Beker inspireert Quick Boys niet Veendam op drempel eredivisie Vitesse uitgeschakeld Rijnsburg wint afgetekend: 4-0 Uur van de waarheid voor Wolven TOP moet afwachten Eén punt nu voldoende Finale bij Barendrecht I\a verlies tegen Willem II Kecskemethy blijft thuis Barcelona en Sevilla in bekerfinale Jos Coler overleden PAGINA 14 MAANDAG 9 JUNI 1986 RIJNSBURG - Kon Quick Boys zo'n drie weken geleden in de allerlaatste competitie wedstrijd het harde spel van Rijnsburgse Boys nog als excuus aanvoeren voor de neder laag, ditmaal konden de Katwijkers in de halve finale van de KNVB-beker geen enkele goede reden bedenken. De thuisploeg had op alle fronten het beste van het spel en haalde daardoor haast logischerwijs een 4-0 overwinning en een ticket voor de finale binnen. van de tweeling, die zich van zyn broer Marcel onderscheid door een gekortwiekt kapsel, maar het wachten was nu op een tegenoffen sief van Quick Boys. Hadden de Katwijkers in het nabije verleden al niet eerder aangetoond een ach terstand aan te kunnen? Aangezien Zwaan toch de kansen bleef mis sen waren er ook nu mogelijkhe den Floor van Duyn probeerde het eerst van afstand, waarna Mart van der Plas een vrije trap op de vuis ten van doelman Henk van Voor bergen kogelde. De béste kans creëerde Van der Kleij voor zichzelf door tussen Martin Toet en Jack Manuputty Voorbergen nogmaal een examen af te nemen, maar de sluitpost slaagde glansrijk. Rijnsburgse Boys legde daarop een staaltje van subliem counterwerk op de gras mat toen Mart van der Plas weder om een vrije trap kreeg te nemen. Weer bleek Van Voorbergen stoot vast, en ook de inkomende André de Best stopte hij af. De afslagen bal werd snel naar voren getrans porteerd, waar Zwaan in de 34ste minuut, het moet worden gezegd, ditmaal keurig de zaak afmaakte (2-0). De ploeg van trainer Arie Lagen dijk trachtte in de tweede helft de voorsprong te consolideren en liet het spelmaken over aan de Katwij kers. Dat ging de Katwijkers be paald niet makkelijk af. Met Leen van der Plas en Piet van Duyn voor De Best en Fred Eijsberg poogde Rob Theuns nieuw leven in zijn ploeg te blazen, maar de hoop bleek een luchtkasteel. Marcel van der Blom ging op een verre pass uit de Rijnsburgse defensie in de sprint met Jan Hoek, die de Oegst- geestenaar overtuigend won. Zijn voorzet bereikte broer Paul, die bij de verste paal stond opge steld. Deze maakte eerst rustig de bal 'dood' om vervolgens de 3-0 binnen te schieten. Tot verbazing van zijn eigen ploeggenoten ging de Oegstgeestenaar helemaal uit zijn bol, terwijl iedereen Marcel aan het feliciteren was. Als dank mocht laatstgenoemde Van .der Blom onder applaus het veld verla ten voor Rob Gillissen. Onder het toeziend oog van de trainer van de toen al zekere fina list Sparta 2, Jan Nyman, kopte Wim Driebergen Rijnsburgse Boys naar 4-0, een eindstand waarop niets op af te dingen viel. RUUD PATTIAPON LEIDEN - Het uur van de waar heid slaat morgenavond om acht uur voor de Zwarte Wolven van Frans Stouten. Dan moet de Leid- se zaalvoetbalploeg in de Vyf Mei hal een achterstand van maar liefst zeven doelpunten goedmaken in de tweede wedstrijd tegen Kras Boys. In de eerste wedstrijd uit de strijd om het Nederlands kam pioenschap gingen de Wolven vori ge week woensdag keihard onder uit (een 9-2 nederlaag), vandaar dat het morgen 'alles of niets' is voor de Leidenaars. Een paar maal dit seizoen dach ten de Wolven hun prooi al ver overd te hebben voor er een mi nuut gespeeld was. Die hautaine houding, die ook tegen de Volen- dammers meespeelde („Myn spe lers zijn soms in belangrijke wed strijden ongemotiveerd, ze denken dat ze er al zijn", aldus Stouten) le verde een aantal belangrijke ver- liespunten op. Stouten hoopt nu maar dat de Volendammers het met de riante voorsprong op zak rustiger aan zullen doen: „We moe ten de zaak gewoon recht kunnen zetten door alles op de aanval te zetten. Wie daaraan niet mee wil doen moet maar gaan zitten, dan ga ik wel met een ander team verder. Aan een kleine zege heb ik niets, het moet minstens zeven of acht punten verschil worden. Aanvallen en nog eens aanvallen dus". Stouten blijft optimistisch: "Die nederlaag was een duidelijke mis stap. Dat gebeurt ons geen tweede keer. Kras Boys heeft natuurlijk goede voetballers, maar als we op timaal gemotiveerd zijn hoeven we niet voor hen onder te doen". Voor de coach ligt er dus een duidelijke taak. De vraag blijft of de Wolven naar hun stamhoofd willen luiste- Mogelijkheden Toch had RKC, dat halverwege de eerste helft spits Peter van Vel- zen geblesseerd zal afhaken, de beste mogelijkheden om de winst te grijpen. De Veendammers wa ren duidelijk voor een punt naar Waalwijk te komen en verdedig den massaal. Dat leverde kansen op voor De Koek, Bruurmijn, Brands, Cornelissen en Lammers. Zij faalden allemaal. Dat gold niet voor Steenge, die op slag van rust in vrije positie uithaalde en 0-1 liet aantekenen. GORINCHEM (ANP) - Door een overwinning in Gorinchem op Uni- tas (1-2) heeft TOP uit Oss zijn kan didatuur voor de titel bij de zonda gamateurs gehandhaafd. De zege bracht de Brabantse club aan de leiding met vijf punten uit vier wedstrijden. De Treffers uit Groes- beek kan nog gelijk komen indien de ploeg woensdagavond de laat ste wedstrijd op eigen veld van het reeds uitgeschakelde Unitas in winst omzet. In dat geval volgt er aanstaande zondag een beslis singswedstrijd op het veld van Unitas tussen TOP en De Treffers. In Gorinchem was Unitas voor 3200 toeschouwers de sterkere ploeg. De thuisclub had de gehele wedstrijd een veldoverwicht, maar stuitte veelal op doelman Teeuwen van TOP, die vele fraaie reddingen op zijn naam bracht. De club uit Oss moest het hebben van razend snelle uitvallen, die de trage defen sie van Unitas keer op keer in grote problemen bracht. Uit een ervan gaf Van Lith TOP in de 39e minuut de leiding (0-1). Nog voor de rust tekende Zwaan voor de gelijkma ker (1-1). Na de pauze was Van Lith in de 54e minuut opnieuw bij een uitval succesvol (1-2). De laatste wedstrijd in de kam pioenscompetitie tussen IJssel- meervogels en ACV eindigde in 1- 1. ACV was al in het bezit van de titel. Na rust ontrolde zich hetzelfde spelbeeld. En wederom was het Veendam, dat uit een counter toe sloeg. Het was de lange Redmeyer, die de voorsprong van de noorder lingen uitbouwde. Zes minuten voor tijd knalde Cornelissen voor de thuisclub raak, maar die voltref fer werd in het matig bezette sta dion van RKC niet eens meer toe gejuicht: 1-2. 9de minuut op een ietwat fortuin lijke wijze de score, toen hy met een 'kromme' bal de in de modder vastgezogen doelman Theo Guyt versloeg (1-0). Een aardig succesje voor de helft RIJNSBURG - De finale van de KNVB-beker tussen Rijns burgse Boys en het tweede elf tal van eredivisionist Sparta wordt morgenavond gespeeld. Plaats van handeling is het ter rein van eersteklasser Baren drecht. De wedstrijd begint om 19.00 uur. De bekerwinnaars uit de zes districten spelen, ver deeld in twee poules, op 21 juni opnieuw. Dat toernooi moet de twee landelijke finalisten ople veren. Op 28 juni moet op een neutraal veld de uiteindelijke beslissing vallen over wie zich de nieuwe bekerhouder mag Robert Hoofs van Willem II wordt gefeliciteerd, door Henk Vos (10) nadat hij zijn ploeg uit een strafschop op 1-0 heeft gezet (toto anp> TILBURG (GPD) Aan de traditie dat de laatste periodekampioen via de nacompetitie de eredivisie binnenstapt is een einde gekomen. Want na de tweede nederlaag (nu met 2-0) binnen vijf dagen tegen Willem II is Vitesse kansloos geworden voor promotie. Net als woensdag in Arnhem had Vitesse ook in de tweede confrontatie met Willem II gisteravond de grootste moeite met de afwerking. Tegen de soms chaotisch verdedigende Brabanders kreeg het beter voetballende team van coach Janusz Ko- walik volop kansen. Maar telkens als het op de af ronding aankwam, lieten de Vitesse-voorwaartsen het volledig afweten. Met als absolute dieptepunt een gemiste strafschop van middenvelder Frans Koenen, die daarmee halverwege de tweede helft het verzet van Vitesse, dat vijf minuten eerder door Robert Hoofs (ook al uit een strafschop) op achter stand was gezet, definitief brak. „We vochten toch al voor een minieme kans, maar op dat moment was de nacompetitie voor ons echt afgelopen", erkende Kowalik later. „Uit deze serie wedstrijden is gewoon gebleken dat we men taal niet rijp genoeg zijn voor de eredivisie. De overtuiging die er in de laatste wedstrijden van de normale competitie nog wel in ons spel zat, heb ik naderhand tot mijn spijt niet meer teruggezien. Kennelijk kon deze groep de extra spanning, die er in een nacompetitie altijd is, nog niet aan". Maar ook Willem II is nog lang niet rijp voor een terugkeer naar de hoogste afdeling van het betaal de voetbal. Zonder Tom Smits en Wanny van Gils (beiden vier wedstrijden geschorst), bleek de ploeg van trainer Piet de Visser verdedigend erg kwets baar. Maar vooral door nonchalance van de tegen stander haalde Willem II zonder kleerscheuren de rust. De Tilburgse spits Henk Vos was in de eerste helft met twee" onvoorzichtige terugspeelballen veel gevaarlijker rond zijn eigen strafschopgebied dan aan de andere kant van het veld, waar hij er maar niet in slaagde de falende spits Maddock in stelling te brengen. Hoewel de tweede helft aanvankelijk niet anders verliep, kwam voor Willem II na een kwartier toch de ommekeer. De Tilburgers hadden daar wel en strafschop voor nodig, nadat Theo Bos een voorzet van Bud Broeken met de hand had geraakt. Omdat Hoofs de zaak heel koelbloedig afmaakte, kwam Willem II wat beter in de wedstrijd. De Visser: ..Zo zie je maar weer. Al ben je in het veld de mindere ploeg, een goal kan dan toch altijd nog gemaakt worden. Alleen ging het allemaal wat moeizamer door de off-day van Maddock. Toch wilde ik hem niet vervangen, omdat hij ook onder dit soort om standigheden een man is die de wedstrijd met één actie kan beslissen". Niet Maddock, maar de door PSV aan Willem II uitgeleende Henk Vos deed dat uiteindelijk drie minuten voor tijd. Een dieptepass van John Fes- kens bracht hem vrij voor doelman Lloyd Does burg. Met een simpele schuiver zorgde Vos er ver volgens voor dat voor Willem II nu alles aankomt op de wedstrijd van komende woensdag in en te gen Veendam. Over de rol die Willem II daar nog kan spelen zei De Visser: „Het verschil tussen Veendam en ons is dat wij niets meer te verliezen hebben. Na vier achtereenvolgende overwinningen is Veendam nu de grote favoriet. Wat wij daaraan nog kunnen veranderen is mooi meegenomen. We willen graag, maar hoeven niet per se te promove- (foto Lock Coler kwam nooit uit voor het Nederlands elftal, maar be hoorde wel een aantal keren tot de reserves. Hy stond bekend als een betrouwbare sluitpost, die evenwel wat het gezichts vermogen betreft enige moeite had met wedstryden by kunst licht. Zijn voetbalkleding trok ech ter de meeste aandacht. Vooral voor belangrijke wedstrijden kleedde hij zich opvallend. Waar andere doelmannen een gewone trui droegen, ging Co ler soms getooid in een soort jasje met knopen. Vaak koos hij voor truien met een opval lende kleur. Hij had de ge woonte met grote regelmaat van keeperskledy te wisselen. Zyn voorliefde voor fijne snit was geen toeval. Hij was im mers in het kledingbedrijf van zyn vader grootgebracht. Later leidde de voetballer de zaak. De verregende topper, altyd goed om wat opgedroogde sentimenten nieuw leven in te blazen, had slechts bij tijd en wijle de kenmer ken van een derby. Dat was op de momenten dat het publiek zich luidruchtig met het spel bemoeide. Vooral wat opgeschoten Rijns- burgs grut vond het nodig vrouwe lijke aanhangers van de tegenstan der te jennen en hield daarmee de rivaliteit levend. Het pleit overi gens voor de Rijnsburgse suppor ters, dat de plaaggeesten door hen zelf tot de orde werden geroepen. Quick Boys leek verre van geïn spireerd en uitgezonderd Frenk van der Kley en Floor van Duyn konden de Katwijkers zich niet meten met de Rijnsburgers, die op het glibberige terrein de opponent veruit de baas waren. Het genoem de Katwijkse duo was dan ook ver antwoordelijk voor de tegenstoten, maar had als gevolg van een ge brek aan daadwerkelijke steun geen succes. De thuisploeg had al vroeg op voorsprong kunnen staan als Hans Zwaan niet enkele mogelijkheden had verbruid. De bezoeker zou de lange spits in de loop van het duel nog wel meer kansen zien missen. Paul van der Blom opende in de de Paul van der Blom scoort, doelman Theo Guyt en verdediger Jan Hoek zijn verslagen CHEB (ANP) - De Nederlandse handbalsters hebben de eerste oe fenwedstrijd tijdens hun stage in Tsjechoslowakije met 30-10 ge wonnen. By rust van de wedstrijd tegen Lokomotive in Cheb stond de Nederlandse ploeg met 14-7 voor. Het team staat onder leiding van interim-coach Jan Tuik. Juist voor het vertrek besloot bondstrainer Jan Kecskemethy af te zien van de intensieve stage met de aansluitend een vierlandentoer- nooi in Hongarije. De oefenmees- ter acht zich onvoldoende hersteld van de hartoperatie, die hij enige maanden geleden onderging. Tuik was de laatste maanden de vaste vervanger van Kecskemethy. De handbalploeg speelt in Tsjechoslo wakije binnen vijf dagen zes oefen wedstrijden. Diana Niemantsverdriet neemt op 19 juni afscheid als handbalin ternational. De Zeeuwse zal in haar woonplaats Vlissingen tegen Tsje choslowakije haar laatste interna tionale wedstrijd afwerken. De linkshandige opbouwspeelster is met 107 caps een van de drie hand balsters, die meer dan honderd in terlands speelden. Recordhoudster is Hannie de Kok met 111 landen- wedstrijden. De niet geselecteerde doelvrouwe Carla ten Velde staat op 105 duels. Niemantsverdriet be sluit haar internationale loopbaan omdat zy in verwachting is. BARCELONA (AFP) - De finale van de strijd om de Spaanse liga- beker, gaat tussen Barcelona en Betis Sevilla. Barcelona kwam in eigen stadion niet verder dan 1-1 tegen Atletico Madrid. De Catala nen hadden de uitwedstrijd met 1- 0 gewonnen. Betis Sevilla versloeg Real Zaragoza met 2-0, wat na de winst van 2-1 in Sevilla ruim vol doende was voor een plaats in de eindstrijd. ROTTERDAM (ANP) - Jos Co ler, oud-praeses betaald voet bal en ondervoorzitter van de KNVB, is vrijdag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Rot terdam overleden. Coler, in zijn spelersloopbaan de best gekle de doelman van Nederland ge noemd, was van het seizoen 1919-1920 lid van de huidige eredivisieclub Sparta. In 1954 legde Coler met on der anderen de Feyenoorder Kieboom de basis voor het offi ciële semi-profvoetbal in Ne derland. Daarmee kwam een einde aan de wilde bond, die al actief was. Coler was ere-lid van Sparta, de KNVB, de Antil liaanse voetbalbond en hij was officier in de Orde van Oraiye- Nassau. De vroegere aanvoer der van Sparta was van 1934 tot 1963 bestuurslid van zijn ver eniging. Hij maakte van 1967 tot 1977 ook deel uit van het be- stuur van de Europese voet balunie (UEFA). Coler was bij de UEFA niet alleen penningmeester, maar ook officiële waarnemer bij wedstrijden uit de Europese bekertoernooien. In het begin van de jaren zeventig trad hij af als sectievoorzitter bij de KNVB. Hij verliet daarmee de stek, die hij in de jaren zestig had overgenomen van Toon Martens. De laatste jaren suk kelde Coler met zyn gezond heid en moest hy een aantal ke ren worden geopereerd. WAALWIJK (ANP) - SC Veendam kan woensdag in eigen huis zijn entree in de eredivisie bewerkstelligen. Na de winst van gisteravond, 1-2 in Waalwijk tegen RKC, hebben de Oostgroningers woensdag aan een overwinning op Wil lem II genoeg om zich in het seizoen '86/'87 eredivisionist te noemen. Of de Veendammers er in zullen slagen voor het eerst in het 92-jarig bestaan van de club betaald voet bal op het hoogste niveau te gaan spelen, zal in de resterende wed strijden van de nacompetitie in ho ge mate afhangen van hun mentale gesteldheid. Dat beaamde oefen- meester Nienhuis gisteren in Noord-Brabant grif. „De spanning is enorm. De jongens hebben de kansen geheel in eigen hand. Ik hoop dat ze de druk woensdag voor pakweg tienduizend Gronin gers aankunnen. Vandaag was het niets. Slecht voetbal, mijn elftal was zenuwachtig. Maar waar praat ik over, de punten zijn binnen", al dus de trainer. RKC-Veendam was inderdaad niet erg fraai om naar te kyken, maar dat lijkt inherent aan het (toernooi)voetbal van de nacompe titie. De Waalwykers toonden vrij weinig interesse in de overwin ning. Een groot deel van de spelers vertrekt na dit seizoen naar elders en ook trainer Leen Looyen heeft volgend jaar een andere werkge ver: NAC in Breda. Dat alles creëert bij de club in de Langstraat geen ambiance, die uitzicht geeft op het kampioenschap van de na competitie.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14