Baptisten beducht voor moderne invloeden Steeds meer stiltecentra in het land Spanning tussen seminarium en achterland Ja, altijd gastvrij ZATERDAG 7 JUNI 1986 PAGINA 11 LEEUWARDEN (GPD) - Het is de laatste tijd nogal onrustig binnen de Unie van Baptisten- gemeenten. (Baptisten dopen volwassenen door onderdompeling). Geldgebrek bedreigt het voortbestaan van het seminarie in Bosch en Duin en ook andere takken van het landelij ke werk staan onder financiële druk. Die mate riële perikelen zijn ook symptomen van pro blemen op geestelijk vlak. Begin vorige maand kwam daarvan iets naar buiten, toen bekend werd dat de conrector van het baptistenseminarie, drs. Th. van der Laan (50), per 1 september predikant wordt van de doopsgezinde gemeente in Utrecht. Als docent in de praktische theologie heeft Van der Laan sinds 1977 een belangrijk aandeel gehad in de vorming van jonge predikanten. Maar de laat ste jaren ging hij zich steeds minder prettig voelen in het geestelijke klimaat van de Unie. "Ik mis de geestelijke ruimte", zei hij in brie ven aan de tachtig baptistengemeenten in ons land en aan het bestuur van het seminarie. Hoewel algemeen wordt erkend, dat Van der Laans vertrek niet op zichzelf staat, is er in Unie-kringen weinig animo om de problemen openlijk toe te lichten. In de Leeuwarder pre dikant W. J. de Zwart (34) vonden wij echter een bereidwillig gesprekspartner. "Je kunt maar beter open kaart spelen dan meewerken aan misverstanden en geruchtenvorming", is zijn mening. De Zwart ....oppassen "De sterkte die tegelijk de zwakte is van de baptisten is het ontbre ken van gemeenschappelijke belij denisgeschriften. Het is een voor deel als je de gemeente daarmee kunt bewaren voor verstarring. Naast een algemene formulering over het Christus-belijdende ka rakter van de gemeenten en na tuurlijk over de doop hebben wij geen welomschreven theologisch fundament waarover we met el kaar ruzie zouden kunnen krijgen. Er kunnen zich bij wijze van spre ken grote theologische verschui vingen binnen onze gemeenten voordoen zónder dat daarover dis cussie hoeft te zijn of besluiten moeten worden genomen". De ruimte die het ontbreken van leerstellingen geeft is in baptisten kringen altijd benut. "Verschillen in geloofsbeleving en belijden zijn er altijd geweest. Wat dat betreft is er dus niets nieuws onder de zon. Te denken valt aan de discussie over de avondmaalsviering en bijbelse the ma's zoals de Wederkomst. Toch bleef dat gesprek meestal binnen bepaalde kaders. We wisten van el kaar goed. wat we aan gemeen schappelijk bezit hadden". Kentering Maar dat is langzamerhand ver anderd. Van der Laan noemde tegenover een journalist van het ANP het jaar 1963 als begin .van eenjcentering. In dat jaar besloten de Nederland se baptisten, uit de Wereldraad van Kerken te stappen gezien de theo logische ontwikkelingen daar en het sterk maatschappij-kritische karakter van de oecumenische be weging. Ds. De Zwart - zelf in 1963 nog behorend tot de Hervormde Kerk - denkt, dat dit besluit inderdaad veel heeft losgemaakt. "Vooral voor de studenten van het semina rium was het een teleurstelling. De oecumene en de aandacht voor maatschappelijke vragen stonden in de jaren 60 sterk op de voor grond. Binnen de Unie was er toen blijkbaar al een brede stroming die deze kant niet op wilde". Na 1963 is de discussie over nieu we theologische ontwikkelingen voortgezet. Volgens De Zwart komt het eind van die discussie in zicht, nu een meerderheid onder de baptisten de nieuwe theologie afwijst. "Die theologie, zo zegt men, heeft namelijk veel van de oude waarden afgebroken zónder er iets voor in de plaats te stellen. Dat is de grote teleurstelling bij ve len, zowel ouderen als jongeren. Want ook jongeren willen in deze tijd weer meer houvast". Drs. Van der Laan heeft goed aangevoeld, in welke richting de Unie koerst. Hij stelt in zijn brief nadrukkelijk: "Ik wil niet breken met het baptisme, maar kies wel voor een meer open en oecume nisch georiënteerde stroming bin nen de doperse traditie in Neder land". (Ook doopsgezinden ken nen de doop van volwassenen na persoonlijke belijdenis, zij het niet door onderdompeling). Voorpost Ds. De Zwart wil de spanningen onder de baptisten zeker niet over drijven. "Wij zijn een kleine gemeen schap met bijna 13.000 leden, met de kinderen erbij zo'n 30.000. We kennen elkaar goed en weten wat we aan elkaar hebben. Bovendien vindt men de spanningen niet zo zeer binnen de gemeenten als wel tussen bepaalde gemeenten. En daar snijdt het niet zo diep omdat de gemeenten zelfstandig zijn en dus altijd hun eigen weg kunnen gaan". Des te moeilijker wordt het voor die landelijke organen waar de ge meenten wél met elkaar te maken krijgen. En dat geldt in de eerste plaats- het seminarium. De Zwart: "De predikantenopleiding is voor de plaatselijke gemeenten natuur lijk van essentieel belang, hoewel we ook voorgangers hebben die van bijbelscholen komen". Het seminarium heeft een voor uitgeschoven positie ten opzichte van zijn achterland. Het is gekop peld aan de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit en heeft daar vanzelfsprekend met al lerlei theologische veranderingen te maken. Als er ergens sprake is van uitwisseling tussen baptisten en andere geloofsrichtingen, dan is het wel daar. Bovendien hebben docenten en studenten de opdracht, met weten schap bezig te zijn. Al met al staat het seminarium op een kruispunt van wegen; het gevaar is dan niet denkbeeldig dat de lijn naar het achterland, in casu de plaatselijke gemeenten, onder spanning komt te staan of zelfs breekt. Op de laat ste algemene vergadering van de Unie in Winschoten kreeg de pre dikantenopleiding hevige kritiek te horen. Uiteindelijk werd toch nog ingestemd met een nota waar in de doelstellingen van de sinds 1958 bestaande opleiding nog eens zijn omschreven. Ds. De Zwart voorziet, dat de op leiding het nog moeilijker zal krij gen. In Bosch en Duin klinkt, naar het gevoel van steeds meer baptis ten, onvoldoende door wat in de gemeenten zelf gemeengoed is. "Van der Laan is feitelijk tot de zelfde conclusie gekomen, al staat hij aan de andere kant van de breuklijn die langzaam maar zeker zichtbaar wordt". Ruimte Zelf zou ds. De Zwart - die eerst in Ter Apel predikant was - het een verarming vinden als deze oplei ding aan de spanningen te gronde ging. "Ik heb er een leerzame tijd ge had, hoewel ik het ook niet met al les eens was. Vooral van Van der Laan heb ik veel geleerd. Hij is een integer en vakbekwaam theoloog. Zijn probleem is, dat hij op een post zit waar je naar alle kanten het vertrouwen en de ruimte moet hebben. Ik weet zeker, dat er best een baptistengemeente is waar hij zich thuis zou voelen. Maar het ging hem om de houding van de Unie als geheel. We hebben hier met een typisch Unie-probleem te maken". Zoals in andere kerken is ook hier de bijbelbeschouwing een van de voornaamste onderwerpen, zo niet hét belangrijkste onderwerp De stilte- en aandachtscentra in vooral de grote steden van ons land beleven een opvallende groei, ondanks (en misschien wel ten gevolge van) de voortgaande ontkerkelijking. Ook in kleine steden en dorpen komen steeds meer van die plekken voor ont moeting en stilte. Dat bleek deze week in Rotter dam op een jaarlijkse dag van het 'Hervormd Evangelisatorisch Beraad'. In stilte- en aandachts centra willen de kerken present zijn door voorbijgangers een kop koffie, een luisterend oor en een mogelijkheid tot gesprek te bie den. waarover de meningen uiteengaan. De Zwart: "Het gaat om de be kende vraag of de bijbel het woord van God Is of slechts het woord van God bevót. Als ik het goed zie, is de discussie daarover voor veel 'Hoog Catharijne' was het eer ste. Voor de bouw van het Utrechtse winkelcentrum moest een klooster het veld ruimen. De parochianen besloten toen, dat er op diezelfde plaats een kapel zou komen. Op het ogenblik zijn er in het land ruim vijftien. Ze worden bijna allemaal 'gerund' door vrijwilligers die niet zijn op geleid tot professioneel hulpver lener. De Pauluskerk in Rotter dam is met 125 medewerkers het grootste. De meeste zijn overdag en op de koopavonden open. Ook in België groeit dit kerke lijke werk. Naar de ontmoeting in Rotterdam waren vrijwilligers baptisten een afgesloten zaak. Een groeiende meerderheid wijst nieu were inzichten af en wil vasthou den aan het oude vertrouwde ge loof. Ook onder de voorgangers, vooral bij hen die bijbelscholen gekomen van twee stiltecentra in Antwerpen. Medewerkers van het centrum in het Brabantse Oosterhout ver telden op de beraadsdag, dat art sen in hun dorp patiënten regel matig naar hen doorsturen, "om dat daar mensen zijn die niet maar een paar minuten maar als het moet wel drie uren voor de patiënt uittrekken". Werkgroepen In Den Haag zijn vanuit het centrum werkgroepen gevormd, die zich bijvoorbeeld bezighou den met zorg voor nabestaanden van mensen die zelfmoord heb- hebben doorlopen, vind je die overtuiging". Samenleving Lange tijd heeft het ernaar uitge zien, dat ook de kwestie van de 'vrouw in het ambt' voor de nodige springstof binnen de Unie zou zor gen. Maar dat gevaar lijkt voorlo pig afgewend. Het seminarium heeft wel vrouwelijke studenten, maar geen van hen heeft ambitie om een gemeente als voorganger te gaan dienen. De Zwart: "Er zijn gemeenten die geen moeite zouden hebben met een vrouwelijke voorganger Het gebeurt trouwens al hier en daar, dat vrouwen zondags preken Binnen zulke gemeenten is mer het over die zaak allang eens". Waar de meningen wél over bot sen, is het onderwerp 'maatschap pelijke betrokkenheid'. Ook de baptisten hebben wat dat betreft hun 'linkervleugel'. "Dat loopt bij ons van PvdA tot RPF", vertelde ds. De Zwart. Een paar jaar geleden gingen op een algemene vergadering stem men op om als Unie een uitspraak te doen over de kruisraketten. De meerderheid wees dat af. De Zwart: "De meeste baptisten vinden, dat het niet op de weg van de Unie ligt om samenlevingsvra- gen te bespreken. Daar zijn andere instanties voor. We hechten erg aan de autonomie van de plaatselij ke gemeente. Geloofsbelissingen moeten mensen voor zichzelf ne men, niet voor anderen". 'Als de dood' Toen Van der Laan begin mei zijn overstap naar de doopsgezin den bekendmaakte, noemde hij de toenemende invloed van de refor matorische stroming binnen het Nederlandse baptisme als oorzaak van een geestelijke ontwikkeling die hem benauwde. Daarmee doel de hij op de overgang van nogal wat verontruste hervormden en ge reformeerden naar baptistenge meenten. De Zwart - zelf in zijn studenten tijd uit de Hervormde Kerk gegaan - bevestigde, dat nieuwkomers dikwijls een zekere verontrusting meedragen en binnenbrengen. "Het zijn de mensen die in de kerk die zij achterlieten de opkomst van nieuwe theologische inzichten met argusogen hebben gevolgd en nu als de dood zijn dat de baptisten hetzelfde zal overkomen. Hoe groot hun invloed is, is moeilijk te meten, maar dat die invloed er is lijdt geen twijfel". Wim de Zwart koos destijds voor het baptisme omdat hij in de stu dentengemeente in Enschede de aandacht voor het persoonlijke ge loof in Jezus Christus miste. "So ciale bewogenheid en strijd voor vrede en recht zijn natuurlijk erg belangrijk, maar je kunt dat alleen volhouden vanuit een persoonlijke verbondenheid met Christus" Beraad De stap van drs. Van der Laan wijst er volgens De Zwart op, dat de ontwikkelingen binnen de bap tisten-Unie in een stadium zijn ge komen waar beslissingen gaan val len. Wellicht zijn er gemeenteleden die Van der Laan zullen volgen of die anderszins het hoofd in de schoot leggen. Een aantal behou dende voorgangers en gemeentele den heeft zich al aaneengesloten tot een 'Evangelisch beraad', welks doelstellingen op veel sympathie mogen rekenen, al is niet iedereen gelukkig met het optreden van het beraad. "We moeten ervoor oppassen, dat we niet in een loopgraven-oor log terechtkomen. Veel baptisten delen de zorg van het beraad over allerlei nieuwe invloeden. Wij zul len samen moeten terugkeren op de vertrouwde paden". (In het verschijningsgebied van deze krant vindt men baptistenge meenten in Leiden, Leiderdorp, Alphen aan den Rijn-Centrum en Alphen aan den Rijn-Noord. De baptistengemeente in Katwijk noemt zich 'onafhankelijk' en is niet aangesloten bij de Unie). ben gepleegd, met zorg voor pa tiënten die uit een ziekenhuis zijn ontslagen of met nazorg voor slachtoffers van incest Medewerkster drs. Inge Hoo- geveen van de Pauluskerk Rot terdam sprak op de beraadsdag over 'Altijd gastvrij?' Aan het eind van haar inleiding verving zij dit vraagteken door een uit roepteken. Maar ze verbond er wel de voorwaarde aan, dat men sen die van een stiltecentrum ge bruik maken zich houden aan de daar geldende regels. "Onder de vrijwilligers bestaat soms de neiging om aan bepaal de groepen de toegang te ontzeg gen". Zij doelde op onder ande ren alcoholisten. "Toch hebben wij grote moeite met drempels te verhogen om ons op die manier te ontdoen van probleembezoe kers. Wij willen met alle mensen in zee gaan". Inge Hoogeveen typeerde het werk van de Pauluskerk als "het weer in contact brengen van maatschappelijk geslaagden met maatschappelijk gehandicap ten". "Je zou graag willen dat de ze twee groepen weer wat meer in elkaar gingen zien, elkaar niet bij voorbaat afschreven". LEIDEN:.Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Eekhof, 11.45 studentenekklesia; Mare- kerk 10 dr. Meijers, ha, 5 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Kramer; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me- renwijk) 9.30 drs. v. Casteren en ds. De Mey, 11.15 drs. v. Casteren en pastoor Van Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Steenstra, Wassenaar, opendeurdienst, mmv jongerenkoor Emoena; Bevrij- dingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Schouten; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schouten; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdings kerk 10 hr. J. P. Karstens. Wijk 'Ste- venshof zie na geref. kerk. Acad. Zie kenhuis 9 rk. dienst, 10.15 dienst Leger des Heils. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. v. Slie dregt, Katwijk aan Zee. Endegeest zie Oegstgeest Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Keyser, Utrecht, 10.30 dovendienst, hr. C. Terpstra; Oude Vest 10 ds. Koolstra, ha; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrij- dingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 drs. P. de Bruijn; Me- renwijk zie herv. gemeente. Wijk Ste venshof gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. P. Rodenburg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Ge ref. K. (Steenschuur) 9.30 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. v. 't Hof, Noordw.hout. Doops- gez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pie- terskerkstr.) 10 ds. De Clercq (met koor). Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 hr. J. H. Kits, Eist. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. J. Faber, Ne- derhorst den Berg. Evang. gem. Meren- wijk ('De Harlekijn', Regenboogpad 2) 10.30. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21) 5 hr. J. de Leeuw. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. Zijlstra (Zijlsingel 2), vr. 8 jeugd dienst (Zijlsingel 2). Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J Eikerbout. Leger des Heils (hoek VestestrVGroenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventis ten (Ontmoetingskerk Voorschoten) el ke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. 'De Christengemeen schap' (beweging tot religieuze vernieu wing) 9.45 mensenwijdingsdienst in oud-k. kerk Zoeterw.singel. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oe- cum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe terw.singel. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 7 ds. Eijsenga. Geref. Kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 mevr. v.d. Kooi, Leimuiden. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4 ds. Brons, Urk. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 9.30 ds. G. Lans, 5 ds. Wil schut, met gehandicapten; Kruiskerk 9.30 ds. v.d. Heiden; Ópstandingskerk 9.30 dr. Mooi, Den Haag, 6.30 ds. v.d. Heiden; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, ha, 7 ds. Moll, ha; De Bron 9.15 ds. Moll, ha, 10.15 ds. Nieuwenhuis, ha, 6.30 ds. Taselaar, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. G. v. Dam, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals, ha; Sionskerk (Meteoorlaan) 9.30 ds. Ouwendijk, 6.30 ds. Koppenhol, Huizen. Geref. Kerk Mar.kerk 9.30 ds. v. Wijngaarden, 6.30 ds. Boer; Salv.kerk 9.30 ds. Boer, 6.30 ds. v. Wijngaarden. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Kleingeld, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. v.d. Meij. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. J. v.d. Zeeuw. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Jongejan, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. C. de Groot. Pinkster gem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Rk Kerk: Boni- faciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Zorge, Ouderkerk a.d. IJssel, 6 ds Boer. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Wagenvoorde, Bennebroek. Ge ref. Gem. 9.30 leesdienst, 4 ds. Rietdijk, wo. 11 juni 7.30 ds. v. Dijk, R.dam. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Berg, Harderwijk, 6.30 ds. v.d. Pol, Boskoop; Salv.kerk 9.30 ds. Veenboer, zendingspredikant, 6.30 ds. Kortleve, Ede; Bethl.kerk 9.30 ds. Nap, Woerden, 6.30 ds. Ten Voorde, Nieuw- Vennep. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. v.d. Berg, ha. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 3.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. De Graaf, H.woude, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 6.30 ds. Mondeel. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac, 11 juni 7.30 ds. De Pater. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. G. van Doorn. Geref. Kerk 9.30 en 5 (mmv Petra-gospelkoor zat. 7, zo. 10.30; Anker zat. 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, openb. belijdenis en ha. Geref. Kerk ('Hoeksteen') 7 nam. ds. Krispijn, ha. Parkwijk 7 nam. ds. Rothfusz, ha. Chr. Geref. Kerk 10 leesdienst, 7 ds. Den Hertog, Leiden. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Broeck, Bodegraven. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 9.30. kand. W. van Andel, Katwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 9.30 ds. A. Baas, 6 kand. Spaans; Ontm.kerk 10 kand. Spaans, 6.30 ds. Smaling. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 6.30 ds. Koster. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. De Jong, 6 ds. C. Jongeboer, Baarn; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegindewey; Ichthusk. 10 kand. Riet veld, Woerden, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Vroegindewey, 5.45 zang, 6 ds. v. Roon, Zeist, jeugddienst; Mar.kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. De Jong; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frederikdreef 15) 10 ds. M. Terlouw-Sterk. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. Koster, 5 ds. Kersten; Triumfatork. 9.30 ds. Kersten, 6.30 ds. K. 10 en 5 (aula Bestevaer-mavo). Chr. Ge ref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. (Voorstr. 48) 9.45. On- afh. baptistengem. (Ambachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, herdenking 100 jaar chr. onderwijs, 7 dr. Bade. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gemeente. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. H. B. Oosthoek, 3 met gehandicapten, ds. Bovenberg, 6.30 ds. Doesburg; Hoofdstr. 10 ds. Does burg; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Leythenrode 10 pater Poelma. Elis.zie- kenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt .gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d, Zeeuw. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Stam, Ter Aar. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. v.d. Kamp, Leimuiden. Cam ping 'De Drecht' 11 hr. R. Lammers, Wadd.veen. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 ds. De Gelder. Geref. Kerk 10 hr. De Ridder, S.heim, 7 ds. Kuiper, Noord- wijk. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 3 ds. Geelhoed. Ned. Geref. Kerk (Salva- tori) 10.45 ds. De Lange, O.geest, 5 ds. Vos. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dij- De rooms- katholieke kerk in Woubrugge. (foto Wim Dijkman) ken, ha. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Den Boer, ha. Evangeliegemeente (Ooie- vaarstr. 27a) 9.45 hr. B. Piet. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poel polder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 9 en 11; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Wegerif. Geref. Kerk 9.30 ds. Noote- boom. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 lees dienst. Remonstr. Gem. 10 dr. Mete ring. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedy- laan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ge- braad, Nunspeet, 6.30 kand. E. Dekker, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Plomp, Ouderkerk a.d. Amstel, 7 ds. Nieuwenhuis, Alphen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 9.30 ds. Elderman, Bodegraven, 7 hr. Schreu- der. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 kand. Kuyt; Hoofdstr. (Zee) 10 ds. v. Achterberg, Leiden, 7 ds. Elgersma; De Rank (Golfbaan) 10 ds. A. W. v.d. Plas, Bergambacht, ha. Sole Mio 9 ds. v.d. Lee. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. v.d. Lee, muzikale ves per; Stichtingskerk 11 ds. W. van Steen bergen, Rijswijk (ZH). Volle-evang.ge- meente 'Shalom' (Ruiterstr. 8) 7 nam. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. v.d. Zwaan; Pauluskerk 10 ds. J. Wolthaus; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.15 mevr. drs. T. Zoek, 7 ds. Da Costa. Geref. Kerk 10 ds. F. H. Wee- da. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (ha) ds. De Lange. Van Wijc- kerslooth 4 ds. v. Achterberg. Ende geest 10 ds. Friederich. Volle-evangelie- gem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will .kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 6.30 ds. Broer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. v.d. Kooi, Leimui- _den. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. I. J. Wisse, R.dam; Bethelkerk 9.30 kand. F. Schip per, Sliedrecht. Geref. Kerk Petrakerk 9 ds. Cziria, 7 ds. Ribberink; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Damsma; Mar .kerk 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria. Ge ref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 leesdienst. Chr. Geref. K. 9.30 leesdienst, 6.45 ds. Hofman, Ouderkerk aan de Amstel. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. H. Mostert, Zoetermeer. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Bakker, A.dam, 7 ds. Zijlstra, Vor- den, opendeurdienst, mmv 'Hosanna' uit Gouda. Geref. Kerk 9.30 ds. Baas, 7 ds. Zijlstra, Vorden, opendeurdienst. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. v. 't Hof, Leiden, 6.30 ds. Stam. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Veenstra, Leiden. Rk Kerk Aardam zat. 7, zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 drs. G. Noort, Soest. Geref. K. Vrijg. 9.30 leesdienst, 4.30 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Hoo- gendijk, Alphen. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, ha; De Ontmoe ting (Noordhofland) 9.30 ds. Blanken, ha. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Honig. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Kamp, Bleiswijk, '4.30 ds. Kamphuis, Stolwijk. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Zeeuw, ha, 7 ds. v.d. Schoot. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Box man, Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 gebedsdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11; M. Godskerk. zat. 7, zo. 9.30. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 dienst, 5 ds. Abma, Gouda; Hoek steen 9.30 ds. Visser, Aalburg, 6.30 ds. Abma, Gouda; Bethelk. 9.30 ds. Goos- sen, 5 ds. Vermaat, Maassluis; Imm .kerk 9.30 ds. Hulst, 7 ds. H. Onstein. Ge ref. Kerk Kruisk. 9.30 en 5 ds. Bongers; Ontm.kerk 9.30 ds. Fennema, Den Haag. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis, -jeugddienst.-Rk Kerk zat 7, zo. 8.30, IQ en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. E. L. Ruitenberg, R.dam, ha, 4.30 ds. Snoei, Scherpenzeel, ha; Kievietk. ('Sa men op weg') 10 dr. v. Bruggen, ha; Mes- siask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscen- trum 9.30 kand. v. Dis. Geref. Kerk Zijl laan 10.30 ds. Cziria, Rijnsburg, 7 ds. Ha- nenburg, Voorburg. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. E. van Straten, Leidschendam. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Eij senga, Zw.dam, ha, 6.30 ds. Vlasblom, Boskoop, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Bos, Gouda, 7 ds. Huizebosch, Zwijn- drecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Heijmans, Alphen, ha, 7 dr. Haitsma,. Boskoop, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Mod deraar, Alphen, openb. belijdenis en ha, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Da Costa, O.geest. Rk Kerk St. Jan zat. 7.30, zo. 9.30; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 9.30 en 11. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 9.30 ds. Buikema, gez. dienst, afscheid kinder- kerk, 6.30 prof. dr. v.d. Beek, Valken burg. Geref. Kerk 9.30 zie herv. gem., i 6.30 ds. Aalders. Remonstr. Gem. gez. dienst in Boskoop.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11