'Is moedwillige vernedering op den duur geen foltering?' Coke: uithangbord van een samenleving De ervaringen van Reha Is van in een'moderne' Turkse gevangenis ZATERDAG 31 MEI 1986 PAGINA 27 "Eén jongen riep steeds weer: we zullen het winnen van de martelingen. Ik hoorde hoe de soldaten zijn hoofd onophoudelijk tegen de muur sloegen. We hebben hard geschreeuwd uit protest, maar vergeefs". Onlangs kwam mevrouw Reha Isvan vrij uit de Istanbulse gevangenis Metris, waar ze 38 maanden had vastgezeten op beschuldiging actief te zijn geweest in een communistische mantelorganisatie, het 'Turkse Vredescomité'. In twee Turkse dagbladen, de Milliyet en de Günes, heeft ze daarna over haar ervaringen verslag uitgebracht. Wat hier volgt is rechtstreeks aan deze artikelen ontleend. De soldaten hadden opdracht ge kregen de wachtenden onder geen voorwaarde in de als gerechtszaal ingerichte sporthal binnen te laten voor de aanvang van het proces. Waarom wist eigenlijk niemand. Zo kwam het dat de diplomatieke waarnemers die naar het proces van het Turkse Vredescomité waren ge togen, alsmede de verwanten van de beklaagden en de journalisten er onbedoeld getuige van werden hoe de 25 mannelijke gevangenen bij de 'Spor Salonu' werden ontvangen. Eerst was de oeroude transportwagen van de gevangenis in een afgraving naast de sportzaal tot stilstand gebracht Toen de gevangenen een voor een naar buiten waren gekomen, werden ze door soldaten met gevelde bajonetten omsin geld, alsof het ging om een groep zware misdadigers die op weg waren naar hun terechtstelling. Nadat de beklaagden hadden plaats genomen op de houten banken midden in de zaal, werd ook de enige vrouwelij ke beklaagde, Reha Isvan, een agrarisch expert en echtgenote van een oud-bur gemeester van Istanbul, door twee vrou welijke politieagenten binnengeleid. Zodra de hoofdbeklaagde van het pro ces, de ex-ambassadeur Mahmud Diker- dem, de kaarsrecht en zelfbewust voort stappende dame had ontwaard, was hij opgesprongen om haar temidden van de enigszins beduusd kijkende militairen met een handkus te begroeten en haar naar de voorste bank te begeleiden, als stond een galavoorstelling van de Istan- bulse opera op het punt van beginnen. Verbijsterd Deze scène vond plaats eind 1983, op een druilerige morgen, negen maanden na de eerste inhechtenisneming van de beklaagden. Daarna zouden de militai ren nog enige malen een hard optreden afwisselen met toegeeflijkheid en de be klaagden doen zwenken tussen hoop en vertwijfeling. Maar het was deze korte scène die zich in de herinnering vastlegde. Op de een of andere wijze is zij typerend gebleven voor het kafkaëske karakter van het pro ces, dat des te pregnanter was omdat de beklaagden lange tijd zelf niet konden - of wilden - geloven dat zij in de beklaag denbanken zaten. Want, zo betoogden ze in de loop van de rechtsgang steeds maar weer, ten slotte waren zij het die van de terreur, zoals die zich in de loop van de jaren '70 ontwikkelde, het meest te lijden hebben gehad. Met meer dan verontwaardiging reageerden de meeste beklaagden ver bijsterd op hun arrestatie. Eerst in fe bruari 1983 en later, na een korte periode van vrijheid, wederom in november van dat jaar. Ook de nu 60-jarige Reha Isvan wilde eerst niet geloven dat ze door de staat tot gevaarlijke staatsvijand was bestem peld. Net als de meeste leden van het co mité hoort ze bij de dunne Turkse bo venlaag waarin enerzijds progressief ge- dachtenmateriaal is opgestapeld, maar waarin anderzijds ook de nationalisti sche idealen van Kemal Atatürk, stich ter van de moderne staat, hoog aange schreven staan. Het 38 maanden durende verblijf in Metris, één der beruchtste militaire ge vangenissen van Turkije, is haar nu aan te zien. Ze is bleek, met ingevallen wan gen. Zij die haar kennen zeggen dat ze sterk is verouderd. Ze loopt echter nog altijd kaarsrecht, alsof ze met haar hou ding wil aantonen dat de gevangenis haar ten slotte niet klein heeft gekregen. Grap „Mijn vader was officier, daardoor ben ik met het militaire leven grootgebracht. Al het gedoe bij mijn arrestatie maakte dan ook aanvankelijk niet veel indruk op mij. Ik onderging het eerst als een grap, hoe ze bij het krieken van de dag kwamen om mij in handboeien naar het oppercommando in Selimiye te bren gen. Een vrouwelijke politieagent heeft nog haar verontschuldigingen aangebo den voor die handboeien". „De mensen waren eigenlijk heel aar dig tegen mij. Toen ik na het eerste ver hoor naar de Metris-gevangenis werd overgebracht en tussen twee rijen solda ten moest doorlopen, had ik er ook nog geen benul van dat ze daar stonden voor de 'ontvangstcéremonie'. Dat betekent dat alle nieuw-aangekomen mannelijke gevangenen een goed pak slaag krij gen". „Ik kwam dus de gevangenis in met een allure die ik, als ik er nu op terug kijk, als tamelijk onwezenlijk ervaar. Want ik geloofde dat mij niets zou over komen, omdat ik Reha was. Het ware ge zicht van de gevangenis kreeg ik echter al heel snel te aanschouwen. De eerste morgen hield ik bij het appèl de handen achteloos over elkaar heen. Een opzicht ster die dat zag klampte mij aan: 'Reha. ga toch behoorlijk in de houding staan" „Toen ik weigerde zei ze: 'Reha, je biedt tegenstand. Daar moet ik rapport van opmaken'. Ik was woedend. Op dat moment begon ik mij inderdaad te ver zetten. In die 38 maanden ben ik niet één keer in de houding gaan staan. Zo ben ik er snel achtergekomen hoe Metris func tioneert". „Het is een heel geraffineerd systeem, want echt gefolterd wordt er niet in deze militaire gevangenis (wel geslagen). De specifieke fysieke folteringen geschie den alle tijdens de ondervraging op het politiebureau. In de gevangenis bestaat echter een subtieler soort foltering, dat er eveneens op is gericht de gevangenen in te palmen". Willekeur „Absolute willekeur. Niets is zeker. Noch het eten, noch de tijden waarop wordt gelucht. Noch het warme water, noch de bezoekuren. Alles is ingebouwd in een uitgekiend systeem van 'straffen'. Toen we bijvoorbeeld enkele weken lang geen warm water kregen, was dat een straf. En toen we het maandenlang zonder zeep moesten doen, was dat ook een straf. Nu voorziet het reglement he lemaal niet in zulke straffen. Als we ons dus beklaagden, heette het dat er een pomp kapot was of dat de voorraden op waren. Dat werd dan echter op zo'n toon gezegd, dat we opperbest begrepen: 'nu wordt er gestraft'. Een tijdlang kregen we geen boeken en tijdschriften, daarna was het plotseling verboden om schrijf materiaal in de cel te hebben, óf moest ik de verzoekschriften, waarvan ik er honderden onder handen had, met dik ke viltpotloden opstellen". „Weer een.andere keer werd er gedu rende tien dagen geen water ter beschik king gesteld. Om precies te zijn, we kre gen per persoon per dag één glas water - om ons te wassen, de tanden te poetsen en te drinken. Een tijdlang kregen we ook geen verband en wc-papier met het argument dat we het konden gebruiken om mededelingen te doen uitgaan... En dan opeens kregen we weer bijna alles waarom we om hadden gevraagd. Alleen de thee, die 's morgens zo tussen zeven en acht werd gebracht, bleef eigenlijk steeds constant, vreemd genoeg. Tot het systeem van 'onzeker maken' hoorde ook dat we steeds van cel moesten wis selen. Tot driemaal in de week toe". „De meeste cellen in de vrouwenafde ling zijn overbezet. Zo huisde ik eens vijf weken met 47 meisjes - ik noem ze 'de meisjes', de meesten waren twee- of driemaal zo jong als ik - in een cel die voor maximaal 22 personen was aange legd, en waar we met ons tweeën een lig plaats moesten delen. Behalve de lig plaatsen was daar niets, geen tafel en geen stoel, onze kleren bewaarden we in plastic zakken". Aardappelsoep "Viermaal in de week brachten ze ons ook 's middags thee. Alleen smaakte die, zoals eigenlijk alles in de gevangenis, een beetje naar smeerolie. Als middage ten kregen we, in die cel met de 47 ande ren, aardappelsoep. Dat moet men zich zo voorstellen: in lauw water dreven ze ven aardappels - voor 48 personen. De eerste maal dacht ik bij mezelf: laat de kinderen toch eten, die hebben het har der nodig dan ik. De volgende dag vroeg ik me echter af: moet ik dan vanwege mijn leeftijd van honger sterven? Toen ben ik er ook van gaan eten". „In het begin waren de mede-ingezete nen tegen mij zeer gereserveerd. Toen ik op een dag met enkele anderen weer eens van cel moest veranderen, lieten de meisjes mij gewoon in de hoek st^an, terwijl ze de anderen met omhelzingen begroetten. Eén zei: laat haar maar, dat is toch een sociaal-imperialiste, niets aan te doen. Ze vroegen me alleen of ik met hun verzetsacties - dat betekende dus hun hongerstakingen en hun weigerin gen bezoek te ontvangen - wilde mee doen. Ik heb toen een nacht bedenktijd gevraagd. De volgende dag zei ik dat ik ook tegen de onmenselijke behandeling zou protesteren en dat ik dat echter op mijn eigen manier wilde doen. Verder zei ik dat ik hun politieke overtuiging niet deelde, maar die wel respecteerde". „Van toen af was er een geweldige band tussen ons. Voordat ik in de gevan genis kwam, kende ik hun diverse orga nisaties niet en in de gevangenis wilde ik ze niet leren kennen. Ais erover werd ge discussieerd, had ik het over 'de organi satie van Ayse of die van Fatma'. We hadden immers een gemeenschappelijk doel, de situatie dis mensen te overleven. Woedend „Ik moet zeggen dat het me vaak moeite kostte hen in verband te brengen met alle gruwelijke dingen die we in het Turkije van vóór 1980 hadden doorge maakt. De meesten waren kinderen, enorm romantisch. Ze lezen en schrijven gedichten, hoewel dat eigenlijk ook ver boden is. Brieven met gedichten komen de gevangenis niet uit. De militairen le zen er geheime boodschappen in". "Vaak ook was ik woedend op ze. Er waren meisjes die al acht maanden had den geweigerd de frisse lucht in te gaan. Ik probeerde hen ervan te overtuigen dat het geen zin had hun gezondheid nog verder te belasten. Er was zó al ge noeg tbc in de gevangenis. Maar ik heb toch van ze gehouden. Het zijn gewoon mijn meisjes. Er werd enorm veel ge praat, dag en nacht. Éénmaal heb ik hun gevraagd ten minste na zeven uur 's avonds niet meer over de folteringen te praten die ze bijna zonder uitzondering bij de politie hadden ondergaan. Er wa ren erbij die het 's nachts plotseling uit schreeuwden, omdat ze in hun dromen de folteringen weer doormaakten". „Het ergste was echter het voortdu rende tandengeklapper. een gevolg van de wekenlange mishandelingen. Vaak zagen degenen die rechtstreeks uit het hoofdkwartier van politie kwamen er vreselijk uit, als gebocheld en met de ge wrichten uit het lid geraakt door het op hangen aan de armen, of met zweren van het dagenlang gedwongen staan in kui len met uitwerpselen. Ze zagen er hele maal niet als mensen uit en het duurde vaak wel zes weken voordat ze weer een beetje waren bijgekomen. Dan was ik al tijd verbaasd hoe aardig om te zien die afstotende, toegetakelde wezens toch nog weer konden worden". Onverwacht Soldaten komen ook steeds weer de cel doorzoeken. Dit gebeurt totaal on verwacht. De eerste keer dat ik het be leefde. hebben ze alle meisjes eruit ge haald en alleen mij in een hoek laten staan. Vervolgens werd alles, maar dan ook alles uit elkaar gereten, kapotge- trokken en vertrapt. De matrassen wer den opengesneden en de plaatjes die we met tandpasta aan de wand hadden ge plakt weggegrist. Ik stond erbu en ge loofde mijn ogen niet". "Ik zag hoe ze met hun laarzen op de foto's van mijn kinderen en kleinkinde ren rondstampten - verschrikkelijk. Daarna heb ik mijn kinderen verzocht geen foto's meer te sturen. Maar nog er ger was mijn angst: hoe zullen de meis jes reageren op de aanblik van de ver woestingen? En weet u wat ze deden? Toen ze weer binnenkwamen en alles za gen, begonnen ze te dansen en te zingen Ze richtten een waar feest aan, ongeloof lijk. Daarna zijn we gaan proberen alles weer een beetje op orde te krijgen, ook al was het maar voor één nacht..." „Er zijn ook officieren en bewaaksters aan wie je kunt zien dat ze alleen beve len uitvoeren. Het meeste plezier be zorgde ons een onderofficier die ons na het avondappèl altijd 'goede nacht' wen ste. Plotseling werden we dan als men sen behandeld - als hij dienst had wachtten we werkelijk op dit 'goede nacht'. Slechts één keer. toen hij in ge zelschap van hogere officieren op het ap pel verscheen, vertrouwde hij het niet helemaal en zei hij niets. De meisjes ech ter waren er zeker van de goedenacht- wens in zijn ogen te hebben gezien" Geslachtsdelen "Ik zei dat er in Metris geen echte 'fol tering' bestond. Maar wat is foltering? Zijn niet alle handelingen die de mense lijke waardigheid vernietigen foltering? Is moedwillige vernedering op den duur geen foltering? Metris is een moderne gevangenis en beschikt over een uitste- kende keuken. Toch was het eten vaak vol vuiligheid of stenen. Eén van de spe cialiteiten was een bonensoep waarin de geslachtsdelen van een bok zwommen, bedoeld om ons te beledigen. De meisjes hebben de soep altijd helemaal opgege ten, ook omdat er verder niets te eten was. Éénmaal was ik het die de etensbak in ontvangst nam. Toen ik zag dat dat spul weer aan de oppervlakte zwom, heb ik het eruit gehaald en verstopt". "Eens was er iemand, in ons gezel schap die was afgestudeerd aan het con servatorium. Ze was begonnen liederen van Dede Effendi (een klassiek Turks componist - FvH) met ons in te stude ren. Toen de officier-van-dienst dit hoor de beval hij ons meteen op te houden, hoewel hij zelf kanun (tokkel-lnstru ment - FvH) speelde. Even later zong de hele vrouwengemeenschap, en ze zyn niet opgehouden, ook niet toen de solda ten naar binnen stormden en met Stok ken op hen insloegen. Wij mochten niet zingen, daarvoor in de plaats kregen we een tijdlang uit de kapotte luidspreker zestien uur per dag arabesken te horen, op volle sterkte". "Dat wa6 al erg, hoewel ik ondanks de muziek wel slapen kon, ik slaap altijd erg goed. Toen waren we natuurlijk reusachtig blij om plotseling in plaats van de arabesken te horen dat de achtste symfonie van Beethoven was aangezet. Daarvan lieten ze echter alleen de eerste maten horen. Dan was het even stil en daarna begon het weer van voren af aan Dagenlang - zo kon werkelijk niemand meer slapen". Gehuild "Kort daarop hoorde ik, toen ik weer eens moest 'verhuizen', klassieke mu ziek uit de mannenafdeling, toen heb ik gehuild, ik wist helemaal niet dat ik zo gevoelig was voor klassieke muziek. De meisjes zeiden: huil maar, dat is goed, het maakt je vrij. Dat is ook wel waar. maar ik wil er aan toevoegen dat het hui len toch ook het moreel kapotmaakt" "Ik was ook nooit echt gedeprimeerd, meestal woedend, zoals een keer toen ze in de aangrenzende cel op de mensen hebben ingeslagen. Eén jongen nep steeds weer: we zullen het winnen van de martelingen. Ik hoorde hoe de solda- ten zijn hoofd onophoudelijk tegen de muur sloegen, we hebben hard ge schreeuwd uit protest, maar tevergeefs Ten slotte kon je alleen nog wat rochelen horen. We verstonden hoe de soldaat zijn officier meldde. „Hij is in zwijm ge vallen". Het antwoord van de officier luidde: „Kom dan hier en ga door, doe je plicht". Bedoeld werd dat hij een nieuw slachtoffer moest zoeken. Slaan is in Me- trix heel normaal, het hoort bij de routi ne. Als iemand protesteert, wordt er al tijd meteen op los geslagen" "Steeds weer moet men in de Metris het volkslied zingen. Dat is handelswaar - zing je mee, dan kan dat je onder be paalde omstandigheden ten goede ko men. Als je weigert te zingen, zal het je stellig miserabel vergaan. Ik kon het he lemaal niet meezingen. Van kindsaf ben ik aan ons volkslied gehecht. Toen Ah med burgemeester was (Ahmed Isvan was in de jaren '70 burgemeester van Is tanbul, FvH) zongen we het bij iedere gelegenheid. Dat echter zulk een trotse hymne wordt gebruikt als discipline- nngsmiddel, had me woedend gemaakt. Het was ook geen zingen, maar luid brul len. Ten slotte hebben ze me om deze reden in de isoleercel gezet, en daar. in die cel vol drek, met alleen een kale lig plaats erin, heb ik het lied heel zachtjes voor me uit gezongen, dat heeft me erg veel goed gedaan". Drek "Vóór de isoleercel bevond zich een enorme put met drek. Ik heb toen mijn zoon geschreven dat ze me een cel nut uitzicht op zee hadden bezorgd (uitzicht op de Bosporus geldt in Istanbul als de grootste luxe, FvH). Afgezien hiervan was het isoleerverblijf voor mij niet zo erg als ik me had voorgesteld. In de ge- meenschappelijke cellen is er zoveel la waai, dag en nacht. Maar daar zijn weer geen muizen. Éénmaal zag ik een muis, en ik betrapte me erop dat ik hem he4 indringend ging toespreken: „Tot hier en geen stap verder". "Vergeleken bij de eerste jaren heeft zich in Metris de laatste tijd een zekere verbetering kenbaar gemaakt, maar die kan zo weer worden teruggedraaid. Toen ik de gevangenis verliet, was het ergste wel de gezondheidstoestand van de gedetineerden. Er zijn zeer veel geval len van open tuberculose, en medische verzorging is er zowat niet. Men moet voor alles, dus ook voor een bezoek aan de dokter, bedelen en een verzoekschrift indienen". "Nog steeds ga ik elke vrijdag naar de Metris om de verwanten van de meisjes te ontmoeten. Ik weet niet wat de meis jes hebben gedaan en ik weet vóór alles niet of ze dat wat ze hebben bekend ook werkelijk hebben gedaan. Ik heb m'n twijfels. Ayse, die vijf jaar lang gedeti- neerd is geweest en ook alles op het ge bied van foltering heeft doorgemaakt, werd op de eerste dag van haar proces vrijgesproken". "Maar hoe dan ook, het gaat hier om onze kinderen, we mogen ze zo niet be handelen, we mogen ze niet nog verder isoleren van de Turkse samenleving" Coca-Cola. Poetshulp en voorbehoedmiddel, massamedium en uiteraard ook frisdrank. De rood-witte kleuren, het logo in Spenceriaans schrift en het getailleerde flesje zijn over de hele aardbol bekend. De drogist John Pemberton had een eeuw geleden nooit kunnen bevroeden dat zijn brouwsel tegen vrouwenziekten ooit nog eens zou uitgroeien tot 's werelds bekendste merknaam. Honderd jaar Coke en de wereld is er nog steeds niet vies van. Coca-Cola wordt massaal verspreid in 155 landen en er wordt in tachtig verschillende talen reclame mee gemaakt. Iedere dag consumeert de wereld ruim 400 miljoen glazen. Dat betekent dat er per minuut ongeveer 277.000 glazen worden leeggedronken. In Nederland alleen al werd in 1985 325 miljoen liter Coca-Cola verkocht. Daarmee bezetten we overigens geen prominente plaats op de lijst van cola-drinkende landen. Trotse lijstaanvoerder is de Verenigde Staten. De enige vloeistof die daar nog meer in trek is, is leidingwater. Drugstore Toch is Coke voor veel mensen meer dan alleen maar een frisdrank. Menigeen weet dat het een goede hulp is bij het poetsen van tafels en het reinigen van emaille. De doe-het-zelver gebruikt het wanneer bouten en moeren zijn vastgeroest. Coca-Cola zou zelfs helpen ongewenste zwangerschappen te voorkomen. Een eeuw geleden stond er in de hoofdstad Atlanta van de staat Georgia een drugstore. Zo'n drugstore is een combinatie van een kruidenierswinkel, een drogisterij en een lunchroom. De eigenaar heette John Pemberton, die al zeventien jaar lang de zaak dreef. Om klanten te trekken, had hij een z.g. soda-fountain in zijn winkel geplaatst. De fountain zag er uit als een soort buffet waar men verschillende soorten limonadesiroop kon krijgen die met water moesten worden aangelengd. Het apparaat was in die tijd erg gewild. Pemberton zelf nam echter geen genoegen met de bestaande frisdranken. Hij wilde een siroop maken die lekkerder was dan alle andere. Hij experimenteerde dan ook naar hartelust, tot op 8 mei 1886 de historische dag aanbrak. Uit wijn, water, suiker, fosfor, extracten uit de colanoot en nog een paar ingrediënten crëeerde de drogist een nieuw elixer: Coca-Cola. -De naam was een verwijzing naar de belangrijkste ingrediënten colanoot en cocablad. Pemberton prees zijn brouwsel aan als remedie tegen hoofdpijn, moeheid, „vrouwenziekten" en nog een handvol kwalen. Gemixt met sodawater werd het drankje al gauw een succes. De indianen in Columbia kauwden vaak op cocabladeren om vermoeidheid tegen te gaan. Waarschijnlijk heeft de cola die Pemberton in de begintijd maakte ook een heel klein beetje cocaine bevat. In de Verenigde Staten nam de verkoop van Coca-Cola door het verbod op verkoop van alcoholhoudende dranken in de twintiger jaren enorm toe. De verspreiding van Coca-Cola op wereldwijde schaal kwam met de Tweede Wereldoorlog pas goed op gang. In samenwerking met de autoriteiten had The Company had ervóór gezorgd dat iedere Amerikaanse soldaat waar ook ter wereld een levende herinnering aan thuis onder handbereik had: Coca-Cola. Overal verkrijgbaar voor niet meer dan vijf dollarcent. Coke werd „van militair belang" omdat het de beste manier was om het moreel van de GI's hoog te houden. Complete rijdende bottelarijen volgden de troepen op de voet en soldaten deelden de frisdrank aan kinderen uit. Levensstijl Na de oorlog veroverde Coca-Cola in sneltreinvaart de wereld. De frisdrank bezette een prominente plaats in het beeld dat men had van de Verenigde Staten. Het donkerbruine nat werd uithangbord en symbool van het jonge, dynamische Amerika met de daarbij behorende levensstijl. Grote auto's, mooie meisjes, rock Se roll, vetkuiven en snel rijk worden. Als een der weinigen heeft Coca-Cola de moderne tijd overleefd en is een niet meer weg te denken onderdeel van de samenleving geworden. Van Alaska tot Nieuw Zeeland en van Los Angeles tot Peking. Overal smaakt ze gelijk en overal vindt ze gretig aftrek. Pepsi-Cola is sinds 78 jaar de aartsvijand van Coca. Beide kunnen eikaars bloed wel drinken, zeker sinds Pepsi haar grote rivaal in 1985 van de eerste plaats op de Amerikaanse markt heeft verdrongen. Zelfs de politiek raakte bij tijd en wijle in de concurrentiestrijd betrokken. Coke wist zich ooit te verzekeren van de steun van 'Ike' Eisenhower en in een later stadium van Jimmy Carter, terwijl Pepsi het aanlegde met Richard Nixon. In de vorm van gesponsorde verkiezingscampagnes en donaties stopten de beide concerns miljoenen in de politiek. Bij wijze van wederdienst introduceerde Nixon Pepsi in de Sowjet-Unie. Tijdens een ontmoeting met Chroestjov in 1959 zou de Amerikaan het de Russische leider zelfs hebben aangeprezen. Voorts bemachtigde Pepsi het Midden-Oosten als afzetgebied, omdat de Arabische landen vielen over het feit dat Coca-Cola in Israël op de markt was verschenen. Bovendien zou Pepsi het gerucht hebben verspreid dat de samenstelling van de drank van haar concurrent niet helemaal zou stroken met de strenge spijswetten in die landen. Daar staat tegenover dat The Coca-Cola Company zeven jaar geleden China aan de zegekar bond Al na korte tijd bleek het niet nodig daar reclame te maken, want het produkt verkocht zichzelf. Nog altijd kan men niet voldoen aan de gigantische vraag doordat de autoriteiten importbeperkingen hebben opgelegd. Nederland maakte voor het eerst in 1914 kennis met Coca-Cola. Dat was voorlopig ook meteen voor het laatst, want het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog belemmerde vooralsnog de opmars. Het duurde tot de Olympische Spelen van 1928 in Amsterdam voordat Coca-Cola opnieuw werd geïntroduceerd in Nederland. De bottelarijen kri jgen de geconcentreerde cola-siroop uit Ierland aangeleverd. Zij voegen er water en koolzuur aan toe. gieten het mengsel in flessen of blikjes en verkopen het in de groothandel.The Coca-Cola Company is bezit van een groep bankiers, die het geheime recept van Pemberton veilig in een van hun bankkluizen bewaren. Zestig procent van de totale omzet van de cola-produktie verkoopt men buiten de Verenigde Staten en Canada. Overigens heeft Coca-Cola zelf een aantal frisdrankondernemingen in bezit, zoals dr. Pepper, Sprite en Fanta. Het concam heeft ook activiteiten ontplooid die buiten de frisdrankmarkt Üggen. The Company bezit bijvoorbeeld het filmbedrijf Columbia Pictures Zwarte dag De zwartste dag uit de geschiedenis van Coca-Cola dateert uit 1985. Op 23 april van dat jaar vindt onverw,.. historische gebeurtenis plaats Het ind- 99 jaar onveranderde recept van John Pemberton wordt gewijzigd en krijgt een nieuwe samenstelling. De nieuwe Coke wordt zoeter. Tientallen televisiestations brengen het nieuws als een regelrechte ramp. Velen zien de maatregel van Coca-Cola als een concessie in de voortdurende concurrentiestrijd met Pepsi.De verkoopresultaten dalen en de meest idiote protestbeweging aller tijden komt op gang. Hoewel men de smaak van de nieuwe cola lekkerder vond. was het veranderen van het instituut 'Coca-Cola' iets heel anders dan kon gewoon niet Demonstraties, handtekcningacties en talloze publiekelijk leeggegoten flessen met de nieuwe cola zijn het gevolg Ijlings haalt The Company bakzeil en komt met de 'Classic', de oude cola in een nieuw jasje. RICHARD DENEKAMP door Frans van Hasselt Reha Isvan: "Absolute willekeur. Niets is zeker'

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 27