A Adriaan Schuurman: overtuiging verklankt PODIUMBLIK Boekje en plaat op de Leidse Orgeldag Muziekschool voor Amnesty Pianorecital van Alicia Zizzo valt tegen Sfeervolle registraties van fotograaf Bas Vroege Oratorium 'Markus een tijding van vreugde' DINSDAG 3 JUNI 1986 KUNST PAGINA 21 der van een zoon, echtgenoot van een begripvolle, beschaafde en beheerste vrouw, schrikt in een droom wakker. Hij realiseert zich, niet als voorheen zijn leven te moeten leven en inrichten door geld op geld te stapelen, beheer sing te tonen over woorden en ge voelens, gematigd te geloven in God, gematigd te genieten en te lijden. Zijn omgeving beschouwt deze nieuwe geestestoestand als een soort waanzin en dat wordt het uiteindelijk ook, een drama dus. Hij zelf ervaart het als een doorbraak, een verschuiving van verlangens, een opluchting. An dere gevoelens maken plaats voor liefde voor zijn zoon; hij raakt gefascineerd door jeugd en schoonheid. Hij verlangt naar zijn zoon als partner en wil diens andere relaties daaraan offeren. Tenslotte vermoordt de vader zijn zoon. Een omgekeerd ko ningsdrama. Redactie Pieter C. Rosier Het Leidse theaterseizoen zit er, nu de trek naar zon en zee weer op gang komt, vrijwel op. Nog even, dan sluit in navolging van het LAK-theater ook de Leidse Schouwburg voor enkele maan den de deuren. Eerst echter nog een reeks voorstellingen door het Leiden English Speaking Thea tre en een optreden van de groep Skamander met Passolini's to neelstuk 'Affabulazione' in het theater aan de Oude Vest. Glass menagerie Het LEST brengt op woens dag-, donderdag- en vrijdag avond 'The glass menagerie' van Tennesse Williams op de schouw burgplanken. Deze Amerikaanse toneelschrijver dringt in een mengeling van droom en werkelijkheid, van passie en fru stratie, van poëzie en geweld door tot de diepere conflicten in de menselijke ziel. In 'The glass menagerie', zijn eerste grote suc ces, snijdt Williams al één van de hoofdthema's uit zijn oeuvre aan: het conflict tussen illusie en realiteit. 'The glass menagerie gaat over de ervaringen van de familie Wingfield, gezien door de ogen van zoon Tom, die zijn moe- Kathy van Vliet als Laura Wingfield in 'The glass menage rie' (foto pr> der en zuster heeft verlaten om in de voetsporen van zijn lang gele den vertrokken vader te treden. Hoewel het stuk aan de ene kant terugblikt op de herinneringen van de verteller is het nog meer gericht op Laura, de zuster van Tom. Zij probeert niet, zoals Tom, aan de moeder (Amanda) te ontsnappen door naar de film te gaan, maar vlucht in haar ei gen fantasie, waar haar voor naamste gezelschap een verzame ling kleine glazen beestjes is. Het eigenlijke onderwerp van het stuk is het bezoek van een 'gentle man caller' op wie Laura sinds haar middelbareschooltijd hei melijk verliefd is en die op een avond bij de familie komt dine ren. Het stuk wordt opgevoerd in de regie van Henry I. Schvey, de oprichter van het LEST. De groep staat met hetzelfde stuk op 7 juni in het Congresgebouw in Den Haag en op 13 en 14 juni in Belle- vue in Amsterdam. Affabulazione Hoewel de in 1975 op gruwelij ke wijze vermoorde Pier Paolo Pasolini buiten Italië vooral be kend is door zijn films, heeft hij zich ook bezig gehouden met schilderen en schrijven. Het to neelwerk van Pasolini bevat vier stukken, die tussen 1966 en 1969 zijn geschreven. Éen van zijn stukken, 'Affabulazione' (of de Koningsmoord), is op maandag avond in de Leidse Schouwburg te zien. De groep Skamander is voor deze bijzondere produktii: verantwoordelijk. De rollen wor den gespeeld door Henk van Ul- sen, Rick Nicolet, Jules Hamel, Erik Koningsberger en Tamar Baruch. De regie is van Joanna Bilska, de Nederlandse vertaling van 'Affabulazione' van Dolf Verspoor. Affabulazione komt van het latijnse affabulatio, het geen moraal uit een sprookje be tekent. Het Italiaanse woord komt voor als term in de literaire kritiek en een Nederlandse equi valent is er eigenlijk niet. 'Affa bulazione' is volgens de pro grammatoelichting echter geen sprookje maar een stuk over zelf analyse en onderbewustzijn, over normen en pathologie, gods dienst en de politieke interpreta tie van de consumptiemaat schappij, over het generatiecon flict en over goed en kwaad. Deze universele thema's heeft Pasolini verwerkt in de vorm van een an tiek treurspel. Waar gaat het stuk over? Een rijke industrieel uit Milaan, va- Brandtheater Het Brandtheater, opgericht door twee regisseurs (Paul Devi- lee en Koos Terpstra) en twee beeldende kunstenaars (Emile van de Kruk en Bert Brouwer), komt vrijdagavond met zijn eer ste stuk in het Microtheater aan de Oude Vest. Het stuk, 'Lente', is voor de groep geschreven door E.E. Breen. Het betreft een con frontatie tussen een man en een vrouw, die elkaar sinds hun kin dertijd niet meer hebben gezien. De man koestert nog steeds de herinnering aan de onbezorgde dagen van weleer. De vrouw ziet de zaken realistischer, maar raakt in de loop van het stuk aangetast door de obsessionele herinneringen van de man. De twee rollen worden vertolkt door resp. André Besseling en Marian Mudder. nu ook weer niet en die er nog zijn heeft iedereen zo langzamer hand al zes keer gezien. Dat geldt ook voor de Barney's, een afsplit sing van het Footsbarn Theater, maar... die zijn ook de zevende keer nog grappig. Vrijdagavond komen ze naar het LVC, ter op luistering van hét tienjarig be staan. De Franse komiek Daniel Rovai The Barneys brengen 'How about that'. Aanvang 22.30 De Franse ko miek Daniel Rovai The Barneys, vrij dagavond in het LVC (foto pr> Fooistheater Twee jaar geleden had het Leids Vrijetijds Centrum het vas te voornemen één zondag per maand Fooistheater te brengen. Een jaar lang is dat goed ge gaan, bekende Engelstalige fools- groepen als Pigeon Drop kwa men naar de Breestraat, afgewis seld met Nederlandse groepen als Frisse Jongens. Vorig jaar stier ven de fools in het LVC èen zachte dood. Zoveel foolsgroepen zijn er LEIDEN - De Leidse Orgeldag wordt gehouden op zaterdag 7 juni. Het is voor dé vierde maal dat de Stichting Orgelstad Leiden een dergelijke dag organiseert. De vier de orgeldag draagt een bijzonder karakter omdat op deze dag een plaat wordt gepresenteerd waarop drie Leidse orgels zijn te beluiste ren. Het betreft de orgels van de Hartebrugkerk, de Hooglandse Kerk en de Pieterskerk. De Franse organist André Isoir speelt op deze lp werken van o.a. Gervaise, Pas- quini, Dandrieu, Bach, Krebs, Bel lini, Guilmant, Satie en Franck. De opbrengst van de plaat is gedeelte lijk bestemd voor de restauratie van het orgel van de Pieterskerk. Tevens zal op deze dag een boekje over de Leidse orgels worden ge presenteerd. Het programma van deze Leidse Orgeldag ziet er als volgt uit: 9.45-10.00 uur feestelijke opening van de orgeldag door het Noord- hollands Koperkwartet o.l.v. Gerrit van Slooten, 10.00-10.30 uur con cert op het carrillon van de stad huistoren door Co Groenewoud, beiaardier in Alkmaar, 10.30-11.15 uur uiteenzetting van de uitvoe ringspraktijk van de orgelmuziek van César Franck, in samenwer king met de organist Anton Doornhein, in de Hartebrugkerk, 11.15-11.30 uur uitvoering van de Piéce Héroique van César Franck door Anton Doornhein op het orgel van de Hartebrugkerk, 11.30-12.00 uur koffiepauze in de Hooglandse Kerk, 12-12.45 uur Uiteenzetting van de uitvoeringspraktijk van de barokmuziek door Joop Brons met assistentie van de organist Paul Kievit in de Hooglandse Kerk, 12.45-13.00 uur uitvoering van de Triosonate no.5 BWV 529 van J.S. Bach door Paul Kievit op het orgel van de Hooglandse Kerk, 13-15.00 lunchpauze, 15-17.00 uur Concert in de Pieterskerk met medewer king van Petra Veenswijk (orgel. Noordhollands Koperkwartet o.l.v. Gerrit van Slooten en Louis van Dijk (orgelimprovisaties). Uitge voerd zal worden de Intrade per l'Elevationse (wereldpremière) van de componist Wim van der Heij den, 17-20.00 uur pauze, 20.15 uur slotconcert op het orgel van de Pie terskerk door de Franse organist Yves Devernay. (van 11.30-14.30 uur zal in de Hooglandse Kerk een doorlopende filmpresentatie door Flentrop Orgelbouw worden gege ven). In een aantal restaurants in de Leidse binnenstad kunnen gedu rende deze orgeldag lunches en di ners worden genuttigd, resp. voor f 12.50 en f25,-. De Stichting Orgelstad Leiden hoopt daarom op een grote belang stelling voor de orgeldag omdat een deel van de opbrengst van deze dag bestemd is voor de restauratie van het Pieterskerkorgel. Het mid dagconcert in de Pieterskerk kost f7.50, het avondconcert f10; een kaartje voor zowel het middag- als het avondconcert kost f15,-. De ochtendconcerten in de Harte brugkerk en de Hooglandse Kerk zijn gratis. STICHTING BURCHT - Ger Groot houdt vanavond de laatste lezing in de serie Esthetica. Groot spreekt over de Italiaanse hedendaagse fi losoof Gianni Vattimo en het vraagstuk van de (Postmoderni teit. Groot is medewerker aan de Universiteit van Amsterdam en vertaalde onlangs een werk van Derrida. Aanvang 20.30 uur in de galerie van Stichting Burcht aan de Burgsteeg in Leiden. DEN HAAG - Adriaan C. Schuurman (82) mag, door zijn leeftijd, zijn omvangrijk werk en invloed, gezien worden als de nestor van de Nederlandse kerkmuziek. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de uitvoering van juist zijn oratorium 'Markus, een tijding van vreugde', voor groot koor en orkest, het hoogtepunt zal zijn bij de viering van het honderdjarig bestaan van de Koninklijke Christelijke Zangersbond. Dit groots opgezette en tweeëneenhalf uur durende werk zal aanstaande zaterdag in de Hooglandse Kerk in Leiden in première gaan. Naar aanleiding van deze, voor de Nederlandse koorwereld niet on belangrijke gebeurtenis, (per slot van rekening wordt niet vaak een eigentijdse compositie van een dergelijke omvang aan de koorlite ratuur toegevoegd) was de heer Schuurman bereid hierover enige nadere toelichting te verschaffen. In het gesprek in zijn woning aan Concours Van 24 t/m 29 juni a.s. zal in het Koninklijk Conservatorium in Den Haag een concours voor pianisten- liedbegeleiders worden gehouden. Het initiatief hiervoor werd geno men door de Vereniging "Vrien den van het Lied" ter gelegenheid van het 25 jaar bestaan van deze vereniging. Er zullen 50 pianisten onder de 35 jaar uit 11 landen aan deelnemen. De halve finales op 26 en 27 juni, de finale óp 28 juni en het slotcon cert op 29 juni zijn tegen betaling toegankelijk voor publiek. LES ZAZOUS - De Katwijkse pop groep Les Zazous heeft besloten haar tweede plaatwerk woensdag te presenteren in café de Uyl van Hogland, en niet in Catena, zoals eerder in deze krant werd gemeld. Cadillac Walk verleent medewer king en de presentatie van de EP 'Wake up, wake up' begint om 21.30 uur. De Katwijkse presenta tie heeft plaats op zaterdag 7 juni vanaf 21.00 uur in De Schuit al daar. LEIDEN - Ensembles van de Streekmuziekschool Leiden en omstreken geven op vrijdagavond 6 juni een uitvoering ten bate van Amnesty International. Op deze avond zal in de Lokhorstkerk een programma worden gepresenteerd van vocale en instrumentale mu ziek uit de late Renaissance van de hand van Nederlandse, Engelse, Duitse en Spaanse componisten. Engeland is in dit programma ver tegenwoordigd door componisten als John Dowland, William Byrd, Orlando Gibbons en Thomas Mor- ley, met madrigalen, koorwerken met een vaak sterk melancholische ondertoon, en met liederen door luit begeleid. Het Duitse chanson 'Ich stand an einem Morgen' zal in diverse zettingen van verschillen de componisten te horen zijn. Van de grootmeester van de Renaissan ce, Josquin des Prez, zal het motet 'Ave Maria virgo serena' worden uitgevoerd. Met het passie-motet 'ay qué dolor' van de Spaanse com ponist Juan Cererols zijn dit de enige geestelijke werken op het programma. Spanje is voorts verte genwoordigd met werken van Juan del Ensina. Medewerking verlenen Renais- sance-groepen onder leiding van Cisca Mortens en Trudy v.d. Wulp met een instrumentarium bestaan de uit Renaissance-blokfluiten, gamba's, cornemuse en luit, en het Renaissancekoor onder leiding van Piet Kunst. de Haagse Talinglaan legt Adriaan Schuurman, met betrekking tot de structuur van het werk, keer op keer een relatie met de passies van J.S. Bach. Net als Bach maakt ook Schuurman gebruik van een evan gelist, recitatieven, volkskoren en 'koralen'. Aria's ontbreken echter. Overigens houdt hier elke vergelij- door Peter van Muijen king met Bachs passiemuziek op. Voor de tekst is gebruik gemaakt van een Markus-vertaling (niet al leen het passieverhaal) van de Ne derlandse schrijfster Marie H. van der Zeyde en ook een gedicht van Muus Jacobse is toegevoegd. Hoewel met enige schroom is de componist bereid enkele delen uit het werk te laten horen, en gezeten achter zijn vleugel, zingend en spe lend tegelijk, ontstaat het beeld van een begenadigd kunstenaar die niet zo zeer een compositie heeft willen maken, alswel een overtuiging heeft willen verklan ken. De tekst, en Schuurmans bele ving van de tekst, blijkt het meest fundamentele uitgangspunt voor de impressionistische kleuringen en Frank Martin-achtige harmo nieën. Nochtans straalt de muziek een zeer persoonlijke sfeer uit die, wellicht tegen wil en dank, wars is van intellectualisme. In dit opzicht verschilt Schuur man nadrukkelijk van veel andere hedendaagse componisten. Zijr. muzikale structuren staan ten dienste van het gesproken woord. In tegenstelling tot veel van zijn eerdere werken ontbreekt de poly fonie bijna geheel. Opmerkelijk voor een van oorsprong organist die beroemd was om zijn fuga-im provisaties. Alleen aan het slot grijpt de componist terug naar zijn oude liefde, maar voor het overige is de muziek uiterst illustratief. De moeilijkheidsgraad doet ove rigens vrezen dat het oratorium 'Markus' niet tot de top-tien van meest uitgevoerde werken zal gaan behoren, om over de financiële consequenties, als gevolg van de enorme bezetting, nog maar te zwijgen. Het is dan ook terecht dat de NCRV het concert van aanstaande zaterdag integraal zal opnemen. Maar voor wie zaterdag in de Hoog landse kerk aanwezig is. zal de uit- Tentoonstelling in Katwijks Museum KATWIJK - Schilderijen en teke ningen van Mary Koekenbier han gen tot en met 28 juni in het Kat wijks Museum. Het werk van de Heerhugowaardse kunstenares, wier liefde voor de Bergense school onmiskenbaar is, is te zien van dinsdag t/m zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. De expositie wordt vanavond om acht uur geopend. voering van 'Markus' een histori sche gebeurtenis zijn. De uitvoerenden zijn: Ellen Bo- longino, Margareth Beunders, Math Dirks, Charles'van Tassel en Wout Oosterkamp: vocale solisten. Voorts de chr. oratoriumvereni ging 'Hosanna' uit Alphen aan den Rijn en de 'Laurenscantorij' uit Rotterdam. Het Randstedelijk Be geleidingsorkest heeft zijn mede werking toegezegd. De dirigent is Barend Schuurman. Het concert begint om 19.30 uur. Aderiaan Schuurman: compositie van 2Vz t (foto Wim Dijkman) Pianorecital door Alicia Zizzo. Beet hoven, sonate in c op. 13 nr. 8 (Pathé- tique); Debussy, Clair de lune, Dr. Gradus ad Parnassum en Rêverie; Schumann, Fantasiestucke op. 12, Ravel, Jeux d'eau; Chopin, noctur nes in bes op. 9 nr. 1 en f op. 55 nr. 4, Fantaisie-impromptu en ballade op 23 in g. Gehoord in de Kapelzaal van K&O op 2 juni. LEIDEN - "Au", dacht ik na de laatste knal, die het slot vormde van Alicia Zizzo's pianorecital. Deze knal hoorde bij de hart stochtelijke eerste ballade van Chopin, die zojuist weergaloos verkracht was. Vervolgens een daverend applaus! Het beluisteren van klavierper soonlijkheden blijft een persoon lijke zaak. Het optreden van gis teravond kan men typeren als: virtuoos, krachtig, enerverend. Ik typeer het liever als: gekun steld, overspannen, rommelig en gezwollen. In elk geval was er ge noeg te beleven in het extra con cert dat door K&O nog na het seizoen was ingelast. Toch werd er één objectieve grens overschreden: het pedaal- gebruik. Wat jammer, dat de bril jante techniek en de meeslepen de vaart in de snelle stukken ten onder gingen in een zee van pe daal. Gelukkig bevatte het pro gramma tal van poëtische stuk ken die rust en sfeer konden brengen. Een verademing was de nocturne in bes van Chopin, die overtuigde door zijn natuurlijke poëzie. Anderzijds: Hoe kan een door leefd musicus een schitterend adagio als dat uit de 'Pathétique' van Beethoven zo om zeep hel pen als Alicia Zizzo deed? De il lusie van een zachte strij kersklank werd wreed verstoord door enorme knallen op de eer ste melodienoten, terwijl de be geleidende zestiende noten, die vloeiend gespeeld moeten wor den, hortend en stotend zich door het stuk sleepten. Eén voor deel hadden de enorme racepar tijen in de snelle stukken: Voor 10 uur kon iedereen weer naar huis. FRANS DEN HERDER. met 27 juni. Geopend: wo t/m z 13-17 uur. LEIDEN - In de Noordspaanse landstreek Catalonië ligt een nogal uniek monument: een on voltooide spoorlijn. In de jaren twintig had men besloten om in deze regio een mijnbouwgebied te ontsluiten door middel van een treinverbinding. Ongeveer 70 kilometer lang moest het tra ject worden, lopend tussen de dorpjes Alcan~iz en Teruel. Er verrezen drie complete stations gebouwen, en nog andere voor zieningen werden aangebracht. Alleen: aan het leggen van de rails is men nooit toegekomen. De Spaanse Burgeroorlog (1936- 39) was de spelbreker. Nu liggen de gebouwen er als ruïnes bij in het dorre, heuvelachtige land schap. De fotograaf Bas Vroege (geb. 1958) werd door iemand op dit monument gewezen toen hij in Spanje vertoefde, en in 1985 maakte hij het tot onderwerp van een 16 grote zwart-wit-opnamen tellende serie. Onder de Spaanse titel 'El tren que nunca fue' (de trein die nooit ging) toont hij de ze bijzondere platen deze maand in fotogalerie Fotomania. Behal ve deze serie is er nog een twee tal zeer grote foto's te zien, beide in Aragon gemaakt, waarop res pectievelijk aan kaal landschap en een fragment van een bouw werk te zien zijn. Al met al dus geen grote tentoonstelling, maar wel een die een bezoekje waard Bas Vroege is autodidact, maar Eén van de zestien foto's uit de serie 'De trein die nooit ging' van Bas Vroege. (foto pd zeker geen hobbyist. Hij is eigen lijk voortdurend bezig met foto grafie: niet allen in artistiek op zicht (hij exposeerde al menig maal) maar ook door zijn hoofd redacteurschap van het kunstfo- tografie-tijdschrift 'Perspectief. Dit is een uitgave van dé gelijk namige Rotterdamse fotogalerie, in feite de belangrijkste fotogale rie van ons land. Veel meer echte fotogaleries zijn er trouwens niet in Nederland: Amsterdam kent er nog een paar, en dan hebben we het al bijna gehad. Het initia tief van Linda Roodenburg en de anderen van Stichting Fotoma nia mmag beslist een schot in de roos genoemd worden. Over be langstelling hebben ze dan ook niet te klagen. Wat de huidige expositie aan gaat: hoe gaat Vroege precies te werk en waar gaat het hem om? Vroege: "Ik manipuleer mijn ne gatieven in de donkere kamer ei genlijk nauwelijks. Wel gebruik ik bij de opnamen filters, maar ik probeer zoveel mogelijk de sfeer ter plaatse vast te leggen. Die sfeer zou je metafysisch kunnen noemen. Ik ben altijd sterk geïn teresseerd geweest in de metafy sische schilderkunst van mensen als Giorgio de Chirico. Het ge voel van werkelijkheids-ver vreemding in die kunst probeer ik in mijn werk ook te tonen. Meer dan vroeger streef ik tegen woordig naar soberheid in mijn beelden, en naar een meer docu* mentaire, zakelijke stijl". Die zakelijk getinte, haast nuchtere benadering spreekt in derdaad wel uit het fotowerk. Bijna objectief registreerde Vroege zijn onderwerpen, op hoogst contrastrijke platen die vrijwel alle zeer hecht zijn ge componeerd. De foto's stóan, en zijn wat de voorstellingén betreft eenvoudig en duidelijk. Zijn ze ook 'metafysisch'? In elk geval niet in die zin, dat ze een zweve rig sfeertje zouden oproepen. De foto's lijken eerder dreigende Vanitas-landschappen. De aandacht van de fotograaf voor compositie en voor het visu eel interessante licht-schaduw- spel heeft voorkomen dat de sta tische opnamen echt saai zijn ge worden, en zeker het bekijken van de serie als geheel is een boeiende ervaring. Wie wandelt langs de 16 foto's maakt in feite een treinreisje. En zoals geen en kel treinreisje saai hoeft te zijn voor wie zijn ogen kan gebrui ken, zo valt er op een wandeling langs Vroege's fotoserie ook van alles te ontdekken. Een echte rei- sorde (van station naar station) is overigens niet gevolgd bij het op hangen van de opnamen: Vroege heeft een soort ritmische orde verkozen, die bestaat uit een af wisseling van overzichtsfoto's en detailopnamen. Deze nu al weer zevende expo sitie van Fotomania is voorlopig de laatste voor het zomerreces. Na de zomer wil men op dezelfde voet doorgaan met maandelijkse exposities. Ongetwijfeld verheu gend nieuws voor alle 'fotoma niakken' en andere liefhebbers van deze kunstvorm! ANTOON ERFTEMEIJER

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 21