Sowjet-Unie praat mee over chemische wapens ;r?rP'? (En daarzrjn we netzo blijmee alsu) Mindaag kunnen we de prijzen eindelijk weer^ns verlagen. DEN HAAG - Voor het eerst doen de Sowjet-Unie en de andere War- schau-Pactlanden mee aan een bij eenkomst die duidelijkheid moet verschaffen over de mogelijkhe den de naleving van een volledig verbod op chemische wapens te .controleren. Bij het ministerie van door Hans Geleijnse buitenlandse zaken in Den Haag arriveerden vandaag diplomaten en experts uit meer dan 40 landen die deelnamen aan de Geneefse ontwapeningsconferentie voor de ze 'workshop'. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) open de de tweedaagse bijeenkomst. In Genève is al overeenstem ming over een verbod op het ge bruik, stopzetting van de produk- tie, vernietiging van bestaande voorraden en ontmanteling van fa brieken voor chemische wapens. Struikelblok blijft het toezicht op de civiele industrie, die chemische stoffen produceert, bijvoorbeeld voor insecticiden, die ook kunnen worden gebruikt voor de aanmaak van chemische wapens. De 'workshop' in Den Haag, een Nederlands initiatief, moet nu on derzoeken of afdoende inspectie van deze fabrieken mogelijk is. Me de-organisator van de conferentie, het Mauritslaboratorium van TNO, heeft de afgelopen maanden proef- inspecties uitgevoerd en op basis van daar verkregen resultaten zul len de deelnemers morgen hun licht opsteken bij de vestiging van Shell Chemie op de Rotterdamse Maasvlakte. V erdachtenbank De soepeler opstelling van de Sowjet-Unie uit zich volgens Haag se bronnen niet alleen in de voor stellen van partijleider Gorbatsjov, die herhaaldelijk heeft gezegd dat Moskou bereid is inspectie ter plekke toe te staan. Het feit dat de Sowjets, en dus ook de andere Oosteuropese landen, in Den Haag aanwezig zijn illustreert het belang dat het Oostblok hecht aan het be reiken van een akkoord over deze wapencategorie. Niettemin voelen de Sowjets nog steeds weinig voor een verificatie- regime dat uitgaat van geregelde, onaangekondigde inspecties ter plaatse. Zij voelen meer voor een zogenaamd uitdagingssysteem, dat wil zeggen: het houden van een controle wanneer er gegronde ver moedens bestaan dat in een land wordt gewerkt aan chemische wa- penproduktie. De westerse landen zijn daar echter niet voor. In de eerste plaats omdat een 'uitdagingsinspectie' politieke problemen kan veroorza ken, in feite wordt een land in het verdachtenbankje geplaatst, maar vooral ook omdat het Oostblok de uitgedaagde landen het recht wil laten behouden dergelijke inspec ties te weigeren. "Dan is er natuur lijk geen sprake meer van afdoen de controle", aldus een deskundige van Buitenlandse Zaken gisteren. Uitbanning van chemische wa pens blijft een zaak van veel tijd en veel geld. Van den Broek wees in dat verband op de problemen ver bonden aan het opruimen van ou de voorraden. "Het gaat niet alleen om de militaire dreiging, maar ook om de risico's voor gezondheid en milieu. Vissers in de Baltische Zee vinden nog steeds mosterdgas dat daar na de Tweede Wereldoorlog is gedumpt. En wat is er gebeurd met alle andere voorraden in Europa en de voormalige overzeese gebieds delen? Ons doel is een wereldwijde ban op chemische wapens, maar we moeten elkaar ook helpen met het opruimen van de oude voorra den". De financiële problemen daarbij zijn enorm. TNO-directeur Ooms zei dat het opruimen van één liter zenuwgas vyf keer zoveel kost als de produktie ervan. Vernietiging moet gebeuren in speciale fabrie ken, die de chemische stoffen ver branden. De verbrandingsgassen worden opgevangen en door mid del van een verdampingsprocedé in zout opgeslagen. Deze restanten kunnen voor een deel weer worden gebruikt bij de produktie van che mische stoffen voor vreedzame doeleinden. In Amerika zijn miljar den dollars uitgegeven aan derge lijke installaties, die vanwege de ri sico's verbonden aan het vervoer van chemische wapens, in de na bijheid van arsenalen zijn ge bouwd. In het scenario dat Van den Broek vandaag ontvouwde zal het derhalve pas tegen het eind van de ze eeuw mogelijk zijn de wereld te verlossen van chemische wapens. Als er politieke overeenstemming komt, vergt alleen de vernietiging van bestaande voorraden al tien jaar. "Willen we ons doel, totale uit banning, bereiken, dan is spoed ge boden", waarschuwde hij.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 8