Aan de verkeerde kant van het hek Buitenlander zoekt steeds meer hulp psychiater Geestelijken vogelvrij in Braziliaanse democratie Voor de Navajo-indianen is Reagan vijand no. 1 DINSDAG 3 JUNI 1986 PAGINA 15 Reportage De Navajo-indianen wonen al jaren in het gebied waar zich nu ongeveer hun resérvaat bevindt. Geschat wordt dat ze er in de veertiende eeuw zijn gaan wonen, naast de Hopi, die al veel langer in het gebied waren. Daar werden ze onder meer door Spaanse invloed schaaphouders en ontstond hun bijna godsdienstige bin ding met de grond. Toen ze in de vorige eeuw door het Amerikaanse leger verslagen werden, waren ze verplicht hun geboortegrond te verlaten. Ze werden gedeporteerd naar het voor western-liefhebbers beroemde opvangkamp Bosque Redondo in New Mexico. In 1868 mochten ze terug naar hun oorspronkelijke gebied, naar een klein reservaat ten noordoosten van dat van de Hopi. Aangezien het gebied te klein was voor zoveel Navajo's werd in 1882 bij verdrag de Joint Use Area (JUA) als gemeenschappelijk gebied voor Navajo's en Hopi-indianen aangëwezen. Later werd het Navajo-reservaat nog verder uitgebreid tot de huidige grootte. In 1934 werd de Indian Reorganisation Act (IRA) van kracht, die bepaalde dat zogenaamde stamraden de officiële vertegenwoordi gende lichamen van de indianen werden. Deze stamraden moes ten democratisch gekozen worden en zo de belangen van de india nen naar buiten toe behartigen. De Navajo's en Hopi hadden ech ter helemaal geen behoefte aan zo'n raad en stemden bijna niet. Zij erkenden slechts hun traditionele leiders. Washington werd liberaal tegenover de indianen en riep in 1946 een commissie in het leven die klachten moest behandelen van indianenstammen, die in het verleden grond kwijt waren geraakt. De Hopi-stamraad besloot in de zestiger jaren een regeling voor de JUA in Washington aan te vragen, en zo de helft van het gebied op te eisen. Op 22 december 1974 werd de eis van de stamraad ingewilligd door het Congres en ontstond Public Law 93-531. Drieënhalf jaar later was de exacte verdeling van de JUA vastgesteld en werd er begonnen met de bouw van een hek dat de grenzen moest afbake nen. Door de tweedeling waren er echter enkele duizenden india nen in het verkeerde gebied terechtgekomen, waren sommige stukken land doormidden gesplitst, waterputten en weidegron den onbereikbaar geworden. Voor de Navajo's die aan de verkeerde kant van het hek terecht zijn gekomen is er geen plaats meer in de rest van het Navajo- reservaat. Het is de bedoeling dat zij verhuizen naar wat stadjes rond het indianen-gebied. Maar daar zien zij geen toekomst en bovendien willen ze hun heilige gronden niet verlaten. Ronald Reagan heeft gezegd dat op de dag dat zijn ultimatum afloopt, 6 juli 1986, iedereen die nog in het gebied aanwezig is „die er niet thuishoort", met harde hand verwijderd zal worden. Het wordt geen tweede Wounded Knee, zegt hij, „de operatie zal hoog stens dertig minuten in beslag nemen". Ondertussen verschansen de Navajo's en Hopi zich op en rond Big Mountain, de laatste heilige berg in het gebied, die volgens de indianen na de eventuele deportatie afgegraven zal worden door Amerikaanse mijnbouw- maatschappijen. Zowel de Nationale Garde van de Verenigde Staten als de Nava jo- en Hopi-indianen in de reser vaten in Utah, Arizona, Colorado en New Mexico maken zich op voor de zesde juli, wanneer het ultimatum van Ronald Reagan afloopt. Op die datum dienen on geveer 10.000 Nav^jo's"*en Hopi hun traditionele landstreek om te ruilen voor de stadjes die rond de reservaten liggen. De india nen weigeren hun land te verla ten en zijn-van plan zich tot de laatste man te verweren tegen de Amerikanen, die zij nog steeds als buitenlanders zien. Terwijl enige honderden Navajo's en Ho pi zich met hun sympathisanten bij Big Mountain, de laatst over gebleven heilige berg in het ge bied, verschansen, reizen in diaanse vertegenwoordigers Eu ropa af op zoek naar steun. sen zijn er geboren, hebben er geleefd en zijn er gestorven, daar kun je niet zomaar van weglo pen. Amerikanen begrijpen dat niet meer". door Jeroen van Veen Eén van hen is Ingrid Washina- watok, vertegenwoordigster van de International Indian Treaty Council. In Den Haag vertelde ze hoe volgens haar de vork in de steel zit. - Kunt u om te beginnen iets vertellen over de cultuur van de Navajo's en Hopi in het gebied? „Het zjjn mensen die de laatste paar honderd jaar van de scha penteelt geleefd hebben. De dag bestaat uit ontbijten, water halen en de schapen weiden. Een as pect dat vaak over het hoofd wordt gezien is dat de cultuur maternalistisch is, de vrouw zorgt voor het inkomen van het gezin, bewerkt de akkers en ver zorgt de schapen. De indianen zien de aarde als hun moeder. Dat is heel belangrijk, want dat is zo'n beetje de belangrijkste re den waarom ze niet van hun grond af willen. De aarde geeft ons alles, het is de levensbron. Je leeft ook met de dieren, zij zijn je broeders en zusters. Je hele om geving hoort bij jezelf. Het is niet iets waarvan je zegt: oké, ik zal hier niet meer wonen. De men- Ingrid Washinawatok: 'Het verzet is langzaam gegroeid'. - Hoeveel mensen moeten er precies verplaatst worden? „Ten minste 10.000 mensen, maar het hoogste getal dat ik tot nu toe hoorde was 15.000. In de officiële cijfers zijn de kinderen niet meegeteld, vandaar dat het juiste aantal mensen niet vast te stellen is". - De officiële reden voor de de portatie is een conflict tussen de Hopi en de Navajo's over de Joint Use Area (JUA). De indianen zelf denken daar anders over. „Ja, de echte reden voor de verplaatsing is het land in han den te krijgen, om het mogelijk te maken uranium te delven. In de bodem van de reservaten zit een grote hoeveelheid uranium en steenkool, maar zolang er nog mensen vrije toegang tot het ge bied hebben is het onmogelijk dat te delven. De traditionele Na vajo's en Hopi hebben altijd ont kend dat er een conflict is. Ze le ven vreedzaam naast elkaar en bestrijden de lezing dat de Nava jo's de heilige plaatsen van de Hopi in beslag nemen. Het con flict is een leugen, opgezet door het Bureau voor Indiaanse Aan gelegenheden en de Hopi-stam raad. Die raad heeft het conflict verzonnen in opdracht van de Peabody Coal Company, die de Joint Use Area binnen wil drin gen. Ze krijgen daarbij steun van vertegenwoordigers van de over heid, zoals Harrison Loesch, die zowel in het Bureau Van In diaanse Aangelegenheden zit als belangen-heeft in Peabody, waar hij een advocaat van is". Een rode draad in de wirwar van belangen schijnt de Mor- moonse kerk te zijn die vertak kingen heeft tot in de Peabody Coal Company en waar bijna alle betrokkenen lid van blijken te zijn. Directe bewijzen hiervoor kan Ingrid Washinawatok niet aandragen. Ze kan slechts con cluderen dat de Mormoonse kerk geen kerk is maar een firma. - Wat is het standpunt van de Navajo-stamraad in het conflict? „Die steunt de strijd van de in dianen nu. De nieuwe voorzitter, die gekozen is in 1981T heeft te genover Larry Anderson (de lei der van de met deportatie be dreigde Navajo's, red.) verklaard dat hij achter hem staat. Maar voor 1981, toen Peter McDonald voorzitter was, was dat precies andersom. Hij is erg rijk gewor den'van onderhandelingen met grote mijnbouwmaatschappijen, die nu mijnen exploiteren in het Navajo-reservaat. Sinds de nieu we voorzitter de mensen van Big Mountain steunt geniet hij met een meer aanzien bij het volk". - Waarom luistert de regering van de Verenigde Staten alleen naar de voorzitter van de Hopi- stamraad, Ivan Sidney, en niet naar de Navajo-stamraad nu die het indiaanse verzet steunt? „Misschien is dit de reden: Ivan Sidney zegt heel vastbera den dat er een conflict is en dat de Hopi bedreigd worden door de Navajo's. De traditionele in dianen zeggen dat er niets mis is, de Hopi zien de Navajo's als broeders en zusters en maken er geen ophef over zoals Sidney. Dus de president en het Congres praten Sidney na en zeggen dat dit een traditioneel conflict is. Het land is traditioneel Hopi- land en de ongewenste gasten (Navajo's) moeten er weg. Het is Hopi-land, dat is hun comforta bel excuus. Kijk trouwens eens naar de marionetten-regeringen in de rest van de wereld die ge steund worden door Amerika. Daar luistert Reagan naar, terwijl de massa's roepen: No!" „Het verzet is langzaamaan ge groeid. Public Law 93-531 werd in 1974 aangenomen, waarna de hele JUA in tweëen werd ge splitst. Toen bouwvakkers het hek aan het bouwen waren werd er over hun hoofden geschoten. Een vrouw riep: 'Get off my land, you're on my land!', maar ze werd gearresteerd. Er was ook incidenteel verzet tegen andere gevolgen van de Public Law. Daarin stond namelijk ook dat de huizen in de JUA niet verbe terd mochten worden en dat de veestapel niet uitgebreid mocht worden. Zo werden er opgeknap te huisjes platgegooid en vee in beslag genomen. Dat stuitte na tuurlijk op veel verzet. Nu neemt het vaste vormen aan, het groeit". - Wat zijn de reacties van de inwoners van de plaatsjes waar de gedeporteerde indianen geves tigd. moeten worden? „Ik weet niet wat de bewoners van die plaatsjes zeggen. Ik weet wel wat ze zullen doen. Er zijn namelijk al wat, voornamelijk jonge, indianen vrijwillig naar die stadjes vertrokken. De men sen daar boden hen huizen aan, maar de indianen moesten er wel voor betalen. Er zit een flinke hy potheek op en de meeste india nen hebben de huizen weer ver loren. Vijftig procent van de ver trokken indianen is weer terug gekeerd naar de JUA als bewijs dat de relocatie is mislukt. Het is raar dat het Congres dat niet is opgevallen, we hadden het ge hoopt". -Er is geen officiële reactie uit de plaatsjes? „Er is een goede kans dat dat inmiddels is gebeurd, maar of dat iets nieuws aan de zaak zal toevoegen weet ik niet"; - Zijn er eigenlijk acties van de Hopi tegen hun eigen stamraad? „Vorig jaar kwamen de Kik- mongwi's, de traditionele Hopi- leiders, bijeen en verklaarden hun steun aan de mensen van Big Mountain. Ook vroegen ze om een intrekking van de Public Law, dus er is steun uit die hoek. Er zijn ook zeker Hopi in het kamp op Big Mountain". - Hoe is de situatie in het kamp op dit ogenblik? „Toen ik wegging in februari kwamen de eerste mensen aan en maakten zich* klaar voor een 'survival-camp'. Er is een organi satie die mensen in heel Amerika aanspoort naar Big Mountain te gaan en te fungeren als een soort bufferzone. Hoe de situatie nu is weet ik niet, ik heb al lang geen contact meer gehad". - Denkt u dat er geweld ge bruikt gaat worden? „God, ik hoop van niet. Maar de Verenigde Staten staan be kend om hun gewelddadige op lossingen, als je kijkt naar Viet nam en Midden-Amerika, zou ik niet verbaasd zijn als Big Moun tain uitloopt op een bloedbad, maar ik hoop toch zo van niet. De mensen die erop af gestuurd worden zijn echter geprogram meerd om geweld te gebruiken. - Is het niet mogelijk de depor tatie van de indianen als een in breuk op de mensenrechten te la ten verklaren? „Ja, dat is het ook. Het is geno cide. Het verdrag over het voor komen en bestraffen van de mis daad van genocide, dat ook door de Verenigde Staten is onderte kend, bepaalt dat gedwongen re- locatie een vorm van genocide is. De indianen worden door de ver huizing bedreigd in hun bestaan. Een liedje van traditionele india nen gaat zo: „In our traditional tongue there is no word for relo cation, to move away means to disappear and never to be seen again". - Wat voor steun verwacht u in Europa te vinden? „De meest concrete dingen die we de mensen kunnen vragen in Europa is om brieven te schrij ven en om hun ministers van buitenlandse zaken zoveel moge lijk onder druk te zetten. Die moeten dan de Verenigde Staten officieel verzoeken uit te leggen wat ér allemaal gebeurt met de indianen. Alleen als de Verenig de Staten weten hoeveel mensen in de wereld op hun vingers kij ken zullen ze van politiek veran deren, kijk maar weer naar Viet nam. Een gezegde van een Kat- chewa-vrouw: 'It turned dark in the middle of the day, but there has to be a sunrise again'. Laten we hopen dat dat op tijd ge beurt". SANTPOORT "De migratie gaat steeds meer zijn tol eisen. Een steeds groter aantal mensen vindt geen aansluiting meer bij de tradi- tonele cultuur en vindt ook geen wezenlijke sociale contacten in de Nederlandse maatschappij. Ze'we ten niet meer waar ze bij horen en komen met hun persoonlijkheid in de problemen". Paul Lamers is psycholoog in het Provinciaal Zie kenhuis Santpoort. De laatste ja ren wordt die instelling, en ook an dere instellingen voor psychiatri sche hulp, geconfronteerd met een groeiende stroom patiënten uit et nische minderheden. door Runa Hellinga Samen met de socioloog Louis Swalen maakt Lamers deel uit van de werkgroep etnopsychiatrie die het ziekenhuis heeft opgericht om te onderzoeken wat voor gevolgen die culturele verschillen voor de behandeling hebben. In 1981 was 12 procent van de patiënten afkom' stig uit de minderheden, nu is dat al 20 procent. Dat brengt zijn eigen problemen by de behandeling met zich mee. Niet alleen spreekt een aantal patiënten weinig of geen Ne derlands, maar bovendien hebben ze vaak een andere opvatting over psychische ziekten en een andere r om hun ziekte te uiten. Santpoort heeft naar verhouding een groot aantal patiënten uit etni sche minderheden omdat het zie kenhuis veel patiënten uit Amster dam krijgt, en de hoofdstad heeft inmiddels een zeer gemengde be volking. Opvallend is, dat het voor al Surinamers zijn die in Santpoort terechtkomen. Volgens Lamers en Swalen heeft dat verschillende oorzaken: "De onderlinge hulp on der Turken en Marokkanen is heel groot en Surinamers weten over het algemeen beter de weg in onze gezondheidszorg, ook al omdat ze Nederlands spreken". Ze verwachten overigens dat het aantal Turken en Marokkanen in de toekomst wel zal stijgen. Het zijn vooral de jongeren uit de etni sche minderheden die in de pro blemen raken door de culturele verschillen thuis en in de samenle ving. De wijze waarop hun ouders aan hun tradities willen vasthou den is voor hen vaak moeilijk te ac cepteren en dat leidt vaak tot hefti ge familieruzies. Vooral de oudste zoon blijkt volgens een recent on derzoek vaak onder grote druk te staan door de verwachtingen die zijn ouders van hem hebben. De tweede generatie is op dit moment nog niet erg omvangrijk, maar groeit wel door het hogere geboor tecijfer, met name bij Marokkanen. Klachten Turkse en Marokkaanse patiën ten hebben vaak al een hele gang langs allerlei artsen achter de rug eer ze in Santpoort aankomen. Veel meer dan Nederlandse patiën ten hebben ze de neiging om geestelijke problemen om te zetten in lichamelijke klachten. "Wij heb ben geleerd om onderscheid te ma ken tussen lichamelijke en geeste lijke klachten. In andere culturen doet men dat niet", zegt Lamers. Huisartsen weten vaak weinig raad met een patiënt die klaagt over pijn, terwijl hij ogenschijnlijk toch gezond is. Turkse en Marokkaanse patiënten verwachten vaak een di recte oplossing: een pil of prik of foto, zodat ze van hun kwaal wor den verlost. Dat de oorzaak niet in hun lijf maar in hun geest zit, is voor hen moeilijk te vatten. Het lichamelijk uiten van geeste lijke klachten is niet het enige pro bleem. Geestelijke problemen wor den in andere culturen vaak toege schreven aan een geest waar de pa tiënt van bezeten is. Hulpverleners leggen dat vaak uit als een primi tievere manier van denken tegen over onze wetenschappelijke psy chiatrie. Lamers is het daar niet mee eens. "Uiteindelijk doet het er niet toe waar je als patiënt de oorzaak van je ziekte zoekt, of je nu denkt dat die in je dagelijkse omstandighe den of in je jeugd liggen, of dat een duivel, een djin, je lastig valt of by^ Surinamers, de winti. Het zijn ma-* nieren van denken die door je cul tuur worden bepaald en een hulp verlener moet ze even serieus be kijken". Nu gebeurt het volgens hem nog erg vaak dat patiënten niet over hun angst voor djin of winti dur ven te spreken, omdat ze het ge voel hebben dat dat niet serieus wordt genomen. Dat betekent vol gens hem niet dat een hulpverlener zich als een wintiman of een dui- velsuitdry ver moet gaan gedragen. Maar hij is er wel een voorstander van dat er meer samenwerking komt mee traditionele genezers zo als de wintiman: "Op dit moment is het zo dat Surinaamse patiënten die grote behoefte tonen om naar een wintiman te gaan, dat wel mo gen, maar men ziet het liever niet". Samenwerking Lamers verwacht dat samenwer king juist heel positief zou kunnen werken. Zo'n samenwerking is vol gens hem ook erg leerzaam voor de Nederlandse hulpverlener: "Wij denken maar vanuit ons eigen we reldje, terwijl je veel kunt leren van andere psychotherapeutische op vattingen. In andere culturen wordt bijvoorbeeld veel gebruik gemaakt van genezingsrituelen, wat wij helemaal niet kennen. Er zijn bepaalde ziekten waar het ge bruik van steeds terugkerende ri tuelen heel nuttig kan zijn". Ondanks de culturele verschillen kunnen Nederlandse hulpverle ners volgens hem wel degelijk zin nig werk doen: "Je moet uitkijken dat de verklaring die hy voor zijn ziekte serieus neemt. Maar daar naast moetje bestuderen wat voor problemen er in zijn leven spelen. Als je daar met mensen over praat, dan komt er vaak een moment dat ze het zelf steeds minder over de geest of winti spreken". Zijn relatieproblemen de oor zaak van de ziekte, dan vereist dat een hele andere aanpak dan bij Ne derlanders het geval is. "Hier wordt de patiënt dan gevraagd of hij er akkoord mee gaat dat er ook met zyn familie gesproken wordt Turkse en Marokkaanse families gaan ervan uit dat je de patiënt niets moet vragen, want die is ziek. Wil je de patiënt goed behandelen, dan moetje dat feitelijk via de fam-, lie doen". Om de drempel naar de psychiatrische hulpverlening te verlagen, is het belangrijk dat er ook hulpverleners uit de etnische groepen komen. Bij de Amster damse RIAGG, waar een aantal ja ren geleden een Turkse psycho loog in dienst werd genomen, ver achtvoudigde het aantal Turkse patiënten binnen een jaar. Afschuiven Er is echter wel een gevaar by, waarschuwt Lamers: "Dan ont staat het risico dat andere hulpver leners de patiënten af gaan schui ven. Het werken met een buiten landse patiënt vereist dat je wat meer moeite doet. Er is natuurlijk vaak een taalprobleem, maar dat wordt vaak sterk-overdreven. Als je een goed contact met iemand hebt, wordt het onbelangrijk. Soms is het handen en voetenwerk en als het echt nodig is, kun je al tijd iemand van het tolkencentrum vragen. Die zyn goed en nog gratis ook. Contact met een buitenlandse patiënt kost soms wat meer tijd, maar als je wilt, lukt het best". In een jaar democratie zijn vrij wel evenveel progressieve func tionarissen van de RK-kerk in Brazilië gedood als in de tien zwaarste jaren van de militaire dictatuur. Dit blijkt uit een on derzoek dat de pastorale com missie voor het grondbezit van de Braziliaanse RK-kerk het af gelopen weekeinde heeft gepu bliceerd. Volgens de commissie werden sinds het herstel van de democratie in maart vorig jaar 270 geestelijken en pastorale me dewerkers vermoord en werden er 63 met de dood bedreigd. In de periode van 1968 tot 1978 toen de onderdrukking onder de militai re dictatuur het hevigst was, wer den 273 kerkelijke functionaris sen vermoord of met de dood be dreigd. De pastorale commissie wijt de toeneming van het geweld aan de groeiende betrokkenheid van kerk en christenen bij een werkelijke hervorming van het grondbezit, en de reactie hierop van degenen die „de situatie van extreme onrechtvaardigheid wil len handhaven". De pastorale commissie wijst er voorts op dat de grootgrondbezitters nu vaak zelf optreden, omdat zij niet meer worden beschermd door de militaire dictatuur. De voorzitter van de Brazi liaanse bisschoppenconferentie, mgr. Ivo Lorscheiter, zei in een reactie op het onderzoek dat er in Brazilië geen politieke gevange nen meer worden gemarteld, maar dat de eerbiediging van de mensenrechten „nog steeds een betrekkelijke zaak is". Mgr. Lor scheiter rekende tot de mensen rechten ook het recht op onder wijs, gezondheidszorg en een rechtvaardig inkomen. „Wij wil len niet alleen de huidige forme le democratie, maar moeten ook werken aan een sociale en econo mische democratie". De aartsbisschop van Sao Luis, Paulo Eduardo Andrade Ponte, verzekerde dat de situatie op het platteland tijdens de dic tatuur beter was dan nu. Hij zei dat de kerk in zijn gebied na het herstel van de democratie meer wordt beschuldigd van het aan zetten tot geweld. „Maar in werkelijkheid was de situatie al rijp voor conflicten en zelfs voor een burgeroorlog. Tot op heden is het de kerk geweest die heeft verhinderd dat deze uitbraken". Hervormd onderzoek naar beleggingen in Zuid-Afrika. Er zit „helemaal geen schot" in het overleg binnen de Nederlandse Hervormde Kerk over beleggin gen in Zuid-Afrika. Het eerste gesprek hierover moet zelfs nog plaats vinden. „Het is blijkbaar heel moeilijk in eigen vlees te snijden." Dit zei desgevraagd drs. G. Boer van het Hervormd Wereld- diakonaat naar aanleiding van het feit dat de besluitvorming over Zuid-Afrika verschoven is van de komende zitting in juni van de Hervormde synode naar november. Er zal op zaterdag 14 juni slechts een tussenrapporta ge met betrekking tot Zuid-Afri ka plaatsvinden, zo meldt desge vraagd het Hervormd Persbu reau. Het probleem ligt volgens Boer bij de eigen verantwoorde lijkheid van de financiële orga nen van de Kerk. Bovendien is er nog nooit nagedacht over de ei gen beleggingen. Hierin lopen de hervormden ver achter bij ker ken in Engeland en de Verenigde Staten. Secretaris-generaal dr. R.J. Mooi van de hervormde kerk liet in maart op de synode weten dat de aanbevelingen van de confe rentie, die de Raad van Kerken in november te Amersfoort over Zuid-Afrika hield, in juni op de synode aan de orde zouden ko men. De conferentie riep onder meer op over te gaan tot econo mische sancties tegen Zuid-Afri ka. Het weekblad 'De Tijd' onthul de in februari dat het pensioen fonds van de Nederlandse Her vormde Kerk ongeveer 30 mil joen gulden heeft belegd in be drijven die zaken doen met Zuid- Afrika. Toen de Haarlemse pre dikant dr. K. Blei in maart de sy node vroeg een onderzoek naar de beleggingen in te stellen, werd die motie om formele rede nen sterk ontraden. Aanvaarding van de motie zou het beleid van 'de hervormde kerk doorkruisen, aldus dr. Mooi. Doordat de me de-ondertekenaars ds. A.W. Berkhof en ds. A. J. van Cruynin- gen onder zware druk van syno devoorzitter ds. H. Huting hun steun aan de motie introkken, zag dr. Blei zich genoodzaakt de motie terug te nemen. SDI-verklaring Raad van Kerken op komst. De Raad van Kerken in Nederland bereidt een verklaring voor over het vraag stuk van het Strategisch Defen sie-initiatief („Star Wars"). Een ontwerp hiervoor werd op de laatstgehouden vergadering van de Raad besproken, zo deelt se cretaris ds. W.R. van der Zee mee in het juni-nummer van het „Oe cumenisch Bulletin" van de Raad. De centrale vraag in die nota is: vormen de SDI-plannen een uitweg uit de nucleaire impasse of moet het „neen" van de ker ken tegen kernwapens ook gel den voor het SDI-project? In een aantal conclusies wordt voor het laatste gekozen, zo schryft Van der Zee. „Voor de kerken is de morele keuze niet die tussen SDI en MAD (nucleaire afschrik king), maar tussen het zoeken van veiligheid in bewapening en een beleid gericht op verzoening, ontspanning, samenwerking en ontwapening. SDI staat zo'n be leid in de weg," aldus de ont werptekst. De Raadsleden noemden het ontwerp een „gedegen en duide lijk stuk". Op de volgende verga dering zal besproken worden of de nota nog wijziging of aanvul ling behoeft en wat er dan met het rapport zal gebeuren. Synagoge in Oost-Berlijn wordt herbouwd. De 'nieuwe sy nagoge' in Oost-Berlijn die tij dens de Tweede Wereldoorlog volledig werd verwoest, zal wor den herbouwd. Dit heeft het Oostduitse persbureau ADN be kendgemaakt. Volgens het pers bureau wordt het gebouw gere construeerd in verband met de herdenking van de 50ste verjaar dag van de Kristallnacht van 1938, toen de nazi's in heel Duits land een pogrom voerden tegen de joodse bevolking en joodse in stellingen. Met dit project komen de Oostduitse autoriteiten de joodse gemeenschap in de DDR voor het eerst tegemoet. Hervormde kerk. Beroepen te. Middelburg: J. Dubbink kan didaat te Amsterdam. Aangeno men naar Middelburg (Oostkerk- wijk): toezegging M. de Boer, laatstelijk christelijk gerefor meerd predikant te Veenendaal (Bettelkerk). Gereformeerde kerken. Beroe pen te Bunschoten-Spakenburg: W. D. Omta te Aalten. Beroep baar: drs. J. P. M. van Vliet, Sten- derinkstraat 17, 6981 JV Does burg; Drs. Leo Lingen, Groene- straat 128, 8261 VK Kampen. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepen te Rouveen (Wijk West): H. J. Messelink te IJmuiden.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 15