Z-Afrika overweegt weer noodtoestand Macht Italiaanse PCI niet te verwaarlozen 'EG-fraudeurs ontspringen de dans' Vertragingstactiek niet-blanke Kamers Strijd rond Palestijnse kampen: al 88 doden Vrouwen Iran met geweld in de sluiers BahnhofZoo wordt eindelijk opgeknapt Nederland stemt tegen olieboycot ZATERDAG 7 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 JOHANNESBURG - De Zuidafrikaanse regering overweegt om op korte termijn op nieuw de noodtoestand uit te roepen. Dit vanwege het feit, dat het Aziatische en kleurlin- genparlement in Kaapstad erin geslaagd zijn om een snelle afhandeling van een aantal wetswijzigingen te vertragen. MADRID - In Spanje worden bintienkort verkiezingen gehouden en dat betekent dat de politici weer hun best gaan doen om de kiezers te laten zien hoe 'gewoon' ze eigenlijk zijn. Op de foto houdt premier Felipe Gonzales van de regerende socialistische partij zich bezig met een spelletje tafelvoetbal in gezelschap van enige vrienden en familieleden. Tweede van rechts Gonzales (foto anpj BRUSSEL (ANP) - Omvangrijke en ingewikkelde fraudezaken ten laste van de EG-begroting worden steeds vaker geseponeerd, omdat de gerechtelijke autoriteiten in Ne derland veel te lang doen over het onderzoek. Verdachten krijgen daardoor de kans een beroep te doen op het Europese verdrag de rechten van de me staat dat de behandeling van straf zaken „binnen een redelijke ter mijn" moet plaatsvinden. Dit signaleert de Nederlandse Europarlementariër Piet Dankert (PvdA) naar aanleiding van de be- ATHENE (UPI) - „Zoiets als gelijk heid tussen mannen en vrouwen bestaat niet. Zij verschillen licha melijk en geestelijk. Vrouwen heb* ben kleinere hersenen en kleinere harten en zijn gewoonlijk lichame lijk minder sterk en hebben dus een andere rol in de samenleving". Dit heeft de voorzitter van het Iraanse parlement, hodjatoleslam Rafsanjani, gisteren bij het vrijdag se gebed verklaard in een rede voor een groot gehoor in Teheran. Iran gaat vrouwen met geweld dwingen de bepalingen inzake de kleding na te leven daar vele vrou wen zich verzetten. Deze maatrege len zijn „in het belang van de vrou wen zelf' en zijn betrekkelijk mild, want wij zouden veel hardere maatregelen kunnen nemen tegen onze eigen vrouwen", aldus Raf sanjani. - Hij zei dit nadat revolutionaire wachters in de afgelopen dagen in de straten van Teheran tientallen vrouwen zijn gaan arresteren die zich naar hun oordeel niet houden aan de vrouwversluierende kle dingvoorschriften in het land. De ze schrijven voor dat vrouwen zich van hoofd tot voeten in een kleed moeten hullen zo dat alleen gezicht en handen onbedekt blijven. Een uitspringende haarlok of dunne kousen worden al als over- treding beschouwd, zo is per tele foon vernomen van inwoners van Teheran. Vrouwen die niet volgens de voorschriften gekleed gaan of on voldoende krijgen tot drie maan den hervormingskamp of worden verplicht dagelijks instructies van een geestelijke te volgen voor de juiste kledingwijze. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft als enige van de aanwezige landen tegen de slotverklaring ge stemd van het VN-seminar over een olie-embargo tegen Zuid-Afri- ka dat in Oslo is gehouden. In die slotverklaring werd de landen ge vraagd doeltreffende wetten aan te nemen ter versterking van een olie embargo tegen het apartheidsbe wind en reders en oliemaatschap pijen te straffen die olie aan Zuid- Afrika leveren. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde gisteren desgevraagd dat Nederland vele van de aahbe- velingen die in Olso werden ge daan niet kon steunen. Zowel om inhoudelijke redenen als vanwege het feit dat de regering demissio nair is. „Wat in feite werd gevraagd was een afwenteling van verant woordelijkheden voor de naleving van vrijwillige embargo's van ver schillende olieproducerende lan den op anderen". De woordvoerder wees er op dat Nederland een van de weinige wes terse landen was, die in Oslo aan wezig waren. Nedefland is voor stander van een verplicht olie-em bargo, zo zei hij, en heeft met de twaalf Europese landen een ver bod op de uitvoer van ruwe olie te gen Zuid-Afrika ingesteld. Het VN-seminar dat van woens dag tot vrijdag heeft geduurd, werd bijgewoond door meer dan 20 landen. Van de westerse landen waren aanwezig Noorwegen, Ne derland, Spanje, Denemarken, Turkije, Finland, Canada en Zwe den. De Verenigde Staten, Frank rijk en Groot-Brittannië behoor den tot de ruim 30 landen die de uitnodiging hadden afgeslagen. Nederlandse organisaties die zich actief tegen de apartheid ke ren hebben de ministers van bui tenlandse zaken der EG-landen die komend weekeinde in Heemkerk bijeenkomen gevraagd de invoer van wijn en fruit uit Zuid-Afrika in de Gemeenschap te verbieden. Het verzoek is gisterochtend op het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag overhandigd. Buitenland kort Stakingen Er is gisteren in België opnieuw gestaakt tegen de bezuinigings plannen van de regering. De gevol gen van die staking deden zich vooral in de streek van Luik gevoe len. Daar (maar ook in andere de len van Wallonië) reden de treinen niet of zeer onregelmatig. Herman de Croo, de Belgische minister van verkeer, heeft deze stakingen „on geordende acties" genoemd die „vooral het beeld van de spoorwe gen en van de spoormannen zelf treft". De Croo betreurt het dat er gestaakt wordt terwijl er onder handelingen met de vakbonden aan de gang zijn. Sikhs Honderden met zwaarden bewa pende militante sikhs hebben zich gisteren verzameld voor de Gou den Tempel in Amritsar in de Indi sche deelstaat Punjab. De sikhs hebben gezworen dat zij het heilig dom, dat twee jaar geleden door In dische troepen werd bestormd, zullen bevrijden. Politie-eenheden die de Gouden Tempel bewaken, hielden zich afzijdig. De militanten vormen de voor hoede van een protestmars van bij na 5.000 sikhs door Punjab naar Amritsar. Tamils In Sri Lanka doen berichten de ronde over incidenten waarbij ge wapende mannen Tamil-passa- giers uit bussen halen en meene men. Gisteren zouden op die ma nier 58 Tamils door mannen met geweren naar het oerwoud zijn af gevoerd. Eerder werden op de weg van Jaffna naar Colombo 73 andere Tamils uit bussen gehaald. Over hun lot was niets bekend. De berichten volgen na een be kendmaking van de regering dat militante Tamils in de buurt van de oostelijk gelegen stad Trincomalee 16 boeddhistische Singalezen (de meerderheid van de bevolking van Sri Lanka) hadden vermoord. door Ruud de Wit Deze wijzigingen van de veilig heidswetten zijn de hele week in het parlement aan de orde geweest, maar de twee niet-blanke kamers van het omstreden Zuidafrikaanse driekamerparle'ment hebben be sloten de wijzigingen terug te ver wijzen naar een overlegcommissie van de drie kamers. In politieke kringen werd aange nomen dat de minister van wet en orde, Louis le Grange, alles in het werk zou stellen om de voorgestel de wijzigingen van de veiligheids wetgeving er nog deze week door te drukken. De wijzigingen geven leger en politie bij het optreden in zogenaamde onlustgebieden een nagenoeg onbeperkte macht. Ook zal de periode waarin iemand zon der proces kan worden vastgehou den van 90 tot 180 dagen worden verlengd, terwijl tevens optreden tegen de media tot het pakket voorgestelde maatregelen beho ren. Minister Le Grange wil deze wijzigingen uiterlijk voor 16 juni aanstaande door het parlement hebben, omdat hij grote proble men vreest vanwege de herden king van de Soweto-opstand tien jaar geleden. Vooruitlopend op de ze herdenking zijn reeds alle her denkingsbijeenkomsten, waaron der kerkdiensten, voor de hele maand juni verboden verklaard. De adjunct-minister van Infor matie, Louis Nel. heeft inmiddels toegegeven, dat het uitroepen van de noodtoestand 'een van de ma nieren is om het aanhoudend ge weld in Zuid-Afrika onder controle te krijgen'. Nel zei dat het uitroe pen van de noodtoestand zal afhan gen van hoe de situatie in het land zich de komende dagen ontwik kelt. „De regering is ervan op de hoogte, dat er veel protestbijeen komsten zijn georganiseerd en die kunnen op geweld uitdraaien", al dus de onderminister. Vorig jaar juli werd eveneens de noodtoe stand afgekondigd voor een aantal' van de meest dichtbevolkte distric ten van Zuid-Afrika. Deze noodtoestandsituatie riep in zowel binnen- als buitenland grote protesten op, maar werd pas in maart van dit jaar ingetrokken. President Botha waarschuwde toen reeds, dat hij zich het recht voorbehield om de noodtoestand weer van kracht te laten zijn, als hij dat nodig achtte. De advocaat van de familie Man dela, Ismael Ayob, heeft gisteren in de meest nadrukkelijke bewoor dingen ontkend, dat Nelson Man dela bereid zou zijn om een ont moeting te hebben met de omstre den Zulu-leider Chief Gathsha Bu- thelezi. WENEN - De omstreden Oosten rijkse presidentskandidaat Wals- heim houdt één van zijn laatste verkiezingstoespraken. Morgen gaan de Oostenrijkers naar de stembus. Inmiddels heeft de voor zitter van de Wereldbond van Jood se studenten aan twaalf premiers, onder wie Lubbers, gevraagd Waldheim vanwege zijn oorlogs verleden geen bezoek aan hun land toe te staan indien hij wordt geko zen. (fotO AP» De CPN is uit de Tweede Kamer verdwenen, maar de macht van de Italiaanse communisten is nog altijd formidabel. Onze corres pondent in Rome beschrijft de partij, die geplaagd wordt door toenemend isolement, concurren tie van links en een weinig inspi rerende partijleider, maar zich niettemin weet te handhaven. Vandaag de tweede aflevering van een driedelige serie over de communistische partijen in West- Europa. Afgelopen donderdag tra den de Spaanse communisten voor het voetlicht. door Hein ten Kortenaar ROME - De enige communistische partij in West-Europa die het nog behoorlijk naar den vleze gaat, is dé Italiaanse PCI. Al is de 'sorpas- so', de inhaalmanoeuvre ten op zichte van de christen-democraten, maar één keer gelukt (bij de laatste Europese verkiezingen), de PCI blijft toch nog altijd goed voor 30 procent van de kiezers en bezet daarmee een comfortabele tweede plaats achter de christen-democra ten (33 procent) en ruimschoots voor de socialisten van premier Craxi (11,4 procent). Deze cijfers hebben betrekking op de laatste parlementsverkiezin gen van 1983, die leidden tot de for matie van de huidige vijf-partijen- regering, het meest stabiele kabi net dat Italië sinds de oorlog heeft gehad. Het wordt, voor het eerst in de Italiaanse geschiedenis, geleid door een socialist, maar gedomi neerd door de christen-democra ten, die er, behalve vice-premier Forlani, partijgenoten op alle sleu telministeries hebben als binnen- en buitenlandse zaken, schatkist, justitie, onderwijs. Daarmee is het een voortzetting van de lange na oorlogse traditie, die de christen democraten onafgebroken aan de macht heeft gezien en de commu nisten onafgebroken in de opposi tie. De politicoloog Giorgio Galli sprak daarom in 1966 van een 'on volmaakt twee-partijenstelsel', om dat een normale democratische straf van de kiezers op wanbeleid, namelijk het naar huis sturen van de regerende partij of coalitie en de vervanging door de oppositie, hier niet kon worden toegepast: om re denen van binnen- en buitenlandse politiek werden de communisten, de belangrijkste oppositiepartij, onaanvaardbaar geacht in de rege ring. In de loop van de jaren zeventig kwam daar langzaam verandering in. De PCI begon zich steeds dui delijker te profileren als een demo cratische partij onder de andere democratische partijen en nam bo vendien, met name na het Russi sche ingrijpen in Tsjechoslowa- BERLIJN (AP) - De Bahnhof Zoo, het vervallen en armoedige station in het hartje van West-Berlijn, wordt onder handen genomen. De ze week zijn de werkzaamheden begonnen om het station te moder niseren en een geheel nieuw aan zien te geven. Het project gaat 60 miljoen mark kosten en moet in 1988 klaar zijn. Plannen om de 'schandvlek van Berlijn' weg te poetsen zijn er al tientallen jaren, maar deze strand den steeds op verzet van de Reichsbahn van de DDR, die de Bahnhof Zoo onder beheer heeft. Pas toen de Berlijnse burgemees ter Eberhard Diepgen en de Oost- duitse president Honecker elkaar dit voorjaar op de Leipziger Messe ontmoetten, werd overeenstem ming bereikt. Daarna heeft de Reichsbahn zich akkoord ver klaard met de bouwplannen. Restauratie van het station is dringend nodig. De verwaarloosde hal, de perrons en de trappen bie kije, steeds kritischer afstand van het 'reële socialisme' van het Oost blok en van de leiderspositie van Moskou. Compromis Het werden opwindende jaren in de Italiaanse politiek, toen het er serieus naar begon uit te zien dat de communisten langs electorale weg aan de macht konden komen en de afstraffing van een door over- heidsschandalen geteisterd regime voor de deur schijnt te staan. In 1976 maakte de partij de reusachti ge sprong van 27,1 naar 34,4 pro cent en kwamen alle grote steden in handen van linkse coalities, veelal (zoals in Rome, Turijn en Napels) onder communistische burgemeesters. Een vooruitziend politicus als Aldo Moro beoordeelde deze ont wikkeling positief. Hij zag in een beëindiging van de systematische uitsluiting van de PCI een winst voor de democratie en begon zijn partij hierop voorzichtig voor te bereiden. Van de andere kant raak te de communistische leider Enri- qo Berlinguer er, met name door de gebeurtenissen in Chili, van overtuigd, dat het enige bolwerk tegen een rechtse greep naar de macht bestond in een verbond van de twee grote volkspartijen, com munisten en democraten: het zoge naamde 'historisch compromis'. den een troosteloze aanblik. Het re gent in, de verf bladdert van de smerige muren en enig comfort voor de treinreizigers ontbreekt. Daar komt bij dat de Bahnhof Zoo tot een verzamelplek voor mensen aan de rand van de maat schappij is geworden. Daklozen, alcoholici en mannelijke en vrou welijke prostituées vinden er een wijkplaats. Twijfelachtige roem kreeg het in de jaren '30 gebouwde station met het boek 'Wir Kinder vom Bahnhof Zoo' over drugsver slaafden. De Westduitse politie mag er niet optreden en zolang de DDR zich slissing van het gerechtshof in Am sterdam om de verdachten in een grote textielfraudezaak niet verder te vervolgen, omdat er teveel tijd is gaan zitten tussen de eerste aan houding in 1980 en de behandeling van de zaak in hoger beroep, die in september 1986 werd verwacht. De hoofdverdachte in dit „pro ces van de eeuw", de 66-jarige I.B. uit Amstelveen, kan de hem opge legde boetes hierdoor ontlopen, al dus Dankert. De Amstelvener zou tussen 1977 en 1980 via een net werk van BV's 40 miljoen gulden aan kleding uit het oostblok en het verre oosten in Nederland hebben ingevoerd met behulp van docu menten uit landen waarmee de Eu ropese Gemeenschap is geasso cieerd, zoals Egypte, Marokko en (toen nog) Griekenland. Op textiel- Natta: spreekt weinig tot de ver beelding. (foto AP) Berlinguer De 'sorpasso' van 1984 viel een voudig te verklaren uit het 'Berlin- guer-effect', veroorzaakt door de tegen de restauratie verzette was hulp aan deze ontredderden onmo gelijk. Reizigers die in de Bahnhof Zoo aankwamen, uitten zich ontzet over de wantoestanden. De restauratie zal in twee fasen worden uitgevoerd, zodat het sta tion al volgend vooijaar toonbaar zal zijn, wanneer Berlijn zijn 750- jarig bestaan viert. In de eerste fase krijgen de aankomsthal, de tussen- verdiepingen en de al gerestaureer de hal van de S-Bahn, die onder be heer van West-Berlijn staat, een nieuw, licht plafond. Er wordt een nieuwe vloer met verschillende kleuren gelegd en er komen nieu BEIROET (Rtr.) - Rond de Pale stijnse vluchtelingenkampen in West-Beiroet werd gisteren een staakt-het-vuren in acht genomen ter gelegenheid van „Jeruzalem Dag", de laatste vrijdag van de vas tenmaand Ramadan. De Libanese president, Amin Gemayel, bereid de zich voor op een driedaags be zoek aan Roemenië, zo werd verno men in veiligheidskringen. De christelijke president zal tijdens het bezoek aan Boekarest, zijn eer ste aan een Oosteuropees land, in ternationale hulp zoeken om een eind te maken aan de elf jaar oude I burgeroorlog in zijn land. Rond de fel omstreden vluchte lingenkampen in West-Beiroet was het gisteren rustig nadat de Pale stij nen een oproep voor een staakt- het-vuren aanvaardden, die don derdagavond was gedaan door de shi'itische Amal-militie. Het be stand maakte een eind aan een nieuwe dag van zware gevechten en beschietingen bij de kampen produkten uit deze landen hoefden geen invoerrechten te worden be taald. Volgens de Nederlandse fiscus heeft B., samen met zijn zoon, 30 miljoen gulden aan vennoot schapsbelasting en invoerrechten ontdoken. Dankert schat dat de Europese Gemeenschap voor zo'n 6 mihoen gulden is opgelicht. Hij heeft inmiddels aan de Europese Commissie gevraagd of Nederland aan zijn verplichtingen heeft vol daan door de ontdoken invoerrech ten alsnog aan de Gemeenschap af te dragen. Dankert wil tevens weten of ook in andere EG-landen in gevallen van EG-fraude steeds vaker een beroep wordt gedaan op het ver drag van de rechten van de mens en. wat de Commissie aan deze ont wikkeling denkt te kunnèn doen. plotselinge dood en de grandioze begrafenis, een week voor de ver kiezingen, van de alom gerespec teerde PCI-leider. Zijn opvolger, Alessandro Natta, spreekt weinig tot de verbeelding en van grootse politieke concepties valt niet veel meer te ontdekken. Op hun laatste congres bleek ook het traditionele karakter van een soort politieke kerk, met eigen dogma's en ijzeren discipline, te zijn verdwenen. In feite is'de PCI niet meer te onderscheiden van el ke linkse sociaal-democratische partij, al weerhouden historische en sentimentele redenen hen ervan zich van hun lastige benaming te ontdoen. Daarmee zijn ze tegelijk dichter bij en verder af dan ooit van deel name aan de macht. Voor het histo risch compromis voelen noch zij zelf noch de christen-democraten meer iets, voor een links alternatief hebben zij minstens de socialisten nodig en die zullen daar niet op in gaan, zolang ze daarin zo duidelijk de tweede viool moeten spelen. Het is Craxi's ambitie, zijn partij te doen groeien tot de grootste verte genwoordiger van links-Italië en dat dwingt beide partijen zich voortdurend tegen elkaar af te zet ten. Ook op het plaatselijke vlak heb ben de communisten veel terrein verloren, na de laatste gemeente- we loketten en winkels. Naar de perrons worden roltrap pen gemaakt en het bagagedepot wordt verbouwd. Op de perrons, waar nieuwe tegels zullen worden gelegd, komen kiosken. Het is de bedoeling dat de stationshal wordt ontroest en in de oorspronkelijke kleur overgeschilderd. Welke kleur dat is, weet men pas wanneer de roest is verwijderd. In de tweede fase, die in het na jaar van 1987 moet beginnen, zul len de perrons worden verlengd. Nu kan het gebeuren dat reizigers in de laatste wagons van een lange trein hun koffers over de rails moe ten slepen tot ze bij het perron zijn.- Ook het stationsplein moet weer toonbaar worden gemaakt, maar die werkzaamheden verlopen onaf hankelijk van de restauratie van het station zelf. De plannenmakers zijn ervan overtuigd dat de Berlijners zich over ruim een jaar weer kunnen vertonen bij de Bahnhof Zoo. Sabra, Shatila en Bourj el-Baraj- neh, waarbij 8 mensen omkwamen en 20 mensen verwondingen oplie pen. Sinds de strijd om de controle over de kampen tussen Amal en de Palestijnen 16 dagen geleden op nieuw uitbarstte, zijn zeker 88 mensen omgekomen en werden meer dan 370 gewond. In een verklaring zei de Amal-be- weging donderdag het staakt-het- vuren aan te bieden om „Jeruza lem Dag" ter herdenken, de laatste vrijdag van de Ramadan, de islami tische vastenmaand die vandaag |eindigt. Amal zei te hopen dat „de ze gelegenheid het begin zal zijn van normale betrekkingen tussen de kampen en hun omgeving", de shi'itische zuidelijke wijken van West-Beiroet. In een verklaring van de volksco mités in de kampen werd gezegd dat de Palestynen „een algeheel bestand zullen aanhouden in de hoop dat het krachtig en het laatste 'Meer controle nodig voedsel uit O.-Europa' BRUSSEL (ANP) - Het Neder landse Europarlementslid Jes sica Larive (WD) vraagt zich af of de Europese consument wel voldoende wordt beschermd tegen de import van radioactie ve besmette voedingswaren. Volgens haar zijn de maatrege len die de Europese Commissie en de ministerraad hebben ge troffen niet afdoende. Het liberale parlementslid wijst er onder meer op dat pro dukten uit sterk besmette ge bieden in Oost-Europa via oost- bloklanden die minder zwaar getroffen zijn toch onze gren zen kunnen bereiken. Omdat de controles moeten worden verricht „met inachtneming van de besmettingsgraad van het land van oorsprong" wil La rive graag weten of de lidstaten beschikken over analyseme thoden om het land van her komst vast te stellen. raadsverkiezingen gingen de mees te grote steden weer om. Enerzijds kwam dit door communistische stemverliezen, anderzijds hadden de christen-democraten in Craxi's premierschap een geduchte stok achter de deur om de socialisten te dwingen overal waar dat mogelijk was, mee te werken aan stadsbe sturen, die een getrouwe weerspie geling vormen van de vijf-partijen coalitie in Rome. Ondanks dit alles blijft de PCI een formidabele macht in de Italiaanse politiek: een oppositiepartij die bijna eenderde van de kiezers vertegenwoordigt en waarmee dus terdege rekening moet worden gehouden. Het resultaat van deze converge rende ideeën was het vierde kabi- net-Andreotti, dat begin 1978 werd gevormd en waarin weliswaar (nog) geen communistische minis ters zaten, maar dat van buitenaf door de PCI werd gesteund. Deze 'regering van nationale eenheid' bracht de partij weinig voordeel, en van toen af begon haar kiezer- saanhang te slinken.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7