Is het de vergrijzing of de zwartvisserij? Dammen Bridge VVVSn VISSPORT wrmjb ZATERDAG 31 MEI 1986 EXTRA PAGINA 33 DOOR BRAM VAN LEEUWEN Het afgelopen jaar werden op nieuw 30.000 visvergunningen minder verkocht dan het jaar daarvoor. Komt het doordat de jeugd heeft afgehaakt of groeide het zwartvisserslegioen door een gebrek aan controle? De sportvisserij in ons land is sinds jaar en dag de meest beoe fende vorm van openluchtre creatie. Alleen de vraag hoeveel Nederlanders nu precies een hengeltje uitgooien is en blijft moeilijk te beantwoorden. Cij fers uit diverse bronnen lopen uiteen van 1 tot 2 miljoen henge laars. De enige werkelijke hou vast biedt tot dusver het aantal sportvisactes dat jaarlijks op de postkantoren wordt verkocht. Maar omdat zo'n vergunning in de meeste gevallen pas gekocht behoeft te worden wanneer de hengelaar 15 jaar oud is, blijft het merendeel van de jeugdige vis sers buiten die telling. Dat geldt ook voor de sportvissers op zee die geen speciale visvergunning van de overheid nodig hebben. En de laatste maar zeker niet on belangrijkste categorie van niet meegetelde hengelaars zijn de zwartvissers. Dat zijn hengelaars die er al dan niet opzettelijk van afzien een sportvisacte te kopen. Hoe groot hun aantal is valt moeilijk vast te stellen. Kijken we naar de verkoop van sportvi sactes in de afgelopen jaren dan is er sprake van een duidelijke terugloop. De top lag in de jaren 70 toen er jaarlijks meer dan een miljoen vergunningen over de toonbank gingen. In die periode verhuisde de verkoop van de ge meentehuizen naar de PTT-kan- toren. In het begin van de jaren 80 zakte het aantal onder het mil joen en bleef behoudens wat sei zoensfluctuaties (waarschijnlijk gevolg van het weer) vrijwel con stant. Totdat zich in het seizoen 1984/1985 plotseling een on verklaarbare daling van meer dan 20 procent voordeed. In één jaar tijd daalde het aantal ver kochte sportvisactes van 927.121 naar 739.982. Die val had met na me ernstige gevolgen voor de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij. De OVB, die on der meer vis kweekt ten behoeve van de hengelsport en veel aan visserij onderzoek doet, is voor haar inkomsten namelijk geheel afhankelijk van de verkoop van deze actes. Op de onlangs gehouden hen gelsportdag van de OVB maakte de kerverse directeur drs. F.E.D. Aartsen bekend dat zich vorig jaar een zekere stabilisatie heeft voorgedaan. Het aantal verkoch te visvergunningen is weliswaar opnieuw met ruim 30.000 ge daald tot 707.847, maar daarvoor zijn volgens de OVB-directeur duidelijke oorzaken aan te wij zen. Vorig jaar werden namelijk voor de eerste maal het zoge naamde bijdragebewijs en de kleine visacte samengevoegd tot de nieuwe viskaart. En aangezien er naar schatting zo'n 40.000 hengelaars voor 1985 met beide vergunningen op zak rondliepen kan daaruit de daling worden verklaard. Blijft over de vraag hoe het kwam dat de ver koop in het seizoen 1984/1985 plotseling ineenzakte. Om daar achter te komen liet het ministe rie van landbouw en visserij een onderzoek instellen. Belangrijk ste conclusie was dat de zwart visserij niet echt is toegenomen, maar dat de belangstelling bij de jeugd voor de sportvisserij ta nende is. Met andere woorden: de hengelsport is langzaam bezig te vergrijzen. Tegen die conclusie is de geor ganiseerde hengelsport de afge lopen maanden te hoop gelopen. Men gelooft er geen snars van dat de jeugd minder vist dan vroeger. Met name vertegen woordigers van de overkoepe lende Nederlandse Vereniging van Sportvissersfederaties (NWS) zeggen dat de vermin derde verkoop van de viskaarten geheel op het conto van de vol strekt onvoldoende controle op het bezit ervan kan worden ge schoven. Wanneer iemand jaar in, jaar uit vist en nooit een controleur op zijn visstek ziet verschijnen, dan zal die hengelaar in de verlei ding worden gebracht om de aanschaffing van een verguning maar eens een jaartje achterwege te laten. En wanneer in het daar opvolgende jaar opnieuw nie mand zijn vispapieren aan een inspectie onderwerpt ziet hij er voortaan helemaal van af. De zo veelste zwartvisser is een feit. Dat en niets anders is volgens de NWS de oorzaak van de sterk gedaalde verkoop. Ter onderstreping van die kri tiek deelde de heer Leijdsman van de NWS op de OVB-pers- dag mee dat er al gemeenten in ons land zijn waar de burgemees ter de politie opdracht heeft ge geven om hengelaars voortaan niet meer te controleren. Gezien het zware takenpakket dat de Hermandad heeft en de vaak be perkte bezetting in vooral het weekeinde (wanneer er het meest wordt gevist) zou men der gelijke 'lichte vergrijpen' maar door de vingers moeten zien. In het onlangs verschenen jaarverslag van de NWS haalt voorzitter J. Arentsen ook nog eens uit naar staatssecretaris Ploeg van landbouw en visserij. Arentsen constateert dat Ploeg zijn belofte dat de controle zou worden geintensiveerd niet is na gekomen. Die toezegging werd volgens de NWS-voorzitter la ter omgezet in het voornemen om van tijd tot tijd landelijke prikcontroleacties langs en op het water te houden. Ook tijdens het weekeinde. 'Maar tot nu toe hebben we daar niets van ge merkt. Ook blijkt het niet haal baar om meer onbezoldigde ambtenaren voor de controle bij de verenigingen aan te stellen, want dan konden we het in eigen beheer doen', aldus Arentsen. Een ander punt van kritiek vanuit de hengelsportgelederen vormt de strafmaat die de rech ter aanlegt in dat geringe aantal gevallen dat zwartvissers toch worden gepakt. Overtreders ko men er vaak af met een boete die nauwelijks hoger is dan het be drag dat een brave burger jaar lijks neertelt voor zijn vergun ning, te weten een bedrag tussen de 10 en 20 gulden. En dat zijn niet bepaald bedragen waarmee je de zwartvisserij krachtig be strijdt. Over de toekomst is men zowel bij de NWS als bij de OVB wei nig optimistisch. Hoewel er nog geen officiële cijfers over 1986 beschikbaar zijn liet OVB-voor- lichter ir. F. Kolb onlangs door schemeren dat de verkoop van sportvisactes ook dit jaar weer zeer teleurstellend is. Wat die laatste ontwikeling betreft denk ik dat de hengelsportorganisa ties zelf mede de oorzaak zijn. Immers op sterke aandrang van met name de NWS is beslo ten de looptijd van de sportvisac te voortaan parallel te laten lo pen met het kalenderjaar. Dat betekende dat het lidmaatschap van een hengelsportvereniging, de zogenaamde 'grote vergun ning' en de viskaart voortaan een geheel gelijke geldigheidsduur kregen. Maar het nadeel was wel dat de sportvissers nu in december via de tv-spots moeten worden aan gemoedigd om een nieuwe visac te te kopen. En dat is een periode waarin door slechts weinigen wordt gevist en de meeste henge laars hun spullen al lang hebben opgeborgen in de schuur of een kast. Wat dat betreft was de oude regeling waarbij de nieuwe vis kaart steeds op 1 juni inging veel gunstiger. Juist toen begon de werving in de meimaand waa veel vissers hun materiaal in de maken om aan een nieuw 5 zoen te beginnen. Pop Bijdragen: Wim Koevoet Ariejan Korteweg Ford Anglia in de regen Martin Ansell: 'An Englishman abroad'(Island) Een Engelsman van huis, zo heet de eerste plaat van zanger gitarist Martin Ansell. Zelden droeg een plaat een zo verkeerde titel. 'An Englishman abroad' is Brits tot en met: een Bobby met bolhoed, stiff upperlip en para plu, rydend door de regen in een Ford Anglia. Wat de plaat zo ty pisch Albion maakt, is de om slachtigheid. Een grote dosis vakmanschap, die met enorme omtrekkende bewegingen aan het vinyl is toevertrouwd. Producer Rupert Hine zal daar niet vreemd aan zijn. Hij drukt een zwaar stempel op deze plaat, die klinkt alsof per seconde naar het optimale geluid is gezocht. Hier plopt een pompend basje, daar ruist een synthesizer, ginder zeveren wat strings, om plaats te maken voor een funky slaggi taar. Het verhoudt zich tot pop muziek als een kunstzwemster tot Ada Kok. Technisch vol maakt, maar dat alleen is niet ge noeg om je de rillingen te bezor gen. Alle gevoel is onder het vak manschap bedolven, en echt swingen doet het ook niet. 'An Englishman Abroad' klinkt als een ontmande variant op XTC, en daar zit niemand op te wachten. AK Hoop voor de toekomst Screaming Blue Messiahs: 'Gun-Shy'(WEA) De Engelse Screaming Blue Messiahs zouden best eens kun nen uitgroeien tot één van de toonaangevende bands van de la te jaren tachtig. Op de debuut- EP 'Good and Gone' lieten Bill Carter en consorten al horen veel gevoel voor de echte Rhythm Blues te hebben. 'Gun-Shy', hun eerste LP, gaat een flinke stap verder. De tomeloze kracht van het debuut is wat ingetoomd en de liedjes zijn gestroomlijnd en verder uitgediept. Iets van de spontaniteit is verdwenen door de (te) nette produktie, het ve nijn is in zorgvuldig uitgestippel de banen geleid. De agressiviteit komt vooral van de kaalhoofdige voorman Carter vandaan. Zijn geteisterde zang geeft aan elk nummer zeg gingskracht; zijn gitaarspel - felle uithalen afgewisseld met subtie le loopjes - zorgt voor de instru mentale spanning. Vaak kaatsen er drie of vier gitaarpartijen over elkaar heen. Het driemanschap gunt zich geen tijd voor een obli gate ballade, maar raast onver biddelijk door. Hun inzet en agressiviteit de len de Screaming Blue Messiahs met talloze andere bands. Dat the Messiahs kans maken te overleven is te danken aan de ta lenten als songschrijver van Car ter. De tien nummers van Gun- Shy hebben variatie en kwaliteit, 'Let's go down to the woods' ver denk ik zelfs van hit-potentie. Jammer alleen dat hij met het in tro van 'Holiday Head' zichzelf plagieert. AK 'Ik ben alleen, een sukkelaar' Raymond van het Groenewoud: 'Ontevreden'(EMI) Hoe gaat het toch met Ray mond? Ik citeer uit vier num mers van zijn nieuwe LP: 'Ik heb een grote kop, maar dommer- dgmmer kan het niet'. 'Ik ben al leen, een sukkelaar. Op m'n kop- ke steeds minder haar'. 'Heel- mijn wereld, één hoop stront. Dat hebt u goed geroken'. 'Ik voel al bij't ontwaken. Ik voel me uitgeblust'. Dat klinkt niet best. De Belgi sche zanger leeft in onmin met zichzelf. Dat heeft hem niet ver hinderd om nog geen jaar na 'Habba' met een nieuwe plaat Raymond van het Groenewoud. voor de dag te komen. Het is een verschil van dag en nacht. 'Onte vreden' is een simpele plaat, met vooral veel rock en roll en soms een Vlaams chanson. Eenvoud is troef, alle producersgrapjes in de stijl van Henny Vrienten zijn achterwege gelaten, en de mees te instrumenten worden door de leden van zijn eigen begelei dingsband bespeeld. Het is al met al geen onver deeld goede plaat geworden. 'Wachten op de wagen in de nacht' is een gevoelig hoogte punt, de rocker 'Mane Chou' mag er wezen en 'Dommer kan het niet' is alleen al vanwege de openhartige tekst zeer inne mend. In veel andere nummers komt Van het Groenewoud kracht te kort om als rockzanger te overtuigen. En de teksten doen wat gemakzuchtig aan en lijden soms aan ongein. AK Hoge bergen, diepe dalen Peter Gabriel: 'So' (Virgin) Behoudens de soundtrack bij een speelfilm, waarvoor hij reeds bestaand materiaal in de 'recyc- lingsmachine' stopte, hield Peter Gabriel het de laatste jaren veel te rustig. Het lange wachten wordt met 'So' echter rijkelijk beloond al kent de plaat-zeker voor Gabriel's doen een te groot aantal zwakke momenten. Die worden gecompenseerd door de enorm hoge kwaliteit van de vol treffers; de pieken zijn hoger dan de dalen diep zijn. Over de wervelende opener 'Red Rain', de beschaafd swin gende single 'Sledgehammer', het hartverscheurende 'That voi ce again' en het prachtige ingeto gen en aan dichteres/schrijfster Anne Sexton opgedragen 'Mercy Street' niets dan goeds. Een beetje wee in de buik word ik echter van 'Don't give up', het slaapverwekkende duetje met Kate Bush die de zie lige Gabriel tevergeefs probeert op te beuren. Je bent niet alleen Peter, kop op jongen. Lee To wers versus Anita Meyer? Bas sist Tony Levin, wat mij betreft de absolute uitblinker op deze plaat, redt de zaak aan het eind met een heel fraai bassolootje, vol met dusdanig lage tonen dat het raadzaam is de basknop naar standje nul te draaien. Mij kostte het bijna een setje speakers. 'We do what we're told' is in eerste aanzet uitmuntend maar het nummer is zeer slordig afge maakt. De schuiven worden plot seling volslagen klakkeloos dichtgedraaid. 'In your eyes' ten slotte is ook niet helemaal ge lukt. Het coupletje en de teksten zijn eerder infantiel dan toegan kelijk. Toch is 'So' een goede plaat, zoals reeds opgemerkt. Geluids technisch gezien is er in 1986 nog geen betere plaat uitgekomen. Op CD, zo heb ik me laten vertel len, is dit het absolute einde. Zo als bij Gabriel gebruikelijk zijn vooral de interacties tussen bas en allerhande percussie en drums razendknap. En dat hij kan zingen, mag nauwelijks nieuws heten. WK De Duitse uitgeverij Rudi Schmaus mengt zich steeds na drukkelijker op de internationa le schaakboekenmarkt. De door haar uitgegeven boeken staan onder redactie van Russiche au teurs, die vaak uitstekende vak werken produceren. Manco aan de rechtstreeks van de Russische markt geleverde literatuur vorm de echter tot voor kort de slordi ge vormgeving en uiteraard de taalbarrière. Deze problemen nu, zijn door de Duitstalige bewer king van Schmaus geheel verhol pen. De relatief vrij goedkope en uiterlijk goed verzorgde boek werken van Russische origine kunnen daarmee meer dan vol waardig concurreren met de schaakliteratuur van de Westerse auteurs. Van de hand van de oud- hoofdredacteur van het voorma U- ge gerenommeerde Russische weekblad "64", Jacob Neistadt, verscheen onlangs een biografie over Paul Keres. De uit het te genwoordig tot de Sowjet-Unie behorende Estland afkomstige grootmeester slaagde er nimmer in om de wereldtitel te verove ren, maar stond tot aan zijn dood op 59-jarige leeftijd in 1975 wel gedurende zo'n veertig jaar aan de wereldtop. Vlak voor zijn overlijden wist Keres nog een sterk bezet grootmeestertoer- nooi (voor ondermeer oud-we reldkampioen Boris Spasski) in zijn geboortestad Tallinn te win nen. Het boek van Neistadt is, bui ten een beschouwing over de in drukwekkende staat van dienst van Keres, vooral een leerboek. Aan de hand van Keres' beste partij-prestaties komen de diver se facetten van het schaakspel hoofdstukgewijs aan de orde. Een alleraardigste en leerzame aanpak. Jammer alleen, dat de lezer nauwelijks iets wijzer wordt over de persoon Keres zelf. Als handboek kan de gevor derde schaker er echter heel wat van opsteken. De grootste kracht van Keres schuilde in zijn posi tionele spel. Met name geduren de zijn jongere jaren was hij evenwel ook een geducht tacti cus. Het volgende partijfragment uit het Russische kampioen schap van 1949 moge boekdelen spreken, al moet gezegd worden dat opponent Mikenas het Keres wel erg gemakkelijk maakt: Mikenas-Keres, diagram na de achtste zet van wit. Wit heeft de ontwikkeling van zijn konings vleugel verwaarloost. Het is daarbij de zwakte op e2 waarvan Keres handig gebruik gaat ma ken. 8..b7-b6 (met de bedoeling de loper via het veld a6 op de zwakte e2 te richten). 9 Lfl-g2;L- c8-a6, 10 Dd3-c2;Pb8-d7. Dit is een slordigheidje van Keres. Het" voor de hand liggende Tf8-e8 was beduidend sterker. Zowel 11 Lg2-f3, als 11 e2-e3 hadden wit niet uit de problemen kunnen helpen, terwijl de nu volgende witte paardmanoeuvre onmoge- Onlangs heb ik meegespeeld met het kampioenschap van Zwitser land. Door mijn eigen domme schuld werd ik slechts tweede. De reden ziet u in het diagram. Nadat ik het grote voordeel in de partij al had laten lopen speelde ik hier: 17-22?? De rest kunt u wel raden. Dit kampioenschap kan men in generlei opzicht ver gelijken met het Kampioenschap van Nederland, omdat het ni veauverschil veel groter is. Men kan beter spreken van een gezel ligheidskampioenschap. Een ar biter is er bijvoorbeeld niet, en een praatje tijdens de partij met een toevallige toeschouwer is de gewoonste zaak van de wereld. Hoogstaande partijen kan ik u niet tonen, wat ik u wel kan laten zien is hoe een dampartij ook lol lig kan zijn. Vermin-Tschudin (de zwart- speler is volgens de Volmac-ra- tinglijst 145) 1. 35-30 19-24??!! 2. 30x19 14x23. Iemand heeft wel eens gezegd van een fraaie partij "dit is dammen zoals God het wil". Met uw permissie "dit is dammen zoals God het absoluut niet wil" 3. 32-28 23x32 4. 37x28 10-14 5. 41-37 14-19 6. 37-32 5-10 7. 46-41 10-14 8. 41-37 18-23 9. 34-29 23x34 10. 40x29 17-22 11. 28x17 11x22 12.45-40 20-24 13. 29x20 14- Vaak wordt in de praktijk ver zuimd de juiste conclusie te trek ken uit het feit dat een bepaalde kleur op een bepaalde manier wordt aangespeeld. Het volgen de spel kwam onlangs voor in een paren wedstrijd: 8 6 O H 9 5 O A B 9 2 6 5 4 2 O N B 10 5 3 W 0 H 9 7 2 C?B732 \A/fi V 6 4 O H 8 6 4 wu O V 10 7 Z A 10 9 8 AV4 C> A 10 8 O 7 5 3 *HVB3 Zuid, niemand. Zuid opende 1 SA en mocht dat spelen; west startte met Sch 2. Zuid nam de 10 met de vrouw en speelde KI H, voor oosts aas. Oost speelde schoppen terug, die oost weiger de. Zuid nam de volgende schop pen, incasseerde KI V, consta teerde de slechte verdeling en schakelde over op Ru 3, voor 4, 9 en 10. Oost speelde Sch 5 voor wests Op 1 juli zal de PTT, zoals we en kele weken geleden hebben ge meld, een bijzondere zegel van 55 cent uitgeven ter gelegenheid van de honderdste geboortedag van dr. Willem Drees. Wat toen nog niet bekend was waren de oplage en de kleuren. De oplage wordt 12 miljoen (dus toch iets lager dan de laatste jaren gebrui kelijk was voor een dergelijke ze gel) en de zegel zal worden uitge voerd in de kleuren geel, blauw, zwart en cerise. Afgebeeld wordt Drees op het Binnenhof naar een in 1947 gemaakte foto. De zegel zal te koop zijn zolang de voor raad strekt, maar uiterlijk tot 1 augustus 1987. OOSTENRIJK - Precies op zijn geboortedag (27 maart 1886) heeft de Oostenrijkse post, op 27 lijk zou zijn geweest. 11 Pgl-h3 (wit grijpt het buitenkansje om alsnog zijn paard te kunnen ont wikkelen met beide handen aan) ll...Tf8-e8, 12 Ph3-f4;Lb4xc3.-13 b2xc3? (ogenschijnlijk een logi sche zet, maar naar blijkt toch een blunder. Met 13 Lxc3;Dd7- e7,14 h2-h4 zou wit zich wellicht staande hebben kunnen houden) 13....g7-g5,14 Pf4-d3;Te8xe2! Een vernietigend torenoffer, Mikenas rest nu in wezen met anders dan een wanhoopsstrijd. 15 Kel- xe2;Pd7-e5 (hiermee wint zwart alvast een licht stuk terug). 16 Ke2-dl (het dameoffer via 16 Ld2-g5 schiet eveneens te kort- );La6xPd3, 17 Dc2-a4 (om Dd8- d7-f5 tegen te gaan); b6-b5. Pf6- g4 was eveneens sterk. 18 Da4- a6;Dd8-d7, 19 Kdl-cl;b5-b4, 20 Da6-a5;a7-a6. Moegestreden buigt wit het hoofd in de schoot en geeft op. Het boek over Keres is voor de prijs van 29.80 D.Mark verkrijg baar bij uitgeverij Schmaus, Rohrbacher Strasse 27,6900 Hei delberg. f g h door Hans Vermin x25. Wat zwart betreft moeten al le schijven zo snel als mogelijk in het doosje. 14.40-34 6-11 15.44-40 11-17 16. 32-28 19-23?? Maar deze ruil is wel heel slecht. 17. 28x19 13x24 18. 40-35 9-13 19. 31-26 12- 18 20. 37-31 7-12 21. 42-37 13-19 37-32 4-9 23.34-30 25x34 24.39x30 9-13 25. 32-27 1-6 26. 47-42 6-11 27. 49-44 2-7 28. 44-39 15-20 29. 42-37 (natuurlijk geen 30-25) 20-25 (3-9 30-25 9-14 50-44...) 30. 37-32 25x34 31. 39x30 3-9 32. 48-42 24-29 33. 33x24 9-14 34. 32-28 22x33 35. 38- x29 16-21 36.27x16 19-23 37.30-25 23x34 38. 31-27 18-23 39. 27-21 23- 28 40. 35-30 17-22 41. 30x39 11-17 42. 24-20 en zwart vond de tijd eindelijk rijp om op te geven. Omdat het een dubbelrondig toernooi was trof ik deze tegen stander nog een keer, en dat ging Tschudin-Vermin. 1. 32-28 16- 21, uiteraard. 34-30 11-16 3. 30-25 18-22. Om mijn tegenstander niet de kans te geven, zoals in de vori ge partij, schijven eraf te halen, overwoog ik hier op 40-34 21-27 37-32 16-21. In een vluggertje na dien ging dat zo verder 41-37 7-11 31-26 12-18 37-31 20-24 47-41 18-23 42-37?? 4. 28-23? Wit ziet een ruil 19x28 5. 31-27 21x32 6. 38x18 13- x22, wat echter een schijf verliest en de partij. Velen zullen waarschijnlijk veel moeilijkheden gehad heb ben met het oplossen van het probleem van drie weken gele den (wit: 17, 21, 22, 28. 29, 34. 35, 38,43,46. Zwart: 1,6,8, 11, 13414. 18, 25, 37), welke mij getoond werd door een Zwitser. Wit wint zeer fraai met 38-32!, 28-23, 29-24, 46-41, 29-24, 24x27, 35x4 met een bekend eindspel. I door Ton Schipperheyn H 7 6 5 Q 10 5 O A 5 3 2 A 963 heer, zuid en noord klaveren weg. Het is duidelijk dat west nu ruiten moet naspelen, maar west durfde dat niet en speelde har ten. Zuid nam oosts vrouw met het aas, incasseerde KI B, sneed Ha B eruit en maakte aldus 8 sla gen in totaal. Een top voor NZ en dus een nul voor OW. 'Ik was bang dat zuid Ru V had', was wests verweer. 'Dat is dan niet zo slim', was oosts niet zo aardige reactie. Maar oost had wel gelijk. Verplaats u eens op de stoel van zuid. Hoe zou u met Ru Vx of met Ru Vxx hebben gespeeld? U zou toch zeker zijn begonnen met Ru V? Dat is in dat geval de aangewezen speelwijze. U snijdt gewoon op de heer en er is geen enkele reden om aan te nemen dat deze zuid dat niet zou doen. Zuid heeft dus de vrouw niet; dat is af te leiden uit zuids aanpak en west kan dus veilig ruiten naspe- 9 N B 10 8 B 7 4 2 Wf)<->HV6 O 10 8 6 O V B 9 7 A H 7 54 Z +B10 8 AV432 OA983 OH 4 V2 Een ander voorbeeld. Zuid is leider in 4 Sch, west start met drie ronden klaveren, de derde getroefd. Zuid vervolgde met Ha A en harten na en west speelde voor de zekerheid Ha B. Fout na tuurlijk. Zuid hoefde nu nog maar één harten te troeven en het contract, dat anders vrij ze ker down zou zijn gegaan, werd nu probleemloos gemaakt. De vraag is weer: Had west dit kun nen voorzien? Het antwoord is ja. Met Ha A H zou zuid natuur lijk de heer hebben gespeeld en met Ha A V steekt zuid eerst naar tafel over om de snit te nemen. West deed het dus verkeerd, ter wijl west toch bepaald geen zwakke speler was. maart dus, de "romantisch realis tische" architect prof. Clemens Holzmeister (1886-1983) her dacht. Op de zegel van 4 schilling (oplage 3,4 mihoen) de architect voor "zijn" Festspielhaus in Salz burg. Op 7 april werd een 5 s.-zegel (oplage 3,3 miljoen) gewijd aan het internationaal geotextiel- congres, dat begin april in We nen werd gehouden. De zegel toont een uitgerold stuk geotex- tiel, dat voornamelijk in de (mijn) bouw wordt gebruikt, en het congres-embleem. DDR - De Xlde partijdag van de Socialistische Eenheidspartij Duitsland, is op 8 april door de posterijen van de DDR onder streept met de uitgifte van vier zegels en een velletje: 10 pf., 20 pf., 50 pf. en 85 pfennig. In het velletje (oplage 2,1 miljoen) een zegel van 1 mark. Bij de opening van het Ernst- Thölmann-Park m Berlijn is op 15 april een Thèlmann-zegel uit gebracht: 20 pf., Ernst-Thal- mann-monument (oplage 8 mil joen). Op 20 mei verschenen vier tram-zegels: 10 pf., 20 pf, 40 pf. en 70 pfennig en op 27 mei werd het 125-jarig bestaan van de die rentuin van Dresden gevierd met zegels van: 10 pf., 20 pf, 50 pf. en 70 pfennig.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 33