'Ik riep nog: laten we de boel platgooien, maar stond alleen' Terugblik op tachtig jaar Industriebond in Leiden Leerstoel 'angst en stress' aan universiteit Drie vrouwen zwanger via'reageerbuismethode' Asfaltering Langegracht acliel in vrije lijd ZATERDAG 7 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - Staken, dat deed je vroe ger niet zo makkelijk, zegt P. de Haas (74). "Ik zat in de textiel, nou, als je staakte, dan was je zo je baan kwijt. Je kon geen kant op. Staken is nu makkelijker geworden. Alleen: er is geen textiel meer in Leiden". Jan Zorgdrager, de schrijver van 'Stromen en Stroompjes': "Secreta ris Zandvliet heeft de afdeling Lei den van de Industriebond nog springlevend genoemd. Terecht, maar tegelijkertijd hoogst verbazing wekkend. Want als er ooit in enige plaats aanslagen op het voortbestaan van een industriële vakbond zijn ge daan, dan is het wel in Leiden". De afdeling Leiden van de Indus triebond FNV bestaat tachtig jaar. Het jubileum zal in september wor den gevierd. 'Stromen en Stroompjes', is al verschenen, het boekje dat Jan Zorgdrager heeft ge schreven over tachtig jaar vakbonds werk in Leiden. Tachtig jaar vakbondswerk, over welke afdeling had je het dan eigenlijk? Met wel ke bond begon het? Het ver haal over tachtig jaar Indus triebond FNV begint bij de oprichting van een afdeling van de metaalbewerkers- bond, in 1906. Aldus secre taris Zandvliet. door Wim Brands De metaalbewerkersbond - ook een stroompje in dat waterland van de bonden. Wie hadden er allemaal geen eigen bond? De typografen, de zinkbewerkers, de sigarenma kers, de textielarbeiders, de kan toorbediendes, en ga zo maar door. En door dat land liepen natuurlijk nog dammen: de christeüjken, de katholieken en de socialisten wa ren allemaal apart georganiseerd. De tekortkoming van de brochu re van Jan Zorgdarger is dat hij te weinig schrijft over de geschiede nis van de Leidse afdeling, het aar dige van 'Stromen en Stroompjes' is daarentegen dat hij aan die dam men veel aandacht besteedt. Hoe ver de opvattingen over het vakbondswerk voor de oorlog uit elkaar lagen, maakt hij bijvoor beeld goed duidelijk door twee uit spraken uit 1915-1916 te publice- NW-voorzitter Oudegeest zei: "Zeer sterk moet in het gansche land het gevoel er uit, alsof de vak beweging verlamd is, alsof de ar beiders maar moeten drijven op de steunbeweging. De oude strydpe- riode moet weer ingezet. Waar het enigszins mogelijk is, zal de armoe de met loonacties bestreden moe ten worden. Laat het gaan van huis tot huis, van mond tot mond, dat van heden af de Nederlandse vak beweging haar natuurlijke taak hervat, teneinde te volbrengen het enorme werk - de inzinking der ar beidersklasse tegen te gaan door loonsverhoging". H. van de Wetering, bisschop van Utrecht stelde: "De vakorganisatie heeft dus te zorgen tegenover de socialistische leer van klassen strijd, in de vakvereenigingen aan te kweken een diepgevoeld rechtvaardigheidsbegrip, weder- zijdsche waardering van patroon en ondergeschikte, eerbiediging van de door God gewilde orde, n.l. van onderscheid van stand en van bezit, wederkeerige liefde". Onderscheid Na de oorlog kon je het meema ken dat de NW en het NKV sa men actie voerden, vertelt De Haas, NW'er van huisuit, die in 1987 zestig jaar lid is van de bond. "En toen in de jaren zeventig die twee bonden opgingen in de FNV had je natuurlijk helemaal één front. Vroeger was dat wel anders". "Dan riep de moderne bond - want zo noemden de socialisten hun vereniging - bijvoorbeeld een staking uit en dan zeiden de con fessionelen: daar doen wij niet aan mee. Die blokkeerden ons. Ze wa ren vaak op het handje van de ba zen". Nee, het boterde niet echt goed tussen bijvoorbeeld de socialisten en de katholieken. Zo herinnert De Haas zich nog goed dat hij op z'n werk bevriend raakte met een ka- LEIDEN - Als de universiteitsraad ermee instemt, krijgt de Leidse universiteit een bijzondere leer stoel 'Stress en angst in medische situatie', waarbij de nadruk wordt gelegd op de theoretische en empi- risiche aspecten daarvan. De leer stoel wordt ondergebracht bij de sectie medische psychologie van de vakgroep psychiatrie. De komst van de leerstoel i initiatief van het Instituut voornoemd gebied onderzoek te doen en verspreiding van inzichten te bevorderen. Bijzondere leerstoe- Psycho-sociale len vindt het instituut daarvoor stress. Dit stelt zich ten doel op een geëigend middel; er zijn er dan ook al drie, waaronder één in Utrecht. Bij het onderwijs op het gebied van psycho-sociale stress moet vol gens het instituut worden gedacht aan analyses van onder meer stressreacties en de zowel negatie ve als mogelijke positieve gevol gen van stress. Bij het onderwijs op het gebied van angst komen on der meer de diagnoses en thera peutische maatregelen aan de or de. De voor de leerstoel te benoe men hoogleraar zal bij voorkeur een psycholoog moeten zijn. IVF-afdeling AZL geopend tholieke jongen. Het was echt ie mand met wie hij goed kon praten. Eén van de weinigen. Wou jij geen lid worden van onze bond, vroeg De Haas hem. Maar die jongen mocht niet van z'n vader. Zo ging dat. Toen. Op z'n veertiende - dat was in 1926 - ging De Haas bij Clos en Leembruggen werken. Een jaar la ter werd hij lid van de Arbeiders- jeugdcentrale, de AJC. "M'n vader vond het tijd worden. Hij zat zelf bij de bond van personeel in over heidsdienst. Nee, het was niet zo dat hij thuis veel praatte over poli tiek enzo. Maar hij was wel een be wuste man. Al in 1912 was hij lid van de SDAP". Op z'n werk waren maar weinig mensen Üd van de AJC. En de meisjes moesten je niet. Hij maakt een gebaar: "Zo'n kop met haar had je. En je liep in korte broek. Dat vonden ze maar merkwaardig. Je werd afgestoten door de meeste meisjes, tenminste, zo ervaarde ik dat. Er waren ook wel jongens die zeiden: waarom ben je toch lid van zo'n club. Dan hadden ze ons weer eens in optocht door de stad zien lopen op zaterdag. Want dat deed je als AJC'er hè, wandeltochten maken". Rooie Wat hij zich nog goed herinnert is dat er in 1929 een conflict was bij Clos. Het ging over een puntensys teem; de meeste arbeiders waren tegen, maar niemand kwam in ver zet. "De bond ook niet. Ik wilde wel. Ik heb nog geroepen: laten we de boel platgooien, maar niemand reageerde. Alleen Rinus van der Lubbe wilde wel helpen. Ik zie hem nog in die lantaarnpaal klim men als een aap. Hij riep: Kamera den, neemt dit niet! Maar zoals ik al zei: niemand luisterde. Ik stond al leen". En je moest nog oppassen ook, vervolgt De Haas. Waarna hij ver telt dat hij in de jaren dertig bijna uit de bond werd gegooid. Hij zat toen zonder werk, moest in het ka der van de werkverschaffing aan de slag op vliegveld Valkenburg en werd ervan verdacht dat hij com munistische sympathieën had. "En dat namen ze niet hè. Com munist mocht je niet zijn van de textielbond waarvan ik nog steeds lid was. Ik ben overigens nooit overgeheld naar de communisten". Na een korte pauze: "Het waren wel feilen, die communisten. Ze twijfelden niet; ze gingen er tegen Op de vraag waarom stakingen soms niet lukten, antwoordt hij: "Je had veel te verliezen. Kijk, je kon wel zeggen: we staken, maar dan lag je eruit. De fabriek kon voor jou minstens tien anderen krijgen. Logisch datje in zo'n geval eerst aan je eigen hachje denkt. Ik bedoel, je kunt het die textielwerk- nemers wel kwalijk nemen dat ze niet wilden staken, maar dat is niet realistisch". "De macht van het kapitaal was in elk geval groot; als bond kwam je daar maar moeilijk doorheen. Ik zeg altijd maar zo: het was de tijd van slikken of stikken". Voor jou tien anderen - dat heeft hij zelf ook meegemaakt. Op z'n achttiende nam De Haas ontslag omdat hij in dienst moest. Na een herkeuring kon hij weer naar huis: afgekeurd. "En toen heb ik me weer gemeld bij Clos, maar ze hoef- LEIDEN - Het AZL is er sinds ja nuari in geslaagd om via de zoge noemde 'reageerbuismethode' drie zwangerschappen te bewerkstelli gen. Twee daarvan verlopen voor spoedig, één is geëindigd in een abortus. Gynaecoloog prof. dr. E.V. van Hall maakte dit gisteren bekend tijdens de opening van de IVF-afdeling in de vrouwenkliniek van het AZL. Van Hall noemde de cijfers "niet echt om te juichen, maar wel be moedigend". Bemoediging ging in elk geval uit van de ludieke leus 'Het AZL bevrucht u snel', die was terug te vinden op één der t-shirts die een aantal personeelsleden als blijk van dank voor hun werk van hem kregen overhandigd. Op de gisteren feestelijk geopen de In Vitro Fertilisatie-afdeling wordt geprobeerd buitenlichame- lijke zwangerschappen, beter be kend als reageerbuiszwanger schappen, tot stand te brengen: van vrouwen die door een afwij king in de baarmoeder niet langs de gewone weg zwanger kunnen worden, wordt de eicel buiten het lichaam bevrucht, waarna zij die weer krijgt ingeplant. Van Hall nep in zijn toespraak in herinnering dat het vandaag op de kop af 12,5 jaar geleden is dat hij in een oratie grote terughoudendheid bepleitte ten aanzien van IVF. "Ook nu heb ik die niet helemaal verloren. Zeker in een academi sche kliniek zijn relativering, te rughoudendheid en een kritische houding noodzakelijk om de kwa liteit goed té kunnen bewaken". Wat niet wegneemt dat hij zeer ver heugd is over de komst van een IVF-afdeling in Leiden, waarvoor een maanden durende verbouwing in de vrouwenkliniek nodig was en die er kwam in nauwe samenwer king met de proefkliniek in het Rotterdamse academisch zieken huis. Van Hall prees de directie van Pr°f Van Hall (tweede van rechts) kijkt naar het schilderij 'Zorg om het ei' dat zijn vrouw maakte voor de het AZL dat die aan zijn eisen voor nieuwe IVF-afdeling van het AZL die gisteren werd geopend. de komst van de IVF-afdeling was toegemoet gekomen: ruime perso neelsformatie en ruime financiële middelen. In proefklinieken, die die ruimte niet hadden, rezen na melijk moeilijkheden en frustra ties: IVF moest er bij worden ge daan. Maar het is niet iets wat je er eventjes naast kunt doen. IVF is een tere, belangrijke ingreep", al dus Van Hall. Vakbondsman P. de Haas: "De confessionelen waren vaak op het handje van de bazen". (foto wim Dijkman) LEIDEN - In verband met de asfal tering van de Langegracht tussen de Reinveststeeg en de Klokpoort geldt in de nacht van 8 op 9 juni en op 29 en 30 juni éénrichtingsver keer op de Langegracht. Verkeer vanaf de Lammermarkt wordt dan omgeleid via de Nieuwe Beesten markt, de Beestenmarkt, de Blauwpoortsbrug, de Steenstraat, de Prinsessekade, Kort Rapenburg en de Breestraat. Verkeer uit de richting Hooigracht/Klokpoort kan wel gewoon de Langegracht op. Aanstaande zondagnacht wor den de rijweg en het fietspad aan de kant van Digros onder handen genomen. De overzijde komt 29 ju ni aan de beurt. Als het weer een beetje meezit, kan het verkeer rond 6 uur 's morgens weer gebruik ma ken van de Langegracht. Morspoortbrug tijd afgesloten LEIDEN - De Morspoortbrug wordt van 9 tot vermoedelijk 20 ju ni voor verkeer afgesloten in ver band met schilder- en naherstel- werkzaamheden aan de onlangs vernieuwde brug. De brug dient nog te worden afgelakt, omdat het veelvuldige slechte weer dat afge lopen jaar steeds verhinderde. Voorts is de brugophanging nog niet helemaal goed afgesteld en moeten het rij- en loopgedeelte on der handen worden genomen. Als gevolg van de afsluiting is d'Oude Morsch voor het autover keer tamelijk moeilijk bereikbaar, namelijk alleen vanaf de binnen stad. Vanaf de Beestenmarkt kan de buurt via zowel de Narmstraat als het Kort Galgewater worden bereikt. Auto's die van de Tweede Binnenvestgracht komen, kunnen tijdelijk de Eerste Binnenvest gracht als extra toegang tot de wijk gebruiken. Hiertoe wordt de rij richting op het gedeelte tussen de Kruis- en de Steenstraat omge draaid. Verkeer dat van de Mors- weg en de Plesmanrotonde komt, wordt met behulp van borden om geleid via de wegen bij Molen De Valk. Voetgangers en fietsers kun nen d'Oude Morsch gewoon berei ken: pal naast de Morspoortbrug wordt een noodvoorziening aange legd. den me niet meer. Ik stond bekend als een rooie". Solidariteit Hij heeft vroeger veel voor de bond gedaan. "Het was aanpoten hoor. Je kwam om half zes thuis, even een boterhammetje eten en vervolgens de wijken in. Op huis bezoek bij mensen die geen lid wa ren. Was je aan het einde van de avond blij datje er weer iemand bij had". Zijn vrouw: "Maar dat was toch ook mooi! Zo bleef de bond groot. Wat is daar nou tegenwoordig van overgebleven?" Ja, vind je het vreemd, werpt De Haas tegen. "Wat heeft Leiden nou tegenwoordig nog aan industrie? Van de metaal is bijna niks over, de textiel is weg, de conserven ook. Waar zijn de arbeiders van wei- Zijn vrouw: "Daar heb je gelijk in. Het *is tegenwoordig alleen maar kantoren wat de klok slaat. De echte industrie is weg, dus is de bond ook kleiner geworden. Dat hou je niet tegen". Het gesprek lijkt een klaagzang voor twee personen te worden, maar nadat hij zijn koffie heeft op gedronken moet De Haas toch even kwijt dat er na de oorlog "veel meer lichtpunten te zien waren dan in bijvoorbeeld de jaren der tig". "Dat de mensen het beter kregen was ook het werk van de bond. Vergeleken met vroeger zat de or ganisatie ook beter in elkaar. Voor de oorlog waren volgens mij eigen lijk alleen de typografen goed geor ganiseerd. Die hadden dan ook al een vakantieregeling toen wij nog niet eens wisten wat dat was". Hoe dan ook, na de oorlog werd er meer bereikt voor de arbeiders. Neem nou zijn geval. "Ik kwam in '71-61 was ik - op straat te staan- ...maar wel via een goede afvloei ingsregeling. Dat was voor de oor log toch niet zo gegaan! Afvloeien - daar hadden ze toen nog niet eens van gehoord". Zijn vrouw: "Nee, daar heb je ge lijk in. Maar de mentaliteit, is die nou wel veranderd?" "Hoe bedoel je?" "Ik bedoel, een halfjaar voordat jij werd ontslagen in '71 hadden ze je nog bejubeld omdat je al vijfen twintig jaar in dienst was. De Haas was de man. En wat gebeurt er een paar maanden later? Je kreeg je geld, oké, maar je stond wel op straat, zonder blikken of blozen". Expositie over laatste Leidse wagenmaker LEIDEN - In de Leidse Waag is van 14 juni tot en met 26 juni een tentoonstelling te bezichtigen over het leven en werk van Jacob de Groot. De Leidenaar was de laatste ambachtelijke wagenmaker in zijn woonplaats. De expositie is geor ganiseerd door een groep studen ten van de Reinwardt Academie. Op de tentoonstelling is een re constructie aanwezig van een werkplaats en er wordt getoond hoe De Groot wagenwielen maak te. Ook valt de ontwikkeling van het wagenmakerijbedrijf te zien van 1905 tot 1985. Volgend jaar zal in het voormalig bedrijfspand van De Groot aan de Oude Varkenmarkt een wagenma kersmuseum worden geopend. De Leidenaar liet na zijn overlijden een verzameling oude gereed schappen en machines na, die in het museum in ere zullen worden hersteld. Russisch De school voor volwassenenon derwijs Boerhaave geeft ook ko mend schooljaar avondcursussen Russisch (voor havo- ofvwo-certi- ficaat). Aan bod komen luister-, lees- en spreekvaardigheid en li teratuur. De lessen worden gege ven in het gebouw van de Louise de Coligny-scholengemeenschap aan de Kagerstraat. Maandag avond wordt een demonstratives gegeven. Tevens is informatie over de cursus voorhanden. Plaats van handeling is de Loui se de Colignylokaal C 17, aan vang zeven uur. Zuid-West Het Dienstencentrum Zuid- V/est roept vrijwilligers uit de wijk op om te helpen bij de bege leiding van ouderen. Bijvoor beeld ouderen die graag eens naar buiten zouden willen, maar daarvoor begeleiding nodig heb ben. Wie wil helpen kan zich mel den bij het dienstencentrum, dat gevestigd is aan het Bevrijdings plein 60 (in het Gezondheidscen trum) of telefonisch contact opne men, 's ochtends van negen tot twaalf: 768711. Nieuw Leven De muziekvereniging Nieuw Leven heeft mede dank zij een subsidie van het Anjer Fonds een nieuw uniform kunnen aan schaffen. De bijna zeventig jaar oude vereniging zal op 14 juni in dit nieuwe tenue deelnemen aan een concours in Voorburg. Antonius feestweek Het jaarlijkse feest van de An tonius parochie in Zuid-West staat de komende week op het programma. De festiviteiten be ginnen morgen na de eucharis tieviering van tien uur om elf uur met een koffieconcert in de kerk, met medewerking van het King Combo. Maandagavond worden de ac tiviteiten voortgezet met een prestatieloop die om half acht be gint voor de Gruma op de Vijf Meilaan. In samenwerking met de Leidse Politie Sport Vereni ging is een route uitgezet van 2,5 kilometer voor de jeugd en van 5, 7,5 of 10 kilometer voor de overi gen. Wethouder Tesselaar lost het startschot. Hoofdmoot wordt gevormd cloor de fietsvierdaagse, van dinsdag tot en met vrijdag. Elke avond starten de deelnemers tus sen zes en zeven uur op het kerk plein van de Antoniuskerk. Ze kunnen kiezen uit (dit jaar nieuw uitgezette) routes van twintig of dertig kilometer. De muziekverenigingen FBL en Burcht verlenen medewerking. Pastoor Douma lost het start schot. Op de slotavond vrijdag in de aula van de Rembrandt Scholen gemeenschap staan er bingo, mu ziek en dansen op het program ma. Medewerking wordt ver leend door het duo Wim Roeland- se met zang van Belinda. De zaal gaat om half acht open. De volgende dag, zaterdag 14 juni, is er nog een speciale mid dag voor ouderen. In Rosenburch aan de Vijf Meilaan (zaal open om half twee) begint om twee uur een programma waaraan op nieuw muzikale medewerking wordt verleend door het duo Roe- landse en Belinda. Ouderen met vervoersproblemen kunnen bel len naar Th. van Dam, 122790. De opbrengst van de Antonius feestweek gaat naar de Zonne bloem en wordt besteed aan een vakantie voor langdurig zieken. LEIDEN - Ondanks het noodweer ging de minitriathlon voor leerlin gen van het voortgezet onderwijs gisteravond gewoon door. De eerste prijzen werden in de wacht ge sleept door Sabrina Theyn, Hedy van Ditzhuyzen, Yvonne Flippo, Jan-Barl Broekhuis, Edwin Sprin ger en Aschwin Vermeulen. De scholieren moesten zich bewij zen op drie onderdelen: zwemmen, hardlopen en fietsen. Gestart werd er bij zwembad De Zijl. Allereerst moest er vierhonderd meter worden gezwommen. In totaal zestien baantjes. Daarna volgde het fiet sen. Vijfentwintig kilometer om precies te zijn. Het slotonderdeel was hardlopen (5,5 kilomter). Tweehonderd leerlingen hadden zich opgegeven voor de minitriath lon. Vijfenvijftig van hen zagen toch maar van deelname aan het sportieve spektakel af door het Twee deelnemers van de minithriathlon voor scholieren van het voortgezet onderwijs. Nog een paar meters en ze slechte weer. kunnen beginnen aan het tweede onderdeel: hardlopen. Triathlon in en rond De Zijl

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3