Streuer en Schnieders nummer een Anderson fit voor Ronde Zwitserland Tegenslag Spencer Opnieuw twee dodelijke ongevallen Spaan vindt troost Van der Ven voorin Vierde plaats Richard Ippel (Te) enthousiaste cricket-fan Mislukt avontuur van Ree Winst voor broers Piket PAGINA 16 DO/ST SPORT MAANDAG 9 JUNI 1986 SALZBURG (ANP) - Freddie Spencer, die is hersteld van een slepende blessure en zijn privé- problemen heeft overwonnen, nam in Oostenrijk voor het eerst dit seizoen deel aan een Grote Prijs-wedstrijd. De twee voudig wereldkampioen en ti telverdediger in de 500 cc klas se bleek voldoende in vorm om de strijd aan te gaan met zijn landgenoot Eddie Lawson, de leider in het klassement om de wereldtitel. Nadat Spencer drie ronden lang vooraan had meegereden, liet zijn machine hem echter in de steek. De Amerikaan moest naar de pits met een gebroken stuurdemper en eindigde als zestiende. Spencer, die nog geen enkel WK-punt heeft be haald, heeft nog zeven races de kans om toppers als Lawson, Mike Baldwin, Randy Mamola, Wayne Gardner en Christian Sarron te bewijzen 's werelds beste 500cc-coureur te zijn. Eddie Lawson won de Grote Prijs van Oostenrijk en ver grootte daarmee zijn voor sprong in het klassement. Hij heeft in vier races 57 punten verzameld. Het was zijn derde seizoenszege in successie. De als tweede geëindigde Austra liër Gardner wisselde van plaats met de Amerikaan Bald win. Gardner staat tweede met 39 punten, gevolgd door Bald win met 36. Beste Nederlander in Oosten rijk werd opnieuw Boet van Duimen. De privé-coureur ein digde achter de fabrieksjon- gens op een tiende plaats. De inmiddels 38-jarige routinier bleef Henk van der Mark en Mi lan Pqjic ruimschoots voor. Zij eindigden achter in het veld op respectievelijke de zeventiende en achttiende plaats. SILVERSTONE/MAN. (DPA/ SID) - Bij de snelheidssporten vielen dit weekeinde opnieuw twee doden te betreuren. Tij dens de afsluitende training op het circuit van Silverstone voor de negende race om het Britse kampioenschap in de formule 3-klasse liep de Brit Richard Parsons bij een ongeluk zulke ernstige verwondingen aan het hoofd op, dat hij korte tijd later •overleed. Op het beruchte circuit van het eiland Man vond de Engel se motorcoureur Andy Cooper de dood. Hij is het 140ste slachtoffer van Man. De laatste weken vonden op vallend veel auto- en motorcou reurs de dood. Op 15 mei stierf de formule I-racer Elio de An- gelis in Le Castellet, tijdens de Rallye van Hessen kwam de Zwitser Michael Wyder om, in de 24-uurs-race van Le Mans liet de Oostenrijker Jo Gardner het leven en op het eiland Man reden vier motorcoureurs zich deze week naar het graf. SALZBURG (ANP) - Hans Spaan, vijfvoudig Nederlands kampioen motorracen in de lichtste klasse, wordt sinds enke le weken behandeld door de Rot terdamse haptonoom Ted Troost. De 27-jarige Castricum- mer heeft snel baat gevonden bij de ontspanningstherapie van Troost, die onder andere schaats wereldkampioen Hein Vergeer heeft verzorgd. Zaterdag werd Spaan vierde in de 80cc-race om de Grote Prijs van Oostenrijk. Op de Salzbur- gring maakte hij zelfs een kop- start. De Nederlander had tot za SALZBURG (ANP) - Acht jaar na zijn internationale race debuut op de Salzburgring is Egbert Streuer de absolute trendsetter in de zijspanwereld. Zaterdag overblufte de 32-' jarige beroepscoureur uit Assen, met zijn semi-professio- nele passagiér Bernard Schnieders, alle deelnemers aan de Grote Prijs van Oostenrijk. Streuer en Schnieders, in 1984 en 1985 al wereldkampioen op drie wielen, kenden in de race op de ui terst snelle Ring in de buurt van Salzburg technische problemen, maar maskeerden die door een ex tra vroege uitlooppoging. De con currentie legde zich toen meteen neer bij de hegemonie van de Ne derlanders, die hun elfde Grand- Prixzege in vijf jaar boekten. Streuer, die zijn voornaamste te genstrever Rolf Biland zag uitval len met ontstekingsproblemen aan zijn experimentele krachtbron, leidt de strijd om het wereldkam pioenschap met ruime voorsprong. Met zijn tweede succes in twee Grand-Prixraces kwam hij tot een seizoenstart, die gelijk is aan de competitie van 1984, toen hij zijn eerste wereldtitel veroverde. Toen won Streuer ook de Grote Prijzen van Oostenrijk en West-Duitsland. De Drenten hebben twaalf punten voorsprong op de Britten Abbott en Smith en maar liefst achttien punten voordeel op de als vierde geklasseerde Zwitsers Biland en Waltisperger. Streuer en Schnieders kunnen zich derhalve volledig concentre ren op de TT van Assen, die over drie weken wordt gehouden. Bij die volgende wedstrijd uit de we reldtitelstrijd moet de twaalfde Grote Prijs worden gewonnen. Tot nu kwam het duo uit Assen nog niet tot succes op het circuit in de eigen 'voortuin'. Met het huidige technische voordeel en de voor sprong in het klassement van de wereldtitelstrijd kan Streuer risi co's nemen. In andere jaren dacht hij nog teveel aan andere belangen, s TT is in dit jaar, waarin door de Drenten de derde achtereenvol gende wereldtitel kan worden ge haald, de belangrijkste wedstrijd van het seizoen. In Oostenrijk waren Streuer en Schnieders goed voor de beste trai- ningstijd. Biland, die twee weken geleden op de Nürburgring nog de beste startpositie veroverde, had problemen met zijn Krauser-motor en moest van de vierde rij weg. In de race nam Streuer onmiddellijk het initiatief. Hij verschool zich niet, zoals in Duitsland, om zijn ware kracht te versluieren, maar imponeerde de concurrentie door zijn snelheid. Binnen drie ronden waren Streuer en Schnieders tien seconden los. De Britten Webster en Hewitt volgden in tweede posi tie, aanvankelijk op de hielen geze ten door de Nederlanders Theo van Kempen en Geral de Haas, die de oude machine van Streuer berij den. Nadat Biland met ontstekings problemen in na een kwart van de wedstrijd was uitgevallen, kreeg Streuer ook technische tegenslag. „Bovenin het circuit, waar de hoogste snelheid wordt gehaald, kwam de machine niet meer op zijn hoogste toerental. We hadden elf duizend in plaats van twaalfdui zend toeren. Dat scheelt gauw vijf tien kilometer in het uur. Dat was de oorzaak, dat we niet verder meer wegliepen van Webster. Achteraf was het goed, dat we zo snel zijn vertrokken. Als we een spelletje hadden gespeeld, had het verkeerd kunnen aflopen", aldus Streuer, die doelde op zijn rijwijze op de Nürburgring, toen hij tot twee ronden voor het eind doelbe wust achter Biland bleef om ver volgens echt gas te geven en te winnen. De winnaar, die vorig jaar in de regen op de Salzburgring in twee manches slechts vierde werd, klaagde verder over een slecht schakelende versnellingsbak. On danks de zege bleek Streuer verre van tevreden. Van Kempen en De Haas, in de training al vijfde, kwa men op het snélle stuk van de Salz burgring ook snelheid tekort en vielen terug naar de achtste plaats. De nummer één ook daadwerkelijk op kop. Achter Streuer en Schnieders volgen Van Kempen en De Haas met in hun spoor de Engelsen Webster en Hewitt (foto and BEUERN (DPA/SID) - Kees van der Ven handhaafde zich gisteren in de top van het klassement van de wereldtitelstrijd 500cc-motocross. Door een derde plaats in de eerste manche en een zesde positie in het tweede deel van de race om de Grote Prijs van West-Duitsland in Beuern verza melde hij 25 punten voor het wereldkampioenschap. De belangrijkste Nederlandse 500cc-coureur moest echter wel terrein Nederlandse 500cc-coureur moest echter wel terrein prijsgeven op de leider van het klassement, David Thorpe. De Brit behaalde 33 punten. De Belg André Malherbe won de Grote Prijs van West-Duitsland, de vijfde wedstrijd meetellend voor het wereldkampioenschap, met één punt voorsprong op zijn landgenoot Georges Jobé. De wereldkampioen van 1984 legde door winst in de eerste manche de basis voor zijn overwin ning. In de tweede race eindigde de Belg op een gedeelde vijfde plaats met de Brit David Thorpe. Gert-Jan van Doorn is behaalde in de Grote Prijs van Engeland in Farleigh Castle, tellend voor het wereldkampioenschap 250 cc, een vijfde plaats. Hierdoor bracht hij zijn puntentotaal op 144, eveneens goed voor de vijfde stek. De Engelse Grand Prix leverde een overwinning op voor de Fransman Jacky Vimond, die als eerste en als tweede eindigde. AMSTELVEEN (ANP) - Phil Anderson, de Australiër uit de wielerploeg van Peter Post, is fit verklaard voor de Ronde van Zwitserland, die morgen begint. De profrenner is enkele maanden uitgeschakeld geweest door een reumatische aandoening. De medische begeleiding van de ploeg-Post acht de Zwitserse ronde, die bijna twee weken duurt, niet ongeschikt voor Anderson. De Australiër reed voor het laatst in maart in de etappekoers Parijs - Nice, die hij met hevige pijn in de rug en knieën onderbrak. Vlak voor de Gold Race, Nederlands enige profklassieker, vertrok An derson naar Noord-Amerika. In de ploeg voor Zwitserland, de laatste grote wedstrijd voor de Tour de France, neemt Anderson de plaats in van Gert-Jan Theunisse. Ander son, vorig jaar winnaar van de Ron de van Zwitserland, heeft in de Verenigde Staten getraind. Ook stond hij daar onder medische con trole. De laatste weken heeft hij in dividueel geoefend in België. Of Anderson ook tot de ploeg voor de Tour de France behoort, is nog onduidelijk. Post maakt de formatie pas rond 30 juni, vier da gen voor de start, bekend. „Een combinatie van renners uit de Ron de van Zwitserland en degenen, die de komende dagen in België rijden, is daarbij best mogelijk", legde Post uit. De ploeg-Post voor de Ronde van Zwitserland bestaat uit: Lub- berding, Winnen, De Rooy. Lam- mertink en Breukink (allen Ned), Anderson (Aus), Millar (Sch) en Nulens en Van Lancker (beiden Bel). Luxemburg Steven Rooks zal waarschijnlijk nooit een tweede Joop Zoetemelk zijn. Wel is hij Nederlands beste allround wielrenner geworden. De Noordhollander pakte zondag in Diekirch met de 'open' Ronde van Luxemburg zijn tweede etappe koers van het seizoen na de Ruta del Sol. Tussendoor zegevierde hij in hoog gekwoteerde eendaagse wedstrijden Amstel Goldrace en Grote Prijs Wallonië. Steven Rooks lijkt dan ook de meest aan gewezen man om voor Joop Zoete melk eerste Nederlander in het eindklassement van de Ronde van Frankrijk te worden. De overwinningen in het voor jaar hebben Steven Rooks veel zelfvertrouwen gegeven. In de niet zo sterk bezette - voor profs en GOIRLE (ANP) - De 20-ja- rige amateurwielrenner Frank van Baak is gisteren na een val tijdens de Ronde van Goirle overleden. De uit Tilburg komende Van Baak reed in de voor ste gelederen in het tempo makende peloton, toen hij na twintig kilometer plot seling als enige ten val kwam. De artsen consta teerden een hartstilstand. De organisatoren staakten daarna de koers. amateurs opengestelde - Ronde van Luxemburg startte hij met slechts één doel: de eerste plaats in het eindklassement. De individua list uit Heerhugowaard wachtte niet lang met de uitvoering van zijn plannen. Iri de slotfase van de eer ste etappe demarreerde hij op een bergje. Zijn uitval leek op een pun- tenjacht voor het bergklassement. De Oostenrijker Harald Maier en de Belg- Dhaenens vormden met hem de beslissende vlucht. Dhae nens won de etappe, Rooks werd tweede en verklaarde onomwon den: „Ik ging weg om de Ronde van Luxemburg te winnen". Tot en met zondag verdedigde hij met klasse zijn leidende positie. Het belangrijkste moment was za terdagmiddag in een individuele tijdrit over 6800 meter. Jelle Nij- dam, de winnaar van vorig jaar uit de ploeg van Jan Raas, ondernam een aanval op de eerste plaats. Hij won inderdaad de tijdrit. Rooks verspeelde als derde slechts negen tien seconden en bleef eerste in het klassement. Knetemann maakte op de tweede plaats van de tijdrit een volledig Nederlandse aangele genheid. De slotetappe leverÖe een overwinning op voor de Italiaanse amateur Luigi Furlan. Maria Canins, vorig jaar de winnares van de Ronde van Frank rijk voor vrouwen, heeft zaterdag de Ronde van Noorwegen gewon nen. Heieen Hage was op de vijfde plaats de beste Nederlandse op 2.58 van de winnares. In de slote tappe won Monique de Bruin de sprint van het peloton, om de twee: de plaats. Corrie Timmermans, ook uit de Leidse Duprie-ploeg, werd vijfde. LEIDEN - De renners uit de regio acteerden gisteren niet onverdien stelijk tijdens de wielerronde van Zoetermeer. Marco Vermeij uit Lisse reed de gehele koers in de spits en miste ook de definitieve ontsnapping niet. In de uiteindelij ke vluchtersgroep van tien renners waren ook de Swifters Paul Kooij- man en Richard Ippel van de par tij. Met name Ippel was goed op dreef en zocht tijdens de slotron- den dan ook het avontuur. De rech tenstudent werd echter achter haald, waarna Van Baarle en de uiteindelijke winnaar Nuyens met een ultieme poging wel succes hadden. Achter dit tweetal zag Ip pel zich in de spurt om de derde plaats geklopt door Barend Huve- neers. Vermeij finishte als zeven de, terwijl Paul Kooijman als num mer acht over de meet kwam. Bij de liefhebbers reed Jan Huig- sloot uit Roelofarendsveen een sterke koers. De Swift-renner ge raakte al snel in het gezelschap van twee man voorop, om daarna gede cideerd afstand van het peloton te nemen. In de spurt bleef Huigsloot zijn twee mede-vluchters overtui gend de baas en was zijn eerste ze ge een feit. Piet Kralt uit Rijnsburg was zaterdag tijdens de ronde van Weesp de sterkste in de massa spurt. Voorde ware cricketliefhebber - en dat zijn er in Engeland nogal wat - is The Lord's het heilige der heiligen. Misschien juist daarom is het voor bepaalde lieden de laatste jaren een soort sport apart geworden om zich uitgerekend daar te exposeren. Geheel of, zoals in dit geval, gedeeltelijk ontkleed. Zo ook weer zaterdag bij de testmatch tussen Engeland en India. Een halfblote dame vertoonde zich op het dak van een aanpalende flat en trok daar de nodige bekijks. Het ging haar (Fiona) vooral, getuige het spandoek, om de aandacht van één persoon, te weten ex-topspeler en TV-commentator Richie Benaud. Maar ze wilde niet kinderachtig zijn. De rest mocht gerust meegenieten <f0t0 ap> terdag de slechte reputatie van zwakke starter. Het grotere con centratie-vermogen leverde Spaan dat voordeel op. De Noordhollander bleek ook in de race het tempo- beter te kunnen vast houden, iets wat hij vorige week in Raalte ook al had bewe zen door daar drie seconden van zijn rondetijden van vorig jaar te rijden. Hij eindigde tenslotte als vier de in de race om het wereldkam pioenschap, zijn beste prestatie van de laatste twee jaar. „Ik kwam een half pk'tje tekort om voor de hoogste plaats mee te doen", klaagde Spaan na afloop. HILVERSUM (ANP) - Achter de dubbele stalen deuren van studio 1 in Hilversum heeft zich gisteren schaakdrama afgespeeld, waardoor Hans Ree voorlopig is af gevallen en de nationale titelstrijd zich ontwikkelt zich tot een twee gevecht tussen John van der Wiel en titelhouder Paul van der Ster-, ren. Beiden behaalden dit week einde de volle winst en kwamen daarmee op drie uit drie. Hans Ree had de concurrentie gemakkelijk kunnen bijhouden als hij gisteren 'gewoon' van Piet Pee- len had gewonnen. Peelen is welis waar jong, maar niet talentvol. De nonchalance waarmee hij de Ke- res-aanval van het Siciliaans be handelde, maakt begrijpelijk, dat de twintigjarige Amstelvener wei nig fiducie in de eigen schaaktoe komst bezit en zich derhalve heeft aangemeld als student informatica. „Met een uitkering zou ik het als schaker misschien een paar jaar kunnen volhouden, maar daar ben ik de figuur niet voor". Als de tweemaal zo oude Ree op zijn grootmeesterlijke routine had ver trouwd, zou hij rustig het moment van het vallen van de vlag hebben afgewacht. Peelen had met 22 zetten te gaan nog slechts acht minuten over. Maar Ree wilde kennelijk geen mi nuut van het WK voetbal missen en stuurde zijn dame op avontuur om tot de verbijsterende ontdek king te komen, dat hij in enkele zetten werd mat gezet. Dat verbreedde de marge tussen het duo Van der Sterren/Van der Wiel en de rest tot een vol punt. Beiden zijn overtuigend bezig. Zaterdag ging Goldstern tegen Van der Wiel op de dertigste zet door zijn vlag en gisteren overzag Peter Scheeren in zijn Ben-Oni-lijf- variant tegen de Leidse grootmees ter een kleine combinatie. Van der Sterren won achtereen volgens van Kuijf en Boersma. Vooral die laatste overwinning was van belang, want de 37-jarige Frie se Groninger gaat door voor een geschoold theoreticus. Met 'e'en manco echter: hij verwerpt zoveel redelijke zetten, dat hij soms ge dwongen wordt genoegen te ne men met de op 'e'en na slechtste. Zelfs dat had in de fijnzinnige Ca talaan, die op het bord verscheen, niet fataal behoeven af te lopen, zo als Van der Sterren na afloop aan toonde. De Eindhovenaar heeft er dan ook een boek over geschreven en Boersma niet. Niet iedereen is even gelukkig met de nieuwe tijdregel van zes uur bedenktijd voor zesig zetten. Rond de eerste en tweede tijdcon- trole bloeien de blunders. Slechts drie van de achttien partijen i de eerste drie ronden eindigden in re mise. Op zichzelf echter is het on gekend lage remise-percentage van 16,6 nog geen bewijs van kwa liteit. LEIDEN - Het jaarlijkse Rapid- toernooi van de schaakvereniging Philidor is in een gedeelde zege geëindigd voor de gebroeders Mar cel en Jeroen Piket en Erik Knop- pert uit Utrecht, die allen 5% uit 7 scoorden. Lange tijd zag het er in dit zeven- rondige volgens het Zwitserse sys teem gespeelde gebeuren naar uit, dat Jeroen Piket alleen met de hoogste eer zou strijken. Na een re mise tegen broer Marcel scoorde hij punt op punt (ondermeer tegen Knoppert), om in de slotronde ech ter zijn Waterloo te vinden tegen clubgenoot Leo Hofland. Onnodig, want Piket stond lange tijd zeer goed en had in het eindspel de re mise op elementaire wijze voor het grijpen. Vanwege zijn nederlaag diende Jeroen zijn twee rivalen als nog naast zich te dulden. De vierde stek was met 5 punten voor Hof land. In de tweede groep deelde Frans Erwich (vorig jaar ook al winnaar) de eerste prijs met Alphenaar De Jong, beiden scoorden 5Vfe uit 7. Verlies in de slotronde tegen Koor eman hield de Voorschotenaar van de onedeelde zege af. Halve zege vierde met 6 uit 7 in groep 3.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16