Werk voor alle jongeren tot 20 jaar Ondergang Nijpels al lang voorbereid School werd jarenlang geterroriseerd 'Besluit voortgezet onderwijs Computer programma's voor scholen 'Onderzoek veiligheid Dodewaard' PETER STUYVESANT BINNENLAND PAGINA 5 Bewindslieden Sociale Zaken: DEN HAAG (GPD/ANP) - Alle jongeren tot twintig jaar moeten de komende kabinetsperiode de garantie krijgen dat ze werk, en daarmee inkomen, hebben. In totaal moe ten er over vier jaar 200.000 werklozen minder zijn dan nu. Het minimumloon moet met 15 procent omlaag en er moet een begin worden gemaakt met de overdracht van het be heer van de sociale verzekeringen naar werkgevers en werknemers. Dat zijn enkele hoofdpunten uit het 'politiek testament' van demissionair minister, nu informateur De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid). Het 'testament' is door demissio nair staatssecretaris De Graaf aan geboden aan de informateur. Het bevat ook voorstellen sterk te be- j zuinigen op huursubsidies en tege- j moetkomingen in de studiekosten. Verder wordt bepleit de uitkerin gen en minimumlonen niet auto matisch te laten meestijgen met de algemene loonontwikkeling. Van jaar tot jaar zouden 'beleidsmatige aanpassingen' van uitkeringen en minimumlonen moeten worden overwogen. Ook de ambtenarensa larissen zullen niet weer automa tisch de loonontwikkelingen in het bedrijfsleven moeten volgen, zo blijkt uit het politiek testament. De demissionaire CDA-bewinds- 1 lieden willen de jeugdwerkloos- j heid uitbannen via het 'Zweedse model'. Dat houdt in dat jongeren j via leer- of arbeidsovereenkomsten I in de bedrijven een baan vinden. Lukt dat niet, dan zouden ze bij de gemeenten in dienst genomen moeten worden boven de daar gel dende personeelssterkte. Ambte- naren hebben uitgerekend dat daarvoor bij de gemeenten 35.000 banen extra nodig zijn. Het plan zou tot 1992 netto 215 miljoen gul den gaan kosten. Als een jongere een baan weigert, vervalt daarmee I het recht op uitkering. Ter bestrijding van de werkloos heid willlen De Koning en De Graaf ook het minimumloon met 15 procent verlagen tot het niveau dat nu voor 22-jarigen geldt. Alle uitkeringen en de minimumlonen van werkenden boven de 22 blij ven echter op het huidige peil. Het overdragen van werkne mersverenigingen aan vakbewe ging en werkgeversorganisaties is iets dat ook CNV en FNV wel wil- I len. FNV-voorzitter Pont zei gisie- ren op het congres van de Voe- I dingsbond FNV in Noordwijker- "ENSCHEDE (GPD) - Staatssecre taris Van Leijenhorst (Onderwijs en Wetenschappen) wil 283 scho len voor lbo, avo en vwo een een malige subsidie geven om goede educatieve programma's te kopen voor hun computers. Het plan is J een onderdeel van het project Nieuwe Informatietechnologie in het Voortgezet Onderwijs (NIVO). De eerste groep scholen die vallen onder dit project, krijgt per 1 au gustus 1987 voor f 2000 aan waar- decoupons voor de aanschaf van educatieve software. De scholen zijn vrij in hun keuze, mits men binnen het gecatalogi seerd aanbod blijft en de docenten een computeropleiding hebben ge volgd. DEN HAAG - „Het is allemaal vul- les", zegt de kantinejuffrouw van het gemeentehuis in Den Haag over de jeugdbende die schoolkin deren en hun onderwijzers be dreigde. Een buurtbewoner: ,,Ze hadden die keet allang plat moeten walsen". Anderen hebben meer woorden nodig om te laten weten dat ze ontsteld zijn over het feit dat een school dicht moet, omdat het personeel bang is voor het tuig uit de buurt. door Ben Rogmans In de van oudsher beruchte Haagse Schilderswijk is het rustig. De Van Ravesteinstraat ligt er triest bij: delen van huizenrijen zijn afgebroken en midden in een bijna kale vlakte staat een laat-ne- gentiende-eeuwse lagere school: de Van Ravesteinschool. Sinds de stadsvernieuwing heeft toegesla gen, gaat het beter met de Schil derswijk. Maar de Van Ravestein school ligt in deelplan vijf en dat zal volgens plan pas over twee jaar worden opgeleverd. De school is dicht sinds gister ochtend kwart over tien. Op dat tijdstip waren de 86 kinderen in groepjes verdeeld over zeven in de buurt gelegen basisscholen. Twee braakliggende terreinen verder staat het clubhuis 't Honk'. Ooit opgericht door de inmiddels overleden oud-Bouwcentrumdi recteur Van Ettinger, die daarvoor diep in zijn (privé-)buidel tastte. Het was bedoeld voor de hele jeugd uit de buurt, maar na verloop van tijd bleek één groep frevente aanhangers van de FC Den Haag de leiding te hebben overgenomen. De rest kwam er niet meer in. hout, dat zijn vakcentrale wil bekij ken of deze vorm van 'privatise ring' mogelijk is. Het CNV had dat al eerder laten weten. Formatie WD-fractieleider Nijpels toon de zich vannacht optimistisch over de formatie van een nieuw kabinet. Hij zei na afloop van het overleg dat hij samen met CDA-onderhan- delaar De Vries had met informa teur De Koning, dat er tot nu toe 'heel goed zaken zijn gedaan'. Dat overleg spitste zich toe op de op stelling van een agenda voor de ko mende periode, en zou vandaag worden voortgezet. „U zou verbaasd zijn als u zou we^en op hoeveel punten er al overeenstemming is bereikt, on danks het feit dat een baaierd van onderwerpen is aangemeld", aldus de WD-fractieleider, die er nog steeds van uitgaat dat het nieuwe kabinet omstreeks 1 juli gefor meerd kan zijn. De echte onderhandelingen tus sen Nijpels en De Vries zullen op zijn vroegst pas vrijdag beginnen. De onderhandelingen over eutha nasie, een van de meest heikele on derwerpen in de formatie, staan als laatste punt op de agenda. De kans op 'ongelukken' zou daardoor wor den verkleind. Wü'ers vragen informatie over gesprek Arafat DEN HAAG (GPD) - De WD-ka- merleden Voorhoeve en Weisglas willen van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) opheldering over diens gesprek als EG-voorzit- ter met PLO-leider Arafat. Voordat Van den Broek naar Tunis afreisde liet hij weten 'een ontmoeting met de PLO niet uit de weg te gaan'. De WD'ers willen nu weten hoe die uitspraak valt te rijmen met het urenlange gesprek tussen de be windsman en Arafat. Daarnaast willen ze een verslag van het ge sprek, omdat hij ook namens Ne derland heeft gepraat. In de afgelopen jaren hebben zich in en om het jeugdhonk tallo ze incidenten voorgedaan. Behalve buurtbewoners werden ook de kin deren van de nabijgelegc n Van Ra vesteinschool daar de dupe van. Een woordvoerder van de Haagse politie meldt onder meer het aan- DEN HAAG - WD-fractieleider Nijpels wist al twee weken voor de verkiezingen dat een deel van de fractie een poging zou doen om hem te wippen. De WD-lei- der negeerde deze waarschu wing echter. In de nacht na de verkiezingen werd Nijpels ge confronteerd met een tiental fractieleden dat hem verant woordelijk stelde voor de verkie zingsnederlaag. Het verzet tegen Nijpels' lei derschap dateert al van de rel om de P.C. Hooftprijs. Oud-partij- voorzitter en minister van justi tie Korthals Altes voelde zich door het optreden van Nijpels gebruskeerd. Deze had met pre mier Lubbers afgesproken de prijs niet toe te kennen aan Hugo Brandt Corstius zonder zijn frac tie daarin te kennen. Juist in een dergelijke kwestie was voorover leg binnen de WD-top op zijn plaats geweest. door Louis Burgers Daarbij komt het zwakke op treden van Nijpels, die de afgelo pen jaren fout op fout stapelde en niet schroomde het CDA voor het hoofd te stoten. Nijpels maakte er ook nimmer een ge heim van dat hij streefde naar een vernieuwing binnen de VVD. Hij had en heeft weinig af finiteit met de traditionele, con servatieve liberale stroming, waarvan Korthals Altes een dui delijke vertegenwoordiger is. ZEIST (GPD) - De adviesraad voor het voortgezet onderwijs dringt er bij de regering op aan snel een be sluit te nemen over de toekomst van de eerste jaren van het voort gezet onderwijs. Er moet een nieu we onderwijswet komen. "Daar over moeten tijdens de kabinets formatie knopen worden doorge hakt. De rest van het onderwijs HARTSTILSTAND (ANP) - De 68- jarige J. van Oss is gistermorgen overleden aan een hartstilstand, enkele uren nadat hij in zijn siga- renhandel in Den Bosch het slacht offer was geworden van een roof overval. Volgens de politie is de overval uitgevoerd door 3 mannen en een vrouw. De man kreeg van een van hen een klap in het ge zicht, maar hij werd niet ernstig ge wond. Wel voelde hij zich na het gebeuren onwel. De politie weet niet of de overvallers iets hebben meegenomen. Van hen ontbreekt elk spoor. zetten van honden tegen kinderen, het dwingen van kinderen tot dief stal, bedreigingen, het gedwongen schoonmaken van het clubhuis, vernielingen, inbraken en mishan delingen. Toen de maat vol was voor de politie, werd een inval ge daan in het clubhuis en werden (af- Met een tirade van veertig mi nuten in de fractievergadering zette oud-staatssecretaris Bolke- stein - na overleg met Korthals Altes - afgelopen donderdag de aanval op Nijpels in. Deze kon zijn positie alleen handhaven door mede te delen het politiek leiderschap van de partij na de formatie te zullen overdragen. Tot deze lijn was besloten tij dens een voorvergadering van een uur met enkele getrouwen, onder wie minister De Korte en partijvoorzitter Kamminga. Nog steeds is niet duidelijk hoe groot de anti-Nijpels lobby in de frac tie is. Waarschijnlijk zou Nijpels bij een officiële stemming zijn leiderschap behouden, maar een openlijke verdeeldheid in de fractie zou schadelijk zijn voor de regeerkansen. Vleugels Om de onderhandelingspositie van Nijpels niet nog verder te verzwakken, wilde de VVD de besluiten van Nijpels en de frac tie geheim houden, maar dit mis lukte.' Schoorvoetend moest de top van de partij en Nijpels zelf tijdens en na het weekeinde toe geven dat zijn leiderschap delini- dreigt in de knel te komen als de komende vier jaar niet krachtig wordt gewerkt aan de vernieuwing van het voortgezet onderwijs", zo vindt de adviesraad. De knelpunten in het voortgezet onderwijs zijn groot. In zijn advies herinnert de raad de regering aan de grote verspilling van talent en kapitaal doordat elk jaar 33.000 leerlingen het onderwijs zonder di ploma verlaten, 110.000 leerlingen blijven zitten en 41.500 leerlingen het niet redden op hun school en een stapje terugdoen naar een la ger schooltype. Minder dan de helft van de leer- lingeh komt van school met een di ploma dat kansen biedt op de ar beidsmarkt. De rest is tot (langdu rige werkloosheid) veroordeeld. De raad schrijft: "De kosten van deze talentverspilling zijn hoog. En alleen het zitten blijven in het voortgezet onderwijs kost meer dan een half miljard per jaar". gelopen donderdag) dertien perso nen van 14 tot 31 jaar achter slot en grendel gezet. Het clubhuis is ge sloten en gaat niet meer open. Saillant detail is dat er op dit mo ment een splinternieuw clubhuis in aanbouw is. Het huidige staat op tiet' voorbij was. Al tijdens het weekeinde kwamen enkele le den van het hoofdbestuur, ka merleden en oud-kamerleden bijeen in de Haagse flat van het oud-kamerlid Jacobse - eens een van de voornaamste adviseurs van Nijpels - om de verdere acti viteiten op elkaar af te stemmen. Het valt te verwachten dat de strijd de komende weken zal ver scherpen, zodra de echte onder handelingen tussen CDA en VVD over een nieuw regeerak koord zullen beginnen. Zodra de verdeling van de functies in een nieuw kabinet aan de orde komt, moet duidelijk zijn hoe de poli tieke verhoudingen binnen de VVD liggen. Nijpels' positie als onderhan delaar met De Vries en straks met Lubbers is dan ook van doorslaggevend belang. Hij kan immers bepalen wie er wel of niet worden voorgedragen. Zijn adviseurs maakten maandag in Utrecht ook duidelijk dat de ko mende weken beslissend zullen worden voor de koers die de VVD denkt te volgen in de ko mende jaren. Daarbij moet niet alleen wor den gedacht aan het conflict tus- sen de liberale en de conservatie- Behalve de knelpunten in het huidige onderwijs, zijn er allerlei maatschappelijke ontwikkelingen waarin het onderwijs niet mag ach terblijven. De raad noemt techno logie en informatica, veranderin gen in arbeidssituaties en vrije tijd, vrouwenemancipatie, de aanwe zigheid van culturele minderheden en de toegenomen democratise ring. In plaats van doorgaan met de huidige, versnipperde regelgeving, beveelt de adviesraad de regering aan om snel met een geheel nieuwe wet voor het voortgezet onderwijs te komen. Het demissionaire kabi- net-Lubbers heeft afgelopen vrij dag een positieve reactie gegeven op het rapport Basisvorming van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. De invoering van basisvorming hoeft volgens een woordvoerder van het ministe rie niet te leiden tot een nieuwe wet voor het voortgezet onderwijs. enkele tientallen meters van de school, het nieuwe wordt er letter lijk tegenaan gebouwd en het zal naar verwachting in december worden geopend. Gisteren is in het gemeentehuis van Den Haag de hele dag druk overlegd over de uit de hand gelo pen situatie. Wethouder Heems kerk van onderwijs vraagt zich af of het nieuw gebouwde clubhuis nog wel die functie moet krigen. De school moet in ieder geval wel blijven. Een woordvoerder van de gemeente: „De school gaat gega randeerd weer open. We zijn nu naarstig óp zoek naar een team van ervaren docenten die het aandur ven om op de Van Ravesteinschool les te geven. Voor een deel kunnen dat trouwens ook de mensen zijn die er nu werken. Maar als ze dat niet willen, zo is hen toegezegd, worden ze door de gemeente er gens anders in het openbaar onder wijs geplaatst". De algelopen dagen is er hard ge werkt om vooral voor de leerlingen een oplossing te zoeken. De Van Ravesteinschool is tamelijk klein en heeft grote onderwijskundige problemen. Van de 86 leerlingen is er maar één Nederlands-talig opge voed. De rest is van Turkse of Ma rokkaanse afkomst. De school ligt in het onderwijsvoorrangsgebied Schilderswijk. Dat wil zeggen dat de wijk extra geld krijgt voor on derwijsdoeleinden, omdat er veel meer problemen zijn dan in 'ge middelde' wijken. DODEWAARD (ANP) - De ge meente Dodewaard wil zo snel mo gelijk een uitvoerig onderzoek naar de veiligheid van de kerncen trale in deze Betuwse plaats. Nadat burgemeester Goldberg al eerder om zo'n onderzoek had gevraagd, sloot de gemeenteraad zich daar gisteren bij aan. De raad verwierp een motie van de PvdA, waarin werd gepleit voor onmiddellijke sluiting van de kerncentrale in af wachting van het onderzoek. Volgens de PvdA-fractie heeft het ongeluk met de kerncentrale in Tsjernobyl aangetoond, dat zelfs de kleinste kans op een ongeluk vanwege de enorme gevolgen vol strekt onaanvaardbaar is. Volgens de PvdA is de kernreactor in Dode waard verouderd en ontbreekt een tweede veiligheidsomhulling, waardoor de centrale niet volstrekt veilig is. De raadsmeerderhcid vond ech ter een onderzoek wel gerechtvaar digd na Tsjernobil, maar sluiting niet. ve stromingen binnen de partij. Het gaat vooral ook om een strijd tussen de groep rond een deel van het hoofdbestuur en bijvoor beeld Korthals Altes. Bolkestein en kamerleden als Weisglas en Wiebenga, die weten dat zij op een zijspoor terecht dreigen te komen, en de bovenliggende groep rond Nijpels en Kammin- ga- Wiegel Opmerkelijk is de stilte van Wiegel, de partijgoeroe uit Leeu warden. Hij draagt Nijpels ook geen al te goed hart toe, maar heeft zich tot nu toe de handen niet aan deze zaak gebrand. On duidelijk is nog de rol van staats secretaris Koning. Wiegels rech terhand tijdens diens minister schap. Maar die woont in Rotter dam en wordt daarom (ook Kort hals Altes komt uit de Rotter damse WD) verdacht van anti- Nijpels gevoelens. Dit laatste is interessant omdat Koning ook kandidaat is voor de opvolging van Nijpels. De partijvoorzitter kondigde maandag aan dat een werkgroep moet onderzoeken wie de drie belangrijkste functies binnen de VVD gaan vervullen. Die func ties zijn het vice-premierschap, het fractievoorzitterschap en het partijvoorzitterschap, omdat Kamminga immers in november niet herkozen wenst te worden. In die werkgroep zal de strijd om de toekomst van de VVD in eer ste instantie worden uitgevoch ten. Kindertelefoon vooral voor seks AMSTERDAM (ANP) - Kinde- ren zien de kindertelefoon vooral als een vraagbaak voor seks. Vooral in het weekeinde wordt de kindertelefoon over stroomd met vragen over sek sualiteit. Vrijdag gaat het voor al over voorbehoedsmiddelen en vrijen, zondag wordt felatief meer gebeld over zwanger schap en menstruatie, aldus een onderzoek naar het gebruik van de kindertelefoon. De vragen van jongens doen volgens de onderzoekers over het algemeen ook meer afstan delijk aan. Willen zij vaak we ten 'hoe iets is, of iets gaat', de meisjes hebben vaag vragen die meer op het persoonlijke vlak liggen, zoals 'wil ik wel vrijen'. Ook maken meisjes zich, zo blijkt uit het onder zoek, in een eerder stadium druk over het voorkomen van zangerschap. Vragen over zelf bevrediging worden 9 van de 10 keer door jongens gesteld. Maandagavond zijn alle ouders uitgenodigd op school te komen. Daar hoorden ze van wethouder Heemskerk wat er stond te gebeu ren. De politie is intussen begon nen aan een buurtonderzoek om na te gaan of alle geruchten waar zijn. Maar ook als niet alle geruchten op waarheid blijken te berusten, blijft er volgens een woordvoerder nog voldoende materiaal over om ac ties tegen de jongeren uit het buurthuis te ondernenen. Van de dertien die vorige week donderdag zijn gearresteerd, zijn er inmiddels vier vrijgelaten. Twee jongeren hebben zich afgelopen weekeinde, na een oproep van de politie vrijwillig gemeld. De overi gen verblijven momenteel in de Ardennen in een overlevingskamp. Intussen wordt de school dag en nacht bewaakt door een particulie re bewakingsdienst. Daarbij wor den ook honden ingeschakeld. Het wachten is nu op negen telefoon tjes van onderwijzers die bereid zijn op de Van Ravesteinschool te gaan werken. Van veel kanten wordt twijfel uitgesproken over de haalbaarheid van het plan om met een nieuw team te beginnen. Dat dat voor de zomervakantie gebeurt, is niet waarschijnlijk. De school heeft eni ge jaren gebalanceerd op de rand van opheffing. Het aantal leerlin gen is niet bijster groot. Het is te verwachten dat de nabijheid van het clubhuis en de sluiting van nu zal leiden tot het teruglopen van het aantal aanmeldingen van leer lingen voor het komende school jaar. Tenslotte vragen Weisglas en Voorhoeve zich af of Van den Broek tijdens het gesprek nog eens heeft benadrukt dat de Nederland se contacten met de PLO pas kun nen worden opgewaardeerd wan neer de PLO overgaat tot de erken ning van de staat Israël en zich vol ledig distantieert van terroristische activiteiten. Pas dan mag, zo stel len Weisglas en Voorhoeve, Neder land bepleiten dat de PLO als me de-onderhandelaar in het vre desproces in het Midden-Oosten wordt opgenomen. ADVERTENTIE DEN HAAG - WD-fractieleider Nijpels (midden) en CDA-fractieleider De Vries worden omstuwd door slaggevers na hun gesprek met informateur De Koning gisteren in Den Haag. (foto De Van Ravensteinschool inDen Haag: dicht wegens terreurs GPD) UJXUftV LENGTH 20 STUKS 365

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 5