voor Leidse Pyreneeën Opvang jeugd in IV i ioresiier Vakbonden: nutsbedrijf moet nv worden CD JA bepleit stichting om werkloosheid te bestrijden Project voor randgroepjongeren 03 DONDERDAG 2!) MEI 11186 LEIDEN LEIDEN - De vakbonden bij het energiebedrijf Rijnland (EBR) zul len alle middelen benutten om te voorkomen dat het eventuele nieu- nutsbedrijf Zuid-Holland Noord een gemeenschappelijke re geling wordt. Vakbondsman W. van Erkel zei dit gisteren namens de AbvaKabo en CFO tijdens de vergadering van het algemeen be stuur van het EBR. Overigens heeft dit bestuur nog geen beslissing genomen of het nieuwe nutsbedrijf een gemeen schappelijke regeling moet wor den of een zogenoemde structuur- nv. Op aandringen van de regio-ge- meenten is een besluit daarover uitgesteld tot de bestuursvergade ring van 17 september. De regio gemeenten vinden dat ze tot dus ver onvoldoende tijd hebben ge had om deze zaak te bestuderen. De Leidse gemeenteraad besloot afgelopen maandag dat het nieuwe nutsbedrijf - waarin het EBR op gaat en dat gas, elektriciteit, warm- Verzet rivet alle middelen tegen gemeenschappelijke regehng te en mogelijk water moet distri bueren - een gemeenschappelijke regeling moet worden. Gemeenten hebben dan, aldus de meerderheid van de Leidse raad, meer invloed om de hele gang van zaken bij zo'n bedrijf. Leegloop Het personeel, maar ook de rege ring, vakbonden en de nutsbedrij ven uit de regio waarmee het EBR moet samengaan, zijn echter voor stander van een structuur-nv, ver klaarde Van Erkel. Zo'n organisa tie is volgens de werknemers slagvaardiger en ze hebben er meer zeggenschap in. Bovendien is hun - financiële - positie dan beter. De bonden vrezen bij een gemeen schappelijke regeling onder meer leegloop door vertrek van perso neel en een afname van de motiva tie. De serviceverlening en de tarie ven zullen volgens de vakorganisa ties onder zware druk komen te staan. "Kortom, als niet wordt gekozen voor een structuur-nv gaat dit be drijf langzaam maar zeker naar de knoppen", zo stelde Van Erkel gis teravond. De Leidse raad wil de nieuwe gemeenschappelijke rege ling zodanig aanpassen dat al deze bezwaren worden weggenomen. Maar dat vinden de werknemers niet voldoende. Een opmerkelijk feit is dat, wan neer het algemeen bestuur van het EBR gisteren wel had gestemd, de structuur-nv het zeker niet had ge haald. Hiervoor moeten namelijk de statuten van het EBR worden gewijzigd. Daar is een tweederde meerderheid nodig. En die was niet gehaald omdat Leiden - de grootste gemeente met de meeste stemmen - tegen is. Kaars Naar welke middelen de bonden grijpen om een gemeenschappelij ke regeling te voorkomen, kon Van Erkel gisteravond na afloop van de bestuursvergadering nog niet zeg gen. "Daar is nog geen beslissing over genomen". Overigens hadden de bonden bij alle bestuursleden een kaars op tafel gezet met de tekst: "Zonder personeel gaat het licht uit". De Leidse wethouder Fase (voor zitter van het EBR) praat binnen kort met de nutsbedrijven die eventueel met het Energiebedrijf Rijnland samengaan. Daar komt de beslissing van de Leidse ge meenteraad zeker ter sprake. Fase wilde nog niet al te ver vooruitlo pen op de vraag wat er kan gebeu ren als deze bedrijven vasthouden aan hun wens om van het nieuwe nutsbedrijf een structuur-nv te ma ken. "Dat wordt dan opnieuw be sproken in het dagelijks bestuur van het EBR en het college van burgemeester en wethouders van Leiden". Ze sloot echter niet uit dat, wanneer een fusie door deze kwestie onmogelijk wordt, de Leidse gemeenteraad om een nieu we uitspraak wordt gevraagd. Een aardig 'detail' is dat Fase zelf voorstander is van een nv. Door een bepaling in het nieuwe college programma is zij echter verplicht in het EBR het standpunt van de Leidse gemeenteraad uit te dragen. SLOOP AANBOUWSELS POLITIEBUREAU Ja< LEIDEN - Voor jongeren uit Leiden en omgeving die om wat voor reden dan ook dreigen vast te lopen, be staat de mogelijkheid om te worden geplaatst in een op vangcentrum in de Pyre neeën. Op 50 kilometer afstand van Per- pignan is de Nederlandse arts Jan Wernink zeven jaar geleden een dit jaar voor het eerst gesubsidieerd centrum met de naam 'Mas Caraus' begonnen, alwaar Nederlandse jongeren periodes variërend van een maand tot een jaar wonen en '?Jj werken teneinde inzicht te krijgen J1* in hun problemen en die op te los- a? sen. Ook jongeren uit Leiden en tej omgeving kunnen er thans terecht, het Leidse centrum Ex '85, een in stelling voor ex-alcohol- en drugsverslaafden, is een samen werkingsverband aangegaan met Mas Caraus. Mas Caraus is vooral een preven tief project; het richt zich speciaal op jongeren die op het punt staan drugs te gebruiken, tegen crimi- 5Ij neel gedrag aanhangen, kortom be horen tot de zogenoemde rand groep. Voor jongeren waarmee het al echt mis is gegaan (verslaafden, delinquenten) is immers al veel hulpverlening voorhanden en, zo redeneert Jan Wernink, voor die randgroepjongeren wordt pas wat gedaan als ze daadwerkelijk met justitie in aanraking komen of ver slaafd zijn geraakt. Echter, ook mensen die het om andere redenen niet meer helemaal zien zitten en voor wie het heilzaam is een tijd elders te vertoeven, kunnen er te recht. Pieter Dingjan van Ex '85: "Ik ben er vorig jaar geweest en toen was er ook een bejaarde rech ter. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd. Het aantal plaatsen is ei genlijk onbeperkt. Nu is er plaats ook een aantal totaal vervallen wo ningen die nog niet kunnen wor den gebruikt. En het opknappen daarvan behoort tot het werk dat de mensen die hier verblijven, boerderij met aanverwante Mas Caraus draait al gen en gebouwen en zeer mooi ge- (ongeveer 150 jongeren per jaar be legen, biedt een therapie die baseerd op drie pijlers: de positie ve uitwerking van de natuur, het bezig zijn met lichamelijke arbeid zochten het) maar krijgt pas sinds begin dit jaar subsidie, van onder meer het ministerie van WVC en de Stichting Nederlandse Kinder- het bespreken van de proble- postzegels. Speciaal voor de Leid- n in groepsgesprekken. Iets se jongeren wordt het project ge heel anders dus dan de traditionele subsidieerd door het Burchtfonds therapiën. Jan Wernink uitwerking van de natuur in een in terview in de Haagse Courant: "Bij iedereen die hier komt verandert er iets. Ze worden geconfronteerd met iets dat krachtiger is dan hen zelf. Het is zo'n enorme verande ring met waar ze vandaan komen. Je wordt op jezelf gedrukt". Over het werken, dat onder meer ge- schiedt op de boerderij, de garage steld om ook voor jongeren met en de tuinen: "Ik heb gemerkt dat een uitkering een langdurig ver als mensen zich lichamelijk uitput- blijf mogelijk te maken Thans mo ten er emotioneel iets gebeurt. Pijn gen Z1J van het ministerie van so- naar boven komt. Achter elke ciale zaken niet langer dan een vorm van agressie schuilt namelijk maand in het buitenland vertoe- pijn. Als je niet weet waar die zijn oorsprong heeft, kun je ook de oor zaak van de agressie niet achterha len. Het werk en de resultaten daarvan stelt een jongere ook in staat zijn zelfrespect op te vijzelen. Hij ziet dat het uitgangpunt van de- ze gemeenschap is dat je door deren (juist omdat ze nog niet bij werken geheel in je eigen bestaans- justitie of een hulpverlenende de Heilige Hartstichting. Al naar gelang hun financiële situatie wordt echter ook van de deelne mers zelf een bijdrage gevraagd. Hoe lang iemand in de Pyre neeën verblijft, verschilt van per soon tot persoon. Een maand is het jaar globaal het ma- Alles wordt in het werk ge- Voorlichting Omdat de jongeren voor wie het project vooral is bestemd tamelijk de- moeilijk rechtstreeks zijn te bena- Leidenaar burgemeester Nieuwieusen LEIDEN - Leidenaar mr. A.B.L. de Jonge is per 16 juni benoemd tot burgemeester van de Overijs selse gemeente Nieuwieusen. De Jonge (33), lid van het CDA. is nu nog plaatsvervangend-hoofd van de afdeling algemene aangelegen heden hoofdafdeling staats- en strafrecht op het ministerie van justitie. De Jonge werd in 1981 op 28-jari- ge leeftijd tussentijds Tweede-Ka merlid en was daarmee het jongste lid van de CDA-fractie. Na de ver kiezingen van 1982 keerde hij niet terug in de kamer. De Jonge is op gegroeid in Leiden. Zijn vader was hoofd van de Koningin Juliana- school aan de Oosterstraat. Zelf studeerde hij rechten aan de Leid se universiteit, was landelijk voor zitter van de jongerenorganisatie van de voormalige CHU en ëén der oprichters van de jongerenclub van het CDA. Tot zijn functies be hoorde ook die van kerkvoogd van de Marekerk. De Jonge volgt in Nieuwieusen F. Brink, eveneens een CDA'er, als burgemeester op. Deze is negen maanden geleden burgemeester van Stadskanaal geworden. Nieuwieusen is een plattelandsge meente met 8000 inwoners. Het CDA is er de grootste partij en be zet zeven van de dertien raadsze- tels. Weer uitmarkt LEIDEN - De Leidse Uitmarkt wordt dit jaar op zaterdag 13 sep tember gehouden. Op deze jaarlijk se manifestatie kunnen groeperin gen op het gebied van amateuristi sche kunstboefening zich aan het publiek presenteren. De Uitmarkt wordtt ditmaal alleen binnen ge houden, in de Pieterskerk. Voor in formatie: Werkgroep Leidse Uit markt, Kloksteeg 16, 2311 SL Lei den, tel. 071-131518, op donderdag avond van half negen tot tien uur. gi doen" i Natuur Het centrum, bestaande uit een r Energiebedrijf langer open LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijn land (EBR) breidt de openingstij den met ingang van 1 september uit. Thans zijn de loketten van ne gen uur tot half twee geopend, na 1 september is dat van negen tot vier uur. Omdat het EBR onlangs voor de administratie op de computer is overgegaan waardoor er daar min der werk hoeft te worden gedaan, heeft de uitbreiding geen persone le consequenties. Mogelijk zal het energiebedrijf in de toekomst de deuren ook op koopavonden openen. De Consu- mentenraad bij het EBR heeft hier toe een verzoek ingediend bij de directie. Die heeft toegezegd de mogelijkheden te onderzoeken. behoeften kunt Wernink gaf in datzelfde inter view zijn verklaring voor het feit dat zoveel jongeren in Nederland vastlopen: ze wonen in een land dat compleet af, te geperfectio neerd is. "Omdat het af is, dempt het ook de eigen energie. De uitda ging om je eigen energie te gebrui ken, is totaal afwezig. Als alles af is wil je, net als een kind dat met speelgoed gooit, iets stuk maken om te kijken of het echt is. Vanda lisme is daarop gebaseerd. Boven dien herkennen jongeren niet meer hoeveel moeite het kost iets te ma ken omdat ze zelf nooit aan dat proces hebben deelgenomen. Jon geren leven ook in een merkwaar dige verhouding met onze maat schappij. Ze krijgen wel geld van de overheid maar ze moeten toch als een bedelaar door het leven gaan. Daardoor daalt het zelfsre- pect. Het is met op eigen kracht ge maakt". Oude situatie Mas Caraus wordt (be)geleid door zowel ex-randgroepjongeren als professionele hulpverleners. De aanwezigheid van 'lotgenoten' in de staf heeft tot gevolg, zo is geble ken, dat jongeren zich met die staf kunnen identificeren, wat een gun stige uitwerking heeft op het zoge noemde remotivatieproces. Hoewel Pieter Dingjan zich zeer lovend uitlaat over Mas Caraus, be nadrukt hij dat het project niet voor iedereen geschikt is. "Er zijn mensen die er helemaal niet tegen kunnen of beter andere opvang kunnen krijgen". Vandaar ook dat voor iedere Leidse jongere die naar de Pyreneeën wil vertrekken, een ruime introductieperiode geldt. Dat neemt Ex '85 voor zijn reke ning, evenals de begeleiding van de jongeren bij terugkeer in Neder land. "Dat is onze belangrijkste taak bij dit project: de jongeren helpen door te gaan op de weg die ze in Mas Caraus zijn ingeslagen. Anders vervallen ze weer heel snej in hun oude situatie". stantie zijn beland), tracht Ex '85 ze vooral te bereiken via de jongeren werkers in Leiden en omgeving. Voorts hoopt men ze te vinden via Halt, het anti-vandalismeproject dat werkt met alternatieve straffen. En vrijdag wordt in het onderko men van Centrum Ex '85 avond be legd, waarop jongeren door middel van mondelinge informatie en een video worden voorgelicht over het hoe en waarom van het Mas Ca- raus-project. Aansluitend is er een cabaret-act, verzorgd door 'Wim Kaufman en Stiefbroers' van het Mas Caraus-team. Het centrum is gevestigd aan de Middelstegracht 40 (op het Driessenplein), de avond begint om acht uur. LEIDEN- De gemeente Leiden laat geen gras groeien over de plannen met het oude politiebu reau en omgeving. De aanbouwsels van het markante gebouw aan de Zonneveldstraat zijn dezer dagen met de grond gelijk gemaakt. In het binnengebied, dat behalve door de Zonneveldstraat wordt omsloten door de Nieuwsteeg en de Lange- brug, bevindt zich de voormalige Bank. van Lening (rechts op de fo to) dat jarenlang aan het oog ont trokken is geweest. Het gebouw zal binnenkort worden gerestaureerd. In het verlengde van de Bank van Lening zal een nieuw woonge bouw verrijzen, bestaande uit tien twee- en driekamerwoningen. Daarnaast zal aangrenzende Van den Speckhof worden gerestau reerd en zodanig verbouwd dat er vier driekamerwoningen ontstaan voor gezinnen. Het overgebleven gedeelte van het voormalige poli tiebureau aan de Zonneveldstraat is bestemd voor de parkeerpolitie. LEIDEN - Het bestuur van het CDJA, de jongerenorganisatie van het CDA, pleit voor de oprichting van een gemeentelijke stichting die de werkloosheid in Leiden aan pakt. De bestuursleden dienen daartoe vanavond een resolutie in tijdens de algemene ledenvergade ring van deze organisatie. Het CDJA probeert, als de resolutie wordt aangenomen, vervolgens het college over te halen aan de oprich ting van de stichting mee te werken. Het CDJA-bestuur constateert dat er in Leiden veel langdurig werklozen zijn en dat er zelfs een 'verloren generatie' dreigt te ont staan met alle ernstige sociale ge volgen vandien. Aan de andere kant menen de CDJA'ers dat er in 'Leiden op het gebied van toerisme, onderwijs, stadsvernieuwing en het begeleiden van minderheids groepen nog veel werk is te ver richten. Ook vinden zij dat het col lege te lijdzaam toeziet bij deze problemen. Met de oprichting van een spe ciale stichting - de stichting Sleu telwerk Leiden, zoals het CDJA haar noemt - zou de gemeente een goede bijdrage kunnen leveren aan de werkloosheidsproblemen. CDJA-secretaris Jan-Willem Sap licht toe dat de stichting in het be gin zou kunnen bemiddelen tussen werkgevers en werkzoekenden. Later moet de organisatie uit groeien tot een zelfstandige werk gever die werkloze betaalde of on betaalde banen aanbiedt. Volgens hem biedt de stichting in elk geval werk aan zes mensen. Per slot van rekening moet daar bijvoorbeeld ook administratief werk worden verricht. Hij erkent overigens dat de stichting bestaan de bedrijven kan beconcurreren als zij mensen levert voor. om maar wat te noemen, stadsvernieuwing. "Daar ben ik wel bang voor. Maar dat kan worden opgelost door de prijzen van de stichting gelijk te maken aan die van het bedrijfsle ven", zegt Sap, die eraan toevoegt dat "als je helemaal niets doet, er ook niets wordt gedaan aan de werkloosheid". Overigens heeft Sap uitgespro ken ideeën over de taak van de ge meente bij de werkloosheidsbe strijding. Hij vindt dat van het col lege verwacht mag worden dat het alle werklozen in Leiden - en dat zijn er ongeveer 6000 - aan het werk helpt. Desnoods zouden alle werklozen in dienst moeten komen van de stichting, en dus indirect bij de overheid. "De gemeente moet het bedrijfsleven in gaan. Een om gekeerde privatisering". Sap geeft toe dat de ideeën op het eerste gezicht niet haalbaar lij ken te zijn. "Maar als iets sociaal wenselijk is. moeten we er voor zorgen dat het haalbaar wordt", zegt hij. Sap stelt voorts dat het be stuur van het CDJA met zijn reso lutie een 'signaal' wil geven aan het college dat er iets moet worden ge daan aan de werkloosheid. "De ge meente kan een veel belangrijker rol spelen dan zij zelf denkt". ADVERTENTIE MENU VOOR GEZELSCHAPPEN (vanaf 10 personen) 28,50 p.p. 31,50 p p Paté Forestier Uiensoep Gordon Suisse Glacé Vanille Aardbeienijs met slagroom 34,00 p p Crème Bombay IA TAt*Ac4*1A#i Filet de Boeuf Stroganof Dame Blanche restaurant met frans getinte gerechten Rembrand straat 2-4 hoek Nnordeindr I'd. 071 1221 15 Leiden Anti-atoom Al beweren de autoriteiten dat het met de straling na de ramp in het Russische Tsjernobyl nogal meevalt, hier in Leiden geloven de bewoners daar kennelijk niet zo in. Een paar weken geleden berichtten we al dat dumpzaak Labruyère twee anti-stralings- pakken rap had verkocht. Die pakken kwamen van een NAVO- dump. Daarna werd de vraag naar die pakken steeds groter. Gelukkig kon LaBruyère weer een aantal van die spullen te pakken krij gen en inmiddels zijn er elf anti- stralingspakken over de toon bank gegaan. "Over een tijdje lopen we er misschien allemaal zo bij. Je weet het maar nooit', zegt La Bruyère op zijn nieuwe collectie wijzend, want er zijn weer zes pakken binnen. De mensen die de pakken ko pen, doen dat veelal onder het motto: "Voor de grap". La Bruyère: "Het is net als met con dooms vroeger. Daar durfde je ook niet zo direct in de winkel naar te vragen. Met die pakken doen ze net of het voor de gein is, maar volgens mij zijn er een hele boel mensen die denken laten we zo'n pak maar alvast in huis ha len, wantje weet nooit wat er nog gebeuren kan". Of hij zelf ook een anti-stra- lingspak achter de hand heeft? "Nee, want ik pas er niet in. In het leger hebben ze maar twee maten: hij past of hij past niet". In het leger hebben ze ook maar één kleur: legergroen. Toch zijn er ook zilverkleurige pakken te koop, maar daarop heeft hij nog niet de hand weten te leg gen. De "pakken tegen de atoom", zoals hij ze zelfheeft ge doopt zijn voorzien van een gas masker, handschoenen en twee paar zolen. "Ja leuk hè. Je kunt de zolen die eraan zitten met een touwtje eraf trekken. Als je ze versleten hebt kun je gewoon dat tweede paar zolen eraan zetten". Makkelijk als je einden moet lopen. Om aan het stralingsge vaar te ontkomen bijvoorbeeld. Hondepoep In het Broekpark is een pleintje met een grasveldje. Daarop spe len kinderen. En omwonenden laten er hun honden lopen. Zon der lijn soms, hoewel dat niet mag volgens een politieverorde ning. De oudérraden van drie bij het pleintje gelegen scholen - de Kar dinaal Alfrink, Het Kompas en De Meerpaal - hebben in een brief aan alle hondebezitters het dringende verzoek gedaan om hun honden in elk geval aan de lijn te houden en ze zeker niet op het grasveldje te laten poepen. Want op dat veldje hebben de leerlingen van de scholen vaak buitengym. "Ze komen dan onder de smur rie thuis", aldus mevrouw M. Vermeulen, die de brief heeft op gesteld. "Het is een vieze boel. Daarom hebben wij hier in de buurt een stencil rondgedeeld met het verzoek om die viezig heid niet meer op het veldje te laten deponeren. En het heeft al effect gehad. Het lijkt wel alsof het al een ietsje minder is gewor den met die hondepoep". En nu maar hopen dat het zo blijft. Want de vakantie staat voor de deur en dan zijn veel kin deren weg. Je hebt best kans dat de hondebezitters hun geliefde huisdier dan weer de vrije Iood laten. "Dat pak is tegen de atoom", staat erop dit merkwaardige kostuum. De dumpzaak van Labruyère doet er goede zaken mee: "Mensen den ken: je weet nooit wat er nog gebeuren kan". <r0to Holvast) "Als het na de schoolvakantie weer mis is, dan beginnen we ge woon opnieuw een actie", aldus mevrouw Vermeulen. Kijk dat veel mensen een hond hebben, hoeft helemaal geen probleem te zijn. Maar sommigen staan er kennelijk niet bij stil dat die veldjes er voor de kinderen zijn en niet voor de honden". Orchidee De liefhebbers van orchideeen hoeven zich nooit meer te bekla gen over het feit dat er geen we tenschappelijk tijdschrift bestaat over de plant die een groot deel van hun leven bepaalt: sinds eni ge tijd bestaat het blad 'Orchid Monographs', een tijdschrift dat wordt uitgegeven door de eer biedwaardige firma Brill en een maal per jaar verschijnt. Op de tentoonstelling 'Orchi dee 1986' die was georganiseerd door de Nederlandse Orchideeën Vereniging en werd gehouden in de Leidse Hortus Botanicus werd het eerste exemplaar ge presenteerd. De ambassadeur van Thailand was de ontvanger. Het zal wel niet zonder reden zijn geweest dat juist hij 'Orchid Monographs' als eerste mocht ontvangen. Zo van: die ambassadeur is nu toch in Leiden, laten we hem maar blij maken met dit blaadje. Nee, het zal beslist wel anders liggen: gaan er niet veel orchi deeën naar Thailand? Op een beter tijdstip had het tijdschrift trouwens sowieso niet kunnen verschijnen: "Juist op een moment dat Nederland de belangrijkste producent en ex porteur van orchideeën ge noemd kan worden heeft het Rijksherbarium van de Leidse universiteit het initiatief tot op richting van een dergelijke uitga ve genomen". De makers van 'Orchid Mono graphs' laten zich er in elk geval op voorstaan dat het tijdschrift zowel geschikt is voor professio nele botanici als geïnteresseerde amateurs. En: "Merkwaardig genoeg be stond er tot nu toe geen enkel ge specialiseerd wetenschappelijk tijdschrift dat volledig was ge wijd aan systematische bewer kingen van groepen orchi deeën". "Onder andere vanwege de ho ge kosten zijn liefhebbers zelden in de gelegenheid wetenschap pelijke botanische tijdschiften te pakken te krijgen, waarin publi caties zijn opgenomen die zij kunnen gebruiken om de plan ten die zij in cultuur hebben met zekerheid op naam te brengen". Het mag duidelijk zijn: de sa menstellers van het blad twijfe len er niet aan dat vooral de ama teur zeer blü zal zijn met hun produkt. "Juist de amateurkwe ker krijgt hiermee de beschik king over gegevens die hem in staat stellen zijn liefhebberij te verdiepen en uit te breiden". Er is één maar: die liefhebber moet het Engels wel machtig zijn, anders zal hij nog niks op schieten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 3