse len. De stemmachines zijn in Kat wijk in maart tijdens de gemeente raadsverkiezingen voor de eerste keer gebruikt en volgens Van Paridon bleek toen al dat veel kiezers op een verkeerde manier van de machine gebruik maakten. Verstrekkende gevolgen had dit toen niet omdat er, door het gerin ge aantal deelnemende partijen, ruimte tussen de kandidatenlijsten was opengelaten. De stemmachine blokkeerde als de kiezer de knop na de naam van de kandidaat in drukte. "Wanneer in mei tijdens een eva luatie door leden van de stembu reau's was afgesproken hoe' de voorlichting aan de kiezers zou plaatshebben, was het aantal ver gissingen tot een minimum be perkt geblgven", aldus de fractie voorzitter van de VVD. Zij werd op dit punt gesteiind door CDA-voorman A.C. Berkheij. "Er was een aantal stembureau's waar de mensen constant werden gewaarschuwd: pas op, de knop vóór de naam van de kandidaat in drukken. Bij die stembureau's zijn nauwelijks fouten gemaakt". Katwijk schafte vorige jaar twin tig stemmachines aan voor een be drag van 220.000 gulden. Berkheij vroeg gisteravond ironisch wat de afschrijvingstermijn van deze ap paratuur is. IJNSBURG - Het is geen ten toonstelling waar je zo maar even langs loopt tijdens een regen buitje op een sombere zaterdag middag. Dat doet geen recht aan de maandenlange inspanningen van de inrichters van de onder- wijsexpositie in het Rijnsburgs museum aan de Oude Vlietweg in het bloemendorp. Bezoekers moeten er echt de tijd voor ne- door Kees van Kuilenburg De onderwas-tentoonstelling die de komende maanden in het museum is te zien, wordt vrijdag- avond om half acht geopend door de voorzitter van de vereni ging voor protestants-christelijk basisonderwijs in Rijnsburg, me vrouw A. Wolthaus-Van Klave ren. De expositie, die de titel 'Toen ik op school was...' mee kreeg, duurt tot 1 februari van het volgend jaar. De tentoonstelling in het mu seum van het Genootschap Oud Rijnsburg is het werk van vijf Rijnsburgse leerkrachten: Piet Zwaan, Geert Lustig, Jan-Pieter Tensen, Rolf Schrootman, Dick van Ittersum en de secretaris van het genootschap, Theo Vink. Zij hebben ruim een half jaar aan de voorbereidingen van de exposi tie gewerkt. De titel van de tentoonstelling lijkt aan te geven dat wordt te ruggegrepen op het recente verleden van het onderwijs in Rijnsburg. "Maar dat is zeker niet het geval", zegt Dick van It tersum. "De expositie gaat veel verder terug, zelfs naar de grijze oudheid. Al wordt die periode noodgedwongen tamelijk sum mier behandeld". Middeleeuwen Ruime aandacht daarentegen is geschonken aan het onderwijs in de middeleeuwen. In die pe riode kregen veel meisjes uit adellijke geslachten hun opvoe ding in Rijnsburg. Vooral ook omdat er in die tijd, dank zij de aanwezigheid van de abdij, in Rijnsburg veel te doen was op cultureel gebied. Van Ittersum: "Maar ook het onderwijs dat in Rijnsburg werd gegeven stond in die jaren op een hoog peil. Al was dat onderwijs alleen maar weg gelegd voor mensen uit de hoge re standen". De abdissen van Rijnsburg be noemden de schoolmeesters in het dorp. In 1601, toen de laatste Rijnsburgse abdis, Stefana van Rossum, ook was overgegaan tot het protestantisme, benoemde zij Pieter de Hase tot school meester. De Hase was eveneens de reformatie toegedaan. Op de expositie zijn kopieën te zien van de sollicitatie- en de benoe mingsbrief van De Hase. Deze oude stukken zijn door de sa menstellers gevonden in het ar chief van het ridderschap van Holland. "Daar en in andere ar chieven hebben wij in de afgelo pen periode een flink deel van onze tijd doorgebracht", vertelt Van Ittersum. Om de recentere onderwijspe riode goed te belichten werden gesprekken gevoerd met oud- leerkrachten van Rijnsburgse scholen. mensen achter de onderwijs-tentoonstelling: zittend v.l.n.r.: J.P. Tensen, D. van IttersonG.J. Lustig; nde de 'technische staf: R. Strootman en M. Vink. Op de foto ontbreekt P. Zwaan. (foto Holvast) Jacob Cats Wat de 17e eeuw betreft is de aandacht minder gericht op per sonen. Maar uitgebreid wordt in gegaan op de figuur Jacob Cats (1577-1660). 'Vader' Cats had als dichter-opvoeder veel invloed op het leven in ons land. De ten toonstelling in het Rijnsburgs museum laat het een en ander zien van het werk van Cats. Ook worden voorbeelden getoond van de rekenkunde van Bartjes en proeven van de sierschrijf- kunst uit die tijd. Aan het onderwijs zoals dat in de 18e eeuw in Rynsburg werd gegeven wordt vrij weinig aan dacht besteed, al worden Hiëro- nymusi van Alphen en Betje Wolff genoemd. Daarnaast ko men de onderwijsmethodieken uit de zogenaamde 'verlichtings periode', zoals de 18e eeuw wat onderwijs betreft wordt ge noemd, aan de orde. Ruime aandacht wordt ge schonken aan de strijd voor pro testants- en rooms-katholiek on derwijs in de 19e eeuw. "Tot die tijd werd er alleen openbaar on derwijs gegeven. Later werd dat openbaar onderwijs uitgebreid met een protestantse- en rooms- katholieke afdeling. In het on derwijs van toen bestond vol gens velen te weinig oog voor voor de christelijke uitgangspun ten. Vandaar dat er met succes werd gestreden voor gelijkstel ling van het onderwijs. Daarover laten we het een en ander zien", vertelt Jan-Pieter Tensen. Schoolstrijd Ook de 'schoolstrijd' in Rijns- burg wordt belicht. In 1890 von den de hervormden en gerefor meerden elkaar en stichtten sa men een school. "Een jaar later was het al mis en gingen ze weer uit elkaar. Pas in 1979 gingen de scholen weer samen. Zo lang heeft men nodig gehad om weer tot elkaar te komen", zegt Ten sen. Veel aandacht is er uiteraard voor het recente verleden. Daar over is vanzelfsprekend hét meeste materiaal beschikbaar. Tal van foto's en ander materiaal laten zien hoe het er tot voor kort op de scholen in Rijnsburg aan toeging. Dat materiaal is afkom stig van de scholen zelf en van particulieren. De expositie is na de officiële opening te bezichtigen op vrij dagavond van 19.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 16.00 Oliespoor van Ter Aar naar Alphen TER AAR - Omdat een bromfiet ser onderuit ging op de Aardamse brug werd een oliespoor op het wegdek ontdekt dat van Ter Aar tot aan de Zegerbrug in Alphen liep. Het oliespoor werd veroor zaakt door een vrachtwagen van het Alphense bedrijf Van 't Schip waarin autowrakken zaten. De containerwagen bleek lek te zijn. De vrachtwagen werd nadat de rijkspolitie het spoor had gevolgd aangetroffen bij garage Langen- hout in Ter Aar. Later reed de auto echter met toestemming van de ge meente weer door. Dat bleek een fout omdat er nog steeds olie uit de wagen lekte. Het gevolg was dat provinciale waterstaat tot aan de Zegerbrug in Alphen speciale kor rels heeft moeten strooien om de gladheid te bestrijden. Promotie drumband Nieuwkoop NIEUWKOOP - Drumband 'Eensgezind' in Nieuwkoop heeft het afgelopen weekeinde een eerste prijs behaald op een concours in Huizen. 'Eensge zind' promoveerde hierdoor van de derde divisie naar de tweede divisie. Het Nieuwkoopse muziekge zelschap vierde dubbel feest want de tamboermaïtre behaal de een tweede prijs in de cate gorie beste tamboermaitres. De majoretten kwamen uit in de introductie-afdeling en behaal den een derde prijs. Invoer van en handel in hasj ARNHEM (ANP) - Justitie in West- Duitsland heeft besloten de 38-jari- ge Arnhemmer Harm Dost straf rechtelijk te vervolgen wegens het invoeren van en de handel in hasj. De strafzaak tegen Dost, die sinds eind juli vorig jaar in Düsseldorf gevangen zit, begint op 8 juli. De rechtbank in Düsseldorf heeft er meer dan een week voor uitgetrok ken, aldus gisteren de Duitse advo caat van de Arnhemmer, mr. M. Gregorius. De raadsman diende in septem ber vorig jaar tevergeefs een be zwaarschrift in tegen de gevangen houding van de Arnhemmer, die eind 1984 op verzoek van de West- duitse autoriteiten in Spanje werd aangehouden en acht maanden la ter door dat land aan West-Duits- land werd uitgeleverd. Volgens Gregorius had die uitle vering plaats op grond van valse beschuldigingen. De Duitsers heb ben de Spaanse autoriteiten vol gens de advocaat ten onrechte meegedeeld dat zijn cliënt op grote schaal hasj in Duitsland heeft inge voerd. In werkelijkheid zou hij in Arn- hem hasj aan enkele Duitsers heb ben verkocht. West-Duitsland stelt die verkoop aan Duitsers echter gelijk aan het in Duitsland invoe ren van drugs. Maar daarover werd volgens de advocaat destijds in het uitleveringsverzoek aan Spanje met geen woord gerept. Volgens Gregorius hebben de Duitsers de Spaanse autoriteiten dus 'wat aard en omvang van de beschuldigin gen betreft misleid'. Negen jaar geleden werd Dost na een geruchtmakend proces in Duitsland wegens hasjhandel ver oordeeld tot vier jaar gevangenis straf. De Westduitsers baseerden zich ook toen al op het zogenoem de 'universaliteitsbeginsel'. Dit houdt in dat het binnenlandse strafrecht ook geldt voor bepaalde vergrijpen die internationaal moe ten worden bestreden, ongeacht wie de vergrijpen begaat of waar en tegen wie ze zijn begaan. De veroordeling van Harm Dost, destijds medewerker van een Arn hems afkickcentrum, leidde in 1975 tot veel protesten in ons land. Na anderhalf jaar werd de Arn hemmer door de Duitsers vrijgela ten. STOCKHOLM - De radio-actieve neerslag in Zweden als gevolg van de ramp in de kerncentrale bij Tsjernobil blijft de gemoederen bezighouden. Vooral noord-Zweden blijkt zwaar gedupeerd. Uit protest tegen de nucleaire besmetting kwamen de Laplandse Catarina Utsi en haar rendier Pekka naar de in het zuiden gelegen hoofdstad Stockholm, waar ze veel bekijks trokken. (toto anp» DEN HAAG (ANP) - Nederlanders treffen nauwelijks voorzorgen voor onverwacht overlijden. Nog steeds heeft 70 procent van alle Nederlan ders geen testament en 85 procent heeft geen voogdijvoorzieningen voor de kinderen getroffen. 'Ontstellend' noemt de stichting Welzijnsbevordering Weduwen en Weduwnaars deze cijfers, die ze gisteren bekendmaakte. Al 11 jaar verspreidt de stichting brochures over dit onderwerp en voorzitter Steenvoorden biedt morgen de 30ste druk aan minister Korthals Altes (justitie) aan. De brochure geeft informatie over maatregelen die veel ellende LUXEMBURG (GPD) - De EG- landen gaan de overheidssteun aan de scheepsbouw sterk verminde ren om overcapaciteit in de scheepvaart te beperken. De mi nisters van economische zaken kwamen gisteren in in Luxemburg overeen om nationale plafonds te stellen voor de steun aan de scheepsnieuwbouw. Hoe hoog die worden is nog niet vastgesteld. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, komt volgende maand met concrete voorstellen, waarna de ministers opnieuw een besluit nemen. De bewindslieden zijn het er over eens dat de overheidssteun die onder die plafonds - die 5 jaar van kracht blijven - wordt ver strekt, gekoppeld moet worden aan een blijvende beperking van de nieuwbouwcapaciteit. De maat regelen moeten eind 1986 ingaan. De capaciteit van de scheeps bouw in de twaalf landen van de EG is de laatste 10 jaar al met 61 procent verminderd, terwijl de werkgelegenheid met meer dan 110.000 arbeidsplaatsen afnam van 206.000 tot 91.000. Maar dat is on voldoende gebleken om een einde te maken aan de overcapaciteit. De grootste concurrenten blijven Japan en Korea, die met lage prij zen de Europese werven wegcon curreerden. Aleen dankzij forse steun konden de meeste werven blijven bestaan. Omdat verwacht wordt dat de markt nog kleiner wordt, is het niet langer haalbaar om de bestaande werven met grote bedragen te blijven steunen. bij ae nasleep van een onverwacht overlijden kunnen voorkomen. Volgens de stichting heerst grote onwetendheid op het gebied van erfrecht, huwelijksgoederenrecht, testamentaire regelingen, voogdij voorzieningen, en dergelijke. Secretaresse Swarts-Schild van de stichting: "Talloze mensen ge bruiken bijvoorbeeld de giro- of bankrekening van hun man of vrouw, via een machtiging. Als de rekeninghouder zelf plotseling sterft heb je meteen de poppen aan het dansen. Dan wordt het geld ge-' blokkeerd en de achterblijver kan er niet meer bijkomen. Erger nog is het als beide ouders door een onge val komen te overlijden zonder dat er voogdijbeschikkingen zijn ge troffen voor hun kinderen. Die ko- PHILIPS GOES TAIWAN (ANP) - Philips gaat voor 27,5 procent deel nemen in de nog op te richten Tai wan Semiconductor Manufactu ring Company, een bedrijf voor si- liciumplakken. Op deze plakken worden geïntegreerde schakelin gen aangebracht en ontstaan chips. Het bedrijf gaat tegen lage kosten VLSI-schakelingen (very large sca le integrated circuits) maken. De staat houdt 48,3 procent van de aandelen. Het Industrial Technolo gy Research Institute van Taiwan maakt al chips en wil in 1987 een bedrijf openen men dan automatisch onder de hoede van de kinderbescherming. Zes arrestaties bij overladen 450 kilo hasj ZEIST (ANP) - De gemeentepolitie van Zeist heeft gisteren in Amster dam zes mannen uit Amsterdam, Den Haag en Utrecht aangehouden op verdenking van handel in 450 kilo hasj. Leden van de korpsen van Zeist, Utrecht en Amsterdam pakten de mannen in de kraag toen zij bezig waren de soft drugs - met een waarde van 2,5 miljoen gulden - van een vrachtwagen in perso nenauto's over te laden, zo heeft een politiewoordvoerder meege deeld. De politie van Zeist kwam de transactie vroegtijdig op het naar Amsterdam leidende spoor. Op de Isolatorweg in Amsterdam was de politie gistermiddag getuige van het overladen van de hasj, die tus sen een lading motoren was ver borgen. De zes mannen, in leeftijd variërend van 21 tot 47 jaar, zijn voor verhoor ingesloten. De politie sluit niet uit dat er nog meer aan houdingen zullen volgen. Het 'kippebruggetje' over de Vliet in Rijnsburg mag wegens instortingsgevaar niet worden gebruikt. (foto Holvast) uiteindelijk beslissen over de op knapbeurt. Verkeerssituatie Ook de verkeerssituatie op ver schillende punten van het bloem bollendorp komt donderdag aan de orde. De verkeerssituatie op de hoek van de Floralaan en de Oran jelaan zal die avond waarschijnlijk reden geven tot enige vreugde: na het gereedkomen van enkele wo ningen rond het kruispunt bleek het daar veel veiliger te zijn gewor den dan voorheen. Het CDA-gemeenteraadslid A.J.C. van Dijke had eerder dit jaar zijn ongerustheid met betrekking tot dit kruispunt uitgesproken. Een ambtelijke commissie is na een onderzoek ter plekke tot de conclusie gekomen dat die onge rustheid niet terecht is. Ook het parkeren van vrachtauto's op trot toirs van de Oranjelaan zou, aldus wethouder K. Brul in een toelich ting, 'tot het verleden behoren'.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 18