'Aarlanderveen niet bij Nieuwkoop voegen' VEEL CARRY VOOR WEINIG CASH. Opnieuw goede aanvoer paardenmarkt Rijnsburg Fietsers- en voetgangersbrug richting VI iet! and Bij Voorschotense Raadliuislaan GS tegen wens minister in WOENSDAG 28 MEI 1!)86 PAGINA 19 Nieuwe uitgaven SUZUKI Proza - 'Voor een verloren soldaat', autobio grafische roman van Rudi van Dantzig. Een herinnering aan het laatste oorlogs jaar. De vriendschap tussen een jongen en zijn bevrijder. Vijfendertig jaar later, heefl zijn bevrijding wat opgeleverd? De Arbeiderspers, prijs 34,50. - 'Eigen schuld', een opmerkelijk fris schrijversdebuut van Maarten Sparyer. die met Amsterdamse humor de lezer terugvoert naar de jaren zestig. De Ar beiderspers, prijs 24,50. - 'De zee van vroeger', verhalen van Jan Brokken. De Arbeiderspers, prijs 29,50. - 'De uil', roman van John Hawkes. Een van zijn sterkere boeken, die door zijn beknoptheid een goede inleiding tot zijn werk vormt. Goossens. prijs 17,50. - 'De Borgia's', historische roman van Sarah Bradford, die een kleurrijk en hard beeld geeft van de weinig verhef fende heerschappij van de beruchtste pausenfamilie, die er ooit is geweest. Er is ook een tv-serie van gemaakt. Fibula Van Dishoeck, prijs 29,50. Poëzie - 'Enclave', vierenzeventig kwatrijnen van H.J.de Roy van Zuydewijn. De Ar beiderspers, prijs 29,50. - 'De Mensch Deelder' (waarin opge nomen'J-A-Deelder: teksten 1962-1985') door Pieter van Oudheusden en Herbert Verhey. Een kleurrijk portret van de be faamde dichter-dandy. Veen, prijs 29,90. Jeugdboeken - 'Desnoods met geweld' jeugdro man van Jan de Zanger. Leopold, prii' 22.50. - 'Dag opa van de pop', verhalen van Hans Hagen met illustraties van Rolf de Bruin. Van Goor, prijs ƒ19,90. - De eerste dag van de zomer' door Leo van Aken met tekeningen van Fiel van der Veen. Sjaloom, prijs 17.90. - 'Een zelfgemaakte zomer' door Ben Kuipers met tekeningen van Ietje Rijns burger. Sjaloom, prijs 18.90. - 'Het verraad van september' door Leon Garfield. Voor dertien jaar en ou der. Leopold, prys 27,50. Thrillers - 'Goed gestemd' door Theo Capel en 'Wiener bloed' door Bert Hiddema zijn twee nieuwe Nederlandse thrillers, waarin beiden hun bekende figuren weer laten optreden. Bij Hiddema is dat de onversaagde Hank Stammer en bij Hiddema de eigenzinnige Flip. Lui- tingh, prijs 19,90 per stuk. Diversen - 'Honderd wagen over paranormale verschijnselen', gesteld en beantwoord door de parapsycholoog Douwe J. Bos- ga. Het Spectrum, prijs 9,90. - 'Fascisme en nationaal-socialisme' worden als historische verschijnselen behandeld door Paul Schneiders en Ma ria Endenburg. Het Spectrum, prijs 19,90. - 'Vermoorde onschuld', waarin de jour nalist-socioloog Herman Vuijsje het Hollandse taboe over de etnische ver schillen doorbreekt en zich afvraagt of we niet op weg zijn onszelf in deze een overdreven gevoeligheid aan te praten, waardoor datgene wat we willen juist verder van ons afgaat. Bert Bakker, prijs 24,90. - 'Dominee, prieste rabbijn, wat denken ze wel?'. Willem Molenaar voerde uit voerige gesprekken met acht tot oorde len bevoegde personen. De weerslag van deze gesprekken vormen een kleine kerkelijke atlas van Nederland. De Haan, prijs 29,90. - 'Groenten uit alle windstreken'. Tjerk Buishand, Harm Houwing en Kees Jan sen geven aanwijzingen voor het ge bruik van maar liefst 400 verschillende soorten groenten. Spectrum Natuur- gids, prijs 39,90. - 'Bernhard 75 jaar'. Natuurlijk is er nog een boek verschenen over de prins der Nederlanden, die in juni driekwart eeuw oud wordt. Ans Herenius-Kam- stra stelde dit grote fotoalbum (met le vensbeschrijving) samen. 'Het actieve leven van een bijzonder man', zegt zij in de ondertitel. Zomer en Keuning, prijs 29,90. Een overzicht van de drukte op de kop van de Graaf Florislaan. AUTO MEER B.V., Hoge Rijndijk 4,2313 KJ Leiden, 071-125259 AUTOCENTRUM VAN EGMOND, Langevaart 1A, 2231 GA Rijnsburg, 01718-22911 (sub-dealer) VOORSCHOTEN/ZOE- TERWOUDE - Er komt hoogstwaarschijnlijk een brug voor fietsers en voet gangers over de Vliet bij Voorschoten-centrum. Het gaat om een niet-beweegba- re, vijf meter hoge brug waarvan het middenstuk er eventueel kan worden uit getild bij calamiteiten of bij zondere transporten. Dit heeft Gedeputeerde Borg man gisteren meegedeeld. De kosten zijn voorlopig begroot op een miljoen en de brug krijgt op zijn vroegst in zomer 1988 zijn plaatsje in het verlengde van de Raadhuislaan, ten noorden van de motorjachthaven. Het is de bedoe ling dat rond die tijd ook de Euro paweg, bedoeld voor auto's, gereed is. Deze weg begint bij de weg Lammenschans-Zoeterwoude en loopt evenwijdig aan de rijksweg naar het drukbezochte recreatiege bied Vlietland. Het ministerie van landbouw en visserij subsidieert een derde van de kosten van de brug. De provin cie betaalt, wanneer de Staten in juni akkoord gaan, 200.000 gulden en zorgt voor het jaarlijkse onder houd. Voorschoten zou de rest, 450.000 gulden, moeten betalen en de verzekeringspremies voor de brug dienen te dragen. B en W zijn daartoe in principe bereid en willen een dergelijk voorstel rond september in de raad brengen. Op dit moment houden ze nog enige slagen om de arm. Wethouder J.D. Van Dalen van fi nanciën: -'Nog niet alles is rond. Wanneer de kosten tegenvallen vallen we misschien uit de boot... in de Vliet". Bovendien moet Pro vinciale Waterstaat nog bekijken of de Raadhuislaanbrug acceptabel is en dient Voorschoten een planolo gische procedure in gang te zetten. Toen geruime tijd geleden de plannen voor een autobrug bij Raadhuislaan en ijsbaan opdoken, weerden vooral bewoners van Raadhuislaan, Johan Vermeer- plantsoen en Frans Halsplantsoen zich duchtig. Van Dalen zegt dan ook: "We weten dat men, dicht in de buurt, niet zo gelukkig is met dergelijke plannen". Toch wil hij de "draagkracht sonderen" zodra de stereotiepe brug van nu heeft plaatsgemaakt voor een technisch onderbouwd model. Hij denkt hierbij aan een hoorzitting, net als vorig jaar september. Autobrug deel van de raad zou hij liever een autobrug hebben. "Dit is de twee de beste oplossing, een redelijke optie. En het openbaar vervoer is redelijk dichtbij", zegt de bestuur der, die begin dit jaar de opdracht kreeg de mogelijkheden van een brug te onderzoeken. Gedeputeer de Staten hadden toen laten blij ken dat er alleen een autobrug bij het centrum komt wanneer de ge meente Voorschoten ongeveer een miljoen gulden zou betalen. Deze vond dit een beetje veel, maar gaf de hoop niet op dat er minstens een brug voor fietsers en voetgan gers zou komen. Enige raadsleden waarschuwden ervoor dat dat tot parkeeroverlast in de Voorschotense Vlietwijk zou leiden. Maar Van Dalen vindt dat niet reëel. De brug wordt niet ge opend voordat de Europaweg klaar is. Dat hebben we afgesproken, zo begint hij krachtig. Het gros van de auto's zou aan de overkant van de Vliet parkeren, "want het is een heel eind lopen vanaf de Raadhuis laan naar het recreatiecentrum". Surfers zouden bovendien flink moeten sjouwen. En vervolgens nuanceert hij de afspraak wat. "Het gaat om ver standige mensen", begint hij. En wanneer de Europaweg, "om maar wat te noemen", in mei gereed zou worden kan de brug best in februa ri al open: "Dan is het toch nog niet druk". Wanneer de Europaweg daarentegen in september klaar zou zijn, wordt de brug niet voor de zomer in gebruik gesteld. Europaweg In 1966 werd al gesproken over een autobrug naar Vlietland en eind jaren '70 lagen zo'n zeven va rianten op tafel. De Europaweg won het in 1983. Verkeerskundige overwegingen gaven daarbij de doorslag. In november 1984 stelde een CD A-Statenlid echter voor een autobrug aan te leggen bij de Raad huislaan. Een brug zou goedkoper zijn dan de Europaweg en kan eer der worden aangelegd. Er hoeft rond de Vliet niets onteigend te worden, wel moet Voorschoten een planologische wijzigingsproce dure starten, met alle bezwaar schriften vandien. Provinciale en Voorschotense ambtenaren overlegden en in juni verscheen een rapport. Bruggen bij Johan Vermeerplantsoen/Raad- huislaan of ijsbaan zouden rond de 4.7 miljoen gulden kosten. De aan leg van de Europaweg kost flink wat meer. Toch had deze variant, het geesteskindje van Provinciale Waterstaat, nog niet afgedaan. In een bijbehorend schrijven werd geconcludeerd dat de weg het meest ideaal is. Voorschoten trok het onderzoek echter zwaar in twij fel en verbaasde zich er bijvoor beeld over dat Zoetermeer twee plusjes krijgt terwijl die gemeente een eigen recreatiepias heeft en dus niet is aangewezen op Vliet land. Daarnaast is de Europaweg vanuit Voorschoten met openbaar vervoer veel slechter te bereiken dan aangegeven, heette het. Vervolgens zette de gemeente Leiden de zaak onder druk. Zij dreigde de overbelaste Oostvliet- weg af te sluiten omdat zich daar gevaarlijke situaties zouden voor doen en de volkstuinders in de knel zouden komen. Later.dat jaar bood zij twee ton voor de Europa weg. Ook het ministerie van land bouw en visserij en Provinciale Waterstaat hadden meer over voor de weg dan voor de brug, waardoor deze dure variant het goedkoopst wordt voor de provinciale commis sie voor recreatie. Voorschoten stond schaakmat omdat de ge vraagde 1 miljoen niet was op te brengen. Hernieuwd overleg volg de, met het gisteren bekend gewor den resultaat. 'ALPHEN AAN DEN RIJN/DEN HAAG - Aarlanderveen gaat, even als de Noordse Buurt, niet naar Nieuwkoop maar blijft tot de ge meente Alphen aan den Rijn beho ren. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland (GS), het dagelijks bestuur van de provincie, zien geen enkele reden om tegemoet te komen aan de wens van de minis ter van binnenlandse zaken die Nieuwkoop met deze twee kernen had willen uitbreiden. GS schrijven schrijft dat in een brief aan de vaste statencommissie voor bestuurlijke zaken die halver wege juni over de gemeentelijke herindeling vergadert. Centraal daarbij staat het standpunt van de minister van binnenlandse zaken over de gemeentelijke herindeling in de Rijn- en Veenstreek en de reactie van GS daarop. De gemeente Alphen had zich te gen het verlies van Aarlanderveen uitgesproken. In een reactie op de brief die wijlen minister Rietkerk in februari schreef en waarin het overhevelen van Aarlanderveen werd voorgesteld, liet Alphen we ten daarmee niet in te stemmen, omdat er 'geen wezenlijk belang' mee is gediend. Daarbij werd ver wezen naar eerdere uitspraken die tijdens de procedure rond de ge meentelijke herindeling zijn ge daan. In een eerder stadium had de provincie en de gemeente zich al tegen het samenvoegen van Aar landerveen en Nieuwkoop uitge sproken. Nieuwkoop wil Aarlan derveen en de Noordse Buurt er overigens graag bij hebben, maar vindt wel dat de inwoners van deze kernen dat zelf ook moeten wen sen. Ook de ministeriële wens om 'de positie van de kern Hoogmade zorgvuldig te overwegen' leggen GS naast zich neer. De minister vindt dat Hoogmade naar Leider dorp of Alkemade moet, maar het dagelijks bestuur van de provincie Zuid-Holland is niet bereid een dergelijk voorstel te doen. De 'dringende pleidooien vanuit de gemeente Woubrugge om de kern en Hoogmade en Woubrugge bin nen één gemeentelijk verband te houden' waren voor GS de reden om niet aan het verzoek van de mi nister te voldoen. Braassemgemeente Slechts op één punt is de meer derheid van GS - het CDA dat te gen elke vorm van gedwongen her indeling is en de WD dat tegen be paalde onderdelen van het plan is - tegemoet gekomen aan de verzoe ken van Binnenlandse Zaken. De grote Braassemgemeente (Alkema de, Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge met Hoogmade) is na melijk definitief van de baan. "Er is nogal wat kritiek gekomen op de Braassemgemeente van de staten commissie en van de minister die deze nieuwe gemeente te omvang rijk vond. De minister is op dit punt zondermeer tegen en GS is daarom in meerderheid politiek om. Alleen de PvdA handhaaft het oude standpunt", vertelde gedepu teerde J.H. Boone (PvdA) gisteren in een toelichting op het standpunt van GS. CDA en VVD vinden dat Alkemade zelfstandig moeten blij ven, terwijl een meerderheid wel voor het samengaan van de andere drie gemeenten is. Het nieuwe standpunt staat lijn recht op eerder door GS gedane uitspraken. In het begin van de procedure rond de herindeling werd samenvoeging van alleen Leimuiden, Rijnsaterwoude en Woubrugge - zonder Alkemade - af gewezen omdat dit financieel zeer nadelig zou zijn. Bovendien zou de dan gerealiseerde langgerekte ge meente langs de zuid- en oostkant van de Braassem weinig perspec tieven hebben. Nu schrijft de meerderheid van GS echter dat de Braassem en de Wijde Aa als een 'onoverkomelijke geografische en daarmee ook als een psychologi sche barrière wordt ervaren'. Een argument dat de balans laat door slaan naar een zelfstandig Alkema de en een langgerekte nieuwe, klei ne Braassemgemeente. Dit laatste overigens tegen de zin van de drie betrokken gemeenten. In de brief van GS wordt met geen woord gerept over de bezwa ren van Koudekerk aan den Ryn en Benthuizen die zich beide ver zetten tegen samenvoeging met Hazerswoude. Koudekerk en Bent huizen hebben zich in een geza menlijke brief gekeerd tegen dit herindelingsvoorstel en klagen in dat epistel dat GS en de minister niet ingaan op hun bezwaren en deze ook niet met argumenten weerleggen. In zijn toelichting zei gedepu teerde Boone overigens wel dat de streeksgewijze gemeentelijke her indeling op dit moment politiek erg gevoelig ligt, Op landelijk ni veau is het CDA al jaren tegen en heeft ook zijn eigen partij - in het verleden fervent voorstander van herindeling - een heel wat genuan ceerder standpunt ingenomen. Boone verwacht echter wel dat zijn partij deze herindeling zal steunen. "Zeker die onderdelen waar de ge meenten het met ons eens zijn". Ook op provinciaal niveau wordt de tegenstand steeds groter. "Over elk onderdeel van het standpunt wordt door GS verschillend ge dacht. Het is telkens weer neuzen tellen in GS", aldus Boone, die zich daarom niet wilde uitspreken over de vraag of dit wetsontwerp uitein delijk wel voldoende steun zal krij gen. "Het CDA zal dit standpunt in de komende statencommissie vrij wel zeker onderuit proberen te ha len", schetste Boone de nabije toe komst. Maar ook over de vraag of er voldoende steun is in de Tweede Kamer voor het voorstel, wilde hij niet speculeren. "Ook daar ligt het heel moeilijk. De laatste grote her indeling van de Alblasserwaard werd uiteindelijk aangenomen met slechts drie stemmen verschil". RIJNSBURG - Onder de meest ideale weersom standigheden is vanmor gen de traditionele paar denmarkt in Rijnsburg begonnen. Rond zeven uur werden de eerste paarden aangevoerd en een paar uur later stonden de viervoeters zij aan zij op de kop van de Graaf Florislaan bij de Vliet. H. van der Gugten van het Paar- dentnarkt Comité denkt dat er dit jaar evenveel pony's en paar den zijn aangevoerd als vorig jaar: ongeveer 140 stuks. De paarden werden van heinde en verre aangevoerd. Volgens Van der Gugten kwam de aan voer onder meer uit Utrecht. "Maar natuurlijk ook uit Rijns- burg en omgeving", voegde hij er stellig aan toe. De dieren werden bij aankomst op de markt eerst gekeurd en kregen nadat ze wer den toegelaten, een witte stip op één van de hoeven. "Dan zijn ze niet ziek", zei het lid van het marktcomité. Niet alleen de paarden kwa men uit de omgeving. De markt trok al vroeg bezoekers uit de omliggende gemeenten. Eén van hen was marktmeester C. Bol van de Valkenburgse paarden markt, die naar zijn zeggen 'even poolshoogte' kwam nemen. "Het ziet er gezond uit", zei hij. "Vergeleken met Heenvliet, waar ik met Pinksteren even naar de paardenmarkt ben ge weest, is er in Rijnsburg een vrij grote aanvoer", aldus Bol. "En er wordt tegenwoordig steeds meer aandacht geschonken aan de kermis en de braderie rond de markt. Dat zie je ook in deze re gio gebeuren", zegt de Valken burgse marktmeester. Kantje boord "Het is overigens kantje boord dat er nog een paardenmarkt in Rijnsburg wordt gehouden", ver telde Van der Gugten van het Paardenmarkt comité vanmor gen op de markt. "Direct na de bevrijding heeft het comité de markt weer nieuw leven ingebla- Zet de buitenmaten (329x138x180cm) van de Suzuki Carry eens af tegen Zn nuttige inhoud (2,88m3). Tel daar de bewegingsvrijheid voor de chauffeur en de bijrijder bij op (2,14m3). Denk eens na over het feit dat de Carry er altijd doorkomt Bekijk dan Zn lage benzineverbruik En vergelijk tot slot Zn lage prijs met die van grotere broers. U zult maar tot één conclusie komen. De Suzuki Carry is een prima propositie. Omdat 'ie zo compact is, omdat 'ie alle vrachtjes aankan, omdat 'ie zo'n voordelige kilo- meterprijs heeft en omdat 'ie Zn berijders alles biedt wat ze toekomt hetgeen heel wat meer is dan wat ze in andere minibestelwagens zullen aantreffen. Dus kom langs om te kijken, te praten en te rijden in de Suzuki Carry die voor zo weinig geld uw vervoerspro blemen oplost Hij is er als bestelauto, als busje, als pick up en als kipper. SUZUKI CARRY VANAF F 10.295,-* 'Prijs exdusief BTW en f 360,- afleveringskosten. zen. Als dat niet was gebeurd, dan zou de markt zijn verdwe nen. Want", zo weet hij, "als de markt enkele jaren niet wordt ge houden, dan verliest ze haar be staansrecht". Bol valt Van der Gugten daarin bij. "Dat is in Val kenburg precies hetzelfde ge gaan", aldus Bol. Het gaat de beide markten vooral de laatste jaren voor de wind, als we Bol en Van der Gug ten mogen geloven. "Vooral in Rijnsburg gaat het goed", bena drukt de Rijnsburgse markt meester. "Vorig jaar werden er 140 paarden aangevoerd. Dat is meer dan in Voorschoten en in Valkenburg", aldus een op dit punt chauvinistische Van der Gugten. De markt in Rijnsburg wordt overigens zonder een cent subsi die in stand gehouden, zegt het lid van het vijf man tellende Paardenmarkt Comité in Rijns burg. "Het geld dat we nodig hebben komt uit de opbrengst van de loterij. Vroeger was die lo terij zelfs niet eens nodig. Toen stond er op de balie bij de oude bloemenveiling Fiora een grote bus waarin geld werd gegooid. En dat was niet mis. Het minste wat in de bus werd gestopt wa ren tientjes of briefjes van 25 gul den", zo herinnert Van der Gug ten zich nog. "Maar ik vind het nu ook prachtig", zegt hij. Vanmiddag en vanavond wor den de festiviteiten rond de paar denmarkt afgesloten met onder meer de traditionele Burchtron de van de Oranjevereniging. Een ander hoogtepunt is de zoge naamde prominenten-dikke- banden-race, waaraan een groot aantal Rijnsburgse prominenten zal deelnemen. De opbrengst van de race, die door een aantal plaat selijke bedrijven wordt gespon sord, is voor het ontwikkelings werk van de werkgroep Ondosa in Rijnsburg. De 10-jarige Jacqueline Wiechmeijer was vanmorgen één van de vele Rijnsburgse kinderen die niet van de dieren waren weg te slaan. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 19