'De mensen kijken soms wel drie of vier keer achterom' actief in vrije tijd Ondernemers klagen weinig over college Regen drijft buurtfeest Stevenshof naar binnen Tien auto's bij botsingen beschadigd Bond laat de jeugd vissen MAANDAG 9 JUNI 1986 LEIDEN Concordia De tambours van de Leidse mu ziekvereniging Concordia heb ben gisteren de eerste prijs in de wacht gesleept tijdens een con cours in Naaldwijk. Concordia is daarmee doorgedrongen tot de eredevisie van het federatief con cours van katholieke bonden. Naast de eerste prijs won de Leidse muziekvereniging ook de dagprijs en sleepte de tambour- maitre K.C. Boeffvoor het tweede achtereenvolgende jaar de wis selbeker in de wacht. Edgar Cairo De auteur Edgar Cairo leest dinsdagavond voor uit zijn nieuwste werk Nyumane/Uit mensennaam. Dat gebeurt bij jongerenvereniging Augustinus aan het Rapenburg 24. Cairo noemt zichzelf podiumauteur en pleegt zijn voordrachten te laten begeleiden door het geratel van drums, bespeeld door Ponda O'Brain. Dinsdagavond is ver der het Augustijnse Schubertduo Hans en Maarten te zien. Aan vang: half negen. Postzegels De Leidse vereniging De Post zegelvrienden houdt vanavond de maandelijkse ruil- en contact bijeenkomst in restaurant Post- hof aan de Wassenaarseweg 1. De zaal gaat om half acht open. waarna de kavels kunnen wor den bezichtigd. Dijk 33 Het buurtcentrum Dijk 33 en het diénstencentrum Binnenstad houden dinsdag een introductie dag voor ouderen, met een voor uitblik op het komend seizoen. Om kwart voor tien gaat de zaal open en daarna staan achtereen volgens op het programma een demonstratie ouderengym, de film 'Ouder worden' van Nouch- ka van Brakel, een open tafel met een maaltijd bereid door de kok van het Elisabethgasthuishof en een optreden van het koor de Kooi. Om drie uur is het pro gramma voorbij. Tussendoor wordt gratis koffie en thee geser veerd en wordt er over allerlei ac tiviteiten voor ouderen informa tie gegeven. Snelschaken Het sportcafé van het LVC, Breestraat 66, houdt dinsdag avond een snelschaaktoernooi. De klok wordt per wedstrijd op vijf minuten gezet. Na een paar voorrondes wordt er in verschil lende groepen verder gespeeld, met voor elke groepswinnaar een prijs. De aanvang is om half acht. Opgave: LVC, Breestraat 66, tel. 146448/146449. LEIDEN - Ongeveer duizend deel nemers telde de sponsorloop die za terdag werd gehouden in de Leidse Hout. De organisatoren, drie Leid se Rotary-clubs. verwachten dat er ongeveer 47.000 gulden overge maakt kan worden naar UNICEF voor de strijd tegen polio. "Maar dat geld moet nog worden opge haald door de kinderen: het zal in elk geval zo snel mogelijk worden gestort". Men had overigens gehoopt op een opbrengst van vijftigduizend gulden. "Helaas speelde het weer ons een beetje parten", aldus één van de organisatoren. "Hoewel het uiteindelijk natuurlijk meeviel. Maar een paar procent van de deel nemers kwam niet opdagen". De sponsorloop een wandel tocht) was bestemd voor kinderen van vijf tot twaalf jaa r, met dien verstande dat kinderen van vijf tot Lopen in de regen voor actie Unicef zeven slechts onder begeleiding mochten meedoen. Wie dit jaar voor de eerste keer meedeed en het parcours minimaal éen keer aflegde ontving een UNI- CEF-medaille. Wie vorig jaar mee liep en de medaille kreeg ontving ditmaal als beloning een zil verkleurig schoentje om aan de me daille te hangen. Wereldkinderen Een andere sponsortocht ging dit weekeinde niet door in verband met het slechte weer. Het betrof de fietstoer die de Vereniging Wereld kinderen voor de derde keer had georganiseerd om geld in te zame len voor een kindertehuis in India. Organisator Dennis Huysma vertelt dat het onverantwoord was om de kinderen te laten fietsen. "Het was niet leuk meer en volgens ons zelfs gevaarlijk om de kinderen op pad te sturen. Er stond namelijk vrij veel wind en als je dan bedenkt dat een groot deel van de route langs water ging, nou, dan weet je het wel". De vereniging hoopt nu maar dat iedereen toch het sponsorgeld zal storten, zodat er in elk geval een klein deel van de zestigduizend gulden die men wil inzamelen bin nenkomt. Men weet in elk geval nog niet wanneer de toer nu zal worden ge reden. "We hebben nog geen nieuwe datum geprikt", aldus Dennis Huysma. (foto Fred Rohdc» r kinderen in de Stevenshof trok veel kijkers. Deze jongen geeft e LEIDEN - Het is moeilijk om in contact te komen met het college van burgemeester en wethouders. Vooral economisch wethouder Jos Fase is slecht te bereiken. Die klacht heeft een aantal Leidse on dernemers geuit tegenover Bart- Jan van Miltenburg, fractiemede werker van het CDA. Van Milten burg heeft een onderzoekje gedaan naar eventuele klachten die onder nemers hebben over het vorige en huidige college. De fractiemedewerker heeft voor zijn onderzoek contact gezocht met 50 ondernemers. Deze zjjn ge selecteerd door Dick van Duijn, raadslid voor het CDA. Van Duijn vermoedde dat de 50 ondernemers klachten zouden kunnen hebben óver het college. Dat bleek achteraf mee te vallen. Slechts zeven had den werkelijk iets op hun lever. De anderen wilden óf niet praten óf hadden geen klachten (meer). Via via kwam Van Miltenburg echter Wagen zakt door wegdek LEIDEN - Een vrachtwagen is vrijdagnacht door het wegdek van het Pieterskerkplein gezakt. De au to was stond op het parkeerterrein bij de Pieterskerk en zakte op een gegeven moment spontaan de grond in. Een kraanwagen was no dig om de vrachtauto uit het gat te krijgen. Omwonenden hebben de politie verteld dat de auto zo kon wegzakken, doordat zich op deze plaats vroeger een bron zou heb ben bevonden. nog acht andere klagers op het spoor. De meesten van hen klaagden over de meest uiteenlopende on derwerpen: over hun problemen met het parkeerbeleid, erfpacht, het verlenen van vergunningen en de manier waarop het college zich al dan niet inspant om hun ruimte gebrek op te lossen. Eén klacht kwam betrekkelijk vaak voor: wet houders - en met name wethouder Fase - zjjn moeilijk bereikbaar. Café-eigenaar vecht met klant LEIDEN - De drinkschuld van een Leidenaar is gisternacht aanlei ding geweest tot een partij worste len in en buiten de Chaplin Bar aan de Hogewoerd, waarbij de bareige- naar de man gas in het gezicht zou hebben gespoten. De man werd, volgens de politie, wegens zijn schuld uit het etablissement ver wijderd. Dit resulteerde in een handgemeen, waarbij tevens twee ruiten van de bar sneuvelden. De schuldenaar, die lichte ver wondingen opliep, heeft bij de po litie aangifte gedaan, waarbij hij zich er ook over ook beklaagde dat de bareigenaar hem met gas in het gezicht had gespoten. De bareige naar zegt dat er geen gas is ge bruikt. De politie daarentegen meldt dat er wel een luchtje aan de zaak zat. Klok vernield LEIDEN - Een 19-jarige Leidenaar heeft vrijdagavond omstreeks kwart voor elf de klok op de Hoge- woerdsbrug in barrels gereden. De jongeman reed achter een auto, die de weg naar rechts volgde. De jon gen zelf zag dit te laat, reed recht door en ontwortelde de klok met paal en al. Zowel klok als paal wer den geheel vernield. LEIDEN - Het wijkfeest van de Stevenshof dat zaterdag werd gehouden mag redelijk geslaagd worden genoemd volgens één van de organisato ren, Ruud Arnoldi. "Het was niet echt vreselijk druk, maar er waren toch nog aardig wat mensen komen opdagen. We willen er in elk geval een jaarlijks terugkerend spektakel van gaan maken". Het was vooral de bedoeling dat op het wijkfeest diverse instellingen zich zouden presenteren aan de bewoners van het nieuwe Leidse stads deel. Zo was de bibliobus open van 13.00 tot 16.00 uur, gaven basisscho len informatie over hun manier van werken en werden er in het gezond heidscentrum demonstraties gegeven. De markten dreigden door het slechte weer in het water te vallen. "We hadden de vrijmarkt voor kinderen buiten gepland: evenals de standjes van diverse organisaties en verenigingen. Maar helaas regende het te hard. Toen zijn we maar naar binnen uitgeweken. De markten hebben we uiteindelijk gewoon in de scholen gehouden". Prestatieloop De organisatoren hebben op het punt gestaan om de eerste Stevensho- tloop, een prestatieloop over vier of acht kilometer, af te lasten. Toen echter bleek dat zich toch nog dertig mensen voor het lopen hadden opgegeven ging dit onderdeel gewoon door. "En ook Drumband Matilo en Majoretteshowgroep 'The Blue Stars' hebben zich niets van het slech te weer aangetrokken. Hun optreden ging gewoon door Eén van de leukste dingen van het wijkfeest was de play-backshow voor kinderen (met twee meisjes van Frizzle Sizzle in de jury) die werd gehouden van vier uur tot vijf uur. Er waren weliswaar maar zo'n tien deelnemers, aldus Arnoldi, maar "er zaten wel een paar honderd mensen in de zaal". LEIDEN - Tien auto's zijn vrijdag middag flink beschadigd bij twee door gladheid veroorzaakte ket tingbotsingen op de Europaweg. De eerste botsing deed zich voor om 15.40 uur bij het verkeerlicht voor de op- en afrit van de A4. Twee automobilisten stonden voor een rood licht te wachten, toen een derde achterop klapte. Door het natte wegdek gleden nog twee au to's vervolgens op de ontstane rij beschadigd blik. Persoonlijk letsel bleef uit. De auto's werden alle vijf flink beschadigd. Tien minuten later was het weer raak op de Europaweg, deze keer ongeveer 300 meter van de Voor- schoterweg. Twee auto's waren daar gestopt in verband met een fi le. Nummer drie en vier schaarden zich daar keurig achter, doch een vijfde automobilist merkte dit te laat op en klapte op de achterste auto. Het hele rijtje van vijf auto's schoof door deze dreun in elkaar, met als resultaat vijf flink bescha digde auto's. Ook hier viel geen persoonlijk letsel. LEIDEN - Laat de jeugd het afwe ten wat betreft het vissen? Volgens een landelijk onderzoek wel, maar de organisatoren van de viswed strijd die zaterdag in de Witte Sin gel werd gehouden hebben niet te klagen: ondanks het slechte weer deden er zo'n tachtig kinderen mee aan de wedstrijd. "In andere jaren waren dat er meestal zo'n honderd", vertelt Kar- sten, secretaris van de Leidse Hen- gelaarsbond. "Maar tachtig is, ge zien de omstandigheden, natuur lijk ook heel mooi. We zijn deze keer trouwens niet doorgegaan tot elf uur. Iedereen was na een tijdje tot op het bot verkleumd en daar om zijn we om half elf gestopt". De landelijke Hengelaarsbond heeft 1986 uitgeroepen tot jeugd jaar. Karsten: "De laatste jaren zijn er minder visactes verkocht. Uit een onderzoek van het NIPO is vervolgens gebleken dat vooral de jeugd het laat afweten. Zij kopen geen actes meer". "Dat is natuurlijk ook wel lo gisch: de jeugd kan tegenwoordig zoveel doen dat vissen bijna van zelfsprekend een beetje op het tweede plan komt te staan. Maar Gestoken in regenkleding en gewapend met paraplu's trotseerden tachtig jonge visliefhebbers zaterdagochtend het weer. Al kon er moeilijk worden beweerd dat de vissen op het droge werden gehaald. (foto Fred Rohde» wij-zijn natuurlijk niet van plan om is. bij te laten zitten; daarom "Inderdaad", beaamt Karsten. "Een onderzoek is natuurlijk ook maar een onderzoek. Misschien die conclusie niet helemaal hebben we ook die viswedstrijd i de Witte Singel gehouden". Tachtig deelnemers - dan dringt zich natuurlijk de vraag op of de animo onder de jeugd wel zo klein voor de jeugd te doen". In de leeftijdscategorie tien tot twaalf jaar werd de eerste prijs ge wonnen door Perry Kaffa. Hij ving vijf vissen. Gino Kok werd goed. Maar aan de andere kant: het categorie dertien tot vijftien jaar kan natuurlijk nooit kwaad om iets winnaar met zeven vissen. Vereniging Ouders van Geestelijk Gehandicapten: strijd voor integratie vrije tijd". Waarvoor wil de VOGG nog meer aandacht? "Als je een gewoon kind hebt", leidt mevrouw M. Bras, secretares se van de vereniging, het antwoord in. "dat naar school moet, dan kun je even bij je buren informeren wat voor scholen er in de buurt zijn. Met een geestelijk gehandicapt kind ligt dat wel wat anders. Die ouders kunnen zich tot ons wen den met de vraag wat er al zo in het wereldje van het verstandelijk ge handicapte kind te koop is. Het is belangrijk dat zij weten waar ze met hun kind terecht kunnen". Mevrouw Hoogeveen vult aan: "Voor ouders die een gehandicapt kind hebben en de weg weten, valt er een drempel weg. Het is van be lang dat de VOGG bekend wordt bij allerlei instanties (artsen, zie kenhuizen, scholen enz.). Velen weten niet eens dat er een ouder vereniging bestaat". Actie De VOGG doet er alles aan om die bekendheid zo groot mogelijk te maken. Nu is er weer een bro chure uitgebracht waarin wordt verteld voor wie de vereniging er is en wat ze doet. Daarnaast is zij druk doende met het werven van nieuwe leden. Er zijn ook acties ge weest om die bekendheid wat op te krikken. Bij artsen en ziekenhui zen. Dat zijn de instanties die moe ten aangeven dat de VOGG er is. Maar toch kwam er niet uit wat de vereniging zich ervan had voorge steld. Waarom niet? Mevrouw Hooge veen: "In de wachtkamers liggen iemand wil doorverwijzen, moet hij zo'n rondschrijven ook maar net onder ogen krijgen". Volgens secretaresse Bras kan het voor ouders met een geestelijk gehandicapt kind heel moeilijk zijn zich bij een vereniging aan te sluiten. Zeker als de afwijking pas na enkele jaren wordt ontdekt. Mevrouw Hoogeveen: "Er zijn nog altijd ouders die het een beetje willen wegduwen. Juist zij komen er heel moeilijk toe om zich bij een vereniging voor geestelijk gehan dicapten aan te sluiten. De reden? Dat is niet zo moeilijk. Dan staat het stempeltje erop, hè. De ouders moeten er aan toe zijn lid van de VOGG te worden. Af en toe mel den zich ouders direct na de ge boorte van hun kind. Anderen doen er soms wel tien jaar over al vorens ze uiteindelijk toch maar besluiten die stap zetten. Ondanks alles vinden ze het best wel eens fijn om over hun zorgen te kunnen praten. Als ouder van een geeste lijk gehandicapt kind moet je een olifantenhuid hebben. Beschuldi gingen als je houdt meer van dit kind dan van het andere 'zijn 'nor maal'. De mensen barsten van de vooroordelen. Dat heeft tot gevolg dat de ouders met gehandicapte kinderen constant in de verdedi ging worden gedrongen. Heeft een gezond kind het eens moeilijk op school, dan komt dat altijd omdat er meer aandacht aan het gehandi capte kind wordt gegeven. Men sta^t direct klaar om in die richting tewijzen. Natuurlijk is dat niet waar. Al kun je niet omheen dat een gehandicapt kind meer zorg nodig heeft dan een gezond kind". Door middel van folders tracht de bestaan."Maar de ouders moeten ze Informeel De ledenwerfactie. Gaan mensen van de VOGG naar ouders van geestelijk gehandicapte kinderen om hun te vragen lid te worden? Mevrouw Hoogeveen: "Nee, zover gaan we niet. De ouders moe ten zelf het initiatief nemen als ze zich bij onze vereniging willen aan sluiten. Af en toe doen we zoiets wel eens. Als we kinderdagverblij ven bezoeken en er ouders aantref fen. Dan geef ik hun een folder. Maar dat is informeel". Mevrouw Bras: "Je kunt. als ie )GG bekendheid te geven aan haar het initiatief nemen". op straat iemand met een geeste lijk gehandicapt kind ziet lopen, toch niet van de fiets stappen om even te vertellen dat er een vereni ging is die de belangen van de ou ders behartigt?" Kunnen mensen met gezonde kinderen ook lid van de VOGG worden? Mevrouw Bras: "Ja, dat kan wel. We hebben ook wel enige belang stellende leden. Mensen die een broer of zus hebben die gehandi capt is of mensen die met gehandi capten werken. Maar in principe is de vereniging er voor ouders van geestelijk gehandicapten". LEIDEN - De Vereniging Ou ders van Geestelijke Gehandi capten, afdeling Leiden, vindt dat er in de zorg voor geestelijk gehandicapten ruimte moet zijn voor de wensen en ideeën van ouders. Om dat te bereiken wil zij daarom meewerken, meepraten en meebeslissen in die zorg. Hoewel vertegen woordigers van de vereniging zitting hebben in diverse orga nisaties, blijft er toch nog wel wat te wensen over. door Jan Westerlaken Neem alleen de integratie. In de Merenwijk werd een poging ge daan om geestelijk gehandicapten - vanzelfsprekend onder begelei ding - een min of meer zelfstandig bestaan te geven. Maar toen de buurt van de plannen op de hoogte werd gebracht was de stemming zo vijandig, dat men maar van zijn voornemen afzag. "Maar", voegt mevrouw A. Hoo geveen, voorzitter van de vereni ging, er direct aan toe, zo'n situa tie is gelukkig niet op heel Leiden van toepassing. Aan de Witte Sin gel is onlangs de uitbreiding van De Haardstee in gebruik genomen. De buren kwamen er gezellig op de receptie. Zo kan het dus ook". Waarom men zo vijandig is? Me vrouw Hoogeveen denkt dat het al lemaal wordt veroorzaakt door het onbekende. "Vroeger zei men als iemand geestelijk gehandicapt was: plaats maar in een internaat. En dat gebeurde dan ook. Jaren lang. De ouders zijn zelfbewuster geworden. Ze zeiden: wat we zelf kunnen, moeten we ook zelf doen. Wat Leiden betreft heeft dit onder meer geleid tot het oprichten van een oppascentrale voor gehandi capten. Het fijne daarvan is dat je altijd dezelfde oppas krijgt en je niet elke keer opnieuw moet ver tellen wat wel en wat niet mag". Een gevolg van deze ontwikke ling is dat er steeds meer gehandi capte kinderen in de samenleving komen. "Helaas", zucht de voorzit ter, "is het nog altijd geen gemeen goed.. Als ik met mijn dochter over straat loop en er passeren mij ge zonde mensen, dan kijken ze soms over dat zij met haar zoon vooral in winkels fijne ervaringen heeft. "Zowel verkopers als verkoopsters zijn erg aardige mensen. Heel be hulpzaam en vriendelijk. Of ik nu in een kledingzaak ben of mijn da gelijkse inkopen doe, als mijn zoon er bij is, neemt praktisch iedereen de moeite om ook aan hem aan dacht te besteden. Waarmee ik ei genlijk wil zeggen, dat niet ieder een negatief is". Vergrijzing Integratie is een van de proble men waarmee de VOGG zich in tensief bezighoudt. Een ander pro bleem waarvoor de vereniging zich ziet geplaatst is de vergrijzing van de ouders die nu lid van de vereni ging zijn. En dat is een ontwikke ling waarover mevrouw Hooge veen en haar mede-bestuursleden zich zorgen maken. De voorzitter: "We hebben nu vooral behoefte aan ouders van jonge, geestelijk gehandicapte, kinderen. De oudere ouders zijn eens uitgestreden. Zij hebben hun zaakjes voor elkaar. De jongeren zijn weer met heel andere dingen bezig dan wij. Ik denk aan ouder participatie en aan de kwaliteit van de voorzieningen. Wat we te allen tijde moeten zien te voorkomen is dat we ook écht vergrijzen. Want dan komen we volstrekt buiten de werkelijkheid te staan. Daarom is die verjonging van zo eminent be lang. Jongere bstuursleden kun nen vermoedelijk beter overweg met de vragen die er nu onder de ouders leven. Vandaar dat die jon gere garde zo nodig is. Maar bij ons is het net als in elke vereniging.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3