'We hebben heel veel lucht gekregen' Bange dagen voor voetbalhaters TV-rubriek door Nico Scheepmaker The Nits kunnen met 'Henk' opgelucht ademhalen Voor Mercedes Sosa is er geen taalbarrière Excelsior kampt met een tekort aan mannen Daverende show- en muziekavond De Burcht ZATERDAG 31 MEI 1986 RADIO-TV-KUNST PAGINA 37 m j V" i j Wt+r'~ A Hebt u dat nu ook: dat onbestem de gevoel dat er elk ogenblik iets heel moois op het punt staat te be ginnen? Zoals een bebroed ei van binnen begint te leven, als je je oor erbij te luisteren legt hoor je al wat gescharrel van binnen, en dan opeens wordt er van binne nuit geklopt, 'het' wil er uit ko men, daar ontstaat waarachtig een gaatje in de dop, en even la ter ligt het aimabele borelingske voor iedereen te kijk: Het Holland Festival Het is toch wat, in zo'n maand leer je de televisie toch waarde ren. we kunnen er nu wel sma lend over doen en zeggen dat er nooit wat interessants op de treurbuis is, maar dan ineens staan al die miljoenen toestellen in het land tegelijk in volle bloei: elke avond om 8 uur een twee uur durende rechtstreekse uitzending van een toneel- of balletvoorstel ling, en dan nog eens om 12 uur 's avonds een tweede rechtstreekse uitzending uit een van onze schouwburgen. Dat is pas leven! Al die beroemde namen waar we in de voorafgaande weken in speciale bijlagen mee zijn dood gegooid: Pina Bausch, Richard Wagner, Georges Bigot. Luciano Berio, enfin, u kent ze, kunnen we dan dankzij de televisie in leven den lijve aanschouwen of anders wel via hun produkten meebele ven, een zinderende gebeurtenis waar heel televisiekijkend Ne derland nu al weken lang naar uitziet... Het wereldkampioen schap voetbal Zojuist sprak even mijn betere Ik. maar mijn banalere Ik taalt niet of nauwelijks naar het Hol land Festival. Het heeft welis waar dezelfde soort gevoelens als ik hierboven beschreef, maar ge richt op een nog veel belangrijker en interessanter gebeurtenis: Belangrijker, omdat zo'n we reldkampioenschap maar eens in de vier jaar gehouden wordt, en het Holland Festival elk jaar, dus de zeldzaamheidswaarde van het WK is so-wie-so al vier keer groter. Die zeldzaamheidswaar de wordt nog vergroot doordat er minder mensen aan deelnemen dan aan zo'n Holland Festival. Hoho, zult u uitroepen, nu ga je toch echt even te ver, tenslotte ne men er 24 landen deel, zeg dat die per elftal twintig spelers verslij ten dan zijn dat toch nog altijd 480 acteurs, plus nog eens de ar bitrale trio's, laten we het afron den op 500 daadwerkelijke deel nemers. Dat is toch niet niks! Nee, natuurlijk niet, maar hoe veel mensen dacht u dat er alles bij elkaar aan zo'n Holland Fes tival deelnamen? Al die dansers. al die orkestmusici, al die toneel spelers? Dat zijn er heus wel meer dan 500! Ook wat dat betreft zijn de voetballers dus zeldzamer en hebben zij daardoor per stuk een grotere intrinsieke waarde... Enfin, ik kan praten wat ik wil, maar voor de voetbalhaters en voetbalmiskenners zijn 'het bange dagen, die dagen in juni. Zij ontwerpen tegenacties: met soortgenoten veel het huis uil. naar de bioscoop bijvoorbeeld, of bij elkaar thuis samenkomen en de mannen het huis uitsturen, zo dat er weken lang in Nederland een dagelijkse volksverhuizing plaats vindt, waarbij soort soort zoekt en elk zich op de eigen wijze aan de TV-buis laaft. De voetbal liefhebbers zitten van acht uur 's avonds tot twee uur 's nachts sa- mengekit voor de voetbal-tv, de voetbalhaters proberen soelaas te vinden bij de andere zender (of bij brei- en borduurwerk, of bij overspel, bedreven met die bui- tennissige mannen die zich op slinkse wijze aan de algehele Me- xico-verslaving hebben weten te onttrekken). De grote vraag is natuurlijk, of er voor de 'tegenpartij' voldoen de tegengif op de andere zender geserveerd wordt. Zaterdag: 'Miami Vice'.'Zondag: het Orkest van de 18de eeuw Holland Festi val) en om 12 uur niets. Maan dag: de speelfilm 'Little Dar lings' van onbekend allooi, en om 12 uur niks. Dinsdag: Eitgelse co medyserie en scholenquiz en om 12 uur niets. Woensdag: 'A Wed ding', uitstekende film van Ro bert Altntan, en om 12 uur niets. Donderdag: EO-famihedag en om 12 uur weer niks. Vrijdag: af levering 4 van 'Kane en Abel' en om 12 uur de uitstekende film 'Wait until dark' met Audrey Hepburn. Echt indrukwekkend is het niet. Niet dat je zegt: Hilversum heeft de gedupeerde helft van de bevolking nu eens extra willen compenseren met prachtige films of hoogstaande Holland Festival- reportages zodat die mensen hel gevoel kunnen krijgen dat zij ook nog steeds au serieux worden ge nomen! Of heeft men dat juist willen vermijden om der lieven vrede wille? Om te voorkomen dat er in de huisgezinnen een ver schrikkelijke tweestrijd ont brandt over de vraag wat aan mag: Nederland 1 met het WK voetbal, of Nederland 2 met de film 'Kramer versus Kramer' of 'The Sting' of 'The Best Years of Our Lives' of 'Le Diable au Corps'? Ik noem maar wat. Mis schien is er wel een richtlijn uit gegaan van de regering, waarin er aan herinnerd wordt dat het gezin de hoeksteen is van de maatschappij waarui de man de natuurlijke dominerende positie inneemt zodat het onwenselijk is dat tegenover al dat gevoetbal iets aantrekkelijks van gelijk waardige potentie wordt uitge zonden dat het gezag van de man ondermijnt en het gezin uit el kaar drijft... Het moet heel, heel lang geleden zijn dat de Leidse Schouwburg 50.000 bezoekers in één seizoen trok Gisteren, voor het optreden van Mercedes Sosa in de Chansonweek, was het zover. Margreet Uyterlinde (22) uit Amsterdam, voor het eerst in de schouwburg, was de gelukkige. Uit handen van wethouder Kuijers (rechts) ontving ze bloemen en een gratis abonnement. Schouwburgdirecteur Boelen (uiterst links) en zijn adjunct Kagie kijken tevreden toe. (foto Holvast) Mercedes Sosa met haar combo. Ge hoord op 30 mei in de Leidse Schouwburg. Aldaar ook op 1 juni. LEIDEN - Files op de weg vanuit Duitsland, een geblokkeerde bus in de Leidse binnenstad: toen Mercedes Sosa eindelijk bij de Leidse Schouwburg arriveerde stonden er al drommen mensen bij de ingang. Maar Mercedes So sa is niet zomaar uit het veld te slaan. Nauwelijks te laat nam ze plaats achter de microfoon, met een zo op haar gemak alsof pre cies daar haar wieg had gestaan. Ze komt uit Argentinië en heeft haar vaderland voor een paar jaar verlaten toen generaal Videla er aan het bewind was. Sinds 1982 is ze er weer welkom en uitgegegroeid tot symbool van het verzet tegen de junta; maar ook in Europa is ze sinds haar tijdelijke ballingschap in Spanje een gevierd zangeres. Ze behoort tot de beweging van La Nueva Cancion, het nieuwe lied, Concert ter gelegenheid van het 90- jarig bestaan van de Christelijke Oratorium Vereniging "Excelsior" te Leiderdorp. M.m.v. het Amster dams Begeleidingsorkest en de solis ten Machteld van Woerden, sopraan; Corrie Pronk, alt; Harry van Berne, tenor; Marcel Moester, bas en Jan Stulp, orgel. Het geheel onder lei ding van Jos Schohaus. Werken van Mozart en Mendelssohn. Gehoord in de Dorpskerk aan de Hoofdstraat te Leiderdorp op 30 mei. LEIDERDORP Eén van de ve le problemen, waaraan amateur koren steeds weer het hoofd moeten zien te bieden, is de om standigheid dat er onder mannen weinig animo bestaat om te zin gen, hetgeen binnen deze koren vaak leidt tot een schrijnend te kort aan tenoren en bassen. Zo ook bij de Christelijke Oratorium Vereniging "Excelsior", dat zich in de volbezette Dorpskerk in Leiderdorp presenteerde met een feestelijk concert ter gele genheid van hun 90-jarig jubi leum. De verhouding binnen dit koor tussen sopranen en alten enerzijds, en tenoren en bassen anderzijds ligt hier rond vijf op één. Het is dan ook alleszins be grijpelijk dat dit tot problemen met de koorbalans moet leiden. min een fraaie en redelijk uitge balanceerde uitvoering van Moz- arts "Requiem" wist te brengen. Slechts op enkele plaatsen leid de het numerieke overwicht van de dames tot een wat erg eenzij dig klankbeeld, maar bijvoor beeld in de inzet en verdere op bouw van het "Kyrie" was het koor indrukwekkkend, niet in de laatste plaats door wat de (weini ge) heren hier presteerden. Maar ook de wijze waarop dirigent Jos Schohaus contrasten in kleur en volume aanbracht in onder ande re het "Hostias" werkten bijzon der indringend. Een extra dimensie voegden de vocale solisten aan deze uit voering toe, niet in de laatste plaats door hun zeer gediscipli neerde bijdragen in de, voor dit werk zo belangrijke, ensembles. Opvallend goed op elkaar afge stemd. vormden zij met name in het 'Benedictus" voor een fraai harmonisch geheel. Het concert werd na de pauze besloten met een sprankelende uitvoering van Mendelssohn's Psalmcantate "Wie der Hirsch schreit" (Psalm 42) voor sopraan, koor en orkest, waarin Machteld van Woerden imponeerde door de fraaie wijze waarop zij gestal te gaf aan haar lastige solo-partij. ABRAHAM GOEDHALS Concert door Muziekvereniging 'De Burcht' Lei den o.l.v. Frans Absil, Jeugdorkest o.l.v. Erika Klap, Hans van Egmond, tamboers en Conny van der Steen en Lenie van Munsteren, majoret- ten, met een gevarieerd show- en muziekpro gramma. Gehoord en gezien op vrijdag 30 mei In de Stadsgehoorzaal te Leiden. LEIDEN - Tegen de verdrukking in, pre senteerde Muziekvereniging 'De Burcht' Leiden gisteravond in de Stadsgehoorzaal een daverende show. Een ongelooflijke prestatie gezien het feit dat dit korps sinds geruime tijd een vaste oefenruimte moet missen en gedwongen is bij bevriende ver enigingen een onderkomen te zoeken op verschillende lokaties in de stad en vaak op bijzonder ongunstige tijden. Nog droeviger is het dat dan tijdens de jaarlijkse uitvoe ring het college van B W schittert door afwezigheid, waarbij de wethouder van cul tuur laat weten: "Ik kan wel komen, maar toch niets beloven en och, om de muziek..." Ondanks de lege gereserveerde zetels de monstreerde 'De Burcht' op grandioze wij ze dat Leiden wel degelijk 'cultuur' in huis heeft. Zoals al direct opviel tijdens de schit terende presentatie van het voltallige korps in 'Burning rain' in een bijzonder kleurrijk arrangement van dirigent Frans Absil. Waarna het jeugdorkest gesteund door ma- joretten de kop van het veelzijdige pro gramma afbeten met een wa-waanzinnig frisse presentatie van Tony van Eyks (Kin deren voor kinderen) 'Waanzinnig ge droomd'. 'Jong' was ook het devies van de jeugd- tamboers tijdens hun verbluffende slagc- narsenaal in de 'Royal Parade' en het ui terst lastige 'Rub-a-dub', waarna de senio ren de sticks overnamen in de bijna compu tergestuurde ritmiek van de 'First Richt March' en de sterk uitgevoerde 'Solo Para de'. Bijzonder attractief in deze gevarieèrde en eigentijdse show waren wel de majoret- ten die in eenvoudige maar uiterst smaak volle kledij (soms blootsvoets) de muziek op zinvolle wijze wisten te interpreteren in een uiterst beeldende choreografie. Zoals ondermeer in 'Roofgarden' en het romanti sche Hello' van Lionel Richie dat een toe passelijke overgang vormde naar het slot thema: een vijftal orkest werken over de maan, welke in een impressionistisch ar rangement van Frans Absil het absolute hoogtepunt vormde van dit uitstekende concert. ANNEKE VAN VLIET die maatschappelijk engagement wil paren aan een herwaardering van de eigen Argentijnse tradi ties. Mercedes Sosa is niet alleen een zangeres met een krachtige, heldere altstem, ze is ook een fe nomeen. Alleen al haar aanwe zigheid is genoeg om een zaal en thousiast te maken. Ze heeft op de planken een moederlijke, ge ruststellende uitstraling en is wars van de maniertjes die vaak artiesten aankleven. De meeste nummers zingt ze zittend, ge kleed in een poncho die als een ruime tent om haar heen valt. Gitzwarte losse haren, een brede neus; bij droeve liedjes trekken haar mondhoeken samen, schudt ze het hoofd en drukt de vingertoppen tegen elkaar, in vrolijk repertoire zingt ze zich kuiltjes in de wangen en wrijft vergenoegd de handen. Tijdens een instrumentaal tussehstuk zit ze met haar rug naar de zaal vol overgave naar de gitarist te kij ken. Soms, in het vuur van een lied, komt ze overeind en maakt kleine, afgemeten danspasjes, waarbij ze haar rok een vinger breedte optilt. De kracht die achter die uiter lijke rust schuilgaat, spreekt uit haar stem. Haar repertoire wordt geschreven door componisten en tekstdichters uit heel Zuid-Ame- rika; in de muziek zijn dan ook uiteenlopende stijlen te herken nen, zowel traditioneel als mo dern. Voor de pauze zong ze meest vitale, opgewekte liede ren, die elkaar in een hoog tempo opvolgden. Haar combo - gitaar, slagwerk en bas/synthesizer/pia- no - begeleidde haar daarin sober en nauwgezet, al klonk het ge luid van de synthesizer in deze omgeving wat misplaatst. Het deel na de pauze begon heel ingetogen. Droevige liede ren, vaak alleen begeleid op gi taar en grote trom. zoals een strijdbaar 'Sobreviviendo' en de mooie ballade 'Unicormo'. Naar het einde toe namen de salsa-i vloeden toe, met bij wijze v« verrassing ook een latin-jazz stuk, 'Todo A Pulman', waarin ze al haar vocale mogelijkheden be nutte. Wat mij betreft het beste nummer van de avond, al is het niet helemaal representatief v haar repertoire. Voor de toegift had ze ook 'Maria, Maria' be waard, dat op een herkennings applaus werd onthaald- De Spaanstalige liederen van Mercedes Sosa hebben geen en kele hinder van een taalbarrière. Dat blijkt ook uit het feit dat het extra concert van zondag al uitverkocht. ARIEJAN KORTEWEG LEIDEN - De Nits zijn te rug van weg geweest. Getui ge de lopende concerten reeks en het nieuwe album 'Henk' sterker dan ooit te voren. Uitgedund welis waar tot het trio Stips-Hof- stede-Kloet wónt zonder de vertrokken zanger/gitarist Michiel Peters maar mét "een hele hoop lucht, net op het moment dat ik dacht dat de zaak begon dicht te slib ben", vertelt oprichten en belangrijkste songleveran cier Henk Hofstede (34) op getogen. Met 'Henk' ("Een merkwaardige ti tel. Ik heb 'm zelf niet bedacht maar ik vind 'm wel leuk") is een bewust gekozen periode van stilte doorbroken. "De Nits bestaan al tien jaar waarvan vijf jaar heel in tensief. Van 1979 tot 1984 zijn we constant bezig geweest met optre den en platen opnemen. Dat is nooit routinematig gebeurd maar er kwam toch een ritme in en we vroegen ons af of dat nu wel zo ge schikt was om er nog tien jaar zo mee door te gaan". Henk Hofstede over het vertrek van zijn vriend Michiel Peters, zijn 'teleurstelling in het Nederlandse muziekgebeuren, het minimumlij- dersbestaan, 'Henk', het arty image van de Nits en de twee R's van rock and roll. "Ik ken Michiel al heel lang, nog van vóór de Rietveld-academie. We willen binnen niet al te lange tijd een akoestische plaat opnemen, met twee akoestische gitaren. Alle bei zingen - een beetje Everly Bro thers. Zijn vertrek heeft niets te maken met ruzie binnen de Nits, •met onvrede over optredens. Inte gendeel. Michiel is weggegaan uit "teleurstelling over het muziekge- !beuren in Nederland. Ik deel zijn "frustraties grotendeels, ja". "Het gaat om wat er gebeurt op radio en tv met Nederlandse groe pen". - Wat gebeurt er dan? "Heel weinig. Dat is het 'm nu juist. En verder wilde Michiel niet langer met mensen te maken heb ben die hij weinig respecteert maar .die toch over hem (willen) beslis sen. Kijk, er zijn honderden band jes, eh, je brengt dingen uit, platen ;- je maakt een clip die je zoals in 'ons geval zelf betaalt en die wordt overal gedraaid. In België, Zwitser land, Frankrijk, Duitsland en bij Music Box. In Nederland echter zie je er niets van terug. Zo wordt een clip toch duur, ook al kostte die dan maar tien mille. Er is geen enkel verband tussen radio en tele visie enerzijds en al die bandjes die telkens de confrontatie met het pu bliek aangaan, de live-bandjes dus, anderzijds. Dat is heel deprime rend. Als ik de radio aanzet dan, eh, nou, ik ben heus geen hardcore of zo die alleen maar marginale plaatjes wil horen, maar alles is middle of the road. Ik kan me to- Holland Festival op Europa TV HILVERSUM (GPD) - Europa TV gaat in juni vijf dagen per week aandacht besteden aan het Holland Festival. Samen met de organisatie van het festival maakt het station 's avonds het programma 'Focus on European Culture'. In negen landen van Europa zul- Jen de kijkers twintig minuten lang worden geinformeerd aan de hand Van beelden uit voorstellingen, achtergrondinformatie, interviews en voorbeschouwingen. Aan bod komen onder meer voorstellingen van het Nederlands Dans Theater, het Snater Theater, het Schónber- gensemble en de verschillende Franse theatergroepen die tijdes het Holland Festival optreden. taal niet vinden in wat Hilversum doet. Kwaliteitsbands als The Dutch en The Tapes kunnen ner gens meer terecht". - Zijn The Nits ook slachtoffer? "Ach, slachtoffer. Ik wil me niet schuldig maken aan cynisme. Kla gen is ook niet op zijn plaats. Maar ik vind wel dat een band als de Nits, die platen maakt, zo'n hon derd drukbezochte optredens per jaar verzorgt, dat daar iets van naar buiten moeten kunnen komen op radio en televisie. De schrijvende pers is tenminste nog registrerend, is dingen vóór, onderzoekend, ob serverend. Radio komt daar kilo meters achteraan sjokken en tele visie heeft zelfs een achterstand van eeuwen. Er zijn nauwelijks programma's die buiten de hitpa rade functioneren. Wat weten nou al die Veronica-, Music Box- en Sky Channelkijkers van bandjes die om de hoek spelen?" Minimumlijder "Het is heel moeilijk om er wat tegen te doen. Het is een gevecht. En het grootste deel van de Neder landse muzikanten is minimumlij der. Zelf heb ik een minimumloon. Toch kunnen wij tijdens een jaar even stoppen. We krijgen dan nog inkomsten uit muziekrechten en zo. En verder hebben wij een rede lijk unieke verdeling van binnen komend geld. Over het algemeen wordt vooral met stichtingen ge werkt. In verband met al die uitke ringen. Wij vormen echter een commercieel bedrijf, maar er wordt bij de Nits niet gewerkt aan persoonlijke verrijking. Ik schrijf heel veel songs, maar ik verdien niet ineens een ton terwijl ik de an deren een duppie geef als ik een top tien hit heb gecomponeerd. Nitssongs wandelen sowieso al niet moeiteloos de tipparade bin nen. Jij lacht nu, maar je moet eens weten wat er soms gebeurt met jongens die een top tien hit scoren. Jij hebt dat nummer geschreven maar die jongen die zo leuk naast je heeft staan spelen komt dood leuk in een glimmende sportauto aangereden terwijl je zelf van je fietsje stapt. De spanningen die er dan ontstaan' "Doordat wij altijd in onszelf en in onze apparatuur hebben geïn vesteerd kunnen wij optreden zon der al te veel kosten te maken. Bij The Dutch bij voorbeeld moeten ze alles huren. Gigantische bedragen zijn dat, ze overstijgen de gages. Het gaat er niet om dat iedereen rijk moet wprden maar het zou wel eens leuk zijn als bands meer vrij heid hadden, spullen konden ko pen en in iets veiliger auto's kon den rondrijden". Henk "Voor 'Henk' hebben we - ik zou bijna zeggen: vanuit de improvisa tie - gewerkt. Ik had vooraf hooguit wat grove ideetjes. Het ging echt zo van: band starten-spelen-band stoppen-luisteren-band starten, en zovoorts. Op die manier hebben we heel veel grof materiaal opgesla gen. Dat grove aspect, dat frisse, hebben we geprobeerd te bewaren. Een Zwitserse journalist die de plaat voor het eerst had gehoord zei ons dat de plaat niet 'af was. Dat klinkt raar, wantje wil natuur lijk wel iets afmaken. Maar 'Adieu sweet Bahnhof was te 'af. Met 'Henk' wilden we meer spelen, als in een speeltuin, meer verkennen. 'Henk' laat de band horen in een aantrekkelijker stadium, we heb ben een nieuw beginpunt bereikt. Er is een hele hoop lucht bij geko men, men is nog niet van ons af, ha, ha. Vreemde band zijn we eigen lijk. Dat moet maar zo blijven. We hebben geen zin om een gerespec teerde oude band te worden, ook al draaien we al dik tien jaar mee". "God. ja, Golden Earring 25 jaar. Alles jubileert maar. Ivy Green ook al. Ik heb niet zo de behoefte om te jubileren. De Nits vormen geen in stituut maar een hechte vrienden club met een bepaalde sfeer, waar in iedereen zich in elke gewenste richting kan ontwikkelen. Zodra het beklemmend wordt, er een en ge atmosfeer ontstaat, de nostalgie binnenkruipt... Ik vind het wel leuk om terug te kijken, herinne ringen op te halen. Maar toch is dat niet onze uitstralingsfunctie. Ik gooi liever het roer om. Dan maar geen herkenningsapplausje voor 'Nescio'. Twintig naalden De meeste recensies moeten nog geschreven worden maar Hofstede meent nu al te weten wat de kritiek zal zijn op 'Henk': "Weer geen rock roll, te arty en die beeldende kunst die bij ons telkens terug keert. Het is heel gemakkelijk om de Nits die richting op te duwen. Ach, dat bandje van de kunstaca demie". "Rock and roll. Ik ken dat begrip wel en ik begrijp het ook wel. Maar wat is nou helemaal rock roll in Nederland? Heel dubieus hoor om daarmee te gaan schermen, er een status aan te ontlenen. Herman Brood is een echte rock and roller. Dat komt door zijn manier van le ven. Maar er leven zo veel mensen als Herman Brood. Brood beant woordt aan een beeld dat wij ons van rock and roll hebben gevormd. Een bepaalde levensstijl. Drugs. Maar daar houdt het volgens mij wel op. Mij zegt het verder tenmin ste niets méér als hij daar met twin tig naalden in zijn armen zit. David Byrne van The Talking Heads ge bruikt ook niets en Andy Partridge van XTC drinkt wel eens een bier tje op het toneel. Toch wekken die voor mij net zo goed die spanning op. Op toneel én op de plaat". Henk Hofstede van The Nits, zoals hij twee weken geleden te zien twos in het Leids Vrijetijds Centrum. (foto Fred Rohde)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 37