Bouwvereniging na restauratie naar Witte Poortkazerne Werk begint nog dit jaar Sponsorloop jeugd voor Unicef Vertraging FilmNet Tweeduizend jaar oude wand ontdekt in de Stevenshof 'Jeugdwerklozen in teams laten werken' Man met mes bedreigd acliel in vrije tijd Stichting kan groot aantal oude woningen opknappen PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 3 JUNI 1986 LEIDEN - De Woning bouwvereniging Leiden zal haar intrek nemen in de Witte Poortkazerne aan het Noordeinde. Het voormali ge kazernegebouw wordt volgend jaar door de ge meente gerestaureerd. In het ontwerp-programma voor de restauratie van monumenten in de gemeente Leiden heeft het ge meentebestuur hoge prioriteit toe gekend aan de restauratie van de Witte Poortkazerne. Het restaura tieplan is in grote lijnen gereed en is reeds in 1985 ter goedkeuring naar de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg gezonden. Het ligt in de bedoeling voor het einde van dit jaar met het opknappen van het ge bouw te beginnen. Eind 1987 zal het complex, als alles volgens plan verloopt, zijn gerestaureerd. Na voltooiing van de opknap beurt zal de woningbouwvereni ging haar huidige onderkomen aan de Turkooislaan verruilen voor de Witte Poortkazerne. De Woning bouwvereniging Leiden is sinds het samengaan van de Leidse Wo ningstichting met de woningbouw verenigingen De Eensgezindheid en Werkmanswoningen te krap ge huisvest in haar onderkomen aan de Turkooislaan. Bovendien is het de wens van' de woningbouwver eniging op een meer centraal gele gen punt in de stad gehuisvest te zijn. In het verleden is heel wat touw getrokken rond de nieuwe bestem ming van de voormalige kazerne aan het Noordeinde. Tal van instel lingen en muziekverenigingen hebben de afgelopen jaren, al of niet tijdelijk, een onderkomen ge vonden in de Witte Poortkazerne. In het gebouw zijn thans nog ge huisvest het Jongeren Adviescen trum (JAC), de Stichting Ideële Kamerbemiddeling (STIK), de Leidse Vereniging van Popmuzi kanten (LVP), twee duivensport- verenigingen, de spijbelopvang, een visboer en een kunstenaar. Voor de meeste instellingen/bewo ners is reeds nieuwe (tijdelijke) huisvesting gevonden. Twee van de huidige gebruikers van het kazernegebouw zullen na de restauratie terugkeren naar het complex. Het grootste deel van de voormalige tkazerne zal evenwel in gebruik worden genomen door de LEIDEN - In de Leidse Hout wordt zaterdag een sponsorloop voor kinderen van vijf tot en met twaalf jaar gehouden. De op brengst is bestemd voor het kin derfonds van de Verenigde Naties, Unicef, en wordt gebruikt voor de strijd tegen de polio (kinderver lamming). Unicef organiseert deze loop voor de twee keer; de organisatie- Woningbouwvereniging Leiden, bruik zal nemen. De mogelijkheid bestaat dat de wo- Met de opknapbeurt van de Wo ningbouwvereniging in de toe- te Poortkazerne is een bedrag ge- komst het gehele complex in ge- moeid van ruim 3,5 miljoen gul den. De Woningbouwvereniging Leiden zal het gerestaureerde com plex huren van de gemeente Lei den. kosten worden gedragen door de drie Leidse Rotary Clubs. Zij ho pen op een nog hogere opbrengst dan vorig jaar. Toen liepen 750 kin deren 30.000 gulden bijeen. Voor de deelname zijn alle basisscholen in Leiden, Leiderdorp en Oegst- geest benaderd. Kinderen van vijf tot zeven jaar mogen overigens al leen onder begeleiding meedoen. Ook individuele wandelaars kun nen trouwens hun steentje bijdra gen. De loop begint in het sportpark Leidse Hout, ingang Anthonie Duiicklaan, tussen tien en drie uur. In het aangrenzende Leidse Hout- bos is een wandeltocht van vier ki lometer uitgezet. Om de kilometer wordt er gestempeld en op elke stempelplaats is er een attractie. Muzikale medewerking wordt ver leend door de Flora Band uit Rijnsbrg en de drumfanfare Ta- marco uit Leiderdorp. Voor infor matie: J. Driessen (tel. 177499) en mevr. L. de Rooy (141687). LEIDEN - Waarschijnlijk is pas over een tot anderhalve maand abonnee-televisie (ATV) te ontvan gen in Leiden. Aanvankelijk zou dat al op 1 juni moeten gebeuren. Een woordvoerder de ATV-maat- schappij FilmNet stelt dat eerst de uitbreiding van het Leidse kabel net tot 18 kanalen moet zijn vol tooid. En die is om allerlei techni sche redenen met enkele weken vertraagd. Voordat de uitzendin gen in Leiden kunnen beginnen, heeft FilmNet nog enkèle weken nodig om zijn eigen technische voorbereidingen af te ronden. Woordvoerder Hans Herbschleb van FilmNet verklaart dat het be drijf wacht met een grootscheepse reclame-campagne totdat precies duidelijk is wanneer de ATV-uit- zendingen in Leiden kunnen be ginnen. Overigens sluit Herbsch leb niet uit dat de campagne wordt uitgesteld tot na het vakantie-sei zoen. De moeilijkheden die zijn ont staan doordat uitgeversmaatschap pij VNU zich uit FilmNet heeft te ruggetrokken, hebben geen gevol gen voor de invoering van abon nee-televisie in Leiden. FilmNet is op dit moment in onderhandeling met een aantal regio-gemeenten. Herbschleb verwacht dat die on derhandelingen op betrekkelijk korte termijn kunnen worden afge rond. De uitbreiding van het Leidse kabelnet is volgens chef Stadska- bel A.J. van Donzel waarschijnlijk half juni voltooid. Dan zijn ook de uitzendingen van de Europese sa tellietzender Europa-tv duidelijk te ontvangen. Aanbeveling CDJA-Leiden: een soort 'werkplicht' in te stellen. Iedere werkloze, die jonger is dan 25 jaar, moet enkele uren per dag in dienst treden bij een van de jeugdteams. Doet hij of zij dat niet, dan wordt de uitkering stopgezet. Voor het werk krijgen de werklo zen een normaal loon, dat op zijn minst gelijk is aan de uitkering. Het is wel de bedoeling dat de le den van de jeugdteams ingeschre ven blijven als werkzoekende. Volgens Jan-Willem Sap, secre taris van het CDJA, profiteren zo wel de jongeren als de overheid van dit systeem. De werklozen doen werkervaring op, waardoor zij sneller aan een normale baan kunnen komen. En de gemeente kan allerlei werk laten verrichten dat nu misschien blijft liggen. Vol gens Sap zouden de jeugdteams onder meer kunnen worden inge zet bij de bejaardenzorg, het onder wijs, opvang van minderheden en verbetering van het woon- fen leefklimaat. Huiverig Sap geeft toe dat veel mensen bijzonder huiverig staan tegenover de instelling van een werkplicht voof jongeren. "Maar je lost daar mee wel in één klap de jeugdwerk loosheid op", vindt hij. Sap herin nert er aan dat demissionair minis ter van sociale zaken De Koning een soortgelijk plan heeft inge diend. "Wat wij nu willen bereiken is dat dit plan niet jarenlang in de la blijft liggen, maar dat het snel in Leiden wordt ingevoerd". Hij gelooft dat de gemeente Lei den mogelijkheden heeft om deze aanpak zelfstandig in te voeren en dat ze niet hoeft te wachten tot het rijk zijn fiat geeft. Dienstencentrum tijdelijk dicht LEIDEN - Het Dienstencentrum Zuid-Oost is voorlopig gesloten; dit in verband met een verhuizing van de Du Rieustraat 4 naar een ruimte aan de Lorentzkade/ hoek Beyerincklaan. Gedurende de maanden dat het centrum gesloten is, is de project leidster, mevrouw A. van Mil elke werkdag tussen negen uur en tien uur 's ochtends bereikbaar in dien stencentrum 'De Linde' aan de He renstraat 64. Wie haar op een ander tijdstip nodig heeft, kan contact opnemen met het Stedelijk Bureau van de Stichting D.G.B., Hooglandse Kerkgracht 32, telefoon: 123744. LEIDEN - Een Oegstgeestenaar van onbekende leeftijd is gister middag rond kwart voor vijf in de Rembrandtstraat met een mes be dreigd nadat hy een man op z(jn fiets zag rijden en die terug pro beerde te krijgen. De dief kon zo doende ontkomen, maar dumpte voor hy de benen nam de fiets wel in de Groenhazegracht. BLOEMSCHIKKEN - Het Leids kampioenschap bloemschikken is gewonnen door mevrouw C.M. Schild-Wassing. Zy behaalde 70,5 punten. Tweede werd mevrouw F. Rijnsburger met 63,5 punten. De dames P. Lags-v.d. Hoeven en B. Dongelmans-Koelewijn legden be slag op de gedeelde derde plaats. LEIDEN - Een naar schatting tweeduizend jaar oude wand van gevlochten takken, voor zover be kend het eerste bewijs dat de Ste- venshofjespolder in het grijze verleden werd bewoond, is gister middag in dit gebied blootgelegd. Vermoed wordt dat de vondst, die bij graafwerkzaamheden te voor schijn kwam, dateert uit de ijzer tijd. Gemeentearcheoloog Antho nie van Peursen spreekt van een unieke vondst. Zonder nader onderzoek en an dere vondsten is voor Van Peursen moeilijk vast te stellen waar het wandje vandaan komt, of het in derdaad deel heeft uitgemaakt van een woning of optrekje en wie daarin eventueel zou(den) hebben gewoond. Hij houdt het er voorlo pig dat het wandje, 1.40 bij 1.70 me ter, een binnen- of buitenwand is geweest van een woninlye of hut. Gaaf Of de hut ook inderdaad op de plek heeft gestaan waar het wandje is ontdekt, is nog de vraag. Van Peursen vermoedt van niet. Ener zijds omdat de houten wand vrij wel puntgaaf is. Een omgevallen wand zou zeker niet heel zijn ge bleven. De mogelijkheid bestaat dat hij is weggegooid. Of een stuk je meegespoeld met de Rijn, die daar vroeger liep. Niet ver meege spoeld, omdat ook dan het wandje niet intact zou zijn gebleven en daarvoor te groot is. Daaruit con cludeert de archeoloog dan ook dat de vondst wijst op vroege bewo ning van de Stevenshof. Het is de bedoeling dat de vondst, die is aangetroffen op een bouwterrein, morgen verder wordt uitgegraven. Daarbij is enige haast geboden. Het hout begin namelijk nu al - zij het langzaam - te rotten, aangezien het aan zuurstof is bloot gesteld. De kleilaag, waarin de wand lag, heeft de vondst eeuwen lang voor dit verval behoed. "Hèt is moeilijk om er wat zin nigs over te zeggen, omdat er vrij wel niets is waarmee de wand in verband is te brengen", stelt An thonie van Peursen. Uit zijn zak haalt hij twee scherven, die ook bij de graafwerkzaamheden te voor schijn zijn gekomen. "Dit is verder alles wat we hebben gevonden", toont hij de de in modder gehulde overblijfselen van aardewerk. Daaraan valt inderdaad verder niets te zien. Van Peursen schroomt niet om de vondst als toevalstreffer te be- opgegraven. "ben unieke vondstmeent Hij. stempelen. "Als deze geul tien een- veld, hoger dan mag worden 1 timeter verderop was gegraven, dan was dit wandje niet gevon den". De ligging van het houtwerk is voorts ook nog goed voor enige extra vraagtekens. De wand lag on geveer een meter onder het i i overblijfsel uit de AVONDVIERDAAGSE: TACHTIG DEELNEMERS LEIDEN - Een tegenvallend tal van tachtig wandellustigen is gisteren bij de kantine van voetbal club VTL vertrokken om enkele mil limeters van de schoenzolen te slij ten tijdens de 29ste Avondwandel vierdaagse. Volgens voorzitter Groeneschey van de Wandelkring Leiden en Omstreken hebben onge veer 250 scholieren int De Mors het laten afweten: die lopen de wandel vierdaagse volgende week in hun eigen wijk. Hierdoor niet gehinderd gingen de deelnemers, genietend van pri ma wandelweer, richting Voor schoten en terug. Gekozen kon wor den uit afstanden van 5, 10 en 15 kilometer. Vanavond tippelt men richting Zoeterwoude, morgen naar Leiderdorp en donderdag wordt de stad belopen. Een feeste lijke intocht, begeleid door muziek, vormt dan de afsluiting van deze wandelvierdaagse. Op de foto de inschrijving van een aantal deel nemers. (foto Holvast) Duivensport Wedvluchten uit Chartres. De Rijnklievers: 1,2 K. Dokkum en zn.; 3 J. van Leyden; 4, 6 A. de Vries; 5,9 B. van Mil; 7 H. Wester- neng; 8, 10 P. v.d. Wal. De Vriendenclub: 1,2 F. Com- pier; 2,10 R. v.d. Dop; 4 W. Riet kerk; 5 comb. Bodyn-Vinkestein; 6, 7 J. Beekman; 8 W. Vijlbrief; 9 I. Doornik. P.V. Leiderdorp: 1, 2 J. Knij- nenburg; 3 J. van Alphen; 4 comb. Reijka: 5 Dvan Seggelen; 6, 8, 10 E. Broug; 7, 9 H. van Laar. LPC: 1,4. 7.10P.de Haas2 W. Siera; 3 W. Onstenk; 5, 9 F. Gijs- n; 6 J. Pen en zn., 8 J. Staffe len De Blauwkras: 1 R. v.d. Geer; 2, 4, 5, 7 R. Verhoogt; 3 comb. Hou- welingen/Noest; 6, 10 C. v.d. Nieuwendijk; 8,9 P. Landensber- gen. Engels K O heeft voor het seizoen 1986-1987 weer certificaatscur sussen Engels op twee verschil lende niveaus in het talenpakket opgenomen. De toelatingstest voor beide cursussen wordt, naar keuze van de kandidaat, op dins dag 3 juni om 19.00 uur of op vrijdag 6 juni om 10.00 uur in het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 te Leiden afgenomen. Wil men deze cursussen gaan volgen, dan dient men zich zo spoedig moge lijk voor het afleggen van een test bij K&O aan te melden. Tele foon: 071-141141. wacht 1 Ijzertijd. Overigens zyn bij het bouwryp- maken van De Stevenshof, ruim twee jaar geleden, scherven uit de (foto Holvast) Ijzertijd gevonden. Vondsten van aardewerk en steen wezen er toen al op dat daar activiteiten als pot tenbakken, spinnen, weven en het malen van graan hebben plaatsge had. Sporen van bebouwing waren echter nog niet aangetroffen. LEIDEN - Het dagelijks bestuur van het CDJA in Leiden wil dat de gemeente de jeugdwerkloosheid aanpakt door alle werklozen jonger dan 25 jaar te werk te stellen in zo genoemde jeugdteams. In Zweden bestaat een dergelijke aanpak al enige tyd en is volgens het CDJA zeer succesvol. Het CDJA, de jongerenafdeling van het CDA, maakt zich ernstige zorgen over de jeugdwerkloosheid en de sociale gevolgen hiervan. Al eerder lanceerde het bestuur van de afdeling een plan voor het in stellen van een stichting Sleutel werk. Deze stichting, waarvoor het initiatief door de gemeente Leiden zou moeten worden genomen, moet op den duur alle werkloze jongeren in deze stad aan betaald of onbetaald werk helpen. Het plan is nog niet overgeno men door de leden van het CDJA. Velen van hen zijn bang dat een dergelijke stichting bestaande be drijven oneerlijke concurrentie aandoet. Op die manier worden er weliswaar jongeren aan het werk geholpen, maar tegelijkertijd el ders mensen werkloos gemaakt. Het idee van de jeugdteams is een aanvulling op dit eerdere plan. Het CDJA-bestuur stelt voor om Studentenhuisvesting LEIDEN - Dank zij een speciale subsidieregeling van negentig mil joen gulden van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening kan een aantal oudere stu dentenwoningen van de stichting Leidse Studentenhuisvesting in de Leidse binnenstad worden opge knapt. Het 'meidenhuis' aan de Witte Rozenstraat van de stichting is gistermiddag als eerste opgele verd. In totaal zullen de komende tien jaar 3600 wooneenheden wor den verbeterd. Dit huis is het begin van een se rie grote onderhouds- en verbete ringsprojecten van het oude, vaak monumentale, bezit van de stich ting. De operatie is tot stand geko men in samenwerking met de ge meentelijke afdelingen volkshuis vesting en stadsvernieuwing. A.H. Hübben, directeur van de stich ting, noemt het een unieke opera tie. "Nu zullen eindelijk eens mo numenten, die al lang op het lijstje stonden om opgeknapt te worden aan bod komen". Als voorbeeld van een meer "spectaculaire" opknapbeurt noemt Hübben een pand aan de Nieuwsteeg. Volgens de directeur één van de mooiste monumenten. Ongeveer eind oktober wordt dit opgeleverd. "We hebben eerst het makkelijke niet zo grote pand ge nomen aan de Witte Rozenstraat om Wat ervaring mee op te doen", aldus Hübben. Inspraak De huizen krijgen soms extra voorzieningen zoals een douche, keuken en toilet. Ook worden er zonodig voorzieningen voor de brandbeveiliging aangebracht. In de woning aan de Witte Rozen straat is in de tuin een nieuwe schuur gebouwd. "Ongeveer tien In de tuin van het 'meidenhuis' aan de Witte Rozenstraat werd gister middag een toost uitgebracht, omdat de opknapbeurt van dit pand van de Stichting Studentenhuisvesting is voltooid. (foto Holvast) procent van de bestaande kamers wordt opgeofferd om deze verbete ringen aan te brengen. De bewo ners hebben bij de bouwvergade- ringen wel inspraak in de plan nen", zegt Hübben. Op het lijstje staan verder nog panden aan onder meer de Klik- spaanweg, Rijn- en Schiekade en de Morsweg. De bewoners worden aib zij willen gedurende de tyd van de verbouwing, vier tot zes maan den, ondergebracht in andere hui zen van de stichting. De meiden van het huis aan de Witte Rozen straat kunnen na de stoffering in ieder geval weer bezit nemen van hun 'nieuwe' woning. De uitvoe ring van het ontwerp van de archi tect heeft de aannemer in drie maanden tyd klaargespeeld.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4