actief in vrije Regio biedt ruimte aan groot aantal buitenlandse bedrijven Zwembad De Zijl bestaat tien jaar Congres over positie i aanstaande juristen Goekoop benadrukt belang werk Amnesty International Toerisme regio op posters DONDERDAG 29 MEI 1986 Zaterdag feestprogramma LEIDEN - Het gecombineerde binnen- en buitenzwembad De Zijl bestaat tien jaar. Dat wordt zater dag uitgebreid gevierd met een ge varieerd programma. Daar is alle reden voor, vindt ambtenaar Dui- vesteijn, het hoofd van de gemeen telijke directie Sport en Recreatie. In de afgelopen tien jaar hebben ruim 2.150.000 bezoekers in het binnenbad gezwommen. Ruim 750.000 enthousiastelingen namen in deze periode een duik in het bui tenbad. In het voorwoord bij een speciaal programmaboekje wijst Duives- teijn ook op de waarde die aan schoolzwemmen wordt gehecht in Leiden. De Zijl speelt daarin uiter aard een belangrijke rol. Uit een re cent onderzoek is gebleken dat van de Leidse kinderen tot 9 jaar 87.1 procent kan zwemmen. Van de grote en middelgrote steden staat Leiden daarmee op de tweede plaats. Dank zij het schoolzwem men en dank zij de verenigingen, stelt Duivesteijn. Het feestprogramma zaterdag begint al om zes uur 's ochtends en duurt tot zes uur 's avonds. Het eer ste onderdeel wordt 'douwzwem- men' genoemd. Wie 500 meter heeft gezwommen, wordt in het restaurant van de Zijl ontvangen met een ontbijt. Dat kan tot acht uur. Wie dit tijdstip te vroeg vindt kan nog altijd meedoen aan het 'joggingzwemmen', van negen tot elf. Een versnapering in het restau rant is dan de beloning. Ook andere sporten krijgen za terdag aandacht. Zo geeft de Boks vereniging Leiden in het zwembad van twaalf tot half een een demon stratie. Vervolgens treden de majo rettes van The Kooigirls op en zijn er achtereenvolgens demonstraties teakwon do en jazzballet (sport school Aad van der Luit), gymnas tiek (vereniging Jahn) en reddend zwemmen (Leidse Reddingsabri- gade). Het zal dan inmiddels vier uur zijn als het volgende programma onderdeel aan de orde komt: een ballonnenwedstrijd voor de jeugd, gevolgd door een optredem van de clowns Appie en Flappie, tot vijf Enquête onder rechtenstudenten Van de Leidse jeugd tot negen jaar kan 87.1 procent zwemmen. Een hoge i lessen in zwembad De Zijl. LEIDEN - In de Pieterskerk wordt morgen het landelijk juristencon gres 'Jurist en Werk' gehouden. Dit is een initiatief van de Vereniging voor Juridische Studenten te Lei den. Het is de bedoeling rechten studenten die in de eindfase van hun studie verkeren, inzicht te ver schaffen in hun toekomstmogelijk heden voor wat betreft hun be roepskeuzes. In vier forums komen onderwer pen aan de orde als sollicitaties, de inhoud van het werk dat de jurist bij verschillende werkgevers van verwachten, de eventuele gevolgen van personeelsvermindering bij de overheid, de concurrentie op de ar beidsmarkt van bedrijfs- en be stuurskundigen, het nut van een post-doctorale opleiding en de in vloed van informatietechnologie. Het NIPO zal tijdens het een enquête houden onder de tenstudenten. De bedoeling hiei van is van de studenten te weten t^ komen wat zij als tekortkominge in hun studie beschouwen, snel ze een baan denken te vindei en of zij behoefte hebben aan verdere opleiding. Minister mr. Korthals Altes justitie verricht 's ochtends om gen uur de opening van het gres. In de verschillende forui zitten vertegenwoordigers i bedrijfsleven, de advocatuur, justi tie, de Notariële Broederschap, da belastingen en de overheid. Om vijf uur sluit de decaan van de fa culteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidse universiteit, prof. mr Schermers, het congres. Ter gele genheid daarvan verschijnt op 1 ju ni nog de bundel 'Jurist en Werk met diverse artikelen. De hele middag door zijn er ook andere attracties: een fancy fair, poppenkast, een home-trainerwed strijd, demonstraties van de Leid- sche Modelbotenclub en een disco show. Zwembad De Zijl is gevestigd aan de Paramaribostraat. LEIDEN - Burgemeester C. Goe- koop slaat vrijdag aan de Kanaal- weg de eerste paal geslagen voor het nieuwe kantoor van Compuda- ta Software bv, een bedrijf in com putersoftware. Compudata behoeft nieuwe huisvesting omdat het hui dig onderkomen aan de Admiraal Banckertweg door de groei van het bedrijf te klein is geworden. Nieuw gebouw voor Compudata Het kantoor is ontworpen door Gerrit Lensink, krijgt drie bouwla gen en een vloeroppervlakte van 1800 vierkante meter. Bouwer is Euro Commerce. Compudata kwam vijf jaar geleden naar Lei den en telt thans 25 werknemers. Verwacht wordt dat het aantal ar beidsplaatsen de komende drie jaar kan worden uitgebreid daar het bedrijf in diezelfde periode jaarlijks een verdubbeling van de omzet verwacht. DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse regio is na de grote steden Rotterdam en Den Haag, een van de belang rijkste gebieden in Zuid- Holland waar buitenlandse handelsondernemingen zijn gevestigd. Dat blijkt uit een studie van het geografisch instituut van de Utrechtse universiteit naar buiten landse bedrijven in Zuid- Holland. Deze studie is ge maakt in opdracht van het provinciebestuur. In deze provincie werken ruim 11.000 mensen bij buitenlandse handelsondernemingen. Daarvan zijn er meer dan 1200 aan de slag in de Leidse regio. Buitenlandse ves tigingen drukken in deze regio een groot stempel op de werkgelegen heid in de handelssector. Bijna de helft van alle werknemers in de 'handel' is in dienst van een buiten landse onderneming, aldus het on derzoek. De industrie en de dienstensec tor is naar verhouding veel minder sterk vertegenwoordigd in de Leidse regio. In Zuid-Holland werken ruim 25.700 mensen bij buitenlandse industriebedrijven. Slechts 381 daarvan (1,5 procent) werkt in Leiden en omgeving. De dienstensector geeft eenzelfde beeld te zien. Van de 15.000 men sen die bij buitenlandse dienstver lenende bedrijven werken, staan er 233 (eveneens 1,5 procent) onder contract bjj ondernemingen in de Leidse regio. Tevreden Naar verhouding zijn maar wei nig buitenlandse bedrijven gehuis vest in de duin- en bollenstreek. In de bollenstreek werken 269 men sen bij buitenlandse industrieves tigingen (één procent van het to taal in de provincie), 337 werkne mers bij buitenlandse handelsves tigingen (drie procent) en 19 men sen bij dienstverlenende bedrijven (0,1 procent). In de 'Katwijkse regio' (Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg) is het nog minder. Buitenlandse indus trie- en dienstverlenende bedrijven zijn daar niet aanwezig. Bij buiten landse handelsondernemingen werken in dit gebied 27 mensen: 0,2 procent van het totale aantal 'buitenlanders' in de provincie. De onderzoekers van de Utrecht se universiteit hebben de directeu ren van aantal van de buitenlandse ondernemingen geïnterviewd en hen onder meer gevraagd of zij te vreden zijn over hun huidige vesti gingsplaats. In de bollenstreek en de Katwijkse en Leidse regio zijn slechts weinig bedrijven onder vraagd. In de bollenstreek en Kat wijk één en in de Leidse regio drie. Wat deze regio betreft mogen daar dus nauwelijks conclusies uit wor den getrokken. Toch blijken de geïnterviewde directeuren van de vijf bewuste be drijven tevreden tot zeer tevreden te zijn over hun vestigingsplaats. Drie zouden zich, wanneer ze de kans kregen, waarschijnlijk op nieuw op de huidige plaats vesti gen. De twee anderen zouden dat zeer zeker doen. In de Leidse regio worden wel klachten geuit over de Opvallend is overigens dat de overheidsinstanties die buiten landse bedrijven moeten werven, blijkens het onderzoek weinig suc ces .hebben. Iets minder dan de helft van de ondervraagde onder nemingen is afgegaan op onder meer informatie van makelaars en zakenrelaties voordat zij zich in Nederland vestigde. Verder is be trekkelijk vaak een beroep gedaan op de Kamers van Koophandel er de gemeenten. Slechts enkele be drijven zijn te rade gegaan bij het ministerie van economische zaken, de Nederlandse ambassades, regio nale ontwikkelingsmaatschappij en of provinciale instanties. Jonge 'ondernemers' bij Digros LEIDEN - Twee ondernemende jongens van 11 jaar zijn gisteren in hun kraag gegrepen bij de Digros supermarkt aan de Langegracht. De Leidse ventjes probeerden wat geld bij te verdienen, nadat een manier hadden uitgevonden om de statiegeldsloten van de winkelwagentjes zonder de daarvoor vereiste gulden statiegeld open te maken. De karretjes werden vervolgens voor een gulden 'verkocht' aan klanten. De bedrijfsleider van de supermarkt had de kereltjes echter op een gegeven moment en greep hen in de kraag. Zij zijn overgedragen aan de jeugdpolitie, die na een stevige boetepreek de jeugdige ondernemers met hun ouders meegaf. De zeven gulden die de jongens met hun handel hadden verdiend werd teruggegeven aan de supermarkt. Actieweken Leidse werkgroep begonnen LEIDEN - Het is van groot belang dat zoveel mogelijk mensen zich daadwerkelijk met het werk van Amnesty International bemoeien. Vooral veel brieven moeten er ten behoeve van de situatie van gewe tensgevangen worden geschreven. "De gevangenen voelen dan dat zij niet worden vergeten en de desbe treffende regeringen wordt een spiegel voorgehouden. En nie mand vindt het leuk als die spiegel vlekken vertoont". Burgemeester C. Goekoop liet er gisteren bij de opening van de ac tieweken rond het 25-jarig bestaan van Amnesty International geen twijfel over bestaan dat hij het werk van de mensenrechtenorga nisatie heel hoog heeft zitten. "Het is heel treurig dat er overal ter we reld zoveel gewetensgevangen zijn; het is de grote kracht van Am nesty geweest dat gevangenen in elk geval niet worden vergeten. Sommigen zijn als gevolg van de activiteiten van Amnesty vrijgela ten of worden beter behandeld". Compliment Lang niet iedereen is evenwel ge lukkig met het werk van de organi satie. "De positie van Amnesty is in de loop der jaren heel moeilijk geweest, ze werd aan alle kanten aangevallen en is uitgemaakt voor zowel grove kapitalist als vuile communist. Maar dat is eigenlijk het grootste compliment dat Am nesty zichzelf heeft gegeven", al dus Goekoop, daarmee doelend op de onafhankelijkheid van de orga nisatie. Volgens hem heeft Amnes ty zich ondanks de moeilijke posi tie waarin zij verkeert alleen staan de kunnen houden door "de inte griteit en de grote zorgvuldigheid waarmee de activiteiten worden georganiseerd. Natuurlijk zijn er wel eens fouten gemaakt, maar als je de geschiedenis van Amnesty bekijkt, is de integriteit volledig staande gebleven". Samen met vertegenwoordigers van alle politieke partijen (behalve de SP en D66, die waren verhin derd) ondertekende Goekoop gis teren brieven ten behoeve van vier gewetensgevangenen; twee in de Sovjet-Unie, een in Taiwain en een in Marokko. Voorts opende hij in Burgemeester Goekoop ondertekende gisteren bij de opening van de activiteitenweken van het jubilerende de bibliotheek een tentoonstelling Amnesty International brieven ten behoeve van vier gewetensgevangenen. Vertegenwoordigers van (van links over het werk van Amnesty Inter- naar rechts) WD, CDA, Links Leiden, PvdA en Leiden Weer Gezellig keken toe en volgden daarna zijn voor- national. beeld (foto Holvast) Folklore uit Roemenië LEIDEN - In de Stadsgehoorzaal is zaterdag 31 mei van 12.00 tot 24.00 uur een Roemeens Folklore- festival, georganiseerd door 'Doi- na', een stichting die zich ten doel stelt om de kennis van Roemeense folklore in ons land te bevorderen. Er zijn diverse activiteiten in de Stadsgehoorzaal, zoals danslessen in twee zalen, geleid door Roe meense en Nederlandse dansin- structeurs. Als gastdocent is spe ciaal uit Roemenië uitgenodigd de choreograaf Ilie Dumitru. Verder is er een folkcafé waar door de orkesten Patjas en Miorit- za volksmuziek ten gehore wordt gebracht. Er zijn ook stands met platen, boeken, muziekinstrumen ten, Roemeense blouses enz. Centraal staat de galavoorstel ling die begint om 19.30 uur en waaraan wordt meegewerkt door de dansgroepen Achalay, Nitsa- nim, La Popoldancantoj en Troika. Tijdens deze voorstelling zal in aanwezigheid van de Roemeense ambassadeur in Nederland ook het boek 'Roemeense volksgebruiken' worden gepresenteerd. Politiebureau De politie houdt in haar nieu we onderkomen aan de Lange gracht zaterdag een open huis. Alle belangstellenden zijn van tien tot vier welkom om het bol werk uitgebreid te bekijken. Van avond zet de politie voor de om wonenden de deuren open, zodat ook deze kennis kunnen maken met hun nieuwe buren. Bingo Majorettenvereniging The Ko- pergirls organiseert vrijdag een bingo-avond met loterij. Dat ge beurt in de aula van het scholen complex aan het Valkenpad in de Merenwijk. Aanvang acht uur; zaal open om zeven uur. Zaalvoetbal De Sport- en Ontspanningsver eniging van de Leidse PTT (SOVPTT) houdt zaterdag van elf tot drie uur een zaalvoetbal toernooi, waaraan twintig teams deelnemen. Zij bestaan zowel uit PTT'ers als niet-PTT'ers. Het toernooi is een van de activitei ten die SOVPTT in het kader van haar veertigjarig bestaan orga niseert. Schoolkorfbal De Leidse schoolsportcommis sie houdt zaterdag op het sport veldencomplex aan de Montgo- merystraat een korfbaltoernooi voor scholieren, zowel van het ba sis- als van het voortgezet onder wijs. De wedstrijden beginnen om negen uur. Pink Puppies De Pink Puppies, de jongeren-, organisatie van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit, hebben zondag een speciaal programma. Een dagje strand in Noordwijk namelijk, gevolgd door panne koeken eten in de Kroon. Deelne mers moeten zich om twee uur verzamelen bij het LWHICOC-ge- bouw aan de Langegracht 65 en vertrekken daarna met de bus. Tussen vijf en zeven staat er een lange strandwandeling op het programma. De dag wordt in Leiden besloten met een disco. VTL Voetbalvereniging VTL orga niseert zaterdag de jaarlijkse jeugdsportdag. De winnaar mag zich 'Superstar '86' noemen. De aanvang is om tien uur op sport park De Vliet. Fietspuzzeltocht Werkgemeenschap De Ratel or ganiseert zondag haar jaarlijkse fietspuzzeltocht. Deelnemers wor den via een route van 35 kilome ter gevoerd door het recreatiege bied De Vlietlanden, via Stomp- wijk naar het volderlandschap langs de Noord Aa. Via een ker- kepad vanuit het plaatsje Gel- derswoude komt -men vervolgens dwars door de weilanden de Zuidbuurt en Zoeterwoude-dorp binnen, waarna de tocht in Lei den wordt beëindigd. Het vertrek is 's ochtends tussen kwart over negen en kwart voor tien bij het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Daar kan men zich in schrijven en wordt de routekaart uitgedeeld. Telefonische inschrij ving is mogelijk bij J. Louwrier, tel. 071-411037. Dienstplicht De soldatenvakbond VVDM houdt vanavond een voorlich tingsbijeenkomst over dienst plicht in het Breehuys (Bree- straat). Er wordt een videofilm vertoond met het verhaal van twee oud-soldaten. Aanvang acht uur. Genealogie De afdeling Rijnland van de Nederlandse Genealogische Ver eniging houdt zaterdagochtend een bijeenkomst in het Gemeen tearchief aan de Vliet 45. Drs. B.N. Leverland houdt een lezing over de mogelijkheden van nealogisch onderzoek in het meentearchief, waarna er door het gebouw een rondleiding wordt gegeven. Aanvang half elf. 'Zaalvoetbal' Voor niet-voetbalverenigingen wordt zaterdag een 'zaalvoetbal- 'toernooi gehouden op het veld van handbalvereniging Mercasol Satumus aan de Boshuizerlaan. Deelnemers zijn Zuiderkwartier, Satumus 1 en 2, DIOK, Pomona, Fides Pacta, Algemene en Men ken. Het toernooi begint om twee uur, de finale is om kwart over acht en om kwart voor vijf is er een damesvoetbalwedstrijd. ge- Kopermolen Winkelcentrum De Kopermolen in de Merenwijk sluit de viering van haar tienjarig bestaan za terdag af met een optreden om drie uur van het duo Saskia en Serge. Zij reiken ook de prijzen uit van de grote Prijzenactie. De feestdag begint om tien uur met een optreden van een muziek korps. De jeugd kan verder zijn geluk beproeven op een elektri sche rodeostier. LEIDERDORP - In de hal van het Ibis-hotel aan het Elisabethhof in Leiderdorp hangen van deze week tot 23 juni honderd toeristische af fiches. Deze posters, gemaakt door leerlingen van het Rijnlands Insti tuut voor Ondernemersonderwijs in dezelfde gemeente, tonen de 'toeristische veelzijdigheid' van het gebied Rijnland, de kust- en bollenstreek en de stad Leiden. In totaal maakten de leerlingen van de zesde klas middelbare afde- Daarvan werden honderd posters uitgeselecteerd. Bij de opening, om half vijf 's middags, krijgen de vijf beste ontwerpen een prijs. Het affiche van de winnaar zal worden gebruikt als voorpagina van een toeristische folder voor de bollen streek. De winnaar zelf kan, in ge zelschap van een vriend of vrien din, een weekeinde naar Parijs. Burgerlijke Stand LEIDEN - Geboren: Jannette Jessica dv. J. Schenk en J. de Vries; Frank San- der zv. H.J. Vos en M.W. van der Geest; Paul Christiaan zv. A.C. de Vink; Maar- tje Marijtje dv. A. van der Plas en M.M.A. van der Bent; Giel Kim zv. G. Leupen en A.M. Visser; Jeroen zv. B. van der Velden en A. Hoek; Kim dv. B. van der Velden en A. Hoek; Wieger Eduard zv. B.K. Hoogendorp en T. Wier- da; Martijn zv. J. Heeringa en J. Berk- heij; Wendy dv. L. Zandvliet en G.J. Be- kooij; Maximinus Johannes Hendricus zv. B.P.J.M. Paagman en C.J.T.M. van Lieshout; Steffany Kelly Nikita dv. J.C.S. Poot en J.W. Spies; Michel Rogier zv. E.R.D. Legger en H.W. van der Reek; Judith Inedv. D.E. Hanemaaijer en F C. Westerweel; Mandy dv. A.J. Holswilder en M.W. Ie Maitre; Gökhan zv. F. Tas en H. Sirin; Sanna Saida Maria dv. S.P. Couprie; Wouter zv. J.J. van den Berg en C. Befort; Pauline dv. J. van Ginkel en E. Brussee; Linda Hermina Pia dv. B. de Boer en P.A.C. Booms; Jimmy Louis Alain zv. L.H.B.M. Kneppers en J. Bru- net; Cornelis Felix Eduard zv. C. van Rees en M.M. Wortelboer; Robin zv. R.V. Schrijer en J. de Zeeuw; Gerard Erik Rafael zv. G. de Wit en E.E.A. Prui mers; Sarah Lisa dv. E.A. du Plessis en A.M. Olofsson; Funda dv. M. Kirac en H. Yagmurlu; Armando Diego Ricardo zv. H.A.W.J. Lepoeter en J.S. Stokkel; Wil lem zv. A. Haasbroek en H.H. van Eg- mond; Ivo zv. W. Stegers en M.F.R. Theunissen; Katy Adriana dv. P.G.M. Rozendaal en M.C.M. Kraan; Lisa Marie dv. P.G.M. Rozendaal en M.C.M. Kraan; Caroline Marina Adriana dv. F.A. Ver- meij en M.A.A.M. van der Wee; Nata- scha Diana dv. P.H. den Boer en G. van der Meer; Suzanne Wilhelmina Petro- nella dv. C.G. Haneveld en S. Gravema- ker; Leonora Andrea dv. R.J. Zoek en C.M.M. van Loon; Aicha dv. M. El Boura en H. Bakkali; Maria Dineke dv. P. Hel- linga en A.M. Wolleswinkel; Alexander Jelle Martin zv. J.D.L. Schot en J.C. Swierts; Maria Anna Petronella dv. A. de Mooü en A. Lindhout; Yvonne dv. J. Korenhof en U. Foerster; Adrianus zv. A. van Putten en L.M. Wassenaar; Abra ham zv. A. Bijl en G.E. Bötticher; Wil lem zv. W. van Velzen en M. Haasnoot; Alice dv. E P. Keijzer en M. Visser; Bar- tholomeus Petrus zv. P.T.A. van Berkel en M.M. van Stijn; Adman zv. E.M. Jali en E.Y. Ghazal; Talitha Cara Felicitas dv. C.F.P. Hogeboom; Anna Franciena dv. J.A. Turk en J. Boone; Maria Catari- na dv. J.A. Turk en J. Boone; Sander Christiaan zv. J. Nijgh en A.C. van der Plas. LEIDEN - Overleden: C.J. van der Drift, geb. 19-3-1925 man; D. Koster, geb. 13-10-1906 man; C. van Delft, geb. 20-9-1897 man; J. Sloos, geb. 23-3-1905 vrl. geh.gew. met A. Comelisse; J. Ko- nings, geb. 19-6-1899 man; K.E.H. Op- penheimer, geb. 21-12-1905 man; L. Kleinveld, geb. 1-4-1933 man; D.J. Fran ken, geb. 12-3-1922 man; J. Mieremet, geb. 20-6-1903 vrl. geh.gew. met G. Stou ten; G.W. de Jong, geb. 19-3-1903 man; G.A.P. van den Berg, geb. 14-1-1903 vrl. geh.gew. met J.F. Rensink; A. Ruis, geb. 5-5-1897 man; J. de Jong, geb. 31-10-1917 man; T. Barendse, geb. 8-10-1906 man; A.C. Snieder, geb. 22-3-1918 vrl. geh .gew. met W.P.C. Vermeü; H.J.M. Kruit- bosch, geb. 13-5-1948 man; B. Ahrens, geb. 22-9-1909 man; N. Ouwersloot, geb. 27-8-1914 vrl. echtg. van H P. Nagtegaal; J. Benning, geb. 10-4-1918 Hoek. geb. 2-8-1981 Plas, geb. 18-9-1914 man; J. van Rijn, geb. 11-5-1903 der

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4