Huurders profiteren mee van Voordeeltje' 'Huizen op plaats Aloysiuscomplex' ISgggSBto Kans op subsidie voor Warmondse film uiterst gering ,N15H AWL hoopt miljoenen te besparen Eemichtingverkeer Vrouwenweg en Europaweg nu snel ingevoerd Avondvierdaagse vol contrasten Woonboten wijken nog niet voor Starrenburg PAGINA 2 REGIO LEIDEN ZATERDAG 7 JUNI 1986 LEIDERDORP - Huurders vervroegd aflossen. Dat betekent ders. Het liefst in de mr^^s'Kkken3aff"!,7 Vv< Bewoner, M*"®* drastisch 'Bussluis is Sr* ^"Vussluis moet verkeer^ -, Bewcn^riin enquête: - ,o V," 'Vrouwenweg voor ïas-aü» - ^y»êimt dicht doorgaand auto- E3» fj£t£5£iJS*«*w gSJSSSwi - SfeïSS? «g» «n^V°nd1ie\d v vTwwenwt. «n fe loc u „„den van een woning van de wo- ningbouwvereniging in Lei- - derdorp zullen in de nabije toekomst waarschijnlijk meeprofiteren van een fi nanciële meevaller die de AWL zal krijgen. een rentevoordeel van zo'n 800.000 per jaar. Omgerekend een van vier mfljoen in vyf jaar bedTag tijd. De gemeente Leiderdorp moet dan wel garant staan, maar daar mee heeft ze geen probleem. Al thans, dat heten de leden huurverlaging of huurbevriezing. AWL-directeur Duivenvoorden liet de commissie direct weten dat daarvan geen sprake kan zijn: het rijk zou daar nooit akkoord mee gaan. Bovendien wil de woningbouw vereniging in eerste instantie zo- Dat de AWL een meevaller heeft, komt door de dalende rentestand. De woningbouwvereniging wil uiaiio, uai iicicii uc 1UUCI1 Vall Uc raadscommissie financiën deze YleL™°®el!!k__ve™0.gen kwek?n week weten. Waarbij ze de AWL wel uitdrukkelijk verzochten om het voordeeltje zoveel mogelijk ten aantal rjjksleningen om die reden goede te laten komen aan de huur- Zoeterwoudse architect levert plan in ZOETERWOUDE - Sloop het ach terste deel van de voormalige Zoe terwoudse Aioysiusschool en zet er 29 tweekamerwoningen voor in de plaats. Dat is het plan waarmee de Zoeterwoudse architect Willem van der Salm op eigen initiatief naar de gemeente en naar de poli tieke partijen is gestapt. Tekenin gen, een schriftelijke uitleg: de Zoeterwoudenaar heeft zijn 'huis werk' gedaan. Op het geduldige pa pier ziet het er zo logisch uit. Het oude, voorste gebouw van de voor malige school moet blijven staan. Daarin komt, zoals bekend, de bi bliotheek. Juist door die loskoppe ling zal de identiteit van het oude gebouw er veel meer uitspringen dan nu het geval is, denkt Van der Salm. De voormalige gymnastiekruim- ten en later aangebouwde lokalen aan de achterkant dienen te wor den gesloopt. Daarvoor in de plaats komt een u-vormige bebouwing met in het midden een besloten plein. Bij zijn plan heeft Van der Salm al rekening gehouden met mogelij ke geluidoverlast van de naastgele gen gebouwen, het Muziekcen trum aan de ene en Don Bosco aan Zoeterwoudse bruggen moeten opgeknapt ZOETERWOUDE - Afbrokkelend beton, scheuren, blootgelegde fun deringen: de bruggen en beschoei ingen van Zoeterwoude, 'blootge legd' tijdens de afgelopen vorstpe riode, verkeren in erbarmelijke staat. Een onderzoek van een spe ciaal in de arm genomen bureau heeft dat uitgewezen. Wil de gemeente alle bruggen die er slecht aan toe zijn vernieuwen, dan is ze drie miljoen gulden kwijt. Maar op sommige plaatsen kan men waarschijnlijk ook met repa ratie volstaan, deelde burgemees ter Houdijk deze week tijdens de vergadering van de commissie volkshuisvesting mee. Gemeentewerken moet nu een nadere lijst van herstel- en ver- nieuwwerkzaamheden opstellen. Burgemeester Houdijk over die lijst: "Zelfs al zouden we drie mil joen kwijt zijn, dan nog kunnen we dat bedrag niet in één keer uitge ven. We zullen het werk over een aantal jaren moeten uitsmeren". Meest urgent is de Geerbrug, ge legen bij de gelijknamige polder. Daar zullen snel borden worden neergezet die te zware wagens (bo ven de 35 ton) verbiedt om er over- de toekomst het onvermijde lijke groot onderhoud aan de wo ningen te kunnen uitvoeren. Direc teur Duivenvoorden daarover: "Ik ben er huiverig voor om het hele bedrag ten goede te laten komen aan de huurders. Dat zou beleids matig heel onverstandig zijn". Het bestuur zal zich volgende week buigen over de vraag in wel ke vorm de huurders kunnen mee profiteren van de meevaller. Overi gens liet Duivenvoorden de com missie weten dat ze dat in zekere zin al doen. Voor de huizen aan de Peppelschans bijvoorbeeld werd een nieuwe cv-ketel aangeschaft, terwijl de oude nog niet echt 'op' was, met maar één reden: het aard- ,T gasverbruik drukken. En dat mer- de andere kant Vandaar dat hij de ken de huurders weer aan hun bergingen, entire's keukens en energienota. Isolatie zou om die re- badkamers aan de buitenkant van den ook een aardi maatregel zyn het u-gebouw heeft geprojecteerd om de w00nlasten te verlagen, en de woonruimten derhalve aan Duivenvoorden benadrukte dat de pleinkant. Hu gaat uit van de de AWL zeer gehecht js aan een bouw van tweekamerwoningen, goed onderhoud "en daarbü lopen maar met wat kleine ingrepen kan de kosten flink Neem d£ EnH een aantal dnekamer-appartemen- lendaal. Daar hebben we zo'n 700 ten worden gecreeerd. flats staan Ais de gevelplaten en Van der Salm over het hoe en de kozynen moeten worden ver- waarom van zyn plan: Als Zoeter- njeuwdi ls dat een miljoenenzaak. om dafte dragen"61" dat er in Zoeterwoude een grote De reparati|s van het beton aan vraag is naar kleine woningen. de Engelendaal-flats hebben de Door één- en tweepersoonhuishou- AWL de afgelopen maand al 3V4 tot dens, maar ook door vyftig-plus- 4 ton gekost, voegt Duivenvoorden sers die kleiner willen gaan wonen. daar nog aan toe .,En nu we Dat zyn groepen die by de gewone daar een deel van de dakbedek. bouw vaak buiten de boot vallen. king vervangen. Ook dan praat je En het is leuk om ze te 'mengen' weesr over t§nnen Maar Jte Ms je alleen voor ouderen of juist .hap. moet nog ko als on| aUeen voor jongeren bouwt kryg ningbezjt wat ouder wordt", je weer zo n centralisatie. Het is veel beter om een bouwplan voor alle soorten leeftijdsgroepen te ma ken. Trouwens, het is ook goed voor de doorstroming". "Dus dacht ik aan tweekamer woningen, eventueel aangevuld met driekamerwoningen. Liever ook dat soort huizen dan vrije-sec- torbouw, die daar ook helemaal niet zou passen". Positief Van der Salm sloeg aan het teke nen en stapte vervolgens met zijn plan onder de arm naar de gemeen te. Hij liep ook alle fracties af. Niet met het idee de huizen er meteen te kunnen neerzetten, maar om te polsen of de politiek welwillend te genover zijn plan stond. Over de eventuele bouwkosten kan en wil hij zich in dit stadium nog niet uitlaten. Dat is pas de vol gende stap. Ziet men het op het ge meentehuis zitten, dan slaat Van der Salm aan het rekenen. Het is in elk geval de bedoeling dat de huizen goedkoper worden dan eengezinswoningen. En als het niet doorgaat? "Dan heb ik gewoon pech gehad". Alleenstaanden De gemeente heeft nog geen oor deel uitgesproken over zijn plan. Maar dat er in Zoeterwoude be hoefte is aan woningen voor alleen staanden, werd deze week tijdens de vergadering van de raadscom missie volkshuisvesting nog eens benadrukt. Volgens PZ-raadslid A. Kolff is de lijst alleenstaand woningzoe kenden een uiterst lange ("Wij heb ben nu eenmaal alleen maar eenge zinswoningen te bieden"). "Het komt voor dat een alleenstaande acht, negen jaar op die lijst staat", beaamde CDA-raadslid M. van Bemmelen. En ook burgemeester Houdijk deed een duit in het zakje: Hoorzitting bussluis op komst De problematiek rond. de Vrouwenweg, Miening en Europaweg heeft al heel wat stof doen opwaaien.... ZOETERWOUDE/LEIDEN - Bin nen een maand wordt er op de Leidse Vrouwenweg/Kruisheren- weg en de Zoeterwoudse Miening en Europaweg op doordeweekse dagen tussen half acht en negen uur 's morgens eenrichtingsver keer ingevoerd. Het gebod geldt vanaf de richting Zoeterwoude. Waardoor korte metten wordt ge maakt met de verkeersoverlast tij dens de spitsuren. Gedeputeerde Staten, het bestuur van de provin cie Zuid-Holland, zal er de ge meenten Leiden en Zoeterwoude naar verwachting nog in deze maand toestemming voor geven. Het wachten is nog even op een ad vies van Provinciale Waterstaat, dat de situatie ter plekke wil bekij ken. Zodra er groen licht is worden de nodige borden neergezet en, zo 'belooft' burgemeester Houdijk van Zoeterwoude, wordt er zowel door de Leidse als de Zoeterwoud se politie stringent gecontroleerd of het gebod wordt nageleefd ("We willen de pakkans zo groot moge lijk maken"). Lijnbussen, (brom fietsers en landbouwverkeer mo gen overigens wel in beide richtin gen blijven rijden. Door de invoering van eenrich tingverkeer is het niet meer nodig om eerder aangedragen maatrege len in te voeren. Maatregelen, waarop bewoners van genoemde wegen in Leiden en Zoeterwoude al tijdenlang aandringen. Het druk ke verkeer raast tijdens de spits langs hun huizen in de hoop het verkeersknooppunt bij de aanslui ting naar de rijksweg A4 te omzei len. Er werden het laatste jaar heel wat alternatieven aangedragen. Een bussluis bijvoorbeeld, die het automobilisten onmogelijk maakt de Vrouwenweg op te rijden. Dat idee werd verworpen omdat niet alleen auto's, ook bestemmings verkeer als landbouwvoertuigen en ambulances zouden moeten omrijden. Over een halfjaar wordt gekeken of de deze maand in te voeren maatregel het gewenste resultaat heeft opgeleverd. Overigens is burgemeester Hou dijk van Zoeterwoude nog steeds bezig om de provincie Zuid-Hol land te bewegen de brug bij het Lammenschansplein tijdens de spitsuren dicht te laten. "Want die brug is de oorzaak van alle file-el- lende", aldus de burgemeester. ZATERDAG Leiden Leidse Hout - sponsorloop jeugd t.b.v. Unicef, 10-15 uur. Sportpark Roomburg Van Vollenho- venkade, hockeytoernooi voor scholen, 10-16 uur. Kantorenhuis - Schipholweg, open dag, 13-16 uur. Gymzaal Lammenschansweg - Groen Wit houdt rommelige spelletjes avontu- rendag, 10-15 uur. Groenoordhallen - inruilfestival auto's, 10-17 uur. Karei Ooormanschool - Willem de Zwy- gerlaarVSumatrastraat, start fietstocht Wereldkinderen, 9.30-11.30 uur. Stevenshof - wijkfeest, 12-17 uur en van 20-1 uur. Breehuys - Breestraat 19, breakdance- show, 14.30 uur. Haarlemmerstraat - informatiestand Amnesty International. LVC - Breestraat 66, feest, zaal open om 21 uur. LWH - Langegracht 65, disco, 22-2 uur. Wassenaar Langstraat - jazzfestival, 11 uur. Dorpscentrum - Schoolstraat 6, concert jazzfestival, 21 uur. Recreatiepark Duinrell - open dag voor alle Wassenaarders. Warenar - Van Heeckerenstraat 1, uit voering toneelvereniging Mimicri emt 'Oud Speelgoed', 20.15 uur. Leiderdorp Milieucentrum - park De Houtkamp, ex cursie vogels, 04.30 uur. Kon. Julianaschool - Kom van Aaiweg, fancy fair, 10-14 uur. Plein Statendaalder - informatie-auto NS, 13.30-16 uur. Oegstgeest Oud-Poelgeest - openluchtfestival 'Te rug naar Oegstgeest', 12 uur opening, 13 uur 'Rode Oortjes', 14 uur Amerikaanse acrobatiek, 15.30 Limited Company, 17 John The Gellers rock, 18 uur clowns OW PW, 19 Surfin Dave &The Absent Legends, 20 uur 'More Worries on the shelf, amusement, 21 Herman Brood. Groene Kerk - jaarlijks concert koor 'Cappella pro Cantibus', 20.15 uur. ZONDAG Balletstudio o.l.v. Nancy Geerdes, 14.30 Clubhuis Swifttoer - fietstocht "Water- landtoer', 8.30-9.30 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, film 'De vrouwen van Ma sai', 15 uur. Wassenaar Dorpscentrum - Schoolstraat 6, slotcon- cert jazzfestival, 13.30-17.30 uur. Duinrell - open dag voor alle Wassenaar ders. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 tot vr 13 door: Apotheek Zuid-West, Brahmslaan 18- 20, Leiden, tel. 763134. Linnaeus Apotheek. Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. heen te rijden. Eigenlijk is de weg "Veel alleenstaanden wijken uit daar al niet toegankelijk voor zulk zwaar verkeer, maar "ee schuwd mens telt vo< vindt de burgemeester. hij. i flat in Zoetermeer", wist LEIDERDORP/VOORSCHOTEN - De deelnemers aan de avondvierdaagse, die gisteravond zowel in Leider dorp als in Voorschoten voor de laatste kilometers op pad moesten, hebben hun medaille allesbehalve cadeau gekregen. En: de regen zorgde voor contrasten. Aan de ene kant het grauwe, trieste weer. Dat weer bracht anderzijds een bontgekleurd straatbeeld met zich mee: praktisch alle deelnemers hadden zich in rode, blauwe of gele regenkleding gestoken. Als contrast was er voor de soppende lopers een 'voorkeursbehandeling'. Zo was behoefden bijvoorbeeld de Leiderdorpers niet te wachten bij het oversteken: de politie gaf hen ruim baan. Een avondvierdaagse van uitersten was het ook als het op de leeftijden van de deelnemers aankwam. Baby's en peuters 'liepen' er mee, maar ook een tachtigjarige: de Voorschotense mevrouw J.C. Kneyber (zie foto). Het was voor de hoogbejaarde een jubileum, want ze liep de avondvierdaagse voor de vijftiende keer uit. Overigens is het aantal uitvallers dit jaar in beide plaatsen opvallend laag. In Voorschoten startten er 1900 en dat aantal werd gisteravond na afloop wederom genoemd. In Leiderdorp hielden "hooguit vijf' van de 2200 deelnemers het voor gezien (foto Fred Rohdet WARMOND - Bas van Leeuwen krijgt voor zijn film 'Opdracht in Warmond' definitief geen subsidie van de gemeente Warmond. De subsidie-aanvraag is onlangs voor de tweede keer besproken in de projectgroep specifiek welzijn. De projectgroep heeft ook nu geadvi seerd de film niet te subsidiëren. En B en W van Warmond hebben dat advies overgenomen. Alleen als raadscommissies en vervolgens de gemeenteraad anders beslissen, kan Van Leeuwen nog ergens op rekenen. De kans daarop is echter zeer klein. In april ging Van Leeuwens sub sidie-aanvraag voor het eerst de ambtelijke molen van Warmond in. Van Leeuwen wil een anderhalf uur durende speelfilm, in zwart wit, maken. Het verhaal speelt zich voor 95 procent af in de 'parel van Zuid-Holland'. Omdat er dus veel Warmonds te zien zal zijn in de film - die vooral is bedoeld voor het filmhuizencircuit - gaat er van de rolprent een promotionele waarde voor Warmond uit, meende Van Leeuwen, regisseur en producent. Vandaar zijn verzoek om subsidie. Bij zijn subsidieverzoek stopte hij een zogeheten synopsis waarin hij in grote lijnen het filmverhaal uit de doeken deed. Zowel de pro jectgroep specifiek welzijn, een ge- Blijspel De Wassenaarse toneelvereni ging 'Mimicri' brengt vanavond een blijspel op de planken van het nieuwe cultureel centrum in hun woonplaat, 'Warenar'. Het blij spel is getiteld 'oud Speelgoed' en het is geschreven door Chiem van Houwelinge, een van de makers van de tv-serie 'Zeg eens A'. De re gie is in handen van Joop Vernout en Betty van de Barselaar. De. voorstelling begint om kwart over acht in het centrum aan de Van Heeckerenstraat 1. Expositie Leden van de tentoonstellings commissie, alsmede de heren J.C. van Leeuwen en L. van Wouwen exposeren vanaf komende zondag in de Leiderdorpse Muzenhof. Om half drie zondag wordt de ten toonstelling geopend. Van Leeu wen laat vlak-glas graveerwerk en houtinlegwerk zien, Van Wou wen komt met houtsculturen en de leden van de tentoonstellings- groep exposeren eigen werk dat diverse technieken omvat. z start VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat verontruste woonbootbewoners aan de Rouwkooplaan een geruststellen de brief schrijven. Zij hoeven voor lopig niet te wijken voor de nieuw bouwwijk Starrenburg, die vanaf 1988 rond de ligplaatsen wordt ge bouwd, zo luidt de boodschap. Vooral de fracties van D66 en PvdA/PPR drongen, in de raads commissie voor financiën, op een dergelijke brief aan. De WD-frac- tie stelde dat zij al in een vorige commissie aandacht had gevraagd voor de woonwagenbewoners. De wethouder had toen toegezegd dat er een aparte woonbotennota komt. Dat dit niet erg kalmerend had gewerkt, bleek wel uit de brief/ noodkreet van vijf woonbootgezin nen van de Rouwkooplaan. Schrij- dit epistel, H.S.M.A.L.H. WARMOND - Ruim 200 deelnemers trotseerden het 'looponvriendelijke' weer gisteravond, tijdens de vierde Dominicus van den Bussche, her- Warmondse Oppervoltaloop. VVD-fractieleider Saris loste in de regen het startschot. innerde zich vooral Van Dalens H.Righolt eindigde bij de 17 kilometer als eerste man. René Loos finishte als eerste vrouw op deze afstand. Bij woorden: "Ach, als er eenmaal de 8,5 kilometer ging de eer naar Rob Oremus, op de voet gevolgd door Mart Moraal en Hans Bouwmeester. mooie huizen staan, dan passen die De opbrengst van de loop, bestaande uit de inschrijfgelden, komt ten goede aan het Warmondse bouwproject woonboten toch niet meer in het voor nieuwe leslokalen in Dédougou, Burkina Faso. De opbrengst gisteravond bedroeg 1400 gulden (foto Holvast) geheel". Dit beangstigde hem om ver schillende redenen. Woonbootbe woners 'hebben vaak een behoor lijke investering gedaan, waar zij nogal eens een heel leven aan moe ten betalen. Je kunt toch niet zo maar door een bepaald beleid be zittingen en een 'vrij gekozen ma nier van leven' afnemen?', stelt hij. Tot slot schrijft Dominicus dat de gemeente middels een enquête zou moeten nagaan of er werkelijk zo'n vraag is naar dit hele plan. "Misschien kunnen ook wij dan zorgeloos van ons werk thuisko men". Wethouder Van Dalen ant woordde aanvankelijk dat er "nog geen beleidsvisie is ontwikkeld". Later zei hij dat ook de provincie van jaar tot jaar vergunningen ver strekt en bezig is met een uitster- vingsbeleid, zoals ook de gemeente voorstaat. In theorie betekent dit dat wanneer er een woonboot weg gaat, er niet automatisch een nieu we mag komen. "Door de woning nood heeft de provincie dit punt al leen nog niet geëffectueerd", aldus de dagelijks bestuurder. meentelijk orgaan dat als eerste subsidie-aanvragen beoordeelt, als de raadscommissies, zagen na le zing de promotionele waarde van de film voor Warmond niet in. Van Leeuwen werd gevraagd inzage in het scenario te geven. Hetgeen 26 mei j.l. geschiedde. B en W leggen uitvoerig uit waar om Van Leeuwen geen subsidie krijgt. Gesteld wordt onder meer dat van de film nauwelijks of geen promotionele waarde voor War mond uitgaat. "De enige directe waarde voor Warmond zou kunnen liggen in het gegeven dat de film een cultuurhistorisch document kan zijn", meent het college. B en W vinden ook dat Van Leeuwen met zijn subsidieverzoek bij de ge meente Warmond in feite op het verkeerde adres is. Van Leeuwen, thans in Leiden woonachtig maar een geboren en getogen Warmonder, dacht zelf aan een bedrag tussen de tien- en 15.000 gulden. Hij heeft de project groep specifiek welzijn verteld dat als zijn stichting Irisfilm zelf zorg kan dragen voor ongeveer 30.000 gulden hij een redelijke kans maakt op een subsidie van 70.000 gulden bij de Stichting Steunfonds voor de Nederlandse film. Lukt dit alles niet, dan wordt de film toch gemaakt, beweerde Van Leeuwen in de projectgroepvergadering. Al leen zullen de medewerkers dan geen salarissen krijgen uitbetaald. Volgens Van Leeuwen moet er al les aan worden gedaan om dit wel mogelijk te maken. Ander geld moet van sponsorende bedrijven komen. Moeilijkheid daarbij is dat Van Leeuwen lang niet op alle ei sen die bedrijven stellen, kan in gaan omdat "anders de artistieke waarde van de film zou kunnen worden aangetast". Op de vraag in hoeverre het wel slagen van de film afhankelijk is van Warmondse subsidie, volgt een lange pauze. Dan: "Ik vraag geen subsidie aan als ik het niet no dig heb. Ik heb het nodig, klaar uit!". LEIDSCH DAGBLAD GEEN KRANT ONTVANGEN? Bel van maandag t/m vrijdag lussen 18.00 19.30 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 12.00-13.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 13.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941 maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2