Florijn bijna zeker van plaats voor WK Waterpolozege ontlokt kritiek Vrouwen Gemini 2 promoveren Voütsverhuizing bij basketbal LMHC kan reeks nederlagen nog niet doorbreken KNS mist eindstrijd Leidse roeier in dubbelvier Geurtsen nog niet onder indruk van verjongd Oranje Landstitel adspiranten Leiderdorp MAANDAG 9 JUNI 1986 SPORT PAGINA 17 LEIDEN - LMHC heeft zijn neder- lagenreeks nog niet kunnen door breken. Tegen het onderaanstaan- de Schaerweijde werd gistermid dag met 4-3 verloren, wat voor de Zeister mededegradant zelfs de eerste overwinning van het hoofd klasseseizoen inhield. Koploper Bloemendaal won thuis van SCHC (2-1), terwijl Kampong met zijn 4-1 zege in de uitwedstrijd bij Hattem op één punt blijft volgen. De slot- opvoering volgende week in Utrecht tussen titelhouder Kam-1 pong en Bloemendaal loopt daar mee perfect volgens plan, het na tionaal kampioenschap als inzet. De wedstrijd in Zeist, waar de opponenten slechts om de keizer zijn baard streden, opende Schaer weijde voor de pauze de score door een strafbal te benutten. Arbiter Esveld zag Hans Wagener 'hakken* in de cirkel, waarna Bart Klaassen het vonnis velde: 1-0. In het eerste deel had Leiden enkele doelrijpe kansen en de thuisploeg nauwe lijks één. De strafcornerverhou- ding was overigens twee tegen één in het voordeel van de bezoekers. Zeven minuten na de doelwisse- ling vond Wouter Eikenhout na wat geschuif de gelijkmaker. Voor- stopper Boudewijn van Eyck was wegens een liesblessure al buiten de ploeg; toch kwam Peter van der Meer in het veld voor zijn gerouti neerde broer Paul. Na een fatale defensiefout mocht Klaassen zich nog eens uitleven op zijn speciali teit die strafbal heet en liet Tom van der Meer daarmee kansloos: 2- I. De strafpushes waren niet van de lucht, want ook Casper Klijn legde met succes aan voor zo'n opgeleg de mogelijkheid te scoren. Dat ge beurde nadat Harmen Jansen Schoonhoven uit een strafcorner de zwaardere straf verdiende door op de voet van aanvoerder Frank Wever te kogelen. Met nog ruim een kwartier te spelen nam LMHC nog wel de leiding met 2-3, waar Jansen de laatste hand in had. Te weinig rust in de Leiden-defensie leidde echter tot nog twee tegen treffers. Robert-Jan Hillenius scoorde Schaerweijde met 3-3 uit het veld weer langszij, waarna slecht uitverdedigen van Evert Vixseboxse de aanleiding werd tot de uiteindelijke 4-3 en Schaerweij- des eerste seizoenzege. LEIDEN - KNS heeft tijdens het toernooi om het Nederlands Kam pioenschap voor afdelingskam pioenen de finale op een haar na gemist. De Oegstgeester twaalf strandde in Borculo in de laatste voorronde toen het tegen UNI niet verder kwam dan 0-0. Voor De Al gemene was op de NK voor afde lingsjuniorenin Souburg slechts een derde plaats in hun poule weg gelegd. De nederlaag tegen Weidevogels uit Bleiswijk had de finalekansen van KNS al in een vroeg stadium fors doen kelderen. Na de voortva rende start met een 3-0 zege op het Wageningse VADA'25 en een 2-2 gelijkspel tegen Stadkanaal'74, be tekende de 4-2 een enorme dom per. Maar ook de kampioen van Rotterdam ging in de fout en na de voorlaatste ronde zou KNS aan 1-0 tegen UNI voldoende hebben om zich voor de finale te plaatsen. In het duel tegen de ploeg uit Kloosterhaar, de kampioen van Overijssel, kwam de ploeg van coach Rob van Geenhuizen echter niet verder dan 0-0. Weidevogels haalde derhalve de finale, waarin het overigens met 1-0 werd geklopt door DFD uit het Friese Giekerk, een club die nog slechts vijf jaar bestaat. Ook junioren van De Algemene hadden tot de laatste ronde zicht op een finaleplaats. Na een 3-2 overwinning op Antilopen uit Leusden en gelijke spelen tegen ZKV Zaandam en Nieuwerkerk werd de ploeg van coach Ed Mol- loy zelfs getipt als de titelkandi daat. Het laatste duel bleek, dat de jeugd van De Algemene niet tegen deze druk bestand was. DKOD ze gevierde met 2-1 in dit beslissende duel, waarin alleen Ramon Terwiel vanaf de stip voor de Leidenaren kon scoren. Er resteerde nu slechts een derde plaats achter DKOD en poulewinnaar Nieuwerkerk, dat in de finale DOS'46 met 3-2 versloeg. Blauw Wit is gistermiddag als tweede ploeg uit de hoofdklasse gedegradeerd na een 6-14 neder laag tegen DOS'46. De Amster damse ploeg had sinds de start van de hoofdklasse in 1960 onafgebro ken in de korfbaltop gebivakkeerd en menig landstitel behaald. In het degradatieduel was de topper van weleer echter volstrekt kansloos, want halverwege ging DOS'46 al' met 4-8 aan de leiding. AMSTERDAM - Na de wedstrijden van de Amsterdamse roeibond is de equipe voor de wereldkampioenschappen in augustus in Nottingham duidelijker geworden. Bij de scul lers lijkt Leytheroeier Ronald Florijn zich nagenoeg verzekerd te hebben van een plaats in de dubbelvier, samen met Nico Rienks, Henk Jan Zwolle en Herman van den Eeren- beemt. De Njordroeiers Ruud Wessel, -Willem de Widt en Marijn Algie kan een plaats in de nationale acht met Kam, De Vries, Mulder, Ponsen en De Vries bijna niet meer ont gaan. Her roeiduo Abelsma en Adema -winnen de twee zonder stuurman op de Amsterdamse Bosbaan. Nadat de roeibond maandelang een afwachtende houding had aan genomen bij het formeren van scullploegen voor de wereldkam pioenschappen hadden de eerder (foto ANP) genoemde scullers het initiatief ge- LEIDEN - Voor de begeerde pro motie naar de derde divisie volley bal moesten de vrouwen van Ge- mini/K 2 winnen van het Haagse Kalinko. De ploeg deed dit ondub belzinnig met 1-3 en kon daarna uitgebreid gaan dineren om dit feit te vieren. Voor de beker kwam Ge- mini (mannen) tegen Zevenhuizen te veel te kort om ook maar een moment in een beter resultaat te kunnen geloven. Een gewaar schuwd Zevenhuizen bereikte met een afgetekende 0-3 zege de vol gende ronde. Het tweede vrouwenteam van Gemini/K heeft de derde en beslis sende promotiewedstrijd tegen Kalinko met 1-3 gewonnen, waar door er na 2 jaar promotieklasse weer in de 3e divisie gespeeld kan worden. In de eerste set startte Ge mini/K 2 voorzichtig maar nam daarna het initiatief en liep in een ruk door naar de eerste winst (5- daarop het veld en liep in een keer niet te pakken had. Vooral aanval- 15), vooral door de sterke aanval, iets wat Kalinko totaal niet had. r 2-14. Door enige mislukte aan- lend maakte het team vele fouten. vallen krabbelde Kalinko nog iets Toch werd het een dikke nederlaag In de volgende set kwam Kalin ko al snel op een 6-2 voorsprong, maar prima serveerwerk va Maarssen bracht de ploeg terug, maar tot grote vreugde de meegereisde supporters werd het lange wachten toch beloond, Ria want met 12-15 maakt Gemini/K op tijd uit en pakt de eerste plaats i snel op gelijke hoogte. Gemini/K 2 deze promotiecompetitie, met de ging beter draaien en vond het goe- daaraan verbonden promotie. de antwoord op de vele prikballen van Kalinko. Daarna was ook deze set geen probleem meer (9-15). De Gezien de minieme overwinning 2 jaar geleden (3-2) in de beker derde set gaf aanvankelijk hetzelf- van Zevenhuizen op de Gemini/K- de beeld. Kalinko nam nu een 8-2 voorsprong, een tussensprintje van mannen kwam die ploeg nu opti maal gemotiveerd en compleet Gemini/K bracht de ploegen weer de start. Het werd geen herhaling op gelijke hoogte (8-8), toen. Daarvoor speelde Gemi- set gelijk opging. Ondanks enkele ni/K te veel onder zijn kunnen. De goed verdedigde ballen van Gemi- Voorschotenaren speelden meer ni wist Kalinko deze set uiteinde- tegen zichzelf dan tegen de tegen- lijk toch te winnen (15-12) en leek stander. Dit was temeer jammer, omdat Zevenhuizen wel wilde maar toch ook lang de grote vorm Gemini, omdat op de overige onderdelen men net een stukje sur plus had (serve en stop). Gemini wilde wel, maar de sterke terug loop op de trainingen eiste zijn tol. In de eerste set kon Gemini het al lemaal nog wel bijbenen (10-15), daarna was het afgelopen. Zeven huizen bereikte via 7-15 en 3-15 de volgende ronde. Deze wedstrijd betekende tevens het afscheid van trainer/coach Leo Boeren. Zijn fy- siotherapie-praktijk laat niet toe voldoende tijd over in Gemini te steken en nu de financiële positie van Gemini weer wat verbeterd is, (Leo Boeren nam hun dit jaar gra tis onder zijn hoede) is er weer ruimte voor een betaalde kracht. nomen tot het vormen van een dubbelvier. Nico Rienks verklaar de dit seizoen zijn skifambities te willen beperken tot de nationale wedstrijden en vertrouwen te heb ben in een dubbelvier met Zwolle, Florijn en Van den Eerenbeemt. Schoorvoetend heeft de bond na overtuigend optreden van de scul lers op de Bosbaan besloten de ge vormde ploeg de officiële status van nationale ploeg te geven. De resultaten van het afgelopen wede- end ondersteunden de plannen van de vier scullers: in de dubbelt- wee werden Florijn en Van den Ee renbeemt tweede achter de W.K.- finalisten Bakker-Nelis, die ook dit jaar hun zinnen zetten op dit num mer. In de skif was Rienks na een spannende strijd met Göbel de snelste, werd Nelis derde, Florijn, sinds kort weer terug in het scul- lersveld, vierde, Zwolle vijfde en Bakker zesde. In de dubbelvier gaf het viertal een demonstratie van goed dubbelvierroeien. Na slechts enkele trainingen sa men kwam het kwartet zonder eni ge tegenstand van betekenis al tot een tijd van 5 minuten 55 seconden over de twee kilometer. Mulder en Arnold de Vries van Skadi voorsloeg. Derde werd de Proteus-Aegir-Phocas combinatie, met aan boord de winnende twee zonder stuurman van zaterdag Ten Have/Van der Velde. Vierde werd de gelegenheidsploeg met Ponsen, Adema, Abelsma en de voor Paul sen invallende Ronald Florijn. De beide eerste vieren zullen de acht gaan vormen, waarbij Ponsen de plaats zal innemen van de overi gens als een komeet naar voren ge komen De Haan. De nu iets tegen vallende Proteuscombinatie zal verder gaan in de vier, terwijl Ade ma en Abelsma zich gaan toeleg gen op de stuurmanloze twee. Bij de junioren, die vorige week in Hazewinkel al een selectieweek end hadden gehad, veroverde Jaap Krijtenburg een plaats in de voor- keursploeg van de bond, de dub belvier. Voorlopig heeft 15-16 roeier Martijn Blansjaar daarin zijn plaats moeten afstaan aan de win naar van de skif, Koos Maasdijk van Nautilus. Blansjaar, die de skif in zijn klasse won, wordt mogelijk reserve. Voor de internationale studen- Ook bij de boordroeiers zijn de tenkampioenschappen die begin kaarten langzamerhand geschud, juli op de Boslaan worden gehou- In de stuurmanloze vier won de den plaatsten zich door een zege Njord-Laga-combinatie, het hoofd bestanddeel van de voorlopige acht vlak voor de ploeg, waarin Njordroeier Marijn Algie zijn club- GER RENES genoot Johan de Haan, Tritonnees EDE - (ANP) - De overwinning van het Nederlands water- poloteam in het sterk bezette internationale toernooi in Ede ontlokte bondscoach George Geurtsen zowaar direct na afloop ook enige kritiek. En wel op de tribunevulling, die het enerverende duel tegen Cuba niet op waarde wist te schatten en pas geluid gaf toen Nederland, on der leiding van de ontketende Stan van Belkum, in de derde periode op voorsprong kwam en in een meedogenloos gevecht boven bleef. De beschuldigende vinger ging begrijpelijk niet uit naar de selectie, die via een knappe zege op Australië (11-8) en een gelijkspel tegen de Cubaanse oerkracht (IS IS) in het zwembad De Peppel het resultaat van vrijdag tegen een ge havend Frankrijk in een gunstig daglicht stelde. Oranje zette daar mee tevens een eerste, maar niette min forse stap op weg naar her overing van de vergane internatio nale glorie, die dit seizoen bij het wereldkampioenschap in Madrid binnen bereik moet komen. Blik ken van herkenning en bewonde ring verschenen in Ede al op de ge zichten van de Australische coach Tom Hoad en de Westduitser Niko lai Firoiu, die gewapend met video camera de verrichtingen van Ne derland - in Spanje in groep C naast Canada en Frankrijk tegen stander van West-Duitsland - met argusogen en stijgende verbazing volgde. Ondanks de goede prestaties wil de Geurtsen niet maar meteen de vlag hijsen. Daarvoor waren er in verdedigend opzicht en gisteren in de man-meer-situatie nog te veel aanmerkingen te maken. „Voor aanvang van het duel tegen Cuba heb ik nog heel zachtjes gezegd, dat een kleine nederlaag niet eens zo erg zou zijn. Met zo weinig wa ter- en zo veel krachttraining al op dit niveau mee kunnen, en ook nog voor eigen publiek, is echter een enorme opsteker. Al mag niemand denken dat we er al zijn". Nederland is er zeker nog niet, maar in vergelijking met het ge- Honkbalselectie SANTPOORT (ANP) - Manager Harvey Shapiro heeft zes Tijgers opgenomen in de Nederlandse honkbalselectie, die van 19 juli tot 2 augustus deelneemt aan het toer nooi om het wereldkampioen schap. Van landskampioen Haar lem Nicols maken vijf spelers deel uit van de groep, die Shapiro in sa menwerking met zijn assistenten Leen Volkerijk en Henny Jenken koos. Tonny Cohen (Pirates), Ron Giroldi en Haitze de Vries (Nicols), Jan Hijzelen- doorn en Roel Klaassen (Tijgers), René Rijst (Kinheim), Jan Venema (Neptunus) Groot, Robert Knol en Charles Urbanus ploeter van de laatste i er veel ten goede veranderd. Geurt sen beschikte in Ede over een aan trekkelijk mengeling van een erva ren kern met een enthousiaste aan vulling van talentvolle jeugd, die niet alleen fungeerde als waterdra ger van de gevestigde orde. Met honderd procent inzet, doelman Misdorp in ouderwetse vorm en bovenal Stan van Belkum in zijn element, en daar is meer dan water alleen voor nodig, lijken de magere jaren nog betrekkelijk snel in de vergetelheid te kunnen worden ge- dhikt. Tegen Australië, en eerder al tegen de Fransen, bleek in Ede de bijna traditionele vrees voor de mentale en fysieke inzinking in de beruchte derde periode al grond te missen. Juist in die fase sloeg Oranje toe of consolideerde een voorsprong, voorgegaan door ui teraard Van Belkum, die zich van wereldklasse toonde, en Piel- stroom, die de faalangst heeft afge schud en zich regelmatig presen teerde als een zeker afmaker. Bewaking In de slijtageslag tégen Cuba, waar vooraf door menigeen tegen op werd gezien, bewaarde de Ne derlandse polo-keus het zelfver trouwen. Ook toen belangrijke ba siskrachten als Pielstroom, niet zo productief door een persoonlijk bewaking, en Van Es, geblesseerd aan het borstbeen, met een te grote foutenlast vroegtijdig de kant op moesten. De linkshandige Noorde- graaf nam de verantwoorlijkheid voor de afwerking in overtal-situa- tie en Van Belkum bleef voor de Cubanen, die eruit zien alsof ze van kindsbeen af al met gewichten spe len, een onoplosbaar raadsel. De rest van het team - van Van Winsen en Jansen mag dat na 75 interlands zo langzaam worden verwacht, f Eric Noordegraaf waagt een schot op het doel van Cuba. maar ook betrekkelijke nieuwko mers als Verboom, Van Noort, Van Groen, Redegeld en Havekotte - paste zich naadloos aan. De warri ge arbitrage van de Griek Illiades en de Australiër Kerr vermocht daar evenmin iets aan afdoen. Krachttraining En dat is misschien nog wel de grootste winst. Nog afgezien van de duidelijk toegenomen opoffe ringsgezindheid en kracht. „Door de krachttraining, in Nederland heel lang een vies woord, weten de spelers nu ook eens wat echt moe worden is. In het verleden werd te snel gedacht, dat de top al was be reikt. In de afgelopen maanden is er keihard gewerkt en dat is, laat ik het voorzichtig zeggen, niet nega tief uitgevallen. De spelers voelen er zich wel bij. Verder geef ik ze mijn vertrouwen. We hebben ein delijk afstand kunnen doen van die vaste patronen. Ze mogen in het water doen waarvoor ik hen gese lecteerd heb", verklaarde Geurt sen. Die vrije opdracht viel tegen Au stralië en Cuba bijzonder op en was een verademing in vergelij king met de problematische aanpak van het nabije verleden. Tegen de Cubanen leverde het nog bijna de verdiende overwinning op. Terwijl links en rechts i uit het water werden gestuurd en de verwarring de spanning bijna naar de achtergrond verdreef, slaagde Oranje maar net niet. Op het beslissende moment bij een voorsprong van 13-12 werd door onervarenheid aan de nationale competitie gedacht en de extra 'speler overgeslagen. Een overhaas te doelpoging was niet meer dan balverlies en de Cubaanse scherp schutter Cuesta mikte vijf secon den voor tyd de gelijkmaker achter de voortreffelijke Nederlandse doelman Misdorp. Ook daarop doelde Geurtsen, toen hij na afloop sprak van minpunten. „Ja, die heb ik wel degelijk gezien. En dat is misschien maar goed ook". LEIDEN - De jaarlijkse overschrijvingspe riode is in de hoogste basketbalafdeling weer uitgelopen op een massale stoelendans. De clubs blijken al een aantal jaren niet bij machte om hun spelers langer dan één sei zoen vast te houden. In de eredivisie is de beschikbaarheid van geld de belangrijkste reden voor de inmiddels traditionele volks- verhuizihg, maar ook op lager niveau wisse len spelers sneller van club dan een kame leon van kleur. Hoewel de toekomst voor BS Leiden nog in het ongewisse blijft is de uittocht van spe lers van de Leidse eredivisieclub compleet. De internationals Hans Heijdeman en Emill Hagens lieten zich overschrijven naar lands kampioen Den Bosch. John Emanuels koos voor Haaksbergen, terwijl Sander Kales het gaat proberen in de promotiedivisie bij Akri- des. Daan van Egmond en Toon van Helfte- ren gaan naar het gepromoveerde DAS, dat inmiddels ook een sponsor heeft gevonden in bouwbedrijf De Boo. Van Helfteren weet nog niet of hij ook daadwerkelijk voor de Delftse ploeg van Charis Sideris gaat spelen. Bankspeler Leon Zaal koos vorige week al voor Leiderdorp. Een grote uittocht ook bij Haaksbergen, dat maar liefst vijf spelers zag vertrekken: Bennes (Markt), Esajas, Ridderhof (beiden Orca's), Ardon en De Vries (beiden Donar). Naast Emanuels komen daar Kruidhof van het failliete Greyhounds, Camero van Werkendam en Rijks van Orca's voor terug. Werkendam, dat niet meer in de eredivisie uitkomt, verloor eveneens alle spelers. Van de Lagemaat en De Jager gaan naar Cana dians in Amsterdam, waar zich eerder ook Henk Jan Piket (Leiderdorp), Rolf Franke (Zaandam) en Lee Massey (Spakenburg) aan meldden. Govers gaat naar Den Bosch, dat de bankspelers Van der Steen en Reijmers overdeed aan Markt Utrecht. Den Helder hield zich rustig (Kremer van Greyhounds), terwijl bij Weert slechts één speler verdween (Van Essen naar Orca's), waarvoor Kuiper (Arnhëmia) terugkeerde. Van de selectie van Blitz is op dit moment nog maar één speler over (Erik Paul van Wee- ren). Het bestuur gaat deze week met coach Frans Broekhof om de tafel zitten om te kij ken of het nog zin heeft de inschrijving in de eerste divisie te handhaven. Broekhof ziet nog wel mogelijkheden om een redelijk team op de been te brengen, maar de tijd begint te dringen voor de Voorschotense ploeg. Van de rayonploegen heeft alleen Leiderdorp de selectie al rond. Leiden (Trotters) wacht op de ontwikkelingen bij het eerste team. met stuurman de Njord- ploeg Mark Houtzager, Frits Bien- fait, Risto Larson en Ed van den Berg. JAN KLERKS ROTTERDAM - BV Leiderdorp heeft het afgelopen weekeinde in Rotterdam voor het eerst in de ge schiedenis van de vereniging een landstitel binnengehaald. Het meisjes adspirantenteam van Ton Paulides werd zaterdag in de Ener giehal met grote overmacht Neder lands basketbalkampioen. De meisjes kadetten van Leiderdorp werden eveneens eerste, maar moesten op grond van de neder laag (18-19) tegen het gelijk geëin digde Jolly Jumpers de titel aan de Tubbergse ploeg laten. De sleutelwedstrijd voor de ad- spiranten van Leiderdorp was de ontmoeting met de kampioen van Noord-Holland, Doppeldouche Den Helder. Het door bondscoach Meindert van Veen geleide team staat bekend om zijn ijzersterke verdediging, maar Leiderdorp wist de Heldersen met een even strakke en scherp uitgevoerde man tegen man-press te verrassen. Leider dorp stelde in de laatste minuut de zege veilig (18-16) en daarmee in feite ook het kampioenschap. De in het rayon West al een seizoen on geslagen formatie van Ton Pauli des had geen kind aan de resteren de tegenstanders. Black Eagles (58- 7), Exercitia (40-22) en Denenkamp (55-19) werden probleemloos opge rold. Niemand had een antwoord op het verdedigende werk van de ploeg van Leiderdorp, die bestond uit Sabine Frans, Mariëtte Gross, Jeannette van Hoof, Yvonne van der Kwaak, Simone van Meurs, Bianca Rotmensen, Ursula Rust, Linda Sas, Sandra Verkoijen en Mariëlle Versteegen. Voor de kadetten van Ria de Wit liep het nationaal kampioenschap uit op een klein drama. De ope ningswedstrijd tegen Jolly Jum pers ging met minimaal verschil verloren (18-19) en aan het einde van de dag finishte Leiderdorp met Jolly Jumpers op de eerste plaats. Het onderling resultaat, dat dus in het nadeel van Leiderdorp was uit gevallen', moest toen de beslissing brengen. Leiderdorp, dat ongesla gen kampioen van rayon West was geworden, won verder van Exerci tia (38-21), Walderik (41-31) en Landslake Lions (31-28), maar dat was ondanks de nederlaag van Jol ly Jumpers tegen Exercitia net niet genoeg. In Leiderdorpwon Holland Lions gistermiddag een vriend schappelijke wedstrijd tegen het bezoekende Amerikaanse Hobart College uit New York: 82-79. De Amerikanen, die in de eerste helft nog met 13-26 de leiding hadden, werden door de leeuwen na de rust (44-47) ingehaald. In de slotfase verzekerden Richard van Poel geest (18) en Jaco van Dijk (10) de winst. Hobart College speelt mor genavond in 'Op Dreef nog een wedstrijd tegen Leiderdorp (aan vang 21.00 uur).

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17