Magnifieke voorstelling door Théatre du Soleil Geschiedenis van Norodom Sihanouk Nederlandse kerkmuziek verrijkt Veel publiek op Orgeldag MAANDAG 9 JUNI 1986 'De verschrikkelijke maar nog on voltooide geschiedenis van Noro dom Sihanouk, koning van Cambod ja', door het Théatre du Soeil in de regie van Ariane Mnouchkine naar Tropeninstituut, Amsterdam. Al daar nog te zien op 9,11,14 (deel 1) en 10,13 en 15 juni (deel 11). AMSTERDAM - Magnifiek, maar moeilijk - dat slaat op de bijna negen uur durende voor stelling van het Théatre du Soleil uit Parijs. Het gaat om het in drukwekkende verhaal over No rodom Sihanouk van en door het fameuze gezelschap van de Fran se regisseuse Ariane Mnouchki ne, dat bij voorbaat al in de sec tor toneel een hoogtepunt van het Holland Festival beloofde te worden; wat overigens dus in derdaad het geval blijkt te zijn. Aan deze opmerkelijke ge beurtenis op theatergebied ging daarom een groot aantal publika- ties vooraf, waarin achtergron den van dit bijzondere gezel schap werden belicht en met na me ook een samenvatting van de politieke tragedie van Cambodja werd gegeven. Dat laatste was hard nodig. De recente geschie denis van dit land is een uiterma te gecompliceerd geheel en hier in Nederland niet algemeen be kend. Een figuur als Norodom Sihanouk is bij ons zeker geen al gemeen tot de verbeelding spre kende persoonlijkheid - in elk geval veel minder dan in Frank rijk, dat met dit deel van Indo- China historische banden heeft. Juist dat maakt de voorstelling moeilijk. De wisselende politie ke constellaties zijn allesbehalve van meet af aan doorzichtig. Om de voorstelling goed te kunnen volgen, is het regelmatig nodig om de Franse tekst of de door het HF opgestelde samenvatting te raadplegen, en menigeen zie je dat dan ook doen. Sihanouk neemt zelf voortdurend deel aan de ontwikkelingen, maar dan wel door de tijd heen in verschil lende hoedanigheden. Als bal ling of als machthebber moet hij steeds op nieuwe situaties inspe len en tenslotte zelfs met zijn vij anden, de Rode Khmer, een soort van monsterverbond slui ten. De namen en de positie van hoofdrolspelers in dit drama, zo als die van Penn Nouth, Sirik Matak, generaal Lon Nol en van Rode Khmerleden als Saloth Sar (de latere Pol Pot) en Khieu Sam- phan, naast vele andere namen moet je als toeschouwer constant paraat hebben. Dat het stuk over twee avond en is verdeeld, betekent zeer ze ker een tegemoetkoming naar het Nederlandstalige publiek toe. In Parijs komt het wel voor, dat de voorstelling in haar geheel achter elkaar gespeeld wordt. Als dat in hetzelfde tempo ge beurt als zaterdag- en zondag avond, dan mag dat voor het pu bliek misschien 'een hele zit' zijn - het staat in geen enkele verge lijking tot de enorme prestatie van de spelers, van wie Mnouch kine blijkbaar een ongelooflijke inzet vergt. De scènewisselingen verlopen met een geweldige vaart: de spe lers rennen werkelijk op en af over het grote lege speelvlak. Al leen dat al is iets bijzonders en een genoegen om te zien. Abso luut middelpunt daarbij is de te recht om zijn spel al vaak beju belde titelrolspeler Georges Bi got. Door zijn felle motoriek vol dynamiek en zijn veelal eige naardig hoog stemgeluid eist hij alle aandacht op. Van Sihanouk NICE - De dirigent Lorin Maazel, bekend van de nieuwjaarsconcerten door de Wiener Philharmoniker, is in het afgelopen weekeinde in Monaco in het huwelijk getreden met de Westduitse actrice Dietlinde Turban. Op de foto poseert de 56-jarigedirigent met zijn bruid, van wie wordt gezegd dat ze veel op wijlen Romy Schneider lijkt, tijdens de in het Zuidfranse Cap Ferrat gehouden receptie. ifoto api 'Markus, een tijding van vreugde' Concert: 'Markus, een tijding van vreugde', door A.C .Schuurman. Uit voerenden: Ellen Bollongino, so praan; Margareth Bounders, alt; Wout Oosterkamp, bas; Charles van Tassel, bariton; Math Dirk, bariton; Tijn van Eijk, orgel. Het Randstede lijk Begeleidings orkest. C.O.V. 'Ho sanna' (Alphen aan den Rijn), Lau- renscantorij (Rotterdam). Dirigent: Barend Schuurman. LEIDEN - Het zal voor de com ponist Adriaan C. Schuurman za terdagavond een zeer bijzondere avond zijn geweest. Honderden mensen gaven in de Hooglandse Kerk in Leiden de 82-jarige mu sicus een minuten durende staande ovatie voor de eerste uit voering van zijn oratorium 'Mar kus, een tijding van vreugde'. Terecht, want het zal niet vaak voorkomen dat zo'n, met veel ta lent begiftigde man, door middel van een partituur een persoon lijk getuigenis, een geloofsbelij denis, aan zo velen weet over te brengen. Het enthousiasme was gemeend, de ontroering oprecht. De Nederlandse kerkmuziek is verrijkt met een nieuw oeuvre dat. hoewel muzikaal zeer door wrocht, vooral door tekst en tekstbehandeling een welhaast liturgische belevenis wordt. 'Markus' is daardoor geen sym- phonisch oratorium geworden maar veel meer een adequaat antwoord op het vele kaf onder het koren van de kerkmuziek. De zoon van de componist, Ba rend Schuurman, hield het stuk ten doop en hij zal daar een har de dobber aan hebben gehad. De noten liegen er niet om, het stuk bestaat niet uit eenvoudige har monieën of melodische lijnen, maar vereist van alle uitvoeren den, instrumentaal of vocaal, zeer veel. De koren 'Hosanna' uit Alphen aan de Rijn en de 'Laurenscanto- rij' uit Rotterdam, gaven daarom een buitengewoon fraaie vertol king, en het Randstedelijk Bege leidingsorkest kweet zich ook uitstekend van zijn taak. Die taak was trouwens erg dankbaar, gezien het feit dat de orkestratie van het stuk zonder meer schitte rend was. Over de muziek zelf kan men twisten. De klanken moeten voor zich spreken, en de toehoorder kan niet vluchten in structurele problemen. Voor de een zal de muziek dus meer waarde hebben dan voor de ander maar voor de enkele wat meer groteske effec ten kan niemand koud blijven. Ook de vocale solisten waren zeer berekend voor datgene wat ze moesten doen. Charles van Tassel als evangelist zong zijn partij uitstekend, maar de uit spraak van het Nederlands was hier en daar wat eigenaardig en dat stoorde. Hetzelfde geldt overigens voor Wout Oosterkamp, die de figuur van Christus gestalte gaf. Hij had uitsluitend gesproken tekst, maar deed dat mijns inziens wat te nadrukkelijk en teveel op een Albert van Dalsum-achtige wij ze. Van de drie overige solisten viel vooral Margareth Beunders op. Helaas was haar aandeel niet zo groot, wat ook gold voor Ellen Bollongino en Math Dirks. Deze première zal voor velen een aangrijpende gebeurtenis zijn geweest en voor hen die dat nogmaals willen beleven: de NCRV zendt 'Markus' op 26 sep tember integraal uit op Radio 4 PETER VAN MUIJEN Recensiekul Nog nooit heb ik een brief ter pu- blikatie in de krant geschreven. Nog nooit heb ik echter zo'n onver schillige en onbenullige recensie gezien als die van Paul Devilee van het in de Muzenhof in Leiderdorp opgevoerde toneelstuk 'Deadline' door 'Het Leids Theater'. In deze recensie, betreurde de heer Devilee, "dat het stuk te veel wil" en "dat het te vol zit met zware items". Nou, sorry, ik heb het ook gezien en ik vond het zinnig en ko misch. Dat een amateurtoneelver eniging een dergelijk alternatief voor het afgezaagde gooi- en smijt werk dat zoals bekend in deze krin gen welig tiert, bedenkt, verdient mijns inziens alle lof. En gelet op Lezers Schrijven de respons van het publiek tijdens en na de uitvoering zijn anderen kennelijk dezelfde mening toege daan. Wanneer verder de heer Devilee zorgvuldiger te werk zou zijn ge gaan en met de groep gesproken zou hebben, dan zou hij geweten hebben, dat het tonéelstuk met de groep zelf al improviserend tot stand is gekomen, en dat hierom de spelers niet anders dan heel goed moeten weten wat ze met hun produkt duidelijk willen maken. Devilee's opmerking "de regisseur had eerst de kern van het stuk bij de spelers moeten aanbrengen" slaat daarom opnieuw de plank mis. Zijn grofste blunder is echter het verwijt dat in het programmaboek je van het Leids Theater Kafka als inspiratiebron van het stuk onver meld gebleven zou zijn. Dat het pu bliek een programmaboekje niet goed leest - vooruit, maar een re censent! Trouwens, van wie, meneer De vilee, denkt U dat de op de voorpa gina van dit programmaboekje af gedrukte tekening was? Goed geraden meneer Devilee! Monica Bekker, Colijnstraat 147 Katwijk maakt hij soms een clowneske marionet, die in zijn eigen draad jes en in de grillige tijdsomstan digheden verward raakt. Zijn overrompelend spel maakt dui delijk, dat het een unieke vondst van Ariane Mnouchkine is ge weest om de recente geschiede nis van Cambodja te vertellen aan de hand van Sihanouk. In dit verband spreekt men wel over Sihanouk als een held van Shakespeariaanse allure, die in theatraal opzicht een boeiende persoonlijkheid blijkt te zijn. Dat vrienden en familieleden dit theaterbeeld van Sihanouk als treffend en historisch juist heb ben bestempeld, stemt Mnouch kine - zo bleek ook weer tijdens de persconferentie - tot grote te vredenheid zelfs. Sihanouk zelf, die de voorstelling heeft gezien, schijnt zich in zijn toneelbeeld herkend te hebben. Toch doet dat eigenlijk niets toe of af aan de theatrale werking van het stuk, dat inzicht biedt in de complexi teit van een stuk eigentijdse ge schiedenis vol afgrijslijke ter reurdaden. Het meest interessant blijft vanzelfsprekend om te zien, hoe de spraakmakende Mnouchkine Verveling bij 'Barstend Ijs' Wereldpremiere van Barstend IJs van Klas Torstensson met mede werking van ASKO-koor en slag- werkgroep Den Haag. Gehoord op 6 juni in Frascatie tijdens het Hol land Festival 1986. AMSTERDAM - Het geluid dat gepaard gaat met het ontstaan van barsten in grote ijsvlakten, is een indrukwekkend natuur verschijnsel, dat de uit Noor wegen afkomstige componist Klas Torstensson inspireerde tot het maken van 'Barstend IJs'. Het is niet uitsluitend mu zikaal materiaal, maar het na el kaar ten gehore brengen van geluidsopnamen van brekend ijs, een uit twaalf mannen en twaalf vrouwen bestaand koor, slagwerkers op een hoger ni veau in alle vier hoeken van de smalle doch hoge zaal en een diaserie van de ijsvlakte op een aantal schermen. Het stuk be gint met harde onverwachte aanzwellende klanken die zig zaggend bewegen door de don kere ruimte vanuit de vele op gehangen luidsprekers. Dan vertonen de dia's en lage barst in de ijsmassa. Dit herhaalt zich enkele malen en later zien we het ijs verder versplinteren. Er komen ook mooie plaatjes van lichtbreking op het ijsbreuk- vlak. Nadat het ijs is gebroken gaat het licht aan en begint het koor met 'Isogloss'. De vrouwen zin gen lang aangehouden zuivere tonen, waarbij herhaaldelijk stemvorkjes nodig zijn. De mannen zijn uitgerust met kor te of lange planken, waarmee een ingewikkeld ritme tot stand komt door toch maar één slag per koorlid te geven. On dertussen worden er klanken uitgestoten, die veel lijken op de krijgshaftige kreten van de Japanse samoerai'. Er zijn ook computerprogramma's ver vaardigd om het koorgeluid te bewerken en direct zichtbaar te maken als spectogram op een grootbeeldscherm. De vier drummers hebben een extra grote metalen plaat en houten bakken en kisten voor andere harde klanken en produceren ook geluid met de strijkstok over de bekkens. Kabels ver binden de slagwerkposities in de hoeken. Het geheel wordt ook onder steund door blauwe en groene laserstralen. De te onderschei den delen van geluid van bar stend ijs, koorzang en slagwerk wisselen elkaar af en steeds krijgt met een verdere breukfa se van het ijs te zien op de dia's. Voorts vertoont men mijn in ziens wat overbodige ijsbeel- den op videomonitoren. Het vrouwenkoor eindigt met min der sonore klank en ze bedie nen zich van megafoons en ko men daardoor stilistischer meer in het totaalbeeld. De ge sproken en gezongen geluiden van het mannenkoor worden minder primitief. Ondanks de vele technische indrukwekkende hulpmidde len treden toch momenten van verveling op, omdat er weinig gebeurd. Het is als bij veel mo derne muziek meer een esthe tisch kunstzinnige ervaring van een abstract kunstwerk, dan meegesleept te worden door de muziek. Barstend IJs waarin veel werk is gestoken is nog op 9, 10, 11 en 12 juni te zien en te horen in Frascati. WILLEM WINSEMIUS tiene Verhoejf, voorzitter van de Stichting Orgelstad Leiden (Links), overhandigt in tegenwoordigheid van Gé Voskuylen, directeur van de platenmaatschappij Mirasound (midden) aan Gêrard Siclet, cultu reel attaché van de Franse ambassade (rechts) het eerste exemplaar van een plaat waarop drie Leidse orgels zijn te beluisteren. orgel tijdens een boeiende ver tolking van een viertal Pavanes van voormalig stadsorganist Cor nells Schuijt en een uiterst ele gant gespeelde Triosonate nr. 5 van J.S. Bach. Een optimale wereldprimeur beleefde vervolgens het Pieters- kerkorgèl waar de 23-jarige Leid se organiste Petra Veenswjjk en het Noordhollands Koperkwar tet op rake en extroverte wijze de 'Intrada per l'Elevatione' van Wim van der Heyden ten doop hielden. Een uiterst fraai getoon zet werk waarin orgel en blazers op geraffineerde wijze de melo dische lijn van elkaar overna men. Veel succes oogstte ook daarna publiekstrekker Louis van Dijk Groots was het geniale slotconcert door de be roemde organist van de Notre Dame in Parijs, Yves Devemay. die met grote fijnzinnigheid, zo wel in de keuze van de registers als technische virtuositeit het or gel van de Pieterskerk bespeelde met werken uit de Franse orgelli teratuur. ANNEKE VAN VLIET. Leidse orgeldag georganiseerd door Stichting Orgelstad Leiden Gehoord op zaterdag 7 juni in Leiden. LEIDEN - De vierde Leidse or geldag trok zaterdag opvallend veel publiek. Vanuit alle wind streken leek orgelminnend Ne derland naar de Sleutelstad ge komen om in een avontuurlijke orgeltocht door de binnenstad vanaf de Hartebrugkerk, langs de Hooglandse kerk naar de Pie terskerk de historische orgels te beluisteren in een programma dat het zuiverst bij het karakter van de betreffende instrumenten past. Een interessant initiatief van de Stichting Orgelstad Lei den die zich ten doel stelt de (ze ven) historische orgels in Leiden te promoten, kerkbesturen te helpen bij hun niet aflatende zorg om de instrumenten te be houden en zo nodig te restuare- Op dit moment is het Pieters kerkorgel dringend aan een grondige opknapbeurt (kosten anderhalf miljoen gulden) toe, dat, eenmaal gerestaureerd, tot een van de fraaiste instrumenten van Nederland zal behoren. Om dit doel te bereiken werd op deze orgeldag ten bate van het Pie terskerkorgel een langspeelplaat uitgebracht waarop dit instru ment en zijn historische collega's van de Hooglandse- en Harte brugkerk bespeeld worden door de beroemde Franse organist André Isoir. Een unieke plaat met hoogtepunten uit de orgelli teratuur waarvan het eerste ex emplaar tijdens het slotconcert werd aangeboden aan de culture le attaché van de Franse ambas sade Gérard Siclet. Hoe gestaag de belangstelling voor de Leidse Orgeldag groeiende is viel al di rect te ontdekken aan het verras send aantal bezoekers dat 's mor gens de banken van de Harte brugkerk bevolkten voor de boeiende lezing van huisorganist Jan Schmitz over zijn grote lief de: de uitvoeringspraktijk van de muziek van César Franck, waar na de getalenteerde orgelcon- courswinnaar van vorig jaar, An ton Doornheim, op bijzonder in tegere wijze de praktijk liet ho ren in een innig en warme uit voering van de 'Pièce Hérioque'. Na de romantiek vormde de barok de hoofdmoot in de Hoog landse kerk waar cantor Joop Brons uit de doeken deed welke geschiedenis en mogelijkheden schuil gaan achter de luiken van het aldaar verblijvende Hager- beerorgel, gevolgd door een overtuigende presentatie van concourswinnaar in de categorie barok, Paul Kievit waarin hij de monstreerde hoe hemels en ethe risch deze muziek klinkt op dit Koorconcert in teken psalmen Concert door het vocaal kerkmu- ziekensemble "Cappella pro Canti- bus" o.l.v. Theo Tobé, m.m.v. N. v.d. Rest (sopraan), B. Loonen (te nor), H. Claus (bas), M. Bol (fluit), B. Boers (hobo), P. Schrier en C. Stolk (viool), M. Meyer (cello). J. Niewint (contrabas) en R. Jansen (orgel). Gehoord op 7 juni in de Groene- of Willebrordkerk in Oegstgeest. OEGSTGEEST - Cappella pro Cantibus o.l.v. Theo Tobé verzórgde deze avond een programma geheel in het teken van de psalmen, getoonzet vanaf de Renaissan ce tot heden, waaronder psalm 23 en 139 van Schuurman. Be ginnend bij Goudimel, de man die de psalmmuziek op drie manieren bewerkte (homofoon, polyfoon en met de melodie in de tenor), zong het koor drie psalmen (volgens de componist 'voor huiselijk gebruik' ge schreven daar Calvijn alléén het éénstemmig gezang in de dienst toeliet) meerstemmig, a capella, en opvallend homo geen doorzichtig en ingetogen, met een uitstekend gevoel voor de Franse taal. Psalm 24 werd door orgel én koor afzonderlijk bedacht. Organist Rijk Jansen vertaal de vers 1, 2 en 3 in muziek van A. van Noordt, Via psalm 24 van, Sweelinck ging het koor naar twee compo nisten die psalm 46 bewerkten, eenflpionymus van weleer en Jan Pasveer (geb. 1933). Een opmerkelijk verschil in compo sitie en interpretatie: waar ano nymus de passage 'and burns the bow and shatters the spear' bijna letterlijk bijtend en ver pletterend weergeeft, wordt bij Pasveer over deze zinnen lief lijk heen gezongen en verlegt laatstgenoemde het accent dui delijk naar de antifoon 'de God van de machten, Hij gaat met ons mee'. Opmerkelijk bij de Engelse kerkmuziek is de zogeheten do xologie: de lofprijzing van de Vader, Zoon en Heilige Geest, als verwijzing naar het nieuwe testament, al is in de oudtesta mentische psalmen natuurlijk nog geen sprake van deze 'Son and Holy Spirit'. Van Stanford (1857-1924) een stralend gezon gen psalm 150, waarin deze drie-eenheid dan ook geprezen wordt, en waarin de 'luide cym- balen' kennelijk alleen door mannen bespeeld worden. Na de pauze leed het koor, niettegenstaande mooi gezon gen passages, gaandeweg aan enige matheid. Het laatste werk, overigens een machtige lofzang op 'the mighty Lord, the God of hosts' van Handel (een kleine voorproef op zijn grootste werk 'Messiah' de lof prijzing op 'our Redeemer') kreeg weinig zeggingskracht met name in de door het koor gedragen delen. De solisten echter, Nicoline v.d. Rest, Ber nard Loonen en Hans Claus maakten veel goed met hun prachtig gezongen terzet 'Thou rulest the raging of the sea', dat qua opbouw en uitvoering doet denken aan de fraaie tenor-aria 'Every valley shall be exalted' uit de Messiah. Tot slot dé in strumentale bijdragen bespre kend, vormde de Tafelmuziek van G.Ph. Telemann voor hobo en continuo (kabinetorgel en cello) een sprankelend inter mezzo, licht en muzikaal ge speeld, waarin het allegro zorg de voor een dynamisch sluit stuk. Dat de dwarsfluitiste Ma ria Bol niet alleen een 'hagedis' kan betoveren is deze avond wel gebleken: zij bracht zelfs een volle en doodstille kerk ge heel in de ban met haar span nende en toch subtiel ingehou den trant van spelen In het 'Air pour charmer un lézard' van R. Escher (1953). LI DY VAN DER SPEK In de Burcht Beschaafd avondje kunstjazz Jazzconcert van KOKOKO bestaan de uit Franz Koglmann (Flugei- hoorn), Eckard Koltermann (bari tonsax, Bel) en Klaus Koch (contra bas) gehoord op zaterdag 7 juni in de expositiezaal van de Burcht. LEIDEN - Mede dankzij het vo rige week in het Haagse Ge meentemuseum gehouden Ooye- vearmuziekfestival en de goede contacten die de Stichting Burcht hiermee onderhoudt kon een extra gratis concert van deze deels Oostenrijkse groep worden' beluisterd. De muziek van het trio, waarin flügelhoornist Franz Koglmann. soms op trompet voor de fellere momenten, een groot composito risch aandeel heeft, zoekt het in harmonische schoonheid afge wisseld met momenten van vrije expressie. Dit uit zich door gedo seerde felle uithalen op trompet of bas en minder op sax. Kogl mann gebruikt ook gedichten en schilderijen als inspiratiebron. Het streven is om met de be staande elementen een afgewo genheid te bewerkstelligen en dat leidt in het klinkende resul taat meer tot de Europese mu- ziekpraktijk dan de jazz. Het trio komt ook over als een kamermuziekensemble voor bla zers of strijkers, mede doordat ze in een driehoekopstelling zittend spelen. De nadruk ligt op het brengen van een breed scala aan emoties, die zowel een beroep doen op de geest als het lichaam. Daarnaast relativeren ze het ma teriaal door het inlassen van mu zikaal commentaar. In het eerste nummer laten ze al de invloeden horen die uiteen lopen van de beheerste contra- puntische jazz van de Mulligan- groepen uit de jaren '50 met de swingende lopende bas van Koch. Een ander nummer is een collage van allerlei west-coast thema's. De overige invloeden zijn marsen en walsen van Alban Berg of Schönberg. Ze zetten zich hiermee af tegen de sponta niteit van de free jazz, waarvan Koglmann overigens een aan hanger was. Hij maakte platen met Steve Lacy en de onder schatte trompettist Bill Dixon, die een tijdje in Wenen les gaf. Koltermann was in december in Leiden te horen bij Bob's seven van altist Bob Driessen. Op bari ton-saxofoon heeft hij de bena dering van Gerry Mulligan en op basclarinet is hij een wat minder uitbundige Willem Breuker of Eric Dolphy. Bassist Klaus Koch is bekend uit het kwintet van de Oostduitse Ludwig Petrowsky en is de con tra-bas zowel plukkend als strij kend de baas. Een beschaafd avondje Europese kunstjazz. WILLEM WTNSEMTITS Scène uit de Cambodja-voorstelling van het Théatre du Soleil met links hoofdrolspeler Georges Bigot als Norodom Sihanouk, (foto gpdi dit sterk tekstueel georiënteerde drama geënsceneerd heeft. In de zuilengalerij van de lichthal staan op twee verdiepingen aan drie zijden zelfgemaakte poppen opgesteld, die als vertegenwoor digers van het Cambodjaanse volk het gebeuren zwijgend ga deslaan. Het is maar een voor beeld, hoe zij met een efficiënt gebruik van hulpmiddelen een bepaalde, in dit geval dreigende, sfeer oproept. Er klinkt bijna voortdurend muziek, die door enkele muzikanten op een keur van veelal vreemde muziekin strumenten ten gehore wordt ge bracht. Eigenlijk is de aankleding van het geheel sober van opzet. Te gen de achterwand hangt slechts een stuk fel oranje gekleurd gor dijn, waarmee heel wat effecten worden bereikt; het maakt de op komsten van de hoofdrolspelers plechtig en theatraal en geeft bij voorbeeld door hevige schokbe- wegingen bombardementen aan. Het element 'theater' is door dat alles doorlopend merkbaar aan wezig. Dat begint eigenlijk al voor aanvang van het stuk, als het publiek bij het betreden van de zaal bijna vanzelf in de kleed kamerruimte terechtkomt, waar men het aankleden en grimeren van nabij mag gadeslaan. Na twee avonden van half acht tot ruim half een te hebben ge speeld, was er voor het hele ge zelschap een minutenlange ova tie; dat kon gewoon niet uitblij- V8n' WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21