Patiënt proefkonijn Sfeer van vervlogen tijden Cafeïnevrije Hotels Prijsopdrijving Consument Hotel Cliveden sjiekste van Engeland Computerclub prijslijst voor gebruikte PC's PAGINA 6 MAANDAG 9 JUNI 1986 O Drie bijbels in het nachtkastje. Een douche, waarvan de stralen handig het lichaam ontwijken. Een gebarsten wasbak, gesigneerd met een lange zwarte haar. Een magni fiek uitzicht op enkele troggen met mortel. Juist, we zijn weer op vakantie. Genieten maar. Gaat u ook dit jaar? Wij wel. Nu maar hopen dat het hotel in de fol der niet weer is gefotografeerd met een groothoeklens. Ach, wat zeur ik toch. Al dat nega tieve gedoe. Meestal voelen wij ons in hotelkamers, hoe onooglijk ze ook mogen.zijn, juist onmiddellijk op ons gemak. Nadat we de bed den even met de vingertoppen op beslaapbaarheid hebben gecontro leerd en het 'noodgeld' hebben weggestopt onder de matras - want Hollanders blijven we en 'in de waerelt is veel gevaer! - komen we in een gemoedsstemming, die je nog het beste zou kunnen om schrijven als roekeloos zorgenvrij. Geen portretten van familieleden of geliefden die ons aanstaren, als de ANWB-alarmcentrale het wil geen telefoon die rinkelt - wat een anonimiteit! Klappen we de ouder wetse spiegel dicht, dan bestaan we zelfs voor onszelf even niet meer. Een verademing, zo'n ver blijf in een hotel. Ik herinner me eigenlijk maar één hotel, waarin we ons niet zo senang voelden. Het stond in de 'witte' ha venstad Izmir in Turkije, 's Avonds, voor veel geld, had een ta xi-chauffeur ons er naar toe ge bracht. De receptionist droeg zo'n misse zonnebril, zo'n spiegelend geval. Aan de sleutel die hij ons overhandigde hing niet, zoals ge woonlijk, een rubberen peer, maar een Davy-Crockettstaartje, u weet wel, zo'n harige pluim die nozems vroeger achterop hun Puchs be vestigden. Nadat de bril het geld had opge streken, wees hij ons een gammele trap, aan het eind waarvan zich ons onderkomen voor de nacht zou be vinden. Toen wij na veel wrikken en duwen de deur daarvan einde lijk hadden weten open te krijgen, werden wij geconfronteerd met een soort latrinewaarin twee bed den waren neergezet. Op de muren wemelde het van hakafdrukken, in het midden waarvan zich een ge plet insekt bevond. Na de ravage in ogenschouw te hebben genomen en een kort schietgebed tot Allah, vleiden we ons geheel gekleed neer op de paardedekens, waarvan al leen al de aanblik je een onver draaglijke jeuk bezorgde. Maar het mooiste kwam 's morgens. Om zes uur hoorden we hoe er naast ons iemand een raam openschoof. Ik wierp een blik naar buiten en zag tot mijn ontzetting hoe er grote stukken lillend vlees vanaf vier hoog naar beneden werden gesme ten. Ze waren nog niet op de ste nen neergepletst, of van alle kan ten schoten er katten op af. Ik weet niet of het Guinness Book of Re cords het wereldrecord 'trap-afda- len' vermeldt, maar als dat zo is, hebben wij het ongetwijfeld gebro ken. Mag ik u daarom een tip geven? Wanneer u op eigen gelegenheid reist, zorg dan altijd dat u nog bij daglicht aankomt op de plaats van bestemming. Vooral als het een grote stad betreft. Dan kunt u zelf zoeken en bent u niet aangewezen opéén 'snorder'. En dan nog een advies. Hou in dë koffer nog een plaatsje over voor wat humor. Dat mag in elk land vrij worden ingevoerd. Ik zeg dit, omdat er zich bij veel reizende 'stellen' in dë vakantie iets ontwik kelt, dat door psychologen wel een FAT-relatie wordt genoemd. De kapitalen staan voor 'Falling Apart Together'. Daar hebben wij geluk kig (nog?) geen last van. Alleen over die belachelijk hoge fooien die mijn wederhelft af en toe op het ebonieten bordje laat liggen, kan ik me soms wel eéns kwaad maken. Maar ja, dan had ik maar een man als Marcel Proust moeten nemen. Weet u wat die flikte? Nee? Dan zal ik het u even vertellen. Proust kwam veel in de 'Ritz', een sjiek en beroemd hotel in Parijs. Elke avond, vaste prik, zat hij daar van achter zijn koninginnesoepje de hogere kringen gade te slaan. Hij had er een vaste kelner, Olivier Da- bescat, die hem veel inlichtingen toespeelde over de gasten. Die Proust dan weer kon gebruiken voor zijn romans. Op zekere avond, óp het moment dat er afgerekend moest worden, vroeg Marcel Proust aan Olivier: 'Zeg, Olivier, zou je me twintig francs kunnen le nen?' 'Maar natuurlijk, meneer Proust!', antwoordde Olivier, en hij wilde zijn vetlederen portefeuille al trekken. Proust hield hem tegen met een handgebaar, en sprak- :'Hou ze, Olivier. Ze zijn voor jou!' Kijk, dat is nog eens een rijk ge baar. Moet u straks toch eens pro beren in die leiike havenkroeg. ANGELA PINNEBERG LEIDEN - Jaarlijks nemen duizenden patiënten deel aan een medisch experi ment. Dat gebeurt niet altijd met hun toestemming; soms zijn ze er niets eens van op de hoogte. Het is volgens de Con sumentenbond zelfs een publiek ge heim, dat buitenlandse onderzoekers naar Nederland komen om experimen ten te doen die in eigen land niet zijn toegestaan. De rechtspositie van echte proefkonijnen is hier beter geregeld dan die voor menselijke, zo luidt de bittere opvatting die in de laatste Consumen tengids wordt geventileerd. Cijfers reikt de Consumentenbond niet aan. Wel voorbeelden. Zoals het ge val van een oogarts, die honderden pa tiënten te zware brillenglazen en pupil- verwijderende druppels voorschreef, omdat hij in die 'therapie' geloofde. Of het geval van de neuroloog die voor zijn promotie een nieuwe bewakingsmetho de bij operaties toepaste en de patiënt in één geval na de behandeling aan beide benen verlamd bleek. Niemand weet precies hoe vaak het voorkomt dat mensen onbewust en on gewild aan een proef deelnemen, zo meent de Consumentenbond, omdat sinds de bezuinigende regering bekend maakte goedkoper medicijnengebruik te willen stimuleren, zijn de prijzen van honderden geneesmiddelen schrikba rend gestegen. Prijsopdrijving van de in dustrie, om later (jongstleden maart) prijsbevriezing te kunnen aanbieden, zo zegt de Consumentenbond. Ten opzich te van december 1985 zijn, blijkens gege vens van de ziektekostenverzekeraars, 376 merkmedicijnen in prijs verhoogd. Dat had niets met de grondstofprijzen van doen. De prijs van preparatën (merkloos) met precies dezelfde werkza me stoffen werden soms nog geen twee procent duurder. Bovendien verschil den de prijsstijgingen sterk per verpak king. Zo steeg de prijs een middel tegen angsten steeg in het ene geval 48 procent (dragee van 10 milligram) en in andere gevallen 4,5 procent (25 en 40 mg). vaak niet duidelijk is waar de gewone behandeling eindigt en waar het experi ment begint. Vooral op kankerpatiënten zouden nogal eens experimenten wor den toegepast, die dan worden gepre senteerd als een kans om te ontsnappen aan bijvoorbeeld borstamputatie. De patiënt grijpt die kans dan aan, geeft dus wel zijn toestemming, maar weet of er sprake is van een proef en of zijn eigen belangen wel voorop staan. Ook komt het volgens de Consumenten bond voor dat nieuwe geneesmiddelen op mensen worden getest via loting, zon der dat de patiënten dat zelf weten. Ze krijgen dan allemaal een pil, waarvan er één het nieuwe middel bevat. Hier dreigt het algemeen belang van de geneeskun de dat van de individuele patiënt te over schaduwen, zo meent de bond. Waar het aan ontbreekt is een wet op medische experimenten. Er lag al een wetsontwerp, waarin werd geregeld dat elk experiment moest worden aange meld en zou worden beoordeeld volgens vaste criteria. Zonder vergunning geen experiment. Dat ontwerp is volgens de Consumen tenbond al fors uitgekleed tot een slappe regeling waarin het patiëntenbelang ver te zoeken is. Volgens de nieuwste plan nen hoeft alleen advies te worden ge vraagd aan een commissie. Maar nu is zelfs dat uitgeklede wetsontwerp in de ijskast verdwenen. 'Onbegrijpelijk', vindt de Consumentenbond, die in haar blad lezers oproept om ervaringen met medische experimenten te melden, om op. die manier munitie, te verzamelen en de Tweede Kamer te kunnen bestoken. (Consumentenbond, Antwoordnummer 9, 2500 VN Den Haag). onder redactie van Wim Fortuyn en Conrty Smits Hoe gezond is koffie zonder caffeine? Volgens twee Amerikaanse consumen tenorganisaties gebruikt de industrie een kankerverwekkend middel om van normale koffie cafeïnevrije koffie te maken. Zij hebben via de rechter geëist dat de Amerikaanse Food and Drug Ad ministration (FDA) het gebruik van dat middel verbiedt. Ruim 17 procent van de Amerikaanse bevolking drinkt koffie zonder cafeïne. Het gaat orri het het chemische middel methyleen-chloride. Met behulp daar van kan de cafeïne worden verwijderd uit koffiebonen. Wetenschappelijk on derzoek heeft aangetoond dat deze stof kanker in de lever en longen van muizen veroorzaakt. Vorig jaar december ver bood de FDA, een officiële instantie die toezicht uitoefent op de samenstelling van voedsel en medicijnen, het gebruik van jnethyleen-chloride in cosmetica, bijvoorbeeld haarlak. Over koffie en gif gesproken: zelfs een ongeopende pot Nescafé is al een ge vaar. Onderzoek van het rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne in Bilthoven heeft aan het licht gebracht dat de rode kunststofdeksel een cadium- gehalte heeft van maar liefst van 5000 milligram (per kilo). De maximumnorm die.de overheid heeft gesteld is 50 milli gram. Cadmium wordt gebruikt om plastic te verstevigen en te kleuren, maar is schadelijk voor milieu en ge zondheid. Hotel Cliveden, in de buurt van het ten westen van Londen ge legen dorpje Taplow, is aller minst een gewone pleister plaats. Een receptie bijvoor beeld is er niet. Nieuw aange komen gasten worden door de butler, de heer Michael Holi day, persoonlijk ontvangen. De kamermeisjes gaan in unifor men uit het begin van deze eeuw gekleed, en lijken wel speciaal ge selecteerd op dienstbaarheid en onderdanigheid. Zo zijn ze onder meer geschoold in het maken van een reverence, een diepe buiging waarbij men door de knieen zakt. Nee, het sjieke Cliveden, met z'n bibliotheek, z'n boudoir en z'n eet zaal (restaurant klinkt te vulgair) is niet een gewoon hotel. De prijzen zijn ook niet gewoon: een kamer kost er minstens 600 gulden per nacht, en de Lady Astor Suite doet zelfs 1400 gulden (inclusief btw,- dat wel). Waarom is Cliveden zo anders dan een doorsnee luxe-hotel? Dat komt niet omdat dit hotel in een voormalig landhuis gevestigd, is. Engeland (en Ierland trouwens ook) is bezaaid met hotels die eens als woonhuizen van de adel dienst deden. Wat Cliveden van andere hotels onderscheidt is de wijze waarop doelbewust is getracht de sfeer van vroeger te doen herleven. Cliveden ademt de geest van van zelfsprekende rijkdom, van een on gegeneerd standsverschil, van de goede oude tijd waarin een knecht nog gewoon 'knecht' werd ge noemd. De Blakeney Hotel-groep heeft er acht miljoen gulden voor over gehad om Cliveden weer in z'n ou de glorie te doen herstellen, dat wil zeggen: het kapitale landgoed weer te laten lijken op het brandpunt van de Britse elite dat het ook was toen .de schatrijke familie Astor er nog. woonde. In 1666 gaf de tweede hertog van Buckingham de architect William Winde de opdracht een landhuis te bouwen langs de Theems, niet al te ver van Londen en ook niet al te ver van Windsor Castle, het ko ninklijk paleis. Daarmee was het eerste Cliveden House een feit. In de decennia daarna ging het in de handen van andere adellijke fami lies over. Zo woonde van 1737 tot 1751 kroonprins Frederick, de va der van de latere halfgekke koning George III, er om aan het gewoel en geïntrigeer van Londen te ont komen. Weer enkele tientallen jaren la ter, in 1795, verwoestte een felle brand het landhuis zo goed als he lemaal. Maar de superieure plaats aan de Theems bleef het grote geld trekken, en zo stond er in 1824 een nieuw Cliveden op de plaats van het oude huis. Ook dit Cliveden was geen lang leven beschoren. Het vuur sloeg in 1849 opnieuw toe, en andermaal bleef er een ro kende puinhoop over. Twee jaar la ter had een nieuwe eigenaar, de i De bibliotheek waar het voor een heer van stand heerlijk toeven hertog van Sutherland, alweer een nieuw onderkomen laten bouwen. Het is dit landhuis, ontworpen door de architect Sir Charles Barry (dezelfde man die ook de parle mentsgebouwen in Londen maak te), dat ook nu nog de parel is van het 200 hectare grote landgoed Cli veden. De hertog van Sutherland woon de zeker niet permanent in Clive den. Hij had zijn landhuis eigenlijk maar bij twee gelegenheden nodig: de paardenrennen op het nabij ge legen Ascot en de Henley roeiwed- strijd, ook nu nog de twee belang rijkste gebeurtenissen in de sociale agenda van de Britse adel. Titel Nee, dan maakte de man die Cli veden in 1893 kocht, de steenrijke Amerikaan William Waldorf Astor (van het Waldorf Astoria-hotel) meer van zijn bezit. Hij ging er wo nen en vanuit Cliveden werken aan de plaats binnen de Britse adel waarop hij meende recht te heb ben. Daar moest hij inderdaad voor werken, want Waldorf Astor had geen lange en edele geslachtslijst om op terug te vallen. Hij was niet meer dan de achterkleinzoon van een Duitse koopman, die in 1783 naar Amerika was geëmigreerd en daar zijn fortuin in de bont- en hui zenhandel had gemaakt. De AstorS waren zelfs lang de rijkste familie van Amerika. Wil liam Waldorf Astor had het echter niet zo begrepen op de rauwe ze den in.de Verenigde Staten. Hij was, nadat hij een tijd in Rome had doorgebracht, zwaar onder de in druk van de Europese cultuur ge komen, en wilde zich in de oude wereld vestigen. Dat werd Enge land, want het leek Astor wel wat om het leven van een Engelse gent leman te leiden. Hij kocht Cliveden en een tweede onderkomen, het middeleeuwse kasteel Hever Cast- Ie, schonk aan de juiste mensen geld en goederen, en had zo binnen de kortste keren zijn- lord-titel te pakken. Drie generaties Astor hebben ge woond in Cliveden, dat in die tijd geregeld de society-kolommen van The Times haalde als er weer eens een groot feest werd gegeven. Maar echt bekend werd het landhuis pas in de jaren '20 en '30 toen Nancy, de nieuwe Lady Astor, er de scep ter zwaaide.Zij verzamelde een kring van politici, kunstenaars en intellectuelen om zich heen, de zo genaamde 'Cliveden-kring', die tij dens zeer luxe weekendfeestjes druk praatten over het tijdsge wricht, en dan vooral de opkomst van Hitler-Duitsland. Pro-Nazi Von Ribbentrop, de Duitse ambas sadeur in Londen en raadsman van Hitler, was een veel geziene gast, evenals sir Oswald Mosley, de Brit se fascistenleider. Het waren gas ten als deze die de Cliveden-kring de reputatie gaven pro-nazi te zijn, maar dat is vrijwel zeker overdre ven. Anti-oorlog komt meer in de buurt. Historici hebben zich in dat verband vaak afgevraagd of de in vloed van de Cliveden-kring mis schien mede debet is geweest aan de vredespolitiek van de Britse premier Chamberlain met z'n - uit eindelijk - desastreuze gevolgen. Minder twijfels zijn er over een volgende historische gebeurtenis rond Cliveden. Die gebeurtenis speelde zich af op de avond van 8 juli 1961, en wel aan de rand van het (ook nu nog bestaande) zwem-" bad. Toen werd minister van oor log John Profumo, de gast van de toenmalige lord Astor, voorgesteld aan een andere gast, het fotomodel Christine Kéeler. Die ontmoeting' leidde tot een verhouding. Omdat Christine Keeler ook banden met een Russische diplomaat had, was het uiteindelijke resultaat van het zwoele treffen rond Clivedens zwembad een van de mooiste schandalen uit de na-oorlogse Brit se politiek, de Profumo-affaire. Toen die affaire het Britse pu bliek in haar greep had, was Clive den al bijna 20 jaar lang niet meer het eigendom van de familie Astor. De Astors hadden het landgoed in 1942 gegeven aan' de National Trust (zoiets als onze Vereniging voor Monumentenzorg), zij het on der de conditie dat de toen nog le- door Henk Dam Cliveden Hotel, waar het verleden herleeft. De peperdure Lady As slaapkamer. veilde burggraaf Astor er tot zün dood zou mogen blijven wonen. Die Astor overleed in 1966. De National Trust liet vanaf dat jaar publiek op het prachtig aangeleg de landgoed toe, en verhuurde het landhuis zelf aan een Amerikaanse universiteit dië er tot 1984 bleef. Vanaf dat jaar stond Cliveden leeg. Miljoenen Advertenties van de National Trust in toonaangevende bladen moesten een antwoord opleveren op de vraag: wat zullen we nu eens met Cliveden dóen?. Ian Lamaison van de National Trust: „Daarop kwamen tientallen reacties binnen. Scholen, bedrijven, conferentie centra, zelfs eep groep Amerikaan se gospelzangers wilden het van ons huren". De winnaar werd de Blakeney Hotel groep, die het voorstel deed Cliveden met de grootst mogelij ke zorg en smaak te verbouwen tot een luxe-hotel. De National Trust was enthousiast, verhuurde Clive den voor een periode van 45 jaar (a raison van 3 ton per jaar) en be steedde zelfs nog 3 miljoen gulden aan reparaties aan de buitenboel. De hotelgroep deed binnen zelf de rest. De vraag komt op wie zich de exhorbitante overnachtingsprij- zen kan veroorloven. Alleen Ame rikanen zeker? „Valt best' mee", zegt Andrea MacFarlane, assisten te van de hotelmanager. Ze laat ons Cliveden zien om aan te tonen dat de prijzen echt niet te hoog zijn. In derdaad, de kamers zijn adembe nemend. De Buckingham-suite bij voorbeeld (alle kamers zijn ge noemd naar mensen die ooit in Cli veden geslapen hebben) heeft een badkamer - met marmeren bad - dië groot genoeg is om er een feest je te houden. En de Lady Astor-ka- mer is een monument van ruimte en goede smaak. De kamer heeft een eigen terras vanwaar men uit zicht over kilometers golvend en groen landschap heeft. Andrea over het terras: „Om de thee te ge bruiken, of een cocktail-party op te geven". Bedevaartsoord In alle (27) kamers hangen oude schilderijen en prenten, vaak/uit de oorspronkelijke collectie van Cli veden uit de Astor'-tijd afkomstig, en allemaal geleend van de Natio nal Trust. In elke kamer, op elke gang, is peperduur antiek te vin den. Bij de gemeenschappelijke zalen valt het oog op de stemmige, in veel donkerbruin hout uitgevoerde bibliotheek waar de gast zich kan vermeien met oude drukken van de Encyclopaedia Brittanica, de Levens der Heiligen, het Verza meld Werk van Shakespeare en an dere literatuur die in de biblio theek van een heer thuis hoort. De eetkamer (ook met het mag nifieke uitzicht) met diners a 140 gulden per couvert zal, als het aan opperkok John Webber ligt, een soort bedevaartsoord voor de lief hebbers van een door hem uit te vinden keuken worden, die het houdt tussen traditioneel Engels en de internationale cuisine. En dan beroemt Cliveden, zich ten slotte op het instituut dat „de Engelse butler" heet. Die van het hotel heeft de onverwacht zonnige maar toepasselijke naam Michael Holiday. Van hem is de uitspraak: „In zekere zin zullen we onze gas ten moeten leren zich aan te passen aan de manier waarop wy de din gen doen - een manier die mis schien anders is dan in andere ho tels". Zo'n soort hotel dus, dat Clive den. De Hobby Computer Club (HCC), een landelijke vereniging van privé-compu- tergebruikers, introduceert vandaag een nieuwtje: een koerslijst voor tweede hands microcomputers. Deze is opge steld door leden van HCC in samenwer king met fabrikanten, importeurs en beëdigde computertaxateurs. Van elk type is de bekendheid aangegeven, het laatste produktiejaar, de nieuwwaarde en natuurlijk de tweedehandswaarde. De koerslijst is opgenomen in een 50 pagina's tellend boekwerkje met allèrlei tips voor wie een gebruikte microcom puter wil kopen. Ook worden diverse computers met elkaar vergeleken. Het boekje is voor niet leden tegen de pittige (de koersen worden elk halfjaar bijge steld) prys van 15,50 gulden verkrijgbaar bij de HCC in Utrecht (postbus 2249), maar er is ook een uittreksel van de koerslijst opgenomen in de HCC- nieuwsbrief, die te koop is in de kiosk. Een onderzoek onder de leden toonde onlangs al aan dat de Apple-2 en de Ma cintosh van hetzelfde merk het hoogst scoorden bij de bezitters van personal en homecomputers, gevolgd door IBM-PC en de Commodore 64. Ook de Sinclair Spectrum bleek tamelijk populair. De Philips 2000 komt niet hoger dan een zesde plaats. Ieder jaar is het weer raak. Dan keren opnieuw drommen Nederlanders terug uit verre vakantielanden met tassen van slangeleer, opgezette papegaaien en roofvo gels, bijzondere schildpadsoorten of ivoren sieraden. Niets aan te geven? Wel dege lijk. Want al die souvenirs zijn stille getuigen van hoe de mens inheemse dier- en plantensoorten dreigt uit te roeien. Op Schiphol is dit jaar een tentoonstelling ingericht van in beslag genomen souvenirs. Bedoeld als waarschuwing voor de nietsvermoedende vakantieganger, die zich (niet op de hoogte van het verdrag tussen 91 landen dat de handel in bedreigde dier- en plantensoorten verbiedt) om laat praten door een handige ver koper. Een speciale brochure, verkrijgbaar op Schiphol en bij het ministerie van landbouw, geeft alle informatie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6