Enka: de geschiedenis van een zijden draadje Thatcher 'leert' in Midden-Oosten Akzo-dochter blikt terug op 75 turbulente jaren in textiel Achtergrond Gijsen te streng WOENSDAG 28 MEI 1986 PAGINA 11 Hoe een wereldomvatten de onderneming verschei dene malen op de rand van de afgrond balanceert en toch uiteindelijk het hoofd boven water weet te houden. Kort samengevat is dit de strekking van ge denkboek 'Samentwij- nen', deze maand uitgege ven in verband met het 75- jarig jubileum van Enka. Ooit de grootste zelfstan- digde fabrikant van tex- tielgaren in Nederland, timmert Enka nu, als dochter van chemie-mul- tinational Akzo, aan de weg met kunststof (super- jvezels voor industriële toepassing. Samentwijnen staat voor het samenvoegen van garens tot een nieuw produkt. Centraal in het boek staat dan ook de tu multueuze geschiedenis van het oorspronkelijk Arnhemse bedrijf in de laatste 25 jaar, die door spekt is met grootscheep se fusies, saneringen en herstructureringen en heeft geresulteerd in een ware wedergeboorte van het concern. Een ding is duidelijk: het voortbe staan van Enka heeft ver scheidene malen aan een (kunst)zijden draad heeft gehangen. De toenmalige voorzitter van de raad van bestuur verwoordde het in 1985 als volgt: „De sanerings plannen zijn van levensbelang geweest voor de Enka Groep Tussen 1975 en 1984 is vijftig pro cent van de capaciteit van textie le garens in Europa stilgelegd. Van de 50.000 Enka-arbeids- plaatsen in 1969 waren er in 1984 20.000 verdwenen. Zonder de doorgevoerde drastische beper king van capaciteit en personeel had Enka de vezelcrisis niet overleeft". door Eric Klaverstijn Kunstzij depro- duktie in Emmen. Ooit omvatte En ka 47 fabrieken met in totaal 60.000 man perso neel. (archieffoto) De geschiedenis van Enka be gint met voorspoed. Op initiatief van de 31-jarige scheikundele raar J.C. Hartogs verrijst in 1911 in Arnhem de NV Nederland- sche Kunstzijdefabriek. Er werd voornamelijk gewerkt met zoge naamde losse werklieden. Zij draaiden een zesdaagse werk week van 12,5 uur per dag tegen een beloning van achttien cent per uur. Vergelijkingen gaan nooit helemaal op, maar toch: te genwoordig duurt een werkweek in de volcontinudienst 36 uur en bedraagt het uurloon 14,14 gul den. Zoals gebruikelijk in de tex tielindustrie, bestond het perso neel in vroeger jaren hoofdzake lijk uit vrouwen, die nog het stempel droegen van de klasse maatschappij. Een citaat uit ou de Enka-kronieken: „Overgevoe ligheid voor minder zachtzinnig vermaan behoefde men bij de meisjes, die toen in de fabriek werkten, niet te veronderstellen. Behoudens gunstige uitzonde ringen stamden velen van hen uit gezinnen en milieus waarin aan hun opvoeding nog zoveel had ontbroken, dat zij veeleer ge hard waren tegen grofheid dan daarvan afkerig. Aan de onge zouten taal, die zij zich onder el kaar veroorloofden en aan hun manieren op straat, meer luid' ruchtig dan ingetogen, waren zij gemakkelijk te herkennen". Gouden tijden De eerste uitbreiding vindt plaats in 1922 met de vestiging van een fabriek in Ede. Zeven jaar later gaat Enka de interna tionale markt op met de opening van een fabriek in de Vereniede Staten. De eerste fusie kan in datzelfde jaar worden geregi streerd: Enka gaat samen met de Vereinigte Glanzstoff Fabriken AG in Duitsland en heet voor taan Algemene Kunstzijde Unie NV, beter bekend als AKU. De crisisjaren en de Tweede Wereld oorlog werpen het voortvarend gestarte en nog betrekkelijke jonge bedrijf terug in de race naar wereldwijde erkenning. Maar na de oorlog is er geen hou den meer aan. In 1952 wordt de Enkalon-fa- briek in Emmen gebouwd. In de periode van 1962 tot en met 1965 schieten nieuwe AKU-bedrijven als paddestoelen uit de grond in de Verenigde Staten, India, Co lombia, Spanje, België, West- Duitsland en Nederland (Arn hem, Hoogezand, Delfzijl). AKU beleeft gouden tijden. Het is een van de grootste vezel- en garens concerns ter wereld en verschaft 65.000 mensen werk. De luxe is echter van korte duur. De econo mie stagneert in 1966. Het perso neelsbestand in de Nederlandse AKU-vestigingen loopt terug van 16.100 naar 13.700 eind 1967. Besloten wordt de onderlinge verhoudingen tussen AKU en Glanzstoff te herzien.Opnieuw wordt de naam veranderd. Voor taan zal de combinatie Enka- Glanzstoff heten. AKU fuseert in 1969 eveneens met Koninklijke Zout Organon (KZO) en het ont staan van Akzo NV is een feit. De gang van zaken op dat moment laat nog niet vermoeden dat de onderneming aan de vooravond staat van de rampzalige jaren '70. De AKU-groep heeft dan 60.000 werknemers en omvat 47 fabrie ken verspreid over de hele we reld. Crisismaatregelen Enka Glanzstoff krijgt plotse ling te maken met overcapaci teit, een hoge rentestand, stijging van de loonkosten en concurre rende import uit Derde Wereld landen. De opbrengsten en win sten dalen spectaculair. Een om vangrijke sanering is onont koombaar. Een structuurplan moet de zaak, afgeslankt, weer op de rails zetten. Een van de voorgenomen crisismaatregelen is de sluiting van de spinnerij in Breda. Dit deel van het plan stuit op grote weerstand van werkne mers, vakbonden, onderne mingsraden en publieke opninie. Het bedrijf wordt op 18 septem ber 1972 door het personeel be zet. Deze eerste georganiseerde bedrijfsbezetting in Nederland trekt nationaal en internationaal enorm veel aandacht. De toen malige ministers Langman (eco nomische zaken) en Boersma (sociale zaken) bemiddelen in het conflict. Gevolg is dat de raad van bestuur het structuur plan drie dagen later intrekt en de sluiting van „Breda" van de baan is. Maar het concern moet slag op slag verwerken. De oliecrisis dient zich in 1973 aan, erg verve lend voor een bedrijf dat met veel grondstoffen uit dit vloeiba re goud werkt. Een jaar later be gint de algehele economische re cessie, waarvan we de conse quenties nog altijd ondervinden. Enka krijgt te maken met veran deringen in de wisselkoersen, sterke stijgingen van de grond- stofprijzen en een scherpe terug slag in de textielconjunctuur, zo als jhr. G. Kraijenhoff, lid van de raad van bestuur, het in die da gen uitdrukte. Enka leidt per dag een miljoen verlies, zo heet het in die dagen. Op 1 augustus 1976 gaat de rayontextielgarenfabriek aan de Beeldhouwerstraat in Arnhem dicht. Werktijdverkorting voor 4000 man personeel in Neder land wordt aangevraagd. De En ka produktiecapaciteit kan slechts voor 58 procent worden benut. Banen Duidelijk is dat Enka niet lan ger op het paard textiele garens kan wedden. Overschakeling naar andere produkten als indus triële garens en niet-vezelpro- dukten is een heilig moeten om de dreigende ondergang af te wenden. Tussen 1975 en 1978 leidt de West-Europese vezelin dustrie een verlies van meer dan een miljard gulden. In 1981 komt de raad van bestuur met her structureringsplannen, die een verlies van 4000 banen inhouden. Voor „Breda" valt het doek uit eindelijk op 17 september 1982. „In sociaal opzicht is deze maatregel de moeilijkste van de afgelopen twintig jaar", waren de woorden waarmee mr. D. Sorg- drager. lid van de raad van be stuur, de sluiting van 'Breda' van commentaar voorzag. In novem ber 1982 gaat ook de fabriek in het Westduitse Kassei dicht. En kele maanden daarvoor was het zelfde gebeurd met de Enka-ves- tiging in het Noordierse Antrim. De misère lijkt compleet. Maar juist dan komt de kentering. De economie, ook in de vezel industrie, trekt aan. Enka boekt in oktober 1983 sinds jaren weer een positief resultaat. Vooral En ka's oerprodukt, kunstzijde of wel viscose-textiel, zit door modeontwikkelingen in de lift. De totale Enka-omzet stijgt in 1985 zelfs tot recordhoogte: 5,6 miljard gulden. Probleem blijft het vervaardigen van nylon. Vol gens de huidige voorzitter van de raad van bestuur ing. J. R. Hutter heeft nylon zijn hoogtepunt ach ter de rug. De produktie in Em men zal eind jaren '80, aldus Hut ter in zijn jongste nieuwjaarsre de, geleidelijk worden gestaakt. Aramide Voor Enka is weer een nieuwe periode aangebroken. Om ten minste gelijke tred te houden met de concurrentie zal het con cern. volgens Hutter. de bedrijfs activiteiten in een aantal belang rijke sectoren uitbreiden. Van nieuwe produkten als de super sterke en slijtvaste aramidega- rens wordt veel verwacht, ook al zweeft nog een donker wolkje boven dit hoofdstuk: de geldver slindende octrooistrijd met de Amerikaanse concurerent Du- Pont, die een paar strepen op En ka voorligt. Maar de markt voor aramide is groot genoeg. Deze vezelstof, sterker dan staal, zal in de komende jaren bijvoorbeeld onderdelen in automotoren gaan vervangen, maar is ook geschikt om kogelvrije vesten van te ma ken. JERUZALEM - De Britse premier Margaret Thatcher heeft na een driedaags officieel bezoek aan Is rael haar Midden-Oostenpolitiek, en in feite die van de EG-landen, op essentiële punten bijgesteld. Op een persconferentie in Jeruzalem rekende Thatcher af met de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) als serieuze onderhande lingspartner by vredesbesprekin gen en riep zij op tot de formering van een nieuw Palestijns leider schap. Verder noemde de Britse eerste-minister een onafhankelijke Palestijnse staat niet realistisch en politiek onhaalbaar. Nederland draagt binnenkort het voorzitter schap van de EG aan Groot-Brit- tannië over. door Taco Slagter Zij toonde zich groot pleitbezor ger voor de Jordaanse optie, een confederatie tussen Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook. Daarmee week Tat- cher voor het eerst af van de zoge naamde Verklaring van Venetië, een uitspraak van de (toen nog ne gen) EG-landen in 1980 die de Pale stijnen het recht op „volledige" zelfbeschikking toekent en de be trokkenheid van de PLO bij „ie dere" vredesregeling voorschrijft. Thatcher zou volgens politieke waarnemers in Jeruzalem nooit dergelijke boude politieke uitspra ken hebben gedaan als die niet zouden aansluiten op de algemene gedachtengang binnen de EG-mi- nisterraad. Hoewel Thatcher zich bij toe spraken tijdens de eerste twee da gen van het bezoek sterk maakte voor de Palestijnse kwestie, en Is raël voortdurend kapittelde als be- zetters van de westelijke Jordaan oever en de Gazastrook, nam de premier bij de ondervraging door de buitenlandse pers in het be roemde King David Hotel in Jeru zalem behoorlijk wat gas terug. Grote nadruk legde Thatcher op de problemen van Israëls veiligheid. Veilige grenzen Blijkbaar nog onder de indruk van het bezoek aan het Holocaust museum zei Thatcher tegen een Palestijnse journalist: „Gaat u er eens kijken, dan begrijpt u waarom Israël zich nog altijd bedreigd voelt en veilige grenzen eist". Zij bleef echter een consequent antwoord schuldig op de vraag van de Pale stijn of Groot-Brittanië ook zulke grote bezorgdheid aan de dag legt voor de veiligheid van het Pale stijnse volk. Over PLO-leider Jasser Arafat zei Thatcher dat die iedereen had teleurgesteld en dat zij er nog wei nig hoop op had dat de VN-resolu- tie 242 (o.a. erkenning van Israël binnen veilige grenzen) door hem zou worden aanvaard en de terreur zou worden afgezworen. Voor haar uiteindelijk de doorslaggevende reden het Palestijnse volk op te roepen naar nieuwe (gematigde) leiders uit te kijken. Daar was zeker een meerderheid van de Palestijnse notabelen uit de bezette gebieden, die maandag avond in het Britse consulaat in Je ruzalem een ontmoeting met That cher had, het niet mee eens. Behal ve de pro-Jordaanse burgemeester van Bethlehem, Elias Freij, had de rest van het gezelschap een petitie ondertekend waarin Thatcher werd gevraagd .de PLO als enige representant van het Palestijnse volk te blijven zien en een interna tionale vredesconferentie te steu nen, inclusief de PLO. De premier luisterde aandachtig naar de toe lichting op het verzoekschrift en beloofde de heren „later" ant woord te zullen geven. Heeft het bezoek van de Britse premier aan Israël de kans ver groot dat door Europese bemidde ling - al dan niet met door That cher te lanceren initiatief als zij in juli het voorzitterschap van de EG van Nederland overneemt - het vastgelopen vredesproces weer in beweging komt? Allereerst moet worden vastgesteld dat de Europe se Gemeenschap ten aanzien van het Arabisch-Israëlisch conflict nog steeds een, door eigen (econo misch) belang ingegeven zwalken de politiek voert. Oliedollars Hoewel de oliedollars opraken kan er nog steeds voldoende aan de Arabische landen worden ver diend en een te pro-Israëlische (en Amerikaanse) houding zou daar een forse streep door kunnen ha len. De EG is vooralsnog niet ver der gekomen dan die verklaring in Venetië, een vaag geformuleerd protocol dat nu door Thatcher nog verder is uitgehold. Israël mag daar blij mee zijn, vertrouwenwek kend op de langere termijn is dat voor de partijen in het conflict niet. Verder zijn er langzamerhand te veel vredesplannen, afzonderlijke initiatieven en met de mond bele den diensten aan het vredesproces die het er allemaal niet duidelijker op maken. Coördinatie is dringend gewenst. Europa zal dat in gedach te moeten houden wil het ooit nog eens een constructieve bijdrage le veren. Maar één ding is wel duidelijk bijna alle landen die zich in het vre desproces hebben gemengd, spe len nu op de kaart van Jordanië Margaret Thatcher heeft zich daar ook bij aangesloten. Dat wil zeg gen: koning Hoessein krijgt steeds meer steun voor zijn streven de PLO als politieke factor uit te scha kelen en met „nieuwe" Palestijnse leiders in een gemengde delegatie te proberen vredesonderhandelin gen met Israël te beginnen. Ook voor de Jordaanse vorst is een confederatie het hoogste bod. een onafhankelijke Palestijnse na tie staat voor hem gelijk aan poli tieke zelfmoord. Weliswaar om to taal andere redenen heeft hij daar bij de zegen van Syrië. Het tweede bezoek van Hoessein binnen een maand aan de Syrische leider As sad in het afgelopen weekeinde had daar alles mee van doen. Volgende maand zien Thatcher en Hoessein elkaar in Londen. Dan kan zy de aktentas legen met de ongetwijfeld uitvoerige brieven van de Israëlische premier Peres aan het adres van de Jordaanse vorst. Samen met de nieuwe ideeën van mevrouw Thatcher zal dat stof opleveren om tot diep in dc nacht over te discussiëren. Heeft dat tot reslutaat dat het vredespro ces weer tot leven komt, dan krijgt Thatcher's bezoek aan Israël toch nog een plaats in de kantlijn van de geschiedenis. Thatcher: Jordaanse kaart. Hulpbisschop Utrecht: Bisschop Gijsen (Roermond) mag van hulpbisschop Niënhaus (Utrecht) gerust denken dat nog maar een kleine groep kerkleden voluit rooms-katholiek is, maar zelf kijkt hij er toch wat breder tegenaan. Niënhaus was gisteren bereid, voor de KRO-radio te rea geren op uitlatingen van Gijsen in het Vaticaanse dagblad. Op zich vond de hulpbisschop van Utrecht het verhaal van col lega Gijsen - waarin deze het on afhankelijke denken van het kerkvolk ter discussie stelde - wel goed, maar toch 'wat te een zijdig'. Hij betwijfelt sterk, of be paalde stromingen niet meer als 'kerk' zijn aan te duiden, zoals Gijsen deed. "Mijn contacten met veel mensen brengen mij tel kens weer tot de vraag of er niet veel meer echt geloven is dan men uiterlijk zou vermoeden". Niënhaus vond Gijsen hierin te streng. Hij is het met Gijsen eens, dat er 'een heel stuk zelfstandig den ken' los van het kerkelijk denken is komen te staan. "Dat hoort bij de secularisatie. Maar om nu te zeggen dat katholieken in afhan kelijkheid moeten denken, daar ben ik het niet mee eens. Een bis schop heeft de zorg om de leer rechtzinnig te bewaren. Maar wanneer je te bezeten met de leer bezig bent, zou je het gevaar kun nen lopen, te weinig oog te heb ben voor de vraag hoe het evan gelie in deze tijd werkt". Zwartkruis. Ter herinnering aan wijlen bisschop Zwartkruis van Haarlem heeft het echtpaar Ab en Rita van der Burgt in Den Bosch de 'Theodorus Zwart kruis-stichting' opgericht. Doel is een prijs beschikbaar te stellen voor schrijvers, onderzoekers en beeldende kunstenaars op- het gebied van de rooms-katholieke godsdienst, kunst en cultuur. De prijs bestaat uit een bedrag tus sen de f 3- en f 5000 en een ring. De stichting is, naar de oprich ters uiteenzetten, ook een herin nering aan een periode in de kerk van openheid, menselijk heid en communicatie, "die monseigneur Zwartkruis met hart en ziel nastreefde". Het echtpaar Van der Burgt was bevriend met de bisschop. Rita (41) deed journalistiek werk en studeert nu - na een studie theologie in Amsterdam - kerke lijk recht in Leuven. Ab (46) werkte ook in de journalistiek. Hij studeert nu theologie in Til burg. Het echtpaar zal de komende tijd benutten om het prijzen- fonds van de stichting te verster ken. Katwijk. De Volle-evangelie gemeente 'Rijnland' - dertien jaar geleden opgericht - heeft aan de Voorstraat 48 in Katwijk aan Zee een nieuw onderkomen in gebruik genomen. Het ver bouwde pand - een voormalige bank - heet 'De Parel'. Zondag avond 1 juni om half 8 wordt de openingsdienst gehouden. Oegstgeest. Morgen wordt in het Gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeest een the madag gehouden in het kader van de actieweek 'Oegstgeest te gen apartheid'. Deze week is voorbereid door een werkgroep waarin verschillende kerkelijke, politieke en maatschappelijke richtingen zijn vertegenwoor digd. Doel is daadwerkelijke so lidariteit te bevorderen 'met de onderdrukte meerderheid van de Zuidafrikaanse bevolking'. De themadag - georganiseerd door vrouwen die afgelopen zon dag ook bij de kerkdiensten over Zuid-Afrika waren betrokken - begint om 10 en eindigt om 3 uur. Mevrouw Veronica Berkhof, die Zuid-Afrika goed kent, zal aan wezig zijn om vragen te .beant woorden. Het programma ver meldt onder meer enkele korte inleidingen, een film en Afri kaanse muziek, een boekentafel en een tentoonstelling over 'apartheid en de zwarte vrouw'. Ook voor kinderen is er wat te doen. (Nadere inlichtingen kan Sel- ma Poppe geven, Piet Heinlaan 42, telefoon 172640). Hervormde Kerk: aangeno men naar Echteld (Bet.) kandi daat E. Fockens Klarenbeek. Gereformeerde Kerken: be roepen te Bolsward J. van der Ploeg Westerbork; aangenomen naar Apeldoorn E. J. van 't Riet Winschoten, naar Neede kandi daat H. K. Lanting Amsterdam. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Enumatil (Gr.) R. ter Beek Nijmegen. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Barneveld E. Ve- nema Middelburg, voor Leerdam N. W. Schreuder Goes. Klooster. Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Ne derland (Ojec) heeft de Neder landse rooms-katholieke bis schoppen gevraagd, zich uit te spreken tegen de vestiging van een klooster op het terrein van het vroegere concentratiekamp Auschwitz. Volgens het Ojec zou de aan wezigheid van dit klooster een gebrek tonen aan respect voor wat de joden in de Tweede We reldoorlog is overkomen. "Hier door wordt ernstige schade toe gebracht aan de verhouding tus sen joden en katholieken". "De grond van Auschwitz is gehei ligd door het bloed van de marte laren van alle godsdiensten", zegt een resolutie van het Joods Wereldcongres (januari van dit jaar). En verder: "Geen enkele groep of religie mag zich op deze plaats vestigen". Het Ojec voert ook nog aan, dat met de joodse gemeenschap in Polen of elders over de vestiging van het klooster geen overleg is gepleegd, terwijl toch 87 procent van de omgekomen gevangenen jood was. Bruiden. Kerken in Nigeria doen op het ogenblik moeite om de prys voor bruiden te drukken. Een synode van methodisten deed een beroep op mannelijke kerkleden om nooit meer dan 500 naira (ongeveer f750) voor een bruid te betalen. De prijsop drijving werkt misdaad in de hand en ondergraaft het moreel, zegt de synode. Ook rooms-ka tholieke priesters spreken schan de van de te hoge prijzen. Onge huwd gebleven vrouwen en mannen worden op die manier tot 'zonde' verleid. Computer. Kinderen van de zeer behoudende doopsgezinde stroming 'Amish' in de Ameri kaanse staat Indiana zijn gevrij waard van computer-onderricht. Als de schoolinspectie anders had beslist, zou de groep de kin deren van school hebben ge haald. Taal, schrijven en rekenen zijn voldoende, zeggen de Amish doopsgezinden, die ook moderne kleding afwijzen en zich met paard en wagen verplaatsen. "We zijn toch allemaal óf boer óf tim merman", verklaarde een kerk leider. "Al die andere onzin is voor ons overbodig". De kinderen krijgen nu extra onderwijs in handenarbeid, kunstnijverheid en muzikale vorming. De groepering waartoe zij behoren telt ongeveer 25.000 volwassenen. Celibaat. Het celibaat is de voornaamste oorzaak van het priestertekort. Dat concludeer den de deelnemers aan een natio nale 'teleconferenüc' waaraan rooms-katholieke bisdommen in heel de Verenigde Staten via een satellietverbinding konden mee doen. De socioloog Dean Hoge van de Katholieke Universiteit van Amerika in Washington ver klaarde op grond van onderzoek onder studenten, dat velen als priester in de kerk zouden willen werken als het celibaat er niet was en geen levenslange gelofte werd vereist. Het supersterke armidevezel 'twaron' geschikt voor het maken van bijvoorbeeld kogelvrije vesten, is één van de produkten die Enka een nieuwe toekomst moet bezorgen. (toto anp»

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 11