'Deze ploeg is nog niet op zijn retour' 'Brons nu niet haalbaar' Portugal: schaken op het middenveld Ranglijst De unieke Jennings sluit af in Mexico Jan Ceulemans blijft geloven in België Discipline staat bij de Bulgaren voorop Poolse bondscoach Antoni Piechniczek: WK Noord-Ierland buitenbeentje Recordlij st DONDERDAG 2» MEI 108C5 SPORT PAGINA 19 DEN HAAG (ANP) - In het der tiende toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal debuteren drie landen in de eindronde, Denemar ken, Canada en Irak. Van de 21 an dere deelnemers was Brazilië er de twaalf voorgaande keren bij, Por tugal (met Eusebio brons in 1960 in Engeland), Algerije, Marokko en Zuid-Korea Slechts één maal. De 'eeuwige' ranglijst van de 21 oude bekenden ziet er als volgt uit: 5. Engeland (7) 6. Uruguay (7) 7. Hongarije (8) 22. N-Ierl. (2) 23. Mexico (8) 24. België (3) 57 37 10 10 84 134-62 54 31 11 12 75 122-78 43 24 9 10 57 74-46 34 16 5 13 37 63-50 29 13 8 8 34 40-29 29 14 5 10 33 57-39 29 14 3 12 31 85-48 24 12 5 7 29 37-25 21 12 4 5 28 38-22 27 11 3 13 25 59-50 23 8 5 10 21 26-30 14 3 5 6 11 20-29 6 5 0 l 10 17- 8 10 3 4 3 10 11-17 24 3 4 17 10 21-62 15-30 DEN HAAG (ANP) - Na twintig jaar gaat Portugal opnieuw op zoek naar succes op het wereldkam pioenschap voetbal. Gevoed door de nostalgische herineringen aan het' debuut in 1966 in Engeland moet de ploeg van bondscoach Torres in Mexico trachten de pres taties op het jongste Europese kampioenschap in Frankrijk te continueren. Het voetbal in Portugal is de weer slag van het zuidelijke tempera ment. Emotioneel, grillig, van zeld zaam fraaie pieken naar bittere te leurstellingen. Op het hoogtepunt van die golvende bewegingen be vond het Portugese voetbal zich in 1966 in Engeland. Dribbelkoning Eusebio leidde zijn makkers naar verbluffende prestaties die pas in de halve eindstrijd door de latere wereldkampioen Engeland met enig fortuin overtroffen werden. Portugal werd daarop derde door met 2-1 van de Sowjet-Unie te win- Slechts drie aanvallers in selecties 40. Marokko (1) 3 0 12 1 47. Z.-Korea(l) 2 0 0 2 0 Nederland staat op de zestiende plaats met de volgende cijfers: Nederland (4) 16 8 3 5 19 32-19 Na die glanzende periode zakte het voetbal weer ineen. De eruptie was uitgewerkt. Pas op de EK- eindronde in Frankrijk, twee jaar geleden trad de ploeg andermaal l 5 lt"1? uit de schaduw. Onder regie van 4 8 4 9-29 een voortreffelijk middenveld met 2- 6 Carlos Manuel, Jaime Pacheco en 0-16 de Asterix "an het Portugese elftal, de linksbeninge Fernapdo Chalana hielden de Portugezen de race lang vol. Weer tot de laatste vier, waarin het door de gastheer uitgeschakeld werd. In Frankrijk voorspelden de ken ners een opvallende rol van Portu gal op'het WK in Mexico, maar even voorspelbaar was de inzin king. In de voorronde lagen de Portugezen in groep 2 in verslagen positie. West-Duitsland had zich vlot geplaatst en Zweden was een „zekere" tweede. Een miraculeuze speling van het lot, een plotselinge opleving van Portugal zorgde voor een verrassende ommekeer. Portu gal slaagde er in in Stuttgart de Bondsrepubliek te verslaan (0-1), terwijl de Zweden op diezelfde dag de prijs voor hun arrogantie moes ten bekopen met een nederlaag in en tegen Tsjechoslowakije (1-2). In 180 minuten was Portugal van ver liezer winnaar geworden en kon den de tickets voor Mexico besteld worden. In Monterrey gaat het de strijd ken in Saltillo, een gehucht 80 kilo meter ten zuiden van Monterrey. stekend voor het technisch verant woorde spelletje van de Portuge zen. Torres wordt min of meer tot die tactiek gedwongen. Zijn twee de aanvaller van reputatie, Manuel Fernandes, voelde niets meer voor een Mexicaans avontuur binnen de lijnen. Wel buiten het veld. De 38- jarige sluipschutter van Sporting Lissabon, dit seizoen topscorer met 30 doelpunten, sloot een lucra tief contract af als verslaggever voor een commercieel radiosta tion. Het gemis van Fernandes is niet de enige handicap voor Torres. Daar zal de uitgebreide medische Ook Fernando Chalana zal staf de 22 spelers onder controle land der Azteken ontbreken. De houden. In dat opzicht nam Torres linskbeninge tovenaar is sedert de geen halve maatregelen. Naast EK-eindronde in Frankrijk nooit bondsarts Vieiro werden dioloog, een biochemicus i psycholoog aangetrokken meer de „oude" geweest. Hij ver- i een trok voor vijf jaar en 7,5 miljoen Aan gulden naar Girondins Bordeaux, koks was geen gebrek. Die boden blesseerde zich daar lelijk, keerde zich gratis aan. Bovendien deed gedesillusioneerd terug naar Ben- Torres een opmerkelijke zet door de vrouwen en kinderen van de spelers mee te nemen naar Mexico. Schaken Het Portugese elftal zal o niet blind in de aanval gaan. Daar behoeven de tegenstanders niet op te rekenen. Bondscoach fica en bivakkeert als 27-jarige een tamelijk vroege mid-life crisis. Bijstand van de presidentiële psy chiater versnelde het genezings proces niet. Niet van de partij is ook het cen- Mexi- trale verdedigingsduo Eurico Mon- teiro (gebroken been) en Lima Pe- reira (uit vorm) dat in Frankrijk betrouwbare indruk achter- Torres nam in zijn selectie slechts liet. Het hart van de defensie zal r drie pure aanvallers op. Een daar- gevormd worden door Antonio van aan met Engeland, Polen en Ma- Gomes, mag rekenen op een vaste rokko. José Torres, zelf lid van de basisplaats equipe in 1966, heeft een acclimat koningsschutter Fernando Belenenses en Oliveiro van Benfi- ca. Benfica is met Sporting van Porto hofleverancier in de selectie. Portugal gaat schaken op het De clubs uit de hoofdstad leverden middenveld. De hitte en vochtig- elk vijf spelers, landskampioen heid in Monterrey lenen zich uit- Porto zes. DEN HAAG (ANP) - Pat Jennings is met zijn ploeggenoot Norman Whiteside wereldkampioenschaps recordhouder. Whiteside was vier jaar geleden in Spanje de jongste speler (17 jaar en 42 dagen), die ooit in een eindtoernooi om het wereld kampioenschap uitkwam. Jen nings, in Mexico 41, wordt de oud ste. Pat Jennings is net als de Brazi liaanse aanvoerder Socrates doc tor. Socrates is behalve beroeps- voetballer kinderarts, Jennings is alleen maar doelverdediger, maar de Ulster-universiteit in Belfast be noemde hem tot doctor honoris causa wegens zijn verdiensten voor de voetbalsport. Jennings was al international voor Norman Whiteside geboren werd en onderstreept daarmee de stelling van coach Bingham dat het beste voetbalelftal bestaat uit rijke ervaring en jong talent. Bingham zelf speelde bijna zestig wedstrij den voor Noord-Ierland, stond in de vijf wedstrijden uit het Zweedse kampioenschap als rechtsbuiten in het veld en werd door de bond te- MEXICO-STAD (GPD) - „Nooit van mijn leven voetbal ik voor een Italiaanse club. Daar word je als aanvaller negentig minuten geschopt en dan is de lol er voor mij snel af'. De Jan Ceulemans die met deze woorden in 1980 AC Milan de deur wees is zes jaar later nog niet van gedachten veranderd. „Barcelona, Milaan, Turijn en Munchen zijn heerlijke plaatsen, maar voor mij alleen toeristisch gezien", zegt de beste Belgische voetballer van de jaren '80 in de catacomben van de Heizei, waar de selectie van Guy Thijs de voorberei ding op de WK begint met het passen van het uitgaanskostuum. Het nette pak blijft in Mexico niet jaar wel een stuk of twaalf, met als record drie Kohn, Rik Coppens opgevouwen in de koffer. „Na wedstrijd willen we nog wel een pintje gaan drinken. Belgische Mertens. voetballers moet je dat niet verbie den. Gebeurt ook niet bij Thijs. Wij Zekerheid hoeven niet via de dakgoot als we iets willen drinken". Ceulemans heeft besloten de inspanningen Spitz hulptrainer verblijf slaat hij die dag te beperken tot het schappen De 29-jarige Jan Ceulemans ge bruikte de Europese kampioen- i de paskamer, de training Ook dat kan bij Thijs, WK-eindronde van 1982 niet 01 financiële klapper te maken c de ongediplomeerde trainer achter ook het komende toernooi staat de de Belgische voetbalsuccessen de laatste jaren. aanvoerder van de Rode Duivels de etalage met het kaartje 'niet te Volgens''Ceulemans de ideale koop.' De restrictie: „Of het moet coach omdat hij zelf international geweest is en precies aanvoelt wat de Belgische voetballers nodig hebben. De aanvoerder van beker winnaar Club Brugge kan het we ten. Hij debuteerde op 26 maart 1977 op 18-jarige leeftijd met een nederlaag tegen Nederland in de nationale ploeg en ook toen was. Thijs al verantwoordelijk. 55 inter lands later heeft Ceulemans nog niet onder een andere bondscoach gewerkt, het moet zo ongeveer een wereldrecord zijn. „Zo weinig trai ners ik bij de nationale ploeg ge had heb, zo veel heb ik er zien ko men en gaan bij Brugge". In acht DEN HAAG (ANP) - Het Bulgaarse gaarse voetbal hadden uitgedra- elftal is het topje van ongeveer gen 120.000 georganiseerde voetbal- koopschandaal in de bekerfinale. Iers. De nationale ploeg heeft sinds De maatregelen die de voetbal- 1974 ontbroken bij de eindronde bond nam waren niet mis. De clubs van toernooien om het wereldkam- werden opgeheven, de spelers ge- pioenschap. Daarvoor waren de schorst. Coach Iwan Voetzov, Bulgaren „vaste", zij het weinig actief als international bij de opvallende, klanten. In '62, '66, '70 reldkampioenschappen en '74 behoorden de Bulgaren bij de laatste zestien. Voor het Mexicaanse toernooi kwalificeerden de zeer gediscipli neerd, maar vaak ook weinig aan trekkelijk spelende Bulgaren zich uit de sterkste Europese groep met Sirakov werden evenveel punten als en een iets nal. Het had slechter doelsaldo dan Frankrijk had nog een vijfjarige verbintenis met Anderlecht, kan niet opschie ten met trainer Arie Haan en wil nu weg. Ik heb geleerd nooit nooit te zeggen". De internationale voetbalwereld hoorde in 1980 voor het eerst van Jan Ceulemans. Een spits die kon demarreren, werd samengebracht met een middenvelder met inzicht, Wilfried van Moer. Ceulemans: „Met het terughalen van Van Moer begon het succes. Om ons te kwali ficeren voor de EK in 1980 moesten we winnen in Schotland, dat het lukte is een meevaller geweest zo als eens in de tien jaar gebeurt. Het nationale elftal was op sterven na dood, de resultaten ontbraken, bij een vriendschappelijke interland zaten niet meer dan een paar dui zend mensen. Bij een beetje serieu ze wedstrijd zitten er nu vijftigdui zend. Dat is niet alleen het werk van Thijs, de spelers bepalen het goede of slechte resultaat. En niet Ceulemans of Van Moer, maar de groep van vijftien, zestien. Die fi naleplaats in 1980 kwamuit de lucht vallen, maar in de jonge ploeg die we daar hadden leefde toch het idee dat er iets moois kon groeien. We hebben inmiddels vol doende bewezen dat het succes van Italië geen toeval was". Tevreden Van het elftal dat in 1980 West- Duitsland in de eindstrijd van de EK bestreed behoren Pfaff, Gerets, Renquin, Vandereijken, Vanden- bergh en Ceulemans nog steeds tot de kern. Vergelijk dat met het Ne derlands elftal dat daar afscheid nam van het internationale voet balpubliek, alleen Van der Korput en Wijnstekers mogen nog op se lectie hopen. De Rode Duivels wisten dat een aanbieding zijn waar ik echt niet omheen kan. Geld is voor mij belangrijk, maar niet het belang rijkste. Ik kan veel doen in Brugge, ik word niet al te rap op mijn vin gers getikt. Ik doe weinig kwaad hoor. Hier heb ik een privé-leven en daar word ik geleefd. Ik heb voor de zekerheid van een zevenja rig contract gekozen. Nog zes te gaan, dan ben ik 35 en transfervrij. Schatrijk ben ik dan niet, maar heb wel al die jaren van mijn hobby mijn beroep kunnen maken. Ple zier heb ik nog steeds in voetbal, maar hoe snel dat kan veranderen zie je. aan Erwin Vandenbergh. Hij i betrokken bij t Chili Engeland, was veertien van zijn kandidaat-spelers kwijt. Het bleek maar tijdelijk. Witosja en Sredets traden in de bevoegdhe den van CSKA en Levski/Spartak geschorsten, zoals Mihailov en weer internatio- gestormd, maar dan wind 5 niet r Oost-Duitsland, Joego-Slavië en glas water geweest. Feitelijk s Luxemburg werden uitgescha keld. De 46-jarige coach Iwan Voetzov misbaar heeft echt aanvallend voetbal niet elftal, hoog in zijn vaandel staan. Begin september is dat ook in Heeren veen gebleken waar de toeschou wers in het Abe Lenstra-stadion za gen dat interlandvoetbal tussen Nederland en Bulgarije helemaal riet aantrekkelijker behoeft te zijn velden er alleen wat officials en en kele spelers die niet werkelijk on- het Bulgaarse De trainer Voetzov heeft in zijn selectie geen plaats voor buiten beentjes. Aanvoerder Georgi Dimi- trov mag dan een wat opmerkelij ker rol spelen in het elftal dan de anderen, hij is één van de elf met alle verplichtingen die Voetzov als kijkspel dan de nationale eerste zijn spelers oplegt. divisie. Voetzov laat zijn ploeg ge woonlijk een wat terughoudende variant spelen van het 4-4-2-sys- tecm. Witosja en Sredets zijn nieuwe namen in het Bulgaarse voetbal. Feitelijk is het oude wijn en nicu- v,c zakken. Witosja, de naam van het gebergte dat buiten Sofia op rijst, staat voor de oude legerclub CSKA. Sredets (Centrum) is de voorzetting van Levski/Spartak dat nauwe banden met het ministe rie van binnenlandse zaken, de po litie, had. De twee clubs, die sinds de in voering van de Europese beker toernooien, de naam van hel Bul- Voetzov is zes jaar werkzaam als coach van het nationale elftal. Hij heet een harde hand te hebben en onmiddellijk in te grijpen wanneer hij maar iets ontdekt dat in de rich ting andere kant heeft de coach wel de gedachten van zijn spelers, Zij mUo7endrunTjr,rnSPhorcn; toen de voorsprong van vijf punten op Anderlecht zag wegsmelten. niet uit elkaar gevallen was. „Voor al de nationale ploeg heeft daarvan een klap gekregen", vindt Ceule mans die in 1980 en vorig jaar met de Gouden Schoen als beste voet baller van België beloond werd. Haalt hij de trofee voor de derde maal binnen dan evenaart hij de prestatie van Wilfried van Moer. Na de bekerzege en zijn uitsteken de spel in de beslissingsduels met Anderlecht heeft hij nog slechts een goed wereldkampioenschap nodig. „We kunnen nog een mooie ploeg opstellen en op papier is de loting niet ongunstig, maar wat is dat waard. Mexico als thuisland is moeilijk, Paraquay is de zwakste deelnemer uit Zuid-Amerika, meer weten we niet. Irak is de minste. Vergeet niet dat België een ploeg is die het tegen kleine landjes altijd moeilijk heeft, we hebben proble men als het spel gemaakt moet worden. Dat brak ons in de kwalifi catie ook op. Uit tegen Grieken land en Albanië één punt uit twee wedstrijden. Via de achterdeur gaan we toch naar Mexico. Wel ver diend vind ik, hoeveel kansen heb ben we in Rotterdam wel niet ge had?" Werkkracht Ceulemans gelooft niet dat het aanstaande wereldkampioenschap de laatste kans voor dit België is om zich internationaal te manifes teren. „Deze ploeg is nog niet op zijn retour. We kunnen de EK van Duitsland in 1988 nog wel halen". Thijs deelt die mening, hij verleng de zijn contract tot dat toernooi. „Misschien ook spelen we een slecht wereldkampioenschap. We hebben jongens die met een bal letje kunnen omgaan, maar het blijft een feit dat we het van onze werkkracht moeten hebben. Hoe ver komen we daar mee op die hoogte en in die hitte. Wij en ook de meeste andere Europese ploeg hebben daar geen ervaring mee. Er is zoveel onzeker. We worden dan wel niet veertig dagen tussen de muren van onze hotelkamer vast gehouden en er wordt van alles ge daan om het verblijf zo aangenaam mogelijk te maken, biljarts, video, uitstapjes, de vrouwen komen Maar hoe de spelers reageren weet je niet. Door de eerste ronde komen is ons streven, dan moet je afwachten wie je tegenstander wordt. Bij verlies ben je uitgescha keld, ook met het spelen van die alles of niets wedstrijden hebben we geen ervaring. En misschien gaat het wel zo slecht dat men gaat bouwen aan een nieuw Belgisch elftal, waarin voor Ceulemans geen plaats meer is. Ik zou daar begrip voor kunnen opbrengen, er is een tijd van komen en van gaan, daar moet je rekening mee houden". riode zonder gevolgen bleef. Na tuurlijk werd de bondscoach be ticht van vriendjespolitiek, maar met sprekende resultaten werd de critici het zwijgen opgelegd. België plaatste zich voor de WK in 1982, klopte wereldkampioen Argenti nië, bereikte de tweede ronde en kreeg toen een gevoel van tevre denheid over zich dat tegen Polen en Rusland fataal werd. Bij Ceulemans stonden de make laars niet opnieuw voor de deur, hij speelde een matig toernooi. „Tij dens het toernooi ben ik wel beter gaan spelen, maar de vorm was er niet. Een voetballer kan niet het hele jaar op hoog niveau presteren. Een zwemmer werkt naar de Olympische Spelen toe, is dan in topvorm, een voetballer moet er van de eerste tot de 34ste wedstrijd staan. Heel vroeger zat ik ermee als het niet liep, nu accepteer ik dat het niet het hele jaar goed kan gaan". Deze competitie denkt Jan Ceu lemans de mindere periode gehad te hebben. „Ik speelde een sterke eerste com petitie hel ft, ben hun gedachten naar voren brengen wanneer de tactiek besproken wordt. Maar als de beslissing hoe Vriendpnnlopff er gewerkt zal worden eenmaal ge- v 1 icnuciipiucg nomen is, staat dat besluit ook on- Ceulemans gelooft dat België in herroepelijk. „Op het veld is ieder Frankrijk de finale van het Euro ondergeschikt aan het speelplan, pees kampioenschap gehaald had Slechts het belang van hel elftal als de vricndcnplocg van Guy telt." Thijs door het omkoopschandaal DEN HAAG (ANP) - Opvallend was het Poolse voetbal in 1974 in West-Duitsland. Sterren als To- maszewski, Lubanski, Lato en Szarmach gaven het anders wat grauwe spel van de Polen een extra dimensie, een fleurig tintje. De eindronde in de Bondsrepubliek vormde voor de Polen het begin van een ononderbroken reeks die in Mexico 1986 wordt voortgezet. Het frivole voetbal is weer naar de achtergrond verdreven. Het solide spel vormt weer de basis, maar de resultaten zijn er. Polen neemt in Mexico voor de zesde keer deel aan het eindtoer nooi van het wereldkampioen schap. Debuteerde in 1938 kleur loos en moest daarna 26 jaar wach ten op herhaling. Maar sinds Duits land 1974 was het ook iedere keer raak. In West-Duitsland haalden de Polen brons. Werden in de finale ronde tweede in de groep achter de Bondsrepubliek en versloegen in de strijd om de derde plaats Brazi lië met 1-0. Vier jaar later in Argen tinië werd de ploeg uitgeschakeld in de tweede ronde. In Spapje 1986 stootte het opnieuw door tot de laatste vier. In de halve eindstrijd verloor het in Barcelona van de la tere wereldkampioen Italië met 0- 2. En won daarop het brons door Frankrijk met 3-2 te verslaan. Op grond van die resultaten werd Polen voor Mexico geplaatst. Het voert de groep in Monterrey, duizend kilometer ten noorden van Mexico-Stad, aan voor Engeland, Portugal en Marokko. Monterrey is berucht om zijn hoge temperatu ren en vochtigheidsgraad. Trainer Piecniczek (44), in dienst sedert ja nuari 1981, heeft er rekening mee gehouden. Hij heeft een hoogtesta ge afgelast en kiest voor de voorbe reiding in warme streken. Antoni Piechniczek heeft in structies van de Poolse voetbal bond in de eindronde te Mexico de laatste opnieuw vier te halen. Mocht hij in die missie niet slagen, dan is het waarschijnlijk dat zijn baan ter discussie staat. Piechniczek, sedert januari 1981 bondscoach, wordt er niet warm of koud van. Hij heeft zijn bond ervan verwittigd dat herhaling van de bronzen medaille van vier jaar ge leden in Spanje in Mexico nauwe lijks een haalbare kaart is. Niet zo zeer door het gebrek aan talenten in zijn selectie, maar meer door de klimatologische omstandigheden. voetbal waardoor de landen met de hardste en meeste valuta zich het best kon den voorbereiden. Tot die kapita listische staten behoort Polen niet, dus is de opdracht van de bond een onmogelijke. Te meer omdat 'Piechi' verdedi gers van allure tekort komt. Hij had er een, Jerzy Wijas, maar die werd het slachtoffer van een ordi naire clubruzie tussen Widzew Lodz en Legia Warschau. Wijas speelde bij Widzew, maar werd na zijn oproep voor het leger geclaimd door de militairen van Legia War schau. Widzew protesteerde bij de bond, Wijas weigerde voor Legia uit te komen. De bond koos voor Jaruzelski en de zijnen, dus voor Legia. Wijas naar Legia, maar na zoveel publicitair gerommel dat de legerleiding besloot de speler niet vrij te geven voor Mexico. Exit Wij as. Piechi zwijgt er over. Hij wil middenvelders omscholen tot ver dedigers en hoopt zijn 32-jarige ve teraan Zmuda in topvorm aan te treffen. Met Zmuda als steunpilaar veroverde hij brons in Spanje. Een jaar eerder was hij Ryszard Kules- za opgevolgd als bondscoach. Ku- lesza struikelde over een door Bo- niek georganiseerde spelerssta king. Boniek wilde doelman Mly- narezyk terug in de selectie. Die was door Kulesza na een met alco hol doordrenkt avondje stappen verwijderd. Boniek en Zmuda ver klaarden zich solidair. Het slacht offer werd Kulesza. Piechi streek de plooien weer glad. Het trio vormt nu zijn midden-as in het elf- ruggeroepen als opvolger van Dan ny Blanchflower. Jennings is ook absoluut record houder met 116 gespeelde inter landwedstrijden, een totaal dat in Mexico zonder twijfel nog tenmin ste drie hoger zal worden. De doelverdediger, die ooit Gae lic voetbal speelde, debuteerde voor Noord-Ierland in 1964 en in 44 van de landenwedstrijden, die fti 22 jaar volgden, werd hij niet ge passeerd. Hij is een instituut in hét Britse voetbal. Zijn loopbaan be gon in Engeland in de derde divisg? bij het toen nog onbetekenend? clubje Watford, lang dus voor Ej- ton John zijn opbouw van een voetbalvereniging begon. Hij ver huisde daarna in de buurt, eerst Tottenham Hotspur en vervolgeris Arsenal. Een degelijke, typisch Britse doelman, met een uitzonderlijk ou derwetse uittrap en een ongekend gevoel voor de goede positie. Méér dan duizend wedstrijden speelcfe de oudste actieve Noordierse inter national in de league en ook dat is een record. Vorig seizoen leek er een einde komen aan de loopbaan van Jeó- nings. Arsenal bood hem niet of- nieuw een contract aan en geen van de andere clubs had emploói voor hem. Maar zelf wilde hij nog niet stoppen. Hij vond zijn weiic nog niet voltooid, zeker niet omdat zijn land hem nog nodig had voor de kwalificatiewedstrijden vodr het wereldkampioenschap. Hij hield zich in conditie door te trai nen bij zijn vorige vereniging Tot tenham Hotspur, maar spelen deed hij feitelijk alleen voor het nationa le elftal. Zelfs dat bracht hem geen nieuw werk. Tot Everton plotseling een keepersprobleem kreeg. De vaste doelman Neville Southall raakte ernstig geblesseerd in de wedstrijd van Wales tegen Ierland en in Li verpool herinnerde men zich plot seling dat Jennings nog steeds top- fit was. Het leverde hem een con tract op als stand-in voor noodge vallen. Everton deed echter geen beroep op zijn ervaring voor de be kerfinale tegen stadgenoot Liver pool. Jennings, die zelf niets om re cords geeft, hij heeft er ook zoveel op zijn naam staan, zal in Mexico vermoedelijk zijn loopbaan afslui ten. De clubs, die bij zijn reputatie passen, hebben hem niet meer no dig en hij verwacht zelf dat Billy Bingham niet nog eens een beroep op hem zal doen. Na bijna een kwart-eeuw topvoetbal gebeurt het ongelooflijke: Pat Jennings houdt op. DÉN HAAG (ANP) - Noord-Ier land is in Mexico een buitenbeen tje. Het elftal dat coach Billy Bing ham in het veld zal brengen tegen Algerije, Brazilië en Spanje, telt op zeker niet één speler die in de na tionale competitie uitkomt. De Ieren verdienen, op drie vaste bankzitters na, hun brood en beleg in de Engelse competitie. In door snee nog op een vrij laag niveau, want alleen Norman Whiteside, Mal Donaghy en Sammy Mcllroy zijn zekere eerste-elftalspelers in de hoogste klasse van de league. Toch waren de Ieren, vertegen woordigers uit een land met ander half miljoen inwoners en een bond van 30.000 leden, ook aanwezig bij de wereldkampioenschappen van 1958 (Zweden) en 1982, waarbij zelfs in Valencia met 1-0 van Span je werd gewonnen. Twee jaar later op weg naar het Europese kam pioenschap, kwam de ploeg niet door de voorronde, maar won wel beide wedstrijden van West-Duits land. De spelers versloegen in de kwalificatieronde voor het wereld kampioenschap 1986 twee keer Roemenië met zijn kern van Steaua Boekarest. De coach heeft een verklaring voor de successen van het elftal: „Wij hebben maar een zo beperkte keuzemogelijkheid dat wij eigen lijk steeds bij dezelfde mensen uit komen. Dat betekent een hechte groep en een goed ingespeeld elf tal." Het elftal speelt overigens re latief weinig. De Noordieren heb ben onvoldoende faam om veel ge vraagd te worden, vrijwel geen an dere landen zijn bereid de reis naar het als onveilig bekend staande Belfast te maken voor een vriena- schappelijke wedstrijd. DEN HAAG (ANP) - In de oefen campagne van het Noordierse elf tal is de 41-jarige doelman Pat Jen nings record-international gewor den met 116 landenwedstrijden. De loopbaan van Jennings is nog niet afgelopen. Van de anderen, die de honderd bereikten, wel, met uit zondering van de Schot Kenny Dalglish. De lijst van de record-internatio nals is: 1. Pat Jennings (Nie) 116; 2. Björn Nordq- vist (Zwe) 115; 3. Dino ZofT (Ita) 112; 4. Bobby Moorc (Eng) 108; 5. Bobby Charlton (Eng) 106; 6. Billy Wright (Eng) 105; 1. Torbjórn Svensson (Noo), Grzegorz Latn (Pol) 104; 9. Franz Beckenbauer (WDI) 103: 10. Kazimierz Dcyna (Pol), Joachim Strcich (ODD 102; 12. Joszef Boszik (Hon). Hans-Jürgen Dórncr (OD1), Kenny Dalglish (Sch) 100.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19