Geschiedschrijving Spaanse burgeroorlog nog boordevol hiaten Maar daarom was hij nog niet geestesziek' De eenzame strijd van Rinus van der Lubbe te boek gesteld ZATERDAG 7 JUNI 1986 EXTRA PAGINA 25 De Spanjaarden worden de laatste maanden overstroomd met een golf van publikaties ter herdenking van het uitbreken van de Burgeroorlog vijftig jaar geleden. Een bijna traumatische confrontatie met een gruwelijk verleden. Een half miljoen doden aan het front of voor de vuurpelotons, volksverhuizingen als gevolg van de repressie na de overwinning van Franco (uitgeroepen als een lugubere 1-aprilgrap in 1939), verscheurde families door de politieke vetes, ten slotte ballingschap, armoede en misère. door Gerrit Jan Hoek Geen krant of weekblad in Spanje laat de gelegenheid voorbijgaan om ruim aandacht te besteden aan de historie van de Burgeroorlog. Het standaardwerk van de Engelse his toricus Hugh Thomas 'The Spanish Civil War', wordt al maanden in een populaire bewerking wekelijks af gedrukt in de zondagbijlage van Diario 16. Het rooms-katholieke blad Ya roept het voorspel van de opstand van de na tionalisten grafisch in herinnering met de reproduktie van kranteartikelen en foto's uit de nadagen van de lie repu bliek. El Pais heeft, zoals gebruikelijk bij de ze kwaliteitskrant, de zaken rond de her denking van de Burgeroorlog grondig en professioneel aangepakt. Een onder zoeksteam onder leiding van de Ameri kaanse hoogleraar en Spanjekenner Ed ward Malefakis is 12 maanden bezig ge weest om authentiek materiaal over de Burgeroorlog te verzamelen, dat nu we kelijks wordt uitgegeven. Herwaardering Het monarchistische .ABC, intussen van een gezaghebbend conservatief blad afgezakt tot een hitserig radikaal-rechts pamflet, doet momenteel een verwoede poging het negatieve historische oordeel over Generalisimo Franco in een wat po sitievere richting om te buigen. De Cau- dillo, van wie de toenmalige Britse am bassadeur in Madrid ooit beweerde, dat 'hij oogde als een ordinaire huisarts' en die voor Hitier niet meer was dan 'een klein mannetje, dat bijna een zielige in druk maakte', krijgt in ABC een posthu- me herwaardering als staatsman van for maat die rust, orde en eenheid bracht in het roerige en verscheurde Spanje van die dagen. El Alcazar ten slotte hoeft niets spe ciaals te doen. Het extreem-rechtse blad dat zijn naam onleent aan de burcht in Toledo waar de nationalistische gene raal Moscardo maanden stand hield te gen de belegering van de republikeinse troepen en zelfs liever zijn zoon liet fusil leren dan zich over te geven, is sinds de overname van de krant door de federatie van oud-Francostrijders het bolwerk van nostalgie met een bijna dagelijkse portie heimwee naar het verleden. In de Madrileense fïlmotheek worden momenteel dagelijks historische frag menten gedraaid van filmopnamen van de belegering van Madrid, het Ebro-of- fensief, de bloedige slag om Teruel en de pompeuze opkomst van Franco. In de bioscopen gaat een dezer dagen zelfs een speelfilm in première met als thema het begin van de Burgeroorlog. 'De vlucht van de Dragon Rapide' van de cineast Jaime Camino is het verhaal van het En gelse vliegtuig waarmee Franco (in de film gespeeld door de akteur Juan Die- go) vanuit zijn geïsoleerde post op de Ca- narische eilanden naar het Marokkaanse vasteland werd overgevlogen, nadat ge neraal Mola het startsein tot de rebellie had gegeven. Brigades Een terugblik op de Burgeroorlog zou niet compleet zijn zonder stil te staan bij de Internationale Brigades, de legenda rische eenheden van ongeveer 40.000 vrijwilligers uit 60 landen, die de zaak van de republiek verdedigden. Maar de serie over de Brigades zal nog even op zich laten wachten. De opnamen van de super-coproduktie van Mario Camus, die beschikt over een budget van 50 mil joen gulden voor zes afleveringen van anderhalf uur, zullen pas in september van dit jaar beginnen. Nog voordat het eerste shot is gemaakt, is er al een rel losgebarsten rond de historische rol van de Internationale Brigades, dank zij een omstreden uitspraak van Ronald Rea gan. Vorig jaar gaf de Amerikaanse pré sident de Brigadisten een dolkstoot in de rug door te verklaren dat 'de Ameri kaanse vrijwilligers van de Abraham Lincolnbrigade zich destijds van kamp vergist hadden'. Wat overigens opvalt by de historische zondvloed is de nogal luchtige en verre van wetenschappelijke benadering van de Burgerkrijg. Voor een deel is dat toe te schrijven aan een puur feitelijk gege ven: de beperkte toegang voor historici tot het archiefmateriaal. Pas twee jaar geleden opende de socialistische minis ter van buitenlandse zaken, Fernando Moran, de kluisdeuren van het archief van het ministerie voor wetenschappe lijke onderzoekers, die tot dat moment hermetisch gesloten waren gebleven. Ontvreemd Hoe wankel de geschiedschrijving tot op dit moment is geweest, toont de vol gende anekdote wel aan. In 1984 kwam bij puur toeval het persoonlijke archief van de voormalige premier en latere pre sident van de He republiek, Manuel Aza- na, boven water. Na zijn vlucht naar Frankrijk waren zijn aantekeningen en persoonlijke documenten in beslag ge nomen en naar Madrid getransporteerd. Een politiecommissaris met belangstel ling voor historie bleek de 29 kisten met waardevol historisch materiaal in een kast op zijn kantoor te hebben opgesla gen. Maar het persoonlijke dagboek van Azana, dat hij uit voorzorg gedeponeerd had bij het Spaanse consulaat in Genè- ve, werd daar in 1937 op mysterieuze manier ontvreemd en is tot dusverre nooit meer opgedoken. Maar net zo kwa lijk is wat er met de persoonlijke dos siers van Generalissimo Franco is ge beurd. In 1981 sloeg de Spaanse uitgever Lara alarm (die de familie meer dan 10 mil joen gulden had geboden voor de exclu sieve publicatierechten van de memoi res van Franco); de documenten van Franco waren met vrachtwagens tege- door Wim Brands 'Der Rebell' heette de film die hij zag op 21 februari 1933. Het was een film van Luis Trenker, een historisch epos dat zich afspeelde in Tirol. Napoleontische troepen staken boerendorpen in brand, maar de held van de film wilde het er niet bij laten zitten: op de bergtoppen stak hij grote vuren aan. Dat was het sein voor de opstand. Brandende bergen. Een paar dagen later - op 27 februari - nam hij het voorbeeld van de boeren over. Met vuurmakers, blokjes van op el kaar geperste houtspaanders met ruwe aardolie, die gebruikt werden om de ka chel ermee aan te steken, stak hij een berg in brand: de Rijksdag in Berlijn. Vijftig jaar later was zo'n beetje alles wel over hem gezegd. Rinus van der Lubbe was niet gek. (De psychiaters: "Hoe dan ook was er van hem iets onge bruikelijks te verwachten. Maar daarom was hij nog niet geestesziek".) En deze Leidse volksjongen was ook niet ge bruikt als werktuig van de nazi's of de communisten, zoals men tijdenlang had beweerd. Nee, hij had in z'n eentje een daad willen steUen, zoals hij zelf altijd al had beweerd. Nooit getwijfeld Vyftig jaar later, 1983. In Leiden, zijn geboortestad, werd een straat naar hem vernoemd. Zijn vrienden, voor zo ver nog in leven, waren erbij. Zij hadden nooit getwijfeld aan Rinus. Zij niet. Koos Vink, de oude vriend en huisge noot v§n Rinus, werd even stil toen hij het naambordje mocht onthullen. Zei toen: "In Nederland gebeurt alles vijftig jaar later, dat is bekend. En het heeft lang geduurd voordat er een straat naar Marinus werd genoemd, maar van daag is het eindelijk zo ver". Bij die herdenking was ook journalist Martin Schouten aanwezig. Niet alleen om een stukje te schrijven over de ont hulling van het naambordje, maar ook om materiaal te verzamelen over Van der Lubbe, want Schouten was bezig aan een boek over hem. Dat boek is nu verschenen. 'Rinus van der Lubbe, 1909-1934' luidt de simpele titel. Valt er nu nog iets te zeggen over Van der Lubbe? Er is al zoveel over hem geschreven, je zou dus zeggen: laat het onderwerp nu maar rusten. Maar dat zou wel oneerlijk zijn tegenover Schouten. Hij is er namelijk in geslaagd om het le ven van Van der Lubbe op een zeer le zenswaardige manier te reconstrueren. En wat zijn boek verder belangrijk maakt: het bevat een psychiatrische kanttekening en niet te vergeten: de werken van de Leidse volksjongen, zijn dagboek en brieven, geschreven tijdens zijn tochten door het buitenland. Het Leiden van Van der Lubbe: "Dat was de vochtige damp van lang gedra gen kleren en goedkope tabakslucht in de Graanbeurs, de Gehoorzaal of het Nut. Sprekers die het paradijs beloof den, terwijl van de balkons de interrup ties knalden. Anders moest het en Trots- ki was een renegaat en de sociaal-demo craten waren sociaal-fascisten, die heul den met de klassevijand. Anarchisten stonden bij de deur met 'De Moker', links-socialisten ventten met 'Recht en Vrijheid', Rinus bracht met zijn vrien den 'De Jonge Kommunist' aan de man". Metselaar Toen ze hem ooit hadden gevraagd wat hij wilde worden had Rinus geaar zeld tussen dominee, wereldreiziger en bloemenkoopman. Hij werd metselaar. Dempsey werd hij door de jongens op de bouw genoemd, naar de wereldkam pioen boksen. Rinus was sterk. Hij verdween uit de bouw nadat hij kalk in zijn ogen had gekregen. Invalide. De rest van zijn korte leven zou hij slecht blijven zien. Hij ontpopte zich nu als activist. Klom in lantaarnpalen om Van der Lubbe, geketend, op de eerste procesdag (21 september 1933). De wonden van de Spaanse broedermot willen de meeste Spanjaarden liever niet i nacht'. lijk uit het Pardo-paleis gehaald. Waar het persoonlijke archief van de Caudillo momenteel is opgeslagen is een mysterie, al wordt aangenomen dat Franco's schoonzoon, Cristobal Marti- nez-Bordiu, Markies van Villaverde, al les clandestien het land uit heeft ge smokkeld en heeft opgeslagen in een kluis bij een bank in Miami. Die hiaten in de geschiedschrijving zitten vooral de Spaanse historici mateloos dwars. Angel Vinas, een van de weinig promi- i zijn nog steeds niet helemaal geheeld, al er herinnerd worden aan de 'lange zwarte (fotoGPD) nente Spaanse geschiedkundigen: „Het blijft behelpen zolang we niet eens we ten óf er en waar precies de bronnen zijn die we voor ons werk kunnen raadple gen. Want wie weet hoeveel archieven er nog in obscure kamertjes verborgen lig gen, waarvan we op dit moment hele maal geen weet hebben en die onver wacht boven water komen zoals in het geval van het archief van Azana?" Om die reden is het ook verklaarbaar dat belangrijke episodes uit de Burger Rinus onderweg in Duitsland, sep de bazen aan te klagen. Praatte met kin deren over het communisme tijdens de bijeenkomsten van de pioniersgroep Le nin. "Voor de taaie, marxistische kost charterde hij al gauw Jan Knuttel, een gestudeerde communist die aan de Leid se universiteit werkte. Die moest dat maar aan de pioniersgroep uitleggen. Als de kinderen dan wat roerig werden bracht Rinus ze partijdiscipline bij: als je nou godverdomme je grote bek niet dicht houdt met dat vloeken, dan lazer ik je de trap af!" Hij was onverzettelijk. Toen het week blad 'Het Leven' vijfduizend gulden uit loofde voor de eerste Nederlandse zwemmer of zwemster die het Kanaal over zwom, van Calais naar Dover, meld 1931. de Rinus zich. Dat geld kon hij goed ge bruiken voor het stichten van een'soort van commune. Hij kon toch ook van Noordwijk naar Scheveningen zwemmen, dus waarom niet van Calais naar Dover? Helaas, het seizoen was voorbij. Rinus vond dat ove rigens geen probleem. Hij trainde toch ook als het slecht weer was? "Zelfs als de stormbal uithing op de duinen en een Katwijker visser tegen hem zei: Ik schouw je waar neef, met zulk weer in zee gaan is God verzoeken!" Naief - dat was hij ook. Hoe moet je iemand anders noemen die op een maandagmorgen in september 1931 met een rugzak de Uiterstegracht afliep, richting China. Iemand die bovendien dacht dat je in vier dagen Joegoslavië oorlog vijftig jaar na dato nog steeds niet onomstotelijk vast staan. Vandaar dat over de oorzaak van de dood van de lei der van de opstandelingen, generaal Saryuijo, nog altijd gespeculeerd wordt. Was de dood van de 'Leeuw van het Rif gebergte' bij een vliegtuigongeluk in Portugal (waarheen hij na zijn mislukte putsch in 1932 verbannen was) het ge volg van overbelasting van het vliegtuig met kisten militaire galakleding of was er sprake van sabotage om Franco de lei ding van de opstand in handen te spe len? Over de schuld van de communisten leider Santiago Carrillo als commissaris voor de Openbare Orde bij de executies van aanhangers van Franco bij het dorp je Paracuellos del Jarama, waarvan de cijfers uiteenlopen van 2500 tot 8000, zijn de specialisten het evenmin eens. De Ierse historicus Ian Gibson, die zich on langs tot Spanjaard heeft laten naturali seren, heeft er een levenswerk van ge maakt om uit te zoeken onder welke om standigheden de dichter Frederico Gar cia Lorca in Granada aan zijn eind is ge komen. Verdringingsproces Maar die benadering van de Burger oorlog komt ook voort uit een soort mas saal verdringingsproces bij de Spanjaar den, die in grote lijnen liever niet meer aan de 'lange zwarte nacht' van de Bur geroorlog en het daarop volgende Fran- quisme worden herinnerd. De wonden van de Burgeroorlog zijn nog steeds niet helemaal geheeld, on danks alle verzoeningspogingen. Pas twee jaar geleden kregen de socialisten het voor elkaar dat de rechten van de 20.000 militairen die de republiek trouw waren gebleven werden erkend, zodat zij recht kregen op een (overigens mise rabel) staatspensioen. Het initiatief tot dat rechtsherstel van de republikeinse militairen werd genomen door de con servatieve senator Joaquin Satrustegui, die tijdens de Burgeroorlog aan de kant van de nationalisten gevochten had. Hoe gevoelig het verleden nog ligt, blijkt wel uit de spanningen, stille protesten en afzeggingen rond de krans- legging vorig jaar by het voormalige mo nument voor de gevallenen in de strijd tegen Napoleon. Dat is omgedoopt tot herdenkingsmonument voor alle geval lenen in de Burgeroorlog, in welk van de twee kampen ze ook vochten. Een korte rondgang door het Madri leense legermuseum met zyn overvloed aan borstbeelden van Franco en tro feeën, buitgemaakt op de 'rode horden', maakt duidelijk dat ook het Spaanse le ger zich, zy het in de beslotenheid van het museum, nog altijd als de triomfator van de Burgeroorlog beschouwt. Revanchisme Ondanks alle lofwaardige pogingen, gedaan na de dood van Franco in 1975, om het verleden niet te vergeven maar wel voor een groot deel te vergeten, blijft een blad als El Alcazar hameren op het 'revanchisme' van de nieuwe democrati sche machthebbers, of die nu Suarez of Gonzalez heten. Onverbeterlijke militairen als Tejero of recentelijk kolonel Carlos de Meer, die bij Khadafi geld probeerde los te peuteren voor de organisatie van een ex treem-rechts complot tegen de democra tie, zijn nog steeds meer dan operette achtige tinnen soldaatjes. Zy dromen er nog steeds van in het voetspoor van Franco te kunnen treden. Pas als deze generatie zal zijn uitgestorven, lijkt de tijd rijp voor een werkelijk objectieve geschiedschrijving over de Spaanse Burgeroorlog. door was, want Joegslavië, dat was net Brabant, dat zag je toch zo op de kaart. Berlijn Van der Lubbe trok door Europa, maar China bereikte hij niet Berlijn wel. Op vrijdagmorgen 3 februari 1933 ver trok hij uit Leiden met de bedoeling een bezoek te brengen aan die stad. Hij was al eerder in Duitsland geweest. Hij ging weer, want in Duitsland zou het toch ge beuren! Had Marx niet gezegd dat de re volutie zich in dat land zou voltrekken? Op 18 februari kwam hij aan in Berlijn. Ondertussen was hem al duidelijk ge worden dat het Duitsland dat hij ver wachtte niet bestond: er was geen revo lutie. De nazi's bepaalden het straat beeld. Of zoals hij het zelf uitdrukte: "Ik heb geconstateerd dat de aanhangers van de nationale concentratie in Duits land kunnen doen en laten wat ze willen maar de arbeiders niet". Wat ging er toen in.hem om? Van der Lubbe redeneerde dat hij nog maar één ding kon doen: een daad stellen. Tegen de politie zei hij later: "Ergens brand stichten hield ik voor een geschikt mid del. Ik wilde geen particulieren raken maar iets wat tot het systeem behoort". Hij probeerde op drie plaatsen brand te stichten: in het steunlokaal, het Raad huis en het Slot. "Omdat die drie bran den toen niet functioneerden, er dus niets van mijn protest terechtkwam, heb ik de Rijksdag gekozen omdat het een centraal punt van het systeem is". En dat lukte. En toen kwam Van der Lubbe tussen de raderen, zoals Schouten het noemt. Sommige communisten, aangevoerd door Willi Münzenberg, beweerden dat Van der Lubbe was gebruikt door de na zi's. Het duurde tijden totdat de leugens die Münzenberg en de zijnen spuiden in hun 'Bruinboek' zouden worden ontze nuwd. En de nazi's... de nazi's beweer den vanzelfsprekend dat Van der Lubbe een werktuig van de communisten was geweest. Niet vergelijken Alleen zijn vrienden bleven in hem ge loven: Rinus was helemaal niet gek ge worden. hij had een signaal willen ge ven. Ze publiceerden een 'Roodboek' als tegenwicht voor het leugenachtige 'Bruinboek'. Maar helaas: "Het 'Rood boek' veroorzaakte nog geen halve rim pel in de politieke wereldvijver". Vijftig jaar later. Van der Lubbehof zal de straat heten die achter de Uiterste gracht ligt (en dat is de straat waar Van der Lubbe tijdens de crisisjaren een tijd je woonde.) Eindelijk werd hij geëerd als de eerste die eigenhandig iets tegen Hitler deed in een schitterend gebaar dat hij met zijn leven betaalde, aldus Schouten. Koos Vink zei het nog zonniger: "Jezus heb nooit bestaan. Daar ken je Rinus dus niet mee vergelijken".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 25