Gasunie koopt Noors aardgas Taiievenslag om Europese toerist Peugeot uit rode cijfers Staldngsdreiging bij Akzo Levering tot na 2020 verzekerd NS content over eerste ervaring met nachttrein Holland Sea Search zoekt 'tweedehands' booreilanden WATERPLANTEN MAAIEN 'Koffieprijs nog te hoog' Chrysler stoot laatste aandelen af FNV-leden wijzen eindbod van de hand In Randstad veel te veel vrachtwagens Wegblijven Amerikanen strop voor hotels in hoofdstad Failliet bedrijf mag zonder personeel worden opgekocht DINSDAG 3 JUNI 1986 ECONOMIE PAGINA 9 GRONINGEN (ANPDPA/Rtr) - De Nederlandse Gasunie heeft overeenstemming be reikt over de aankoop van aardgas uit het Trollveld in Noorwegen. De aankoop is bedoeld om de Nederlandse aardgasvoorziening op langere termijn veilig te stellen. Dit is gisteren bekend gemaakt door een woordvoerder van de Gasunie. Nederland koopt het Noorse gas samen met gasmaatschappijen uit West-Duitsland, België en Frankrijk. UTRECHT (ANP) - De nachttrein die sinds 1 juni in de kleine uurtjes Schiphol verbindt met Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht is volgens de NS goed van start gegaan. De belangstelling voor het nachttreinennet was niet overweldigend, maar dat wordt tij dens de aanloopperiode ook niet verwacht. De bezetting heen, zes terug) rijden elk uur het traject Rotterdam-Den Haag-Lei twaalf nachttreinen varieerde de den - Schiphol - Amsterdam - eerste nacht tussen de 10 en 25 pro cent. Dat zijn enkele tientallen zigers per trein Utrecht. Een hogere frequentie zit er vooralsnog niet in omdat tussen de bedrijven door onderhoud 1 De nachttrein mikt vooral op late richt moet worden aan de spoor- en vroege luchtreizigers. Voorts baan. Overdag is daar op het zeer verwacht men klandizie van men- druk bereden spoorwegnet - het sen die niet hoeven te vliegen maar NS-net is een van de drukste van i een avondje stappen liever de de wereld - eenvoudig geen tijd trein pakken in plaats van de auto. Overigens kwam het de afge- Mede met het oog op die categorie lopen jaren al geregeld voor dat de klanten reist de spoorwegpolitie spoorwegen's nachts extra treinen met de nachttreinen mee maar de liet rijden als daar op Schiphol be- eerste nacht had de sterke arm een hoefte aan was. makkie. Van ongeregeldheden was geen sprake. De nachttrein, die in totaal elf In totaal twaalf nachttreinen (zes stations aandoet, krygt drie jaar de tijd om zich te bewijzen. NS mikt op 3.700 reizigers per week en men verwacht dat dat aantal wel zal worden gehaald. Met de bezet tingsgraad van afgelopen nacht, van rond 20 procent, haalt men dat aantal niet. NS gelooft echter dat de eerste nacht niet typerend is voor de vele nachten die nog moe ten volgen. „Veel mensen zijn nog niet op de hoogte van het nacht treinennet en bovendien is het in de nacht van zaterdag op zondag meestal stil", aldus een woordvoer der van de NS. De spoorwegen zijn niet over een nacht ijs gegaan maar hebben uit voerig onderzocht hoe groot de be hoefte aan nachttreinen was. De De leveringen uit Noorwegen star ten in 1993 en zullen dan geleide lijk toenemen. Vanaf het jaar 2000 afnemen. Voor Noorwegen zal de Gasunie per jaar twee mil- jard kubieke meter aardgas afne- landen tussen 1993 en 2020 jaar- tot de totale afzet van de Gasunie is lijks twintig miljard kubieke meter twee miljard kubieke meter per het het grootste exportcontract i zijn geschiedenis. Het contract ver- dit jaar een betrekkelijk geringe hoe- ongeveer zeven procent jaarlijks binnenlands gasverbruik. De leveringen zullen doorlopen tot (166 miljard gulden), na 2020. - - - De overeenkomst is door de Noorse staatsoliemaatschappij veelheid. Vorig jaar verkocht het bedrijf 79 miljard kubieke meter, waarvan 37 a 38 miljard kubieke het geringsambtenaren een waarde meter aan het buitenland. Op het ongeveer 500 miljard kroon ogenblik importeert ons land al gas uit Noorwegen. In het afgelopen men, hetgeen overeenkomt met tegenwoordigt volgens Noorse i het totaalbedrag van omgere- Statoil gesloten met een consor- kend 166 miljard gulden zou het tium van gasbedrijven uit Neder- Nederlandse aandeel een bedrag land. West-Duitsland, België Frankrijk. Samen zullen deze vertegenwoordigen AMSTERDAM (ANP) - Holland Sea Search zal de „rustige expan sie" van de afgelopen jaren voort zetten bij het opsporen en winnen van olie en gas op de Noordzee. De sterke financiële positie van de on derneming maakt deze uitbreiding mogelijk, ook wanneer de olieprij zen gedurende enige tijd op een zeer laag niveau blijven. Bovendien kan HSS, juist nu het slecht gaat in de offshore, belangen overnemen tegen gunstige voor waarden. Ook kunnen de produk- tiekosten in velden die nog in ge bruik moeten worden genomen la ger kunnen uitvallen doordat er aanbod is van „tweedehands" plat forms. Dit zei HSS-directeur dr. R. Kuijper gisteren in een toelichting op het jaarverslag. De omzet daalde vorig jaar van 13 tot 11,8 miljoen en de nettowinst van 5,4 tot 3 miljoen gulden. Ge zien het contract met de Gasunie en uitgaande van een olieprijs van 15 dollar verwacht Kuijper, dat de omzet en de winst dit jaar op het zelfde niveau zullen zyn. By de winstverwachting is echter geen rekening gehouden met eventuele afboekingen op de reserves, waar over meer duidelijkheid zal komen bij de halfjaarcijfers. In december werd met de Gasu nie een nieuwe overeenkomst ge- De Gasunie wilde gisteren geen jaar was dat 2,5 drie miljard ku- pryzen noemen, maar uitgaande bieke meter. Het Noorse gas zal gedurende de eerste jaren van de contractperiode uit het Noordzeeveld Sleipner ko men. Pas later komt wordt Troll op tien miljard gulden. In verhouding de leidingen aangesloten. Het -Trollveld ligt circa honderd kilo meter ten noordwesten van de stad Bergen. Het veld bevat circa 1300 miljard kubieke meter gas en is na het „Groningen-veld" het grootste aardgasveld in Europa. De water diepte in het Trollgebied bedraagt 300 tot 340 meter. Om dat aardgas te winnen is er een nieuwe techno logie nodig. De huidige technolo gie is bestemd voor het winnen van aardgas op een diepte tot 200 me ter. Met de afronding van het nieuwe contract staat vast dat Noorwegen tot ver in de volgende eeuw de be langrijkste gasleverancier van West-Europa zal zün. Het land heeft nu al een aandeel van 24 pro cent. De Noren hadden bij de on derhandelingen met de vier West- europese landen te maken met sterke concurrentie van de Sowjet- Unie en Algerije, die kunnen leve ren tegen lagere prijzen. In kringen de gasindustrie sloten over leveringen uit het zoge heten P-6 blok, waarbij een lagere prijs werd afgesproken. Daar staat een afzetvergroting tegenover van 700 mihoen kubieke meter per jaar naar een miljard kubieke meter. De gemiddelde te leveren daghoe- veelheid is verhoogd van 2,14 mil joen tot 2,6 miljoen kubieke meter. De Gasunie is niet aangewezen op het gas van HSS, maar volgens de overeenkomst kan de te leveren hoeveelheid toenemen. Reden temeer voor HSS om te streven naar een vergroting van de bewezen reserves. De exploratie maatschappij kijkt daarbij overi gens meer dan in het verleden naar het (goedkopere) vasteland en is recentelijk toegetreden tot een groep van Britse maatschappijen die aanvragen hebben ingediend voor opsporingsvergunningen op het Spaanse vasteland. meerkosten van het nachttreinen- net zijn overigens niet zo erg groot. Extra investeringen in materieel zijn nauwelijks nodig. De extra kosten vloeien voornamelijk voort uit het feit dat men 's nachts meer mankracht op de been moet bren gen. Om zo min mogelijk mensen in te hoeven schakelen zijn 's nachts alleen op Schiphol en in Rotterdam de loketten open. El ders moet men kaartjes kopen in de trein bij de conducteur. Het is trouwens niet de eerste keer dat NS nachttreinen laat rij den. In de jaren dertig was er ook al een nachtnet vanuit de Randstad naar noord en zuid Nederland. Daar was letterlijk een goede markt voor: Vooral kooplieden die zeer vroeg ergens in het land op de markt moesten staan maakten van de nachttreinen gretig gebruik. Na de oorlog werd de nachttrein uitge rangeerd omdat er vanwege de snel oprukkende auto geen em plooi meer voor was. DEN HAAG (ANP) - „Een aardig begin, maar de koffieprijs kan nog zeker met ruim twee kwartjes orri- laag", zo reageert een woordvoer der van de Consumentenbond op de gisteren door Douwe Egberts en andere koffieleveranciers aange kondigde prijsverlagingen. De Consumentenbond wijst er op dat de prijsstijgingen in januari (65 cent) en april (50 cent) niet reëel waren. De dollarkoers en de grond- stofprijzen gaven daar volgens de bond geen aanleiding voormarkt gegevens. Een woordvoerder van Konsu- menten Kontakt noemt de huidige verlaging een weerspiegeling van de daling van de grondstofprijzen en is nu het wachten op de maand juli. „Dan is het winter in Brazilië. Als het daar niet vriest, dalen de koffieprijzen". Overigens is de prijsdaling volgens KK vooral in gegeven door het feit dat Douwe Egberts nogal wat terrein verloor. „Veel mensen overstapten op de goedkopere winkelmerken die ze ker niet van mindere kwaliteit zijn, zo is gebleken uit door ons uitge voerd onderzoek". MONNICKENDAM - De ontwik keling van waterplanten in het IJs- selmeer is in de loop der jaren zo hevig geworden, dat de waterspor ters zijn bootje op sommige plaat- r vooruit krijgt. UTRECHT (GPD) - Vanaf volgen de week zijn er bij het chemisch- farmaceutische concern Akzo Ne- PARIJS/DETROIT (DPA/ANP/Rtr) - Het Franse hem wel worden versneld. staatsautoconcern Peugeot SA heeft vorig jaar i kele jaren van forse verliezen een winst gemaakt v 543 miljoen frank, ongeveer 191 miljoen gulden, heeft het concern gisteren bekend gemaakt. In 1984 Brink/Molyn Het verf- en inktbedrijf Brink/ Molyn in Groot Ammers houdt met éen serieuze gegadigde be sprekingen die kunnen leiden tot een bod op het gehele geplaatste aandelenkapitaal van Brink/Mo lyn. In de loop van deze week zul len nadere mededelingen worden gedaan. Vorig jaar heeft Brink/Mo lyn een verlies geleden van ruim f23 miljoen. Het enige bestuurslid, ir. W. Brink, verdween van het to neel wegens onoverbrugbare ver schillen van mening met r het beleid. DEN HAAG (ANP) - Dat deel van het laadvermogen van de Nederlandse vrachtauto's dat niet kan worden gebruikt we gens gebrek aan opdrachten, heeft de bedrijfstak wegtrans port in 1985 aan afschrijving en renteverlies van honderd mil joen gulden gekost. Dat schrijft de commissie Vervoervergun- ningen in een gisteren versche nen rapport over het 'onbeperkt ongeregeld goederenvervoer over de weg'. De sector onbeperkt ongere geld vervoer bestaat uit trans portbedrijven die goederen op nauwelijks Om de wildgroei aan te pakken heeft Rijkswaterstaat gisteren een 'watermaaier' getest op de Gouw zee bij Monnickendam. De overda- dat de positie van Noorwegen als dige groei van waterplanten wordt westerse bondgenoot zeker een rol onder meer toegeschreven aan de heeft gespeeld. Van Amerikaanse lozing van fosfaten via het afval- zijde is in het verleden herhaalde- water. De watersporters zijn daar derland (23.600 werknemers) sta lij k op dit politieke aspect gewe- overigens zelf mede-veroorzaker kingen en andere vormen van ac- zen. van (foto Anefo) ties te verwachten, wanneer de di- rectie niet voor vrijdagmorgen 6 ju ni op zes uur met nieuwe, concrete voorstellen is gekomen om een nieuwe cao af te sluiten. Dat hebben kaderleden van de Industriebond FNV maandag in Utrecht besloten, nadat de leden van de bond onlangs het cao-resul taat bij het chemisch concern van de hand wezen. Van de 785 leden van de Industriebond FNV die de vergaderingen bezochten stemden er 635 tegen het eindbod van Akzo, dat de bond neutraal aan zijn leden had voorgelegd. Dat eindbod, dat op 7 mei aan de bonden werd meegegeven, bevatte geen concrete afspraken over de invoering van een 36-urige werk week. Tijdens de ledenvergaderin gen is gebleken dat de achterban van de Industriebond FNV dat niet pikt en vindt dat er toch een 36- urige werkweek moet komen. De voorstellen van Akzo voor loons verhogingen en eenmalige uitke- 'zün'disl ringen vinden de leden bovendien onvoldoende. „Akzo heeft dan wel gezegd dat er op dit moment niet meer te halen valt en dat herope nen van de onderhandelingen geen zin heeft, onze kaderleden zeggen: Akzo heeft een riante winstpositie en dat geld moet je niet laten zit ten", aldus een FNV-woordvoer- der. Alle leden bleken op de vak bondsvergaderingen bovendien bezwaar te hebben tegen het plan, de vut-gerechtigde leeftijd alleen voor de laagste functies te verla gen. Bovendien zou, aldus de le den, de vijf-ploegendienst bij het bedryf volledig en voor alle be drijfsonderdelen moeten wordèn ingevoerd. Nu kent Akzo nog een gecombineerde vier-vijf-ploegen- dienst, die het bedrijf slechts ge deeltelijk in een vijfploegendienst wil omzetten. Woordvoerder M. Overdiep van Akzo liet weten dat de Akzo-direc- tie de stellingname van de Indus triebond FNV wil bestuderen, al vorens te reageren. „Akzo vindt dat er een goed bod op tafel ligt. Heropenen van de besprekingen heeft weinig zin, omdat alle onder handelaars na de laatste onderhan delingen hebben verklaard dat dit het maximaal haalbare was. Een staking zou niet alleen uiterst ver velend zijn, er is bovendien geen reden toe", aldus Overdiep. Akzo voelt er weinig voor een cao-ak koord met alleen de bonden voor hoger personeel, zoals de Vereni ging van Hoger Akzo-personeel heeft geopperd. „Dat zou zeer slecht zijn voor de onderlinge ver houdingen", aldus Overdiep. In Detroit heeft de Amerikaanse autofabrikant Chrysler laten weten zijn belang van 12,5 procent in Peugeot (Talbot) te zullen verkopen. De verkoop er- moet ongeveer 275 miljoen dollar opbrengen en leed de autofabrikant nog een verlies van 204 miljoen het geld zal worden gebruikt voor uitbreiding frank, 72 mRjoen gulden. Vanaf 1981 heeft Peugeot ~j de rode cijfers verkeerd. Peugeot-Talbot heeft vorig jaar wagens verkocht, tien procent mi marktaandeel in Frankrijk ging van 12,9 naar veertien Europese activiteiten aan Peugeot, procent. De export groeide met vijftien procent tot - activiteiten van Chrysler in Noord-Amerika. Chrysler heeft de 1,8 miljoen aandelen Peugeot sinds 1978 in Frankrijk 296.800 bezit. Toen verkeerde het Amerikaanse autoconcern dan in 1984. Het in grote financiële moeilijkheden en het verkocht zijn Behalve de aandelen maakte het recht om nog eens 304.350 auto's, 55 procent van de produktie. Jacques 575.000 aandelen te kopen deel uit van de transactie. Calvet, voorzitter van de raad van bestuur van Peu- De verkoop van de aandelen Peugeot zal geen gevol- geot, verklaarde dat 1985 een belangrijke stap is ge- gen hebben voor de commerciële banden tussen de weest op de weg naar de gezondmaking van zijn con- twee autoconcerns. Zo verkoopt Chrysler cern. De voorspoedige ontwikkeling moet volgens tributienet Peugeots in Canada. bestelling vervoeren in tegen stelling tot lijndiensten. Het leeuwedeel van het goederenver voer vindt op deze manier plaats. Deze bedrijfstak kampt al jaren met een teveel aan laadvermo gen (vrachtwagens). In 1985 Aalsmeer Leden-telers van de Bloemenvei ling Aalsmeer (VBA) krijgen 2,4 miljoen gulden terug over 1985. Het provisiepercentage dat de le den over hun omzet aan de veiling afdragen komt daarmee op 4,3 pro cent. De rest, 5,2 mijjoen gulden, van het batig saldo dat de veiling vorig jaar heeft behaald wordt toe gevoegd aan de algemene reserve, zo blijkt uit jaarverslag. De VBA heeft vorig jaar een omzet behaald van 1,4 miljard gulden. Over de eerste vijf maanden van dit jaar werd aan bloemen en planten voor een bedrag van 750 miljoen gulden omgezet. Dat is 5,9 procent meer in vergelijking met vorig jaar. In- en uitvoer De omvang van de goederenin- voer door ons land lag in de eerste AMSTERDAM - De Amsterdamse vende Amerikanen valt van de Eu- eersteklas hotels gaan komende ropese toerist niet zo gek veel te maanden een tarievenslag voeren verwachten. Tenminste niet op Europese toeristen in hun dan korte termijn. Het NBT heeft als prognose dat er slechts een heel ichte stijging te verwachten in dat het massaal wegblijven deel van het toerisme en voorziet dat vooral de dure hotels klappen krijgen. „Het beeld van de gemid- Leidschendam^s delde Amerikaanse toerist is dat van een iemand die financieel m redelijke doen is en die categorie komen. Dat blijkt uit gepubliceer- fan^uS^ zocht'met de Sunstige dollarkoers, het CBS. In 1985 een terugganTvanM procent Eu- graag de duurdere hotels uit. Het sieeg ae invoer ten opzichte van rooees Mzien valt hoT dan "noe w 1984 nog met zeven, de uitvoer met ^Sd™ en Italië en Spanje hebben te ma ken met een terugval van 60 tot 70 procent aan Amerikaanse toeris- WpffffffPtfnniH f*p1H ten. En het Europees gemiddelde vv C6&6*=6UU1U 6eAU is 40 procent. Niettemin hebben we berekend dat het de Nederland se economie zeker zo'n 250 miljoen gulden aan inkomsten scheelt", al dus een woordvoerder steeg die overcapaciteit met bij na tien procent tot ruim 70.000 ton. Die stijging is uitsluitend opgetreden bij bedrijven die ge specialiseerd zijn in bepaalde transporten. Bij de bedrijven die van alles vervoeren, is de overcapaciteit afgenomen. Dat geldt ook voor de kleinere transportbedrijven. De toeneming van het overschot aan laadvermogen heeft boven dien plaatsgevonden in het wes ten en het zuiden. In het noorden en oosten van Nederland is de overcapaciteit flink gedaald. Akzo biedt eenmalige uitkerin gen van twee en anderhalf procent, respectievelijk over dit en volgend jaar. Bovendien wil het bedrijf de salarissen op 1 oktober 1986 en op 1 oktober 1987 met 1 procent ver hogen. De Industriebond FNV wil op 1 april een structurele loonsver hoging van 1,5 procent en op 1 juli een eenmalige winstuitkering van 2 procent. te aan het voltallig personeel van het overgenomen bedrijf en wor den door de opgelopen loonschuld afgeschrikt. Resultaat is dat het be trokken (failliete) bedrijf toch maar wordt geliquideerd en alle werkne mers worden ontslagen. Om een einde te maken aan deze onverkwikkelijke gang van zaken, besloot minister Korthals Altes de SER hierover om advies te vragen. Deze schreef de minister dat de ar tikelen wel kunnen worden toege past bij normale overgang van een onderneming, maar dat dit niet het geval moet zijn als er sprake is van overgang van een failliete onderne ming. Het zou volgens de SER on juist zijn als aan de koop van een failliet bedrijf dezelfde gevolgen worden verbonden als aan de over gang van een gezonde onderne ming. DEN HAAG (ANP) - Iemand die een failliet bedrijf overneemt, hoeft de werknemers niet van rechtswege mee over te nemen. Ook hoeft hij de bedrijfsverenigin gen geen loonschuld terug te beta len. Het Kabinet heeft dit op advies van de Sociaal Economische Raad (SER) besloten, zo heeft een woordvoerster van het ministerie van Justitie meegedeeld. Vanaf 1981 gaat het Burgerlijk Wetboek (BW) er van uit dat de rechten en plichten uit arbeids overeenkomst van de werknemers door de overgang van de onderne ming ook van rechtswege over gaan op de verkrijger van die on derneming. Ook de loonschulden die voor de overgang zijn opge bouwd gaan mee. Dit gebeurde in 1981 om het BW (artikelen 1639aa tot en met 1639dd) aan de Europe se Richtlijn (van 14 februari 1977) aan te passen. In de praktijk blijken de artike len niet te werken. Potentiële over nemers hebben vaak geen behoef- procent lager dan in dezelfde pe riode van 1985, voornamelijk door minder grond- en hulpstoffenin- danig afgeprijsde kamers te krij- Het volume van de uitvoer gen. Die tarievenoorlog is het ge volg Amerikaanse toeristen. daalde met ruim een procent, namelijk door de daling van de aardgasexport. De prijsdalingen (door de goedkopere olie en dollar) vwi iW_,xollIC X11 die zich het eerste kwartaal voor- de verwachting dat dit jaar ruim deden, zyn in 30 jaar met voorge- 200.000 Amerikaanse toeristen komen. Dat b,- A 4|jj de cijfers steeg de invoer ten opzichte 1 vijf procent. Cadmium Uit voorlopige resultaten van een nog lopend onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne in Biltho- ven blijkt dat vijftien procent van de 137 onderzochte kunststofpro- low budget toerisme uit de Ver enigde Staten is in percenten vrij klein en die categorie laat zich ook niet zo bang maken". dukten teveel (milieugevaarlijk) NBT, desgevraagd, cadmium bevat. In verband met de instorting van de Amerikaanse markt heeft het NBT een grootscheepse promotie campagne in Amerika, gericht op het de individuele Amerikaan stopge zet. „We zijn van mening dat zoiets Als compensatie voor de wegbiij- in de huidige situatie weggegooid geld is. Die Amerikaan gelooft een Europeaan toch niet als hij be weert dat het hier volkomen veilig is. Het accent van de werving heb ben we gelegd op de reisagenten en de vakpers. We denken dat die op dit moment heel wat meer over redingskracht hebben op de Ame rikaanse toerist". De zeven vijfsterrenhotels in Amsterdam hebben al, in samen werking met de VVV, een arrange ment uitgewerkt, waarbij de toerist een gereduceerde beddenprijs krijgt, plus gratis rondvaart en an dere attrakties. Herman ter Balkt, woordvoerder van de Amsterdam se VW: „Globaal gaat het om een prijs die neerkomt op 150 gulden per persoon voor ongeacht wat voor kamer. Er zit dan wel een toe slag bü voor een eenpersoonska mer, dus misschien is het correcter om te spreken van driehonderd gulden per kamer. Een kamer in zo'n vijf sterren hotel is doorgaans rond de vierhonderd gulden". Toch zijn het niet de dure hotels die zich de meeste zorgen maken, zoals blijkt uit de relativerende woorden van directeur Langereis van het Sonesta: „We hebben wat die Amerikaanse markt betreft na tuurlijk gouden tijden gehad. En een teruggang was dan ook wel voorzien. Al was het niet in deze mate. Daarom ook zijn we ons al langer aan het concentreren op an dere delen van die toeristenmarkt. Vooral in Europa". Klantenroof Hij geeft toe dat het wegblijven van de dollarkrachtige Amerikaan se toerist zijn sporen nalaat. „Maar als Sonesta-hotel moeten we het vooral van de congressen en zaken lieden moet hebben en die catego rie is iets minder kwetsbaar voor de paniekverhalen in Amerika. Niettenmin denk ik dat we een te genvaller zullen hebben deze zo mer over de hele linie van zo'n elf procent". Bij de iets minder luxe Motels is echter wel grote Onrust ontstaan, nu de 'grote zeven' op hun terrein komen. „Niet alleen duiken ze met hun tarieven tot een concurrerend niveau, maar bovendien proberen ze een greep op onze markt te krij gen", aldus de directeur van Die Port van Cleve. Een uitgesproken toeristvriendelijk hotel als Spaan der in Volendam spreekt zelfs van 'klantenroof. Behalve de hotellerie lijdt ook de diamanthandel veel schade door het wegblijven van de Amerika nen. Diamantair Fred Stoeltie van Holshuysen en Stoeltie spreekt van een regelrechte ramp voor de diamanthandel. „Wij hebben hier te maken met een omzetdaling van bijna 50 procent. Al moet ik er eer lijkheidshalve bij zeggen dat we vorig jaar een uitzonderlijk goed jaar hadden. „De diamanthandel deed bij uitstek zaken met Ameri kanen door de voor de Amerika nen zo gunstige dollarkoers". Overigens is de SER-uitspraak conform aan een uitspraak van het Europese Hof van Justitie (februa ri) en drie recente uitspraken van de Nederlandse Centrale Raad van Beroep. AMSTERDAM (ANP) - Het ongekend hoge niveau van de koersen op de Am sterdamse efTectenbeurs is vanmorgen wat afgebrokkeld, nadat zich maan dagmiddag al een daling aandiende. Een onzeker Wall Street, maar vooral een flink lagere dollar drukten de koersen. De aandelen gaven over de volle breedte prijs, maar van een echte koersval was geen sprake. De internationale aandelen moesten uiteraard terug. Koninklijke Olie bleef daarbij echter zeer dicht bij de slot- koers van maandag. Unilever raakte een rijksdaalder kwijt, na er maandag nog drie gewonnen te hebben. Akzo had tegen het middaguur nog i" 2,20 prijsgegeven op f 172.30. Hoogovens twee gulden op I 112,20 en KLM zeven dubbeltjes op f 51,30. Op de obligatiemarkt noteerden en kele staatsleningen tot een half punt lager. De Friesch Groningsche Hypo theekbank raakte op f 41,10 de koers stijging van maandag helemaal kwijt. Stad Rotterdam verloor f 1,50 na de winst van een rijksdaalder op de voor gaande dag. Amev, Nationale Neder landen en Aegon gaven echter met da lingen van meer dan een gulden even eens gevoelig prijs. Ahold, Fokker en Heineken gingen eveneens terug. Gist Brocades raakte een rijksdaalder kwijt van de maan dag behaalde winst, maar Pakhoed kwam acht dubbeltjes in herstel op f 54.30. Op de lokale markt kwam de handel slechts moeizaam op gang cn tekende zich eveneens een lichte daling af. Hol land Sea Search ging echter 17 cent omhoog op f2.95 en dat is zelfs voor dit grillige fonds je veel.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9