'Wat vroeger goed was, kan nu niet fout zijn' 'De goeden zijn het slachtoffer' T opambtenaren: bij atv volledige herbezetting Onzichtbaar om te zien EHBO-vereniging Aardam viert gouden jubileum Greenpeace-schip in actie tegen transport kernafval DINSDAG 3 JUNI 1986 PAGINA 17 TER AAR - Zelden zullen de EH BO'ers in Ter Aar zo goed op tijd zijn geweest als komende zaterdag het geval is. Dan heeft namelijk in de dr. A. Schweitzerstraat een zwaar ongeval plaats dat vooraf uitvoerig is aangekondigd. Maar de gediplomeerde en uiterst ervaren eerste hulpverleners Gertruida Vuijk (83) en Bets Mulder (77) zijn niet van plan één vinger uit te ste ken. Al liggen de 'gewonden' zowat in hun eigen tuin. Het gaat immers slechts om een demonstratie. De Aardamse afde ling van de Koninklijke Neder landse EHBO-vereniging bestaat vijftig jaar en laat middels een ge speeld ongeval zien wat het in een halve eeuw allemaal heeft bijge leerd. Bovendien vindt het tweetal dat ze genoeg wondjes en breuken in en aan de hand heeft gehad. Zij waren in 1936 nauw betrokken bij de oprichting van de plaatselijke vereniging voor eerste hulp bij on gelukken en hebben vervolgens elk jaar trouw de cursus gevolgd. Precies vijftig jaar zijn ze nu gedi plomeerd EHBO'er. Weliswaar met tegenzin, maar een mooi moment om een stapje terug te doen. Het is geen toeval dat het onge luk zowat op de stoep van hun wo ning gebeurt. Een soort eerbetoon voor de twee hulpverleners van het eerste uur. De nieuwste technie ken die de EHBO'ers nu op de cur sus leren, zijn niet meer aan hen besteed. Dat wil echter niet zeggen dat ze de handjes niet zullen laten wapperen als dat daadwerkelijk nodig is in de nabije toekomst. Bets Mulder: "De laatste jaren kwamen er steeds nieuwere me thoden om eerste hulp te verlenen. Ik onderwierp me altiid aan de Bredase officier Franken over uitkeringsfraude VUGHT (GPD) - "Van de uitkeringstrekkers rotzooit, rommelt en klust 35 tot 60 procent erbij. Ik heb die overtuiging en ik ben niet van plan om die te verzwijgen, al is het nog zo*n groot politiek taboe". De Bredase officier van justitie An king van de ww, wwv, rww, de bij- als we iedereen doormeten". Het Franken van Zinnicq Bergmann standswet, de ziektewet en de wao koppelen van de computers van de (37) is terug van een weekje vakan- hebben. Denkt de officier niet dat sociale dienst, de fiscus en de be- tie en gooit in haar woning in zij een groep die toch al in de hoek drijfsvereniging noemt zij echter Vught opnieuw de knuppel in het zit waar de klappen vallen, verder oen veel te vergaande inbreuk op hoenderhok. Met afgrijzen en ap- naar beneden drukt? de privacy. plaus is vorige week gereageerd op Franken: "Het is vervelend als De opmerking dat van de in to_ haar stelling in het weekblad Vrij mensen zich als groep aangespro- ^al 110 miljard gulden die de so- Nederland dat de omvang van de ken voelen, terwyl het miji juist ciale ^kerhe.d kost, 60 miljard uit steunfraude vele malen groter is gaat om de 40 tot 65 procent die frailfiP 7m, hp«?taan nnomrfe Hp dan tot nu toe wordt aangenomen, met alle recht hun uitkering ver- missionair staatssecretaris De Een fraude van 2,5 procent is ooit dienen. Juist voor hen is het schru- rjraaf (SOC;a]e zakenl vorive week genoemd, en onlangs sprak een nend dat anderen hun papieren .onzin> Franken'"Dat is inderdaad overheidscommissie over 8 pro- niet goed invullen. De goeden zou- onzin. Die berekening wordt mij in cent steunfraude, schijntjes verge- den een hogere uitkering kunnen d schoenen eesehnven maar is leken met de percentages die offi- hebben als de kwaden worden op- helemaal niet van mii Het is een cier Franken noemt. "Maar die gespoord. Ik wil ook geen heksen- reklXut van Vrt Nederia^d overheidscommissie heeft het over jacht op uitkenngstekkers; ik_wü denk ik Ik weet het ie2e langdurige fraude. Ik betrek er ook dat er een reeel beeld komt van de die ene keer bij dat zwart is bljge- omvang van de steunfraude". klust". Sinds 1980 is officier Franken i centage steunfraudeurs niet i laat staan hoelang zij frauderen t oust". öinas 1»ÜU IS OlIlCier r ruimen in hoeveel eeldeliik voordeel ril er "Als ik strikt kijk naar wat er on- het arrondissement Breda speciaal hebben" der het juridische begrip 'valsheid belast met steunfraudezaken. Op Adiunct-direkteur Van Boxmeer in geschrifte valt' kom ik op dié 35" de gegevens uit deze zaken, haar van drBredase sodal^ien^t tot 60 procent. Ik wil niets afzwak- contacten met de sociaal^ recher- dat n niet een Droce_. van ken van mijn betoog, maar jammer cheurs en op haar eigen persoonlij- cliënten wordt verdacht van steun genoeg wordt in de storm van de ke ervaring baseert zij haar schat- fraude' 'Dat;irt mlr^s zo'n ch van zestig naartmren gehaakf G "Het een "eredeneerde.gis, ne officier heeft het niet over de sing' Ik kan mijn stelling natuur- klusje zwart doet, dan zal de in- aow ersfwel men^e^ die een uiteic Ujk niet hard maken, dat kan alleen huurder die werkloze heus niet aangeven. En de bijklusser zegt ook niemand iets. Daar kom je niet achter. Pas als de steunfraude echt de spuigaten uitloopt, komen de meldingen bij de sociale dienst binnen. Over samenwoners met een vierdubbel inkomen bijvoor beeld. Zulke gevallen van steun fraude moeten we keihard aanpak ken". De oorzaken van de volgens haar zo hoge steunfraude ziet officier Franken vooral in de laagte van de uitkeringen en in de normverva ging ('waarom zou ik het ook niet eens proberen?'). Zij heeft in 1974 zelf een half jaar RWW getrokken. Vrouw eist twee ton smartegeld AMSTERDAM (GPD) - Het Greenpeace-schip Sirius is vanuit het Spaan se Alicante op weg naar Italië om daar een Brits schip op te wachten in de buurt van de kerncentrale in Latina, een plaatsje nabij Rome. De Britse Mediterranean Shearwater moet bij de centrale kernafval ophalen om het te vervoeren naar de nucleaire opwerkingsfabriek Sellafield, het vroegere Windscale. Greenpeace wil proberen te voorkomen dat de uitgewerkte nucleaire staven aan boord van het schip worden gebracht. De Engelse boot wordt 7 juni bij Latina verwacht. Belangrijkste doel van de actie in Italië is volgens Greenpeace-woordvoerder Hans Guyt de steun te verkrijgen van de zeelieden-bonden. Die besloten in 1983 niet langer mee te werken aan het dumpen van radioactief afval in de oceaan, wat betekende dat er in dat jaar geen nucleair afval in de zee terecht kwam. Greenpeace wil nu pogen de zeelieden-bonden zo ver te krijgen dat ze ook medewerking weigeren aan het transport van het afval. "Daarnaast dient de aanwezigheid van het actie-schip Sirius de Ita liaanse milieu-organisaties een hart onder de riem te steken. De weer stand tegen kerncentrales begint ook in Italië te groeien", aldus Guyt. Italiaanse milieugroepen willen binnenkort proberen een referendum in het land te houden over de wenselijkheid van kernenergie. Om een derge lijk referendum te houden moeten 500.000 handtekeningen worden ver zameld binnen 3 maanden. De centrale van Latina dateert uit 1963 en dient volgens de Greenpeace- woordvoerder te worden gesloten. "Het is een oud kreng, van hetzelfde type als de reactor in Tsjernobil. Na die ramp in de Sovjet-Unie hebben wij gedacht: nu is het afgelopen. We zijn al lange tijd bezig met acties tegen het lozen van radio-actief afval in de zee en tegen het transport van dat afval. We gaan die acties nu, na Tsjernobil, opvoeren om het publiek er van te doordringen dat de weg van de kernenergie dood loopt zolang we niet weten waar het afval te laten". HAARLEM (ANP) - Een Haarlem se vrouw heeft gisteren in een kort geding een voorschot van twee ton schadevergoeding op een totaalbe drag van bijna 550.000 gulden geëist van haar huidarts. De arts zou een kankergezwel aan de neus van de vrouw verkeerd hebben be handeld, waardoor zij zeventien operaties moest ondergaan. Bo vendien wordt de arts verweten dat hij de ernst van het gezwel drie jaar achtereen geheim heeft gehou den. De president van de rechtbank doet 12 juni uitspraak. UTRECHT - Ze kwamen om te worden gerepareerd, maar het pakte wqX anders uit bij het Cen traal Autoherstelbedrijfin Utrecht. Door nog onbekende oorzaak bracht daar in de nacht van zon dag op maandag een brand uit, die van 6 KLM-bussen weinig meer overliet dan een smeulend geraam te. De schade bedraagt ongeveer 1 miljoen gulden. (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - De topambte naren van een aantal Haagse de partementen willen dat de over heid verdere atv niet meer mag ge bruiken om via gedeeltelijke her bezetting banen af te stoten. Dat hebben ze aan informateur De Ko ning laten weten. De topambtenaren gaan in hun brief uit van een gelijke ontwikke ling ten opzichte van het bedrijfsle ven. De ruimte die daardoor ook bij de overheid ontstaat voor ver dergaande atv, moet daar ook voor worden gebruikt. Dat kan voorko men dat ambtenaren op straat ko men te staan als gevolg van de ge plande vermindering van over heidsbanen. Maar de vrijkomende arbeidstijd moet dan wel volledig worden herbezet, zodat niet via een 'achterdeur' alsnog het aantal amb tenaren wordt beperkt. De afgelopen kabinetsperiode is de atv-ruimte maar voor de helft opgevuld. Minder ambtenaren moesten dus het zelfde werk doen. Daardoor zijn er uiteindelijk 2,5 procent minder ambtenaren geko men. De topambtenaren zijn op zich niet tegen vermindering van het aantal ambtenaren, maar dat moet dan wel via een duidelijke planning en niet via een half zicht bare weg. Ook de arbeidsvoorwaarden voor ambtenaren moeten zoveel mogelijk gelijk worden aan die in het bedrijfsleven, vinden de top ambtenaren. De bodem in de ar beidsvoorwaarden is handhaving van koopkracht. De topambtena ren rest van het geld dat daardoor vrijkomt gebruiken voor loonsver hogingen!) en selectieve atv. Dat maakt contactlenzen zo bijzonder. Alléén gekleurde lenzen worden opgemerkt. Het is dan ook erg verrassend als ogen ineens een andere kleur hebben. Natuurlijk geeft Van der Wiel Optiek u graag advies over alle soorten lenzen, vrijblijvend en uitvoerig. Cl kunt dan zelf bepalen of u voor een bril of lenzen kiest. Wat het ook wordt, bij Van der Wiel zijn service, garantie en kwaliteit vanzelfsprekend. Nieuwe Rijn 62 - Leiden - 071-124108 anvc-contactlensspecialist optometrist OV Truus Vuijk (links) en Bets Mulder, beiden vijftig jaar EHBO-er "Zon der op te scheppen: wij waren de EHBO-vereniging Aardam". (foto Nanno Bloupot) doktoren als ze weer eens iets had den geprakkezeerd. Zo verstandig was ik wel, maar aan de andere kant hield ik me steeds voor: wat vijftig jaar geleden goed was als eerste hulp, kan nu niet fout zijn. Dat is toch zo? Een tijdje geleden verleende ik eerste hulp aan ie mand die een spataderlijke bloe ding aan het been had. Vijftig jaar geleden leerden wij al dat je bij zoiets het been niet mocht optillen om te voorkomen dat er lucht in de wond en dus het bloem kwam. Ik houd me daar nu nóg aan. Toen er een arts kwam zei hij: Goh, u bent zeker nog van de oude stempel? Maar hij zei niet dat het fout was. Alleen leren ze dat nu niet meer". Gertruida ("Zeg maar Geertrui, of trouwens doe maar Truus") Vuijk: "Natuurlijk is het allemaal beter geworden. Logisch. Die mond-op-mond-beademing bij voorbeeld kenden wij vroeger niet. Ik weet nog heel goed dat de bak ker in Aardam eens met zijn doch ter, die vóór op de bakfiets zat, in het kanaal reed. Eenmaal op het droge pasten wij totaal andere technieken toe". Truus Vuijk spreidt haar armen en leunt achter over. "Zoiets?", vraagt ze aan Bets Mulder. Die knikt instemmend. "En zo'n hart-reanimatie. Daar hadden wij vroeger nog nooit van gehoord. TYouwens: ik heb me met hartmassage nooit zo ingelaten de laatste jaren. Dat vond ik zo eng", bekent de oudste van de twee op leeftijd gekomen maar daarom niet minder bijdehante tantes. Allebei zijn ze in staat om de vijftigjarige geschiedenis helder voor de geest te halen. Hier en daar slipt er slecht een jaartal doorheen. "Daar mag ik even vanaf zijn". "Vroeger...". Ja, vroeger was al les anders. De dokter moest op de fiets komen. Er was amper tele foon. De gezinnen waren groot en daarmee ook de kans dat er weer eens iemand met zijn voet in een spijker trapte. En als een vrouwe lijk slachtoffer noodgedwongen van haar kleren moest worden ont daan na een ongeval en er waren slechts mannelijke EHBO'ers ter plekke, dan brak er paniek uit, zo weet Truus Vuijk nog uit de jaren veertig. "Zo moeilijk doen ze nu niet pieer". De gezondheidszorg mag een enorme vlucht hebben gemaakt in de laatste decennia, de EHBO heeft toch altijd een aparte plaats ingenomen. "De vooruitgang van de totale gezondheidszorg heeft misschien ook wel een positieve invloed op de eerste hulp, maar staat er toch vaak los van. Het klinkt simpel, maar het belangrijk ste is dat een zwaargewonde blijft ademhalen. Dat kan het beste door een stabiele zijligging zodat de tong de keel niet afsluit. Bij een dergelijke eerste hulp is de verbe terde kwaliteit van de gezond heidszorg even niet belangrijk", legt Truus Vuijk uit. De twee vriendinnen kunnen een boek schrijven over hun EH- BO-belevenissen. Geen vrolijk boek, want ongelukken zijn door- gaans niet vrolijk. Vooral de oor Een foto van de EHBO-vereniging in Aardam, gemaakt in de jaren veertig. Van de twee dames achter het grote bord is de meest linkse Bets Mulder. Truus Vuijk knielt weggedoken achter haar rechterarm. (foto PR) logstijd was voor de EHBO'ers soms zwaar. In die beginjaren veer tig heetten ze overigens EHIO'ers: eerste hulp in oorlogstijd. Toch blikken ze samen tevreden terug op een halve eeuw hulpverlening. Truus Vuijk was van 1948 tot 1977 voorzitter van de vereniging, die een algemeen karakter had. In te genstelling tot de veel jongere Lan- geraarse zusterorganisatie die rooms-katholiek is. Bets Mulder was van 1951 tot 1978 penning meester. Ook als niet-bestuurder waren ze binnen de club erg actief. "Zonder op te scheppen: wij waren de EHBO-vereniging", zegt Bets Mulder, "we hebben er vijftig jaar lang alles voor opzij gezet". De samenwerking tussen de twee Ter Aarse vernenigingen is trouwens goed. Beurtelings geven zij cursussen. Een gediplomeerde EHBO'er moet immers zijn diplo ma om de twee jaar verlengen. Hij of zij moet in dat tijdsbestek zes tien lessen hebben gevolgd. Voor het jubilerende duo waren de cur sussen vaak een routineklus, al moesten ze de nieuwste ontwikke lingen natuurlijk wel op de voet volgen. De cursus wordt nu gege ven door dokter A. van Sprang. Daarvoor gebeurde dat veertig jaar lang door dokter A. Quartel, die on langs 84 jaar werd. Hij was net als Vuijk en Mulder ook betrokken bij Ongeval het begin van de eerste hulp 1936. het kaf en de resten de mensen uit het westen. "Ik woon nu al 61 jaar in Ter Aar, maar nooit wordt ik een Ter Aarse". Stabiel Het ledental van de Aardamse vereniging is door de jaren stabiel gebleven. Steeds schommelt het aantal gediplomeerden rond de veertig. Nooit genoeg natuurlijk. "EHBO'ers zijn er altijd te weinig. Iedereen zou de cursus moeten volgen, maar een persoon per gezin zou al heel mooi zijn", zegt Bets Mulder. "Het is toch niet te gelo ven dat er zelfs scholen zijn waar niet eens een EHBO'er aanwezig De jongste van het tweetal is een geboren en getogen Ter Aarse. Truus Vuijk echter komt van Dren the. Boven de aanrecht in haar huisje aan de dr. A. Schweizer- straat hangt een klein tegeltje met de tekst: Uit gouden korenaren schiep God de Drenthenaren, uit Het ongeval voor hun deur wordt groots opgezet. De plaatselijke EH BO'ers worden bijgestaan door po litie, brandweer, artsen, de EHBO- afdeling Langeraar, de Lotusver eniging in Nieuwveen, de dienst gemeentewerken van Ter Aar, een ambulancedienst en een kraanbe- drijf. Omstanders worden voorzien van informatiemateriaal terwijl een speaker de 'ramp' van com mentaar voorziet. De demonstratie begint 's middags om drie uur. Een week later, zaterdagmiddag 14 ju ni, houdt de EHBO-vereniging van half vier tot vijf uur een receptie in het gezondheidscentrum in Aar dam. De twee glimlachen als hen wordt gevraagd of ze nog iets feestelijks verwachten vanwege het gouden jubileum. "We wachten maar af. Tien jaar geleden zijn we ook gehuldigd, dus er zal wel weer iets gebeuren".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 17