Meer geld nodig voor 'high tech' België blijft in de ban van stakingen Scandinavië lokt toeristen RDM negeert wervenplan Olieprijs stijgt door vakantie in VS MIP wil rol staat beperken Acties op handen bij opening Schiphollijn Winst KLM gestegen ITT wil Koni verkopen Thomassen en Drijver wil 300 arbeidsplaatsen kwijt DONDERDAG 29 MEI I98(i ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP/GPD) - Er is meer geld nodig voor het opzetten van kansrijke, maar riskante 'high-tech' ondernemingen. De overheid moet daarom het gebruik van parti culier venture-kapitaal bevorderen, maar tegelijkertijd zelf minder deelnemen in fi nancieringen met een hoog risico. UTRECHT (ANP) - Het NS-perso- neel heeft gedreigd morgen actie te voeren rond de officiële opening van de Schiphollijn door minister Smit-Kroes (verkeer). Dit als ge volg van het uitblijven van over eenstemming over de nieuwe dienstroosters in het NS-rayon Amsterdam. Als er vandaag niet alsnog overeenstemming wordt bereikt, zal het NS-personeel van avond besluiten tot acties, aldus een woordvoerder van de vervoers- bond FNV. Inzet van het conflict in Amster dam is de procesvereenvoudiging bij de spoorwegen. In het akkoord dat vorige week vrijdag tussen NS en bonden werd bereikt, is bepaald dat over de nieuwe roosters in Am sterdam nog voor 1 juni (wanneer dienstregeling ingaat) overeenstemming moet worden bereikt. De rayonleiding in Am sterdam heeft zich volgens de bond tot dusverre zeer star opge steld, waardoor de NS-ers toch met eentonige diensten dreigen te wor den opgezadeld. Een woordvoerder van de NS zei gistermiddag "goede hoop" te heb ben dat het lukt om er voor van avond uit te komen. De Vervoers- bond FNV en de NS-vakbond FSV hebben de directie van de spoor wegen per telex verzocht om er voor te zorgen dat door redelijk overleg een confrontatie in Am sterdam kan worden voorkomen. De beide bonden onderschrijven de bezwaren van hun achterban in Amsterdam. De actiedreiging in Amsterdam verraste de bonden gisteren enigs- Dat schrijft de Maatschappij voor Industriële Projecten in het van daag verschenen jaarverslag over 1985. De MIP wil zich meer gaan richten op het begeleiden dan op het financieren van kansrijke pro jecten. Bij venture- of durf-kapitaal gaat het om grote sommen 'start- geld' voor kansrijke, snelgroeiende ondernemingen, die bij de traditio nele geldschieters (banken) nul op het rekest krijgen vanwege het gro te risico. De MIP zelf, opgericht in 1981 om de herindustrialisatie via kans rijke ondernemingen te bevorde ren, neemt namens de staat deel in projecten zoals de 'superchip' van Philips en Siemens, het aramide- vezel van Akzo en de automatische transmissie van Van Doorne. Het verstrekken van dergelijke finan cieringen door de overheid kan volgens directeur A.G. de Boer in sommige gevallen echter concur rentievervalsend werken. „Door de ontwikkeling van de private (financiële) sector is het be staansrecht van de direct door de overheid verstrekte of door haar gegarandeerde financieringen steeds meer komen te vervallen", aldus De Boer. Hij doelt daarmee op de opkomst van de zogenaamde participatiemaatschappijen, die bereid zijn geld te steken in zelf standige ondernemers die met een eigen uitvinding de wereld willen veroveren. In geval van succes hebben deze ondernemers in hun eerste jaren steeds meer geld nodig om hun groei te kunnen financie- Om in die behoefte te kunnen voorzien moet de overheid niet zelf over de brug komen, maar het ge- KODAK - Slechts 30.000 van de ongeveer 90.000 in Nederland ver kochte direct-klaarcamera's van Kodak zyn ingeleverd. Kodak had op zo'n 60.000 toestellen gerekend. Zonder pardon zijn alle 30.000 ap paraten de vuilverbrandingsoven ingegaan. De terughaal-actie van Kodak in Nederland, die eind maart startte, is het gevolg van de uitspraak van een Amerikaanse rechter in de zaak die concurrent Polaroid aanspande. Volgens dat bedrijf zou Kodak gebruik ge maakt hebben van technieken waarop Polaroid patent heeft. Ko pers die hun toestel inleverden, konden kiezen uit tegoedbonnen of geld. bruik van durf-kapitaal aanmoedi gen door het scheppen van aan trekkelijke voorwaarden, aldus de MIP. De taak voor de MIP ligt veel eer in het bij elkaar brengen van kennis, produktie en kapitaal of het optreden als 'architect', zoals bij het van de grond tillen van Van Doorne's Transmissie. De Boer wijst in het beleidsplan onder meer op de geslaagde bemoeienis bij de 1 totstandkoming van het biotech- nologisch centrum bij Leiden, ter wijl de huidige inspanningen zich ook richten op de micro-electroni- ca. De MIP sloot in 1985 overeen komsten voor 10 projecten met een totaalbedrag van 80,1 miljoen gul den. Een deelneming werd met 3,2 miljoen gulden verhoogd. De tota le financiële betrokkenheid van de MIP bij haar participaties bedroeg eind 1985 178,4 miljoen gulden. Hierop werd een verlies geboekt van bijna 13 miljoen gulden, een ruime verdubbeling. De Boer ver klaart deze toename vooral door la gere rente-opbrengsten en hogere toevoegingen aan de voorziening voor participaties. In de Verenigde Staten is inmid dels ook een kantoor geopend en wordt 'om strategische redenen' deelgenomen in een drietal partici patie-maatschappijen. „Het opvul len van 'witte plekken' in de indus triële activiteit in Nederland kan sneller en met meer succes ge schieden vanuit de USA dan bij voorbeeld Japan", zo verklaart het beleidsplan voor 1986. BRUSSEL (AP) - De stakingen van het Belgische overheidspersoneel hebben gisteren opnieuw een deel van het land lamgelegd. De socia- listsche vakbonden kondigden een nieuwe tweedaagse staking voor alle openbare diensten af. Bij de spoorwegen werd opnieuw een 24- uurs staking gelast. Naast de socialistische vakbon den, die de acties tot nu toe hebben georganiseerd, hebben nu ook de christendemocratische bonden de plannen van de regering verwor pen. Deze bonden, die de regering Martens steunen, hebben een ge sprek met de regering geeist en ge dreigd met een algemene staking als de regering haar plannen niet wijzigt. In de hoofdstad Brussel reed gis teren geen openbaar vervoer. De treinen in de zuidelijke provincie Hainaut werden op de trajecten stilgezet, waardoor de belangrijk ste spoorwegverbinding met zuid- Europa werden geblokkeerd. Voor de tweede achtereenvol gende dag waren de scholen in het Wallonië gesloten. Het onderwij spersoneel hield demonstraties in verschillende Zuidbelgische ste den. Ten gevolge van de voorge stelde bezuinigingen zullen naar schatting 14.000 onderwijzers hun baan verliezen. De Belgische posterijen bezor gen geen brieven, en de stapels post op de postkantoren hopen zich op. Het huisvuil werd slechts sporadisch opgehaald. De acties van de ambtenaren zijn gericht tegen het bezuinigings voorstellen van de regering Mar tens. Vorige week kondigde de re gering Martens een bezuinigings programma aan, dat ervoor moet zorgen dat de overheidsuitgaven de komende 16 maanden teruglo pen tot acht procent van het bruto nationaal produkt. De sociale zekerheid, het onder wijs en andere openbare diensten zullen door de bezuinigingen het meest worden getroffen. Het Belgi sche parlement zal zich woensdag avond over de bezuinigingsvoor stellen uitspreken. Het grootste ge vaar voor Martens' centrum rechtse regering komt uit de hoek van de christendemocratische vak bonden. In Brussel daalden de beurskoer sen als gevolg van de oppositie van deze bonden. zins. "Wij weten natuurlijk dat het vooral in Amsterdam de mensen heel hoog zit. Op zich is een derge lijk spontane reactie dus te ver wachten. als de rayonleiding niet redelijk wil onderhandelen", aldus woordvoerder B. Duym van de Vervoersbond FNV. "Er wordt in Amsterdam open lijk gepraat over het organiseren van zodanige stakingsacties dat de feestelijke opening morgen hele maal in het honderd zal lopen", al dus Duym. Of de bond die acties officieel zal steunen moet van avond nog worden bepaald. Dit in verband met het stakingsverbod dat de bond eerder deze maand kreeg opgelegd omdat de overleg procedure met NS volgens de rech ter niet goed was gevolgd. AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft over het per 31 maart geëin digde boekjaar 1985/86 volgens voorlopige cijfers een winst ge boekt van f312 miljoen, zo heeft de luchtvaartmaatschappij gisteren bekendgemaakt. Over het vorige boekjaar bedroeg de winst f 290 miljoen. De inkomsten stegen met 3,5 procent van f 5,7 miljard tot f 5,9 miljard. De definitieve cijfers wor den bekendgemaakt op 19 juni. Rundvee in computer DALFSEN - Bij het bedrijf Lentberg in Dalfsen is gisteren brand uitgebroken. Het bedrijf, dat slaapkamer- meubilair maakt, wordt als verloren beschouwd. Het vuur werd bestreden door brandweerkorpsen uit Dalfsen, Zwolle en Nieuwleusen. (foto anp» ARNHEM (ANP) - De Nederlandse rundveestapel heeft sinds gisteren een eigen "burgerlijke stand". Dit runder informatie syteem is opge slagen in een speciale computer van het Nederlandse Rundvee Syndicaat. Het systeem is ener zijds bedoeld voor de bewaking van de gezondheid van de dieren. Anderzijds moeten de gegevens de boeren in staat stellen op doeltref fende wijze te produceren. Daartoe zyn onder andere landelijke en re gionale organisaties op het gebied van onderzoek, gezondheidszorg en melkproduktiecontrole aange sloten op de centrale computer. Forse prijsverlagingen KOPENHAGEN/STOCKHOLM (DPA) - Reisorganisaties en hotels in Scandinavië hebben hun prijzen fors verlaagd om te voorkomen dat het toeristenseizoen als gevolg van Vakatures Het aantal vakatures is tussen september 1984 en januari 1986 bij na verdubbeld van 34.600 tot 61.900. Dit blijkt uit een steek- proefonderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek onder 235.000 bedrijven en instellingen. Het grootst was de stijging bij de handel, horeca en reparatiebedrij ven (van 5.800 tot 13.900). Ook de stijging in de bouw ligt ruim bovq,n het gemiddelde. De stijging was het kleinst bij transport-, opslag-, en communicatiebedrijven, name lijk van 1.700 tot 2.300 (plus 38 pro cent). Chrysler/Maserati Het Amerikaanse autoconcern Chrysler zal zijn belang in de Ita liaanse autobouwer Maserati ver groten van 4,37 tot 15,6 procent en krijgt de mogelijkheid om dat op te voeren tot 48 en in de toekomst zelfs 51 procent. Maserati zal Chrysler per jaar 6000 wagens leve ren voor de Noordamerikaanse markt plus tussen de 4000 en 6000 motóren met vier cylinders en tus sen de 10.000 en 15,000 zescylinder motoren. Maserati is nu nog voor 66 procent eigendom van Benelli (motorfietsen) en De Tomaso. het massaal wegblijven van Ameri kanen op een fiasco uitdraait, zo heeft de Scandinavische pers giste ren gemeld. De sterke verminde ring van het aantal boekingen van uit de Verenigde Staten wordt niet alleen toegeschreven aan angst voor terroristische aanslagen, maar ook aan bezorgdheid over de ge volgen van de ramp in de Russi sche kerncentrale van Tsjernobyl. In Zweden en Denemarken wordt rekening gehouden met een vermindering van het aantal bezoe kers met twintig tot 25 procènt. Volgens de Zweedse krant Svens- ka Dagbladet zal Zweden daardoor 700 miljoen kroon (omstreeks 250 miljoen gulden) aan inkomsten uit het toerisme mislopen. Het Deense dagblad Berlingske Tidende meldde gisteren dat een groot aantal hotels de prijzen voor de periode van half juni tot half au gustus met de helft heeft verlaagd. Ook hebben rederijen hun tarieven voor cruises flink omlaag gebracht om toeristen te lokken. Ook de Amerikaanse luchtvaart maatschappij is zwaar getroffen door de Amerikaanse terreur-pa- niek. De maatschappij geeft jonge ren van 12 tot 24 jaar daarom op de transatlantische route naar Europa kortingen tot 57 procent. De kor tingen zijn ingesteld op routes tus sen 26 steden in Amerika en 18 punten in Europa en het Midden- Oosten. De enige voorwaarde is dat reserveringen minstens 72 uur voor vertrek moeten worden ge maakt. Een enkeltje tussen Washington en Brussel komt nu op 198 dollar bij TWA, een korting van 57 pro cent op het goedkoopste normale tarief van 404 dollar. British Air ways heeft aangekondigd dat een loterij zal worden gehouden en dat alle plaatsen op vluchten tussen 15 steden in Amerika en Londen op 10 juni zullen worden weggegeven. Vaderlandse borrel dreigt te verdwijnen DEN HAAG (ANP) - Als de fa brikanten en de handel niets doen dreigt jonge jenever, de vaderlandse borrel bij uitstek, uit de markt te verdwijnen. Voorzitter E.P. van der List van de Vereniging van Grootwin kelbedrijven in Alcoholhou dende en Alcoholvrije Dranken liet deze waarschuwing giste ren uitgaan tijdens zijn jaarre de. Er mag volgens hem niet worden voorbijgegaan aan het feit dat de jeneverdrinker "ver grijst". De helft van de consu menten is ouder dan vijftig jaar. De industrie en handel moe ten bovendien inspelen op de voorkeur van vooral de jongere consument voor gedistilleerd met een lager percentage alco hol. Een aantal fabrikanten heeft dit volgens hem al gedaan door "nieuwe, kleurrijke, exoti sche dranken met een wellui dende tropische naam" op de markt te brengen. De vernieu wing van het bestaande bin nenlands gedistilleerd blijft bij deze ontwikkeling achter. Drankjes als vruchtenbrande wijn en citroenjenever moeten van hun stofkleed worden ont daan, aldus Van der List. Oplossing voor Wilton nog veraf ROTTERDAM (GPD) - Na de Zeeuwse marinewerf De Schelde negeert nu ook de Rotterdamse werf RDM de druk van demissio nair minister Van Aardenne om met de derde marinewerf, Wilton- Fijenoord in Schiedam, te zoeken naar een oplossing voor de be staande geschilpunten tussen de drie. Officieel heeft de Rotterdamse Droogdok Maatschappij Van Aar denne nog niet op de hoogte ge bracht van haar houding, dat ge beurt rond het weekeinde, maar vaststaat dat de weigering een te genslag betekent voor Van Aar denne. Die heeft de RDM en De Schelde in het conflict met Wilton over het toestaan van de Schie- damse werf om in het buitenland marine-opdrachten binnen te ha len, steeds gesteund. Het verzet van Wilton kreeg ech ter de sympathie van een meerder heid in de Tweede Kamer, zodat Van Aardenne gedwóngen was naar een compromis te zoeken. Terwijl het dus eerst Van Aarden ne met RDM en De Schelde tégen Wilton was, is de minister nu mét Wilton tegenover de andere twee werven komen te staan. Afgesproken was aanvankelijk drie onafhankelijke adviseurs te la ten kijken naar de scherpe onder linge concurrentiestrijd tussen de drie werven. Tussen De Schelde en de RDM bestaat geen concurrên- tie. De eerste bouwt uitsluitend "boven-water-schepen" zoals fre gatten, de RDM uitsluitend onder zeeërs. Wilton is tot beide in staat. De nog te benoemen adviseurs hadden een bindend advies moe ten opstellen hoe de markt tussen de drie bedrijven het best is te ver delen. Door de weigering van zo wel de RDM als de Schelde - alleen Wilton gaat onder voorwaarden ak koord - ziet het ernaar uit dat de adviseurs niet aan de slag kunnen. De Nederlandse Investerings bank (NIB) is enig aandeelhouder van zowel de RDM als van De Schelde. Wilton is, na uit het RSV- verband te zijn gelicht, in particu liere handen terechtgekomen. Pre sident-directeur prof. dr. A. van der Zwan van de NIB gelooft niet dat het mogelijk is om een aan vaardbaar compromis te bedenken voor de drie \r de schokdemperfabriek Koni in Oud-Beijerland, verkopen. Bij dit ITT-onderdeel werken in totaal bij na 800 werknemers. Koni is hier mee de grootste werkgever in de Hoeksche Waard. ITT is volgens Gielen niet op zoek naar een koper omdat het slecht zou gaan met Koni, maar omdat het niet langer past in de ge wijzigde concernstrategie. "ITT wil zich nadrukkelijker gaan toe leggen op telecommunicatie en heeft daarvoor veel geld nodig. Ons bedrijf is kerngezond en zal dan ook z'n geld moeten opbren gen, anders gaat de verkoop niet eens door. Wij vormen geen blok aan het been van ITT. In het uiter ste geval kan alles bij het oude blij- Terrorisme en Tsjernobil maken autorijden duurder. Bij ons stijgt de benzineprijs, omdat de Ameri kanen in eigen land met vakantie gaan. Zo simpel is dat. De prijsop- bouw van het vloeibare voedsel van onze vierwielige vriend is na tuurlijk veel genuanceerder. Maar elke nuance versluiert een duide lijk zwart-wit beeld. Bovendien is een absoluut 'waarom' niet te ach terhalen. Overheid en oliebaron nen werken graag met nuances, de grote ondoorzichtigheid dient gro te belangen. ADVERTENTIE LEKKER KOEL MET CARRIER AIRCONDITIONING door Henk Meier Schiphol Schiphol start in september met de bouw van een personeelspar- keergarage bij de vrachtgebouwen op Schiphol-Centrum. In de garage kunnen 2120 auto's, waardoor de parkeercapaciteit op de luchtha ven met 1350 toeneemt. Dat is gis teren bekendgemaakt bij de hero pening van de parkeergarage voor. personeel op de luchthaven. De heropende parkeergarage is met 3350 plaatsen de grootste van Ne derland. De luchthaven beschikt nu in totaal over 19.400 parkeer plaatsen, waarvan 12.500 bestemd zijn voor passagiers en bezoekers. Bel de Carrier dealer voor een vrijblijvend advies en prijsopgave. Weber Koeltechniek Het blijft op zijn minst 'bevreem dend' dat een vat ruwe olie het af gelopen jaar meer dan de helft goedkoper werd (van 30 naar 12 dollar) terwijl de prijs van super- benzine in die periode 'slechts' van 2 naar 1,44 gulden zakte. En on langs hebben de oliemaatschappij en de benzineprijs weer met een dubbeltje verhoogd. Dat soort be richtjes teisteren de voorpagina vaak: 'benzine cent goedkoper' en dan weer 'benzine twee cent duur der'. Dan blijkt vaak dat super duurder wordt en LPG goedkoper en dat normaal in prijs is verlaagd en de prijs van diesel is verhoogd (of omgekeerd). Dat geschommel en gesjoemel met de prijzen bevor dert de onduidelijkheid. De Consumentenbond heeft re delijk veel vertrouwen in hyet huidi ge systeem van vraag en aanbod: "Onze achterban vraagt zich wel af of ze niet gepikt worden", zegt voorlichter Cees Hoogkamer. "Maar we hebben de indruk dat de prijsstijging wordt gedekt door de markt-ontwikkeling. Het idee dat de oliemaatschappijen hun benzi neprijzen optrekken omdat de vakantieperiode aanbreekt, is maar ten dele juist. Het slaat op de vakantieperiode in Amerika. Daar door komt er minder olie naar Eu ropa. Dus stijgt de prijs. Een maand geleden stond de ruwe olie nog op zo'n tien tot twaalf dollar. Nu doet een vat Texaanse olie al 17 dollar per vat. Bovendien is de dol lar duurder geworden". Oven De Consumentenbond heeft pe riodiek overleg met het ministerie van economsiche zaken over de ontwikkeling van de olieprijs. "Dan komt staatssecretaris Van Zeil weer met rekenvoorbeelden aandragen waarbij je je achter je oren krabt en je afvraagt: wat doe ik hier eigenlijk nog? Dan neig je wel tot de conclusie dat het minis terie van EZ en het bedrijfsleven twee handen op een buik zijn". Bij Konsumenten Kontakt is er praktisch geen vertrouwen in de zelfregulering van vraag en -aan bod. "We worden overstelpt met telefoontjes van mensen die ont zettend boos zijn", zegt voorlichter Ulferd Bruseker. "Het verhaal gaat, dat de grote maatschappijen de olieprijs opschroeven nu er in de vakantietijd meer gereden gaat worden". "We hebben al ruim tien jaar ern stige kritiek op het benzine-prijs- beleid. Vorig jaar hebben we een ontzettende hoop stennis gemaakt tegen de Rotterdamse 'spotmarkt' in olie. Dat is een heel kleine markt, ontzettend gevoelig voor speculatie. En de grote oliemaat schappijen hebben daar zelf een behoorlijke vinger'in de pap. Daar door kunnen ze in feite zelf de prijs op die markt bepalen. En de Te xaanse olie? Die is even gestegen, maar daalt nu al weer in prijs. Door de lagere prijs van olie verdienen de grote maatschappijen daar min der op. Maar de opbrengst van hun raffinaderijen zijn hoger dan ooit. En de productiekosten? Natuurlijk kost benzine meer dap ruwe olie, maar het prijsverschil staat in geen enkele relatie tot de werkelijke ver houding. Wij propageren dan ook dat de mensen uit protest en uit be sparing steeds meer bij de Witte Pompen gaan'tanken..." Zeggenschap Voorlichter Jules Wilhelmus van het ministerie van economische za ken begrijpt de houding van de Consumentenbond en van Konsu menten Kontakt niet. Toen het ma ximum prijssysteem niet meer no dig bleek, heeft EZ dat immers los gelaten. Het ministerie heeft dus geen enkele zeggenschap meer over de ontwikkeling van de olie prijs. Het is wel opvallend dat de ben zineprijs stijgt, terwijl de prijs van andere olieproducten helemaal niet stijgt, zegt Jules Wilhelmus. Maar dat is terug te leiden naar de gestegen vraag die men in Amerika verwacht en waarvoor ingeslagen is. Men verwacht dat de meeste Amerikanen in eigen land vakantie, zullen houden, uit angst voor terro ristische aanslagen en de fall-out van Tsjernobil... ven", aldus Gielen. Hij is juist terug uit de VS waar hij al met eventuele kopers heeft gesproken. "Maar ook vanuit Euro pa, bij fabrikanten van auto-onder delen, bestaat er interesse". FNV- districtbestuurder Hans de Keijzer zegt hoogst verbaasd te zijn over de ontwikkelingen bij Koni. 'FNV moet fors reorganiseren' AMSTERDAM (GPD) - De vak- centrale FNV moet fors reorganise ren bij regionale kantoren. Minder vertegenwoordigers in commissies en meer dienstverlening aan de le den, via vakbondswinkels, moet op termijn het werk van de regio nale FNV-kantoren worden. Op het Amsterdamse hoofdkantoor van de vakcentrale moot gebroken worden met de "bureaucratische cultuur', en zal het personeelsbe stand bij een aantal ondersteunen de diensten sterk verminderd moe ten worden. Dat zijn enkele voorlopige con clusie uit drie rapporten die een Utrechtse onderzoeksbureau over de werkwijze van de vakcentrale heeft opgesteld. DEVENTER (ANP) - De blikfabri- kant Thomassen en Drijver Verbli- va in Deventer wil 300 banen kwijt. Het terugbrengen van de werkge legenheid zal over enige jaren wor den gespreid. Dat heeft de directie gisteren bekendgemaakt. De fa briek gaat de produktie-afdeling van de fabriek Deventer-Zuid sterk inkrimpen. In het jaarverslag over 1985 schrijft de directie dat de gang van zaken niet geheel aan de verwach tingen heeft voldaan. In het vierde kwartaal is voornamelijk door de daling van de oliepri js en de dollar koers een afzetstagnatie opgetre den. De betalingsbalanspositie van relevante afnemcrlanden werd door de ontwikkeling slechter en. dat veroorzaakte een terugval van de uitvoer van Nederlandse afne mers van TDV-verpakkingen. Evenals in voorgaande jaren was er in het afgelopen jaar sprake van sterker worden van de concurren tie op de markt voor metalen ver pakkingsmiddelen. Een structure le verbetering van de situatie lijkt volgens de directie onwaarschijn lijk omdat de markt nauwelijks groeit. AMSTERDAM (ANP) De sombere me dedelingen van het verpakkingscon cern Thomassen Drijver hebben vandaag voor een koersval voor de aandelen op de Amsterdamse effecten beurs gezorgd. Het bedrijf heeft aange kondigd dat er de komende drie jaar driehonderd arbeidsplaatsen zullen verdwijnen. De sitautie wordt steeds slechter en voor dit jaar voorziet het bestuur ten minste een halvering van de winst. Het gevolg was dat de koers van het aandeel fors inzakte. Tegen het middaguur werd er f 41,20 voor be taald of f 13,60 minder dan gisteren. Bij de grote fondsen ging het er rus tig aan toe. Met meestal slechts ver schillen van enkele dubbeltjes week het beeld duidelijk van dat van Wall Street, waar een record was geboekt. Zo waren Akzo, Hoogovens en Konink lijke Olie enigszins lager. Philips moest f 0,70 prijsgeven op f 57,10. Uni- De financiële waarden lagen even eens wat beter in de markt met als be langrijkste verschuiving die van Stad Rotterdam, die op de bekendmaking van een goed eerste kwartaal ex-divi dend in feite f 1.80 aantrok tot f 125. Elsevier werd f 3 duurder op f 221,50, Wessanen f 2 op f 285 en Océ-van der Grinten f 5 op f 505. De obligatiemarkt kon zich net niet helemaal handhaven.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 9