PORT Volksidool of landverrader? Wervelende voetbalshow van Denen Actie 'Gast aan tafelvoetbal' Leidse team blaast in bus met titel bij zaalvoetbal WK Mexicanen verdeeld over Hugo Sanchez Rake zege op Uruguay: 6-1 2 -• 4£Üj! |k._SMr Portugal mag vierde doelman laten komen MAANDAG 9 JUNI 1986 PAGINA 11 EMMEN - Op het moment dat de Leidse zaalvoetbalselectie zater dagmorgen naar Emmen vertrok, gaf coach Jan Schoen geen stuiver voor de kansen van zijn ploeg op het Nederlands kampioenschap. Om 06.15 uur immers vertrok de bus vanuit Haarlem, met welke af deling de reis werd gecombineerd, zonder drie van zijn belangrijkste spelers. Aan het einde van de dag evenwel stonden de Leidse spelers met de beker in de hand. Na twee jaar achtereen beslag te hebben ge legd op de derde plaats, pakte de ploeg nu de hoofdprijs. Bennie de Roo, Hennie Koet en Jan Hogewoning waren op het tijd stip van vertrek in geen velden of wegen te bekennen. Met laatstge noemde Oegstgeestenaar had Schoen afgesproken dat zij ge- tweéen vanuit Sassenheim naar Haarlem zouden vertrekken. Maar wie zich ook bij huize Schoen meldde, geen Jan Hogewoning. De moed zakte de coach toen al in de schoenen. Toen vervolgens bleek dat Koet en De Roo het eveneens hadden laten afweten, zag de Sas- senheimer het helemaal niet meer zitten. Mist in "Ik had immers geen wisselspe lers. Het zag er zelfs naar uit dat ik zelf zou moeten opdraven", aldus Schoen, die op het allerlaatste mo ment Bax-speler Cock van Leeu wen uit zijn bed belde. "Ik zag het toernooi, waar we lang naartoe hebben gewerkt, van het ene op het andere moment de mist in gaan". Aangekomen in de sporthal in Emmen echter bleken Hennie Koet en Ben de Roo de reis alsnog met eigen vervoer te hebben aan vaard. Dit tot grote opluchting van Jan Schoen, die zijn ploeg vervol gens een uitstekend toernooi zag afwerken. In de eerste ronde, die was opgesplitst in drie poules van zes ploegen, begonnen de Leide- naars met een 1-0 overwinning op Rotterdam. Daarna liep het team over Zeeland heen (5-0). Tegen Nij megen stokte de machine even (3- 3, na een 3-0 achterstand), maar Zwolle (1—4) en Drente (1-4) vorm den daarna geen enkel probleem voor de Leidse afdelingsselectie, die. als eerste in de groep eindigde. Noodzakelijk In de finale-poule moesten de pupillen van Schoon het opnemen tegen de zaalvoetballers uit Dor drecht, tegen wie met 2-2 gelijk werd gespeeld. Tegen Den Haag, de andere groepswinnaar, was een overwinning daardoor noodzake lijk geworden. Toen die opponent vlak voor het einde naast de Leide- naars kwam (2-2), leek het afgelo pen met de Leidenaars. Maar de grensrechter had vlak voor het doelpunt een Hagenaar een over treding zien maken. Schoen atten deerde de arbiter op het vlagsig- naal van de grensjager, die de spel leider van zijn gelijk overtuigde. Daardoor bleef de 2-1 stand ge handhaafd. Die was voldoende voor de finale, want Dordrecht ver loor daarna met 6-2 van Den Haag. De eindstrijd tegen Noord-Hol land leverde na de officiële speel tijd van 20 minuten een 1-1 stand op. In de verlenging werd niet meer gescoord, waardoor straf schoppen de beslssing moesten brengen. Doelman Groeneweg groeide in dat spectaculaire sluit stuk uit tot de grote man, want hij stopte twee Noordhollandse penal ty's. Omdat Hans van Leeuwen en Mario Faber wel raak schoten, ging de beker naar Leiden. Dat had Schoen 's morgens niet durven dromen. Doelpuntenmakers Leiden: Ma rio Faber 7 (Bax), Hans van Leeu wen (Bax) 4, Hennie Koet (Zwarte Wolf) 4, Gerard van Rooyen (FC Lisse) 2, Piet Alders (Menken) 2, Cock van Leeuwen 1. voetbal BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Opwinding bij een van de openbare beeldschermen, afgedekt door een kartonnen doos. Hugo Sanchez heeft de penalty tegen Paraguay gemist en de Mexicaanse fans weten niet wat hen overkomt (foto ap> MEXICO STAD (GPD) - Volksi dool of landverrader? Een uurtje nadat Hugo Sanchez een penalty miste en de 1-1 deling van Mexico tegen Paraguay een feit was, begon in een arbeiderswijk in Mexico Stad een potje straatvoetbal. „San- - chez is een klootzak", liet een van de spelers zich tussen de bedrijven door ontvallen. Met alle emoties nog in het hoofd en zwetend van het vele bier en de zon toverde een van de buurtvoetballers een pi stool te voorschijn. Voordat ie mand er wat aan kon doen was de belediging met een kogel afge straft. Mexico is en blijft voetbalgek. Terwijl de regering op het punt staat om een eenzijdige betalings stop af te kondigen inzake de bui- HILVERSUM (GPD) - Acht jaar na de befaamde actie tegen het WK-voetbal in Argentinië ('Bloed aan de paal') is de cabaretier Freek de Jonge gisteravond opnieuw een actie begbnnen naar aanleiding van het wereldkampioenschap voetbal. Onder het motto 'Gast aan tafelvoetbal' wil Freek de komende weken in Nederland een bedrag van 2,5 miljoen gulden bijeen brengen, bestemd voor daklozen en mensen zonder werk in Me xico. Via gironummer 100200 van de Novib, de organisatie voor ontwikkelingssamenwerking, moet het geld op de bestemde plaatsen komen. Freek de Jonge maakte zijn initiatief gisteravond in het tv- programma Studio Sport bekend. „Ik heb het gevoel dat wij als kijkers, als voetballiefhebbers, als Nederlanders, iets terug moe ten doen voor al die Mexicanen, die belemaa) niets zullen mer ken van al die voetbalwedstrijden in hun land", zei De Jonge. „Dit voetbaltoernooi schreeuwt gewoon om een gironummer, voor de modale Mexicaan die niet aan dit feest kan deelnemen". Het hoogtepunt van de actie 'Gast aan tafelvoetbal' moet val len op zaterdag 28 juni, de dag voor de WK-finale. De Jonge wil dan in alle plaatsen van het land bekende voetballers uitnodi gen om plaats te nemen naast een collectebus en een tafelvoet balspel, om op deze alternatieve manier extra geld in te zame len. Freek de Jonge zei spontaan op het idee van de actie te zijn gekomen: „Ik heb nog een week op anderen gewacht, maar er kwam niemand. Toen heb ik zelf maar weer het Initiatief geno men". In 19J8 was Freek de Jonge ook al in het nieuws tijdens het WK-voetbal. Toen wilde hij samen met zijn compagnon Bram Vermeulen voorkomen, dat het Nederlands elftal zou voetballen in Argentinië, een land dat toen nog een militair dic tatoriaal regime kende. NEZAHUALCOYOTL (GPD) - Bescheiden geel, geen rood in de eerste zes dagen van het wereldkampioenschap. Vervolgens vier rode kaarten in drie dagen. De scheids- rechters-commissie van de FIFA heeft de arbiters op de WK opdracht gegeven strenger op te treden, het geweld binnen de lijnen moet ingedamd worden. De strengere in structies brachten het voetbal onmiddellijk een overwin ning. Ga. De Mexicaanse arbiter Marquez hield bij Denemarken-Uruguay Ivan Nielsen het geel voor na zes minuten, stuurde de 26-jarige Bos- sio na negentien minuten met een tweede gele kaart weg en bereikte daarmee dat het voetbalgeboefte uit Uruguay de individuele klasse van de Deense aanvallers Michael Laudrup en Preben Elkjaer Larsen niet met geweld te lijf kon. Hun dank en die van hun veel bewegen de ploeggenoten resulteerde in een wervelende show die door drie doelpunten van Larsen en eenlin gen van Michael Laudrup, Sören Lerby en invaller Jesper Ólsen (en een geschonken strafschop van Francescoli) eindigde in een 6-1 overwinning voor de Denen, die zich daarmee voor de tweede ron de gekwalificeerd hebben. Vergelijking Het was niet zo vreemd dat in de catacomben van het Neza-stadion de vergelijking gemaakt werd met het Nederlands elftal van 1974. De Deense coach Piontek sputterde tegen. „Holland is Holland en De nemarken is Denemarken", maar de leden van de ploeg gaven grif toe dat de goede dingen uit de Ne derlandse speelstijl in 1974 de ba sis vormen voor het huidige con cept. Jagen, bal rond spelen, bui- tenspelval: het zijn ingrediënten uit het Oranje-spelletje die bij De nemarken terug te vinden zijn. En die uitgevoerd worden door voet ballers met grote individuele kwa liteiten, door waterdragers en door lopers, een mengeling die Neder land twaalf jaar terug ook binnen de lijnen bracht. Frank Arnesenf „Oranje in 1974 was een fantastisch elftal met grote voetballers. Wij moeten nog bewijzen dat we hun prestatie van toen kunnen evena ren. We proberen het in ieder geval en je ziet, net als Nederland toen hebben wij ook vijf, zes spelers die een doelpunt kunnen maken". Denemarken, bij gebrek aan een WK-verleden als nummer vier in gedeeld in groep E, nam revanche voor die belachelijke beslissing. Uruguay kon de beweeglijke De nen niet bijbenen, kon de stugge defensie niet verontrusten en had op de klasse van Preben Elkjaer en vooral van Laudrup helemaal geen antwoord. Laatsgenoemde soleer de fantastisch en kon dat doen om dat de dreiging van een rode kaart constant boven het hoofd van de Zuidamerikanen hing. Ze konden pas wraak nemen toen de Mexi caanse arbiter de doorgebroken Larsen in het oog hield, waardoor de meelopende Laudrup. Hij moest zich laten vervangen door Jesper Olsen, eerder moest Bertel- sen na een aanslag per brancard van het veld. De in Zwitserland voetballende Deen moest naar het ziekenhuis, waar geen breuk ge constateerd werd. De Nederlandse fysiotherapeut Richard Smith hoopt hem en ook Laudrup fit te krijgen voor de wed strijden in de achtste finale. Tegen West-Duitsland (vrijdag) is de aan wezigheid van het tweetal minder noodzakelijk. „Maar dat wil niet zeggen dat we het cadeau zullen geven", waarschuwt Arnesen dë Duitsers. „Die partij willen we be slist winnen, maar dat zal niet mee vallen want zo sterk als de Duitsers hier spelen heb ik ze de laatste drie jaren niet gezien". Zo uitstekend als gisteren waren ook de Denen maar zelden. Pion tek had zijn elftal alleen in de met 4-2 gewonnen kwalificatiewed strijd tegen Rusland een prestatie van eenzelfde hoog niveau zien le veren. „Dat we drie jaar vrijwel in dezelfde samenstelling spelen be gint te lonen", vindt Feyenoord- verdediger Ivan Nielsen. Ook bo ven hem hing de voortdurende dreiging van een rode kaart. De voorstopper van de Rotter dammers moest het opnemen te gen Enzo Francescoli, door de Franse bondscoach Hidalgo de nieuwe Cruijff genoemd. De 24-ja- rige Uruguayaan die al op twaalfja rige leeftijd bij een profclub werd ondergebracht en dit seizoen bij River Plate topscorer van Argenti nië werd, kon zijn faam niet waar maken. De voor vijftien miljoen gulden aan het Franse Racing de Paris (ook de nieuwe club van Fer nandez en Littbarski) verkochte vedette werd ten koste van tien overtredingen door Nielsen en zijn maatje Busk aan banden gelegd. Nielsen: „Dat aantal zegt me niets, de eerste maal heb ik hem geraakt, de andere keren ging hij zomaar liggen". Held Als Francescoli vijftien miljoen waard is, welke prijs zal Juventus dan vragen voor Michael Laudrup. tenlandse schuld van 100 miljard dollar en de Mexicaanse peso met bijna 60 procent is gedevalueerd trok het volk opnieuw de straten op, dit keer om het feit te vieren dat er niet was verloren. In het moderne centrum had een autoriteit voor podiums en muziek gezorgd. Maar zo'n 3000 jongeren uit de buitenwijken vonden al dat „cleane" gedoe maar niks en zagen kans om door te dringen tot het grote plein in het historische cen trum van de Mexicaanse metro pool. Daar begon een nieuwe voet balorgie totdat de politie hardhan dig ingreep. Volgens de officiële rapporten vielen er 38 gewonden voordat de rust was hersteld. Halfgod Meer dan Diego Maradona is hij na 24 wedstrijden de held van het toernooi. Laudrup op de goochel toer bij de eerste goal na tien minu ten, perfecte afwerking van Lar sen. De derde produceerde hij zelf, bij het vierde doelpunt strandde hij op doelman Alvez, waarna Lar sen de terugspringende bal kon in schieten. Daartussen acties waar bij de voetballiefhebber het water in de mond liep. Piontek: „Geen ploeg heeft zulke goede aanvallers als wij, in Europa niet, in de wereld niet. Dat gecombineerd met de juiste mixture van individuele kwaliteiten en teamgeest en het feit dat we een vriendenploeg heb ben is de kracht van dit Denemar ken". Een ploeg die niet rekent, maar voetbalt. Na de snelle 1-0 voor sprong werd de jacht geopend op een tweede en derde prooi. Dat de Denen vooraf gezegd hadden dat ze best tevreden zouden zijn met een puntje kop hen er niet van weerhouden te blijven aanvallen. „Misschien had die voorzichtig heid vooraf te maken met een beetje gebrek aan zelfvertrouwen. We wisten niet precies waar we stonden, maar dat is", weet Ivan Nielsen zeker, „na vanavond over. We zijn voor geen enkele tegen stander bang meer. We wilden een goede indruk maken op de WK, we wilden de tweede ronde halen. Nu dat gelukt is gaan we verder, we zien wel hoever we komen". Volksidool of landverrader? De Mexicaanse vrouwen blijven Hugo Sanchez ondanks de gemiste pe nalty vereren als een halfgod. Een authentieke handtekening van de krullebol opent elke secretaresse- la die nodig is. Maar bij heel wat mannen heeft Hugo afgedaan, ook al is de Mexicaanse kwalificatie voor'"de achtste finales na de 1-1 niet werkelijk in gevaar. Sterker nog: de kans dat Mexico tweede in zijn groep wordt en tot en met de finale in het gigantische Azteken stadion kan blijven spelen is aan zienlijk toegenomen. Natuurlijk, de bal kan raar rol len, maar bij het vaststellen van het draaiboek voor deze WK is men er vanuit gegaan dat Mexico tweede in zijn groep wordt. Als men eerste wordt, hetgeen met een zege op Pa raguay vrijwel zeker was geweest, moet men na de achtste finale in het Aztekenstadion naar Monter- M rey om daar zonder alle voordelen van de hoogte en de ijle lucht ten strijde te trekken tegen een van de sterke Westeuropese landen, West- Duitsland, Denemarken of Spanje. En mocht die bijna onneembare hindernis toch worden genomen dan zal men voor de halve finale naar Guadalajara moeten met het risico dat een groot gedeelte van het lokale publiek op de hand zal zijn van de waarschijnlijke tegen stander: Brazilië. Expres? In de provincie zet men zich af tegen wat er wordt gedicteerd door de autoriteiten en de media uit Me xico Stad. Het was niet voor niets dat zowel trainer Milutinovic als o.a Hugo Sanchez, vorige week verklaarden dat ze liever niet de provincie in gingen. Zou Hugo soms expres minder gericht tegen de bal hebben getrapt dan hij nor maal doet bij Real Madrid, waar hij nota bene penalty-benutter num mer één is? Kijkend naar het Mexicaanse voetbal lijkt het idee van Mexico in de finale slechts een droom, een nachtmerrie zelfs. Maar voor Mexi co staat er veel meer op het spel dan alleen maar voetbal. De hele Mundial en in het bijzonder het op treden van het nationale team is een sociale uitlaatklep nu de eco nomische tijden zwarter zijn dan ooit. Zou normaal gesproken Mexico op zijn kop staan, vanwege de enorme devaluatie van de Mexi caanse peso, nu voert een meerder heid van het Mexicaanse volk uit bundig feest en heeft men de eco nomische perikelen niet eens in de gaten. Belangen En ook zijn er de economische belangen van de organisatoren. So crates, de intellectuele voetballer van Brazilië, insinueerde vorige week dat de goal van Spanje opzet telijk door de Australische arbiter werd genegeerd omdat Brazilië in Guadalajara een publiekstrekker is, zoals Mexico in Mexico Stad. „Ik geef uit principe geen opgave van winsten of verliezen", ver klaarde Guillermo Canedo, de pre-, sident van het organiserende comi té twee weken geleden. Maar een handtekening van Hugo Sanchez opent secretaresse-laden, ook bij het organisatie-comité. Volgens een staatje zouden er bij de WK van 1974 in West-Duitsland 11 miljoen Zwitserse Franken zijn verdiend, in 1978 in Argentinië 18 miljoen, 80 miljoen vier jaar gele den in Spanje en bij Mexico '86 zouden al 140 miljoen Zwitserse Franken zijn opgestreken. Let wel, het gaat hierbij om de pure winst waarmee de FIFA rekent als het op de onderlinge verdeling neerkomt: een derde voor de de voetbalfede ratie zelf, een derde voor het orga nisatie-comité en een derde voor de bonden uit de deelnemende lan den. Naar verluidt maakte het Mexi caanse organisatie-comité vorig jaar 90 miljoen dollar over aan de FIFA als garantie voor de opbreng sten uit recettes, lokale reclame campagnes en lokale faciliteiten voor radio en tv. Voor de recettes zou men daarbij zijn uitgegaan van de veronderstelling dat alle sta dions een gemiddelde bezettings graad van 90 procent zouden heb ben en elke toeschouwer gemid deld 10 dollar per kaartje zou beta len. De bezettingsgraad is tot nu toe echter maar amper 70 procent ge weest, terwijl ook de gemiddelde prijs van 10 dollar per kaartje door de devaluatie een pure wensdroom is geworden. Verschillende clubs die hun stadions gemoderniseerd hebben, zijn bijna failliet en ook het organisatie-comité zou volgens geruchten op de rand van een bankroet balanceren. Met de organisatoren zelf gaat het voor de wind. De FIFA heeft haar winst al zeker gesteld voordat de WK in Mexico officieel door gang kon vinden. En Canedo c.s. besturen behalve de WK-organisa- tie ook het hele tv-gebeuren. Ter wijl overal in de wereld wordt ge klaagd over het gebrek van het „ei gen geluid uit Mexico" by de beel den, zijn er voor commentaarposi ties en directe spreeklijnen ex treem hoge prijzen betaald. Fraude Maar dat is lang niet alles, „Tele- visa", de commerciële tv-gigant met meer dan 200 zenders in de VS en Latijns-Amerika, verdient mil joenen extra aan publiciteit. En als klap op de vuurpijl heeft men ook nog een enorme fraude gepleegd met kleine lokale ondernemers. Vier weken voor het begin van de WK lanceerde men het idee om op verschillende strategische plek ken in Mexico Stad grote beeld schermen op te stellen. Via „Tele- visa" werden kleine ondernemers opgeroepen een stand te huren, voor prijzen van 500 tot 2000 dollar voor de hele Mundial. Er werd voorspeld dat elk groot beeld scherm dagelijks minstens 100.000 mensen zou samenbrengen. Toen het spektakel eenmaal moest beginnen, bleken alle belof tes een wassen neus. De meer dan 2000 ondernemers, verdeeld over twee sportparken en een parkeer plaats in Mexico Stad, werden ge confronteerd met geringe belang stelling, een beeldscherm waarop de wedstrijden maar amper te vol gen waren, en een gebrek aan elek triciteit voor de koelkasten met consumpties. Vijftienhonderd standhouders hebben inmiddels een kort geding aangespannen in de hoop nog wat terug te zien van hun oorspronkelijke investering. Wapenstokken Volksidool of landverrader? In het namaak-stadion in Cuemanco, in het zuiden van Mexico Stad, op de parkeerplaats naast de Olympi sche roeivijver, werd president Mi guel de la Madrid massaal uitge jouwd toen hij door de camera's van Televisa in beeld werd ge bracht. De standhouders wreven in de handen. Naar schatting 10.000 mensen. Als we winnen wordt het misschien toch nog een goede dag. En Hugo was de volksheld, totdat hij bij de penalty faalde. Agenten moesten met hun wapenstokken zwaaien om de woedende menigte in bedwang te kunnen houden. De- verkopers bleven opnieuw met al hun waren zitten. MEXICO-STAD - De FIFA heeft Portugal toestemming gegeven een vierde doelman te laten overkomen. De wereldvoetbalbond vond de uitzonderingsregel voor Portugal van toepassing, nadat de vaste doelman Bento een beenbreuk had opgelopen. De opgeroepen vierde doelman is Silvano Almeida van Spor ting Aves. Hij heeft geen interland-ervaring. Na het uitvallen van Bento is Dames eerste doelman. Eerste reserve is Jorge. Almeida reist pas naar Mexico als Portugal zeker is van een plaats in de volgende ronde.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11