Steeds Leeuwenhoek moet sciencepark worden le.forestier Nationale ombudsman keurt optreden politie af Biotechnologie alleen onvoldoende Actiegroep 'Uitbetaling demonstranten een leugen' Kans op twee miljoen aan Europese subsidie DONDERDAG 5 JUNI 1986 LEIDEN Inzetten diensthond bij aanhouding wegens geschreeuw overdreven geacht Hollandse nieuwe in stadhuis LEIDEN - De geur van verse Hollandse nieuwe was gisterochtend alom aanwezig in de collegekamer van het Leidse stadhuis. Haringmeisjes kwam burgemeester Goekoop namens het Nationaal Visbureau een 'ha- ringgroet' brengen ter gelegenheid van het begin van het nieuwe harings eizoen. De hoofden gingen dus ver achteroverde monden werden wijd open gesperd en de nieuwe gleed naar binnengevolgd door een glaasje oude jenever: vis moet immers zwemmen. Op de foto laten (v.l.n.r.) burge meester Goekoop, brandweercommandant Mark en wethouder Kuijers zich de nieuwe goed smaken. «foto Holvast) LEIDEN - De nationale ombuds man uit Den Haag vindt dat burge meester C.H. Goekoop van Leiden wegens inzetten van een politie diensthond bij een aanhouding ruim drie jaar geleden niet behoor lijk heeft gehandeld in zijn verant woordelijkheid als hoofd van de politie. Het optreden van de politie wordt door de ombudsman veroor deeld en burgemeester Goekoop wordt er als hoofd van de politie verantwoordelijk voor gesteld. Een jongeman uit Den Haag liep bij de actie in 1983 verwondingen op aan zijn hand en rechterheup. De Hagenaar meent dat de twee politieagenten uit Leiden ten on rechte de hond op hem los hebben gelaten en schakelde daarom de Leidse rechtswinkel in, die zich weer wendde tot de ombudsman. Dat laatste gebeurde nadat achter eenvolgens de commissaris van politie in Leiden en de hoofdoffi cier van justitie de klacht hadden afgewezen. In de nacht van zaterdag 26 maart op zondag 27 maart 1983 liep de Hagenaar kort na half twee sa men met drie vrienden door het centrum van Leiden, nabij de Ho- gewoerdse brug. Twee leden van het gezelschap schreeuwden luid bij deze nachtelijke wandeling en één van hen riep iets naar een pas serende politieauto. Twee politie agenten maanden daarop de jon gens tot stilte. Voor het niet opvol gen van dit verzoek werd een jon gen aangehouden. De Hagenaar protesteerde tegen de arrestatie van zijn vriend en probeerde vol gens eigen zeggen de zaak te sus sen. De lezing van de betrokken politie-agenten is juist dat hij pro beerde de aanhouding te beletten. Daarop werd de hond ingezet die hem volgens de klager zelf in de hand beet en de volgens de politie ih de mouw. Vluchtpoging De aangehouden jongen hield het voor gezien en ondernam een vluchtpoging. Hierbij liep hij dus danige verwondingen op van de in middels op hem losgelaten hond dat hij later door zijn huisarts naar de polikliniek chirurgie is doorver wezen. De Hagenaar kwam weder om voor zijn vriend op en werd ten tweede male door de hond gebe ten, nu in zijn rechterheup. Ook hij moest zich onder medische behan deling stellen. De burgemeester heeft het inzet ten van de politiehond bij de om budsman gemotiveerd door er op te wijzen dat dit een middel kan zijn om geweld te voorkomen. Van de diensthond gaat een dusdanig dreigende werking uit dat verder geweld vaak achterwege blijft, wijst de praktijk uit volgens de burgemeester. Blijven verdachten zich echter dan toch verzetten dan "wordt het doen bijten van de diensthond onvermijdelijk", meent Goekoop. De vraag waarom de agenten niet konden wachten op verster king van het minder dan 500 meter verder gelegen politiebureau wordt door Goekoop afgedaan met het antwoord dat niets in de hou ding van beide jongens erop leek te wijzen dat zij probleemloos zouden hebben gewacht op versterking. Beide vrienden zijn na deze voor vallen overgebracht naar het poli tiebureau. Volgens de Hagenaar is hij op het bureau bij zijn fouille ring mishandeld, maar de ombuds man acht deze klacht niet bewe zen. De volgende ochtend stond hij een ervaring rijker weer vrij op de stoep. Het tegen hem opgemaakte proces-verbaal is niet verder in be handeling genomen, omdat de be trokken officier van justitie vond dat de man genoeg was gestraft door de opgelopen verwondingen. De ombudsman is er niet van overtuigd dat de beslissing tot aan houding naar aanleiding van het nachtelijk geschreeuw "de meest verkieslijke was". Vooral het feit dat de diensthond daadwerkelijk werd ingezet, duidt er volgens hem op dat de politie onvoldoende is nagegaan hoe zij het beste kon op treden. De ombudsman vindt dat het bijten van de hond geen middel was dat gelijk stond met het niet zo ernstige vergrijp en het gedrag van de betrokkenen. Volgens hem had het meer voor de hand gelegen als de agenten ter plaatse de gevraag de assistentie van de collega's had den afgewacht aangezien het bu reau zo dicht in de buurt ligt. Justitie De Hagenaar had ook een klacht over het gedrag van de minister van justitie (Korthals Altes) inge diend, omdat het openbaar minis terie zijn klacht over de Leidse po litie niet voldoende zou hebben be handeld. De ombudsman wijst dit verwijt van de hand. Dat de hoofd officier van justitie met de Hage naar niet over diens klacht heeft gesproken, maar heeft volstaan met de bestudering van de stuk ken, vindt de ombudsman begrij pelijk. De officier had slechts na te gaan of justitie tegen een van de politiemensen zou moeten optre den. Toch zou het volgens de om budsman de voorkeur hebben ver diend als de officier wel met de Ha genaar had gesproken, omdat hy van mening was dat het interne on derzoek bij de politie naar aanlei ding van de klacht onvoldoende was geweest. De ombudsman vindt dat de officier de zaak te veel heeft bekeken vanuit een 'justitiële invalshoek'. "Dat de politie geen strafbare feiten heeft begaan, wil nog niet zeggen dat de politie juist is opgetreden". Ondanks deze kanttekeningen vindt de ombuds man dat de minister van justitie, de verantwoordelijke man voor de ge dragingen van het openbaar minis terie, jegens de klager behoorlijk heeft gehandeld. LEIDEN - In de Leeuwen hoek moeten niet alleen biotechnologische bedrij ven komen, maar ook ande re bedrijven die zich bezig houden met hoogwaardige technologie. Het moet dus geen biosciencepark maar een sciencepark worden. Die conclusie hebben medewer kers van gemeente en universiteit getrokken na een bezoek aan ver schillende scienceparken in Enge land. Hun bevindingen werden gis teravond onderschreven door wet houder Fase van economische za ken en de leden van de raadscom missie voor economische aangele genheden. Als er ook anderssoortige 'high tech' bedrijven in de Leeuwen hoek worden toegelaten, krijgt dit bedrijventerrein tussen Wasse- naarseweg en Plesmanlaan een be tere economische basis. Met ande re woorden, als het om wat voor re den dan ook ooit een keer slecht mocht gaan in de biotechnologie, gaat niet opeens het grootste deel van de bedrijven in de Leeuwen hoek over de kop. Dank zij deze aanpak zouden de verschillende soorten bedrijven in de Leeuwen hoek bovendien van eikaars ken nis en produkten kunnen profite- In het sciencepark zouden zich bedrijven kunnen vestigen die aan knopingspunten hebben met het transferpunt van de universiteit. Behalve chemie en biotechnologie, zou daarbij ook kunnen worden gedacht aan informatica, sociale wetenschappen, medische techno logie (in samenwerking met het AZL en de instrumentmakers- school), natuurkunde en sterren kunde. De medewerkers van universi teit en gemeente doen ook de aan beveling om niet zo maar ieder be drijf toe te laten, maar daarbij strengen normen aan te leggen. Gebleken is namelijk dat een sciencepark dan extra aantrekke lijk wordt voor 'high-tech'-bedrij- ven omdat ze een zekere status ont lenen aan het feit dat ze op een der gelijk bedrijventerrein zijn geves tigd. Van der Starre van het Transfer punt - waar kennis kan worden 'overgedragen' van universiteit naar bedrijven - zegde gisteren tij dens de commissievergadering toe te laten onderzoeken hoeveel en wat voor soort banen 'high-tech'- bedrijven opleveren. Daarvoor wordt bij andere scienceparken ge keken hoeveel banen dergelijke bedrijven direct opleveren en hoe veel banen zijn ontstaan bij bij voorbeeld toeleveringsbedrijven. Ook wordt onderzocht in hoeverre de - veelal zeer optimistische - groeicijfers van deze bedrijven juist zijn. ABC Het stichtingsbestuur van het Academisch Bedrijvencentrum (ABC) is er in principe mee ak koord dat dit centrum wordt uitge breid. Het heeft opdracht gegeven om bouwtekeningen voor de uit breiding te maken en om de kosten precies te berekenen. Wanneer de uitbreiding definitief doorgaat, be tekent dit dat het ABC - nu nog zo'n 400 vierkante meter - onge veer drie keer zo groot wordt. Het centrum is een initiatief van de Kamer van Koophandel, de ge meente Leiden en de Leidse uni versiteit, is bedoeld voor beginnen de bedrijven op het gebied van de hoogwaardige technologie. Deze bedrijven kunnen in het ABC, dat gelegen is bij het bio sciencepark tussen de Wassenaar- seweg en de Plesmanlaan, snel aan de slag in tijdelijke kantoor- en on derzoeksruimten. Herman Amptmeijer, lid van het stichtingsbestuur van het bedrij vencentrum, verklaart met nadruk dat het nog maar om een principe besluit gaat. Een definitief besluit wordt pas genomen wanneer pre cies bekend is hoeveel een en an der gaat kosten. Hij verwacht die beslissing op zijn vroegst pas over twee maanden. Overigens worden de kosten voor de uitbreiding van het ABC door hem voorlopig ge raamd op tussen de drie en vier miljoen gulden. Uitbreiding voor Willem Alexander-Mavo LEIDEN - De eerste officiële paal voor de nieuwe vleugel van de Prins Willem Alexander-mavo aan de Diepenbrocklaan is gisteroch tend de grond in gegaan. De paal werd onder grote belangstelling van de leerlingen geslagen door voorzitter A. Versnel van de be stuurscommissie van de school. De zijvleugel gaat onderdak bie den aan een biologiepracticumlo- kaal, een bibliotheek- en studie ruimte en een docenten- en deca- nenkamer. De vloeroppervlakte be draagt ongeveer 200 vierkante me ter. Het ministerie van onderwijs heeft voor de uitbreiding zo'n 2,5 ton beschikbaar gesteld. Een eerste, interne verbouwing heeft de school anderhalf jaar gele den ondergaan; toen werd een com puterlokaal ingericht. De mavo be hoeft meer ruimte door het nog im mer groeiende leerlingental. In te genstelling tot veel andere scholen, die worden geconfronteerd met een afname van het aantal leerlingen, kan de Willem Alexander-mavo volgend jaar het aantal brugklas sen met één uitbreiden. De depen dance aan de Johan Wagenaar- laan blijft de school ondanks de komst van de nieuwe vleugel in ge bruik houden. (foto Holvast) LEIDEN - De actiegroep 'Verzet tegen kittenpret' heeft felle kritiek op het door de politie geuite ver moeden dat actievoerders tijdens de blokkade van het politiebureau zijn betaald en dat dit verschijnsel zich ook elders in het land heeft voorgedaan. In een anonieme ver klaring bestempelt de actiegroep, die de blokkade in Leiden organi seerde, die suggestie als een leugen die de politie "uit haar duim heeft gezogen om het verzet tegen kit tenpret te criminaliseren". Commissaris Mostert van het Leidse politiekorps liet tijdens de afgelopen maandag gehouden raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken weten dat er aanwijzingen zijn dat actievoer ders tijdens of na de demonstratie bij het politiebureau briefes van 25 kregen overhandigd. Verschei dene agenten hadden dat volgens hem gezien. 'Verzet tegen kitten pret' meent dat de politie met der gelijke uitspraken probeert "de ac tie van haar spontaniteit te ont doen. Alsof mensen zich voor 25 gulden zouden blootstellen aan po litiehonden, geknuppel en mishan deling door fascistoïde knokkers", aldus de actiegroep in de verkla ring. Voor biotechnologische opleidingen LEIDEN - Leiden lijkt een goede kans te hebben om een subsidie van twee miljoen gulden te krijgen uit het Europees Sociaal Fonds (ESF) voor biotechnologische op leidingen. Volgens Herman Ampt meijer. een van de twee waarne mende hoofden van de gemeente lijke directie economische zaken, kan een beslissing van het ESF binnen enkele weken worden ver wacht. Amptmeijer houdt enkele slagen om de arm omdat Leiden nog aan een aantal 'randvoorwaarden' moet voldoen om de subsidie vei lig te stellen. Onder meer moet de gemeente er voor zorgen dat zij zelf en via bijvoorbeeld het rijk een even groot bedrag op tafel kan leg gen. Echt afwijzend heeft het rijk niet gereageerd. Het wil echter wel de zekerheid dat de biotechnologi sche studies inderdaad van de grond komen. En dat kan alleen als Leiden zeker is van de ESF-subsi- die. "We proberen 'dakpansgewijs' omhoog te komen en de zaak voor elkaar te krijgen", aldus Ampt meijer. De biotechnologische opleidin gen zijn bedoeld om voldoende specialisten op dit gebied op te lei den. Dat kan van belang zijn voor het sciencepark dat de gemeente in de Leeuwenhoek wil verwezenlij ken. Daar moeten onder meer bio technologische bedrijven verrij- De gemeente hoopt voldoende geld te krijgen voor een opleiding waar afgestudeerde academici zich verder in de bio technologie kun nen bekwamen. Ook moet er een opleiding komen voor afgestudeer den in het hoger beroepsonder wijs. Leiden heeft de subsidie eind vorig jaar aangevraagd. Gehoopt wordt dat de opleidingen nog dit jaar kunnen beginnen, stelt Ampt meijer. Hij meent overigens dat het nogal wat voeten in de aarde heeft om een subsidie van het ESF los te krijgen. ADVERTENTIE MENU VOOR 61 (vanaf 10 28,50 p p Paté Forestier Filet Poulet Mexicaïn Aardbeienijs met slagroom ÏZELSCHAPPEN personen) ƒ31,50 p p Uiensoep Cordon Suisse Glacé Vanille restaurant met frans getinte gerechten Kcmbrandtstra \Jf Irl. 071 34,00 p.p. Crème Bombay Filet de Boeuf Stroganof Dame Blanche iat 2-4 hoek Noordeindt 1 i22l 15 Uidcn. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Fantasie Er was fantasie en durf voor no dig om het Burcht-complex in dertijd zó op te knappen en er een niet alledaagse bestemming als een bibliotheek aan te geven. Fantasie en durf, die woorden kwamen gistermiddag in bijna elke toespraak terug. In de Burchtsociëteit was een feestelij ke bijeenkomst ter gelegenheid van het feit dat de gemeente Lei den voor de restauratie van het Burchtcomplex het diploma van verdienste kreeg van Europa No stra. Dat is een Europese federa tie van verenigingen die zich be zighouden met het instandhou den van monumenten. De president van Europa No stra, H.J. de Koster, onthulde als tastbaar bewijs van het diploma een plaquette in de bibliotheek. Maar eerst mocht burgemees ter Goekoop het woord doen: hij schetste de geschiedenis van het complex: van hoogtste punt der Lage Landen in de tijd van de Romeinen, via uitkijkpost om te zien of de Spanjaarden hun beleg al hadden opgeheven, tot lus toord voor de Leidenaars. "Na de Tweede Wereldoorlog is het complex in een neerwaartse spi raal terechtgekomen. De gebou wen vervielen en we hebben ze zelfs in brand gestoken". Opge wekt deelde hij mee dat nü alle functies van het complex terug zijn: "Het is een monument van waarlijk nationale presentatie zo wel in historisch-cultureel als in natuurlijk opzicht". Hij kondig de aan dat oud-minister De Kos ter, als 'zoon van Leiden' - H.J. de Koster is onder meer de 'man van de meelfabriek' - en plaats vervangend directeur-generaal cultuur van het ministerie van wvc, J. Jesserun vervolgens het woord zouden doen. Jesserun "die met gulle hand heeft ge schonken" om de restauratie tot stand te brengen. Fantasie (2) Jesserun kreeg, als geldschieter, wel meer stroop om de mond ge smeerd. Van wethouder Peters (ruimtelijke ordening) onder an deren. Peters, aangehoord door zijn voorganger Waal, die het in middels tot burgemeester van Deventer heeft geschopt, had in het vliegtuig tussen Londen en Amsterdam zijn toespraak voor bereid. Maar hij wekte de indruk dat het vliegtuig een omweg via Japan had moeten maken, zoveel had hij te vertellen. Peters herinnerde aan de zeer ingewikkelde restauratie: "Een stimulans om de problemen van vandaag het hoofd te bieden. De restauratie van de gewelven on der de Hoogstraat en de Visbrug is zeker niet gering. En er staan nog een paar grote klussen te wachten: de Witte Poort-kazer ne, het Pesthuis en de Stadstim- merwerf. We leren van het Burcht-complex ook qua be stemming dat er fantasie en durf nodig is. De les die we daaruit kunnen leren is dat diezelfde durf en fantasie ten aanzien van de Stadstimmerwerf moeten worden aangesproken". Peters vertelde dat de Histori sche Haven wel belangstelling had voor de Stadstimmerwerf, maar dat deze stichting de pecu nia (vrij vertaald: de financiële middelen) miste. "Toch zoeken wij naar een publieksbestem- ming voor de Stadstimmerwerf en daarbij valt te denken aan een tentoonstellingsruimte, wellicht een uitbreiding van het gemeen te-archief'. President H.J. de Koster van Europa Nostra onthult de plaquette burgemeester Goekoop en wvc-ambtenaar Jesserun kijken opnieuw hebben gemetseld. Fantasie (3) Peters legde zelf ook de nodige fantasie aan de dag door te zeg gen dat het nieuwe stelsel van monumentenzorg weliswaar voor een eerlijker verdeling zorgt, maar dat Leiden er daar door flink op achteruit gaat. In deze situatie zou het opknappen van het Burchtcomplex ten kos te zijn gegaan van de particuliere woonhuizen. Jesserun ging daar in zijn toe spraak meteen op in: "De wet houder hinkt op twee gedachten: hij vindt het nieuwe systeem mooi en eerlijk, maar doet tege lijkertijd een beroep op mijn on eerlijkheid om geld te blijven schuiven. Ze zeggen dat Amster dam een gevaarlijke stad is, maai hier in Leiden moetje als ambte naar altijd met je handen op je zakken lopen, anders word je be roofd". President De Koster van Euro pa Nostra legde vervolgens de nadruk op het belang om het cul tureel erfgoed te bewaren: "Door bulldozers is de laatste jaren meer vernield, dan door de bom men en granaten van de Tweede Wereldoorlog. Als gasten op deze aarde zijn wij verplicht het erf goed zo goed mogelijk door te geven aan de volgende genera tie". Milieuvervuiling noemde hij een grote bedreiging. Niette min verzekerde hy de toehoor ders er van dat Leiden een inter nationaal cultureel centrum is en blijft. Overigens herinnerde De Kos ter Goekoop eraan dat hij verge ten was zijn handtekening te zet ten onder de aanvraag voor het diploma. "Maar aangezien het Burchtcomplex in die aanvraag staat omschreven als een omge ving, geschikt voor relax, en nog dichtbij het Stadhuis ook, is dat maar gelukkig ook". Waarna de plaquette werd ont huld en de gasten zich vervol gens te goed deden aan haring en drank. Het cultureel erfgoed, de Burcht, stond het, bespoten met graffiti, vanaf de hoge heuvel hoofdschuddend aan te zien. Kwam dat omdat het zo waaide? Moord Wanneer Alfred Hitchcock, de grote regisseur van thrillers, in deze tijd zo'n jaar of tien-dertien was geweest en toevallig in de Kooi had gewoond, had hij vast en zeker meegedaan met het vi deoproject van buurtcentrum De Kooi. Of het resultaat dan beter zou zyn geweest dan gisteren het geval was, valt zeer te betwijfe len. Want de film 'Moord in de Kooi', gemaakt en verzonnen door twaalf kinderen uit die buurt, mocht er zijn. Henk van Keulen had de ideëen van de jongens op papier gezet om het allemaal beter te kunnen uitvoeren. En zo was de woensdagavondclub acht woensdagen lang op pad gegaan om 'op lokatie' het moordverhaal te verfilmen. Gisteravond ging het resultaat daarvan in première. Ouders en aanverwanten waren de toe schouwers en dat leverde leuke reacties op. "Kijk nou dan, hy lijkt Chriet Titulaer wel", was het commentaar op het eerste be baarde slachtoffer van de moor denaar. En toen de 'politie' een onderzoek instelde naar een zich vreemd gedragende man met een 'opa-petje' op, klonk het ver ontwaardigd uit de zaal: "Opa petje, pff, dat is Jan z'n pet". De acteurs hadden wat moeite met de tekst, dus die werd zo on opvallend mogelijk voorgelezen. De 'stills' duurden soms wel erg lang, maar alle begin is moeilijk. Dat de moordenaar op het laatst het loodje legt, was een goede zaak. Maar dat het lijk na enige seconden het hoofd ophief en vroeg "of het nu klaar was" deed enigszins vreemd aan. De vrije hand van de meester zullen we maar denken. "En het houdt ze van de straat', aldus het com mentaar van de aanwezige wijk agent die overigens ook in de film had gefigureerd.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3