'Zonder dat fatalisme zou ik veel dingen niet aan kunnen' Voetbal wordt aantrekkelijk tv-produkt TV-rubriek door Nico Scheepmaker Raymond van het Groenewoud Negen bands op Torhout/Werchter Br andtheater; onnodige nadruk op vormgeving ZATERDAG 7 JUNI 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 37 Wat ik bijvoorbeeld ook wel leuk vind op televisie, maar dat is misschien heel persoonlijk, dat is sport! Bijvoorbeeld, ik noem maar wat: voetbal. Of desnoods tennis. Dat zouden ze vaker op het scherm moeten brengen, vol gens mij is daar wel een publiek voor te vinden. Al doe je het maar een paar keer per dag, dan denk ik toch dat je daar een heleboel mensen plezier mee doet, vooral als zij op den duur een beetje gaan begrijpen waar het alle maal om gaat. Vroeger kwam niemand op de gedachte om voet bal op de televisie te vertonen om dat de voetballers toen nog, net als de tennissers, allemaal op hun eigen helft moesten blijven, dat sprak de mensen niet zo aan, dat heen en weer getrap van de bal, maar nu ze ook bij elkaar op de helft mogen verschijnen en hun tegenstanders af en toe een flinke trap mogen verkopen is het spel al een stuk levendiger gewor den en begint het ook als televi- sieprodukt aantrekkelijk te wor den. Ik keek donderdagavond als 55-jarige met een 45-jarige en een 38-jarige naar Frankrijk-Sovjet- Unie. U vindt dat misschien geen relevante informatie, maar bij voetbal schijnt het heel belang rijk te zijn. Eddy Poelmann kent van alle spelers, al komen ze van de andere kant van de aardbol, niet alleen de naam maar ook de leeftijd, en hij wordt niet moe die aan ons door te geven. De mees ten blijken zo'n beetje tussen de 20 en 30 te zijn, maar het zijn juist die subtiele verschillen (de een is pas 26, de ander al 27) die zo'n wedstrijd belangwekkend maken. Ik zie iemand met een snoekduik naar een voorzet springen, en mijn eerste gedachte is nu: hoe oud zou die knaap ei genlijk zijn? Vast geen zeventig, als hij zo vervaarlijk durft te snoekduiken, maar ook geen elf, want dan zou hij dat niet mogen van zijn moeder! Gelukkig is daar dan Eddy Poelmann, die het ons onmiddellijk doorgeeft: de man is 25, dus nog jonger dan die van 26 en 27, over wie ik het daarnet had. Wat hij ook altijd heel goed weet is, hoe vaak de bei de ploegen al tegen elkaar ge speeld hebben, en hoe vaak het ene elftal daarbij heeft gewon nen, en hoe vaak het andere elf tal. Hij vertelt er niet bij dat het steeds weer om andere elftallen met andere spelers ging dus dat het allemaal weinig zegt, zeker niet voor de wedstrijd waar we naar zitten te kijken, maar dat vergeef ik hem graag. En soms is het echt wel eens interessant, zo als dat Italië, toen het in 1978 we reldkampioen werd, ook met drie gelijke spelen is begonnen, en dat Maradona zijn eerste WK miste, omdat hij, al was hij al interna tional, naar het oordeel van de Argentijnse bondscoach nog te jong was voor het grote werk. Maar die onophoudelijke toevoer van leeftijden... ik weet het niet. Er wordt veel geklaagd over de verbindingen die in Mexico niet deugen, over storingen in beeld en geluid, maar die mensen van Studio Sport die daarover kla gen hebben natuurlijk Studio Sport nooit gezien. Alsof dat ooit vlekkeloos tot ons is gekomen, op zondagavond. De hoogste baas van de televisie in Mexico heeft als verklaring voor de haperin gen met ontwapenende naieve- teit gezegd 'dat dat kwam omdat iedereen op hetzelfde tijdstip wil de praten. Wat hij hier, ter ver duidelijking, nog aan toe had kunnen voegen was, dat op het veld ook 22 spelers allemaal graag de bal willen hebben, maar dat dit in de praktijk nu eenmaal niet kan, waardoor de bal steeds aan maar een speler te gelijk kan toebehoren. Zo onge veer, had hij moeten zeggen, zit het ook met de lijnverbindingen, dan hadden die sportjongens het heus wel begrepen! Trouwens, u zult mij niet horen klagen. Waarom zou nu uitgere kend de televisie perfect van Mid- den-Amerika naar Europa ge zonden kunnen worden, terwijl er voor het overige niets in Mexi co perfect is, op sommige taco's na? De storingen schijnen aan elekriciteitsstoringen te wijten te zijn, en die zal ik de Mexicanen als laatste aanwrijven. Vorig jaar was ik met vakantie in Frankrijk, en ook daar viel de elektriciteit zo nu en dan uit. „Net Joegoslavië!", zeiden we dan vertederd. Het verbaast mij dus niets dat in Mexico ook wel eens de stroom uitvalt, het ver baast mij hooguit dat het steeds weer zo snel is verholpen. Bekijk het eens van die kant! Wat heb ben we tot nog toe echt moeten missen van de wedstrijden? Al leen wat rechtstreeks commen HSkAbr— 1 BF7 i Bp- 1 taar vanuit Mexico, maar dat kregen we nu vanuit Hilversum, en dat bleek op het punt van de leeftijden van de spelers godzij dank geen enkel verschil te ma ken! Wat zullen we dan klagen? Ik moet trouwens zeggen dat die dagelijkse Top Vijf een aar dige vondst is. Het gevaar be stond wel dat daarin alleen doel punten zouden blijven parade ren, maar gelukkig verbrak scheidsrechter Ignace van Swie- ten deze ban door twee doelpun ten eruit te kieperen en bij zijn keuze van twee hoogtepunten een Russische solo te nemen die niet op een doelpunt uitliep. Eigenlijk verwachtte ik dat hij die ene pas seerbeweging van Maradona tus sen twee Italianen door zou kie zen, en, als scheidsrechter, de markante beslissing van Jan Keizer om tegen het 'thuisspelen- de' Argentinië een penalty te ge ven die door 28 van zijn 30 colle ga's ten onrechtezou zijn weg gewuifd. Jammer dat hij (Igna ce) dat niet deed, want dan had den we die handsbal nog een keertje kunnen bestuderen. De Mexicaanse televisie vond dat niet zo nodig, maar die vindt her halingen überhaupt een beetje griezelig, krijg je de indruk: „Eng! Eng!"... BRUGGE (GPD) - Als je 'Niet te vertrouwen', een van de mooiste liedjes van Raymond van het Groe newoud, goed beluistert moet je automatisch tot de conclusie ko men dat haat tot wondermooie zin nen kan leiden. Na zyn minder ge slaagde elpee 'Habba' is hij nu on der de misleidende titel 'Ontevre den' met een prachtig muzikaal werkstuk komen aanzetten. Ray mond heeft er weer trek in. Neder land lonkt en in België staan zalen en cafés weer wagenwijd voor hem open. "Ik heb het gevoel dat ik met mijn solo-optredens met open ar men in de wereld van cultuur wordt ontvangen. Het zit er zelfs in dat ik op een mooie dag de hand van de minister van cultuur zal mo gen schudden, tenminste als ik al die barbaarse geluiden achterwege laat". Hij heeft 'Opus Vier', een keurig ingericht koffiehuis in het hart van Brugge, als plaats van ontmoeting voorgesteld. Een vriendelijke dien ster serveert thee en koffie, licht klassieke muziek zorgt voor een aangename sfeer. „Het is een van de vele oorden waar ik me ver stop". Raymond glimlacht, kijkt vervelend in de richting van de fo tograaf. "Ik haat camera's", zegt hij op het moment dat de fotograaf af drukt. Hoe hij dan tegenover een interview staat? "Uiteraard zijn er leuker dingen in dit leven dan praten met journa listen, ofschoon een goed gesprek best aangenaam kan zijn. Ik ben na een interview altijd blij als ik con stateer dat ik niet de hele tijd uit mijn bek heb zitten kletsen. In de mate van het mogelijke doe ik al tijd mijn best om iets duidelijk te maken. Dat is toch de bedoeling van een interview? Natuurlijk kan ik altijd zeggen dat wat ik te vertel len heb op mijn elpee staat. Dat is niet zo'n beste vorm van promotie waar ik als artiest begrip kan voor opbrengen". "Het is er me nooit om te doen tijdens een interview telkens een ander verhaaltje te vertellen. Dat is pure onzin. Ik probeer altijd de vragen zo goed mogelijk te beant woorden. Vaak betrap ik er mezelf op dat ik tijdens een gesprek vaak afdwaal. Soms zit er in een vraag nog een andere vraag en moet ik kiezen. Eerlijkheidshalve moet ik bekennen dat ik door de Belgische en Nederlandse pers vrij positief wordt behandeld". "Soms is er wel een krantejon gen die met de waarheid een loopje durft te nemen. Onlangs belde Henny Vrienten me nog om iets meer te vernemen over een be richtje dat in Het Vrije Volk was verschenen. In een niet onderte kend stukje stond te lezen dat ik me volledig distancieerde van mijn vorige plaat die door Henny werd geproduceerd. Zonder meer een af rekening met hem". "Ik was er echt niet goed van toen Henny me dat allemaal over de telefoon vertelde. Op zo'n mo ment denk je dan dat alle journalis ten in feite gefrustreerde kereltjes zijn en nauwelijks interesse kun nen opbrengen voor de ware be doelingen van een artiest. Hij heeft altijd een dubbele bedoeling: een goed produkt maken en iets zoe ken om zijn ego te bevredigen. Hij heeft er in het verleden nooit een •geheim van gemaakt dat hij van felle emoties in kunstuitingen houdt". "Ik ben geen kunstanalist, wel Simple Minds en Costello als trekpleisters LEIDEN - Het programma voor het Belgische dubbelfestival in •Torhout en Werchter is rond. In torhout bij de Vlaamse ku6t op 5 'juli en in Werchter in de omgeving van Mechelen op 6 juli treden op: •The Beat Farmers, The Waterboys, ,The Robert Cray Band, Simply Red, Lloyd Cole and the Commo tions, Talk Talk, UB40, Simple .'Minds en Elvis Costello and the At tractions. Een overwegend uit Engelse •groepen bestaand programma dus, .die weinig risico's in zich draagt. •De openingsact is echter net als vo rig jaar afkomstig uit de VS. The Beat Farmers zetten om 11.00 uur in met hun stevige gitaarrock. Daarna The Waterboys, Mike Scott met zijn Schotse speelkameraden, die het op Pinkpop dit jaar lang niet slecht deden. Blueszanger/gi tarist Robert Cray is vervolgens de tweede Amerikaanse act. Daarna Simply Red, een band die maar één LP - Picture Book - nodig had om wijd en zijd bekend te worden. Lloyd Cole and the Commotions waren vorig jaar ook al op Torhout/ Werchter. Ze maakten toen indruk met een ingetogen, sfeervol optre den. Talk Talk mag daarna op het dubbelfestival laten horen The Co lour of Spring zonder synthesizers op het podium te kunnen waarma ken. Voor het eerst sinds jaren weer een reggaeband op Torhout/ Werchter: UB40 maakte carrière met min of meer onversneden reg gae, eri scoorde de laatste jaren hits met van een backbeat voorziene covers. Dan de Simple Minds, het onvermijdelijke hoogtepunt van het festival. Tijdens hun optreden zullen weer honderden bezoekers van de graat gaan. Ook in '83 en '84 waren de Simple Minds al op het dubbelfestival. Torhout/Werchter sluit meestal af met een oude getrouwe. Na Lou Reed en Joe Cocker is dit jaar de beurt aan Elvis Costello. Diens laatste plaat 'King of America' geeft alle reden om het festival tot en met de laatste klanken uit te zit ten. Die worden even na het mid dernachtelijk uur verwacht. dubbelfestival af. 'De lente' van E. E. Breen door het Brandtheater. Met: Marian Mudder en André Besseling. Regie; Koos Terpstra. Vormgeving: Bert Brou wer, Emile v.d. Kruk en Els Kort. Voorprogramma op tekst van Ger Apeldoorn met spel van Walther Scheffer in regie van Paul Devilee. Gezien op 6 juni in het Microtheatcr. LEIDEN - Op de valreep van het Leids theaterseizoen presenteert zich een nieuwe groep onder de naam Brandtheater met een kor te produktie van ongeveer vijftig minuten. Eigenlijk gaat het om twee afzonderlijke zaken: een dialoog op de toneelvloer en een onaangekondigde monoloog in de foyer bij wijze van voorpro gramma. Vlak voor de voorstel ling valt er plotseling een man op de grond. Hij staat op en belicht de achtergronden van dit 'thea trale gebaar'. De dialoog is in een nogal merkwaardig vormgegeven to neel gesitueerd. In het midden van het toneel ligt in rechthoek- vorm een hoop groengekleurd gebroken glas met daarop een koffer, waarin zich een hoeveel heid kolen en twee dode vissen blijken te bevinden. Wat dat beeld met de dialoog heeft uit te staan, wordt niet met zo veel woorden aangegeven. Natuurlijk mag je veronderstellen, dat hier aan diepere bedoelingen ten grondslag liggen. Die bedoelin gen echter blijven verborgen, waardoor het geheel iets van ge wichtigdoenerij dreigt te krijgen. Dat is daarom zo jammer, om dat de tekst van de dialoog span nend genoeg is en beide spelers daarmee goed raad weten. Ma rian Mudder heeft een expressie ve mimiek, die zich snel bij ver schillende gemoedstoestanden aanpast. Haar tegenspeler André Besseling maakt goed gebruik van zijn droogkomieke uitstra ling. Ook de tekst laat noe wel vraagtekens na, maar die wek ken in elk geval nieuwsgierig heid naar de relatie tussen deze man en vrouw. Beiden hebben een gemeenschappelijk verle den. In een soms tedere, dan weer plagerige of zelfs vijandige confrontatie proberen zij op dat verleden, bijvoorbeeld hun schooltijd, enerzijds greep te krijgen en anderzijds van zich af te zetten. De mate, waarin dat lukt, bepaalt voor een deel de toonzetting van het gesprek. Zo'n gesprek is bij soberheid ge baat; eigenzinnige vormgeving leidt onnodig af. WIJNAND ZEILSTRA een kunstenaar die van mening is dat goeie kunst op emoties drijft. Het woord kunstenaar maakt me nog altijd een beetje zenuwachtig. Voor zover ik nu mijn liedjes voor de geest kan halen moet ik beken nen dat ik nogal op felle emoties in artistieke uitingen ben gesteld. Een goed lied moet daarentegen niet altijd opvallend emotioneel zijn". "Ik bedoel: niet elk liedje moet per definitie een Jacques Brel-pro- dukt zijn. Er bestaat gelukkig ook nog goeie dansmuziek. Ik betreur nog altijd dat voor veel Vlamingen alles zwart op wit geschreven moet staan. Ze moeten meteen zien dat iemand lijdt, anders is een lied voor hen niet goed. Er is boven dien de afstand in tijd. Ik heb veel notities van snelle reacties nader hand in de prullenmand gemikt". "Zelfs als ik iets keurig heb ver woord komt het nog geregeld voor dat ik een lied niet kan uitvoeren. Ik had dat met 'Wanneer zal ik be vrijd zijn' en ook een beetje met 'Sire, rock en roll', het laatste num mer dat ik voor 'Ontevreden' had geschreven. Na al die jaren kan ik nog altijd de neiging niet onder drukken het meest verse nummer meteen op de plaat te zetten". Informatie Heeft hij er een verklaring voor dat uitgerekend 'Ik doe niet mee' en 'Habba', twee elpees die respectie velijk met de Nederlandse produ cers Hans van Hemert en Henny Vrienten werden opgebnomen, door het publiek niet zo positef wer den onthaald? "Ergens heb ik de indruk dat sommige popjournalisten zich hoofdzakelijk door de informatie die bij elke nieuwe elpee steekt la ten leiden. Niet dat ze een kritiek schrijven zonder de plaat te beluis teren. Te veel informatie over een nieuw muzikaal produkt kan de blik vertroebelen. Bij dat alles mag je niet uit het oog verliezen dat veel Nederlandse mediamensen maar toehappen als ze merken dat er een Nederlander mee het schip aan het bevaren is. Het is niet voor niets dat de Nederlandse tak van mijn platenfirma de Nederlandse media bij de neus heeft genomen door te stellen dat ik in Amsterdam ben geboren. Ik heb dat over me heen laten gaan, gewoon omdat het te gek is tegen zo'n leugen om bestwil in te gaan. Je hebt er geen idee van hoe zo'n leugen werkt". "Het is me vaak overkomen dat mensen na een optreden in Neder land me vragen of ik wel degelijk in Amsterdam het levenslicht zag. Dat is in Nederland kennelijk een reden om meer op de radio ge draaid te worden. Wie mijn biogra fie leest zal ontdekken dat ik zeer tegen mijn zin ergens in Schaar beek ben geboren. Je hebt er geen idee van wat allemaal meespeelt om in Hilversum gedraaid te wor den. Dat is met geen pen te be schrijven". Niet alleen liefde maar evenzeer felle haat kan volgens hem een prikkel zijn om een liedje te schrij- "Bob Dylan heeft vast en zeker heel wat songs vanuit een gevoel van pure irritatie geschreven. Dat is eveneens het geval bij mijn favo riete zanger Lou Reed. Als ik een dergelijk liedje heb geschreven haalt het na enige tijd nog nauwe lijks het podium, waar ik gelukkig nog altijd plezier beleef'. In relaties met anderen stel jij je altijd zwijgzaam op. Als je dan iets kwetsend zegt komt het naar je ei gen zeggen dan over als een don derslag bij heldere hemel. "Ik draai altijd zeven keer met mijn tong alvorens ik iets tegen een ander zeg. Er zijn veel zaken die ik bewust niet zeg omdat ik vrees een ander te kwetsen. Het ge volg is dan dat de hele boel door gaans op een verkeerd moment losbarst en de gevolgen hiervan nauwelijks nog te overzien zijn. Naderhand blijkt dan telkens weer dat het allemaal niet veel heeft op gelost en ik me nog altijd niet op gelucht voel. Het is allemaal zo moeilijk. Als ik die liedjes niet had, dan zat ik misschien in therapie". "Niet dat ik zonder die liedjes gek zou worden. Nee, dat is het niet. Gelukkig kan ik tijdens mijn optredens behoorlijk wat stoom af laten. Het is me altijd opgevallen dat dingen die in het dagelijkse le ven niet geapprecieerd worden dat plotseling wel worden op een po dium. Alles wat ik in dagelijkse re laties met anderen vertelde werd nooit echt naar waarde geschat. Als ik dat allemaal op een podium nog een keertje overdeed leek het er op alsof de meester plotseling sprak. Een podium kan nog altijd wonderen verrichten voor iemand die het in het dagelijkse leven soms niet meer ziet zitten". Is Van het Groenewoud met het ouder worden een stuk cynischer geworden? "Met ouder worden ben ik mis schien wat milder geworden. Het valt me de jongste tijd sterk op dat de samenleving niet langer tole reert dat iemand zijn emoties uit. Er zijn vandaag de dag veel jonge ren die hun spieren ontwikkelen om de macho te kunnen spelen. Anderen wekken dan de indruk dat het hen allemaal geen barst kan schelen wat er in deze wereld ge beurt. Dat zijn de alternatieve ma cho's. Als pose kan ik daar mee la chen. Het gevaar bestaat natuurlijk dat je zo in een pose opgaat dat je op den duur vergeet dat het een po se is. Dat vind ik op zijn zachtst ge zegd vervelend". Nog veel zaken die hem in het da gelijkse leven dwars zitten? Hij schenkt zich een zoveelste kop thee in, kijkt minzaam in de richting van de dienster die met behoorlijke snelheid naar het terras sjokt. "Die macho's ergeren me niet zo. Ik ben nog al fatalistisch van aard. Zonder dat fatalisme zou ik een boel dingen echt niet aankunnen. Ik begrijp zelfs de mensen niet die zich nog opwinden over die kern ramp in het Russische Tjernobil". "Ze zijn toch al decennia lang al les aan het verknoeien met die kernenergie. We leven toch naar de totale vernietiging toe. Na dat on geval met die Russische kernreac tor staat plotseling iedereen op zijn achterste poten. Om je rot te la chen. Het is gewoon je reinste waanzin. Nu ja, ze moeten de kran ten toch met iets vol krijgen". Ergens prijst flij zichzelf geluk kig dat hij sinds enkele jaren rusti ger kan leven. "Ik heb in vergelijking met vroe ger de dingen nu meer onder con trole. Ik word minder geleefd. Het blijven hangen na een optreden heeft me nooit sterk aangesproken. Ik heb het daar altijd moeilijk mee gehad. Optreden is vermoeiend, lastiger zelfs dan een hele voetbal match spelen. Het is psychisch en fysiek lijden. Ik heb diverse theo rieën over een optreden". "Een van de gevaarlijkste is dat ik me inbeeld dat ik na een optre den tegen een boom rijd en me nog enkele seconden voor de fatale klap realiseer dat ik me op het po dium volledig heb gegéven. Ster ven wordt in een dergelijke con text minder erg. Als je elk optre den zo aanpakt kun je dat niet lang uithouden. Na enkele optredens is de fut er uit. Iets wat een buiten staander onmogelijk kan begrij pen. Vandaar dat ik na een optre den altijd 6nel verdwijn, anders dreig ik uit de bol te gaan". Onwennig Zal hij nu in de toekomst weer met een groep optrekken of houdt htj het iieuer bij solo-optredens? "Ik laat het liefst optredens boe ken met de groep. Af en toe belt mijn manager me op met het nieuws dat iemand me solo wil. Als de omstandigheden waarin ik moet spelen en zingen me niet be vallen haak ik meestal af. Het afge- volg van dat alles is dat ik nu een officieus solo-programma heb. Dat is geschikt voor een café of een cul tureel centrum, waar iedereen zich gedraagt zoals het hoort. In een dergelijk centrum heb ik de indruk dat het allemaal schitterend is wat ik breng". "Vaak voel ik me daar onwennig omdat er zo weinig weerstand van uit het publiek komt. Ik mis daar de spontane lompheid van een deel van mijn rock en roll-publiek. In een café is er dan het misverstand dat ik niet dezelfde klank van een groep kan produceren. Ik bedoel met mijn rechteroor drummen,, met mijn linker basgitaar spelen, met mijn buik sologitaar, enz... Vooral 'Meisjes' blijft een krank zinnig verzoeknummer. Wat kan ik een café anders verwachten. Ik probeer dan met handen en voeten uit te leggen dat 'Meisjes' voor een groep geschreven is". "Een sterk lied kun je doorgaans makkelijk solo brengen, ofschoon dat niet de enige norm is. Op een dansavond gelden andere kriteria, je mag niet vergeten dat deze jon gen eveneens muziek maakt. Met de jaren ben ik tot de constatering gekomen dat een deel van mijn vroegere publiek nu tot de ontdek king is gekomen dat achter die ogenschijnlijke flauwekul wel iets triest steekt. Het is echt niet moei lijk meer om in Nederland een theatertoernee te beginnen. Ik heb echt de tijd niet om daarover gron dig na te denken. Zo'n tournee wordt me de hele tijd door opge drongen. Voorlopig kan ik nog de boot afhouden". Eerder heb je herhaaldelijk al te kennen gegeven dat je niet meer naar Nederland terug wil om er de finitief te gaan wonen. Waarom? "Ik woon in Brugge, ben hier ge lukkig en zie nu geen enkele reden om te verkassen. Niet naar Neder land en vast en zeker niet naar Duitsland. Het is gezellig leven in Vlaanderen, het geouwehoer in die Hollandse provincies staat me flink tegen. Er wordt daar al te veel gepraat over principes die vaak zo hol zijn als ze groot zijn. Kortom, zaken die bevochten worden met dezelfde felheid als waarmee ze ge lanceerd zijn. Er zijn in Vlaanderen ook heel wat beperkingen die me storen, maar als ik dan toch mag kiezen blijf ik liever in Brugge". De eerste reacties uit Nederland zijn inmiddels al binnen. Is hij er tevreden over. "Er wordt overwegend positief op 'Ontevreden' gereageerd. Enke le journalisten schreven dat ik de draad weer heb opgenomen die ik na 'Nooit meer drinken' had laten liggen. Een begrijpelijke reactie. Er bestaan tussen heide platen dui delijke parallellen. Bij het verschij nen van 'Nooit meer drinken' had ik alles nog onder controle. Met 'Ontevreden' is dat weer het ge val". Hij ontkent niet dat zijn vrouw een zekere invloed heeft bij de beoordeling van ee nieuw liedje. "Als ik twee nieuwe regels van een lied heb geschreven die goed zijn zal ik die meteen hardop zin gen. Ik kijk dan meteen hoe mijn vrouw reageert. Als dat 'kleine schokje' er is betekent dat dan dat ik goed zit. Voor de rest hanteer ik mijn eigen normen bij het selecte ren van liedjes voor een elpee. Ik ben altijd streng voor mezelf. Dat betekent dat ik elk nieuw lied na verloop van tijd niet goed vind. Als ik met mezelf bezig ben zoek ik voortdurend fouten. De fouten van 'Ontevreden' zijn enkel foutejs met een kleine f

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 37