Informateur doet nieuwe voorstellen WALDHEIM Geit Miep houdt van een zwaar rokertje 'ADRIANA' GEBORGEN Werklozenprojecten via WVC voor 450 min. man üen meterbmed™ Boskalis vervroegd over Schadeclaim voor Kalkar overwogen Douane vindt 245 kilo hasj in Rotterdam 'Nederlands dreigt taalkundig curiosum te worden' MAANDAG 9 JUNI 1986 Gesprekken CDA-WD lopen vast DEN HAAG (GPD) - Informateur De Koning komt deze week met een nieuw voorstel voor het te voeren sociaal- economisch beleid in de komende kabinetsperiode. Na twee dagen intensief onderhandelen met de beide rege ringspartijen kon er zaterdag geen overeenstemming wor den bereikt. Woensdag of donderdag zal aan de hand van een nieuw discussiestuk van De Koning verder worden gesproken. COMMENTAAR ook meteen van de agenda. Alles werd toegespitst op de persoon van Waldheim. Maar deze topdiplomaat, Hij is 67 jaar, maar dr. Kurt Waldheim voormalig secretaris-generaal van de voelt zich tit genoeg om zijn land nog zes jaar te dienen als president van Oostenrijk, De kiezers waren gisteren voor de tweede keer in korte tijd naar de stembus getogen. De eerste ron- Verenigde Naties, verstond de kunst om zijn critici aan te pakken. In de Oostenrijkse verhoudingen komt het gewoon goed uit, dat zich onder die critici ook vele joden bevinden, en dat de, op 4 mei, had net geen uitsluitsel het Joods Wereld Congres zich heeft te bezuinigen, zoals de WD wil. De Vries legde er zaterdag de na druk op dat 'er een duidelijke wil is, ook bij Nijpels, om te zoeken naar een oplossing'. In dat tweede stuk zullen „de op vattingen van CDA en WD nauw keuriger worden neergelegd", zei WD-fractieleider Nijpels zaterdag na afloop van het beraad bij de in formateur. Nijpels en CDA-onder- handelaar De Vries verschillen vooral van mening over de omvang van de bezuinigingen en de kortin- gen op de volksgezondheid. Het beSprekingen over de vier zoge- Euthanasie Zaterdag hebben de onderhan delaars een begin gemaakt met de ÜA V£f" er ?ets ,ror d«" noemde ■immateriële' punten. Dat jard gulden op de volksgezondheid m euthanasje, de wet gelijke be- Jongen sticht brand, vader ernstig gewond AMSTERDAM (ANP) - Een 15-jari- ge jongen heeft zaterdagmiddag brand gesticht in zijn ouderlijke woning in Amsterdam, waardoor zijn 45-jarige vader levensgevaar lijk gewond raakte. De jongen den. Dat heeft de woordvoerder van de hoofdstedelijke politie za terdagavond meegedeeld. De jongeman had in de woning in de Javastraat benzine gespren keld en die vervolgens aangesto ken. Zijn moeder wist ongedeerd de woning, die op de derd? etage ligt, te verlaten. Zijn vader wilde echter nog enkele bezittingen pak ken en kwam brandend naar bui ten waar hij probeerde de vlam men te doven door zich in voor de woning liggend zand te rollen. Hij werd overgebracht naar het Brand wondencentrum in Beverwijk. Volgens de politiewoordvoerder zijn financiële problemen in het ge zin vermoedelijk de aanleiding ge weest voor de brandstichting. De woning is geheel uitgebrand. handeling, de media en het onder wijs. In Den Haag werd al vóór de verkiezingen verwacht dat deze onderwerpen moeilijk zouden lig gen in de formatie van een CDA- WD-kabinet. Over de euthanasie, waarschijnlijk het lastigste obsta kel, moet de Raad van State nog een advies uitbrengen. De Vries zei 4 te hopen dat dat advies nu snel zal AMSTERDAM Goedmoedig komen. „Het zou buitengewoon stonden deze twee concurrerende belangrijk zijn om over dat advies groepen straatmuzikanten zater- te kunnen beschikken, maar ik wil da? op de Amsterdamse Dam. Een er niet tot het uiterste op wachten". Schotse doedelzakspeler, die zyn vaste stek op de Dam heeft, kreeg Nijpels beklemtoonde dat het plotseling gezelschap van de Rate- met de bedoeling is om over deze laar, een groep gepensioneerde moeilijke beleidsonderdelen louter straatvegers die daar ook even een procedurele afspraken te maken, proeve van bekwaamheid kwam „We willen niet vluchten in proce- geven. Maar ze konden toch niet op dures, maar echt inhoudelijk tot tegen hun grootste 'concurrent': de overeenstemming proberen te ko- in eindeloze stromen neerdrenzen- men". Overigens hadden de dis- de regen, die de belangstelling voor cussies over de immateriële onder- het wonderlijke duet minimaal werpen zaterdag een louter ver- hield. Desondanks kon er voor de, gegeven in de race tussen Waldheim en zijn socialistische rivaal Steyrer. De tweede ronde bracht die meerder heid wel met 63,9 procent van de stemmen. Van de 5,5 miljoen stem gerechtigden heeft 87,3 procent ge stemd. Dat is'een hoge opkomst, zij het twee procent minder dan de vori ge keer. Een dergelijke opkomst bij verkie zingen stemt de democratisch gezin de toeschouwer doorgaans tot vreug de. Er zijn immers maar weinig lan den in de wereld die vrije verkiezin gen kennen, en het is een veeg teken wanneer de burgers van die weinige, uitverkoren landen niet in grote geta- len van hun stemrecht gebruik zou den maken. Na een rumoerige campagne heb ben de Oostenrijkse kiezers nu hun stem bepaald en is Waldheim als overwinnaar uit de bus gekomen. Al dat rumoer was een direct gevolg van het oorlogsverieden van Waldheim, dat dit jaar aan het licht kwam en dat hij zelf al die jaren wijselijk had ver zwegen. Sommige protesten hebben echter een averechts effect. Naarmate meer over het bruine verteden van Wald heim bekend werd, schaarden meer kiezers zich om hem heen. De natio nale trots van Oostenrijk werd met een gekwetst toen bleek dat de politi cus op verkiezingspad een nazi was met een daarbij passend oorlogsver leden. Dat nieuws werkt in Oostenrijk niet in het nadeel van een kandidaat, maar juist in zijn voordeel De binnenlandse politiek als onder werp in de verkiezingsstrijd verdween ingespannen het verdrongen en ver zwegen verleden van Waldheim aan het licht te brengen. Waldheim ver wierp die kritiek als laster tegen zijn persoon, en zijn politieke tegenstre vers waren te benauwd om op dit punt meteen scherp en duidelijk af stand van hem te nemen. Het Sowjet- persbureau Tass, dat Waldheim com plimenteerde met zijn overwinning, schreef de geuite kritiek toe aan 'zio nistische kringen', en dat is in de ogen van de Sowjet-Unie altijd een zware aantijging. Het anti-semitisme is een schandvlek die niet alleen Oostenrijk aankleeft. De Oostenrijkse kiezers hebben hun democratische recht uitgeoe fend, maar het resultaat is er niet min der onverkwikkelijk om. Het aanzien van Oostenrijk in de beschaafde we reld is geschaad en het is nog maar de vraag of Waldheim ten volle kan optreden als vertegenwoordiger van zijn land, Dat kan hij misschien nog wel ten opzichte van de Sowjet-Unie, maar daarmee is tegelijk een dilem ma geschilderd voor de Israëlische regering. Daar is men geschokt dat 'een nazi zonder berouw' president is geworden, maar Oostenrijk blijft een belangrijk tussenstation voor de vele joden die de Sowjet-Unie willen verla ten. De internationale gemeenschap kan niet meer om Waldheim heen, en dat is pijnlijk genoeg, niet in de laatste plaats voor al die Oostenrijkers die wel het politieke fatsoen opbrachten om te kiezen voor Waldheims oppo nent. ASSEN (GPD) - Mochten de tabaksfabrikan ten ooit af willen van het stoere-jongens-imago dat de reclamemakers rond zware shag heb ben opgebouwd, dan is het misschien geen gek idee eens contact op te nemen met Miep. Want Miep is dol op de rokerij van de Weduwe. Niet om te roken, maar om op te vreten. Even voorstellen: Miep is de 14 jaar oude, tamelijk eigenzinnige geit van Gary en Ankie Neut uit Assen. En Miep mag graag een zware van de weduwe wegkauwen. Een curieuze lief hebberij van de zwart-wit gevlekte geit, maar Gary kijkt er al nauwelijks meer van op. Zelf rookt hij niet, zodat Miep is aangewezen op een welwillend gebaar van wel verslaafde vrienden. De tot dan toe verborgen hartstocht van het gehoornde huisdier kwam een paar jaar gele- kennend karakter. Voor drie de vier onderwerpen zyn groepjes fractiespecialisten bezig met het voorbereiden van teksten. Deze zijn nog niet bij de onderhande laars ingediend. Vandaag zou informateur De Ko ning de burgemeesters van de vier grote gemeenten ontvangen en i een delegatie van de geza- ANP-fotograaf nog een lachje af. Gevangene na vlucht en val aaarna een aeiegaue van ae geza- 1 menlijke provincies. Vervolgens fypnrnkpn mar» zou hij weer praten met de onder- ulvcii IUtU1 handelaars van CDA en WD over een aantal 'kleinere' onderwerpen. DRACHTEN (ANP) - Het ministe rie van WVC zal op korte termijn voor 450 miljoen gulden aan nieu we 'terugploegprojecten' vrijge ven. Dat levert enkele duizenden mensjaren werk op. Die medede ling deed minister Brinkman vrij dagavond in het Friese Drachten bij de opening van schouwburg De Lawei. De Lawei is in het kader van een terugptoegproject ingrij pend verbouwd en vernieuwd. Er werd voor 16 miljoen gulden in het complex geïnvesteerd. Voorwaar de bij een dergelijk project is dat voor 70 procent langdurig werklo zen worden ingeschakeld. Het terugploegprogramma 1986- 1987 omvat voor het beleidsterrein van WVC 170 nieuwe projecten. Daarmee zijn 2.600 arbeidsjaren gemoeid, waarvan vijfhonderd zijn bestemd voor jongeren. Investeringen in schouwburgen AMSTERDAM (ANP) - Een gevan gene die zaterdagavond uit de Bijl merbajes wilde ontsnappen is niet ver gekomen. De 34-jarige man moest zijn vluchtpoging bekopen met een val, waardoor hij allerlei ledematen brak en mogelijke nog andere kwetsuren opliep. Dit heeft een woordvoerder van de Amster damse politie zaterdagavond mee gedeeld. De gedetineerde, die in de toren Zijn niet alleen van culturele bete- Rnnnkm»rrdN,i»r^ De^SchTn^veTbfeef va"nwe?e öw.- Brinkman. „Naar myn mening le- treding van de opiumwet, had kans veren dit soort investeringen een ge2ien met een deur een mit jn te d<L slaan' Via aan dkaar geknoopte la- kcns wilde hÜ naar beneden klau- teren' zÜn lakenkoord was even- nataal»onwel niet lang genoeg waardoor de punt niet wil overdrijven wegen Hij riep daarna zijn bewakers om ondernemers naar mijn stellige m- hulp. De man is opgenomen in een druk bij de keuze van een vesü- Amsterdams ziekenhuis, waar hij gingsplaats op enig moment mee wordt bewaakt. 11 tM. in hoeverre er daar sprake is van een goed woon- en cultureel kli- Op Tweede Pinksterdag wist een j» Vi IWilPPWIl 'fc i' mli maat. Dit om de eenvoudige reden Joegoslavische gedetineerde op dat het aantrekken van met name vrijwel identieke wijze de Bijlmer- URK - De binnenvaarttanker Adriana, die donderdag bij Urk op het IJsselmeer zonk, is gisteren geborgen. De hoger gekwalificeerd personeel bajes te ontvluchten. De Joego- lading waterglas, een chemische stof die wordt gebruikt bij de bereiding van zeep en glas, werd overgepompt in wel eens veel moeilijker zou kun- slaaf bereikte wel ongeschonden een andere tanker. Daarbij kwamen resten in het water terecht, maar volgens Rijkswaterstaat levert dat geen nen worden indien er weinig cultu- de begane grond en stapte in een gevaar op voor het milieu. (roto anpj rele en sportieve faciliteiten in de gereedliggende speedboot, waar- beoogde vestigingsplaats aanwezig mee hy ontkwam. Hy is tot op he- zyn". den spoorloos. HEROINE (ANP) De Rotter- a weekeinde nog twee te Argentinië neemt project re.Rtttf.rd. in. nprhnnrt mot do nnndot resteerd in verband met de vondst van 220 kilo heroïne in de haven. Eerder arresteerde de politie als een 48-jarige man uit Bergen op Zoom. De politie verwacht nog meer arrestaties. SCHIPHOL (ANP) - De Neder- ih daR b(j zijn terugkeer op Schiphol SCHIPHOL (ANP) - Het gaslei dingproject van Cogasco/Boskalis in Argentinië zal vervroegd wor den overgedragen. Een voorstel van Nederlandse kant in die rich ting is als uitgangspunt voor ver dere besprekingen aanvaard door Argentinië. Het voorstel moet lei den tot een complete afhandeling van de slepende miljardenzaak. Dit de Nederlandse onderhande- Lennep zater- AMSTERDAM/ROTTERDAM (ANP) Twee schietpartijen heb ben het afgelopen weekeinde in Amsterdam en Rotterdam evenzo veel levens geëist. De slachtoffers waren een 31-jarige Amsterdam mer en een 33-jarige man uit Dor drecht. Daarnaast heeft de politie in het water van het Zuider Am- stelkanaal gisteren het stoffelijk overschot gevonden van een tot nu toe onbekende Arabische man van schatting tussen de 50 land wanneer de snelle kweekreac tor bij Kalkar definitief niet in ge- band met het project over en claims ingediend. De zaak ligt Argentinië erg gevoelig. Van Zuid- jaar. De politie denkt echter niet amerikaanse kant wil men vooral dat de man om het leven is ge- duidelyk maken dat een vervroeg- bracht. de overdracht geen nationalisatie De schietpartij waarbij de Am- inhoudt. Dat zou het buitenland - sterdammer om het leven kwam het in economische en financiële speelde zich af in een café op.de problemen verkerende land heeft Ruysdaelkade. De verdachte had dat hard nodig - erg afschrikken, de caféhouder gevraagd 1000 gul- De economische situatie van Ar- den te wisselen. Toen dat gebeurd gentinië hoeft volgens Van Leynep was, ging de man naar het toilet en overigens geen vertragend element schoot het slachtoffer door het te zijn in dè verdere afwikkeling. hoofd. De man vluchtte, maar Schietpartijen eisen levens werd na een achtervolging door de Amsterdamse politie in Almere klem gereden. Een motief is niet bekend. De verdachte is een bekende van de politie. Hij kwam twee weken geleden in het nieuws toen hij de politie vertelde dat zijn vriendin door Hells Angels was. Zelf zou hij in een kroeg opgepakt zyn en naar een woning in de Amsterdamse Willibrordstraat zijn gebracht. Hij wist echter uit zijn gevangenschap te ontsnappen. De vrouw meldde zich echter later bij de Amsterdam se politic en'verklaarde daar niets van een ontvoering te weten. Op het bewuste pand in de Willi brordstraat is later geschoten. De verdachte bekende by het verhoor aver de moord zelf deze schoten te hebben gelost. Het vuurwapen dat hy daarbij gebruikte is by zijn aan houding teruggevonden. Hij gooi de het wapen vlak voordat hij klemgereden werd uit de auto. Een politieman zag dat en kon het wa pen later terugvinden. De 33-jarige Dordrechtenaar werd doodgeschoten toen hij bij een 38-jarige Rotterdamse op be zoek was. Een ongeveer 28-jarige man belde op vrijdagavond aan. De vrouw deed open en hoorde de man zeggen, dat het een overval was en dat hij geld wilde hebben. De man bedreigde haar met een pi stool, ging het pand binnen en schoot op de aanwezigen. De Dor drechtenaar werd in het hoofd ge troffen en overleed ter plaatse. De vrouw werd met schotwonden in het ziekenhuis opgenomen. den aan het licht. „Ankie was in dé tuin aan het werk. Had haar pakje shag ergens neer ge legd en toen ze er eentje wilde draaien, was het weg", vertelt Gary. Nasporingen brachten een kauwende Miep aan het licht, die zich over het pakje had ontfermd. „De plukken staken nog uit haar bek." Vanaf dat moment krijgt de geit zo af en toe een sjekkie aangereikt. Want het kan, mits met mate geconsumeerd, geen kwaad, heeft de dierenarts verzekerd. Fysiotherapeuten sluiten praktijk uit protest tegen tariefsverlaging DEN HAAG (GPD) - De 15.000 fy- siotherapeuten in ons land zullen op een nog niet bekendgemaakte datum hun praktijk voor enkele dagen sluiten uit protest tegen de verlaging van hun tarieven. Het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg kondigde vorige week vrydag aan de tarieven zodanig te verlagen dat er een besparing wordt bereikt van 20 tot 30 miljoen gulden. De tarieven van de fysiothera peuten moeten omlaag omdat deze volgens het COTG en de particulie re ziektekostenverzekeraars te hoog zyn. Zo zullen de tarieven voor massage- en oefentherapie worden verlaagd van f 26,20 naar f 23,40. De toeslag voor een behan deling aan huis wordt terugge bracht van f 20 naar f 15,25. Afgezien van de staking zijn de fysiotherapeuten van plan om de tariefsverlaging, die deze week in gaat, te negeren en de huidige, ho gere tarieven te blijven berekenen. „We zien wel als we daardoor de Economische Controledienst op ons dak krijgen", aldus zaterdag woordvoerder W. Huiskes van het Genootschap van Fysiotherapeu ten. Volgens hem staan de inkomens van de fysiotherapeuten al jaren onder druk. Huiskes: „Deze verla ging is de druppel die de emmer doet overlopen". ROTTERDAM (ANP)De Rotter damse douane heeft het afgelopen weekeinde een party hasj met een waarde van bijna driekwart mil joen in beslag genomen. De doua ne vond de 245 kilo van het verdo vende middel in een personenauto in Botlek. Van de drie inzittenden ontkwam er een. Aangehouden werden twee Maastrichtenaren van 29 en 30 jaar oud. Nader onderzoek leverde op dat de hasj is aange voerd met de Fidi Baoui, een onder Marokkaanse vlag varend schip dat in de Laurenshaven ligt afge meerd. bruik wordt genomen. Bij zijn te- dochter Cogasco enkele jaren gele- rugkomst van een handelsmissie den werd aangelegd. Cogasco zou naar Tsjecho-Slowakije zei minis- vijftien jaar het beheer over de lei ter Van Aardenne (economische ding voeren, waarna deze aan Ar- zaken) dat momenteel wordt be- gentinië zou worden overgedra- studeerd of zo'n claim juridisch gen. De leiding vergde investerin- kans maakt. gen van meer dan twee miljard gul- Vorige week besloot de regering den, die werden geleend. De Ne- van de deelstaat Noordrijn-Westfa- derlandse Staal raakte in de zaak len, waarin de omstreden centrale betrokken doordat het politieke ri- staat, de centrale definitief niet gebruik te H zei bij terugkomst zich nadrukke- Maatschappij) ~werefen "verzekerd, luk met m een interne discussie Door dcFalkland oorlog raakte Ar- van West-Duitsland te willen men- gentinië in financiële problemen gen Maar. aldus de bewindsman, en staakte het de betalingen. Ook als de centrale definitief met in ge- Boskalis raakte zo diep in de pro- bruik wordt genomen, dan moet blemen. Nederland een schadeclaim kun- nen indienen. Nederland heeft °ver welke bedragen nu wordt honderden miljoenen guldens aan gepraat kon Van Lennep niet zeg de centrale meebetaald. êen- Er zUn de laatste jaren in ver- DEN HAAG (ANP) - De positie te merken maar in de ministerr- aan vergaderingen in Europees van de Nederlandse taal wordt in raad en de commissie worden hia- verband deelnemen, moeten in de Europese Gemeenschap, zo ten in de verordeningen over talen principe Nederlands spreken en ei- blykt uit de praktijk, gaandeweg aangegrepen om het gebruik van sen dat stukken ook in onze taal uitgehold. Er is een reëel gevaar de kleinere talen waaronder het beschikbaar zijn. De Taalunie v»n aL*»™» ?l?°Sa,n ie le",nB<;n via de NCM dat het Nederlands op termijn tot Nederlands in de praktijk gaande- meent dat de nationale ministers .T." *a™a™e (Nederlandse Credietverzekenngs een taalkundig curiosum wordt ge- weg terug te schroeven. In de mi- hierover strikte richtlijnen zouden degradeerd, waarmee ook ook an- nisterraad komt het voor dat docu- dere kleine talen als Deens, Grieks, menten niet tijdig in alle talen be- Italiaans en Portugees worden be- schikbaar zijn. Soms is er alleen dreigd. Dit is de conclusie van een door de Nederlandse Taalunie ge houden onderzoek. Volgens de Taalunie valt over het gebruik van het Nederlands in het parlement globaal weinig aan een Franse basistekst en zijn geen vertalingen. De Nederlandse leden van het Europees parlement en deskundi gen van nationale ministeries die hierover strikte richtlijnen zouden moeten uitvaardigen. Er bestaat wel een Europese ver ordening, in feite een wet van de gemeenschap, die zegt dat de posi tie van het Nederlands als officiële en werktaal gelijkwaardig is aan die van de andere officiële talen. De verordening geeft echter geen precieze definitie van werktalen. Slechts stukken „van algemene strekking" - een rekbaar begrip - en Europese verordeningen moe ten volgens de wet in alle talen ter beschikking worden gesteld. Voorstanders van een beperkt ta- lengebruik menen dat veeltalig heid snelle en efficiënte besluitvor ming in de weg staat en veel geld kost. De Taalunie stelt daar tegen over dat de besluitvorming niet wordt bespoedigd door het aantal talen te beperken van bijvoorbeeld zeven tot vijf of minder omdat het even lang duurt, al kost het wel minder. Echte vlotte besluitvor ming is er alleen als in de gemeen schapsinstellingen slechts één taal wordt gesproken. Maar dit is on wenselijk en politiek onhaalbaar en houdt bovendien het risico in dat misverstanden voor een nieu we spraakverwarring zorgen. In de gemeenschap genomen be sluiten zijn bovendien rechtstreeks bindend voor elke lidstaat dus zon der eerst in de nationale wetgeving te zijn opgenomen. „Dit maakt een beperking van de officiële talen in de EG niet goed mogelijk", aldus de Taalunie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5