Breuk in front vrachtbedrijven Islamitisch bankieren stabieler Rechter forceert oplossing luchtvaartconflict Antillen Grote transporteurs willen wel cao Rabo: investeringen in veehouderij onrustbarend Rijk wil baggerwerf IHC uit nood helpen CNV wil aparte bonden voor banken en winkels eesFEBGI? DONDERDAG 5 JUNI 1986 PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Onderne mingen KNVTO is het getouwtrek tussen vervoersbonden en werkgevers over een cao zo beu, dat zij voorstander is van een collectieve arbeidsovereenkomst alleen voor haar eigen leden. Een woordvoerder heeft dit gisteren verklaard na het mislukken van de 'allerlaatste' onderhandelingen over een cao voor alle 70.000 werknemers in het wegververvoer. woensdagmiddag was de KNVTO, waarbij negentig grote tot zeer gro te transportondernemingen zijn aangesloten, dan ook demonstra tief afwezig. De woordvoerder noemde het optreden van de ande re werkgeversorganisaties „een schertsvertoning". Ultimatum De KNVTO heeft haar leden in- middels per telex gevraagd of zij akkoord gaan met een eigen cao. Morgen wordt daarover vergaderd. De vakbonden hebben de werkge- versorganisaties een ultimatum ge- ca0 v00r i986 en 1987 begonnen i- steld dat op 11 juni afloopt in een oktober vorig jaar. Na een moeiza- aatste poging alsnog een landely- me start laaiden de emoties hoog ke cao van de grond te krijgen. Als op toen de Vervoersbond FNV in dat niet lukt willen de vervoers- december acties organiseerde. Die bonden proberen met de grote werden door de rechter verboden- Nadat nieuwe onderhandelingen Het zijn voornamelijk de kleinere transportbedrijven die weigeren tegemoet te komen aan de wens van de Vervoersbonden FNV en CNV om de berekening van de (niet uitbetaalde) wachttijden in de cao te regelen. Op vrijwel alle an dere punten was er al overeen stemming. De KNVTO heeft geen moeite met die eis van de bonden en had allang een cao-akkoord met de bonden willen ondertekenen, aldus de zegsman. De KNVTO is één van de vier or ganisaties van werkgevers in het wegtransport. De grote NOB Wegtransport en de PCB (christe lijke vervoersondernemers) heb ben de meerderheid, en die hebben volgens de KNVTO een cao-ak koord geblokkeerd. Tijdens de persconferentie van de werkgevers in februari opnieuw vastliepen op arbeidstijdverkorting en over werkvergoedingen, toog een be middelingscommissie aan het werk, die beide partijen in april ad viseerde om afspraken te maken over loonsverhoging en vrije week einden. Aanvankelijk zag het er naar uit dat werkgevers en bonden snel tot een vergelijk zouden ko men, want beide hadden zij zich positief over het bemiddelingsad vies uitgelaten. De dag voor Koninginnedag ble ken de werkgevers ineens niet ak koord te gaan met de aanbeveling om de niet-produktieve uren van vrachtwagenchauffeurs (wachten, laden, lossen, grensoponthoud) in de cao vast te leggen. De werkge- Sombere gezichten bij de werkgeversonderhandelaars Bergmans (links), vers zagen er het gevaar in van een Verhoeff en Belksma (rechts) tijdens een persconferentie over het misluk- kunstmatige opvoering door ken van de cao-onderhandelingen in het wegvervoer. De grote transport- .chauffeurs van hun werktijden, om bedrijven waren uit protest niet vertegenwoordigd. (fotoANP) 20 meer salaris te krijgen. Op 15 mei ging de bedryfstak een cao-lo ze periode in. Wel besloten de werkgevers hun leden te adviseren om de al over eengekomen verbeteringen alvast in te voeren: een loonsverhoging van twee procent vanaf i januari dit jaar, verhoging van het vakan tiegeld naar acht procent, salari saanvulling tot honderd procent licht moet het voornemen om eind netto bij ziekte, verhoging van de dit jaar een eigen obligatiefonds en onkostenvergoeding voor maaltij- een eigen aandelenfonds te intro- den en overnachting, en een soepe- duceren dan ook worden gezien", Ier compensatie voor zaterdag- aldus Lardinois. werk. Akzo wil Brink Molyn kopen UTRECHT (GPD) - De vraag naai nieuwe leningen vanuit de land- en tuinbouw blijft sterk oplopen. In de eerste vijf maanden van dit jaar was de vraag naar een lening dertig procent hoger dan in dezelfde pe riode van vorig jaar. Vorig jaar nam de vraag naar krediet met 22 pro cent toe. Dit zei Ir. P.J.Lardinois vanmorgen in een toelichting op de gang van zake bij de Rabobank organisatie in 1985. GROOT-AMMERS (ANP) - Akzo (Sikkens) is in de markt voor overne- Het toenemende aantal leningen ming van het verf- en drukinktconcern Brink/Molyn Beheer. De raad van wordt voornamelijk veroorzaakt commissarissen van Brink/Molyn, die tevens tijdelijk met het bestuur is door de sterk toenemende belang- belast na het vertrek van directeur W. Brink, heeft vandaag meegedeeld stelling voor grondaankopen ge- dat met Akzo besprekingen worden gehouden over gehele of gedeeltelij- koppeld aan melkproduktiequota. ke overneming van het bedrijf in Groot-Ammers. Uiterlijk 17 juni komen In de veehouderij gelden door de er nadere mededelingen. EG ingestelde produktieplafonds Naar in maart werd meegedeeld heeft Brink/Molyn vorig jaar een ver voor melk. Deze quota zijn gekop- lies geleden van ruim f23 miljoen. Over 1984 was er een nettowinst van peld aan land. Boeren kunnen al- ruim f 4 miljoen. Over de eerste helft van dit jaar is er waarschijnlijk een leen uitbreiden als zij grond aanko- verlies van ongeveer f5 miljoen, grotendeels door de (minder goede) pen waar een (ongebruikt) quotum gang van zaken bij enkele buitenlandse ondernemingen, aan vast zit. Bovendien heeft de Op 10 juni zal de agenda voor de op 25 juni te houden jaarvergadering nieuwe 'mestwet' extra vraag naai worden gepubliceerd. Daar zal een toelichting aan worden toegevoegd op grond tot gevolg. Wie meer grond het verzoek tot uitstel voor het opmaken en vaststellen van de jaarreke- heeft, kan ook meer mest kwijl ning over 1985 tot uiterlijk 30 november, zonder extra milieuheffing. KNAPPE UILEN transportbedrijven zoals Nedlloyd en Van Gend en Loos aparte cao's af te sluiten. Woordvoerder B. Duym hoopt dat de werkgevers alsnog zo wijs zullen zijn om er alles aan te doen om een landelijke cao van de grond te krijgen. „De bonafide onderne mers hebben alle belang by een landelijke cao. Komt die er niet dan krijgen de kleine malafide be drijfjes ruim baan om de hele be drijfstak kapot te concurreren met zwarte lonen etcetera", waar schuwt Duym. De onderhandelingen DÜSSELDORF - Deze twee uilen, gekoesterd door hun begeleidsters, exposeerden gisteren hun veren- pracht op de luchthaven in DüsseU dorf, alvorens een vliegreis naar Boedapest te aanvaarden. Het tweetal moet met zeven andere ui len een bijbelse missie uitvoeren: gaat heen en vermenigvuldigt u. Dat moet dan gebeuren in het noor den van Hongarije, waar het uilen bestand snel slinkt: De negen uilen zijn grootgebracht door een ecolo gisch instituut in West-Duitsland. (foto EPA) ROTTERDAM (ANP) - Demissionair minister Van Aardenne (economi- sche zaken) is in principe bereid het in moeilijkheden verkerende bagger- bouwconcern IHC Holland in Papendrecht de helpende hand toe te ste ken. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie bevestigd. Het bedrijf krijgt tot het eind van dit jaar uitstel van betaling van aflossingen en rente over leningen die het bij de Nationale Investeringsbank (NIB) heeft lo pen. Hiermee is een bedrag gemoeid van tien miljoen gulden. De opschorting van de verplichtingen aan de NIB wordt van levensbe lang geacht en dient de liquiditeitspositie van IHC te verbeteren. Aan de opschorting is een aantal voorwaarden verbonden, onder andere dat de banken hun kredietfaciliteiten handhaven en dat IHC tot het eind van het jaar geen geld op zal nemen van een nieuwe door de NIB toegezegde lening. Nu aan de gestelde voorwaarden is voldaan, is de zaak volgens het ministerie rond. IHC Holland met werven in Ridderkerk, Kinderdijk en Sliedrecht kon-' digde eind april een reorganisatie aan waarbij 575 banen zullen verdwij nen. Door het inzakken van de baggermarkt ziet het bedrijf zich onder meer genoodzaakt de capaciteit van de werf IHC Smit in Kinderdijk met de helft in te krimpen. Eerder dit jaar kwam IHC al in moeilijkheden door het intrekken van de steunverlening voor de werven door minister Van Aardenne. Hierdoor heeft IHC de komende drie jaar een tekort van 23 miljoen gulden. De Centrale Ondernemingsraad van IHC Holland heeft inmiddels van de directie geëist dat een extern onderzoek wordt ingesteld naar de reor ganisatieplannen. De COR wil met name weten of het bedrijf nog levens vatbaar is na de inkrimping en of het aantal gedwongen ontslagen moge lijk kan worden beperkt. Volgens D, de Haan, lid van de raad van be stuur, is de medewerking aan een dergelijk onderzoek toegezegd. Maar de aanvragen voor 470 ontslagen zijn al bij het gewestelijk arbeidsbureau ingediend, aldus De Haan. De Industriebond FNV probeert intussen het aantal gedwongen ontsla gen te beperken door aanspraken te maken op in de nieuwe metaal-cao overeengekomen regelingen voor vervroegde uittreding. Bovendien hoopt FNV-bestuurder J. de Keizer dat het onderzoek naar herverdeling van werk in de metaal-sector er toe zal leiden dat by IHC een 36-urige werkweek tot stand komt, hetgeen opnieuw een aantal gedwongen ont slagen zou kunnen voorkomen. Boter nu voer voor kalveren BRUSSEL (ANP) - De Europe se commissie heeft in principe besloten bijna 150 duizend ton oude boter uit de koelhuizen als veevoer van de hand te doen. Het gaat daarbij om boter die meer dan twee en een half jaar oud is en voor geen enkel ander doel meer kan worden gebruikt. Men hoopt op deze manier 150 duizend ton per jaar te kun nen afzetten. Dat is hard nodig, omdat de Europese botervoor- raad een recordniveau van 1,1 miljoen ton heeft bereikt. Op het ogenblik is nog maar zo'n twintig procent van deze boter ouder dan twee jaar, maar als er geen afzetmogelijkheden wor den gevonden zal dit percenta ge snel groter worden. Om de verkoop van de minder oude boter uit de EG-voorraden te stimuleren heeft de commissie ook besloten de steun voor de afzet van boterconcentraat (voor bak- en braadprodukten) te verhogen van 5,60 gulden per kilo tot 6,08 gulden per kilo. schat dat de maatregelen samen dit jaar 125 miljoen gulden en volgend jaar 250 miljoen gulden zullen gaan kosten. Daar staat tegenover dat de boter niet meer hoeft te worden bewaard. Daarmee is op het ogenblik al 1000 gulden per ton per jaar gemoeid. WILLEMSTAD (GPD/ANP) - Op de Nederlandse Antillen en Aruba bestond gisteren de hoop dat er vandaag een einde komt aan het luchtvaartconflict dat al meer dan slag van dit kort geding rekening gehouden met nog meer juridische acties vanuit de toeristenindustrie om nu ook de vliegverbinding met de andere eilanden open te breken. een maand duurt. De rechter op Er 2«n ,djv.ers? reiz™ waarin bij- Aruba heeft de Antilliaanse rege- voorbeeld Aruba en Curasao m één ring namelijk bevolen om binnen pakket zijn opgenomen. Vandaag heeft de Antilliaanse re gering de technische besprekingen over een nieuw luchtvaartverdrag met Aruba in Oranjestad voortge zet. Minister Chance: „We zullen daar met zeer bescheiden eisen ko men, zodat Aruba hier hopelijk op ingaat". Inmiddels heeft de ALM-directie een saneringsplan opgesteld waar bij het personeelsbestand dras- 24 uur toestemming te geven 1 vluchten van en naar Aruba. De Antilliaanse minister van verkeer en communcatie Leo Chance heeft aangekondigd dat hij zich zal hou den aan de uitspraak van de rech ter. In een kort geding heeft de recht bank de hotelketen Divi-hotels NV in het gelyk gesteld omdat zij een chartercontract heeft met de Antil- liaanse Luchtvaart Maatschappij, tisch wordt gehalveerd Op korte Divi-hotels heeft toeristen aange- termijn moeten daar 325 mensen trokken voor Aruba, maar het reis- afvloeien, waarvan 235 op Curasao pakket omvat ook enkele dagen op en 90 op Aruba. Meer ontslagen zijn niet uitgesloten. De ALM-di- rectie verwacht grote weerstand 1 van de vakbonden, maar wyst erop - dat de maatregel „pure noodzaak 5 is". De ALM heeft nu al problemen om de salarissen uit te betalen. Sanering van de ALM was al noodzakelyk, maar het luchtvaart-, conflict heeft de zaak urgent ge maakt. Aruba vertegenwoordigt in het nieuwe plan slechts een tweede afzetmarkt. Vandaar dat het perso neel daar wordt teruggebracht tot 14 mensen. Een ALM-zegsman ver klaarde dat „de maatschappij daar toch niet kan functioneren bij een vijandige houding van de Aru baanse regering". De ALM gaat zich nu meer richten op Sint Maar ten als afzetmarkt. Bonaire. De Antilliaanse minister Leo Chance zei dat zijn juridische adviseurs uitzoeken in hoeverre de uitspraak van de rechter alleen be trekking heeft op het contract met Divi-hotels. De vliegverbinding tussen Aru ba en de vijf eilanden van de Antil len, zijn sinds 1 mei stopgezet, om dat de twee landen geen nieuwe luchtvaartovereenkomst konden bereiken. Een dergelijke overeen komst werd noodzakelijk nadat Aruba begin dit jaar een apart land werd binnen het koninkrijk. In Oranjestad wordt na de uit- ZWANGERSCHAP - Staatssecre taris Kappeyne van de Coppello (sociale zaken en werkgelegen heid) sluit niet uit dat bij aanstel lingskeuringen op niet-bedrijfsge- neeskundige gronden geselecteerd wordt op menstruatieklachten en zwangerschap. Uit antwoorden van de staatssecretaris op schrifte lijke vragen van de Kamerleden Willems (PSP) en Beckers-de Bruijn (PPR) blijkt dat zij die se lectie slechts toelaatbaar acht voor zover die verband houdt met de voor de functie benodigde licha melijke en geestelijke geschikt heid. NOORDWIJKERHOUT (ANP) - de vakbond links laten liggen, aan De Dienstenbond CNV (12.000 le- te spreken. den) zou zich moeten opsplitsen in Volgens Dienstbond-voorzitter meerdere kleine bonden, die onder Nico van der Stel is het idee al in de vlag van de Dienstenbond kun- formeel aan de orde geweest in nen samenwerken. Een aparte CNV-kring en het sluit bovendien Bankenbond zal volgens de bond aan op het pleidooi van Van der meer aantrekkingskracht uitoefe- Meulen (CNV-voorzitter) om als nen op de werknemers in het bank- bond dichter bij de mensen te gaan i. Datzelfde geldt ook voor de staan en herkenbaarder te zijn. Als de Dienstenbond CNV inderdaad zou besluiten zich in kleinere groe pen op te splitsen, is er volgens hem zeker een jaar mee gemoeid. De grondprijzen lopen daardoor in sommige regio's zeer hoog op. „Niet alleen als bankorganisatie, maar ook vanuit onze verweven heid met de agrarische sector slaan wij deze ontwikkeling met enige zorg gade", aldus Lardinois. „Ik vrees dat er bedrijven zyn die op WASHINGTON (AP) - Een bank- ciële schokken op te vangen die deze manier wel een byzondei stelsel op islamitische basis - dat kunnen leiden tot een crisis in het zware wissel op de toekomst trek- uitbetaling en ontvangst van rente bankwezen en een verstoring van ken". verbiedt - is wellicht stabieler en het betalingsmechanisme van een De Rabobank is nadrukkelijk be- kan financiële schokken beter op- land. zig is met sectoren buiten de agra- vangen dan het conventionele stel- rische sector, zoals blijkt uit de op- sel. Deze conclusie valt op te ma ken uit een onderzoek van het In ternationaal Monetair Fonds. richting van een eigen beleggings fonds. „Als het om beleggings fondsen gaat met breed gespreide risico's kan dit voor een bredere groep verantwoord zijn. In dat De waarde van de activa en pas siva van een islamitische bank wordt automatisch bijgesteld aan de hand van de geboekte winsten Volgens Charles Schotta van het iniernauonale r inancieringsraad, Amerikaanse ministerie van finan- een onderdeel van de Wereldbank ciën zyn in de VS allerlei financiële dat voornamelijk aan particulieren instellingen mogelijk, maar brengt leent. Gill ziet een islamitische de naam 'bank' de verplichting bank niet zozeer als een firma die met zich mee dat een spaarder te- leningen uitgeeft rugkrijgt wat hij heeft ingelegd. door Carl Harman Sommige islamitische geleerden echt is uitgesloten. Volgens hen banken is de waarde van de passi- va - stortingen van spaarders en de ^n^de^kTbank^er niet^ daarover verschuldigde rente -1 vast eeewen Wannppr lpninapn UI" investeringsobjecten te vinden wordt floor ae Amerixaanse mir Sfi™J^esBaker als een soort vennootschap of coö peratie waarin alle betrokkenen een aandeel hebben en het risico delen. De wenselijkheid van investerin gen in aandelen boven leningen wordt door de Amerikaanse minis- werknemers in het bedrijf, in de winkels, bij de i en in de technologie. Dat zei vice-voorzitter H. Hofste de van de vakcentrale CNV van daag op het tweejaarlijks congres van de Dienstenbond CNV in Noordwykerhout. De toekomst van de vakbeweging ligt niet iri massaliteit, maar in het vakbonds werk in de ondernemingen, zo ver klaarde Hofstede zyn suggestie. „De organisatiegraad in de com merciële dienstverlening is veelal schrikbarend laag, terwijl de in breng van deze sector in de totale economie sterk groeit". De werkgelegenheid in de dienstverlenende sector neemt vol gens hem, bijvoorbeeld door het ontstaan van nieuw werk in de technologie, toe, terwijl de werkge legenheid in de industrie, met van ouds relatief veel vakbondsleden, juist afneemt. Deze ontwikkeling kan de positie van de vakbeweging verzwakken. Om hieraan het hoofd te bieden zal de vakbeweging haar best moeten doen juist de mensen in de dienstensector, die nu vaak ADVERTENTIE Beursoverzicht Een dergelijk bankwezen veel landen moeilijk ir zijn, maar in sommige landen be staat het, en veel financiële des kundigen zijn uitermate geïnteres seerd in de resultaten. Zo wil het Instituut voor het Midden-Oosten, dit satie, in september in Washington internationaal congres houden r dit onderwerp. stelling tot woensdag keer geen positieve uitschieters, maar wel een negatieve. Gist-Brocades ging met een verlies van f 6,50 op f 286 rond het middaguur beduidend meer terug dan de andere fondsen. Hoewel islamitisch bankieren Bij een opnieuw lagere dollar en een verschillende vormen kent, heeft lager Wall Street gaven de internatio- het één gemeenschappelijk ken- nale aandelen terrein prijs. Hoogovens merk waarmee spaarders en leners verspeelde met een verlies van f 1,40 j f it Dartner<, van dp hank wnr op f 112,60 bijna de hele winst van de JP e"e Pf™®1ps//a"de bank wor" voorgaande dag en Unilever ging f 3,50 °en- Spaarders krygen meer voor terug naar f470. De andere internatio- hun geld wanneer de bank winst nals beperkten de verliezen tot dubbel- boekt op investeringen, maar zien tjes. De obligatiemarkt gaf opnieuw hun spaargeld in waarde dalen als een dalende tendens te zien en de fi- de bank verlies lydt. Ook mensen nanctele waarden leden sterke verl.e- die een lening afsluiten moeten "«nsdag val? en Stad Rotterdam of minder afbetalen ^anke- ging na de winst van woensdag slechts hjk van de resultaten van de bank. twee kwartjes terug. Mo'hsin Khan, de opsteller van Elsevier gaf f 3,50 prijs op f 215,50, het IMF-onderzoeksrapport, ver- terwijlVNU met f2 op f336 minder ver telt dat het islamitisch systeem achteruit ging. wellicht beter in staat is om finan- groot verschil ontstaan tussen wat de bank verschuldigd is en wat de bank kan innen. Pogingen om dit gat te dichten kunnen de bank in de problemen brengen. IMF-onderzoeker Khan leidt een afdeling van de Divisie Ontwikke lingsonderzoek van de Wereld bank. Hij is afgestudeerd aan de Columbia Universiteit in New York en de Economische Hoge- school van Londen. Khans onder- aanvaardbaar zyn, worden volgens zoeksrapport staat in de 'Staff Pa- hen door islamitische bankiers pers' van het IMF van dit kwartaal, eenvoudigweg gebruikt om het Toen hij het rapport schreef, was woord 'rente' te vermijden, hij adviseur van het IMF, een zus terorganisatie van de Wereldbank. De Wereldbank en het IMF ver strekken en krijgen in hun dage lijkse praktijk veel leningen, en moeten dus rente innen en betalen. hebben, en hebben s dragen in stilte vastgelegd op ter mijnrekeningen bij Europese ban ken, die een vaste rente geven. Anderen zyn van menmg dat is lamitisch bankieren niet veel meer is dan oude wyn in een nieuwe zak en zich niet onderscheidt van het westerse bankwezen. 'Vaste ver goedingen' en 'commissies', be grippen die voor vrome moslems Verboden Niet alle landen laten islamiti sche banken toe. Zulke banken be staan wel in het Midden-Oosten en volgens Khan ook in Luxemburg en Zwitserland, maar in de Ver enigde Staten zyn ze verboden. Armen Islamitische geleerden zijn van mening dat rente door de islam wordt verboden om de armen in bescherming te nemen, zegt Khan. Ook oude westerse filosofen en christelijke denkers - zoals Plato, Aristoteles en Thomas van Aquino - vonden de inning van rente een laakbare praktijk. Maar het islamitische systeem kent voordelen, vindt David Gill, de directeur geldmarkten van de andere Amerikaanse regerings woordvoerders herhaaldelijk naar voren gebracht. Zij vinden dat Der de Wereldlanden het voor particu liere ondernemingen, ook uit het buitenland, gemakkelijker moeten maken om geld te investeren. Nieuwe ideeën Abdulaziz Al-Saqqaf uit Noord- Jemen, die islamitische economie doceert aan de Georgetown Uni versiteit in Washington, ziet voor ontwikkelingslanden heel specifie ke voordelen in het islamitische systeem. 'In het gewone systeem gaan de kredieten naar hen die het meest kredietwaardig zijn,' zegt hij. 'Maar in sommige gevallen kan de gemeenschap een hoger rende ment krijgen van een lener met een geringere kredietwaardigheid. Als de financierder het risico van een bepaald project wil delen, wanneer de opzetter niet genoeg vertrou wen in zyn project heeft om een ge wone lening aan te vragen, zullen meer nieuwe ideeën een kans krij gen". MET ZO'N FEBO KANSKAART HEB JE GROTE KANS OP EEN PRIJS Febo snacks smaken nu naar nog meer. Want bij elke snack uit de Febo smul- automatiek zit een kanskaart Verschijnen er 3 Febo-efjes in de magische vlakjes, dan krijg je een Febo rundvlees kroket gratis. En bij 3 gele Febo-efjes win je een supersnel jogging-pak. Dus gauw "effen" kijken; FFFebo- DOS GAUW "EFFEN" klJKEN; FFFEBO-EFJES! Kort Zakelijk Zondagsbladen Actuele zondagsbladen kunnen voor lezers en uitgevers een extra wapen zijn tegen de televisie, die iri de weekeinden het toppunt van leegte en kleurloosheid bereikt. Dit zei voorzitter Abram van op de jaarvergadering van het Neder lands Genootschap van Hoofdre dacteuren. Het is volgens Abram (hoofdredacteur van het Algemeen Dagblad) te dol om los te lopen dat de dagbladen zich er al jaren bij neerleggen dat zy maar zes dagen verschijnen en geen zeven. Zon dagsbladen leveren volgens meer werk op, het versterkt de greep op de markt. Olieprijzen De olieprijzen zijn gisteren weer gedaald, omdat de vraag naar ben zine in de VS minder groot blijkt te zijn dan werd verwacht. De prijs voor West Texas Intermediate, toonaangevend op de Amerikaan se oliemarkt, daalde met 77 dollar cent tot 13,10 dollar per vat (van; 159 liter). Op de Europese olie- markt daalde de notering van ruwe; olie uit het Britse Noordzee-veld Brent met negentig dollarcent tot 11,90 doUar per vat. De voorraden benzine in de VS zijn vorige week toegenomen met 6,3 miljoen vaten, twee keer zo veel als werd ver wacht door de olie-industrie. Multihouse De fusie tussen de computersys teemhuizen Minihouse in Gouda en Multi Function in Culemborg zal worden geëffectueerd door de twee bedrijven onder te brengen in een nieuwe houdstermaatschappij onder de naam Multihouse. Voor iedere drie aandelen Minihouse zullen vijf aandelen Multihouse worden geboden en per aandeel Multi Function één, zo hebben de bedrijven bekendgemaakt. Mini house verwacht voor dit jaar een omzet van f 100 miljoen en Multi Function van f 30 miljoen. Door de fusie ontstaat een van de grote be drijven in Europa in de categorie systeemhuizen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9