Parijs beperkt zout-lozingen stoutenbeek 'Kernenergie geen luxe' Touwtrekken om centrale in Hamm Bij Stoutenbeek Contadora-verdrag op de lange baan Frankrijk: bovengrondse opslag Sporen van drugshandel in Egyptische oudheid Rijkswacht schiet wilde schutter dood Leden actiegroep op dak Westduitse kerncentrale DINSDAG 3 JUNI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS - Frankrijk zal er in januari 1987 mee beginnen uit het afval van de kalimijnen in de Elzas 20 kilogram zout per seconde buiten de Rijn te houden. Hiermee wordt voldaan aan een van de voorwaarden zoals die voorkomen in het Nederlands-Franse Rijnzoutver- drag, dat na een jarenlange martelgang ten slotte tot uitvoering lijkt te komen. ATHENE (AP) - In een 3.500 jaar oude kruik uit Cyprus zijn sporen opium gevonden die erop wijzen *dat de oudheid een bloeiende drugshandel kende in het oostelijk deel van de Middellandse Zee. In Egypte en Syrië zijn tientallen van dergelijke aarden kruikjes ge vonden uit het eind van de Brons tijd (1600-1100 v. Chr.). Ze hebben een opvallende vorm die doet den- j ken aan een omgekeerde papaver- bol. Hieruit kan men opmaken dat de kruikjes speciaal voor het ver voer van opium werden gebruikt. 'De kruik die ik heb onderzocht had vier verticale strepen in reliëf de Evans, die doceert aan de buitenkant. Waarschijnlijk nische Hogeschool bedoeld als nabootsing van de ker ven die je in de papaverbol maakt om de witte hars eruit te laten sij pelen,' vertelde onderzoeker John Evans. Voor het onderzoek werden klei ne scherven van de kruik fijn ge- malen en vervolgens met een op losmiddel bewerkt om organische bestanddelen te isoleren die in het aardewerk konden zitten. Resten olie en hars, die in kruiken werden vervoerd, dringen door tot in de klei van het aardewerk en blijven daar eeuwenlang bewaard, vertel- in de Tech- Londen. Evans wist uit de verpulverde scherven een hoeveelheid residu te halen die net op een speldeknop zou passen. Maar door de moderne wetenschap kan men zelfs van zo'n minitieuze hoeveelheid nog de chemische samenstelling bepalen. Uit testen bleek dat het residu opium en olijfolie bevatte. Niet vastgesteld kon worden of de opium als een tinctuur in de olijfo lie werd getransporteerd, of dat de kruik later eenvoudig weer voor het vervoer van olijfolie was ge bruikt. Aardewerken kruiken voor het vervoer van kostbare waren als wijn, olie, mirre en wierookharsen, werden in de Mediterrane oudheid vaak opnieuw gebruikt. Testen met andere opiumkruik jes kunnen misschien antwoord geven op de vraag of er opium-con centraten mee werden vervoerd, mogelijk voor gebruik bij rites, of een zwakkere oplossing voor ge neeskundig gebruik. In een heilig dom uit het eind van de Bronstijd op Kreta is een aarden beeldje ge vonden van een godin wier hoofd tooi bestond uit papaverbollen. Sommige geleerden denken dat de eilandbewoners bij heilige rites opium en cannabis gebruikten. In oude Egyptische handboeken voor de geneeskunst wordt opium aan geraden voor de behandeling van kwalen van de hoofdhuid en als pijnstiller voor gewonde krijgslie den. De moderne pijnstiller morfi ne is een derivaat van opium. Een Australische deskundige op het gebied van Cyprisch aarde werk, Robert Merrillees, vertelde dat in Egypte kruikjes zijn gevon den in de graftombe van kinderen. Hij veronderstelt dat huilende kin deren zoet werden gehouden met een mengsel van honing en opium. Anders dan in het verdrag tussen Nederland en Frankrijk is afge sproken zal het zout niet in de grond worden geinjecteerd, maar zullen er bovengrondse zoutber- gen van worden gevormd. Op de gisteren en vandaag in Pa rijs gehouden 51ste plenaire zitting door Rudolph Bakker van de internatinale Rijncommis sie werd het nieuws van de Franse plannen bekend gemaakt. Afgelo pen woensdag had premier Chirac in een telefoongesprek met pre mier Lubbers verteld wat de Fran se plannen waren, nadat via diplo matieke weg er op was aangedron gen dat Franrijk zou laten weten wat het nu precies van plan was te doen tegen de tijd dat de contrac tuele datum van 5 januari 1987 zou aanbreken. Buitenland kort De Nederlandse delegatie op de vergadering van de Rijncommissie liet gistermiddag weten dat de Fransen van 'politieke moed' had den getuigd om het Rjjnzoutver- drag te ondertekenen, om dat zij wisten 'wat hen te wachten stond'. Zoals dat ook met zijn voorgangers het geval was, staat eerste minister Chirac in de kwestie van het Rijn- zoutverdrag met de rug tegen de muur. Vier afgevaardigden van de RPR die hij aanvoert komen uit de Elzas, terwijl de regeringsmeerder heid in het parlement uit niet meer dan drie tot vier stemmen bestaat. gen genomen met de versie van de uitvoering van het verdrag, zoals die in het telefoongesprek tussen de eerste ministers Chirac en Lub bers tot uitdrukking kwam. 'Voor lopig laat Nederland de Franse partners de vrijheid voor de lozing hun eigen oplossing te zoeken, on der voorbehoud van de rechten die haar uit het verdrag toekomen'. Mi nister voor waterstaat en transport Smit-Kroes heeft verklaard dat het verdrag dan wel niet naar de de let ter, maar dan toch naar de geest wordt uitgevoerd. In een volgende fase van het verdrag zal niet 20 kilo Chirac zal zqn volgelingen uit de zout, maar 60 kilo per seconde uit de Rijn moeten worden weggehou den. Over dit verschil van 40 kilo is niet bepaald dat het dient te wor- Tegelijkertijd valt niet over het den geïnjecteerd. Alle mogelijkhe- hoofd te zien dat het Rijnzoutver- den voor de lozing staan daar nog drag - waarbij Frankrijk zich heeft open. verplicht het lozen van afvalzout uit de Elzasser kalimijnen dras tisch te beperken - door de toen malige bij de onderhandelingen betrokken minister was onderte kend, dat het parlement het ver drag had geratificeerd en dat presi dent Mitterrand tijdens zyn officië le bezoek aan Nederland had ver klaard dat 'het verdrag op mijn ere woord zal worden uitgevoerd'. Raffinaderij Van Nederlandse kant i Afghaanse hasj Dealers in San Francisco en om geving brengen hasjies op de markt met het stempel van het Af ghaanse verzet en de leuze 'Blow Rusland weg'. Volgens de San Francisco Chronicle gaal het niet om een initiatief van plaatselijke handelaars, maar bleek de partij hasj bij aankomst per schip reeds merk en tekst. Het GENEVE (AP) - De directeur Uit de Elzas was opnieuw de mo gelijkheid geopperd het uit de Rijn weggehouden zout-afval te verwer ken in speciaal te bouwen zout-raf- finaderijen en er is gesuggereerd dat een deel van het zout naar een al bestaande raffinaderij in het Bel gische Tessenderloo zou gaan. De uitvoerbaarheid van het voor stel lijkt echter nihil. Europa gaat al aan zijn zoutproduktie ten on der, terwijl grote zout-concerns als de Akzo en de 'Salins du Midi' niet van zins zullen zijn hun monopo lie-positie op te geven. WARSCHAU - Terwijl het Poolse partij-orgaan Tribuna Ludu meld de dat de arrestatie van de onder gedoken leider van de verboden vakbond Solidariteit Bujak op een partijvergadering met applaus werd ontvangen, gingen Polen de straat op om hun ongenoegen met de arrestatie te uiten. Tevens werd gedemonstreerd te gen de Russische kernenergie-poli tiek. Nee tegen besmetting uit de USSR, staat er op het spandoek. (foto AP) merkje toont verder een half-auto- het Internationaal Bureau matisch geweer in het midden en Atoomenergie (IAEA), Hans Blix, onderaan het woord 'Afghanistan'. Volgens de Amerikaanse i tica-politie wordt de hasj niet door bil weliswaar heeft gisteren gezegd dat het onge luk in de kerncentrale van Tsjerno- Rafaël Caro, de voorzitter van het Europees Nucleair Genoot schap, zei dat een ongeluk als in Tsjernobil in West-Europa nooit had kunnen gebeuren door de de grote guerrilla-organisaties op de markt gebracht, maar door 'in- r dat er geen eind zal komen i de uitbreiding van de toepas- dividuele' rebellen die kennelijk sing van kernenergie. Blix zei" dit trachten op deze wijze hun kas te in een openingstoespraak van ENC spekken. '86, een internationale conferentie over kernenergie die op het ogen- r> blik in Genève wordt gehouden. ISOnner Het ongeluk zal er volgens Blix Jelena Bonner, de echtgenote hooguit toe leiden dat de voorspel- van de dissidente Russische kern- bngen over het aandeel dat kern- fysicus Andrei Sacharov, is giste- energie za hebben in de elektric- ren na een verblijf van zes maan- teitsproduktie zullen moeten wor- den in het Westen, teruggekeerd den herzien maar veel landen zijn naar de Sowjet-Unie. Mevrouw j™4 het gebruik van kernenergie Bonner werd op haar vlucht naar betreft al zover gevorderd dat ze Moskou vergezeld door twee leden nie* meer Y_^n deze kunnen te- van het Amerikaanse Huis van Af- ™gkeren. Kernenergie is geen lu- gevaardigden, die meegingen haar 'mensenrechten heid' te beschermen. Op een persconferentie in Milaan behoefte' neen sjin xe d*e we kunnen laten vallen als waardig- een kledingstuk', zei Blix, 'kern energie voorziet in een zeer reële ning. Ook is een wereldwijd net werk nodig dat continu informatie geeft over stralingsniveaus. Blix zei later op een persconfe rentie dat uit de gegevens die de Sowjet-Unie nu dagelijks verstrekt blijkt dat het stralingsniveau in het rampgebied voortdurend daalt. Het ziet er volgens de IAEA-di- recteur niet naar uit dat landen die kernenergie gebruiken zullen in stemmen met verplichte interna tionale controles van hun installa ties. Eerder had Blix in zijn toe spraak de hoop uitgesproken dat meer landen gebruik zullen maken van de nu geldende regeling van vrijwillige onderwerping aan con trole. Steenkool Zowel Blix als de voorzitter van de Britse Centrale Raad voor Elek triciteitsopwekking, Lord Marshall BONN - De strijd tussen de rege- MANAGUA (AFP/Rtr/UPI) - De vijf Middenamerikaanse landen zullen het door de Contadoragroep (Mexico, Colombia, Panama en Ve nezuela) opgestelde vredesverdrag niet op de streefdatum van 6 juni ondertekenen. Dit is gisteren be kendgemaakt door president Vini- cio Cerezo van Venezuela na afloop van een onderhoud met de Ameri kaanse speciale afgevaardigde strengere veiligheidsmaatregelen voor Midden-Amerika, Philip Ha- die in het Westen van kracht zijn. bib. Volgens hem valt er voor het Wes ten ook niet veel te leren uit het ongeluk. Daarentegen hebben des kundigen uit het ongeluk in de reactor op Three Mile Island bij Harrisburg belangrijke lessen ge trokken, die ook hebben geleid tot wijzigingen in kerncentrales in het Westen, aldus Caro. mei afgesproken tijdens de top in Guatemala, aldus Cerezo. Volgens deze regeringsleiders moet eerst overeenstemming bereikt worden over de kwestie van militiare oefe ningen en het bewapeningsvraag stuk in de regio. Hierover lopen de meningen van de vijf deelnemers aan de top uiteen. De Guatemalaanse minister van buitenlandse zaken, Mario Quino- nez, heeft inmiddels bekendge maakt dat hij niet zal deelnemen aan de bijeenkomst met zijn colle ga's uit Midden-Amerika en de Contadoralanden die voor 6 juni is voorzien in Panama. In Managua hebben dertien door Midden-Amerika reizende Ameri kaanse congresleden gisteren een onderhoud gehad met de Nicara guaanse president Daniel Ortega en minister van buitenlandse za ken Miguel D'Escoto. Volgens een van de Amerikanen zijn de me ningsverschillen tussen de Midde namerikaanse leiders over de uit voering van het Contadora-vredes- plan zo groot dat op een spoedige ondertekening niet hoeft te wor den gerekend. BRUSSEL (ANP) - Scherpschut ters van de speciale anti-terreur- eenheid van de Belgische rijks wacht hebben gisteravond een in woner van de Brusselse gemeente Evere doodgeschoten. De man, die kennelijk niet goed bij zinnen was, had zijn woning op de derde etage van een flatgebouw van binnen ge barricadeerd en in brand gestoken. Vanuit de ramen schoot hij met een geweer op alles wat bewoog, ook op de uitgerukte brandweer. Toen de te hulp geroepen Diana- brigade van de'rijkswacht de man telefonisch niet tot rede kon bren gen besloot men de woning binnen te vallen. Op het moment dat de deur werd ingebeukt verscheen de man voor het raam en viel het do delijke schot. Aanvankelijk maakte de rijks wacht bekend dat de man zelf moord had gepleegd, maar op de Belgische televisiejournaals was duidelijk te zien dat hij werd neer geschoten. Meteen na het eerste journaal trok de rijkswacht haar eerder gedane verklaringen in. Er is nog niets bekend over de motieven van het slachtoffer. Ook zijn leeftijd en identiteit zijn nog niet bekendgemaakt. Ruim 200 Russen mogen vertrekken MOSKOU (Rtr) - Meer dan 200 Sowjet-burgers hebben de afgelo pen dagen toestemming gekregen zich bij echtgenoten of familie in de Verenigde Staten te voegen. Dat heeft een Russische functionaris gisteren meegedeeld. Joeri Kasjlev, hoofd van de Sow- jet-delegatie op de vorige week beëindigde CVSE-conferentie over menselijke contacten in Bern, ver klaarde dat aanvankelijk 36 verzoe ken om een uitreisvisum waren in gewilligd. Daarbij waren 119 men sen betrokken. Zondag werden nog eens 35 verzoeken ingewilligd, waarmee het totaal aantal mensen dat mag vertrekken op „meer dan 200" uitkomt. i de 63-jarige Bonner zei eroP te vertrouwen dat de dat zij alleen terugging naar de Russische autoriteiten na het onge- Sowjet-Uhie om zich te herenigen Iul?, dezelfde yeihgheidsanalyse met haar in ballingschap wonende zullen maken als waar men mo- echtgenoot menteel in het Westen mee bezig is. Hij pleitte voor grotere interna tionale samenwerking om te zor gen dat de veiligheidsnormen overal aan dezelfde hoge eisen vol- De Iraakse president Saddam doen, en hij merkte in dit verband Hoessein heeft de doodvonnissen op dat de Sowjet-Unie haar volledi- tegen 10 Egyptenaren omgezet in ge medewerking bij een dergelijke levenslange gevangenisstraf. De samenwerking heeft aangeboden, strafvermindering werd verleend De IAEA zal volgens Blix bin- op verzoek van president Moeba- nenkort met voorstellen komen of Goring, drongen erop aanzien van de ramp in de Sowjet- Unie de verhoudingen niet uit het oog te verliezen. 'De centrales in Tsjernobil produceerden 4000 Me ring van de deelstaat Noordrijn- Westfalen en de exploitant van de hoge temperatuurreactor THTR in Hamm-Üntrop over het ontsnap pen van radio-actief gas op 4 mei gaWatt', zei Blix, 'en als met kolen duurt voort. Het ongeluk is Irak/Egypte rak. De Egyptenaren dood veroordeeld wegens verval sing van documenten. multilaterale verdragen over waarschuwingssystemen na een kernramp en over snelle hulpverle- dezelfde hoeveelheid zbu moeten worden geproduceerd, zou er tij dens de winning en het vervoer ze ker een aantal doden vallen. Door vervuiling zou dood en schade worden toegebracht aan bossen, meren, landen en steden, en een aantal mensen zou door kanker overlijden'. Volgens Lord Marshall moet de industrie meer doen om het publiek ervan te overtuigen dat kernenergie de veiligste energie bron is, en dat we in 'een radio-ac tieve wereld' leven. weer inschakelen, maar de fractie leider van de SPD in Noordijn- Westfalen heeft al aangekondigd zich met alle mogelijke middelen daartegen te zullen verzetten. De SPD regelt in deze deelstaat met absolute meerderheid. SPD-deelstaatminister Jochim- sen, onder wiens verantwoorde lijkheid de THTR valt, heeft nog geen beslissing genomen, maar hij kondigde wel aan dat de reactor niet in bedrijf wordt gesteld voor dat zijn deskundigen het groene licht hebben gegeven. Donderdag debatteert het deelstaatparlement over Tsjernobil en de kernenergie. De verwachting is dat de snelle TT m kweekreactor in Kalkar en de Temperatur-Kernkraft THTR in Hamm de centrale the- schijnlijk het gevolg van menselijk falen. Een werknemer van de cen trale zou per ongeluk een ventiel hebben opengedraaid, waardoor radio-actief helium kon ontsnap pen. door Hans Hoogendijk GmbH wil de centrale vanmiddag ADVERTENTIE AUPING.Een naam in'tslaapkamergebeuren die geen nader betoog behoeft. Functioneel van design, zeer solide uitgevoerd. Auping is slechts één van de vele exclusieve merken die u bij Stoutenbeek aantreft. Een exclusiviteit die kenmerkend is voor Stouten- beeks collectie Totaal Wonen. Van slaapkamers, eethoeken en wandmeu- belenenvloerbedekkingtotadviesvanStou- tenbeekseigen binnenhuisadviseurs bij u thuis Ontdek de exdusieve visie van Stoutenbeek op wonen. In elke stijl en in elke prijsklasse. NET'N TIKKELTJE EIGENZINNIGER Beverwijk: Parallelweg 10. tel. 02510-29033. Leiderdorp: Meubelplein 1, tel. 071-899323. (opening 25 juni 1986) Donderdag koopavond. Maandagochtend gesleten. Artifort Auping 8anzBord Besouw Bulthaup Castle furniture Cor DeSede Fischbacher Durlet Gelderland Hülsta Castelijn Interlübke JA.B. Kendix Koekoek Leolux Miller Montis Musterring M.I.D. Parade Pastoe Ploeg RolfBenz Saporiti jï's zullen zijn in een toespraak van SPD-minister-president en kanselierskandidaat Johannes Rau. Verontruste boeren hebben alle toevoerwegen tot de centrale ge blokkeerd. Zij weigeren te vertrek ken voordat de vergunning voor de centrale is ingetrokken. In Wup- pertal probeerden een paar hon derd radicale kernenergie-tegen standers het stadhuis te bestor men, waar vergaderd werd over de problemen1 rond kerncentrales. De Westduitse regering heeft in middels besloten dat alle 19 kern centrales grondig zullen worden onderzocht op hun veiligheid. Maar voordat dit zal plaatsvinden moeten eerst nog belangrijke gege vens over de ramp in Tsjernobil be schikbaar komen. Dit liet minister van economische zaken Bange- mann (FDP) weten. De regering verlangt verder uitvoerige rappor ten van de deelstaatsregering in Noordrijn-Westfalen en van de ex ploitant van de centrale in Hamm. Scharrelei Intussen demonstreerden bij de hoge temperatuurreactor in Hamm radeloze boeren en pluimveehou ders, die hun produkten niet meer kwijt raken. Een boze pluimvee houder met duizenden onverkoop bare scharreleieren: „We gooien ze hier kapot. We hebben sinds Tsjer nobil niets meer verkocht en nu na dit ongeluk raken we helemaal geen ei meer kwijt. Mijn scharrel- kippen hebben nog geen poot bui ten gezet en toch hebben ze al 300 becquerel. Mijn klanten eisen zui vere produkten en die kan ik nu niet meer garanderen". Consumenten en producenten demonstreren in Hamm tezamen. De alternatieve boeren hebben sinds Tsjernobil hun omzet met de helft terug zien lopen. Op het politieke toneel gaat de strijd tussen de deelstaat en de ex ploitant over de ernst van het onge luk keihard door. De verantwoor delijke deelstaatsminister Jochim- sen blijft erbij dat de exploitant van de centrale verzuimd heeft het ministerie op tijd en volledig op de hoogte te stellen. De exploitant stelt echter dat er wel degelijk op tijd informatie is verstrekt, maar dat het ministerie blijkbaar niet in staat was deze op haar juiste waar de te schatten. Dit wordt weer ten stelligste bestreden door Jochim- sen. De Groenen hebben inmid dels zijn aftreden geëist. De SPD-regering van kanseliers kandidaat Johannes Rau is door het gebeuren in Hamm behoorlijk in de problemen geraakt. De hoge temperatuurreactor, uniek in zijn soort, was jarenlang het troetel kind van de SPD, omdat hier geen uranium of plutonium werd 'ge stookt', maar energie werd opge wekt door snel draaiende grafiet- kogels. De experimentele centrale, die miljarden heeft gekost, zou ook kunnen worden gebruikt voor het vergassen of vloeibaar maken van kolen. Een uitkomst voor de nood lijdende steenkoolmijnen in het Roergebied. Maar de liefde bekoelde lijk nadat de hoge temperatuur reactor experimenteel werd opge start. Sinds deze start in september 1985 hebben zich 21 storingen voorgedaan. Voor zover bekend moest maar liefst zes keer de nood koeling in bedrijf worden gesteld om rampen te voorkomen. Op 23 november dreigde een catastrofe doordat zeven van de 42 kernsta ven die voor de definitieve uitscha keling van de reactor moeten zor gen, bleven steken. Weliswaar kon de reactor toch nog worden uitge schakeld, maar onafhankelijke we tenschappers vrezen dat de uit schakeling mogelijk een keer zal mislukken. Deskundigen van het Ecologisch Instituut van Darmstadt, die het incident in Hamm openbaar maak ten, stellen dat de reactor onbe trouwbaar is. Wegens het ontbre ken van een betrouwbaar uitscha- kelingssyssteem zou een oncontro leerbare grafiet-waterreactie kun nen ontstaan. Er ontbreekt ook een onafhankelijk noodkoelsysteem, zo stelt het Instituut. Een dergelijk systeem zou in het volgende proto type wel ingebouwd worden. Maar volgens een SPD-woordvoerder komt de opvolger van de THTR er zeker niet. „De industriële waarde van dit type reactor is absoluut nul", aldus de SPD-woordvoerder. GEESTHACHT (AP) - Drie le den van de Westduitse actie groep Robin Wood hebben het dak van de kerncentrale van Krümmel bezet. De centrale staat buiten bedrijf in verband met het wisselen van de brand stofstaven. Negen andere leden ketenden zich aan de poort van het gebouw. De actie van Robin Wood is ge richt tegen de onvoldoende be veiliging van de centrale. Vol gens de actiegroep is bij de druk- koepel om de reactor een te zwakke staallegering gebruikt. Ook buurtbewoners hebben klachten ingediend omdat de drukkoepel niet sterk genoeg zal zijn. Hun zaak zal in de loop van deze maand voor de rechter ko men. De centrale werd in 1983 geopend. Het weekblad Der Spiegel meldde deze week dat vrijwel in alle beken en riviertjes in de om geving van de centrale verontrei niging is geconstateerd. Robin Wood voerde verder nog aan dat ook de eenvoud waarmee de actievoerders zich met een kraanwagen op het dak van de centrale konden laten zetten, aantoont dat de beveiliging on voldoende is. "In plaats van leden van Robin Wood had uiteindelijk ook een terreurcommando erin kunnen slagen op het dak te ko men,' zei de milieugroep in een verklaring. 'De veiligheid van Duitse kerncentrales waar de re gering het zo graag over heeft, bestaat niet.'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7