T ariefsverhoging het beste middel' PvdA op nieuwe koers? CDA verlangt offers 'Geen verschuiving naar het midden' Woningen voor Tamils Psychiatrie schiet tekort ZATERDAG 31 MEI 1986 BINNENLAND PAGINA 5 Voorstel Ruding bezuiniging openbaar vervoer: DEN HAAG (ANP) - Om te besparen op de rijksuitgaven voor het openbaar vervoer zijn tariefsverhogingen het beste middel. Door de hogere opbrengst uit duurdere strippen kaarten, abonnementen en treinkaartjes kan het rijk zijn bijdragen aan het openbaar vervoer verlagen. Dit heeft demissionair minister Ruding van Financiën gisteren de Tweede Kamer geschreven. Een werkgroep van ambtenaren van verschillende ministeries heeft onderzocht hoe het rijk in de ko mende regeerperiode kan bezuini gen op het openbaar vervoer. Daar bij heeft deze „interdepartementa le heroverwegingswerkgroep" drie mogelijkheden aangegeven, die in 1990 uiteindelijk leiden tot bespa- ringen van respectievelijk vijf, tien (archieffoto) en twintig procent op de huidige uitgaven. Verhogingen van de tarieven ko men het eerst in aanmerking, aan gezien de vervoerbedrijven en de Nederlandse Spoorwegen hun or ganisaties in de afgelopen jaren al zo ver hebben „aangepast", dat van verdere reorganisaties geen bespa ringen meer kunnen worden ver wacht, zo meent de werkgroep. Minder diensten De werkgroep wijst erop dat ta riefsverhogingen onvermijdelijk zullen leiden tot een lager voorzie ningenniveau, dat wil zeggen tot minder frequente diensten en mis schien wel opheffing van lijnen. Als de prijzen stijgen, zal immers het aantal passagiers dalen, waar door er weer minder openbaar ver voer nodig is. De werkgroep laat doorscheme ren dat zij de variant die een bespa ring van twintig procent op de hui dige uitgaven oplevert, niet be paald aanbeveelt. Volgens haar moet het voorzieningenniveau van de vervoerbedrijven dan extra worden verlaagd. Dit betekent dat de grote open baar-vervoerbedrijven in de steden hun activiteiten met 37 procent moeten terugschroeven. De streek bussen zouden dertig procent min der gaan rijden en de spoorwegen 25 procent minder. Het aantal reizi gers zou met 26 procent dalen. Die forse daling van het aantal mensen dat het openbaar vervoer links zal laten liggen, leidt boven dien tot een stijging van het auto gebruik, zelfs als de brandstofprij zen gelijke tred houden met de duurdere strippenkaarten en trein kaartjes, voorspelt de werkgroep. Vooral in de grote steden zou het een gekkenhuis worden in het ver keer, zo waarschuwen de ambtena ren. In de bezuinigingsvarianten van vijf en tien procent dalen de passa giersaantallen volgens de werk groep met respectievelijk zes en twaalf procent. Reisnummers DEN HAAG (ANP) - Het publiek kan vanaf maandag informatie over reizen opvragenop een cen traal informatienummer. Aanlei ding tot deze beslissing is het toe nemend aantal telefoontjes van mensen die willen afreizen naar Oost-Europa, maar beducht zijn voor stralingsgevaar. Het telefoon nummer is: 070-209325 (bereikbaar van 9.00-17.00 uur). De leden van het demissionaire kabinet werden gisteren onthaald op 'Hollandse nieuwe'. De heren De Korte, Ploeg en Lubbers lieten zich het zeebanket goed smaken. (foto anp» DEN HAAG (ANP) - Werken met behoud van uitkering mag alleen als regionale toetsings commissies unaniem geen na delen voor anderen zten. Dat staat in het voorstel voor een Wet Onbeloonde Arbeid Uitke ringsgerechtigden. Minister De Koning en staatssecretaris De Graaf (sociale Zaken en werk gelegenheid) hebben Jiet ont werp gisteren naar de Tweede Kamer gezonden. De WOAU maakt het wette lijk mogelijk dat werklozen die langer dan een jaar buitenspel staan met behoud van hun uit kering onbetaald werk doen. Dergelijke banen moeten dan wel de unanieme goedkeuring hebben van een commissie van werkgevers, werknemers, ge- Werken met uitkering alleen na toestemming meenten en instellingen die dat werk scheppen. Zo kan worden voorkomen dat concurrentie vervalsing optreedt of regulier werk verdwijnt. Tegen een uit spraak van de commissie is be roep mogelijk bij een zoge noemde „revisiecommissie". De beide bewindslieden zien werken met behoud van uitke ring niet als alternatief voor be taald werk. Als de werkloos heid in de toekomst afneemt is de behoefte aan de wet ook minder groot. Daarom is geko zen voor een beperkte wer kingsduur, van ongeveer vier jaar. De goedkeuring van een plaats geldt in principe voor een jaar, al kan daar voor bij zondere groepen van worden afgeweken (minimaal zes, ma ximaal achttien maanden). Ver lenging van de duur is mogelijk met eenzelfde termijn, mits de arbeidsplaats nog steeds aan de voorwaarden voldoet. Uitkeringsgerechtigden die een niet-goedgekeurde baan aannemen lopen het risico hun uitkering kwijt te raken. Voor voorzitterschap Dolman DEN HAAG (ANP) - De Partij van de Arbeid zal bereid moe ten zijn een „prijs" op tafel te leggen om de socialist Dolman opnieuw tot voorzitter van de Tweede Kamer benoemd te krijgen. Die prijs bestaat uit een wis seling van een aantal voorzit terschappen van kamercom missies. Als grootste fractie in de kamer leverde de PvdA de afgelopen vier jaar de voorzit ters van belangrijke grote com missies als buitenlandse zaken, economische zaken, justitie, onderwijs en wetenschappen, verkeer en waterstaat, emanci patiebeleid en volksgezond heid. Nu het CDA de grootste frac tie is geworden staat al vast dat het voorzitterschap van de commissie voor buitenlandse zaken naar de christen-demo craten gaat. Het is een onge schreven regel dat deze com missie aan de grootste fractie toe valt. In het nog niet afge ronde overleg tussen de grote kamerfracties kwamen voor stellen aan de orde om het voorzitterschap van de com missie voor ontwikkelingssa menwerking van het CDA naar de PvdA over te hevelen. De PvdA raakt enkele voorzitter schappen van kleinere, zoge noemde B-commissies, kwijt. Daartoe behoren onder meer de commissies voor Antilliaan se zaken en voor het midden- en kleinbedrijf. Hoe de koek precies wordt verdeeld, staat nog niet vast. Zeker is dat de christen-democraten hun ver kiezingsoverwinning ook ver taald willen zien in de toeken ning van enkele belangrijke voorzitterschappen. D66 had tot nu toe, als fractie met zes leden, het voorzitter schap van eén zogenaamde A- commissie: de commissie voor de Rijksuitgaven. Daar komt een B-commissie bij. De WD had het voorzitter schap van commissies als fi nanciën, defensie, landbouw, milieubeheer, politie, nationale ombudsman en wetenschaps beleid. De liberalen zullen, ge zien hun geslonken aantal ka merzetels, een veer moeten la ten. De Tweede Kamer kiest dinsdag een nieuwe voorzitter. Twee jaar cel voor spionne AMSTERDAM (ANP) - De Amster damse rechtbank heeft gisteren de 43-jarige Ellen T. uit Amsterdam veroordeeld tot twee jaar gevange nisstraf wegens het plegen van voorbereidingshandelingen die spionage tot doel hadden. Tegen de vrouw was vier jaar ge vangenisstraf geëist. Ellen T. stal vorig jaar uit een kluis van het oc trooibureau Los en Stigter uit Am sterdam geheime staatsdocumen ten over de bepantsering van tanks en andere militaire voertuigen. Het plan was dat de vrouw deze docu menten zou overdragen aan de DDR. Staatssecretaris pleit voor betere coördinatie van rampenbestrijding WERKENDAM (ANP) - Bij ge- beurtenissen als na de kernramp in Tsjernobyl zou een coördinerende rol moeten worden toegekend aan het departement van binnenlandse zaken. Dit om onevenwichtige be sluitvorming te voorkomen. Staatssecretaris Van Amelsvoort (binnenlandse zaken) zei dat van morgen bij de opening van een brandweerkazerne in Werkendam. Een coördinerende rol van „zijn" departement bij een dergelijk ge beuren laat de positie van de be trokken vakministers onverlet, zo meent hij. In de vorm van een lan delijk coördinatie-centrum bezit Binnenlandse Zaken een geschikte structuur voor de uitoefening van een dergelijke taak. In zijn toespraak noemde Van Amelsvoort het van belang nog eens kritisch te kijken naar het nu bestaande geheel van alarmrege lingen, rampenplannen, rampbe- strijdingsplannen en dergelijke. Max van den Berg oneens met visie Van Kemenade DEN HAAG (GPD) - De scheidende PvdA- voorzitter Max van den Berg heeft zich van ochtend op de partijraad uitgesproken tegen een koerswijziging door zijn partij. „Geen pro grammatische verschuiving naar het midden", betoogde Van den Berg onder verwijzing naar de gelijkluidende conclusie van het bestuur Verkiezingsuitslag PvdA, Maarten van Traa heeft opdracht gekre gen het Kommitee Kruisraketten Nee krachtig te steunen. „1988 (dan moeten de raketten ge plaatst worden, red) ligt niet achter ons, maar Tuchtcollege wil betere controle op diagnoses AMSTERDAM (ANP) - De verant- woordelijke medici in psychiatri sche (poli)klinieken controleren in een aantal gevallen onvoldoende de onderzoeken en diagnoses van in feite niet volledig gekwalifi- DEN HAAG (ANP) - Demissionair staatssecretaris Ploeg van land bouw en visserij heeft na overleg met het bedrijfsleven besloten de noodentingen tegen klassieke var kenspest met ingang van 16,juni stop te zetten. Hij acht dit uit veterinair oog punt verantwoord omdat er sinds een jaar, met uitzondering van een op zich zelf staand geval in Gronin gen, geen gevallen van klassieke varkenspest in ons land meer zijn vastgesteld. ceerd personeel. Het Medisch Tuchtcollege in Amsterdam laat dit weten in een deze week gepu bliceerde uitspraak, waarbij een psychiater wordt gewaarschuwd voor gebrek aan controle. Waarschuwing Het tuchtcollege in de hoofdstad werd reeds enige malen geconfron teerd met dit „verschijnsel". Een openbare waarschuwing is nodig, meent het college, want „een diag nose kan verstrekkende gevolgen kan hebben voor de patiënt". De uitspraak naar aanleiding waarvan de uitspraak werd ge daan, betreft een nu 38-jarige vrouw. Haar psychische klachten bestonden uit: gedesoriënteerd zijn in tijd en ruimte, schemertoe standen, evenwichtstoornissen, trage motoriek, valneigingen, hoofdpijnen en een drang tot uri neren. De vrouw was kortom niet goed in staat zichzelf te verzorgen. Foute diagnose De kliniek van de thans gewaar schuwde psychiater stelde een fou te diagnose. Er werd wel depressi viteit vastgesteld bij de - alleen staande - vrouw, maar geen licha melijke stoornissen. Er werd een medicijn aangeraden. Nader onderzoek elders - op aan drang van de broer van de vrouw, die internist is - wees echter uit dat de vrouw een tumor in het hoofd had. Die tumor werd in 1984 ver wijderd. De vrouw kon circa an derhalve maand na deze operatie „geheel hersteld" het ziekenhuis verlaten. zijn partij. Hij nam daarmee onmiskenbaar afstand van de discussie die onder andere door oud-minis ter Van Kemenade op gang is gebracht. Van Kemenade pleit daarin juist voor aansluiting bij het politieke centrum. Van den Berg kondigde aan dat de strijd te gen de kruisraketten onverminderd voort gaat. De internationaal secretaris van de Hij ging uitvoerig in op de verkiezingsuit slag. De winst van het CDA schreef hij toe aan het feit dat Lubbers zijn premierschap heeft weten te verzilveren, het economische herstel en het feit dat het CDA steeds meer op de Duitse CDU gaat lijken. Bovendien had Lub bers met zijn toezeggingen dat de kerncentrale in Dodewaard mogelijk dicht gaat, dat de uit keringen misschien verhoogd worden tot 75 procent en dat de werkloosheid in 1990 wordt teruggebracht tot onder de 500.000 zijn eigen partijprogramma 'links ingehaald'. Van den Berg erkende dat de PvdA gecon fronteerd blijft met het dilemma: progressieve meerderheid of 40 procentpartij, met samen gaan met één van de 'rechtse' partijen.,, Het eerste is, gezien de positie van klein links en opstelling van D66, weinig reëel, de laatste een zware opgave, gezien de jongste verkiezings uitslag". Intussen wordt in de partij druk gespecu leerd over de opvolging van Van den Berg. Als mogelijke kandidaten worden genoemd: het Tweede Kamerlid Schaefer, Europarlementa riër Hedy d Ancona en de huidige partijsecre taris Van Velzen. WN krijgt toezeggingen van 41 gemeenten DEN HAAG (GPD) - Bijna 700 Tamils die nu nog in op vangcentra verblijven, kun nen worden ondergebracht in particuliere woningen. Ruim veertig gemeenten hebben toegezegd woon ruimte voor de Tamils be schikbaar te stellen. Leiden biedt vier Tamils onderdak, Alphen aan den Rijn acht. Veertien andere gemeenten zijn in principe bereid Tamils op te ne men, waardoor er nog eens 400 in eigen woningen kunnen worden gehuisvest. Dat heeft de Vereni ging Vluchtelingenwerk Neder land (WN) gisteren bekend ge maakt. De gemeenten hebben drie voor waarden aan hun toezegging ver bonden: de Tamils moeten een bij standsuitkering krijgen zodat zy de huur kunnen betalen en in hun overige kosten van levensonder houd kunnen voorzien, de verhui zing van de opvangcentra naar par ticuliere woningen moet geleide lijk gebeuren en de Tamils moeten gedurende hun verblijf in ons land worden begeleid. Problemen De WN is vorige maand op zoek gegaan naar particuliere wonin- DALFSEN (ANP) - De 51 Tamils die v/aren ondergebracht in het Overijsselse Dalfsen zijn overge bracht naar een pension in Voeren- daal. Dit heeft het ministerie van wvc bekend gemaakt. De Tamils waren eind april voor tijdelijke op vang in een pension in Dalfsen in gekwartierd, nadat hun onderko men in Ellecom (gemeente Rhe- den) was uitgebrand. gen, nadat de Tweede Kamer bij wvc-minister Brinkman tevergeefs had aangedrongen op andere woonruimte voor Tamils omdat het uitzichtloze verblijf in opvang centra tot grote psychische proble men leidde. De spanningen liepen zelfs zo hoog op, dat een aantal pensions door Tamils in brand werd gestoken. Volgens de WN is het onder brengen van Tamils in particuliere woningen financieel haalbaar. De huidige bad-bed-broodregeling, waarvoor het kabinet voor dit jaar een bedrag van 21,8 miljoen heeft uitgetrokken, moet dan wel wor den afgeschaft en vervangen door de bijstandsregeling die ook voor andere vluchtelingen geldt. WN- woordvoerder Alex Voets: „De verblijfskosten van een Tamil be dragen nu ongeveer 20.000 gulden per jaar. Bij de herinvoering van de bijstandsregeling worden die kos ten teruggebracht tot ongeveer 16.000 gulden". De WN heeft de toezeggingen van de gemeenten vastgelegd in een notitie, die gisteren op het mi nisterie van wvc is aangeboden. De resultaten zullen, aldus een woord voerder van het ministerie, zorg vuldig worden bestudeerd. De WN hoopt dat de bewindsman binnen een maand over de her plaatsing van de Tamils zal beslis sen. ADVERTENTIE DINSDAG DEN HAAG - Voortvarendheid kan de nieuwe PvdA-leider Wim Kok in elk geval niet worden ont zegd. De voor zijn partij teleur stellende verkiezingsuitslag was koud twee dagen oud, of hij de monteerde voor de VARA-mi- crofoon zonder omwegen het standpunt waaraan de PvdA de afgelopen zes jaar voor een aan zienlijk deel haar identiteit had ontleend. Bij de volgende verkiezingen, zo luidde kort samengevat zijn boodschap, kunnen we niet meer door Peter van Nuijsenburg zeggen, dat de kruisraketten weg moeten als wij regeringsverant woordelijkheid op ons nemen. Die dingen staan er dan (ze wor den in 1988 geplaatst, red.) en het heeft weinig zin er weer tever geefs tegen te hoop te lopen. Twee categorieën PvdA-kie- zers hebben nu enig recht om op zijn minst de wenkbrauwen te fronsen: zij die vooral vanwege het onverbiddelijke nee tegen ae kruisraket hun stem op de so ciaal-democraten uitbrachten, en de groep die Koks uitspraak lie ver vóór de verkiezingen had ge hoord. Beide categorieën kun nen in elk geval vaststellen dat het door Kok gehuldigde stand punt nu geen praktisch nut dient. De geestverwanten van de PvdA in de Bondsrepubliek wa ren daar overigens al eerder ach ter, zoals blijkt uit de opstelling van de SPD-kandidaat voor het kanselierschap, Johannes Rau, die heeft laten weten geen kruis tocht meer te zullen ondernemen tegen de atoomraketten. Herbezinning Vandaag mag de partijraad van de PvdA in Amsterdam zijn oor deel geven over het door de toe komstige partijleider uitgespro- Kok: krediet van achterban. (foto GPO) ken nieuwe standpunt met be trekking tot de kruisraketten. Dat standpunt lijkt met het vertrek van wandelend strijd punt Van den Berg naar de No- vib en de ontboezeming van Van Kemenade dat 'het misschien be ter zou zijn geweest, als lijsttrek ker Den Uyl eerder was opge stapt' een herbezinningsfase bin nen de PvdA in te luiden. Dat proces kan, anders dan bij de WD waar men voor een ge- dachtenwisseling de laatste tijd by voorkeur het slagersmes mee neemt, in redelijke rust plaats hebben. Namelijk in de opposi- tiebanken, waar haast nauwe lijks geboden is. Het zou dienstig zijn bij die herbezinning de geschiedenis van de afgelopen 15 tot 20 jaar te betrekken. Een periode die bij de PvdA in het teken stond van de •polarisatie. Het centrale idee was toen dat de politieke tegenstel lingen moesten worden blootge legd; trefwoorden die daarmee te maken hadden waren: meerder heidsstrategie (de PvdA moest in een kabinet altijd de overhand hebben), ononderhandelbare strijdpunten (geen concessies mogelijk) en actiepartij. Het kli maat van de jaren zestig heerste ook nog ver daarna. Het was een periode die tevens werd gekenmerkt door een machtsstrijd binnen het kader van de partij, tussen het partijbe stuur in Amsterdam en de fractie in de Tweede Kamer, in het jar gon 'het Haagse circuit'. In dit conflict trok het partijbestuur vaak aan het langste eind, vooral omdat partijleider Den Uyl om wille van de eenheid in de party de rechtstreekse confrontatie mijdde. In deze sfeer lag de nadruk op de strategische en tactische kan ten van het politieke machtsspel. De programmatische discussie werd daaraan ondergeschikt ge maakt en bovendien beheerst door de verlanglijstjes van de verschillende actiegroepen die een thuisbasis hadden gevonden in de 'actiepartij'. Een afweging tussen wenselijkheid en haal baarheid werd nauwelijks ge maakt. 'De' PvdA leek te zijn ver geten dat politiek in Nederland coalitiepolitiek is, geen roulatie van wisselende meerderheids partijen. Tweedeling Ook in de afgelopen campagne werd melding gemaakt van een tweedeling, zij het dat nu de PvdA, ironisch genoeg, het CDA verweet te polariseren. Die cam pagne ging overigens mank door twee strijdige denkbeelden: aan de ene kant deugde er weinig van het door het CDA gevoerde beleid, aan de andere kant wilde de PvdA toch met die partij rege ren. Uiteindelijk is dat' niet ge loofwaardig gebleken, ondanks de vijf zetels winst, die voorna melijk te danken waren aan de verpulvering van klein links. Wie in Nederland wil regeren, moet niet te ver afdrijven van het (nog steeds door het CDA be heerde) politieke centrum. Die stelling heeft by de jongste ver kiezingen haar geldigheid weer eens bewezen. Gevoegd by de er varingen uit het verleden lijkt het voor de PvdA niet moeilijk Kok lijkt de wind mee te heb ben. Het vertrek van Van den Berg en het aanstaande afscheid van Den Uyl betekenen weinig minder dan dat er aan een nieuw hoofdstuk kan worden begon nen. Kok weet zich bovendien verzekerd van het krediet van zijn achterban, gezien het formi dabele aantal voorkeurstemmen dat hij binnenhaalde. De partijraad van vandaag is de eerste gelegenheid om de be reidheid bij het kader te peilen om het 'nieuwe realisme' te aan vaarden. Een uitspraak over de kruisraketten heeft daarbij voor de zoveelste keer een symbool functie. Dit keer niet als uitdruk king van de zuiverheid in de leer, maar van de bereidheid om de weg naar het midden in te slaan. Als de partijraad Koks uit spraak sanctioneert, door in stemming of door te zwijgen, is de moeilijkste barrière op deze weg genomen. Dat daarna nog veel intern zendingswerk nood zakelijk is, staat buiten kijf. Een nieuwe koers vergt nu eenmaal een langdurig, subtiel begeleid gewenningsproces. Het zou de geloofwaardigheid ten goede ko men als de veteranen in de frac- tie - Meijer, Ter Beek, Van der Hek - Kok daarbij steunen en niet op zoek gaan naar een lucra- tieve betrekking. Als de partyraad hem kapittelt, heeft Kok zijn eerste grote neder laag al te pakken voordat zyn po litieke carrière daadwerkelijk be gint. Dat zou niet alleen zijn ef fectiviteit schaden, maar ook de broodnodige koerswijziging voor onbepaalde tyd vertragen.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5