'Burgers Wassenaar snel beter informeren' Bewoners: Essenlaan moet 'paradijs' blijven 'Geen begrip voor wat kan en niet kan' Verkeer Laan van Ouderzorg geremd Wassenaar subsidieert ingezameld oud papier Animo zwemvierdaagse valt tegen PAGINA 2 REGIO LEIDEN DINSDAG 3 JUNI 1986 VOORSCHOTEN - Enkele we ken voordat hij naar Alphen aan den Rijn vertrekt, heeft de Voorschotense gemeentesecre taris G.A. de Graaff zijn officië le afscheidsrede uitgesproken. Tussen de vele dankbetuigin gen staat een uithaal naar raadsleden, 'die niet altijd we ten wat ambtenaren kunnen en niet kunnen', en verklaart hij zich 'tegen het uitkleden van de functie van gemeentescreta- Hieronder enkele fragmenten uit de toespraak van de eerste ambte naar. Het eerste heeft een plaatsje gekregen na enkele aangrijpende alinea's over het vertrek: 'Zoals u zonder twijfel menigmaal mij en de Scheidend gemeentesecretaris Voorschoten haalt uit naar raadsleden amotelijke stat'vond te kort schie ten, heb ik sommige van uw beslui ten onjuist geacht, heb ik gevon den dat u geen recht deed aan de inhoud van de stukken, dat u on voldoende had kennis genomen van de inhoud van de stukken, dat u onvoldoende oog had voor de in spanningen die ten grondslag la gen aan stukken. Soms ook vond ik uw belangstelling voor de letter lijke tekst onevenredig groot aan uw belangstelling voor de inhoud van de zaak'. Daartegenover staat weliswaar 'een grote betrokkenheid en een besef van verantwoordelijkheid je gens Voorschoten'. Maar toch mist De Graaff iets: begrip voor wat kan en niet kan. Niet iedereen lijkt te weten dat in het gemeentehuis hard wordt gewerkt, harder dan op 'menig Haags bureel'. De afdeling burgerzaken houdt zich heus niet alleen bezig met huwelijken, zo stelt hij dan ook. 'Niet zelden rolt de ene prioriteit over de andere, afhankelijk van toevallige, soms externe factoren; een recent bezoek op het spreek uur, een stukje in de krant, een wens van de fractie, tegenwind in de commissie', stelt de eerste amb tenaar. Natuurlijk, raadsleden mo gen, nee moéten reageren op signa len uit de samenleving. Maar een beetje begrip is nooit weg. 'Het zou al een heel stuk helpen wanneer ie der raadslid een poosje wethouder zou kunnen zijn', denkt De Graaff. 'Of het afdoende i i of het ook Andere brandende kwestie van De Graaff is de toekomst der ge meentesecretarissen. Volgens de nieuwe gemeentewet hoeft de ge meentesecretaris niet langer de spil te zijn van de ambtelijke orga nisatie. De Voorschotenaar heeft heus geen behoefte aan omschrij vingen als 'hoofd van het ambtelijk apparaat' of 'eerste adviseur van college en raad', maar er moet wel een 'functie in net amotenjK appa raat zijn van waaruit integratie en coördinatie worden geregeld. Dat hoeft niet per se een gemeentese cretaris te zijn, maar wel iemand die diens rol vervult. En daar is meer voor nodig dan iemand die inlichtingen kan inwinnen, sneert hij naar de nieuwe gemeentewet. Voor de Voorschotense vacature van gemeentesecretaris hebben zich twintig tot dertig (mannelijke) kandidaten aangemeld. Na enkele selecties zijn er minder dan vijf overgebleven. Het college van B en W, de raadscommissie voor be stuurszaken, de directeuren van gemeentelijke diensten, de mede zeggenschapsraad en een andere afvaardiging van de ambtelijke staf kijken nu verder. De definitieve voordracht van B en W komt 26 ju ni in de gemeenteraadsvergade ring aan de orde. DINSDAG Leiden s of Beleidsplan voorjaren '86-'90: WASSENAAR - De ge meente Wassenaar dient de voorlichting naar de bur gers toe op korte termijn te verbeteren, zo luidde de boodschap van alle fracties aan B en W, gisteravond tij dens de raadsvergadering waarin het gemeentelijke beleidsplan voor de jaren 1986 tot 1990 aan de orde werd gesteld. In dat plan, door de verschillende partijen omschreven als "een com promis" (WD), "een zeer ambi tieus programma" (CDA) en "een werkbaar geheel" (PvdA), worden tal van punten genoemd waaraan het gemeentebestuur de komende raadsperiode wil gaan werken. Eén van die punten betreft de voorlich ting waarvan letterlijk wordt ge steld dat "er een actiever voorlich tingsbeleid zal worden gereali seerd, waarbij men zich voortdu rend bezint op de effectiviteit van de gebruikte middelen zoals de I Raadhuiskrant". Mooie woorden, alleen "vier jaar geleden stond het precies zo in het toenmalige beleidsplan", aldus ir. A. de Vries (D66). Hij vond dan ook dat Wassenaar "op dit punt niet tot de begroting (medio november) moet wachten". De nieuwe Raad huiskrant, die gisteravond werd gepresenteerd en waarin alle raadsleden uitgebreid worden ge portretteerd, werkte tijdens de raadsvergadering "natuurlijk ont wapenend", aldus de democraat. De burgemeester gaf hierop la chend toe dat De Vries "een goede neus voor dit soort dingen had". VVD-fractievoorzitter Ch.B. Ap- troot constateerde dat de verschil lende partijen nogal uiteenlopende r opvattingen over die voorlichting 4 t minder hanteren. En passant kraakte hy ieis mmaer de gloednieuwe Raadhuiskrant, welke deze week in een oplage van 12.000 exemplaren huis-aan-huis Burgemeester Schoute, die zelf de voorlichting in zijn portefeuille heeft, reageerde op de kritiek met j niet veel meer dan dat "de gemaak te opmerkingen ons bekend voor komen". Wel liet hij naar aanlei ding van een vraag van D'66 weten dat het college er niet over piekert om het spreekrecht tijdens raads- en commissievergaderingen met een tweede termijn uit te breiden tot "een discussierecht". Naast de voorlichting vroegen al le fracties ook aandacht voor de kosten van de diverse punten uit het beleidsplan, iets waarover in het hele stuk met geen woord werd gerept. Met name CDA, PvdA en D66 hebben vóór de verkiezingen herhaaldelijk betoogd dat Wasse- de komende jaren best wel ven aan bijvoorbeeld ïnvesterin- the spider w««.öö-uw. Evangelisch Lutherse kerk - Hoogland se Kerkgracht, Nederlands Madrigaal- koor o.l.v. Henk Brier, 20.15 uur. LVC - Breestraat 66, sportcafé, 20-24 Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Centraal Voorzieningengebouw Univer siteit - Cleveringaplaats, dr. J. Trapman over Erasmus' invloed in Nederland, 18.45-20.15 uur. Fraktiekamer WD - Breestraat 125, spreekuur, 19.15-20 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - vergadering raadscom missie welzijn, 20 uur. Leiderdorp Velocitas-terrein - sportpark De Bloe- merd, start avondvierdaagse, 17.45-19 Milieucentrum - park De Houtkamp, in formatie-avond over vogels, 19.30 uur. Gemeentehuis - vergadering raadscom missie onderwijs, 20 uur. WOENSDAG Leiden Stadsbouwhuis - Langegracht 72, spreekuur verkeersveiligheid, 10.30-12 Kapelzaal K&O-gebouw - kinderfilm- middag, 14.30 uur. Hooglandse kerk - pauze-orgelconcert. 12.30-13 uur. Voorschoten Cultureel Centrum - Pr. Marijkelaan, poppeni tentkarr theater Wellus Nietus met 'De :arromobier, 14.30 v betoogd dat Wa^naar hef i ongeëmancipeerd" vanwege on dermeer het feit dat bij de biogra fieën van de vrouwelijke raadsle den de geboortedata zijn weggela- WASSENAAR - Om het inzamelen de liberaal. Zijn partij 6>ng dan ook ff'8 de komende jaren nog zuinig moet doen. De wethouder, die vol gens H. Goulooze "als een bok op de haverkist zit" liet zich gister avond niet uit over een bepaalde niveau van investeringen die de ge meente jaarlijks zou kunnen doen. "Wassenaar moet investeren maar dat moet Bruin kunnen trek ken. De afgelopen periode hebben we 20 miljoen gulden geïnvesteerd en het is zeer de vraag of we dat de komende vier jaar ook kunnen doen", aldus wethouder Barning. Hij doelde hierbij op de kosten van ondermeer het nieuwe zwembad VOORSCHOTEN - Met de kreet 'Essenlaan moet wandel- en speel- gebied blijven' protesteren flink inleveren. Een woordvoerder van de ge meente ontkent dat de gehele weg 140 Voorschotenaren tegen de ge- wordt verbreed. Wat er by het meentelijke plannen om meer ver keer over de laan te laten gaan grindpad, in het verlengde van de laan, moet wijken is volgens hem het laatste stukje te verbreden. Het nog onduidelijk. Wel is uit onder gaat om een parkachtig terreintje zoek gebleken dat de drie eeuwen met grindpad, ter hoogte van de oude, ongefundeerde boerderij eeuwenoude boerderij 'Oud Woel- niet zal verzakken door extra ver- wijck'. Wanneer achter de laan 25 keer. Het kleine, luxueuze deel van de nieuwbouwwijk Starrenburg naast de boerderij komt, krijgt geen autoverbinding met de rest van de wijk. De druk neemt dan ook niet al te veel toe. oud papier te stimuleren en gaarne akkoord met dit voorstel, 12 miijoen) Deze jnvesterin zicht te krijgen op de ingezamelde dat een "subsidie-achtige aanpak" lzo m"Joen'- ueze "ivestenn- hoeveelheden, geeft de gemeente heeft. Wassenaar voortaan per opgehaal- de kilo minstens drie cent subsi- die. Tot de raadsvergadering van gisteravond sprong ze alleen bij wanneer de prijs voor oud papier onder de zes cent zakte. Wasse- naarse instellingen die het alge meen belang dienen en zonder winstoogmerk bezig zijn, werd zo een opbrengst van zes cent per kilo gegarandeerd. In 1981, 1982, 1983 en 1984 wer den vergoedingen aangevraagd voor respectievelijk 667.000, 570.000, 661.000 en 230.000 kilo in gezameld papier. In de loop van 1984 kwam de marktprijs boven de zes cent, zodat daarna nog nauwe lijks aanspraak is gemaakt op de garantieregeling. Onlangs is de pa- pierprijs weer gezakt naar vijf tot zes cent. De eerste verzoeken om een vergoeding zijn dan ook al bin- De nieuwe regeling kost de ge meente 10.000 gulden extra. Daar tegenover staat dat via het ophalen van oud papier kan worden bezui nigd op de vuilverbranding. De kosten daarvan bedragen momen teel ruim twaalf cent per kilo. Bo vendien levert recycling van oud papier een bijdrage aan het beper ken van de afvalstroom. De WD'er A. Pruijs, die als eni ge het woord voerde over het on derwerp, onderschreef deze B en W-overwegingen. Het voorstel bevordert de doelmatigheid en sti muleert de betrokken instellingen, voerde hij aan. En het is beter een krant van de straat te halen dan hem op de straat te gooien, sprak I UC IdÜII £.0 WU- j ningen komen en de weg 1,5 meter Sn J unL breder wordt, zal dit paradijsje van karakter veranderen, vrezen de buurtbewoners. Ook de rest van| de Essenlaan lijdt onder de aanpas- monc sing, vinden de briefschrijvers die er van uitgaan dat de hele Essen-1 laan wordt verbreed en de hout wallen aan weerszijden van de laan De bewoonster van boerderij 'Oud Woelwijck', de 85-jarige me vrouw De Lange-Van Schaick, kon Kunstadviezen De gemeenteraad gemtremeraaa van Oegst- gen, waarvan je er maar vier hoeft geest heeft de heren A. Labordus mee te doen", 2e„t chef badmeester en M.L. Wurfbain alsmede me- vrouw R. C. Vogel benoemd tot le den van de zogeheten kunstadvies commissie. Het trio zal worden op geroepen deel te nemen aan verga deringen van de raadscommissie financiën, telkens wanneer deze commissie kunst- en kunstvoor werpen bespreekt. ZOETERWOUDE - Slechts 2fo D. Montanus optimistisch. Van- Montanus"Het is moeilijk te zeg- n gisteravond in avond verwacht hij tussen vijf uur gen hoeveel mensen er precies nog en half zeven nog minimaal extra zullen komen, maar het aantal veertig zwemmers extra. deelnemers is in ieder geval minder dan in vorige jaren. Dat komt voor- In de afgelopen jaren kwamen al omdat we een koude maand mei gemiddeld 340 waterliefhebbers op - hebben gehad. Ik zeg altijd maar: de zwemvierdaagse in Zoeterwou- als het hempie gaat plakken, dan de af. Dat zullen er dit jaar waar- komen de mensen", schijnlijk lang niet zoveel zijn. <f0t0 Holvast) het Zoeterwoudse zwembad Nieuweweg te water voor een ivierdaagse. "Vandaag kun nen zich nog nieuwe deelnemers aanmelden. De zwemvierdaagse duurt namelijk in totaal vijf da- Extra stoplicht op drukke weg? LEIDERDORP - Moet er op de Leiderdorpse Persant Snoepweg, ter hoogte van het Essenpark, een extra stoplicht worden neergezet om fietsers en voetgangers de kans te geven veilig(er) over te steken? Over die vraag boog de raadscom missie ruimtelijke ordening zich gisteravond. Maar men kwam er niet helemaal uit. De Persant gnoepweg is een zo geheten hoofdroute in Leiderdorp. Om die reden heeft de gemeentelij ke Werkgroep Verkeer de vraag opgeworpen of er geen stoplichten moeten komen bij de Van Diepe- ningenlaan/het Essenpark, waar een oversteekplaats ligt. De meningen in de commissie ruimtelijke ordening bleken gister avond verdeeld te zijn. CDA-raads- lid mevrouw Schellingerhout beet het spits af door te stellen dat er volgens haar niet zoveel behoefte is aan nog een verkeerslichtenin stallatie. De Waard (WD) was dat groten deels met haar eens. Ouders heb ben een eigen verantwoordelijk heid als het erop aankomt hun kin deren veilig te laten oversteken, betoogde hij. Alleen PvdA-raadslid Molken- boer was voor de komst van een installatie. Waarop D66'er Stam een tussenoplossing aandroeg: laat de oversteekplaats maar helemaal verdwijnen, zodra de felbegeerde fietspaden op de Hoogmadeseweg er eenmaal liggen. Als andere mogelijkheid werd het neerzetten van een knipper licht-installatie genoemd. Daar bleek eigenlijk iedereen wel voor te zijn. De gemeenteraad heeft binnen kort het laatste woord. nooit worden gerustgesteld door dergelijke woorden. Sinds ze op het gemeentehuis de opmerking opving: "Ach, als dat oude mens dood is, slopen we de boerderij bekijkt ze de gemeente kritisch. Haar ervaring is dat wanneer je niet ingrijpt, de zaak vernield is voor je het weet. Zo reden enkele jaren geleden machines over het zanddepot ach ter haar boerderij. Door het trillen kon ze niet eens meer de krant le- zen. Ze stapte op de mannen af en zei dat ze de schade aan de monu mentale boerderij op de maat schappij zou verhalen. Het trillen stopte en ze kreeg de toezegging dat bouwverkeer niet over haar laan zal rijden. Bovendien zullen de bouwers waarschijnlijk niet heien maar werken met schroef- of stortpalen. Spaar het monument, is het motto. Volgens de bewoonster gaat de geschiedenis van de hoeve terug tot ruim voor 1610. In die tijd werd een officieel kaartje uitgegeven door F. Balthasars, met daarop de I boerenhoeve. Recht tegenover de hoeve lag kasteel Middelgeest, dat door de boer werd voorzien van za ken als kaas, (gerookte) worst en j eieren. De muren van dit kasteel, dat in 1890 is afgebroken, zitten nog steeds in de grond. Het puin is daarentegen weg. Bewoners ge bruikten het om huizen te verbou- bachts^ en Baljuwhuis aan "de wen. Ook het voorste gedeelte vanp - Oud-Woelwijck is opgetrokken uit ___r n kasteelpuin. Dit bezorgt de be- De expositie woonster veel overlast Toen ze de die over het werk Vogels Leiderdorp De Vogel werkgroep Hazerswou- de/Koudekerk en omstreken houdt vanavond een informatie bijeenkomst over vogels in het milieu-educatief centrum in park De Houtkamp te Leiderdorp. De aanwezigen kunnen nader kennis maken met een aantal soorten vo gels, die in deze tijd van het jaar in veel Nederlands parken te be luisteren zijn. Aansluitend op de informatie-avond wordt komende zaterdag een excursie gehouden in De Houtkamp. Nadere inlich tingen daarover via de heer Van Eijk, telefoon 893006. Aanvang vanavond half acht. NS komt De Nederlandse Spoorwegen komen naar Warmond en Leider dorp met een informatiewagen. Men kan er met alle mogelijke vragen op het gebied van treinrei zen terecht. De wagen staat mor gen tussen half twee en vier uur, alsmede donderdag van tien tot half één op het pleintje bij de pomp in Warmond. De volgende twee dagen, 6 en 7 juni, bivak keert de wagen op het plein Sta- tendaalder tussen half twee en vier uur. Sportinstuif De gemeente Voorschoten houdt deze maand, in samenwer king met sportschool Goederaad, elke donderdag een sportinstuif voor volwassenen vanaf 25 jaar. Onder het motto 'ga niet onvoor bereid een sportieve vakantie te gemoet' wordt er hard aan de con ditie gewerkt. De avonden begin nen om zeven uur in de sport school aan de Raadhuislaan 43 in Voorschoten. Toegang twee gul den. Stencilprenten Tot 16 juni hangen in het Am- Voorstraat in Voorschoten sten- ilprenten van Mori Yoshitoschi. uit een reeks .an deze kun- woning in 1950 kocht waren de stenaar wordt gehouden. De zes muren verrot en in de kelder stond tig prenten vormen samen een hoog water. Regelmatig zakken verhaal. Aangezien de expositie- dingen in en iedere zaterdag komt ruimte van het Ambachtshuis te i metaalbewerker langs. weinig plaats biedt Toch ligt de hoogbejaarde vrouw prenten, is tot en met 9 juni het niet wakker van de gemeentelijke eerste deel te zien en van 10 tot en plannen: "Je hebt gewoon geen le ven als je je steeds maar zenuwach tig maakt", zegt ze. "En bovendien: ik heb gedaan wat ik kon". met 15 juni het tweede deel. De tentoonstelling is dagelijks van twe tot vijf uur geopend; toegang gratis. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256, A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel 02522-14192, D. Vink. tel. 079-412440. C. Spigt, tel. 02523-76823 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 NABEZORGING Loco-secretaris Aan de Oegstgeester gemeente ambtenaar G. Noordermeeris per 1 juli eervol ontslag verleend. Noor- dermeer zal gebruik maken LEIDERDORP - De Leiderdorpse Laan van Ouderzorg krijgt een an der 'gezicht'. De weg wordt smaller gemaakt om snelrijdend verkeer af en sluipverkeer rich- Waard (WD) kwam met een voor stel om asfalt aan te brengen om zodoende de geluidoverlast in te aangebracht. De gemeente gaat het 'financiële plaatje' tegen het Wethouder Meerburg bekijken, i op i ting Van der Valk Boumanweg te aanbrengen van parkeerhavens op hand dat er meer straten in het 'ontmoedigen'. De breedte gen meter wordt naar ongeveer de Laan van Ouderzorg te zijn: men kan de auto immers stallen in de parkeergarage van het nabijge legen Winkelhof. Leg in plaats van de raadscommis- parkeerhavens maar liever een Vut regeling: Noordermeer is chef meter teruggebracht, van de afdeling algemene zaken en daardoor ook eerste loco-secreta- Aile leden ris. In de vacature die door Noor- A - - dermeers vertrek ontstaat, heeft de d.aar gisteravond voorstander te en hy bleek in die mening te wor- gementeraad voorzien door drs. P. Hordijk tot loco-secretaris te be noemen. ruimtelijke ordening bleken fietspad aan, oordeelde De Waard jr gisteravond voorstander te en hij bleek in die mening te wor- zijn. Men werd het er alleen niet den gesteund door D66'er Stam en over eens of de drukbereden weg PvdA-raadslid Molkenboer. Hoe- ook geasfalteerd moet worden. De wel deze laatste wel een voorbe- dorp zijn die voor asfaltering in aanmerking komen. Bijvoorbeeld de straten waar bussen of vracht auto's doorheen rijden. Wat de par keerhavens betreft: "Niet iedereen wil in die parkeergarage staan. Er zijn nu eenmaal mensen die dat eng vinden", aldus de wethouder. Hij vroeg zich verder af of een fiets- oad niet te duur zou worden. Voorts blijft nog onzeker of het gedeelte bij winkelcentrum Sant horst by de herinrichtingsplannen wordt betrokken. Woordvoerder Kruidenier van de Bewonersver eniging Kwikstaart vroeg daar gis teravond wel om. De vereniging is met name voor asfaltering, omdat de omwonenden nu last hebben van de herrie, geproduceerd door te hard rijdende automobilisten. De gemeenteraad zal op 23 juni uiteindelijk een beslissing nemen over het toekomstige gezicht van de Laan van Ouderzorg. ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per half jaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) 67.45 92.55 134.90 256.90 357.20 1.10 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. abonnementen op giro Damiate Holding BV te zaterdag v 12.00 tot 13.00 u (Nabezorging na REDACTIE Betali 3203571 Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. (071) 123143 REGIOKANTOREN 1 Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB 071) 144941 Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot ■W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel .Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2