Viskleding maakt of breekt de hengelaar Dammen VISSPORT JAZZ -Bijdragen: Knappe neo-bop uitjapan Opgewekte neurotici Verbeke kan nog swingen Baker zonder puntjes op i S sSSt, -S O O ÉI B ZATERDAG 7 JUNI 1986 EXTRA PAGINA 33 DOOR BRAM VAN LEEUWEN Een uitknoopbare voering van een visjack heeft als voordeel dat zo'njack zowel in de zomer als in de winter kan worden gedragen. Het is u als hengelaar ongetwij feld wel eens opgevallen dat het soms minder fraai weer is. Het Nederlandse klimaat geeft nu eenmaal geen enkele waarborg dat er aan of op het water gunsti ge weersomstandigheden be staan. Daarom is het noodzake lijk met de aanschaffing van een hengeluitrusting rekening te houden met de grilligheden van de weergoden. Nu is er op het gebied van viskleding en attributen die be scherming bieden tegen koude regen en wind ontzettend veel op de markt. Vandaar dat ik ditmaal een aantal weerzaken de revue wil laten passeren. Een van de belangrijkste voor waarden om een visdag niet let terlijk en figuurlijk in het water te laten vallen is dat de hengelaar zelf goed beschermd is tegen de elementen. Nu is er kleding te koop die een uitstekende be scherming geeft tegen bijvoor beeld wind of regen, maar toch voor een sportvisser onbruik baar is. Voor een hengelaar geldt na melijk nog een tweede eis waar aan kleding moet voldoen: de visser moet er zich gemakkelijk in kunnen bewegen. Armen en benen moeten vrij kunnen bewe gen. Ik heb wel eens een onge twijfeld oerstek vispak gezien. Maar het materiaal was zo dik en stug, dat de drager zich gevoeld pioet hebben als het bekende mannetje van de Michelin-ban- den. Bewegen kon de hengelaar zich nauwelijks en al bij een loopje over korte afstand was hij doodmoe. Je zult met zo'n pak een hele dag door de polder moe ten ploeteren om met de spinner een snoekje te pakken. Dan is er nog zoiets als een per soonlijke voorkeur. Er zijn bij voorbeeld vispakken uit één stuk in de handel, de zogenaam de visoveralls, maar er zijn er ook in twee delen. Dus een jack met een losse broek. Beide vispak ken hebben zowel voor- als nade len. Een eendelig pak heeft het gro te voordeel dat je nooit last hebt van opkruipende kleding in de rug. Vooral in herfst en winter kan dat zeer hinderlijk zijn. Im mers een hengelaar moet tijdens een visdag nogal eens bukken en bij zo'n beweging komt de rug al snel bloot. Een nadeel van een eendelig pak is weer dat je hem moeilijk kunt uittrekken als je bijvoor beeld je behoefte moet doen. Voor het kleinere werk is er in de meeste pakken wel een rits inge bouwd, maar voor de grote bood schap is een ingrijpende uit- kleedpartij vereist. En dat zie je hengelaars niet zo snel doen tij dens een vrieskoude dag. Goede pakken hebben overi gens een rits aan de voorzijde die zowel aan de onder- als aan de bovenkant kan worden geopend. En diezelfde pakken hebben ook een overslag met klitteband waardoor de wind buiten wordt gehouden. Het voordeel van een tweedelig pak is datje bij gunsti ge weersomstandigheden de broek kunt uitlatenm en alleen het jack kunt dragen. Bovendien hebbben sommige jacks het voordeel dat de voering uit- knoop- of uitritsbaar is. Ze zijn dus in alle seizoenen te gebrui ken. Waar je bij het kopen van een vispak goed op moet letten is of er voldoende ruime zakken in zitten die gemakkelijk bereik baar zijn. Een hengelaar heeft meestal nogal veel kleine spul letjes bij zich die binnen handbe reik moeten zijn. Een andere zaak van groot be lang is de kwaliteit van de naden. Die moeten zeer goed gelast zijn om lekken of inscheuren te voor komen. De meeste vispakken van goede makelij hebben bo vendien een extra versterkt zit vlak. Dat is vooral van vitaal be lang voor hengelaars die vanuit een roeiboot vissen. Dat geschuif over zo'n zitplank tijdens het roeien zorgt namelijk voor extra slijtage. Viskleding kan op twee manie ren worden opgebouwd. Je kunt uitgaan van warmtekleding die op het blote lichaam wordt ge dragen, een zogenaamd pool- of bodypak, terwijl dan voor de bo venkleding kan worden volstaan met wind- en waterdichte kle ding. Bijvoorbeeld een goed windjack met capuchon en een regenbroek. Het is ook mogelijk een vispak te kopen die tegelijkertijd zowel voor warmte als voor- droogte zorgt. In het algemeen zijn dat de overalls met een gewatteerde voering, of de tweedelige vispak ken met al dan niet uitknoopbare voering. Een belangrijke eis waaraan goede vispakken moeten vol doen is dat ze goed uitwasemen. Vaak wisselen de temperaturen tijdens de visdag nogal sterk ('s ochtends vroeg koud, later op de dag warmer) zodat er condens- vorming kan optreden. Dan is de vraag welke kleur vispak kopen we? Een gewetens vraag omdat er tegenstrijdige be langen in het spel zijn. Een op vallende kleur heeft het voordeel dat de hengelaar in noodsituaties eerder wordt opgemerkt. Daar tegenover staat dat de vissen de hengelaar ook eerder kunnen op merken. U zult voor u zelf moeten bepa len wat het zwaarst weegt. Groe ne en donkerblauwe pakken zijn het minst opvallend en zullen daarom de vis niet gemakkelijk veijagen. Oranje of gele pakken zullen de vis eerder afschrikken, maar bieden wel een grotere kans op hulp. Voor de sportvisser die graag op het ijs vist is een pak in felle kleuren zeker aan te bevelen. Dat geldt ook voor de zeevisserij waar eveneens een zeer opvallen de kleur van geen enkele invloed is op de visvangst. Voor de zeevisserij zijn overi gens pakken in de handel die de laatste jaren nogal opgang ma ken. Ze zijn volkomen water dicht zijn en vanwege de thermi sche voorzieningen bieden ze ook kans op overleven wanneer je onverhoopt in ijskoud zeewa ter zou belanden. Deze zogenaamde overlevings- pakken zijn ontworpen speciaal ten behoeve van de arbeiders op de olieplatforms voor de kust. Ze kosten enkele duizenden gul dens per stuk, maar voor de vei ligheid hadden de olieconcerns dat graag over. Inmiddels zijn er al goedkope re 'survivalsuits' in de handel, maar ook bij de goedkoopste moet u altijd nog rekenen op een bedrag van minimaal 400 tot 500 gulden. Het is ook zaak zo'n pak bij een bonafide handelaar te ko pen want er zijn nogal wat uit voeringen die als overlevings- pakken worden aangeprezen maar dat beslist niet zijn. Komen we bij het schoeisel. Een paar goede kaplaarzen zijn vooral op regenachtige visdagen onmisbaar. In de winter zijn ze echter uit den boze. Dan bieden hoge leren schoenen (bijvoor beeld de kistjes uit militaire dienst) een betere kans op war me onderdanen. Koop laarzen of ander schoei sel zodanig ruim dat daarin de poolsokken of sockets gemakke lijk kunnen worden gedragen. Is de zaak te klein dan krijg je toch snel koude voeten. Het probleem van de koude handen is op te los sen met een paar pocketwar- mers. Koop wel een paar goede en niet van die goedkope dingen waar je hele kleding naar gaat stinken. Koude handen zijn niet pleze- rig, maar natte evenmin. Vooral wanneer er met brood als aas wordt gevist kunnen doorweekte vingers het soms onmogelijk ma ken een goede vlok of pluim op de haak te zetten. Hier moet een visparaplu uit komst bieden. Ook die zijn er in vele verschillende uitvoeringen. Neem een zodanig ruime dat u er helemaal onder kunt zitten en dat ook uw vistas niet in de drup hoeft te staan. Let er op dat de plu is uitgerust met stevige balei nen zodat hij niet bij het eerste de beste stootje wind binnenste buiten wordt geblazen. Zorg ervoor dat op de top van de paraplu een ringetje is ge maakt zodat hij met een touwtje en ijzeren pen te veranderen is als het nodig mocht zijn. Om de levensduur van het scherm te verlengen is het belangrijk de plu na een regendag uit te klap pen en zo te laten drogen. Nooit nat in een foudraal laten zitten. Verwijder op gezette tijden ook het vuil van hét scherm. Willem S. Winsemius en Wim Wirtz Kazumi Watanabe: Mobo Splash. Gramavision (Polydor). De 'verwestersing' van de Japan se muziek levert ook op jazzge- bied nog bijna dagelijks nieuwe produkten op, met ditmaal een opmerkelijke uitschieter: de LP Mobo Splash van de Japanse gi tarist/toetsenist Kazumi Watana be. De plaat bevat een mengeling van fusion, funk en zelfs neo-bop in een stuk met een duidelijk eer betoon aan de grote Thelonious Monk. 'Sometimes we say Monk'. De bezetting is modern en her bergt een grote variëteit aan elektronische effecten als onder grond voor vrijelijk ronddolende solisten, die de sterren van de he mel blazen. Het leidt soms tot prachtige stukken, die enigszins vergelijkbare Japanse groepen als Casiopea en Ippu-Do ver in de schaduw plaatsen. Vooral de dominante saxen (twee alten en een tenor) dragen hiertoe bij, zo als in het openingsstuk op kant I, 'Afternoon in the Park', en - met een heel mooie alt - in 'Izayoi'. De gitarist Watanabe vertoont een sterke overeenkomst met John Scofield en Pat Metheny, zowel wat de snaarvoering als de klankkleur betreft. Hij is snel, fantasierijk en dynamisch, zoals bijvoorbeeld naar voren komt in het stuk 'Crisis III' en - opnieuw - 'Sometimes we say Monk'. De plaat bevat acht stukken en werd vorig jaar gemaakt in To kio. W.W. Curlew: 'North America' (Moers Music 02042, Pling Plong re cords). de groep Curlew bouwt zijn mu ziek op uit een mengsel van funk, new wave, pop, blues en country met een vrije ritmiek en improvisaties uit de Engelse school van gitarist Derek Bailey. Een hoofdrol is weggelegd voor altist George Cartwright, die ze ven van de dertien stukken schreef. Daarnaast hebben we cellist Tom Cora en bassist en gi tarist Fred Frith, die voor het ge luid van de groep als voor de ove rige composities een belangrijke' rol spelen. Frith is bekend van de groep Material van Bill Laswell. De muziek wordt gekenmerkt door een veelheid van korte, vaak vrolijke motiefjes met veel maatwisselingen uit bovenge noemde stijlen, zonder dat er sprake is van zich ontwikkelend muzikaal materiaal. Het maakt daardoor een neurotische indruk en roept de sfeer op van een troosteloze moderne stad buiten de werkuren, maar dan met deze muziek op je walkman. Deze, ge lukkig niet altijd onvriendelijke muziek is weinig te horen, met uitzondering van het jaarlijkse jazzfestival in het Duitse Moers, waarvan de organisator ook de producent van deze plaat is. In het nummer Knee Song 2 roept gast-cornettist Butch Morris, be kende als dirigent van de David Murray Big Band, de sfeer op van Miles Davis. In Mink's Dream wordt de vioolklank van Polly Bradfield toegevoegd. Het krankzinnige ritme komt van Rick Brown vier nummers. Met een weinig bluesy gespeeld Fee- lin' Good van de wijlen Missis sippi blueszanger J. B. Lenoir wordt de plaat met zang en een lach besloten. WSW Harry Verbeke en Carlo de Wijs: 'Mo de Bo' (Timeless. Harry Verbeke: 'Romantic Bal lads' (Timeless). Tenorist Harry Verbeke, 64 jaar en nog steeds in full swing, maakte vorig en dit jaar twee pla ten in samenwerking met een nieuw talent, de 40 jaar jongere hammondorganist Carlo de Wijs. Het zijn platen die regelrechte bij kaarslicht, maar dertien in een dozijn. W.W. Amstel Octet met Chet Baker: 'Hazy Hugs' (Limetree MLP 198601). Voor hun tweede plaat van sep tember vorig jaar heeft het Am- steloctet de in Europa verblij vende legendarische trompettist Chet Baker weten te strikken voor vier van de zes gespeelde stukken. Dit omdat Baker te laat op de sessie kwam en hij weer op tijd in Luik moest terug zijn. Chet Baker, die zelf niet de pun tjes op de i zet, is mogelijk door zijn aanwezigheid de aanjager van de sfeer. De ingespeeldheid van de Hollanders is groot. In Shifting Down doet Baker met zijn sfeervolle maar slordige toonvorming duidelijk onder voor de na hem spannend sole rende saxofonist Dick de Graaf. De muziek wijkt geen duim breed af van het recht moderne jazzpad en klinkt zeer gediscipli neerd door de overdadige arran gementen van bassist Hein van de Geijn en Herman Dijkstra. Het geheel ademt een koele in trovertheid uit, zoals vaak te ho ren bij Europese jazz big bands. Het octet, dat meer als een uit gebreid combo klinkt, bestaat uit deels wat oudere Nederlandse bebop musici als baritop-hoor- nist Evert Hekkema en de Gro ningse trompettist Edu Ninck Block. Altist Kees van Lier van diverse Noordhollandse bands heeft de toon van een Piet Noordijk. John Engels is de drummer bij uitstek. De jongere spelers zijn bariton-saxofonist Jan Vennink en pianist Bert van de Brink, die in Someday you'll leave me een gloedvolle en ro mantische solo heeft, na een be wogen verhaal uit het boeiende leven van Chet Baker. Dit is een ouderwetse jazzplaat zoals ook de andere veertien uit de Neder landse catalogus van Limetree. WSW door Rinie Kuijf Het leven van een modale scha ker heeft zo zijn voor- en nade len. Mooie reisjes naar het bui tenland maken is bijvoorbeeld iets waar je de gemiddelde bur ger afgunstig mee kunt maken. Dat die reisjes niet allemaal even leuk zijn ondervond ik laatst tij dens een studentenlandenwed- strijd in Heidelberg. Het Neder landse team zou het daar opne men tegen de Fransen, Engelsen en de Westduitsers. Daar in Heidelberg aangeko men bleek er niets georganiseerd te zijn. Wij brave schakers wer den in een jeugdherberg gestopt samen met allerlei gillende jon gelui van rond de 15 jaar. Terwijl ik even een Wandelingetje door de fraaie stad maakte, besloten de anderen in overleg met de schaakbond maar een hotel te gaan zoeken. Toen ik terugkwam was iedereen vertrokken en er restte mij niet veel anders dan een overnachting in de jeugdher berg. Dezelfde middag zou om 4 uur de eerste ronde beginnen. De Fransen waren niet op komen dagen en de volslagen chaoot die als organisator van dit evene ment optrad wist hierover te melden dat dat lag aan de slechte organisatie binnen de Franse schaakbond(l) Vervolgens zei hij het wel enigszins te kunnen be grijpen daar de Fransen op zijn verzoek om een team te sturen helemaal niet hadden gerea geerd. De Engelsen waren intus sen, na een reis van ongeveer 20 uur (trein - boot - trein), wel gear riveerd maar keerden gezien de omstandigheden eigenlijk het liefst direct weer terug. Na veel geharrewar werd besloten om 3 kruiswed strijden te spelen, waarbij telkens 4 spelers van ie der land tegen elkaar speelden. Elk team bestond uit 8 spelers. De eerste dag speelden wij goed en we scoorden 5,5 punt uit 8 partijen. Vol goede moed gingen we die avond Heidelberg bezich tigen. De volgende dag begon om 1 uur de tweede ronde. We speel den in de aula van een studen tenflat. De organisator had tegen de mensen achter de bar gezegd dat hij niet zeker wist hoe laat er begonnen zou worden, dus deze mensen bleven weg. Sommige deuren in het gebouw waren op slot, dat betekende dus het ge bouw uit om via een andere deur drie hoog naar het toilet te gaan. Ik wist ondertussen mijn team genoten te verbazen door de vol gende opening op het bord te zet ten: Thesing-R. Kuijf. I.d4-d5 2.pf3-pf6 3.1g5-pe4 4.1h4-Dd6!? (dreigt Db4 schaak) 5.pbd2- Dh6!? diagram 1. Een zeef op merkelijk idee, voor het eerst ge speeld door Psahis. De bedoe ling is g7-g5 te spelen, om na lh4- g3, pe4xg3 wit te dwingen met de f-pion te slaan, waarna zwart met f7-f5 de witte stelling lamlegt en de zwakte op e3 fixeert. Wit pa reerde dit met: 6.Del, maar na 6... pc6! 7.c3 Dh5! (dreigt weer g5) was hij gedwongen af te wikke len. 8.pxe4-dxe4 9.Dg5-Dxg5 10.pxg5-h6 ll.ph3 (pxe4-f5 kost een stuk) e5 en zwart had een prettig eindspel, (wordt ver volgd). b c d e f g h Het zal bij u vast ook wel eens voorkomen dat het een rommel tje is thuis.Bij mij is dat vandaag zo. Aangezien ik geen zin heb om het op te ruimen zal het zo nog wel een tijdje blijvep. Het lijkt me om bovenstaande reden wel gepast om ditmaal een rommel rubriek te maken. We beginnen met een luchtig partijtje. Van de Wouden-Bron- string (1-2-1986) 1. 32-28 18-23 38- 32 12-18 31-27 7-12 37-31 20-24 43- 38 14-20 6. 41-37 10-14 49-43 5-10 34-29 23x34 40x29 20-25 29x20 15- x24 11. 46-41 1-7 31-26 10-15 37-31 14-20 41-37 9-14 27-22 18x27 16. 31x22 4-10 44-40 24-29 33x24 20- x29 47-41 3-9 36-31?? 29-33 21. 38- x29 12-18 en tegen zoveel geweld kon wit niets meer bedenken en gaf de pijp aan Maarten. Van de heer Zijlstra uit Alphen aan de Rijn kreeg ik een reactie binnen over mijn partij tegen Bies die ik een tijdje geleden be sprak. In diagramstand gaf ik Deze week een smakelijk brid- gemenu, samengesteld uit twee internationale hapjes, te weten een spel gespeeld door de 81-jari- ge Joel Tarlo en - een leuke te genstelling - een spel van één van onze junioren, gespeeld tijdens een oefenwedstrijd in Denemar ken. Joel Tarlo is één van de grote Engelse sterren uit de na-oorlog- se jaren en dat hij het op hoge leeftijd nog niet is verleerd, be wijst dit spel uit een recent toer nooi in Marbella: H9 9H102 <C> H87 2 B983 10 2 9 B943 A 9 5 4 4» A 6 5 N *6864 C> 7 6 O 10 6 3 H 7 4 2 W 0 Z AV753 O A V 8 5 O VB 4» V 10 Tarlo als zuid was in 2 Sch be land; niet zo handig, 3 SA is na tuurlijk beter. West startte met Sch 10. Zuid nam op tafel en speelde Sch 9, gedekt met de boer, genomen met de vrouw. Zuid ging er inmiddels van uit dat de schoppen wel niet 3-3 zou den zitten en er dreigen dus 4 IEDER JAAR komt het defini tieve uitgifteprogramma voor het komende jaar iets eerder uit. Dat is een hele goede zaak en daarmee komen we steeds meer op de lijn te liggen die in het bui tenland wordt gevolgd. Het pro gramma 1987, dat nu voor ons ligt, telt twintig bijzondere ze gels, waarvan negen met bijslag. Het uitgiftejaar wordt op 6 ja nuari ingezet met de reeds maanden geleden aangekondig de zegel ter gelegenheid van het 50-jarig huwelijksfeest van prin ses Juliana en prins Bernhard. Deze zegel krijgt een waarde van 75 cent en zal, hoewel daar ver der nog niets over is bekendge maakt naar verwachting wel een afwijkend formaat krijgen. Op 10 februari dient zich een gecombineerde uitgifte aan. Een zegel van 65 cent zal aandacht vragen voor het door de Verenig de Naties uitgeroepen Jaar van de Daklozen en een zegel van 75 cent staat in het teken van het 100-jarig bestaan van het Leger des Heils in Nederland. Voor 10 maart staan twee ze gels gepland gewijd aan de Ne derlandse literatuur. Er zullen wr AffrA door Hans Vermin aan dat zwart waarschijnlijk het beste 3-8-12 kan doen. In plaats daarvan speelde ik 3-9 waarmee ik alle winstkansen weggooide. De heer Zijlstra stelt echter voor om 18-22 te doen met als vervolg 38-33 (er dreigde 14-20) 17-21 34- 29 23x34 30x39 19-23 en zwart verovert alle strategische velden met eenvoudige winst. Tot mijn verbazing kwam ik deze "winst gang ook tegen in een groot Ne derlands Dagblad. Harm Wiers- ma geeft in deze krant dezelfde winstgang aan. De heer Zijlstra en Wiersma hebben echter het volgende over het hoofd gezien - <3 B943 O 9 5 6 18-22 38-33 17-21 33-28! 22x33 34- 29 23x34 30x28 en hoewel zwart nog steeds voordeel heeft zie ik geen winst meer b.v. 21-27 32x21 16x27 43-38 3-8 37-32 27-31 28-22 8-12 32-27 31-36 27-21 36-41 25-20! 14x25 22-17 12-18 17-11 41-47 38- 32 47-41 32-27 41-23 11-7 23-45 7-1 18-22 27x18 45x26 en zwart komt geen stap verder meer in dit eindspel. M m m 9 w, 9 9/ 9 M B Mi m 9 W 9 W/ 9. M W verliesslagen. Hij vervolgde met Ru V, maar toen OW Ru A direct namen, gevolgd door KI A en KI H leken de vooruitzichten som ber. Tarlo evenwel zag een heel slimme voortzetting. Dit was in middels de positie: - C H 10 2 OH 8 «fb B 9 beide gevallen maakt zuid de rest. Hij had zich knap in troef ingekort, teneinde oosts twee troeven te kunnen opvangen met een vork in zijn eigen hand. Dat lukt alleen op de beschreven ma nier; de lezer kan het zelf uitpro beren. - (?V7 4 O H B 10 5 2 V9542 V9 6 4 2 O 2 O 8 7 4 f AB73 N 86 O 7 6 w 0 O 10 Z 7 4 V 7 5 O AV85 <0 - - Tarlo stak over naar tafel via de snit op Ha B! Vervolgens troefde hij KI B(!) en ging opnieuw naar tafel via Ha H. Op Ru H ver dween Ha V en nu volgde de vrij'e KI 9. Zou oost troeven, dan troeft zuid over; troeft oost niet, dan verdwijnt in zuid Ha A. In N ♦AB10 3 WO w u OA V63 Z +H106 H 8 7 5 CAHB 10 963 O 9 *8 Het spel uit Denemarken. Zuid opende (OW kwetsbaar) 4 Ha, ge volg door een doublet door oost, 4 Sch door west en tenslotte 5 Ha door noord. West startte prima met een kleine troef voor zuid die vervolgde met Ru 9, klein - klein - Ru V! Zuid maakte ver volgens 11 slagen. Is er een ma nier het contract down te spelen? Ja, wel degelijk! Oost moet de eerste ruiten niet nemen. Hij le vert aldus één slag in, maar krijgt er twee voor terug. Opnieuw aar dig om thuis eens uit te probe ren. dan zegels verschijnen naar aan leiding van de 100ste sterfdag van Eduard Douwes Dekker, bij velen beter bekend als Multatuli (55 cent) en 300ste sterfdag van Constantijn Huygens )75 cent). Dan komen we bij de jaarlijkse zomerzegels. Die kunnen geno teerd worden voor 7 april. We moeten constateren dat de zo merzegels hetzelfde lot onder gaan als de kinderzegels (dit na jaar): door de tariefsverhoging per 1 juli is het aantal zegels per serie van vier naar drie terugge bracht. Het thema voor het vol gend jaar is als gebruikelijk weer bijzonder aardig: monumenten van bedrijven en techniek. De ze gels zullen waarden krijgen van 55 30 cent, 65 35 cent; serie- prijs 2,90. Ook nu krijgen we weer een boekje waarin twee ze gels van 55 30 cent zullen zitten en twee van 75 35 cent. De prijs van het boekje bedraagt 3,90. De Europa-CEPT-zegels zullen het volgend jaar als thema heb ben: moderne kunst, met de na druk op architectuur. De zegels In waarden van 55 en 75 cent staan op het programma voor 12 mei. De laatste serie voor de zomer, een gecombineerde uitgifte, komt op 16 juni. Twee zegels zullen zijn gewijd aan honderd jaar veilingwezen in Nederland (55 en 65 cent) en een zegel (75 cent) aan 150 jaar Groninger Maatschappij van Landbouw. Op 1 september krijgen we de vijfjaarlijkse Rode-Kruisserie. Of eigenlijk is het geen vijfjaarlijkse serie. Want na de oorlog zijn er echte Rode-Kruisseries uitgeko men in 1953 (vijf zegels), 1957 (vijf zegels), 1963 (vijf zegels), 1967 (vijf zegels), 1972 (vijf ze gels), 1978 (één zegel en een strookje met drie zegels) en 1983 (vier zegels en een boekje). De Rode-Kruisemissie van volgend jaar zal aandacht vragen voor binnenlandse activiteiten van het Rode Kruis. De zegels zullen verschijnen in waarden van 55 30 cent, 65 35 cent en 75 35 cent. Net als in 1983 kunnen we ook nu een boekje tegemoetzien. Harry Verbeke met de Wessel Ilcken-prijs, die hij in 1968 won. (archieffoto) associaties oproepen met de pe riode van de moderne swing - de jaren veertig, begin vijftig - in de Verenigde Staten, waar de na men van Milton Buckner en Wild Bill Davis nog steeds voortleven in de beste tradities van het orgel in de jazz. Carlo de Wijs speelt in een ver gelijkbare stijl, die in combinatie met de makkelijk voortkabbe lende tenorsax van Verbeke en ondersteund door drummer Ar- noud Gerritse en bassist Hein van de Geijn een aangenaam klankbeeld oplevert. De LP Mo de Bo, zo genoemd naar de troetelnaam van De Wijs' vriendin, bevat zeven stukken, waaronder het bekende 'On a misty night', 'How long has this been goin' on' en 'The lamp is low'. Het zijn overwegend mak kelijk in het gehoor liggende stukken, waarin Verbeke blijk geeft van een bewonderenswaar dige dynamiek. De andere plaat - 'Romantic Ballads' - is van een wat minder gehalte. Op deze LP overheerst het cliché, in voor de hand lig gende stukken als 'Stella by Starlight', 'Willow weep for me' en 'Georgia on my mind'. Leuk

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 33