Reporlage Greenpeace blijft strijden voor walvis ABP-affaire: Jersey niet blij met pottekijkers Merendeel hervormden wil 'Samen op weg' DINSDAG 10 JUNI 1986 PAGINA UTRECHT - Een kleine omgebouwde Katweker vis- kotter vaart met een snelheid van 6 zeemijlen op de Atlantische Oceaan tussen Bergen en de Noorse eilan dengroepen Lofoten en Vesteralen, even boven de Noordpoolcirkel. In dit Noordoostelijk deel van de oce aan, waar de wereld bestaat uit water en bergen die loodrecht duizend meter boven de zee uitsteken, leven nog dwergvinvissen, een kleine walvissoort. De be manning van de tot Moby Dick omgedoopte voormali ge kotter zal zeker niet kunnen verhinderen dat er de komende weken weer een onaanvaardbaar aantal wal vissen wordt afgeslacht. Toch geeft Greenpeace de strijd niet op. jacht niet veel andere walvis soorten meer over zijn, hebben de Noorse jagers de dwergvinvis tot hun prooi gemaakt. 1,5 miljoen Vooral deze eeuw hebben de walvissen het zwaar te verduren gehad. In de jaren 1925-1975 zijn er niet minder dan 1,5 miljoen af geslacht. De dieren verdrinken letterlijk in de cijfers: werden er in de periode 1664/1778 60.000 walvissen door de Nederlanders buitgemaakt, vlak voor de Twee de Wereldoorlog bejaagden land genoten alleen al in het het Zuid poolgebied 365.000 walvissen. In 1937 doodden de Nederlandse ja gers 14. In Noorwegen zelf heerst er verdeeldheid over de jacht op de dwergvinvissen. Noem het maar de problematiek tussen Zuid en Noord. Het verre Noorden, ruim duizend kilometer verwijderd van de hoofdstad Oslo, voelt zich traditioneel achtergesteld bij het Zuiden. De ministeries van mi lieu en buitenlandse zaken vin den eigenlijk dat de jacht moet worden stopgezet. Maar het mi nisterie van visserij, met een mi nister uit het noorden aan het hoofd, denkt daar anders over. Voorlopig heeft de lobby uit het Noord-Noorwegen de strijd ge- Het nieuwe schip van de milieu organisatie lijkt op een kleine uitgave van de Rainbow Warrior, die vorig jaar juli in de haven van het Nieuwzeelandse Auckland door de Fransen tot zinken werd gebracht. door Gerard Dielissen "Alleen al door aanwezig te zijn, door te laten zien wat er op zo'n afgelegen plek op aarde ge beurt, willen we er voor zorgen dat de jacht niet anoniem ge beurt". Lies Vedder coördineert de actie op dit moment vanuit het Greenpeacekantoor in het Zweedse Götebörg. Vanaf van daag is ze aanwezig bij de jaar lijkse IWC-commissie (Interna tionale Walvisvaart Commissie) in Malmö, waar de Noorse jacht op de dwergvinvissen een be langrijke discussie zal opleveren. Vooral vissers van de Lofoten jagen op de kleine walvissen. Visserij is daar de belangrijkste bron van inkomsten. Door in de ze periode dwergvinvissen te be jagen worden die inkomsten nog eens extra aangevuld. Het is vooral het vlees van de dieren dat geld opbrengt. In de geschie denis van de walvisvaart heeft de dwergvinvis altijd een onbelang rijke rol gespeeld. Simpelweg omdat de dieren te klein zijn. Maar nu er door eeuwenlange Ook vorig jaar, toen de internationale walvisconferentie in het Britse Bournemouth werd. gehouden, was Greenpeace van de partij. Met een levensgrote opblaasbare walvis zette de milieuorganisatie zijn eisen voor een stop van de walvisjacht kracht bij. (foto AP) Vijftig vissersbootjes zijn nu op weg naar de jachtgebieden om het door Noorwegen zelf vastgestelde quotum van 400 dwergvinvissen te vangen. Vorig jaar leverde de jacht op de dwergvinvissen 1400 ton vlees op. Per bemanning van zo'n 7 8 bracht dat ongeveer 25.000 gulden op. Er wordt ge jaagd met behulp van gewone vissersbootjes die voor dit doel zijn uitgerust met een harpoen- kanon. De dwergvinvis, in het Noors de vagehval, weegt tussen de 6 en 8 ton en is ongeveer 9 me ter lang. 'Beschermd' Door de jacht toch te beginnen negeerde Noorwegen in feite twee belangrijke beslissingen van de Internationale Walvis vaart Commissie. Allereerst trek ken de Noren zich niets aan van het in 1982 genomen morato- riumbesluit waarin is vastgelegd dat vanaf 1986 gedurende 10 jaar niet op walvissen gejaagd mag worden: het moratorium. Bovendien werd de dwergvin vis in het Noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan vorig jaar tot een beschermde soort verklaard. De Noren (en de Sov jet-Unie) tekenden als lid van de Internationale Walvis Conferen tie bezwaar aan tegen deze be scherming. Deze landen, samen met Japan, wilden ook niets we ten van het moratorium. Daar mee behielden ze de mogelijk heid om zelf te bepalen om wel of niet te gaan jagen. Tijdens de de Conferentie van vorig jaar lieten de Noren weten eerst het wetenschappelijk on derzoek naar de populatie van de dwergvinvissen af te willen wachten. De uitkomsten worden volgende week tijdens de IWC- bijeenkomst in het Zweedse Mal mö besproken. De Noren zelf hebben twee rapporten laten maken. Eén door een door de overheid gesteund visserij-instituut in Bergen en een door een medewerker van de universiteit van Oslo. Het insti tuut kwam tot de conclusie dat de dwergvinvis door de jacht wordt bedreigd. Nu leven er nog tussen de 10 en 20.000 dewegvin- vissen. Dat is tussen de 10 en 30 procent van het oorspronkelijke aantal. De universiteit kwam tot een andere conclusie: de popula tie zou nog uit 46 tot 60 procent van dat oorspronkelijke aantal bestaan. Om voor 'bescherming' in aanmerking te komen mag er nog maar 54 procent van de oor spronkelijke populatie over zijn. Negentig bij de IWC aangesloten landen bepaalden vorig jaar dat deze walvissoort beschermd moet worden, maar de Noorse re gering koos de zijde van de uni versiteit en liet daarmee haar ei gen visserij-instituut in de kou staan. "Ze zitten er duidelijk mee in hun maag. Het liefst zouden ze de jacht ongemerkt voorbij wil len laten gaan. Maar dat zal door onze aanwezigheid niet gebeu ren", aldus Lies Vedder. Greenpeace zelf hanteert altijd de minst gunstige cijfers. Van heel veel walvispopulaties is niet of nauwelijks na te gaan hoeveel er over zijn. De industrie en an dere belanghebbenden nemen altijd de gunstige cijfers als norm. „Het is een raar spelletje dat wordt gespeeld. Niemand weet precies hoeveel er nog over zijn. We weten eigenlijk alleen dat ze langzaam verdwijnen". Zo duurt de geschiedenis van de walvisvaartbeperkende maat regelen door. Er is veel veran derd in de voorbije eeuwen. Het is duidelijk dat de IWC de laatste jaren veel goed werk heeft ver richt. Vlak na de Tweede Wereld oorlog werd deze commissie op gericht door de landen die het liefst zo snel mogelijk heel veel geld aan de dieren wilden verdie nen. Maar in de daaropvolgende jaren ontwikkelde de IWC zich toch vooral als beschermer van walvissen. Het moratoriumbésluit uit 1982 is ongetwijfeld het grootste succes. Wat dat betreft was de uitspraak van een Mexicaanse IWC-afgevaardigde tijdens de bijeenkomst van 1976 wat al te negatief toen hij zei: "Deze com missie zal de geschiedenis in gaan als een kleine groep men sen, die er niet in geslaagd is een diersoort afdoende tegen uitroei ing te beschermen, omdat ze de winsten van een paar walvis- maatschappijen belangrijker vinden dan vele duizenden wal- ST. HELIER - Het verhoor vorige week op Jersey van John Hedley Vibert, kroongetuige in de fraude affaire rond het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (ABP), heeft op het Britse Kanaaleiland enige on rust teweeggebracht. De plaatselij ke autoriteiten maken zich zorgen over Jerseys internationale reputa tie, die de laatste tijd te lijden heeft van geruchten dat het belastingpa radijs zou worden misbruikt als 'wasserette' voor narcoticageld. door Pamela Hemelrijk/ANP Bovendien is het financiële cir cuit bang klandizie te verliezen, nu andermaal is gebleken dat discre tie niet honderd procent verzekerd is, en dat inzage in de boeken - on der bepaalde omstandigheden - wel degelijk kan worden afge dwongen. In Groot-Brittannië is op het ogenblik wetgeving in de maak die de mogelijkheid biedt banken en bv's te dwingen opening van za ken te geven als de verdenking be staat dat er criminaliteit in het spel In Zwitserland, waar in 1981 wet telijke voorzieningen zijn getroffen om Justitie behulpzaam te zijn bij het opsporen van criminele activi teiten, lijkt het dezelfde kant op té gaan. Daar werden onlangs de banktegoeden van ex-president Marcos van de Filipijnen en 'Baby Doe' Duvalier, de gevluchte dicta tor van Haïti, aan de openbaarheid prijsgegeven. Ook onze eigen (nu demissionaire) minister De Koning heeft onlangs stappen gezet om korte metten te maken met de be ruchte 'Antillenroute'. Allemaal uitvloeisels van internationale be leidsafspraken, die erop gericht zyn met name de narcoticahandel onschadelijk te maken door het wegsluizen van gelden te bemoei lijken. Belastingcenten De autoriteiten hebben er duide lijk genoeg van om lijdzaam toe te zien hoe hun belastingcenten hun door de neus worden geboord. En op Jersey vraagt menigeen zich af of deze opvatting voor de belas tingparadijsjes in de wereld mis schien het begin van het einde zal betekenen. „Het zit de banken hier niet lek ker dat de autoriteiten van Jersey de Nederlandse Justitie in de boe ken heeft laten neuzen. Ze zijn bang dat deze bevoegdheid gaan deweg ook voor zuiver fiscale doel einden zal worden gebruikt. Ieder een kan tenslotte wel claimen dat er misdaad in het spel is, dat is voor Jersey moeilijk te controle ren", zegt de advocaat David Mor gan. Hij werd in 1971 door het ei landbestuur ingehuurd om de uit 1800 stammende financiële wetge ving te moderniseren, en is daarna blijven hangen. Sinds 1975 werkt hij in de hoofdstad St. Heiier als zelfstandig jurist. Volgens Morgan drijft de econo mie van het eiland voor zo'n 50 pro cent op de 'cooperation tax compa nies' oftewel de 'business' met bui tenlandse vennootschappen. Een buitenlandse onderneming die zich op Jersey vestigt is geen om- zet- of vennootschapsbelasting verschuldigd, maar behoeft slechts jaarlijks een vast bedrag van 300 pond (1200 gulden) af te dragen aan de schatkist. Deze eenvoudige en goedkope wijze van belastinghef- fen maakt aangiften overbodig en spaart belastinginspecteurs uit. Op het ogenblik staan er op het eiland ongeveer 20.000 buitenland se ondernemingen geregistreerd, die voor het overgrote deel niet meer om het lijf hebben dan een postbus. Talloze plaatselijke ban ken en beheerders die ze soms met honderden tegelijk beheren, ver dienen daar een dikke boterham aan. Ook de Algemene Bank Ne derland (ABN), die op Jersey een vestiging heeft, doet bijvoorbeeld aan dit soort dienstverlening. Björn Borg „Het zou me niet verbazen als slechts een handjevol van die 20.000 firma's ook daadwerkelijk bedrijfsmatige activiteiten uitoe fent", zegt Stephen Woods, direc teur van het plaatselijke tijdschrift 'Off-shore Finance'. Die veronderstelling gaat Peter Body, chef van de financiële redac tie van het dagblad Jersey Evening Post, iets te ver: „Het is maar watje onder bedrijfsmatige activiteiten verstaat", zegt hij. „Veel van die bv's functioneren wel degelijk in bepaalde zin. De tennisser Björn Borg bijvoorbeeld incasseert de royalties die hem vanuit alle uit hoeken van de wereld toevloeien, via een bv hier in St. Heiier. Het zelfde geldt voor talloze andere mensen van instellingen die hun brood niet op één plek verdienen, zoals internationaal bekende pop groepen en musici. Dergelijke be drijfjes verrichten administratieve taken en zijn dus meer dan alleen maar een bankrekening. Maar hun primaire reden van bestaan is na tuurlijk toch belastingontduiking. Of ,belastingvermijding', zoals de banken hier het liever noemen. Want onwettig is het niet". De mogelijkheden tot belastin gontwijking op Jersey hangen sa men met het feit, dat het Baljuw schap Jersey in feite nog altijd in een soort leenrechtelijke verhou ding staat tot het Verenigd Ko ninkrijk waarvan het deel uit maakt. De hertog van Normandië introduceerde er in de dertiende eeuw het middeleeuws gewoonte recht, en die toestand is sindsdien nagenoeg ongewijzigd gebleven. In die jaren was de scheiding van machten nog niet uitgevonden, en de baljuw hééft dan ook een dub bele bevoegdheid, die in de rest van West-Europa ongebruikelijk is: hij is tegelijkertijd politiek lei der en de hoogste rechter. Maar de belangrijkste consequentie is dat het eiland, afgezien van enkele ba sisverplichtingen zoals het eerbie digen van de Britse grondwet, poli tiek zelfstandig is. De wetten die door het Britse parlement worden aangenomen, treden niet automa tisch in werking voor Jersey, al komt het wel voor dat ze ook daar worden ingevoerd. Maar internationale verdragen over de uitwisseling van belasting gegevens, zoals die bijvoorbeeld tussen Engeland en Nederland be staan, hebben er geen rechts kracht. Successierechten, omzet- en vennootschapsbelasting wor den er niet geheven, en accijnzen op luxe-artikelen, zoals juwelen, drank en sigaretten, bestaan er niet. De hoofdstraat van St. Heiier is dan ook vergeven van parfume rieën, juweliers en sigaren- en drankwinkels. De bewoners beta len wel inkomstenbelasting, maar die bedraagt slechts 20 procent. Subtropisch Ondanks deze enorme belastin- vrijdom kan het eiland zichzelf economisch gemakkelijk bedrui pen. Deels misschien dank zij het subtropische, maar toch voorna melijk dank zij het financiële kli maat: „Dat trekt business aan", zegt David Morgan en hij kan het weten. Zijn kantoor heeft 700 bui tenlandse bv's in beheer, en er ko men er per jaar gemiddeld 125 bij. De totale aanwas van buitenlandse ondernemingen op het eiland schat hij op 4000 per jaar. De wildgroei van bv's heeft pas sinds enkele jaren een grote vlucht genomen. Vóór die tijd waren er op Jersey al wel dezelfde paradijselij ke belastingvoorwaarden, maar de rente die er werd verstrekt was ge bonden aan een - zeer laag - wette lijk maximum. Pas toen dat in het begin van de jaren zeventig werd losgelaten, werd het voor buiten landers lonend om kapitaal op het eiland te laten beheren. De buitenwereld komt echter de laatste tijd meer en meer tot de ont dekking dat het klimaat van Jersey niet alleen kapitaal, maar ook cri minaliteit aantrekt. Onlangs arres teerde de politie met een groot scheepse razzia-actie 13 eilandbe woners wegens drugshandel. En er zijn signalen die erop duiden dat de winsten van de narcoticahandel op grote schaal daarheen worden gedirigeerd, zodat de i het eiland waarschijnlijk schatbare waarde kunnen zijn bij het opsporen van de grote op drachtgevers achter diverse inter nationale drugslijnen. Het is duidelijk dat de justitiële autoriteiten het beu zijn zich daar bij te laten dwarsbomen door het middeleeuws gewoonterecht. Blaam In het klein doet John Vibert, de beheerder van de twee 'besmette' Nederlandse bv's van Van Zon en Masson - Yanwood Quality Control en Wilford Investments - wat hij kan om zijn firma Roanne Trust, die honderden buitenlandse brie venbusmaatschappijtjes bestiert, van blaam te zuiveren. Sinds eind vorig jaar is hij alleen nog maar 'consultant' van Wilford Invest ments; Masson zelf staat nu, samen met zijn vrouw, als manager van de bv geregistreerd. Ten overvloede heeft Vibert o'ok nog een mededeling aan de pers verspreid waarin hij beklemtoont dat zijn firma zonder enige arg waan met het Nederlandse duo in zee is gegaan. Van Zon werd name lijk bij hem geïntroduceerd 'door een Nederlandse advocaat met een onberispelijke reputatie'. Vibert besluit met de verzekering dat Roanne Trust 'met de grootst mo gelijke bereidwilligheid' aan het Nederlandse opsporingsonderzoek heeft meegewerkt. Het is de vraag of de Nederland se Justitie het daar ten volle mee eens is. Massons advocaat op Jer sey, mr. W. Baylhache, heeft in elk geval geen beroepsmogelijkheid onbenut gelaten om het horen van Vibert tot op de laatste minuut te verhinderen. Alles bij elkaar heeft het 2,5 jaar geduurd voor het einde lijk zover kwam. „Dat is allemaal veel te lang na tuurlijk", zegt rechter-commissaris mr. J. Swane, die er al zes reizen naar Jersey op heeft zitten. Hij twijfelt niet aan de bereidwillig heid van de plaatselijke autoritei ten om mee te werken aan verbete ring van de wetgeving, maar of het op korte termijn zoden aan de dijk zal zetten betwijfelt hij. „Er zijn zoveel haken en ogen aan, neem nou ons eerste rechts hulpverzoek in deze zaak. Dat was gebaseerd op de 'Evidence in civil and other proceedings Act', die ook op Jersey is aanvaard. Maar te elfder ure bleek dat die wet intus sen in Engeland zelf weer was in getrokken terwijl zij op het eiland nog voortleefde. Dat gaf zoveel complicaties dat we het over een andere boeg moesten' gooien en weer helemaal van voren af aan be ginnen. Nee, zoals de zaken nu staan, heeft iedere kwaadwillende de zekerheid dat hij op Jersey ten minste 2,5 jaar crimineel kan ope reren zonder dat er een haan naar kraait. En dat bevalt me niks". De Hervormde Kerk is 'inner lijk verdeeld' over de voortgang van het 'Samen op weg'-proces. dat uiteindelijk moet leiden tot hereniging met de Gereformeer de Kerken. Zestig procent is vóór en 30 procent tegen. De commissie die de reacties van de hervormde gemeenten, classes (regio's) en provinciale kerkver gaderingen heeft geordend schrijft dat in haar rapport voor de synode, die donderdag, vrij dag en zaterdag op 'Hydepark' in Doorn bijeenkomt. Vrijdagmid dag komt 'Samen op weg' aan de hand van een informatienota' ter sprake. In de commissie van onder zoek zit ook de Leidse predikant dr. S. Meijers. Hy is in de her vormde synode afgevaardigde van de classis Leiden. De her vormde en gereformeerde syno des zullen in november van dit jaar in een gezamenlijke verga dering een definitief besluit over 'Samen op weg' nemen. Is dus ongeveer 30 procent van de hervormden tegen en 60 voor, de rest, 10 procent, valt uiteen in: vóór mits en tégen tenzij (onder uitdrukkelijke voorwaarden dus). De eerste categorie betreft 6 procent, de tweede 4 procent. In totaal hebben 970 van de 1173 (centrale) hervormde ge meenten hun mening kenbaar gemaakt. Daarvan waren 599 voor en 287 tegen en maakten 84 een voorbehoud. In Drente en Friesland bestaan de minste be zwaren. In Zuid-Holland was de stemverhouding by de gemeen ten: 91 voor, 95 tegen en 27 onder voorbehoud. Voornaamste bezwaren zijn: het snelle tempo van 'Samen op weg', het opleggen van bovenaf, onduidelijkheid over de voort gang van het hervormde kerk- zijn, onzekerheid over het belij dende karakter van een herenig de kerk en een mogelijk uiteen vallen van de kerk als geheel en van plaatselijke gemeenten. Aan de andere kant zijn er ve len die van harte instemmen met de doelstellingen van 'Samen op weg' en die het tempo maar traag vinden. In een aantal gevallen loopt de plaatselijke praktijk ver vooruit op de bezinning in het al gemeen. De onderzoekcommissie komt tot de conclusie dat een direct streven naar hereniging op korte termijn geen oplossing biedt voor de problemen die 'Samen op weg' oproept. Aandelen. Vertegenwoordi gers van hervormde instanties met verantwoordelijkheid voor het beheer van fondsen hadden gisteren in Leidschendam een 'oriënterend gesprek' over aan delen in ondernemingen met be langen in Zuid-Afrika. Die in stanties waren de Raad voor de zaken van Overheid en Samenle ving, de Raad voor de Predi kantspensioenen, de Raad voor de Zending en de Generale Dia- konale Raad. Er werd niet alleen aandacht geschonken aan beleggingen van landelijke (synodale) organen. maar ook aan plaatselijke fond sen. De genoemde instanties wil len zoveel mogelijk als één ge heel in kerkelijk verband optre den. Het overleg zal worden voortgezet met mensen uit de kerkvoogdij. De deelnemers zul len proberen, de synode van no vember een voorstel te doen. Legaten Vloeken. De 'Bond tegen het vloeken' (Nieuweweg 170a Vee- nendaal) heeft dit jaar tot nu toe voor bijna f60.000 aan legaten ontvangen, zo liet het secreta riaat weten. Vorig jaar nog dreig de de bond in de rode cijfers te komen. Een najaarsactie wist dat te voorkomen. De propaganda op stations en bij bushaltes is een 'geldverslin dende activiteit'. Maar "om enigszins uit de verf te komen" zal die toch sterk moeten worden uitgebreid. De bond zal de lega ten ook gebruiken voor het in 1984 opgerichte onderzoek- en publikatiefonds. Orgel. Het transeptorgel in de rooms-katholieke Bavokerk in Haarlem behoeft een grondige schoonmaakbeurt. Die gaat min stens f30.000 kosten. Om een deel van dat bedrag bijeen te krijgen heeft het orgelcomité een 'Bavo-weekend' georganiseerd. Dat begint komende zaterdag om 10 uur. Het programma van zaterdag vermeldt orgelbespelingen, een tentoonstelling over het kerkor gel, verkoop van 'Bavo-wijn', adoptie van orgelpijpen, een markt voor gebruikte bladmu ziek, film en prijsvraag. Zondag morgen 10 uur is er een hoogmis met veel muziek. Het Adema-orgel stamt uit 1923. In 1961 heeft de orgelbou wer Vermeulen het uitgebreid. Sindsdien is het niet meer schoongemaakt. Stof heeft de klank sterk aangetast. In de nau we kernspleten (vergelijkbaar met de opening van een blok fluit) blijft elk stofje vastzitten. De ruim 2000 pijpen worden stuk voor stuk gereinigd en van wij dere kernspleten voorzien. Verlies Rustig jaar. Het jaar 1985 is voor de Gereformeerde Kerken in Nederland betrekkelijk .rustig geweest, schrijft drs. W. Bakker (Amstelveen) in zyn jaarover zicht in het pas verschenen Jaar boek 1986. Er deden zich geen schokkende gebeurtenissen voor die tot emotionele reacties aan leiding gaven. Ook waren er geen opzienbarende ontwikkelingen die het kerkelijk leven in een an dere baan brachten. Het jaarboek vermeldt het ver lies aan ledental van 1980 tot en met 1984. In 1980 gingen er 3013 meer leden af dan er bij kwamen. In 1981 was het verliescijfer 4441, het jaar daarop 5424, in 1983 be droeg het verlies 5713 en in 1984 verminderde het tot 5395. In vijf jaar was dat een totale achteruit gang met 23.986 leden. Overleden. In Herwijnen (aan de Waal) is, 79 jaar oud, de orgelbouwer K. B. Blank overle den. Geen resultaat. Het gesprek in de Zuiditaliaanse plaats Bari tussen veertien orthodoxe ker ken en de Rooms-Katholieke Kerk is zonder resultaat gëein- digd. Een beslissing over het ont werpdocument 'Geloof, sacra ment en eenheid van de kerk' - dat al voor de tweede keer op ta fel lag - zat er nog niet in. Er was één lichtpuntje: in plaats van over twee jaar is de volgende bijeenkomst al volgend jaar gepland. Hervormde Kerk: beroepen te Nieuwleusen F. van Slooten Sint Pancras; toegelaten tot de evangeliebediening K. van der Kamp Wirdum (Fr.) en J. Ruiter Een (Dr.); beroepbaar J. G. de Bruijn Groningen, J. A. Compag- ner (voorheen christelijk gerefor meerd) Rotterdam, G. Lichten berg Vledderveen, J. Lucasse Middelburg, J. de Ruiter Ridder kerk en W. L. Verwaard Slie- drecht. Gereformeerde Kerken: be roepen te Eelde-Paterswolde G. van de Veere Vlaardingen. Gere formeerde Kerken Vrijgemaakt: beroepen te Mariënberg C. J. de Ruijter Rotterdam, te Arnhem J. Kruidhof Drachten. mvstc.*

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 13