Steeds Dodelijk ongeluk in lift: waarschuwing en nader onderzoek KOFFIE Onderzoek politie naar betaling demonstranten Mini-container niet van gemeente Bejaardencentrum in Noord niet voor '93 'T IS GELUKT! DINSDAG 3 JUNI 1986 LEIDEN LEIDEN - Bij het dodelijke ongeluk gistermorgen in een van de liften van de studenten flat aan de Pelikaanhof, was geen 'Leidse' mini-container betrokken. De politie heeft dit gistermiddag vastgesteld. Aanvankelijk bestond het vermoeden dat het ongeluk in de lift was gebeurd met één van de mini-containers die onlangs bij wijze van proef door de gemeentelijke reinigingsdienst zijn verspreid in enkele Leidse wijken. De containers - een grote plastic vuilnisbak op wieltjes - zijn echter niet ingezet in dit deel van de stad. En volgens wethouder Fred Kuijers (reiniging) is en was het niet de bedoeling om ze te gebruiken bij flatwoningen. Volgens de politie gaat het wel om een soortgelijk model als de 'Leidse' mini-container, afkomstig van het schoonmaakbedrijf dat de flat schoonhoudt. Het ongeval gebeurde toen de 54- jarige Leidenaar I. Kleijn de 'vuil nisbak' naar beneden wilde bren gen met de - bijzonder smalle - lift in de studentenflat. Terwijl de lift daalde, bleef de scherpe onderkant van de container steken achter een smal richeltje in de liftschacht. De beveiliging reageerde niet. waardoor de lift bleef dalen. De container kantelde en drukte de man dood. Volgens de politie heeft de man zeer zwaar hoofdletsel op gelopen. Hij moet vrijwel onmid dellijk zijn overleden. Het slachtof fer woonde niet aan de Pelikaan hof. Hij was daar om - met de ge leende container - oude kranten op te halen. Koelkast De gemeente Leiden is ge schrokken van het ongeval. Vol gens wethouder Kuijers wil Leiden via een bureau voor lifttechniek en liftbeveiliging en via de woning bouwverenigingen bewoners waarschuwen voor de risico's van dit soort 'halfopen' liften. "Hetzelf de ongeval had kunnen gebeuren als in die kleine lift geen mini-con tainer maar bijvoorbeeld een koel kast of meubilair was vervoerd", stelt hij. Leiden wil tevens andere ge meentebesturen attent maken op het ongeluk. "Hoewel wij de con tainers niet gebruiken bij flatwo ningen, kan het gebeuren dat dat in andere gemeenten wel is ge beurd of gaat gebeuren", aldus Kuijers. Hij wil de waarschuwing laten uitgaan via de leveranciers van de mini-containers. Zoals gezegd doen de mini-con tainers in Leiden slechts dienst in enkele proefwijken: de Stevens hof, delen van het Morskwartier, de Vogel-, Raadsheren- en Boer- haavebuurt, Waardeiland en moge lijk later de Zeeheldenbuurt. Kuij ers overweegt nog of hij ook de be woners van deze wijken op het on geval zal wijzen. Hij gelooft niet dat mensen snel met hun mini-con tainer 'op stap' gaan. Maar hij er kent dat de 'vuilnisbakken' - door dat ze makkelijk kunnen worden verreden - ook voor andere kar weitjes kunnen worden gebruikt. Bijvoorbeeld verhuizingen. Onderzoek De Arbeidsinspectie stelt een on derzoek in naar het ongeval. Dat doet zij samen met het Nederlands Instituut voor Liften (NIVL). Het NIVL is een instelling die de mees te liften elk jaar keurt. Een woord voerder van de Arbeidsinspectie wilde vanmorgen nog geen com mentaar leveren omdat de rappor tage over het ongeval nog niet ge reed was. Overigens had het ongeval niet kunnen gebeuren als de smalle ca bine zelf met deuren had kunnen worden afgesloten, zoals in veel moderne liften het geval is. De mi ni-container had dan immers niet achter het richeltje in de lift schacht kunnen blijven haken. Po- litie-woordvoerder Dick Grave- land geeft liftgebruikers het advies om; wanneer zij dergelijke grote lasten willen vervoeren, de spullen in de lift te zetten en zelf de trap te nemen. Als er dan wat mis gaat, kunnen er zich in elk geval geen Onduidelijkheid over noodzaak Politievoorlichter Dick Graveland rechtsinspecteert samen met een medewerker van de reinigingsdienst de lift waar gisteren het dodelijke ongeval met de mini-container is gebeurd. (foto Holvast) persoonlijke ongelukken voor- doen. De politie geeft fabrikanten het advies de onderkant van de containers minder scherp te ma ken. Het ongeval is ontdekt door een medewerker van het schoonmaak bedrijf. Hij was door een bewoner van de Pelikaanhof gewaarschuwd dat de lift vastzat. De lift werd gis termiddag al weer normaal ge bruikt. Toch zal veel van de bewo ners één luguber detail niet zijn ontgaan: ondanks het feit dat de liftcabine was schoongemaakt, wa ren er nog steeds bloedsporen in aanwezig. DEN HAAG/LEIDEN - Leiden Noord behoeft voor 1993 niet te re kenen op de bouw van een nieuw bejaardentehuis. De provincie heeft aan de Leidse nieuwbouw- plannen (Zijloever) geen voorrang gegeven. Dit blijkt uit het concept- programma voor de bouw van ver zorgingstehuizen 1986 dat gisteren door gedeputeerde J.H. Boone van de provincie Zuid-Holland is be kendgemaakt. Het dagelijks bestuur van de pro vincie zegt wel extra aandacht voor de Leidse plannen te hebben in verband met de problemen van een grotere stad wat betreft een goede spreiding van de voorzienin gen voor bejaarden. Boone zei ove rigens in een toelichting dat de Leidse plannen moeilijk liggen omdat er geen duidelijkheid be staat of het tehuis wel echt nodig is. De gemeente zegt van wel, maar volgens Boone hebben de reeds bestaande tehuizen een andere me ning. In de provincie zal dit jaar met de bouw van slechts een nieuw tehuis worden begonnen. Dat komt in Korendijk. Als gevolg van de bezuinigingen die de afgelopen jaren door het rijk in de bejaardenzorg werden door gevoerd vreest gedeputeerde J.H. Boone van de provincie Zuid-Hol land dat de totale capaciteit van de verzorgingstehuizen in de provin cie zal teruglopen. De provincie probeert evenwel om de norm te handhaven van zeven procent van het aantal bejaarden aan plaatsen in bejaardentehuizen. Er wordt zelfs in tehuizen gezocht naar plaatsruimte om er nieuwe kamers van te maken. Het conceptprogramma 1986 voor de bouw van verzorgingste huizen moet nog worden goedge keurd door de provinciale advies commissie ouderenbeleid en de statencommissie voor sociale za- ken. Symposium criminaliteit LEIDEN - Het Criminologisch In stituut van de Leidse universiteit houdt op donderdag 5 en vrijdag 6 juni in het Doelencomplex aan de Cleveringaplaats een symposium over de oorzaak van misdaad, met als thema 'Explaining Crimes'. Een internationaal gezelschap van hoogleraren zal ingaan op de ach tergronden van crimineel gedrag en in het bijzonder de achtergron den van chronische jeugdcrimina liteit. Wetenschappers van diverse pluimage zullen onderwerpen be handelen als jeugdcriminaliteit, geestelijke stoornissen en crimi neel gedrag en de reactie van het justitiële systeem op de eigen schappen van de delinquent. Ame rikaanse, Engels, Noorse, Canade se en Nederlandse professoren, on der wie prof. W. B.uikhuisen van de Leidse universiteit, woord. Veranderingen GELD BINNENPRET VOOR AZL in busdiensten LEIDEN - De nieuwe NZH-dienst- regeling is deze week van kracht geworden. In het nieuwe busboek je - met Douwe Dabbert op de om slag - staan tamelijk veel verande ringen omdat de NS in Noord-Hol land de treinenloop heeft gewij zigd. Het overgrote deel van de ver trek- en aankomsttijden van de NZH-bussen is daarop aangepast. De voornaamste veranderingen in de regio Den Haag/Leiden: lijn 15/16 - 's ochtends een betere aan sluiting op de treinen en lijn 16 is op zondag vijf minuten verscho ven; lijn 30 - rijdt in de avonduren tot Katwijk Sandtlaan, overstap- mogelijkheid op lijn 31/41; hjn 31/ 41 - tot en met september afwijken de route in Rijnsburg en Katwijk; lijn 40/42 - acht minuten verschui ving in verband met aansluiting op de treinen Leiden richting Den Haag en Amsterdam, overstap Lammenschans N.S. vervalt, zater dag en zondagavond voortaan een halfuurdienst tussen Leiden NS en Noordwijk; lijn 65 - rit 17.00 uur Den Haag-Leiderdorp vervalt; lijn 88 - minutenaanpassing in verband met overstap op lijn 51 bij het Rijn- zichtviaduct; lijn 90 - 's avonds voortaan een uurdienst op het tra ject Wassenaar-Den Haag met ver trek vijf minuten later. EHBO. De vijftien cursisten voor het EHBO-diploma bij de vereniging Peer- ke Donders zijn allen geslaagd. Het zijn: A. Elbertse, J. Guldemond, T. Kroesber- gen, S. Mulkens, J. de Vries-Lentsch, W. van Diepen, C. v.d. Salm, M. Klein, J. Pander, D. Snellenberg, J. Kranenburg, G. Rietkerk. E. Workala, C. van Her waarden en E. de Leeuw. LEIDEN - Binnenpret, de mani festatie die tijdens Pinksteren in de Groenoordhallen werd gehouden met als doel geld bijeen te brengen voor de kinderkliniek van het AZL, heeft beduidend meer opgebracht dan nodig was voor de aanschaf van een spelisolator voor de kin derkliniek, zoals de opzet was. Gis termiddag overhandigde Binnen- pret-woordvoerder Meijer (rechts) namens de organiserende Lions Clubs dertigduizend gulden aan prof. Doorn voor een isolator en daarnaast schonk hij het zieken huis televisietoestellen en cassette recorders ter waarde van vijftien duizend gulden. (foto Holvast) Viswedstrijd in Witte Singel LEIDEN - De Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken houdt zater dag een viswedstrijd voor de jeugd in de Witte Singel. De wedstrijd wordt 's ochtends van negen tot elf uur gehouden. De jongeren die gratis kun nen deelnemen, worden in twee leeftijdsgroepen gesplitst: tien tot en met twaalf jaar en dertien tot en met vijftien jaar. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken, Morsweg 234 (vanavond van zeven tot tien uur) en bij H. Teunissen, Korevaarstraat 37 in Leiden. Plaatsnummers kunnen zaterdagochtend van acht uur af worden afgehaald voor het gebouw van het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Later die dag, om half een, worden de prijzen uitgereikt in zwembad De Zijl. Zondag is er ook in de Witte Singel een viswedstrijd voor ouderen dan zestien jaar. De totale lengte (maatvis) is de inzet hierbij. Voor inlichtin gen en inschrijving kan men terecht bij de firma Parva aan de Heren straat 21 in Leiden, tel. 071-124755. Automobiliste mishandeld op rijksweg LEIDEN - Een 46-jarige vrouw uit Wassenaar is gisteravond rond half acht op de Rijksweg 44 bij de af slag bij Holiday Inn mishandeld door een vooralsnog onbekende man. Zij liep een bloeduitstorting in de mond en een dikke bovenlip op. De vrouw reed met haar auto bij de afslag toen zij plotseling werd gedwongen te stoppen omdat zij werd gesneden door een andere auto, van wie de bestuurder kenne lijk vond dat het te lang duurde voor hij haar kon inhalen. Toen zij het portierraampje voor de op haar afgelopen man opende, kreeg ze een stomp in haar gezicht. Vervol gens pakte de man de sleutels uit het contact en verdween. LEIDEN - De Leidse politie stelt een onderzoek in naar betalingen die zijn verricht aan actievoerders tijdens de opening van het nieuwe politiebureau, vorige maand. Geconstateerd werd dat na af loop van de blokkade van het poli tiebureau, die uitliep op een kort treffen tussen de ruim honderd de monstranten en de ME, briefjes van vijfentwintig gulden werden betaald aan een aantal actievoer ders. Er zijn aanwijzingen dat bij andere demonstraties in den lande, laatstelijk onder meer bij een door actievoerders verstoorde vergade ring van leden van de Centrumpar tij in Kedichem, eveneens betalin gen zijn verricht. De Leidse politie onderzoekt sa men met andere politiekorpsen waar dat allemaal nog meer is ge beurd en waar het geld vandaan komt. Commissaris Mostert van de Leidse politie heeft een en ander gisteravond meegedeeld tijdens een vergadering van de raadscom missie voor algemene en bestuur lijke aangelegenheden. Tolerant PvdA- en WD-raadsleden spra ken in de commissievergadering hun waardering uit voor het "be heerste en uiterst tolerante politie optreden" tijdens de ongeregeld heden rond de openingsfestivitei ten voor het nieuwe politiebureau. Commissaris Mostert zei die com plimenten met gemengde gevoe lens te aanvaarden. Het ingooien van een ruit van het politiebureau, het verbranden van vlaggen en met name het niet op treden daartegen wordt achteraf, door de politiecommissaris, als een "zwarte zijde" van het politie-op- treden aangemerkt. Op het mo ment dat deze zaken gebeurden, beschikte de politie, volgens com missaris Mostert, door een samen loop van omstandigheden niet over voldoende middelen om de daders in de kraag te grijpen. "Dat had wel moeten gebeuren", aldus Mostert. "Met name het verbranden van de vlaggen heeft intern bij de poli tie grote frustraties veroorzaakt. Vooral bij oudere politiefunctiona rissen, voor wie de vlag tijdens hun opleiding van grote symbolische betekenis is geweest, is dat hard aangekomen", aldus de politie commissaris. Mostert zei het niet optreden daartegen als een fout van de politieleiding te beschou- Botsing door jonge eendjes LEIDEN - Omdat hij plotseling remde voor vier overstekende jon ge eendjes, heeft een 44-jarige Al- phenaar gistermorgen rond negen uur een botsing veroorzaakt op Rijksweg 4, ter hoogte van de Eu- ropaweg. Een achter hem rijdende vrachtwagen, bestuurd door een 55-jarige Rotterdammer, kon de remmende auto niet ontwijken en raakte deze aan de linkerachter kant. Vervolgens werd de vracht wagen tegen de vangrail geslin gerd en schoot als gevolg van de klap naar de rechterberm, alwaar hij tot stilstand kwam. De bestuur ders bleven ongedeerd, de eendjes zijn ondanks de manoeuvre van de Alphenaar overreden. Zijn auto werd totaal vernield. Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Janboel Rondom het restaurant 'The Old Corner' op de hoek Kaiserstraat/ Boisotkade is het een beetje een janboel aan het worden. Niet vanwege troep op de stoep of zoiets, integendeel het ziet er aan de voorzijde fris en gezellig uit. Maar met vergunningen en der gelijke zit het nog helemaal niet lekker. Eerst een geheugenopfrisser- Ije: de restaurateur had een bouwplan ingediend, waarbij de afzuiginstallatie van het restau rant binnen door de schoorsteen zou worden gemaakt. Niets aan de hand. Maar de bouwvergun ning was nog niet binnen of de man had een ander plan: de af zuiginstallatie zou aan de achter gevel worden bevestigd. Een buis van 40 centimeter in door snede. Geen fraai gezicht vonden de omwonenden en zij gingen in actie. Ze tekenden bezwaar aan. Die actie resulteerde in twee voorstellen van wethouder Pe ters (ruimtelijke ordening) aan de restaurateur: of hij zou die af zuiginstallatie binnenin de schoorsteen aanbrengen óf hij moest een nieuw bouwplan in dienen om de installatie alsnog aan de achtergevel te bevestigen. De ondernemer koos kennelijk voor dat laatste. Maar hoewel er nog geen vergunning is, draait zijn restaurant al op volle toeren. De omwonenden zijn nu heel boos: "In het Pinksterweekeinde is hij begonnen met bakken en braden. Terwijl er nu nog hele maal geen goede afvoer is. We za ten in de tuin te zonnen, maar de stank was op een gegeven mo ment zo hevig, dat wij maar weg zijn gegaan. Wat ik zo vreemd vind, is dat je voor een café-res taurant een horecavergunning moet hebben. Maar die heeft hij ook niet. Hij heeft slechts verlof om niet-alcoholische dranken te schenken". Er wordt echter lus tig op losgepimpeld in 'The Old Corner'. De bewoners hebben meerma len de politie gebeld, afdeling bijzondere wetten. Maar die jon gens werken niet in het weekein de en ook niet 's nachts. "Ze zijn helemaal niet komen kijken", klagen ze. Janboel (2) "Wanneer er klachten van om wonenden komen, kunnen we in het weekeinde alleen een surveil lancewagen sturen", aldus een woordvoerder van bijzondere wetten van de politie. "Dat is ook gebeurd. Maar daarover wordt gerapporteerd aan de afdeling milieuzaken op het Stadsbouw- huis. Niet aan de omwonenden. We zijn er geregeld mee bezig. Want vorig weekeinde zijn er ook klachten geweest. We controle ren vooral op sluitingstijden en muziek. En of het niet erg riekt in de omgeving". Me dunkt dat het er aardig riekt. Omdat er geen afzuigin stallatie is. Volgens de omwo nenden provoceert de restau ranteigenaar de omwonenden zelfs een beetje: "Vorig weekein de zaten we buiten in de tuin. Kwamen zij naar buiten. En m'n broer maakte juist een opmer king van: "Nou het stinkt hier ontzettend naar die vette walm". Kregen we te horen: "Tja, jullie willen geen pijp, dan maar in de stank". Eigen schuld, dikke bult. Die pijp komt er nu toch. Want ten eerste heeft de restaurateur een wijzigingsbouwplan inge diend compleet mèt pijp tegen de achtergevel. En ambtenaar Dannijs van het Stadsbouwhuis denkt dat er wel een vergunning' voor wordt gegeven. "De Wel standscommissie heeft het plan goedgekeurd. Nu is het verzoek naar het ministerie van wvc. Die vergunning komt er wel. Als al les klopt, en dat doet het, mag je stankoverlast. een bouwvergunning niet tegen houden. We volgen de procedu res zoals het moet". Maar er is toch een goedgekeurd bouwplan zónder die pijp? Dannijs: "Ja, maar dat bouwplan is gemaakt in een tijd dat mensen het nog leuk vonden om rondom een houts koolvuurtje te zitten eten. Dat is inmiddels veranderd en daarom heeft de man een gewijzigd bouwplan ingediend". Hoe het overigens kan dat de restaurateur zonder drankver gunning toch draait, is een geval apart. In het Pinksterweekeinde bakte en schonk hij er, ondanks het gemis van vergunningen, lus tig op los, aldus omwonenden. Na dat weekeinde heeft de poli tie er een eind aan gemaakt. Slechts broodjes, koffie en melk mogen er worden verkocht. "Weet je wat hij nu doet? Hij geeft zogenaamd besloten fees ten in het etablissement. In het weekeinde soms tot half twee 's nachts. En wij vergaan van de stank en de herrie", aldus omwo nenden. Een janboel dus. Janboel (3) Overigens is er afgelopen vrijdag een gesprek tussen de afdeling milieuzaken en wethouder Pe ters geweest. En dat is de tweede reden dat die afvoerbuis er toch komt. Althans tijdelijk mis schien. Want Peters heeft nu be slist dat de buis er mag komen, op risico van de eigenaar. "De vraag was of die buis moest wor den afgemaakt, of dat de ge meente het werk moest laten stil leggen, in afwachting van de pro cedure. Omdat het bezwaar schrift er nog steeds ligt", aldus beleidsmedewerkster Els Visser. "De keus was: of géén pijp, en dan zitten die omwonenden in de stank. Of wèl die pijp, met het ri sico dat de eigenaar hem moet af breken. Toen is besloten om die pijp maar te laten afmaken. Ze ker nu met de zomer, is het an ders geen doen. Maar vermoede lijk eind juni wordt het bezwaar schrift behandeld". En dat de man zonder vergunningen draait? Visser: "Ik heb begrepen dat hij nu een drank- en horeca vergunning krygt. Een hinder wetvergunning is niet nodig. En die procedure over de bouwver gunning loopt nog". Het paard achter de wagen gespannen. Dat vinden de omwonenden: "Kijk, het gaat dus zo: hoewel de man nog helemaal geen vergunning heeft, gaat hij toch steeds een paar dagen open. Dat veroor zaakt overlast, vooral stank. Dan gaan wij klagen. En wat doet de gemeente dan? Die zegt: leg die afvoerbuis maar tijdelijk aan. Op eigen risico. Dat is toch de omge keerde wereld? Trouwens, hij heeft nu een stuk van die buis aangelegd. En het is nog erger dan we dachten. Verschrikkelijk gewoon. Het leek wel alsof hij er zélf van schrok. Want op de teke ning staat zo'n ding als een streepje. Maar in werkelijkheid is het een glimmende, dikke rups die tegen die achtergevels aan- kruipt".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3