Grote zege van Kurt Waldheim Weer 20 doden in Zuid-Afrika Nauwer overleg EG-VS SSSsggg SgasissgB Veldslagen bij Westduitse centrales Oostenrijkse socialisten verslagen 'Chili gaf opdracht Palme te vermoorden' Actie Greenpeace tegen transport splijtstof Baby na val toch overleden MAANDAG 9 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 WENEN - Met de verkiezing van Kurt Waldheim tot Oostenrijks nieuwe president, is gisteren een einde gekomen aan de na-oorlogse socialistische leiding van de kleine Al penrepubliek. Waldheim, die kandidaat was voor de conservatieve Oostenrijkse Volks partij, vierde zijn overwinning gisteren, bejubeld door de Oostenrijkers die hem met overweldigende meerderheid kozen. LONDEN - Het bewind in Chili zit mogelijk achter de moord op de Zweedse premier Olof Palme. Dat meldt de Britse zondagskrant The Observer op gezag van regerings kringen in Zweden. door Henk Dam Palme werd op 28 februari jongstleden doodgeschoten in de straten van Stockholm toen hü 's avond laat uit een bioscoop kwam. Ondanks een intensieve jacht van de Zweedse politie is tot nu toe niet duidelijk geworden wie voor de moord verantwoordelijk was. The Observer citeert nu Zweedse autoriteiten die zeggen over de be wijzen te beschikken dat de Chi leense geheime dienst, de DINA, al in 1975 de opdracht gaf Palme te vermoorden. Dit zou te maken hebben met Palme's invloedrijke oppositie tegen het bewind in Chi li. De DINA, aldus de Britse krant, gaf de opdracht voor de moord aanvankelijk aan Michael Town- ley, een Amerikaan met uiterst rechtse sympathieën die in 1976 ook al zat achter de moord in Was hington op Orlando Letelier, een vooraanstaand tegenstander van de Chileense leider Pinochet. Townley werd in Amerika opge pakt, en kreeg een verhoudingsge wijs korte gevangenisstraf in ruil voor het verraden van zijn mede plichtigen. De Amerikaan heeft zijn straf goeddeels uitgediend, is thans vrij op borgtocht en zal over enkele maanden definitief vrij man zijn. Tijdens de verhoren door de Amerikaanse politie bekende Townley ook, dat de DINA hem de opdracht had gegeven Olof Palme om te brengen. Wat de Zweden nu willen weten is of de Chilenen na Townley wellicht iemand anders de opdracht voor de moord hebben gegeven. Persoonlijke betrokken heid van Townley wordt niet waar schijnlijk geacht. Wijlen Olof Palme, prominent te genstander van het regime-Pino chet. Hoog op de dodenlijst? (foto api Al op 4 juni kwam Waldheim slechts 16.500 stemmen tekort om met absolute meerderheid te wor den gekozen. De verslagen sociaal democraten zouden vandaag nog bijeen komen om de voor hen door Hans Hoogendijk rampzalige uitslag te bespreken. Wijzingingen in de top van de par tij worden niet uitgesloten. Centraal thema in de verkie zingsstrijd was het oorlogsverle den van Waldheim. Hij was vooral door het joodse Wereldcongres, WJC, aangevallen op zijn geheu genverlies ten aanzien van de oor log. Waldheim, die als officier-or donnans op de Balkan in Hitiers le ger diende, heeft altijd ontkend op de hoogte te zijn geweest van oor logsmisdaden begaan in dit ge bied. Deze ontkenning is door joodse organisaties en Israël scherp bekri tiseerd. Afgelopen week nog stelde het joodse Wereldcongres dat als Oostenrijk Waldheim zou kiezen, dit een symbolische amnestie voor de jodenmoord in de Tweede We reldoorlog betekende. De Oosten rijkers hebben anders beslist. Ge volg gevend aan de oproep van de conservatieve Oostenrijkse Volks partij "Wij, Oostenrijkers kiezen wie wij willen. Waldheim juist nu", hebben zij willen bewijzen dat ze geen 'inmenging' dulden in hun nog altijd onverwerkte oorlogsver leden. Pogingen ook van de Israëlische regering om de keuze van Wald heim te verhinderen, hebben hem eerder gebaat dan geschaad. Dit weekeinde nog kwam de Israëli sche minister van justitie, Morda'i. met nieuwe aantijgingen. Hij zei dat er aanwijzingen zijn dat Wald heim tijdens de Tweede Wereld oorlog een jood heeft dood gemar teld. Verder wordt onderzocht of de nieuwe president van Oosten rijk de executie van een kroatische recruut heeft bevolen. Waldheim heeft steeds beweerd dat er aan "mijn handen geen bloed kleeft". In een eerste reactie op zijn ver kiezing zei hij dat hij de Oostenrij kers wil verzoenen na een verkie zingsstrijd die het land in twee de len heeft gesplitst. Hij wil een pre sident zijn die boven de partijen staat. Voor de meeste Oostenrij kers betekent dit dat er over hun oorlogsverleden dus niet wordt ge praat. De meerderheid van de 5,5 miljoen stemgerechtigde Alpenbe woners heeft de man gekozen die volgens de OVP-pamfletten de 'grootste Oostenrijker is'. De tot nu toe bekend geworden documenten bevatten geen bewijs voor de bewering dat Waldheim persoonlijk bij oorlogsmisdaden betrokken is geweest, of dat hij een j enthousiast aanhanger van de na zi's is geweest. Het tegendeel ligt meer voor de hand getuige zijn woorden dat "wat ik heb onder gaan hetzelfde noodlot is geweest als dat van honderdduizenden an dere Oostenrijkers. Er was geen al ternatief'. HEEMSKERK - De twaalf landen De ministers van buitenlandse Lneh?i^iïv»n„UHiefnnTe^ van de Europese Gemeenschap zaken van de twaalf, die het afgelo- en hy moet vanuit die functie vee willen meer en nauwer met de Ver pen weekeinde in het Noordhol- ^ler,.£mI=d vZln enigde Staten gaan overleggen, landse Heemskerk bijeen waren, hebben besloten een werkgroep e nieuwe president van OostenrijkKurt Waldheimstaat i i hem de teleurgestelde socialistische kandidaat Kurt Sleyr< zijn overwinning verslaggevers te woord. Rechts dan vele anderen. Zijn grootste fout is geweest dat hij dit nooit heeft willen toegeven. De Oostenrijkse presi- door Hans de Bruijn Peru In de Peruaanse hoofdstad Lima zijn zaterdag vier bommen ontploft bij een plein waar president Alan Garcia een plechtigheid bijwoon de. Drie mensen vonden de dood en zeker vijf anderen raakten ge wond. Volgens de politie explodeerde de eerste bom vijf minuten voor Garcia op het Bolognesiplein aan kwam. De drie andere bommen ontploften nadat de president was vertrokken. Vermoed wordt dat de bommen zijn geplaatst door de ma oïstische guerrillabeweging Lich tend Pad. Verkiezingen DDR Van de 12,4 stemgerechtigde Oostduitsers heeft gisteren 99,73 procent zijn stem uitgebracht in de verkiezingen voor een nieuw Oost duits parlement (Volkskammer) en nieuwe regionale raden. Dit hoge opkomstcijfer werd bekendge maakt door de verkiezingscommis sie van de DDR. Het „Nationale Front", een eenheidslijst die onder meer de communistische partij omvat, kreeg volgens die resulta ten 99,94 procent van de stemmen. Dat is een stijging van 0,08 procent in vergelijking met de vorige ver kiezingen in 1981. La Belle Een Amerikaanse sergeant die bij de bomaanslag op de Berlijnse discotheek La Belle zwaar gewond raakte is aan zijn verwondingen bezweken. De 26-jarige James Goins werd na de aanslag in kritie ke toestand naar het ziekenhuis ge bracht waar hij nooit meer is bijge komen. Bij de aanslag werden twee men sen, een Amerikaanse soldaat en een Turkse vrouw, direct gedood en raakten 230 mensen gewond. De VS gaven Libië de schuld van de aanslag en deze was voor de Ame rikanen aanleiding om als vergel ding de aanvallen uit te voeren op Libië. Haïti Luitenant-generaal Henri Nam- phy, de leider van de regerende raad van Haïti, heeft zaterdag be kendgemaakt dat in november 1987 verkiezingen zullen worden gehouden. Zelf zal hij niet kandi daat staan voor het president schap. Namphy, die de bekendmaking deed in een televisierede van een half uur, was steeds meer onder druk gekomen om een verkiezings datum vast te stellen. De laatste da gen waren overal op Haïti demon straties gehouden en straten gebar ricadeerd, terwijl leidende politici dreigden met een algemene sta king. dent kan al deze problemen het teneinde herhaling van de recente beste bestrijden door in zijn nieu- wnjvmgen over en weer te voorko CIVITAVECCHIA (AP/Rtr/AFP/ sloot hem echter °P in het vooron- ANP) - Twee leden van de milieu- der- I" de haven werd de Italiaan organisatie Greenpeace hebben weer vrijgelaten. kifïr»e^oSirH0»Ldh Een woordvoerder van Green- kaanse besluit mpn van^Mprti«P?r^n^»n «JhJlr peace noemde de actie later een pens te gaan maken, de weigeri water^ uit Groot-BriUann?ë^Voï: succes. Greenpeace meent dat bij gens Greenpeace hoge ambtenaren te laten 1 gaan hoe dat verbeterde overleg tot stand kan worden gebracht. „Euro pa kan politiek net zo'n rol spelen als de VS", zei de Nederlandse mi nister Van den Broek gisteren. De EG en de VS hebben de laat ste maanden herhaaldelijk met el kaar overhoop gelegen. Er woedt al bijna een jaar een 'handelsoorlog' over de export van met name land- bouwprodukten, terwijl de Euro pese landen bovendien allerminst gelukkig zijn met de manier waar op de VS in een aantal regionale politieke problemen zijn opgetre den. De eenzijdige Amerikaanse actie tegen Libië, de opstelling van de VS in Midden-Amerika, het Ameri- chemische wa- i Washington om het akkoorc ton afgewerkte splijtstofstaven uit een kerncentrale in de buurt van Rome naar de Britse opwerkings fabriek Sellafield vervoeren. Bij de actie belandde één activist in zee, een ander werd door de beman ning aan boord gevangen gezet. hPt «rhin tn cc" on8eluk met het schiP stra* van Bern over menselijke contac- 'nfctauon nJ lingsdoses zouden vrijkomen die ten tussen Oost en West te tekenen gelijk zijn aan de ontsnapte hoe- en het voornemen om zich niet lan- veelheid bij de kerncentrale in het ger aan het Salt-2-akkoord te hou- Russische Tsjernobil. Greenpeace den, hebben veel Europese kritiek opgeroepen. Minister Van den Broek, die de vergadering in Heemskerk leidde. Amerikaanse collega George eist verder dat de kerncentrale Latina gesloten wordt omdat de centrale qua ontwerp lijkt op die in Tsjernobil. De komende dagen zal had al op de NAVO-vergadering De Mediterranean Shearwater de milieu-organisatie ook actie het Canadese Halifax aangekon- was op weg naar de Italiaanse ha- voeren tegen het transport van digd zo'n sfeerverbeterend overleg ven Civitavecchia waar het nu- splijtstof over land tussen Latina met de Amerikanen te willen. Zijn cleair afval aan boord zou nemen en de haven, van de kerncentrale in Latina. Toen het schip de kust naderde, zetten leden van Greenpeace vanaf hun schip de Sirius in een rubber boot koers naar het Britse schip. Twee van hen probeerden vervol gens met ladders aan boord te ko men. Hierbij raakte een Spanjaard te water. Een milieu-activist uit Genua slaagde er wel in op het schip te komen. 'De bemanning Shultz liet toen al weten daar niet afkerig van te zijn. De EG-ministers namen gisteren Van den Broeks suggestie over. Maar voorlopig zal slechts op amb telijk niveau gepraat worden en niet, zoals de bewindsman aanvan kelijk wilde, meteen door de 'EG- troika', de ministers van buiten landse zaken van de landen die het vorige, het huidige en het komen de EG-voorzitterschap bekleden. Zuid-Afrika De EG-landen wachten nog even af met nieuwe sancties tegen Zuid- Afrika. Van den Broek zei dat eerst gewacht wordt op het resultaat van de bemiddelingspogingen, die een groep van 'wijze mannen' uit het Britse Gemenebest momenteel on derneemt. Mislukken die, dan zul len de ministers zich volgende week maandag in Luxemburg op nieuw op de situatie beraden. Hoewel de wijze mannen nog geen eindrapport hebben uitge bracht, zouden zij er volgens nog onbevestigde berichten niet in ge slaagd zijn een zinvol contact tus sen de Zuidafrikaanse regering en de zwarte meerderheid tot stand te brengen. Van den Broek zei „niet erg opti mistisch te zijn over de ontwikke lingen. Als alleen de Zuidafrikaan se regering straks, met voorbijgaan aan de zwarte bevolking, beslist over de toekomst van de apartheid, dan lijkt verder geweld onvermij delijk". JOHANNESBURG - Het geweld in Zuid-Afrika heeft gedurende het afgelopen weekend aan minstens twintig personen het leven gekost. Tien zwarte mijnwerkers kwamen zaterdag bij Vrijheid in de Natal om het leven bij gevechten tussen aanhangers van de grootste Zuid afrikaanse vakbond, de NUM (Na- door Ruud de Wit tionale Unie van Mijnwerkers) en aanhangers van de concurrerende UWUSA (de Verenigde Arbeiders Unie van Zuid-Afrika). En in Wel kom werd een zwarte jongen door vijf blanken, waarschijnlijk dienst plichtigen, met een bajonet dood gestoken. Twee van hen konden gearresteerd worden. Het aanhoudende geweld in Zuid-Afrika doet de geruchten toe nemen dat de Zuidafrikaanse rege ring zeer binnenkort een algehele Demonstratie tegen Martens' bezuinigingen BRUSSEL (ANP) - In de binnen stad van Brussel hebben gister middag opnieuw enkele tiendui zenden leerkrachten en scholieren betoogd tegen de bezuinigings plannen van de Belgische regering. Het christelijk-liberale kabinet- Martens wil 14.000 banen in het on derwijs af stoten in het kader van de bezuinigingen die dit en vol gend jaar 200 miljard frank elf miljard gulden) zouden moeten op brengen. Volgens de organisatoren liepen naar schating 60.000 mensen mee in de vreedzame betoging. Politie en rijkswacht hielden het op iets meer dan 20.000 activisten. De de monstratie was op touw gezet door het katholieke onderwijs en na drukkelijk niet tegen de regering maar alleen tegen de besparingen in de onderwijssector gericht. Veel Walen liepen gisteren mee omdat de bezuinigingen vooral in dat ge deelte van het land zullen worden gevoeld omdat daar de verniewing van het middelbaar onderwijs ver der is voortgeschreden dan in de rest van België. noodtoestand zal uitroepen. Twee regeringsgezinde zondagskranten, de Afrikaanstalige Rapport en de Engelstalige Sunday Times open den gisteren met deze veronder stelling. Rapport sprak zelfs over het mogelijk uitroepen van de 'staat van beleg' door de regering- Botha, wat onder meer inhoudt dat de burgerlijke rechtspraak zal wor den vervangen door een militaire. Een andere reden voor het uit roepen van de noodtoestand kan de Soweto-herdenking zijn op maandag zestien juni. De minister van wet en orde, Louis le Grange, heeft vorige week al geprobeerd wijzigingen op bestaande veilig heidswetten door het Zuidafri kaanse driekamerparlement te drukken. Deze veranderingen ge ven aan de minister de macht om leger en politie voor drie maanden tijd in bepaalde gebieden nage noeg onbeperkte en ongecontro leerde bevoegdheid te geven. Ook wilde minister Le Grange dat ar restanten voor maximaal 180 da gen in plaats van de huidige 90 zon der vorm van proces vastgehouden kunnen worden. Twee kamers van het parlement besloten de wetswijzigingen terug te verwijzen naar een adviesli chaam. Le Grange vreest nu dat door dit oponthoud de veranderin gen niet voor de bewuste zestien juni in het wetboek opgenomen kunnen worden. Verder zijn vol gens onbevestigde berichten van 35.000 dienstplichtigen alle verlo ven ingetrokken. Zij zullen in ieder geval het komende weekend pa raat worden gehouden. NEW YORK (AP) - Een 11 maanden oude baby die een week geleden 17 verdiepingen naar beneden viel vanaf een flatgebouw is zaterdag in een ziekenhuis in New York overle den. De baby lag in het ziekenhuis met zware beschadigingen aan hersens, longen en andere orga nen. Op 2 juni viel de baby uit raam van de woning van zijn ouders. De val werd gebroken door een appelboom. Iraanse leider Rajavi vertrekt uit Frankrijk PARIJS (AFP) - De Iraanse oppo sitieleider Massoud Regavi, die sinds 1981 in de buurt van Parijs woonde, heeft Frankrijk zaterdag verlaten nadat de Franse politie zijn huis was binnengevallen om de identiteitspapieren van enkele tientallen aanhangers te controle ren. Na de politie-operatie. die groots was opgezet, vertrok Rajavi vanaf de luchthaven van Bourget naar Irak. Uit goedingelichte bron werd vernomen dat de leider van de ver zetsorganisatie „Mujahedien Chalq" Frankrijk vrijwillig heeft verlaten en niet is uitgewezen. Eind vorige maand heeft Iran Frankrijk gevraagd om de uitleve ring van onder meer Rajavi. De Iraanse vice-premier Moayeri be zocht Frankrijk om de koele be trekkingen met Parijs te verbete- Premier Chirac beloofde hem de vluchtelingenstatus van tegenstan ders van Chomeiny, die in balling schap in Franrkijk wonen, op nieuw te bezien. Parijs hoopt dat betere betrekkingen met Teheran de kans op vrijlating van negen Fransen, die in Beiroet worden vastgehouden door pro-Iraanse strijders, zal vergroten. BONN - Ongeveer 100.000 West duitsers hebben zaterdag gede monstreerd tegen kernenergie. Daarbij kwam het in Brokdorf (45.000 demonstranten) en in Wac- kersdorf (25.000 actievoerders) tot verbitterde gevechten tussen radi cale demonstranten en de West duitse ME. Aan beide zijden vielen tientallen gewonden. De politie ar resteerde meer dan 150 geweldda dige demonstranten. door Hans Hoogendijk Tienduizenden tegenstanders van kernenergie bereikten de kern centrale in het Noordduitse Brok dorf helemaal niet, omdat de poli tie 30 kilometer voor de centrale de wegen had afgezet om iedereen te fouilleren. De door de regering en vreedza me demonstranten gevreesde mas sale slag tussen de ME en geweld dadige demonstranten bleef uit door de uiterst nauwkeurige cop- trole. Rond de kerncentrale Brok dorf waren 5000 politiemensen in actie. De Westduitse ME volgde in Brokdorf een nieuwe tactiek. Tot nu kwamen de speciale eenheden pas in actie als gewelddadige de monstranten hekken bestormden, nu ging men veel sneller tot de te genaanval over. Daarbij werd ook CN- en CS-gas ingezet. Onder dekking van waterkanon nen leverden eenheden van de pa ramilitaire Bundesgrenzschutz een ware slag met enkele honderden zogenaamde 'chaoten' die door de mazen van het controlenet waren geglipt. Vermomde demonstran ten staken politiewagens in brand, beschoten de politie met stalen ko gels en lichtspoormunitie en maak ten een pistool buit. Ook in het Beierse Wackersdorf, waar een opwerkingsfabriek voor uitgewerkte kembrandstofstaven moet komen, kwam het tot geweld- Een demonstrant schiet lichtspoorkogels afin de richting van de vesting annex kerncentrale in Brokdorf dadigheden. Ondanks een demon stratieverbod trokken naar schat ting 25.000 mensen op naar de hek ken rond de bouwplaats. Daar stonden zy oog in oog met ruim 3500 ME'ers. De demonstratie verliep vreed zaam totdat een groep van honderd vermomde 'chaoten' de hekken be stormde en met een molotovcock tail een politiewagen in brand stak. De ME beantwoordde dit met kei harde charges. Later werd een groep ME'ers klemgereden door naar schattting 70 gemaskerde mo- tonriiders die de ingesloten poli tiemannen met stenen en katapults bekogelden. De ME zette daarop traangas in. Misdadig Vreedzamer ging het toe in Mün- chen, waar 9000 mensen, onder wie 4000 kinderen, demonstreerden te gen de gevaren van kernenergie. Ook bij de demonstratie tegen de hoge-temperatuur-reactor in Hamm, waaraan 8000 mensen mee deden, bleven incidenten uit. In Wurzburg demonstreerden ruim 12.000 mensen vooreen West duitse 'Ausstieg' uit de kernener gie. SPD-fractieleider Hans Jo- chen Vogel noemde het een ernsti ge fout dat de net benoemde CDU- minister van milieu, Wallmann, niet aan de manifestatie deelnam. De Westduitse regering veroor deelde net als de SPD de geweld dadige incidenten in Wackersdorf en Brokdorf. CSU-voorzitter en minister-president van Beieren, Franz Josef Strauss, eiste een har der optreden tegen de 'misdadige chaoten'. „Er bestaat hier een wandelend burgeroorlogsleger van chaoten die op afroep inzetbaar zijn van de startbaan-west in Frankfort tot Brokdorf, van Mutlangen tot Wac kersdorf. De politie moet worden versterkt om het hoofd te kunnen bieden aan deze communistische en anarchistische misdadigers", verklaarde Strauss. Intussen worden de stemmen in West-Duitsland die roepen om een beperking van het demonstratie- recht, steeds luider. De centrum rechtse regering probeert met de belangrijke deelstaatsverkiezingen in Nedersaksen voor de deur, voor al de Groenen mede-aansprakelijk te stellen voor het geweld dat de gemaskerde demonstranten keer op keer ontketenen. Agenten CDU-fractieleider Dregger noemde vrijdag in een Bondsdag debat de Groenen 'agenten van de Sowjet-Unie'. Ook de liberale mi nister van buitenlandse zaken, Genscher, viel de Groenen hard Hij zei dat de Groenen niet in staat zijn de vrede te bewa- „Men kan niet enerzijds het mo nopolie voor vrede en humaniteit zich opeisen en anderzijds klappen als er een bericht binnen komt over gewonde politiemen sen. Er bestaat geen duidelijker be wijs voor niet-humaniteit". Genscher doelde op het twee we ken geleden gehouden partijcon gres van de Groenen, waarbij af gevaardigden hadden geapplaudi- seerd toen een melding binnen kwam over gewonde politiemen sen in Wackersdorf. Intussen hebben de Groenen in Hessen aangekondigd dat zij de Groen-rode regeringscoalitie in de ze deelstaat zullen verlaten als niet voor het einde van de regeringspe riode in 1987 alle in Hessen werkende kernreactoren zijn uitge schakeld. In Hessen zetelt de eer ste en tot nu toe enige Groene mi nister, Joschka Fischer.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7