Rechtenstudie laat veel te wensen over 'Geen extra bezuiniging nodig' 'Lena' (108) weer te water WD-wethouder Kuijers over kosten zevende wethouder: Enquête onder studenten wijst uit: Korthals Altes weinig vleiend over academici VERSE VIS - IJS - DIV. SNACKS MAANDAG Platform voor kleinschalige psychiatrie opgericht 6 ZATERDAG 31 MEI 1986 LEIDEN Na de vraag of hij tevreden'is met het resultaat van de college-onderhandelingen, denkt WD-wethouder Fred Kuijers lang en diep na. "Ja, ik ben tevreden", laat hij uiteindelijk horen. Maar echt verheugd is hij niet. Een psychologische kwestie. "Dit was de derde keer dat ik intensief was betrokken bij de onderhandelingen voor een nieuw college", zegt Kuijers. "En net als de vorige keren had ik na afloop niet het gevoel: 'hè hè, het is geregeld, we zitten in het college'. Ik had meer een katerachtig gevoel". "Zo van: 'was dat het nou?' Niet omdat ik ontevreden ben met het resultaat, maar omdat het me moeite kost om weer over te gaan tot de orde van de dag als ik lange tijd intensief bezig ben geweest met iets. Dat katerachtige gevoel dempt elke vreugde". LEIDEN - "In het nieuwe college teerd met wordt goed samengewerkt. Hans de la Mar stelt zich heel bestuurlijk op", meent Kuijers. Hij weerlegt daarmee de door veel critici geuite veronderstelling dat het nieuwe PvdA/VVD/Links Leiden-college veel minder slagvaardig zou zijn dan de 'oude' PvdA/WD-coalitie. Verkeerd Hij verwacht dat het nieuwe col lege vier jaar blijft zitten. Daarmee is heel heel wat optimistischer dan zijn PvdA-collega Dick Tesselaar. politieke proble- Tesselaar erkende onlangs dat ook hij de uitnodiging die de PvdA aan VVD en Links Leiden deed, om sa men over een college te praten, aanvankelijk als weinig serieus be schouwde. "Ik denk dat het toch de kwaliteit is van de PvdA dat ze ons aan elkaar hebben gebreid". door Wim Wegman Gevreesd werd dat door de komst van Links Leiden in het college langer gediscussieerd zou moeten worden voordat overeenstemming was tussen de verschillende colle ge-partners. "We vergaderen in hetzelfde tempo als vroeger", stelt Kuijers. "En Links Leiden wordt echt niet buitenspel gezet. Dat zou ook slecht zijn. Als je met drie partyen een college vormt, moet je probe ren de problemen samen op te los sen. Natuurlijk zijn er wel eens minderheidsstandpunten. Maar die gaan meestal, zoals gewoonlijk, nergens over". "Bijvoorbeeld over de vraag waar de romantische poffertjes kraam moest komen. Deze is uit eindelijk op de plaats van de zon newijzer bij molen De Valk neerge zet. Bij deze zaak liepen de me ningsverschillen dwars door de partijen heen. Bij echt belangrijke zaken weten we elkaar doorgaans wel te vinden", aldus Kuijers. Hij erkent echter dat het nieuwe colle ge tot dusver nog niet is geconfron- Die schatte dat de coalitie ander half jaar zou standhouden omdat hij vreesde dat Links Leiden-wet- houder De la Mar vroeg of laat pro blemen krijgt met zijn achterban. "Ik vind het verkeerd om derge lijke voorspellingen te doen", zegt Kuijers. "Ik begrijp die opmerking niet. Als Tesselaar er zo over denkt, had hij niet aan dit college moeten beginnen. Bovendien had hij zo'n taxatie niet aan de openbaarheid moeten prijsgeven. Ik doe dat ten minste niet. Vooral ook omdat mijn persoonlijke inschattingen toch nooit uitkomen". Kuijers zegt er haastig bij dat uit een en ander niet mag worden ge concludeerd dat hij tóch verwacht dat het college minder dan vier jaar blijft zitten. "Nee, ik had het over de taxaties die ik tijdens de colle ge-onderhandelingen heb ge maakt. Die zijn vrijwel nooit uitge komen. Ik denk echt dat het colle ge de vier jaar volmaakt. Tenmin ste ik schat die kans op meer dan 90 procent". Hij geeft toe dat de WD aan de onderhandelingen - het 'circus' noemt hij het - is begonnen in de hoop dat Links Leiden zou afha ken. De la Mar heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij hoopte dat de WD tijdens de on derhandelingen zou uitstappen. En Goed ingeschat Om het PvdA/WD/Links Lei den-college mogelijk te maken, moest wel het aantal wethouders worden uitgebreid van zes naar ze ven. De PvdA heeft dit voorgesteld omdat de WD volgens haar nooit genoegen had genomen met één wethouder. Had Kuijers inderdaad afgehaakt als zijn partij één wet houder mocht leveren voor het nieuwe college? Kuijers: "De onderhandelings delegatie en de fractie zouden zich, denk ik, niet hebben teruggetrok ken. We zouden het aan onze leden hebben voorgelegd en die zouden er zeer waarschijnlijk niet mee hebben ingestemd. Ik heb dat nog eens gepeild bij een aantal leden. Tesselaar heeft de mening van de WD-leden wat dit betreft goed in geschat". Een nadeel is echter wel dat de zevende wethouder de gemeente Leiden twee ton per jaar extra kost. Waar dat geld vandaan moet komen, is volgens Kuijers nog niet precies te zeggen. Wel wil hij kwijt dat hiervoor geen extra bezuini gingsronde hoeft te worden gehou den. Evenmin verhoogt de ge meente hiervoor de lasten voor de burgers. Ook zullen er geen ambte naren worden ontslagen, enkel en alleen om geld bijeen te brengen voor de zevende wethouder. Curieus Hij is niet bang dat de gemeente Leiden door dit alles de extra bij drage van het rijk kwijtraakt. "Dat staat helemaal los van elkaar. Lei den krijgt die bijdrage omdat er structureel verstorende factoren zijn waardoor de begroting niet sluitend kan worden gemaakt. Bij voorbeeld: de grote stadskern waaraan nog steeds het nodige moet worden opgeknapt. Die fac- tpren bestaan nog steeds". Overigens vindt Kuyers het cu rieus dat het rijk veel meer aan dacht schenkt aan de vier grote ste den. "Den Haag krijgt van het rijk veel meer geld per inwoner, terwijl er in Leiden toch vergelijkbare problemen zijn". Volgens hem springt Leiden ook veel beter om met de rijksbijdrage. "Leiden is een van de koplopers op het gebied van de stadsvernieu wing. Utrecht en Den Haag hebben nog steeds weinig gedaan met het geld hiervoor. En als ik naar één van mijn eigen portefeuilles kijk: ik durf de stelling aan dat Leiden op het gebied van cultuur meer doet dan Den Haag. Tenminste, als ik de grote projecten, zoals het North Sea Jazz-festival, buiten be schouwing laat. Het aanbod in Lei den is veel breder". Verbijsterd Terug naar de college-onderhan- delingen: Rob van Lint, een van de onderhandelaars van Links Lei- Fred Kuijers: "Ik heb in Japan gezaaid of er wat opkomst". den, riep op een gegeven moment uit dat het hem 'verbijsterde' dat de WD zo gemakkelijk haar wen sen en eisen had ingeleverd. Kuij ers (verbaasd): "Wat dan? Als je ons verkiezingsprogramma bekijkt en de folder die we voor de verkie zingen hebben uitgebracht, dan zul je zien dat het merendeel in het col lege-programma is opgenomen". "En wat ik belangrijker vind, de leden van de WD hebben het on derhandelingsresultaat snel en met enige waardering vastgesteld. Dat hadden ze toch niet gedaan als ze niet tevreden waren? Ik kan me bijvoorbeeld herinneren dat in 1978 de discussies heel wat langdu riger en heftiger waren. Of de WD-leden bezadigder zijn gewor den? Die stelling durf ik niet voor mijn rekening te nemen". "Goed, onze wensen over de erf pacht hebben we losgelaten. Daar voor was geen meerderheid en dan moet je je reëel opstellen. We zijn al blli dat de bestaande regeling ge handhaafd blyft, want Linxs Lei den wilde verder gaan. Maar bij het afwachten verkeersvrij maken van de mark- tenroute en bij de proef met het af sluiten van de Breestraat hebben we onze zin gekregen. Wacht, ik pak myn onderhandelingsdossier er even bij". Kuijers haalt een keurige ordner uit de kast, bladert erin en komt tot de conclusie dat de WD by de proef met de Breestraat toch niet helemaal haar zin heeft gekregen. "Ik moet toegeven dat ik veel din gen uit die periode al een beetje verdrongen heb. Maar we hebben bij de proef ik elk geval samen hang aangebracht met het ver keerscirculatieplan. En daar ging het ons om". Over de 'verbijstering' van Van Lint zegt Kuyers: "Hij heeft later toegegeven dat hij die uitspraken in de krant heeft gedaan om ons onder druk te zetten, in de hoop dat de WD dan zou afhaken. Iets dergelijks heeft hij geroepen, ja". Rob van Lint ontkent dit echter stellig. "Ik kan me daar niets van herinneren. En het is ook niet zo. Ik wil best wel eens met Kuijers de verschillende wijzigingsvoorstel len doornemen. Dan kan hy zien dat de WD veel meer heeft ingele verd dan Links Leiden". Japan Een dag nadat het nieuwe colle ge was geïnstalleerd, vertrok Kuy ers naar Japan om daar een ten toonstelling van 17 de eeuwse kunstvoorwerpen uit de Lakenhal te openen. Die expositie werd (en wordt) gehouden in het zogenoem de Holland Village in Nagasaki. Te gelijkertijd probeerde hy daar Lei den en de Leidse cultuurschatten onder de aandacht van de Japan ners te brengen en trachtte hij Ja panse, biotechnologische bedrij ven te interesseren voor vestiging in deze gemeente. "Leiden is een museumstad en we hebben in de loop der jaren veel verzamelingen opgebouwd. Het zou mooi zijn als we die verzame lingen ook elders in de wereld zou den kunnen tentoonstellen. Van daar dat ik in 'Holland Village' heb gesproken over eventuele vervolg- exposities uit Leiden. We zouden bijvoorbeeld een tentoonstelling over de medische zorg in Leiden kunnen aanbieden, of de collecties van het Wagenmakersmuseum, het Molenmuseum of het Pijpenkabi- net". Harde toezeggingen heeft Kuij ers in Japan nog niet gekregen. "Vergeet niet dat de samenleving daar een heel andere structuur heeft. Je moet geduld hebben" Kuijers' verwacht ook niet dat door de tentoonstelling in het Hol land Village, Leiden de komende tijd wordt overstroomd met Japan se toeristen. "Maar Leiden krijgt daar wel meer naamsbekendheid. En Ja panners vinden het heel belangrijk dat een land of een stad een goede culturele traditie heeft. Wellicht dat dat in de toekomst enig effect heeft. Maar of dat effect goed is te meten weet ik niet. Wat ik wel weet is dat wanneer je helemaal niets doet, er ook niets gebeurd". Hetzelfde verhaal gaat op voor eventuele vestigingen van Japanse bedryven in Leiden. "Japan is erg actief in de biotechnologie. Via de Nederlandse ambassade heb ik en kele contacten gelegd en er is be langstelling. Maar hoe concreet die is, weet ik niet. Ook hier geldt dat de besluitvorming zeer gedegen verloopt. Ik heb gezaaid daar en we moeten afwachten wat er opkomt. Het is een kwestie van lange adem". LEIDEN - Een belangrijk aantal rechtenstudenten vindt dat hun studie inhoudelijk te wensen over laat. Zij willen dat er meer aan dacht wordt besteed aan monde linge vaardigheden, praktische kennis op computergebied en praktijkgerichte vaardigheden. Een grote hoeveelheid juristen in spe vindt ook dat hun faculteit on voldoende informatie geeft over de mogelijkheden die zij hebben om werk te vinden na hun studie. Een onderzoek van het NIPO, verricht ter gelegenheid van het landelijk juristencongres 'Jurist en werk' dat gisteren in de Pieters kerk werd gehouden, wijst dit uit Voor dit onderzoek werd een re presentatieve steekproef genomen van 250 laatstejaars-rechtenstu denten op zes faculteiten in Neder land: Leiden, Amsterdam, Rotter dam, Maastricht, Groningen en Nijmegen. Van de ondervraagde studenten zei 52 procent van mening te zyn dat er tijdens de studie te weinig aandacht wordt besteed aan het opdoen van mondelinge vaardig heden. Jeroen Drontmann, van de Vereniging voor Juridische Stu denten te Leiden (de organisator van het congres) vindt dat een op vallend hoog aantal. "Vooral omdat juridische stu denten deze ervaring hard nodig hebbben". Hy vermoedt dat er zo veel studenten zijn, dat er voor oe feningen in het roeren van de mond nauwelijks gelegenheid is. Praktische kennis op computer gebied maakt volgens 41 procent van de ondervraagde studenten onvoldoende deel uit van de stu die. "Maar het is nog de vraag hoe lang dit nog als een tekort wordt ervaren", voegt Mark Offerhaus van de vereniging eraan toe. "De huidige generatie scholieren leert nu al op school om te gaan met computers". Motivatie Op de vraag waarom de studen ten voor rechten kiezen, blijkt dat slechts 30 procent deze keuze heeft gemaakt met het oog op een toe komstig juridisch beroep. Aan het eind van de studie blijkt dat 54 pro cent van de ondervraagden een specifiek juridisch beroep wil uit oefenen, na hun studie. Van deze mensen ambieert 34 procent een baan bij de overheid. Naar het bedrijfsleven wil 40 pro cent en 27 procent is van plan eerst nog een andere opleiding te vol gen. Die verhouding ligt ongeveer hetzelfde als bij de mensen die niet speciaal een juridisch beroep wil len krijgen. Uit deze cijfers concluderen Of ferhaus en Drontmann dat steeds minder mensen rechten gaan stu deren om in het bedrijfsleven aan de slag te kunnen. Zij vermoeden dat de bedrijfskundige studierich tingen (bedrijfskunde en bestuurs kunde) die tegenwoordig te volgen zijn, dit veroorzaken. "De rechten studie trok vroeger mensen aan die nu betere alternatieven zien". De mogelijke consequentie is LEIDEN - By jonge academici blijken de sociale en leidinggeven de kwaliteiten onvoldoende ont wikkeld te zijn. Ook de verbale vaardigheden laten vaak te wensen over. Bij de overheid worden daar om maateregelen genomen om jon ge academici tot betere managers te maken en hun specialistische achtergrond te verbreden. Aldus moet een nieuw type ambtenaar ontstaan. Dat was de belangrijkste bood schap die de demissionaire minis ter van justitie Korthals Altes gis teren had voor een gezelschap van ongeveer 800 rechtenstudenten. Hij sprak deze, voor zijn gehoor weinig vleiende woorden, uit bij de opening van het tweede landelijke juristencongres in de Pieterskerk in Leiden. echter dat een aanwijsbare terug loop van het aantal rechtenstuden ten ontstaat. Dat zou personele ge volgen kunnen oproepen. De vraag dringt zicht echter ook op, licht Of ferhaus verder toe, of in het be drijfsleven een zeker modever schijnsel is ontstaan om bedrijf- kundigen aan te nemen. Onbenul Uit het NIPO-onderzoek blijkt verder dat de gemiddelde rechten student weinig benul heeft van de situatie op de arbeidsmarkt. Van de ondervraagden denkt namelijk 63 procent dat hy of zij binnen een half jaar na de eerste sollicitatie. Volgens het ministerie van on derwijs zijn er momenteel ruim 1600 werkloze juristen. Gemiddeld vinden zij echter sneller werk dan studenten letteren, wijsbegeerte, sociale wetenschappen of psycho logie. Van de werkloze juristen is ongeveer 38 procent langer dan een jaar werkloos en 19 procent langer dan twee jaar. Volgens Offerhaus en Dront mann is echter een lichte verbete ring merkbaar. Twee jaar geleden waren er ongeveer 1600 werkloze juristen tegenover 20.000 werkende. Nu zijn er ongeveer 1600 werkloze tegen 24.000 die wel een baan hebben. Tot slot wijst het NIPO-onder zoek uit dat 59 procent van de on dervraagde studenten van mening is daet de faculteiten meer infor matie moeten geven over toekom stige beroepsmogelijkheden van de studenten rechten. ADVERTENTIE „fc.BOilu. PROEF NU DE J HEERLIJKE SMAAK VAN DE ENIGE ECHTE HOLLANDSE NIEUWE HARING De meest gesorteerdeIJs en Snack kiosk op de Katwijkse Boulevard Alle dagen van de week open SNACKBAR 'BOULEVARD ZUID" IJS-KIOSK Zuid-Boulevard Kotwi|k Telefoon 01718-12379 SNACKBAR "VAN 'T ZELFDE" Secr. Vorkevisserstroot 38 LEIDEN - Deze week is in Leiden een platform kleinschalige psy chiatrie Zuid-Holland noord opge richt, waarin uitvoerende werkers in de hulpverlening, politici en cliënten zijn vertegenwoordigd. Het platform, een initiatief van de werkgroep geestelijke gezond heidszorg van Links Leiden, gaat in eerste instantie onderzoeken of de geestelijke gezondheidszorg meer buiten de inrichtingen om kan worden verleend. Overigens is het niet de bedoeling dat het plat form onder de vlag van Links Lei den werkzaam is. Een van de doelstellingen is het opzetten van zelfstandige, be schermde woonvormen, waarin cliënten onder begeleiding kunnen wonen. Ook wordt onderzocht of de ambulante teams van het RIAGG kunnen worden opge splitst volgens de wijken, waarin ook de eerstelijns gezondheidszorg (artsen, maatschappelijk werk e.d.) actief is. Doel van het platform is om een betere crisisopvang van psychiatri sche patiënten in Leiden tot stand te brengen. "Er heerst duidelijk onvrede over de huidige opvang", aldus Cecile Aan de Stegge, een van de initiatiefneemsters van het platform. "Opvang in een psychia trische inrichting moet zoveel mo gelijk worden voorkomen. Het zou moeten kunnen dat iemand korte tijd wordt opgenomen en dan wordt begeleid door een bekende hulpverlener. Nu is het nog zo dat iemand lang in een inrichting ver blijft en steeds door onbekende hulpverleners, die niets of weinig over de situatie van de patiënt we ten, wordt opgevangen". Informatie over het platform is te verkrijgen op het postadres Mors- weg 139 in Leiden. i grondige restauratie i LEIDEN - Het gerestaureerde zeil schip 'Lena' is gisteren te water ge laten op de werf van de 'Gebr. Tijs- sen' aan de Admiraal Banckert- weg. Niet zo maar een zeilschip: de 'Lena' is een bejaarde dame met een voorgeschiedenis van meer dan 100 jaar, een geschiedenis die in de vorige eeuw begint, bij de re der Dirk Westerduin. Wie was Dirk Westerduin? Dat hij in de vorige eeuw op dracht gaf om de 'Lena' te laten bouwen, is het enige wat we van hem weten. En juist daarom zou het zo aardig zijn om Dirk beter te kennen, want dat hy een zeilend binnenschip van ijzer bestelde moet in die tijd opzienbarend zijn geweest. Die tijd - 1878. In dat jaar werd in Krimpen aan den IJssel op de scheepswerf Gies- sen de 'Lena' te water gelaten. Eep Burgerlijke Stand LEIDEN - Overleden: M. Nieuwenburg, geb. 19-2-1943 vrl. echtg. van W.J.M. Stikkelorum; J.M.C. Neuteboom, geb. I 9-11-1921 vrl. echtg. van A. Nieuwen burg; C. Kloosterman, geb. 1-7-1912 I man; S.M. Wijling, geb. 12-6-1908 man; G. van Beelen, geb. 14-9-1908 vrl. geh- .gew, met M. van Duijn; G.M. Vertegaal, geb. 1-10-1897 vrl. geh.gew. met H. van Meurs; J.W. van Deventer, geb. 8-8-1920 man; A.J. van Faassen, geb. 1-1-1950 man; G.J. ten Brinke, geb. 9-10-1926 man; J.A. Daams, geb. 14-1-1904 vrl. geh.gew. met F.W. Sterk; M. de Wagt. geb. 5-6-1931 vrl. geh.gew. met A.C. Kor en J. Blansjaar; H.N. Boom en B.E. Ve- nema; J. Schrijver en C. van der Zeeuw; C.T. de Ruijter en J.I. Jung; P. Brandt en P. de Vries; A.F.J. M< rgownik en M.R. Damen; R.F. Mudde en L. Kerk hof; J.J. de Boer en W. Sinteur; B.R.J. Lefranc en J.A.B. Vonk; M.H. van der Scheer en P.J.M. van Beek; A JJ. van der Kwartel en C.M.E.M. Louwes. kraak. De oorsprong van het woord is onbekend, maar met een kraak werd vroeger vracht over de Nederlands binnenwateren ver voerd. Dirk Westerduin zal dus on getwijfeld een professionele schip per zijn geweest, maar nogmaals: zeker weten doen we het niet. Bieten Wat we wel zeker weten is dat schipper Rijfers de kraak in 1928 in Rotterdam kocht, dat wil zeggen: een familielid kocht de 'Lena', maar Rijfers ging het vaartuig ge bruiken. Alphen aan den Rijn was de ligplaats. Wat hij vervoerde? Van alles, weet zijn zoon, bieten, dakpannen en ga zo maar door. Trouwens, zegt de zoon, die nu in de vijftig is, de hele familie woonde op de boot. En het was geen klein gezin: met z'n negenen waren ze. O, dat ging best. Het waren ook andere tijden hè. Ja inderdaad, uiteindelijk bleef alleen vader Rijfers op de boot ach ter. 'Lena' lag toen niet meer afge meerd in Alphen aan den Ryn, maar in Nieuwkoop. De boot ver keerde in die laatste jaren beslist niet meer in goede staat. Het was een kwestie van niet bewegen, dan bleef-ie als het ware drijven op al dat roest. Na de dood van vader Rijfers wil de een particulier de 'Lena' overne men. Het was geen schipper, maar gewoon iemand die dacht de boot te kunnen opknappen en dan leu ke pleziertochtjes wilde maken met het vaartuig dat ooit de Neder landse binnenwateren doorkliefde. (Met een diepgang van 45 centime ter.) Viel dat even verkeerd uit: het restaureren bleek toch echt meer te kosten dan hij had gedacht. En toen hij weer eens kwam aanzetten met een post van 15.000 gulden zei z'n vrouw dat-ie er maar mee moest ophouden, want dat werd niks met die boot. De 'Lena' gedoemd dood te roes ten? Gelukkig niet. In '83 - het kan ook een jaar later zijn geweest - be sloot het Maritiem Museum Prins Hendrik uit Rotterdam het schip aan te kopen. De 'Lena' zou uitste kend in de buitencollectie passen van het museum dat eind dit jaar wordt geopend. Het opknappen kon beginnen. Totale kosten: twee ton. Vlak De onderkant van het schip is nu klaar, of zoals dat in de vaktaal heet: 'Lena' heeft een geheel nieuw geklonken vlak. Wanneer het bin nenschip helemaal gerestaureerd is en naar Rotterdam kan varen is nog niet bekend, maar de mensen van het Maritiem Museum denken dat het op een tijdstip in het najaar wel j In elk geval kon de 'Lena' gister ochtend weer te water worden ge laten. Dat gebeurde op de scheeps werf 'Gebr. Tijssen' aan de Admi raal Banckertweg te Leiden. Het is de enige oude scheepswerf in Lei den waar ze nog een dwarshelling hebben. En niet te vergeten: waar de werknemers de kneepjes van het vak uitstekend kennen. Of er in 1878 net zoveel mensen aan de kant stonden als nu kan he laas niet achterhaald worden. (Wie in 2086 wil weten hoe het honderd jaar daarvoor toeging in Leiden komt aan z'n trekken. Er zyn zo veel beleidsnotities en rapporten over de 'Lena' verschenen dat min stens twee historici op het schip kunnen afstuderen in de toe komst.) Vond het vaartuig de aanraking met water plezierig? Ongetwijfeld. Of zoals iemand die aan de wal stond zei: "Kijk, het roer beweegt; het schip gaat weer leven!" WIM BRANDS

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3