'Te vroeg om te praten over finaleplaats' 'Scifo moet simpeler spelen' Sowjet-Unie weergaloos Vandaag D-day voor Mexicaans voetbal Eric Gerets en zijn twijfel over het Belgische elftal WK 949- SST MALI Tel.01720-31102 Begeleiders Uruquay eisen vette premies Arbiter Bambridge nu al de grote zondebok DINSDAG 3 JUNI 1986 SPORT PAGINA 11 IRAPUATO (GPD) - De internationale voetbalwereld moet zich de ogen hebben uitgekeken. Waar toe menigeen buiten Europa alleen de Fransen in staat had geacht, werd gisteravond in Irapuato overtroffen door de Sowjet-Unie. Onder aanvoering van de fabelach tige Pavel Yakovenko en geholpen door een vroege voorsprong werd Hongarije uiteindelijk zo wreed op de pijnbank gelegd, dat de afstraf fing (6-0) nog mager uitviel. De speelvlyt Russen zich Zeker nadat Belamov, tegen de grond gewerkt door Kardos, vanaf elf meter snoeihard had raak ge schoten, legde Hongarije zich gaandeweg neer bij de suprematie van de Oosteuropese muur. Het de ontketende aanvalsduo Kiprich, Esterhazy, on- het slotkwartier de langs nog de schrik van de Brazi- En daar gaat de vierde. Jaremtsjoek tikt 4-0 binnen compleet verslagen. MEXICO-STAD (ANP/Rtr/DPA) - De Mexicanen bidden om extreme warmte en veel smog als hun elftal vandaag in het Azteken-stadion de strijd aanbindt met de Belgen. In de voetbaltempel zullen 114.000 suppor ters het duel lijfelijk bijwonen, de overige 'hinchas' zullen gekluisterd zijn aan televisie of radio. Drie jaar lang heeft het Mexicaanse voetbal op dinsdag 3 juni 1986 gewacht. "D-day voor het Mexicaanse voetbal", schreeuwde het grootste sportblad Ovaciones uit. "De hel zal losbreken na een nederlaag", zo zette het blad coach Bora Milutinovic (42) voor het blok, die de intensieve voorbereidingscampagne van voortdurende trainingskampen, weinig competitievoetbal en 70 oefenwedstrijden voorschreef. De vierde speeldag, moet voor het Mexicaanse volk het eerste hoogte punt van het wereldkampioenschap worden. De overwinning op België zal de sociale nood voor even naar de achtergrond dringen. Het vertrou wen van de Mexicanen in de eigen équipe is onwankelbaar. Het 'ola verde', de klassieke aanmoedingskreet van het thuisfront, is in de Mexi caanse metropool gedurende deze dagen gemeengoed. Evenals het la chende gezicht van Hugo Sanchez op de buis. De topscorer van Real Madrid is voor de Mexicanen wat Churchill was voor Groot-Britannië in de tweede wereldoorlog. Het volk verwacht dat hij het elftal, het land er stapsgewijs door zal slepen naar de tweede ronde, naar de laatste vier, naar de finale, naar de wereldtitel. Er bestaat weinig twijfel dat Milutinovic op de eerste postkoets richting de Verenigde Staten gezet wordt, als hij het zou wagen Hugo buiten de basis te houden. De Joegoslavische trainer beseft dat hij ook een enkele reis geboorteland kan boeken als hij vandaag niet wint. "Ze sparen me alleen als we de kwartfinales halen". Vandaag moet daartoe de aanzet worden gegeven. ene opgelegde scoringskans na de lianen die in Budapest met 3-0 wer- evenmin het dolenthousiaste' pu- andere verschaften was even vir tuoos als gênant voor Hongarije. Het debacle was er niet minder om en was tegelijk een overwin ning voor het zo in de versukkeling geraakte topvoetbal. Met acht spe lers van Dynamo Kiev ging de Sowjet-Unie in dit Oosteuropese onderonsje zo flitsend van start, dat de wedstrijd in feite al na vier minuten een formaliteit was. De volledig van de kook geraakte Hongaren keken verdwaasd om zich heen en zagen binnen enkele minuten het zorgvuldig uitgestip pelde concept compleet in duigen vallen. Eerst was het Yakovenko, die na een slecht weggewerkte vrije schop, de eerste van de wedstrijd, gretig profiteerde van de chaos in de Hongaarse defensie, twee minu ten later verdubbelde Aleinikov met een verwoestend afstandschot de marge. Vanuit de dug-out deed Gyorgy Mezey ("geen enkele ploeg komt zo'n klap te boven") vergeef- e pogingen zijn formatie te reorga- den verslagen, had dat al veel eer der gedaan. Kansloos als zij bliek in het halflege stadion, dat de voetballers terecht hartstochtelijk tegen de zowel mentaal als fysiek ondersteunde. Op dezelfde manier ijzersterke verdediging, kwamen de twee razendsnelle aanvallers to taal niet in het stuk voor. Onmid dellijk na de rust deed Hongarije weliswaar nog een vertwijfelde po ging om het duel wat meer in ba lans te brengen, uiteindelijk bewo gen zij zich als een stel vaatdoeken over het veld. Uitgeknepen door de hitte in Irapuato, maar vooral door het machtsvertoon van de Russen. Nadat Jakovenko halverwege het tweede part na een schitteren de solo Aremchuk in staat had ge steld 4-0 te scoren, achtte Loba- novski ("Het is nog veel te vroeg om te spreken van een finale plaats") de tijd rijp om zijn aspi rant-vedette in bescherming te ne men. Aan de dadendrang van de ploeg deed het nauwelijks iets af. Invaller Rodionov verhoogde met twee treffers de marge tot 6-0, tus sendoor schoot een andere invaller zoals de Sowjet-Unie had gevoet bald: met veel techniek, hartstocht en overtuiging. Het Nederlands elf tal mag blij zijn dat de eerste tegen stander in de kwalificatie voor het Europees kampioenschap Honga rije is en niet de Sowjet-Unie. voetbal niseren, want zelf waren de spelers (Yevtuchenko) vanaf elf meter hui- daartoe niet in staat. Al na 13 minu ten liet hij de falende Roth plaats maken voor Burcsa, die opschoof naar het middenveld om het ge vaar Yakovenko in te dammen. Daarin slaagde hij echter van geen kant. Het pleit voor de Hongaren dat zij niet naar unfaire middelen gre pen om het dreigende fiasco te ont lopen. Het is evenmin een schande te moeten erkennen dat dit inge speelde team, met slechts doelman Dassajev en de veldspelers Aleini kov en Larionov als vreemde een den in de bijt, vleugels kreeg toen het eenmaal afstand had genomen. Wel pijnlijk was het om te zien hoe Detari, de blonde spelmaker en met Hannich het grootste Hon gaarse talent van de laatste tien jaar, volledig werd overschaduwd door Yakovenko. Voor FC Utrecht, de enige ploeg die Dynamo Kiev in het voorbije Europa Cup-seizoen een nederlaag toebracht, zal het vorstelijke optreden van de Sow- jet-middenvelder niet meer als een verrassing zijn gekomen. In Irapuato werd echter eens te meer onderstreept over welk een enorm potentieel aan goede voet ballers de Sowjet-Unie moet be schikken. Van de ploeg van vier jaar geleden in Spaiye, die op doel saldo een plaats bij de laatste vier verspeelde, stonden er gisteravond met Dassajey, Bessonov en Demja- nenko nog maar drie in het veld. De nieuwe lichting topvoetballers van Dinamo Kiev, dat twee seizoe nen geleden nog als tiende eindig de in de nationale liga, werd opge leid en gerijpt door Valeri Loba- novski, de clubtrainer zenhoog over. Het deerde de Russen amper, MEXICO-STAD (GPD) - Terwijl de Nederlandse trainers van Club Brugge en KV Mechelen, Henk Houwaart en Aad de Mos, achter het doel met ontbloot bovenlijf een balletje trappen, leidt bondscoach Guy Thijs een onderling partijtje. Tegenstander Toluca, toch uitko mend in de hoogste afdeling, is zonder bericht van verhindering weggebleven en daarmee voldoet ook de derde oefenmatch van de Rode Duivels in Mexico niet aan de verwachtingen. De eerste werd gespeeld tegen een zwak personeelsteam van een autofabriek, de tweede eindigde in een vechtpartij. De Mexicaanse bondscoach Milutinovic had die wedstrijd voor de Belgische oppo nent geregeld, misschien heeft hij het ook zo georganiseerd dat Tolu ca aan Spanje-Brazilië op de televi sie de voorkeur heeft gegeven. Eric Gerets, rechterverdediger van Nederlands voetbalkampioen PSV, gelooft dat het wegblijven te maken heeft met de koude oorlog die gevoerd wordt tegen de eerste tegenstander van het gastland, vanavond in het volgepakte Azte- ca-stadion. Wakker ligt de ervaren verdediger van die zaken al lang niet meer; als hij in de nachtelijke uren naar het plafond ligt te staren dan komt het van de twijfels. Zijn we wel klaar voor dit wereldkam pioenschap, vraagt Gerets zich af. "Hebben we wel een ingespeelde ploeg. Als ik de Brazilianen zie tik ken, dan denk ik datje het zo moet spelen. Maar zelden passeren ze een man, wij hebben jongens die hun eigen spelletje willen spelen, individualisten. België moet het hebben van zijn collectieve presta tie". Eric Gerets heeft het vooral over Enzo Scifo, het wonderkind dat op zeventienjarige leeftijd de nationa le ploeg binnenrukte en sindsdien nauwelijks vorderingen gemaakt heeft. Met de PSV'er vormt Scifo het rechter blok. Gerets wil nog wel eens naar voren opstomen, het stoort hem dat Scifo zijn verdedi gende taak dan niet overneemt. "Scifo passeert graag en gaat hij er drie voorbij en knalt de bal in de bovenhoek dan is het mij best. Maar mislukt het, dan kan hij de kritiek niet aan. Daarom lijkt het mij verstandiger als hij eenvoudi- MONTERREY (SID/ANP) - De eerste verrassing in de eindronde om de wereldtitel van 1988 is een feit. Voor slechts 12.000 toeschouwers in het Estadio Universitario in Mon terrey slaagde voetbaldwerg Marokko er in de veel sterker geachte Polen een punt afhandig te maken 0-0). Marokko was zelfs enkele malen gevaarlijker al schoot invaller Ur ban vijf minuten voor het einde voor Polen tegen de paal. Voor Po len, met nog zware wedstrijden te gen Engeland en Portugal boeg. blamerend te noemen, Marokko kon tevoren slechts dromen van een onbeslist. Polen, in de vorige eindronde in Spanje nog goed voor de derde plaats, inmponeerde geen mo ment. Integendeel. De Marokka nen - gewend aan de hitte - waren van het begin de sfeermakers, al i» bleef het tempo voortdurend aan mDinamo de *aSe kant- De Noordafrikanen Kiévi"d7e halverwege' de vorige war™ °P h,et middenveld zeker niet de mindere van de Oosteuro peanen. Naarmate de tijd vorderde groeide het respect op de tribunes voor de Marokkanen, die zich con sequent aan de opdrachten van de Braziliaanse coach José Faria hiel- maand het roer overnam van Malo- vejev. Het lag al op dat moment voor de hand dat de nieuwe bonds coach weinig mutaties zou aan brengen in de ploeg, die met vaak voortreffelijk voetbal in Lyon de Europa Cup II veroverde. Onder impulsen En het was brutaal genoeg om zelf het initiatief te nemen als de gele genheid zich voordeed. In de eer ste helft toonde vooral Bouderbala zich een plaaggeest voor de Oost europeanen, die log bewogen en de uitslag zonder meer vaak te laat bij de bal aankwamen. Met Krimau Merry bleek hij over voldoende vaardigheid te beschik ken om een stel Poolse verdedigers aan zich te binden. Zbigniew Boniek, de voor AS Roma spelende aanvoerder, slaag de er niet in zijn landgenoten tot grotere daden te bewegen. Hij speelde zelf niet slecht, maar toch ook niet echt goed. Soms waren ook zijn passes te onnauwkeurig, waardoor de attente Marokkanen konden ingrijpen voordat er ge vaar dreigde. Pas in de 36e minuut konden de Polen (zonder de nog geblesseerde Zmuda) voor het eerst een goede aanval opzetten, waarbij Boniek aan de basis stond. kwamen eigenlijk niet verder dan een halve versnelling hoger, niet voldoende om indruk te maken op de wel steeds vermoeider rakende Marokkanen. In de 68e minuut leek Urban, die Dziekanowski was komen vervangen, zijn ploeg dan toch de verlossende leiding te ge ven, maar hij zag zijn vinnige boog- bal keurig weggetikt door Zaki. Spannend den. Dat betekende een potdicht Maar de afwerking was slecht: gesloten verdediging, waardoor ?ete doelman Zaki volledig werd afge- nisch begaafde en atletisch ge- schermd en ook haast niet in actie bouwde Jakovenko werd die lijn de Mexicaanse provinciestad door getrokken. Het zegt veel over de kracht van deze ploeg dat een erva ren international als Blochin en de jagen sjieke clubtopscorer Protassov, die met vijf doelpunten een fors aan deel had in de kwalificatie voor de ze WK, niet eens werden gemist. Defensief vertrouwde Lobanovski op driekwart van de Kiev-verdedi- ging en deed hij geen beroep op de gerijpte Chivadze, net zo min als Lobanovski op het middenveld een plaats wilde inruimen voor Cherenkov en Litovchenko. In Ja kovenko bezit Lobanovski immers een spelverdeler, die kan uit groeien tot een wereldster. hoefde te komen. Vertragen, met veel achteruitvoetbal, behoorde ook tot de Afrikaanse taktiek. De Polen keken er wel voor uit om te de broeihitte. Brutaal Marokko, alleen in 1970 ook in de eindronde, eveneens in Mexico, was helemaal niet van plan zich door de Polen te laten inpakken. Buncol schoot over, een daad, die hij nog een paar maal zou herhalen in het over het geheel genomen zeer matige duel. Vier minuten voor rust liet Timoumi zien, dat hij heel wat kracht in zijn benen heeft. De zoon van een paleiswacht dwong doelman Mlynarczyk, die bij FC Porto zijn geld verdient, al zijn talenten aan te spreken. De tweede helft, met bij Polen Przybys voor Ostrowski, was iets levendiger, zonder dat er ook maar een moment sprake was van kwali teitsvoetbal. De Oosteuropeanen TOLUCA (SID) - Het complete begeleidingsteam van Uruguay heeft afgelopen weekeinde ruzie gekregen met de voetbalbond van dat land. Trainer Omar Borras en zijn assistenten eisen een premie van duizend dollar (2500gulden) per wedstrijd, hetzelfde bedrag als de spelers krijgen. De selectie steunt de begeleiders. De leiding van de tweevoudige wereldkampioen is niet van plan aan deze eis toe te geven. In de aanloop naar de eindronde moest de armlastige voetbalbond al 200.000 Zwitserse franc (270.000 gulden) van de FIFA lenen om de voorbereiding op het toernooi in Mexico te betalen. Uruguay krijgt na afloop ruim anderhalf miljoen gulden van de FIFA uit de inkomsten-pot. De verhouding tussen de bond en trainer Borras was toch al danig bekoeld, toen hij verklaarde na het toernooi op te zullen stappen als trainer. ,Jk heb alleen duidelijkheid willen ver schaffen. Ik ga ook weg als Uruguay wereldkampioen wordt", aldus de coach. De blessures van aanvaller Ruben Paz, middenvelder Jorge Barrios en verdediger Nelson Gutierrez zijn inmiddels genezen, waardoor dit drietal morgen tegen West-Duitsland kan spelen. Aanvoerder-doelman Rodriguez, die een maand geleden nog een blinde-darmoperatie onderging, is vanaf de tweede wedstrijd tegen Denemarken weer inzetbaar. Er brak éven een spannende fase aan, waarin Polen de druk wat ver hoogde, maar zich niet kon veroor loven de uitvallen van Marokko te negeren. De opleving was zeer tij delijk. Marokko begreep, dat zijn enige kans bestond in het vasthou den van de bal en de ploeg nam weer meer zijn toevlucht tot ter gende terugspeelballen. Daar wer den de Polen zo moedeloos van, dat ze ook geen enkele haast meer maakten. In de laatste vijf minuten kwa men de kansen toch nog voor de op papier betere ploeg, mede doordat enkele Afrikanen op hun laatste benen liepen. Urban kreeg een fraaie kans na een blunder van Dolmy, die de bal weggaf. De bal ketste echter van de paal terug en caramboleerde in de handen van de opgeluchte Zaki. En twee minuten voor tijd waren drie, vier Poolse aanvallers niet bij machte de bal in kansrijke posities voluit te raken. Zo kwam de eerste 0-0 in deze eindronde tot stand. Een uitslag, waar Marokko gezien het spelbeeld zonder meer recht op had en waar Polen zich over zou moeten schamen. Geluk Coach José Faria vond de 0-0 van zijn-ploeg Marokko tegen Polen in alle opzichten verdiend. „We had den duidelijk een veldoverwicht en hadden zelfs kansen op de volle winst", zei hij. „Maar in de slotfase hadden we ook. geluk, zodat alles bijeen genomen een gelijkspel op zijn plaats was. Ik heb goede hoop, dat onze ploeg er nu ook in zal sla gen tegen Engeland een goed re sultaat te behalen". Voor de Poolse coach Antoni Pieniczek brachten alleen de laat ste tien minuten enige bevredi ging. „Pas in de slotfase vonden onze spelers het juiste ritme. Zo had ik me dat voor de hele wed strijd voorgesteld. In die laatste minuten lieten we de zege, die toen voor het grijpen was, duidelijk lig gen. Ik wil de Marokkanen een compliment maken voor hun spel. Nu is aangetoond, dat groep F ge compliceerd is. Tegen Portugal en Engeland zal onze ploeg veel beter moeten spelen om verder te ko- Osterowski springt stijlvol over de Marokkaan Khalifa, maar verder konden de Polen geen hoogstandjes maken in het duel met Marokko. «foto AP) WOEDEND - De Australische scheidsrechter Bambridge is na slechts twee dagen voetbal in Mexico al door de Spaanse kranten uitgeroepen tot zondebok van de Mundial. Hij gunde Brazilië het voordeel van de twijfel nadat de bal na een schot van de Spanjaard Michel via de lat op of net achter de doellijn stuiterde. Vertraagde televisiebeelden maakten duidelijk dat de bal inderdaad achter de lijn was geweest. "Brazilië won op schandalige wijze met hulp van de scheids rechter", concludeerde het dagblad ABC. De krant Diaro 16 stelde dat Spanje verslagen werd door de man in het zwart. En 'El Mun- do Deportivo' schreef: "De scheidsrechter vervalste het resultaat". Bondscoach Munoz maakte na afloop van de wedstrijd een moe deloze indruk: "Als het zo doorgaat, winnen we geen enkele wed strijd". Ook de Mexicaanse kranten laten er geen twijfel over bestaan dat hun inziens Spanje tegen Brazilië een geldig doelpunt is ont houden. Volgens hen kwam het schot van Michel via de lat achter de doellijn terecht. "Onze Lieve Heer is een Braziliaan", schrijft El Heraldo en vervolgt: "De fout van de scheidsrechter heeft vooor de Brazilianen de weg naar de zege geopend". ger gaat spelen, mèer in dienst van de ploeg". Scifo weet van de kritiek op zijn eigenzinnige spel af, maar is door Guy Thijs voorlopig nog wel het voordeel van de twijfel gegund. Dat geldt niet voor René Vande- reyeken en Michel Renquin, die door de bondscoach inmiddels met hun neus op de keiharde feiten zijn gedrukt. Thijs verwijt beide spe lers, samen goed voor 87 inter lands, een gebrek aan inzet en mentaliteit tijdens de trainingen en oefenwedstrijden. Het disciplinai re gevolg is dat Renquin vanavond op de bank mag plaatsnemen, ter wijl René Vandereycken aanvan kelijk zelfs naar de tribune werd De middenvelder van Ander- lecht kon geen enkel begrip op brengen voor de ongebruikelijke straffe hand van zijn 'leermeester' en overwoog zelfs even om de handdoek te gooien en terug te ke ren naar huis. Lei Clijsters evenwel voorkwam het schandaal, dat zo vlak voor de aftrap verregaande ge volgen had kunnen hebben. Clij sters, door Thijs aangewezen om Vandereycken vanavond te doen vergeten, meldde zich gisteravond ziek en dat opent weer alle per spectieven voor de boosdoener. Vandaag beslist Guy Thijs, inmid dels in een wel erg moeilijke posi tie, of Vandereycken weer in gena de wordt aangenomen. Hoewel met name de 'affaire- Vandereycken' voor nogal wat on rust in het Belgische kamp heeft gezorgd, kan het merendeel van de spelers wel begrip opbrengen voor de vervanging van Renquin door Frankie Vanderelst die nu als libe ro zal beginnen. Jean-Marie Pfaff, toch nooit te beroerd om zijn me ning waar dan ook te ventileren, laat daar ook dit keer geen ondui delijkheid over bestaan. Tijdens het oefenpartijtje is zijn concentratie zo groot dat hij een praatje aangaat met Henk Hou waart en Aad de Mos. „Zo'n Ren quin had mij slecht gemaakt, 't had mij een slechte publiciteit opgele verd. Thijs heeft terecht ingegre pen". De Brugge-trainer zegt de doelman dat ook hij Renquin niet had opgesteld. Voor Aad de Mos heeft Pfaff overigens ook nog een tip. "Je moet die Cluytens bij KV Mechelen goed in de gaten hou den, die ken ik nog van Beveren, die drinkt graag een pint". "Die man is gestoord", zegt Aad de Mos later over de goalie van Bayern Munchen. "Dat vertel je toch niet, terwijl je met de laatste oefenpartij bezig bent, en toch ze ker niet tegen de trainer van Cluy tens". "Ach", zegt Gerets, "je moet Pfaff nemen zoals hij is. Hij is de beste keeper, hij deelt alleen iets te graag foto's uit. Ik hoor hem niet eens, dat heb ik in Nederland wel afgeleerd". De back die aan zijn tweede WK begint, is het tijdens de hoogtestage in Zwitserland en de tien dagen in Mexico nogmaals op gevallen dat voetballers in Neder land en België heel anders met el kaar omgaan. "Bij PSV schelden we elkaar op de training en tijdens de wedstrijd de huid vol, recht in het gezicht, eerlijk. Zeg je hier iets, dan praten ze twee weken niet tegen je. Giste ren had ik nog een conflict, ik stond in mijn recht. Toch heb ik maar het initiatief genomen en ge zegd: kom laten we iets gaan drin ken. Dit wereldkampioenschap, waarschijnlijk mijn laatste, is me te voornaam. Ik ben tien jaar Rode Duivel, steeds was de sfeer goed, ik laat niet toe dat anderen die sfeer verpesten en ik wil achter de cou lissen best werken om het goed te houden". Gerets is blij dat hij aan het WK- karwei kan beginnen. Hij heeft zijn twijfels over de Belgische ploeg, maar is zelf klaar voor de confron tatie met Mexico, Paraquay en Irak. "Ik ben in een redelijke con ditie, nog niet zoals op zeeniveau. Je ziet het in de tot nu toe gespeel de wedstrijden. De man aan de bal beweegt, de speler die aanvalt en twee man die zich aanbieden. De rest staat stil. Op deze hoogte ga je in het begin dood, je kunt best der tig meter sprinten, maar dan moet je echt wel vijftien seconden naar lucht happen". En dat kan niet als Scifo zijn verdedigende taak ver waarloost. Dat is het grote pro bleem van Gerets.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11