'Van Zon stak miljoen in zijn zak' WN blij met reacties na noodkreet Tamils 'Leegstand neemt nog altijd toe' Geschorste arts Leyenburg mag toch doorwerken Conferentie chemische wapens was succesvoV Beschuldiging op ABP-proces School in Utrecht dicht wegens epidemie geelzucht Uitkeringsfraude van CP-raadslid onderzocht ZATERDAG 7 JUNI 1986 MAASTRICHT (ANP) - Tijdens de derde dag van de ABP- zaak heeft een getuige ir. Van Zon ervan beschuldigd min stens een miljoen gulden van de Holland Beton Groep (HBG), dat was geïnvesteerd in een Belgisch project, in zijn eigen zak te hebben gestoken. Van, Zon heeft die be schuldiging direct vals genoemd. Volgens hem werd bij de HBG secuur gecontroleerd waar gelden naar toe gingen 'ook al stond mijn handtekening of die van andere direc teuren onder betaalstukken'. Zowel de getuige, Nevenhuis, als Van Zon waren in de jaren 70 werkzaam bij de HBG. Neyenhuis was directeur van 15, bv's die on der de HBG ressorteerden en was ondergeschikte van Van Zon op de afdeling onroerend goed. Neven huis nam in 1976 na een conflict met de raad van bestuur ontslag en schreef samen met zijn echtgenote een 800 pagina's tellende roman 'Zakenrelaties' over de HBG. Een hoofdstuk over activiteiten in België bracht de officier van jus titie Laumen ter sprake. De HBG deed zaken met de Belg Perdaen. Volgens Laumen was de ze Belg op afroep beschikbaar om voor Van Zon fakturen uit te schrijven op naam van de zoge naamde Perdaen-groep. Neven huis zei niet te weten of het vertrek van Van Zon bij de HBG in 1977 verband hield met ondoorzichtige praktijken tussen Perdaen en Van Zon. Wel zei hij zeker te weten dat Perdaen op voorspraak van de ver dachte 15 20 miljoen gulden van de HBG ontving als financiering voor diverse projecten in België. Perdaen, aldus Nevenhuis? heeft geprofiteerd van de HBG. Diverse miljoenen waren plotseling ver dwenen en vielen niet terug te vin den in de boeken. Volgens hem heeft de HBG het geld in de Per- daen-projecten volledig moeten af schrijven. Het was voor hem een raadsel waarom de HBG bleef doorgaan met geld te stoppen in Perdaen-projecten. In de kwestie sporthallen van Poot diende Van Zon bij het ABP een bemiddelingsfactuur op naam van Perdaen in. Het bedrag van 37.700 gulden zou Van Zon aan Perdaen hebben geschonken, om dat hij veel werk had verzet eer tijds voor de HBG. Van Zon noemde het werk van Nevenhuis bij de HBG weinig suc cesvol. Op zijn beurt weet Neven huis dit aan het feit dat hij voor projecten in België steeds toestem ming nodig had van zijn chef Van Zon. Over de kwestie sporthallen werd ook directeur Lambrechtsen van Lakeholding gehoord, die zei dat Van Zon hem eertijds verzocht om in een ander ABP-beleggings- project Yenwood-fakturen te ver vangen door rekeningen op naam van Perdaen. Van Zon ontkende dit ten stellig ste. Lambrechtsen aarzelde toen en zei dat de naam Perdaen hem wellicht door de verbalisanten in de mond was gelegd. Laumen bleef erbij dat Lambrechtsen de naam Perdaen spontaan had ge noemd en betichtte de getuige van kronkelige verklaringen. De kroongetuige in de sporthallen- kwestie, J. van der laag, is gisteren niet verschenen. Hij is met vakan tie op een schip in de Middellandse Zee en kon nog niet worden opge spoord. De rechtbank behandelde giste ren ook de verkoop van drie win kelcentra, twee in Spijkenisse en een in Oegstgeest, door de West- land-Utrecht Hypotheekbank aan het ABP voor een bedrag van ruim 15,5 miljoen gulden. Die verkoop verliep net als bij het Weenage- bouw in Rotterdam via de ABC- constructie. De eigenaar verkocht de winkelcentra aan een tussenver- koper, in dit geval Mever, hande laar in onroerend goed en directeur van een internationaal automobiel bedrijf. Op zijn beurt verkocht hij de panden door aan de Westland- Utrecht Hypotheekbank met als uiteindelijke koper het ABP. De winkelcentra vormden een onderdeel van de reddingsactie van Westland-Utrecht Hypotheek bank. Van Zon trad op als bemid delaar en kreeg een provisie van 215.000 gulden van een andere tus senpersoon, Lambrechtsen, direc teur van Lake Holding BV. EGMOND - Wie gisteren bij Egmond een strandwandeling maakte, stuitte op dit wonderlijke tafereel: het strand was helemaal overdekt met een dikke laag schuim. Dat schuim is materiaal van afstervende algen, dat wel meer op het strand komt. De enorme hoeveelheid van dit 'schuim' is echter zeer ongewoon. (foto gpd) Onderzoek woningbouwverenigingen AMSTERDAM (ANP) - By ruim de helft van de woningbouwver enigingen neemt de leegstand nog steeds toe en stijgt het aantal men sen dat met huurachterstand kampt. Dat zijn uitkomsten van een onderzoek onder 187 leiding gevende functionarissen van wo ningcorporaties die het beheer voeren over 760.000 huurwonin gen. Directeur Van Velzen van de Na tionale Woningraad, de grootste centrale van woningbouwvereni gingen, heeft de resultaten van het onderzoek gisteren bekendge maakt. Van de ondervraagden meldde 12 procent dat de leeg stand afneemt en 21 procent dat de huurachterstanden verminderen. Volgens Van Velzen blijkt hier uit dat bezuinigingen op de volks huisvesting uit den boze zijn. Te meer daar 80 procent van de direc teuren en bestuurders de leeg stand, de ontwikkeling van de woonlasten en de slechte staat van onderhoud van veel woningen als het grootste probleem voor de ko mende jaren zien. Als dan toch moet worden bezui nigd kunnen volgens twee van de drie bestuurders nog het beste het programma voor nieuwbouwwo ningen en de subsidies op koopwo ningen worden verlaagd. Wonin gen specifiek voor alleenstaanden en twee personen zouden helemaal niet meer gebouwd moeten wor den, want er is geen vraag meer naar, aldus het onderzoek. DEN HAAG (ANP) - De Haagse vrouwenarts die enige tijd ge schorst is geweest op beschuldi ging van ernstige medische fouten, mag van de ambtenarenrechter weer aan het werk. De rechter stel de gisteren de 54-jarige arts van het Leyenburg-ziekenhuis in het gelyk in een kort geding dat de medicus had aangespannen. Het was de tweede maal dat de rechter een schorsing van de arts ongedaan maakte. De gemeente kondigde gisteravond echter aan de lopende ontslagprocedure te gen de man voort te zetten. De ver antwoordelijk wethouder toonde zich zeer teleurgesteld over de uit spraak. De arts kwam voor de eerste maal in het nieuws door zijn aan deel in de abortus van een moge lijk levensvatbare baby. Hij werd toen gearresteerd, maar na een dag weer vrijgelaten. Enige tijd later werd de gynaecoloog door de ge meente geschorst wegens 'organi satorische fouten'. Het gerucht ging dat de vrouwenarts zijn eigen sperma zou gebruiken bij het kunstmatige inseminatie. De arts vocht de schorsing aan en kreeg gelijk van de ambtenarenrechter. Voordat hy zyn werk weer kon op vatten schorste de gemeente hem voor de tweede maal, wegens 'nieuwe aanwijzingen' dat de gy naecoloog ernstige fouten zou heb ben gemaakt. De gemeente bas- seerde zich op een onderzoek van de geneeskundige inspectie van, Zuid-Holland. Deze droeg de zaak vervolgens over aan justitie. Mo menteel stelt deze een gerechtelijk vooronderzoek in naar de medi sche handel en wandel van de arts. UTRECHT (GPD) - Vanwege een groot aantal gevallen van geel zucht gaat de openbare basisschool aan de Troelstralaan in Utrecht al op vrijdag 20 juni, twee weken voor het begin van de zomervakantie, dicht. Het Utrechtse gemeentebestuur heeft dat besloten omdat het tot nu toe niet is gelukt om de geelzucht, die vanaf december op de school heerst, de kop in te drukken. Zeker een leerkracht, 30 leerlingen en diverse ouders hebben de besmet telijke ziekte opgelopen. Het gaat om Hepatitis A, een vorm van geelzucht die geen direct levensgevaar oplevert. De gemeente rekent erop dat na de 8 weken dat de Van der Leeuwschool dicht zal zijn, de ziekte onder contróle is. Die perio de is namelijk de incubatietijd van Hepatitis A. Nadat de ziekte vlak voor de kerstvakantie werd geconstateerd, heeft het school team geprobeerd met verschillende hygiënemaatregelen uitbrei ding ervan tegen te gaan. De ouders hebben rustig gereageerd op het bericht dat ze don derdag ovër de vervroegde sluiting van de school hebben gekre gen, aldus schooldirecteur Van Arkel. Paniek is er volgens hem zeker niet, maar sommige kinderen hebben de afgelopen tijd wel angstig gereageerd op de vele ziektegevallen. Vooral de lange af wezigheid van zieke kinderen (variërend van enkele weken tot ruim 2 maanden) bemoeilijkte de normale voortgang van het on derwijs. AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse sociale dienst onderzoekt of het Centrumpartij-raadslid Bou- man uikeringsfraude heeft ge pleegd. Het gemeentebestuur heeft dat toegegeven naar aanleiding van een artikel in het dagblad Trouw over de zaak. Het Amsterdam college zegt het te betreuren dat de zaak in de pu bliciteit is gekomen. Wij geven nor maal gesproken niet eens namen van cliënten van de sociale dienst vrij, aldus de gemeentelijke zegs man. Het dagblad Trouw meldt dat Bouman mogelijk 16.000 gulden te veel aan uitkering ontving. Zij zou onder meer niet hebben opgege ven dat zy is gekozen tot raadslid (wat 38.000 gulden bruto per jaar aan vergoeding oplevert). Bouman ontkent dit. AMSTERDAM - "Een erg posi tief signaal uit de samenleving". Dat vindt directeur M. C. Hout- hoff van de Vereniging Vluchte lingenwerk Nederland (WN) over de bereidheid van een veer tigtal gemeenten, particulieren en woningbouwverenigingen om aan de 863 nog steeds in pen sions verblijvende Tamils huis vesting aan te bieden. Eind vori ge week legde de WN aan mi nister Brinkman (WVC) een lijst woningen voor. Voor minstens 670 vluchtelingen uit Sri Lanka waren concrete toezeggingen binnengekomen. Bovendien had de vereniging een aantal begin selverklaringen ontvangen om vluchtelingen op te nemen. door Louis Engelman Vrywel alle woningbezitters hebben als voorwaarde gesteld dat het rijk voor de financiële dekking zorgt en dat de toekom stige bewoners sociale begelei ding krijgen. Houthoff zegt als WN in die tweede eis te kunnen voorzien. „In veel plaatsen heeft onze ver eniging vrijwilligerscomités waarop vluchtelingen een be roep kunnen doen. En als er nog geen is, dan zullen wij het voor touw nemen om die begeleiding toch van de grond te krijgen. Wat betreft de huuropbrengst zal het rijk met voorstellen moeten ko men. Wij hebben de minister in dat verband al een idee aan de hand gedaan, vergelijkbaar met een voorstel van het CDA". De WN heeft op eigen initia tief de corporaties en gemeenten benaderd, omdat de woonsitua tie voor de Tamils steeds uit- zichtlozer dreigt te worden. Houthoff: „De geweldsuitbar sting van de pensionbewoners in verband met hun slechte behui zing is nu wel achter de rug, maar het probleem bestaat nog steeds. Daar moet snel iets aan worden gedaan". De WN-direc- teur keurt overigens de in april door de Tamils aangerichte ver nielingen in hun pensions af. "Dat is niet de manier om moei lijkheden op te lossen". Anderzijds heeft Houthoff be grip voor de opgekropte frustra ties van de Tamilvluchtelingen, die nu al veertien maanden in de tijdelijke opvangcentra „De overheid had daar al veel eerder iets aan moeten doen. Als je dat vergelijkt met de door Ne derland uitgenodigde vluchtelin gen, waarvan er jaarlijks 250 wor den opgenomen, klopt er niets van. In die gevallen vindt de overheid dat vluchtelingen niet langer dan drie maanden in een opvangcentrum moeten blijven om hospitalisatieverschijnselen te voorkomen. Maar de Tamils wachten nu al veel langer". Het meest urgente probleem is volgens Houthoff echter de door het ministerie van WVC bedach te bed-, bad- en broodregeling. Die voorziet de Tamils weliswaar van een slaapplaats, voeding en een zakgeld van twintig gulden per week, maar maakt tegelijker tijd integratie in de Nederlandse samenleving onmogelijk. De vluchtelingen mogen niet werken en mogen hun pension niet langer dan één dag verlaten. De WN staat afwijzend tegen over deze regeling. „Ik vraag me weieens af of ze op het ministerie weten met wat voor soort men sen ze te maken hebben", zegt Houthoff. „Sommigen zijn per soonlijk gemarteld, anderen wer den bedreigd of raakten familie leden kwijt. Je laat toch niet voor je lol alles achter?" Niettemin is tot nu toe slechts aan één Tamil de officiële A- vluchtelingenstatus toegekend, 43 kregen de B-status op huma nitaire gronden en er werden 1232 asielaanvragen afgewezen. Het merendeel van de Tamils is tegen die afwijzing in beroep ge gaan, maar die procedure kan tot tweeëneenhalf jaar duren. WN-voorzitter Houthoff vindt dat de vluchtelingen niet al die tijd in pensions moeten blijven wonen. De asielzoekers zouden een andere en menselijker be handeling moeten krijgen. „On der de huidige condities hebben ze geen enkel perspectief. Ten- In april vernielden wanhopige Tamils een aantal pensions op dat moment verbleven. Hier een beeld van de ravage i vangcentrum in Apeldoorn. minste zou je ze méér zelfstan digheid en bewegingsvrijheid moeten geven". Houthoff is er niet verbaasd over dat de Tamils in april heftig lucht gaven aan hun ongenoe gen. „Het CDA had bij monde van mevrouw Evenhuis-Van Es sen een voorstel gelanceerd voor een nieuwe regeling, waarin ei gen huisvesting, inrichtingskos ten, cursussen en begeleiding waren opgenomen. Een uitste kend plan. Maar minister Brink- (foto ANP) man zei slechts het 'in studie' te nemen. Voor de Tamils was dat een zoethoudertje, toen kwam die uitbarsting". De WN heeft inmiddels uitge rekend dat het CDA-voorstel in de praktijk nog goedkoper uit komt dan de huidige bed-, bad en broodregeling. Integratieproblemen verwacht de WN-directeur niet. „In de vier grote steden wonen al 175 Tamils en in Leiderdorp zyn er tien gehuisvest. Dat gaat alle maal goed. Bovendien realiseren we ons heel goed dat de aangebo den huizen niet in gemeenten staan, die met grote woningnood hebben te kampen. De Tamils nemen dus geen huizen in be slag, waarvoor andere mensen al geruime tyd op de wachtlijst Houthoff zegt het 'prima' te vinden wanneer gemeenten en woningbouwverenigingen ook hun eigen zakelijk belang in het oog houden. „Waarom zouden we leegstand en huurderving niet koppelen aan dë wensen van Tamils om op zichzelf te wonen? Als dat voor beide een oplossing biedt, heb ik er geen moeite Financieel hoeft die combina tie volgens Houthoff niet op moeilijkheden te stuiten. „Mo menteel krygen pensionhouders per inwonende vluchteling twaalf gulden per dag. Zetje vier Tamils bij elkaar in een huis of fiat, dan heb je al 1440 gulden per maand voor huur ter beschik king. Voor zo'n bedrag zijn heel riante flats te huur". Volgens Houthoff is het een misvatting te denken dat Neder land gastvrij is voor vluchtelin gen. „Een mythe. Daar is geen klap van waar. In vergelijking met de omliggende landen is dat cijfer juist erg laag. In Nederland wonen thans 15.100 vluchtelin gen, in België 36.400, West-Duits- land 126.700, Frankrijk 169.000 en Engeland 135.000". De WN heeft becijferd dat Nederland ook per 10.000 inwo ners het laagste aantal vluchte lingen kent. „Er wordt bewust een ontmoedigingsbeleid ge creëerd. Die bed-, bad- en brood regeling was ook zo bedoeld. Het wordt tijd dat we in Europa één lijn trekken. Nu probeert Neder land de moeilijkheden naar zijn buren af te schuiven". Een woordvoerster van WVC deelt mee dat de organisatori sche consequenties van de plan nen momenteel worden bestu deerd en de financiële aspecten worden doorberekend. Maar op welke termijn de WN antwoord zou kunnen krijgen, kan zij niet vertellen. DEN HAAG - Een positieve im puls op de weg naar een verdrag dat chemische wapens moet uit bannen. Zo karakteriseerde een deskundige van het ministerie van buitenlandse zaken gisteren de tweedaagse conferentie die in Den Haag is gehouden door diplomaten en deskundigen van de 40 landen die deelnemen aan de VN-ontwa- peningsconferentie in Genève. door Hans Geleijnse De conferentie, een Nederlands initiatief, hield zich bezig met de vraag of het mogelijk is om vast te stellen dat via de 'gewone' indus trie een eventueel verdrag over chemische wapens wordt geschon den. Dit laatste obstakel tussen Oost en West voor de totstandkp- ming van een chemisch-wapenver- drag is tevens het moeilijkste, om dat de civiele industrie chemische stoffen gebruikt die deels ook kun nen worden aangewend voor de produktie van chemische wapens. In samenwerking met TNO heb ben de conferentiegangers donder dagmiddag een proefinspectie bij gewoond in een fabriek van Shell Chemie in het Rotterdamse indus triegebied. Daarbij werd aange toond dat het niet voldoende is al leen buiten de fabriek bijvoorbeeld het afvalwater te controleren, maar dat ook in de fabriek zelf inspecties moeten worden uitgevoerd. Het was niet de eerste proefin spectie, maar wel waren voor het eerst vertegenwoordigers uit het Oostblok, onder wie Sowjet-am- bassadeur bij de Geneefse confe rentie Issraelyan, aanwezig. Vol gens zegslieden van Buitenlandse Zaken, uiterst tevreden over het verloop van de conferentie, een be wijs van het belang dat ook aan die kant wordt gehecht aan het tot standkomen van een verdrag. Overigens hebben de Oosteuro- pese deelnemers niet te kennen ge geven of zij tevreden waren met het door Nederland voorgestelde controle-systeem. "Men heeft be langstellend geinformeerd, maar geen waarde-oordelen uitgespro ken", aldus een Nederlandse bron. Issraelyan bleef gisteren nog in Den Haag voor verdere besprekin gen op het ministerie. Daarover kon niets worden meegedeeld. Maar wel werd door gezaghebben de kringen gewezen op de 'con structievere' houding die de Sow- jets en hun bondgenoten de afgelo pen maanden in Genève hebben ingenomen. Inspectie Zo lijkt Moskou (onder voor waarden) bereid tot routine-in specties bij de civiele industrie. Voorheen wilde men alleen zoge heten uitdagingsinspecties, dat wil zeggen dat pas wordt geïnspec teerd wanneer het vermoeden be staat dat het verdrag niet wordt na geleefd. Daarbij heeft de te inspec teren party het recht te weigeren. Ook dit rigoureuze en voor het Westen onaanvaardbare standpunt is de laatste tijd echter wat genuan ceerd. Volgende week begint de VN- ontwapeningsconferentie aan de zomerzitting. Het Nederlandse sce nario voor inspectie van de civiele chemische industrie zal een week later worden ingebracht. Of de ove rige deelnemers daarmee akkoord zullen gaan is echter de vraag. Een zegsman van Buitenlandse Zaken verheelde niet dat het inspectiesys teem nog verder moet worden verfijnd. "Maar ten laatste is het natuurlijk een zaak van politieke wil. En dat blijft een onberekenba re factor", zo zei hij. j»-' - - - SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is gistermiddag opnieuw een groep Afghanen aangekomen. De 16 heb ben evenals hun eerder aangekomen 49 landgenoten politiek CLsiel gevraagd. De groep is waarschijnlijk uit de Pakistaanse hoofdstad Karachi vertrokken en via Dhaka met de luchtvaartmaatschapij Bangladesh Bi- man op Schiphol gearriveerd. Volgens de politie had geen van de Afghanen enig document bij zich. Medewerkers van het ministerie van justitie waren vrijdag aan het begin van de avond nog druk bezig met het horen van de 49 asielzoekers die zich donder dagavond en vrijdagochtend bij de Marechaussee op Schiphol hadden gemeld. Justitie zal ook de nieuwko mers horen voor een besluit of de Afghanen naar hotels kunnen of op Schiphol moeten blijven in afwachting de behandeling van hun asielaanvraag. Het is nog niet eerder voorgekomen dat een zo grote groep vreemdelingen op Schiphol asiel heeft gevraagd. In maart strandde een groep van 37 Afghanen op Schiphol, die blijkens de tickets Frankfort als eindbe stemming had. Op Schiphol werd echter politiek asiel aangevraagd. Over grensdocumenten beschikten de Afghanen niet meer. Vorig jaar bepaalde het ministe rie van justitie dat asielzoekers op Schiphol het ant woord op hun aanvraag moeten afwachten. Op Schip hol Oost wordt gewerkt aan een verblijfplaats voor asielzoekers. Maar voorlopig was het nog lijdzaam zit ten in de aankomst- en vertrekhallen van de nationale luchthaven. (foto anp)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5