Vakantiebaantjes niet dik gezaaid BOLLENPELLERSI SEVRAASD. Wat de wet erover zegt Kieskeurigheid is eenlaatstevereiste 'Wv-tf MEUEH.By.BE.SCKUUR. ZATERDAG 31 MEI 1986 EXTRA PAGINA 29 Vakantiewerk ster Renée Simons: "Ik zie het als be taald tijdverdrijf. Ik ga er autorijles sen van nemen". <foto Wim Dijkman) De jaarlijkse run op vakantiebanen is weer in volle gang, maar ondanks de verbeterde economische omstandigheden zal naar schatting een kwart van de scholieren werkelijk aan de slag komen. In de bollenpellerij, de horeca en de produktiebedrijven valt er nog wel wat te halen, voor het overige is het aantal baantjes mondjesmaat. Wel is er een lichtpuntje: wie eenmaal ervaring met vakantiewerk heeft opgedaan, heeft meer kans op een vaste aanstelling. door Gerard van Putten De bollenpellerij kent nog wel wat aanbod. Maar het beroerde voor ons is dat de scholen op 12 augustus alweer beginnen". (foto Dirk Ketting) De grafieken van de werkloosheids cijfers mogen dan onder invloed van de aantrekkende economie een dalende lijn vertonen, op de banen- markt voor vakantiewerkers wordt de vraag nog steeds verre overtrof fen door het aanbod. Mede als ge volg van een ruimere vakantiesprei ding, zit er al een jaar of tien de klad in het betaalde seizoenwerk voor studerende jongeren. Maar los daarvan zijn veel filiaalhou ders van grootwinkelbedrijven geneigd vakantiehulpen te plukken uit het be stand van jeugdige losvaste krachten: de schappenvullers en de zaterdagse win kelbedienden. Zoals er ook talloze on dernemers zijn die typische vakantie baantjes eerst gunnen aan kinderen van personeelsleden. Niettemin gaat het te ver te stellen dat er in 'ondernemend Nederland*' een ont moedigingsbeleid wordt gevoerd ten aanzien van het vakantiewerk. De scho lier die in de vakantie per se niet op de portemonnee van pa wil teren, kan vrij wel zeker aan de slag bij een bollenkwe- ker als peller of als afwashulp bij een of ander horeca-etablissement. „Maar in de administratieve sector lig gen de banen zeker niet voor het opra pen", weet Selma Mantel, directrice van het Leidse uitzendbureau De Koning. „De vraag van scholieren naar kantoor- werkzaamheden is vrij groot. Maar ik schat dat er tegenover tien aanvragers één baan staat. En dan moet ik er eerlijk heidshalve nog bij zeggen dat feitelijk al leen leao-ers en meao-ers vanaf een jaar of achttien kunnen worden geholpen". Computer Al voorziet het leerprogramma op me nige school tegenwoordig in een begin nende vertrouwensrelatie van scholier met computer, volgens marketing-ma nager Feitsma van uitzendbureau Luba hoeft geen vakantiewerker er op te reke nen dat-ie daarmee op een kantoor tegen betaling mag stoeien. „Omdat", licht hij toe, „het niveau van de standaardoplei ding daarvoor te laag is". Hij en z'n collega Mantel hebben, waar het gaat om vakantievacatures in de sec tie kantoorpersoneel, hooguit wat een voudig administratief werk of archiefbe zigheden in de aanbieding. „En", is de toevoeging van Feitsma, „het bezit van een typediploma verhoogt de kans op plaatsing op een kantoor. Een havo scholier met verder niks zal er toch van moeten uitgaan dat-ie in het produktie- werk terechtkomt. Of als afwasser in de keuken. Het is ons maar één keer gelukt een havo-scholier bij een bibliotheek on der te brengen. De bekende uitzonde ring op de regel". De traditionele run op vakantiebaan tjes vereist enig doortastend optreden van de op tijdelijk werk beluste scholie ren. Wachten met reageren op een adver tentie in de krant betekent doorgaans naast de vakantiebaan grijpen. „Het komt er eigenlijk op neer dat wie het eerst komt ook het eerst maalt", is de ervaring van Feitsma. „Ik denk dat maar een kwart van degenen die vakantie werk willen doen echt onderdak komt". Zij die al langer meelopen weten dat. De zogeheten voorlopers lieten zich al vast in de paasvakantie inschrijven. „Maar nu zitten we er echt middenin", verklaart Charlotte Smits van uitzend bureau Werknet. Ze heeft inmiddels de namen van „honderd honderdvijftig vakantie krachten" geregistreerd. Het probleem voor Charlotte is alleen, dat er thans voor haar weinig te bemiddelen valt bij gebrek aan geïnteresseerde werkgevers. „Maar dat is normaal", zegt ze monter. „Bij de bedrijven zijn nu nog maar wei nig mensen met vakantie. Werkgevers plegen pas op het allerlaatste moment om vakantiehulpen te vragen". De vacaturebanken bij de gewestelij ke arbeidsbureaus in Leiden en Alphen aan den Rijn duiden er al evenmin op dat de ondernemers in de regio zitten te springen om invallers voor vakantie vie rende medewerkers. Een enkele vakan tievacature vult het prikbord in de hal van het gewestelijk arbeidsbureau in Al phen. In het Leidse kantoor kunnen vakantiewerkers twee oproepen aantref fen: een hotel in Katwijk vraagt afwas- hulpen, in Leiden zit men verlegen om gezinshulpen. In totaal 22 tijdelijke ar beidsplaatsen voor scholieren, de con clusie dat er weinig rek in deze markt zit lijkt derhalve gewettigd. Chef bemiddelingszaken Egberts van het Leidse GAB wijst er evenwel op dat binnen de serviceverlening van zijn dienst het onderdeel vakantiewerk een aparte en tevens bescheiden plaats in neemt. „Omdat", zo luidt de verklaring van Egberts, „vakantiewerk veelal niet leidt tot een duurzame arbeidsovereen komst". Wat hem betreft is iedere scholier vrij om op zijn kantoor te komen snuffelen in het bestand, maar Egberts zou diezelf de zoeker naar tijdelijk werk tegelijker tijd willen adviseren om ook elders rond te kijken. Werkgevers bellen, bij uit zendbureaus informeren, in de krant kij ken. Want lang niet alle vakantievacatu res zullen in de vacaturebank van het ge westelijk arbeidsbureau terechtkomen. Alert zijn, daar komt het ook naar de me ning van Egberts op aan. „Het is immers een vrij spel van krachten, van vraag en aanbod". De scholier die bereid is een vakan- tieklus aan te pakken, neemt een voor schot op z'n eigen toekomst. Dat is al thans de stellige overtuiging van deze bemiddelingsambtenaar. De dagelijkse praktijk heeft hem geleerd dat een solli citant met enige praktische kennis van zaken bij werkgevers een pré heeft. Of zoals hij het uitdrukt: „Ook als die erva ring is opgedaan tijdens vakantiewerk. Ze zijn vlotter plaatsbaar dan mensen zonder enige praktijkkennis". Niet kieskeurig Waar de voorraad kantoorbaantjes be perkt is, zullen ook de vakantiewerkers met een administratieve opleiding in de bagage niet al te kieskeurig mogen zijn. „Dat zijn de meesten ook niet", is de er varing van directeur Van der Zon van het gelijknamige schoonmaakbedrijf in Roelofarendsveen. „Er zit pit genoeg in de hedendaagse jeugd, de jongeren zijn wel degelijk bereid veel aan te pakken om geld te kunnen verdienen". Onlangs plaatste hij onder meer in de ze krant een advertentie waarin hij vroeg om vakantiewerkers voor het schoon maken van flatgebouwen. Inmiddels zijn er twee studenten dagelijks voor hem in de weer, gewapend met borstels en emmers. „En ik moet zeggen dat ze tot nu toe een goede indruk maken". Ook het Leiderdorpse textielverzor- gingsbedrijf Spronk zag een oproep in de krant beantwoord door talloze werk lustige scholieren, van wie op grond van hun opleiding toch niet direct mocht worden verwacht dat hun ambities in een wasserij liggen. Niettemin zullen verscheidene VWO-ers binnenkort ver trouwd raken met het mangelen, vou wen en persen van textiel. „We hebben over reacties niet te klagen gehad", is het relaas van een woordvoerster van dit bedrijf. „Toch zullen we een nieuwe ad vertentie moeten plaatsen, omdat vele scholieren zich hebben aangemeld voor een dezelfde periode. Eind juni, begin juli of daaromtrent. Maar we hebben ook dringend behoefte aan scholieren die be reid zijn in de maand augustus by ons te werken". Personeelsfunctionaris Raats van het Katwijkse visverwerkingsbedrijf Ouwe hand heeft rond tachtig scholieren „van allerlei richtingen" weten te charteren voor de produktie-afdeiing. Ze zullen worden belast met het kaken van harin gen, met inpakwerkzaamheden ook. „We kunnen er nog twintig gebruiken", aldus Raats, die niet verheelt dat er af en toe wel eens iemand blijft hangen. „Meestal gaat het dan om mensen zon der vast plan. Om mensen die eigenlijk genoeg hebben van school, het werk hier leuk vinden en daarom besluiten te blijven". Dertig plaatsen Bij bierbrouwerij Heineken in Zoeter- woude heeft chef-personeelszaken Van der Vlugt dertig full-time plaatsen be schikbaar voor de periode half juh tot half september. De vakantiewerkers zul len worden ingedeeld in ploegendien sten; in de zin van de Arbeidswet komen scholieren beneden de 18 jaar niet in aanmerking voor deze functies. „Het is licht werk", verduidelijkt Van der Vlugt, die hoopt dat enige van die tijdelijke krachten hun verbintenis straks zulllen omzetten in een vast arbeidscontract. Het lichte werk omvat verpakkings- en controlewerkzaamheden. „Van meet af aan is voor de vakantiewerkers dezelfde cao van toepassing als die voor de nor male werknemers. Dat lijkt me nogal aantrekkelijk". Aantrekkelijk lijkt voor lts-ers en mts- ers ook de overheidsmaatregel om on dernemingen in de metaal niet langer als verboden gebied voor .vakantiewerkers te beschouwen. Tot 1 januari gold dat verbod, dat in de jaren vijftig 'de metaal' was opgelegd als reactie op het gesjoe mel met zwartwerkers op vooral de scheepswerven. In deze regio is de ani mo van metaalwerkgevers om vakantie- werkers aan te werven vooralsnog niet bijster groot. Alleen mevrouw Zonne veld van het Alphense bedrijf Lieftink zegt de plaatselijke LTS te hebben ge beld voor twee leerlingen, die wellicht „voor vast" bij haar in dienst willen tre den. „Maar ik kreeg geen gehoor". Vijftien Alphense scholieren kregen dat recentelijk wel. Van filiaalhouder Huiszoon van de locale Hema-vestiging. Nu weet Huiszoon wat voor vlees hij in de kuip heeft gehaald, deze vakantie werkers zijn al elke zaterdag werkzaam in dit grootwinkelbedrijf. „Voor de hele zojper heb ik er nog tien nodig. Bij ons zijn er ongeveer zestig aanvragen bin nengekomen. Helaas heb ik het overgro te deel daarvan moeten afleggen. Omdat ze wilden werken in een periode, waarin ik over voldoende personeel beschik. Bovendien moeten vakantiewerkers kunnen rekenen. Er ook representatief uitzien. Want ieder personeelslid, dus ook de vakantiewerker, moet naar het publiek toe een levend visitekaartje van het bedrijf zijn". Bollen pellen In het bloembollenwezen komt het minder op uiterlijk en Tekenvaardigheid aan. Althans in de produktiesfeer, waar de meeste vakantiewerkers te werk wor den gesteld. Handvaardigheid is de voornaamste eis die in deze branche aan de losse kracht wordt gesteld. Bij het ex portbedrijf Jacob Veldhuyzen van San ten in Lisse moeten de bollen in hoofd zaak geteld en verpakt worden, bij kwe ker Jac. van Dijk in Hillegom gepeld. Di recteur Veldhuyzen van Santen kan wel een man of honderd gebruiken in de zo merperiode, de handel loopt immers tot half september. „Maar het beroerde voor ons is dat de scholen op 12 augustus alweer begin nen. Wij zijn niet gelukkig met deze vakantieperiode. Na 12 augustus zullen ingeschreven een arbeidskaart aan te vragen. Nog leerplichtige scholieren hoeven de gang naar het ge meentehuis niet te maken, als ze als vakantiewerker aan de slag willen. Minimum-jeugdloon Vakantiewerkers hebben recht op het minimum jeugdloon, mits er per week ten minste dertien uur of meer wordt gewerkt. Alleen in de agrarische sec tor worden veelal uitzonderingen op die regel ge maakt; in die branche hoeft geen arbeidsovereen komst te worden gesloten als de arbeidsduur niet verder strekt dan een periode van maximaal 23 da gen. Bovendien geldt met name in de bollenpellerij de ongeschreven wet: betaling per gevulde kist of mand. De minimum-jeugdlonen zijn voor dit jaar vastge steld op de volgende bedragen: ouder Bruto per week 137,60 158,30 181,20 208,70 240,80 f 282,10 332,60 389,90 458,70 Netto per week 110,- 127,- S 145,- 163,- 184,- 212,- 245,- 283,- 322,- re werknemers sociale verzekeringspremies, zodat bijvoorbeeld bij ziekte het recht bestaat op ziekte- geld. Op de vakantieionen wordt ook loonbelasting ingehouden. Wie dit jaar meer dan 200 gulden belas ting betaalt, kan na beëindiging van de vakantie- werkzaamheden door middel van het invullen van het zogeheten T-biljet een verzoek om teruggaaf van de ingehouden loonbelasting doen bij de belasting inspecteur. Scholieren en studenten, die via hun ouders zijn verzekerd voor ziektekosten, komen tevens in aan merking voor restitutie van de premies die in de werkperiode dubbel zijn betaald. Wie buiten de landsgrenzen de handen uit de mou wen wil steken, zal zich er goed rekenschap van moeten geven dat de Nederlandse sociale verzeke ringen in het buitenland niet van toepassing zijn. Een in dit land afgesloten reisverzekering geeft vrij wel uitsluitend toeristen dekking tegen ongemak ken buitenslands, werkenden evenwel niet. In de fol der 'Wat iedere vakantiewerker moet weten' ver wijst het ministerie van sociale zaken werklustige scholieren met buitenlandse ambities voor informa tie naar het in Amsterdam gevestigde Bureau Inter nationale Jongeren Kontakten, telefoon 020-250821. Al te jonge scholieren die hun vakantie willen on derbreken om bij een bedrijf een zakcentje bij elkaar te klussen, worden tegen zichzelf in bescherming ge nomen door de wetgever. De leeftijdsdrempel is ge steld op 15 jaar. Vakantiewerkers beneden de 18 jaar mogen uitsluitend 'licht' werk verrichten. In geen geval mogen ze op de werkvloer in aanraking komen met gevaarlijke stoffen, zoals vakantiewerkers van deze leeftijdscategorie ook niet mogen worden blootgesteld aan een lawaaierige werksfeer. Tenzij ze te werk zijn gesteld bij verpleeginrichtingen, ont slaat de wet werkscholieren en werkstudenten, jon ger dan 18 jaar, van de plicht nachtdiensten te draai- De kinderbijslag komt niet in het gedrang als het totale loon van de vakantiewerker niet meer be draagt dan maximaal 1400 gulden netto. Beursstu denten mogen in dit studiejaar een nettobedrag van 2080 gulden bijverdienen, zonder dat de studiebeurs in gevaar komt. Behalve dat hij of zij recht heeft op het minimum loon, kan de vakantiewerker ook aanspraak maken op vakantie en 1V% procent vakantietoeslag. Wie één maand full-time werkt, kan ten minste een dag ver lof claimen. Teruggaaf we de hulp moeten inroepen van studen ten. Dat werkt prijsverhogend, omdat die vanwege hun leeftijd duurder zijn dan de gemiddelde scholier". Bollenkweker Van Dijk kent proble men van dergelijke aard niet. De bollen pellerij spitst zich toe op de maanden ju ni en juli. Weeklonen hoeft hij niet vol gens de wettelijke tarieven te betalen; als iedere bollenkweker heeft Van Dijk zijn eigen tarief en betaalt dienovereen komstig uit. Dat wil zeggen: bij hem le vert een kistje gepelde bollen de vakan tiewerker 4 gulden 50 op. „In de praktijk komen ze wel aan 175 gulden per week. Als ze tenminste 35 uur maken. Maar dat hoeft niet, hier is iedereen vrij te gaan en te staan waar hy wil". De vrijbuiterige gezagsverhouding tussen bollenkweker en bollenpeller houdt derhalve op, zodra beide partijen uit eikaars gezichtsveld zijn. Met andere woorden: wie niet werkt, krijgt geen geld. Ook in het geval dat de peller door ziekte is verhinderd z'n taak uit te voe ren, bestaat er geen aanspraak op ziekte- geld. Omdat op het pelloon immers geen sociale premies worden ingehouden. Arbeidswet De vakantiewerker die wel een ar beidsovereenkomst heeft afgesloten, weet zich beschermd door de Arbeids wet. Als een werkgever het niet nauw neemt met de naleving van wettelijke voorschriften, kan de vakantiehulp hem daarop juridisch aanspreken. Chef be middelingszaken Egberts van het ge westelijk arbeidsbureau in Leiden kan zich een voorval herinneren „van zeker veertig jaar geleden". Een vakantie- werkster die als gezinshulp was aange steld, werd toentertijd als sexuele hulp misbruikt. „Natuurlijk", zegt Egberts ook, „kan het voorkomen dat bepaalde werkgevers voorschriften die vakantie- werkers aangaan, aan hun laars lappen. Daarom is het altijd raadzaam dat ou ders een oogje in het zeil houden. Dat desnoods het bureau voor Rechtshulp wordt ingeschakeld als er bepaalde mis standen worden gesignaleerd". Voor zover medewerker Jan Ouwe hand bekend, heeft het bureau Rechts hulp evenwel nooit een klacht van een vakantiewerker bereikt. „Wel komen vakantiehulpen dikwijls vragen hoe het gesteld is met hun rechtspositie. Wat hun rechten zyn, wat hun plichten. Maar klachten over uitbuiting, over misbruik of schrijnende misstanden, nee, die zijn gelukkig nooit ingediend". Ikatya Sedney, een 21-jarige studente aan de Pedagogische Academie, en de 17-jarige havo-scholiere Renée Simons zullen zeker niet klagen over hun vakan tiewerk. Integendeel, ze hebben er al leen maar goede ervaringen mee opge daan. In het verleden is Ikatya Sedney zelfs als schoonmaakster aan de gang ge weest, dat hoefde dit jaar niet meer voor haar. Maar verder was ze voor alles in, had ze bij het uitzendbureau gezegd, het is uiteindelijk de kantine van de marine in Valkenburg geworden. „Ik wil graag bezig zijn, zodoende kan ik ook nog wat verdienen voor mijn vakantie in Span je". Autorijlessen En voor Renée Simons, die in het nieuwe schooljaar naar de meao gaat, gelden eigenlijk dezelfde overwegingen. Weliswaar gaat zy niet met vakantie, maar ze zegt het geld goed te kunnen ge bruiken omdat ze van plan is autorijles sen te gaan nemen. Ze heeft haar plaats gevonden in een Leidse bedrijfskantine als serveerster. „Dat bevalt me prima. Ik zie het als betaald tydverdryf. Elke dag thuis zitten met als afwisseling een dagje zwembad, nee, dat ik niks voor my".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 29