Bouterse krijgt steun politici Verkiezingen in Japan vervroegd Regering-Botha tussen twee vuren Gedeserteerde sergeant in verzet Onenigheid bij begin VN-beraad over Afrika VS dwarsbomen akkoord over Oost-West-reizen Ultra-rechts houdt demonstratieve mars Spaanse arts in Nicaragua omgekomen Buitenland kort Leven Steve Biko wordt verfilmd Assemblee van NAVO schrapt passage over Star Wars Zuid-Afrika: bijna honderd doden in één week Bevelhebber Thaise leger ontslagen DINSDAG 27 MEI 1986 BUITENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD/ANP) - De 'oude' politieke partijen in Suriname gaan volledig deelne men in het topberaad, het hoogste politieke orgaan van Suriname. De leiders van de drie partijen, Arron (Nationale Partij Suriname), Lachmon (Vooruitstrevende Hervormings Partij) en Soemita (Kaum Tani Persatuan Indonesia) kregen zondag van hun partijorga nen toestemming hun werkzaamheden in het topberaad uit te breiden. Legerleider Desi Bouterse had hen daartoe uitgenodigd. Voorheen namen NPS, VHP en KTPI slechts deel aan het topbe raad als het ging om de politieke vernieuwing van Suriname, die na maart 1987 moet worden doorge voerd. In een gezamenlijke motie MANAGUA (AFP) - Negen leden van een Nicaraguaanse medische ploeg, onder wie een Spaanse arts, zijn zaterdag in het noorden van het land gedood toen een bom ont plofte „die door antisandinistische opstandelingen geplaatst was", zo is gisteren uit officiële bron in Ma nagua vernomen. De explosie had plaats op de weg tussen El Cedro en San Jose de Bo- cay, in het departement Jinotega op ongeveer 260 km ten noorden van Managua. De negen waren be trokken bij een inentingscampag ne. Naar de Nicaraguaanse pers meldt openden de guerrillastrij ders het vuur op het voertuig nadat de ontploffing had plaatsgehad. Daarbij vielen nog eens drie ge wonden. Onder de negen slachtoffers zijn een Spaanse arts en een ambtenaar van het ministerie van binnenland se zaken. Nigeria ue militaire regering van Nigeria heeft alle 14 universiteiten in het land onder gewapende bewaking gesteld nadat bekend is geworden dat 15 mensen om het leven zijn ge komen toen de politie vorige week vrijdag het vuur opende op beto gende studenten aan de Ahmadu Bello-universiteit in de noordelijke stad Zaria. De regerende Raad van de Strijd krachten heeft tijdens een spoed vergadering een commissie onder leiding van de gepensioneerde ge- neraal-majoor Emmanuel Abisoye benoemd, die de oorzaak van de onrust moet onderzoeken en bin nen drie weken verslag van haar bevindingen moet uitbrengen. Dat heeft de Nigeriaanse staatsradio bekend gemaakt. Punjab Bij een privé-bezoek aan Canada is zondag een minister van de ge matigde regering van de Indiase deelstaat Punjab neergeschoten. Naar de Canadese radio meldde zouden vier leden van een radicale sikhs-vereniging in verband met de aanslag zijn aangehouden. Het slachtoffers van de aanslag in Vancouver is Malkia Singh Sid- hu. Hij is ernstig gewond. Vancou ver geldt als een bolwerk in Cana da van radicale Sikhs die in Punjab een onafhankelijke staat willen. Dominicaanse Rep. De Dominicaanse Republiek krijgt een nieuwe president in de persoon van Joaquin Balaguer. De kandidaat van de conservatieve Sociaal Christelijke Partij (PRSC) is officieel uitgeroepen tot winnaar van de op 16 mei gehouden verkie zingen. De 78-jarige ex-president behaalde 857.942 stemmen terwijl Jacobo M^jluta van de regerende sociaal-democratische Domini caanse Revolutionaire Partij (PRD) 814.716 stemmen veroverde. Hongaarse chips De micro-chips industrie in Hon garije is gisteren bijna geheel ver woest doordat bij een brand in een fabriek voor micro-electronica in Boedapest de produktielijnen ver loren zijn gegaan. Dit heeft het offi ciële Hongaarse persbureau MTI gemeld. Volgens MTI raakten 14 mensen gewond, van wie twee ernstig. De schade bedraagt ruim 50 miljoen gulden. De oorzaak van de brand is niet bekend. De onderminister van industrie, Sandor Bognar, zei op een persconferentie dat de rege ring op zoek is naar mogelijkheden om elders onderdelen te betrek ken. Pakistan De voorzitter van de Pakistaanse Nationale Assemblee, Syed Fakhar Imam, is gisteren na geheime stemming afgezet. Hij werd er door de regering van beschuldigd dat zijn activiteiten ingingen tegen het staatsbelang en dat hij oppositie groepen steunde. De reden voor de regering om Fakhar Imam af te zetten was het feit dat hij had toegestaan dat er een motie werd ingediend waarin het recht van de premier om zijn zetel in het parlement te behouden werd aangevochten. stellen de drie partijen dat de volle dige deelname aan het topberaad moet leiden tot de uitvoering van het politiek akkoord. Dit akkoord werd op 25 oktober 1985 ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de Republiek Suri name door het militair gezag en de partijen gesloten. In de motie staat niets vermeld over deelname van de partijen in de regering. In het politiek akkoord tussen het militaire gezag en de partijen wordt gesteld dat Suriname vóór april 1987 een grondwet en een volksvertegenwoordiging moet kennen „overeenkomstig de begin selen van een waarachtige demo cratie". De Raad voor de bevrijding van Suriname heeft aangekondigd de groep van de gedeserteerde ser geant Ronnie Brunswijk die sinds april een guerrilla-oorlog tegen Bouterse voert, met wapens en geld te zullen steunen. Dat is gisteren vernomen uit kringen van de raad. Volgens de raad zijn in de afgelopen weken tientallen militairen uit het leger van Bouterse gedeserteerd. "Zij hebben zich aangesloten bij de guerrilla-groep van de 20-jarige Brunswijk, die in het gebied tus sen Paramaribo en Marowijne ope reert", aldus een zegsman. Legerleider Bouterse zou een be roep gedaan op de bosjesnegers in dit gebied om Brunswijk gevangen te nemen. Maar de stamhoofden zouden alle medewerking hebben geweigerd. Brunswijk deserteerde in maart uit het leger. De tientallen militairen die zijn gedeserteerd en zich hebben aangesloten bij Bruns wijk, hebben dienst gedaan op de TOKIO - De Japanse regering heeft vanochtend besloten om vol gende week een extra vergadering van het parlement bijeen te roe pen, die premier Nakasone in staat zal stellen om het parlement te ont binden en op 6 juli vervroegde ver kiezingen uit te schrijven. door Ruud Kreutzer De regerende Liberaal-Democra tische Partij (LDP) hoopt de meer derheid in het Lagerhuis te kun nen heroveren, die het bij de laat ste verkiezingen in december 1983 verloor. De Japanse politiek heeft de laat ste weken opnieuw bewezen ge heel onvoorspelbaar te zijn. Ruim een week geleden ging iedereen er van uit dat het voornemen van pre mier Nakasone om nog in de zomer vervroegde verkiezingen te hou den kansloos was. De media berichtten over de hele linie het jammerlijk mislukken van Nakasone's strategie om via suc cesvolle verkiezingen voor zichzelf een derde regeerperiode van twee jaar te verkrijgen. De doodsklap voor dat plan was, zo redeneerde vriend en vijand, een nieuwe wet voor herindeling van het districtenstelsel, die is be doeld om de bestaande wanver houding tussen de stad en het plat teland enigszins te corrigeren. In de nieuwe wet is een gewennings periode van een maand opgeno men voor er verkiezingen kunnen worden uitgeschreven. Onmiddel lijk na het aannemen van die wet eind vorige week ging het parle ment in reces. De algemene verwachting was dat de tegenstand binnen de LDP tegen premier Nakasone en zijn plan voor vervroegde verkiezingen te groot zou zijn om een buitenge wone zitting van het parlement te kunnen bijeenroepen. Maar de oud-premiers Suzuki en Fukuda NEW YORK (IPS) - De meeste VN-afgevaardigden tonen zich pes simistisch aan de vooravond van de speciale vergadering van de vol kerenorganisatie over hulp aan Afrika. De bijeenkomst gaat van daag in het VN-hoofdkwartier in New York van start met een cultu rele manifestatie. Morgen begint de plenaire zitting, die zaterdag wordt afgesloten. Een voorbereidingscommissie kon geen overeenstemming berei ken over de gemeenschappelijke verklaring. Over de principes van het hulpprogramma van de Orga nisatie van Afrikaanse Eenheid be staat over het algemeen wel over eenstemming. Moeilijker ligt dat bij de begrote bedragen. De Verenigde Staten zijn de meest uitgesproken tegen stander van de financiële wensen die de Afrikaanse landen op tafel hebben gelegd. "Het ziet er niet goed uit. Maar laten we wachten met een defini tief oordeel", aldus Ignac Golob, ambassadeur van Joegoslavië en voorzitter van de Groep van 77. "Bijna iedere VN-conferentie be gint met tegenstellingen tussen de belangrijkste partijen", merkte Tom Vraalsen, de Noorse ambassa deur, op. De Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) heeft de internatio nale gemeenschap gevraagd om 45,6 miljard dollar extra hulp, ver lichting van de jaarlijkse schulden last die circa 14 miljard dollar be draagt en stabiele grondstofprij- zen. Zeker twintig Afrikaanse landen lopen achter met aflossing van de meer dan 175 miljard dollar schuld. Washington "is niet bereid om te discussieren" over Afrika's schuld noch bereid "om toezeggingen te doen op basis van vastgestelde cij fers", aldus de Amerikaanse am bassadeur Joseph Reed. De landen van de Europese Gè- meenschap (EG) en de Scandinavi sche landen tonen zich "flexibeler" over de schuldenlastverlichting en meer zachte leningen van de We reldbank, zegt een Westeuropese diplomaat die betrokken is bij de onderhandelingen. Maar de EG heeft verklaard dat "de vergrote toezeggingen gedaan aan Afrika onder het Lomé-III ak koord niet veel ruimte laat voor verdere hulp aan landen met be grotingsproblemen". Een Europe se diplomaat schat dat Afrika slechts iets te verwachten heeft van Nederland, Canada, Zweden en Frankrijk. Hij haast zich toe te voegen: "en niet eens zoveel". Volgens veel Afrikaanse landen stellen donorlanden zich gereser veerd op tegenover een aanpak voor het hele continent omdat zij hun politieke controle die zij zich indirect via bilaterale hulp ver schaffen, niet willen opgeven. Voorts zou Washington druk uit oefenen op een paar Afrikaanse bondgenoten om zich te distantië ren van het OAE-standpunt in ruil voor meer Amerikaanse hulp aan hun land. Maar ondanks alle pessimisti sche geluiden zeggen bijna alle af gevaardigden dat de zitting niet mag mislukken. Het feit dat dertig landen, inclusief de Verenigde Sta ten, zijn vertegenwoordigd met hun ministers van buitenlandse za ken wordt algemeen uitgelegd als bewijs van politieke steun voor het programma van de OAE. buitenposten. Sinds april overval len zij mensen die bekend staan als aanhangers van het regime-Bou- terse, zo wordt vernomen. Over de uitnodiging van Bouter se aan de 'oude' politieke partijen NPS, VHP en KTPI, om volledig deel te nemen in het topberaad, het hoogste politieke orgaan in Surina me, zegt de raad dat dit 'slechts een facade is, bedoeld om bij de Neder landse regering de indruk te wek ken dat de militairen nog altijd be zig zijn om de democratie in Suri name te herstellen'. Poen Er is een justitieel onderzoek gaande naar frauduleuze handelin gen van de Surinaamse minister van transport, handel en industrie, Imro Fong Poen. Dit hebben me dewerkers van het parket van de procureur-generaal bevestigd. Geruchten over huisarrest van Fong Poen worden steeds sterker, maar er zijn tot dusver geen officië le mededelingen gedaan. De minis ter is al ruim twee weken niet in het openbaar gesignaleerd. Bij de begrotingsbehandeling van zijn departement in de Nationale As- semblée werd als reden voor zijn afwezigheid ziekte opgegeven. Bij het justitiële onderzoek, in het kader waarvan de Surinaamse procureur-generaal Reeder onge veer drie weken geleden in Neder land was, gaat het om geldoverma- kingen via de Surinaamse scheep vaartmaatschappij SMS naar pri- vébankrekeningen in het buiten land. Twee functionarissen van de SMS, die bij deze zaak betrokken zijn, zitten in Paramaribo in verze kerde bewaring. alsmede LD P-topbestuurder Miya- zawa (een van de drie voornaamste kanshebbers om Nakasone op te volgen) moesten hun verzet opge ven omdat een groeiend aantal le den van hun eigen fracties wel ver kiezingen wilden en de voorberei dingen voor de verkiezingscam pagnes in de meeste districten al in volle gang zijn. Een cartoon in het dagblad Yo- miuri beeldde Nakasone gisteren af als een lachende samurai die nog een extra zwaard achter de hand bleek te hebben waarmee hij zijn tegenstanders kon verrassen. Nu Nakasone zijn rivalen binnen de partij wederom te slim af is geble ken stijgt ook weer de kans dat hij er alsnog in zal slagen om een der de ambtstermijn in de wacht te sle pen, hoewel dat volgens de huidige statuten van de LDP niet mogelijk is. Nakasone heeft steun nodig van tweederde van de partijleden om een verandering van de statuten te bewerkstelligen. Zijn rivalen die nu hebben ingestemd met ver vroegde verkiezingen zijn vast be sloten om dat te voorkomen. De belangrijkste kandidaten voor het premierschap zijn de huidige mi nister van financien Takeshita, mi nister van buitenlandse zaken Abe en LDP-bestuurder Miyadcawa. De politieke strubbelingen bin nen de regeringspartij zullen waar schijnlijk nog voortduren tot begin november, wanneer een nieuwe partijvoorzitter wordt gekozen die zo goed als automatisch het pre mierschap krijgt toebedeeld. Hoewel premier Nakasone bin nen zijn partij niet erg geliefd is en een relatief kleine persoonlijke aanhang heeft, is de huidige rege ring onder de bevolking opvallend populair. Politieke strategen van de partij zijn ervan overtuigd dat de LDP verkiezingswinst kan boe ken en de stabiele meerderheid in het parlement zal herwinnen, die het de meeste jaren na de oorlog heeft gehad. HARARE (Rtr) - Richard Atten- borough gaat een film maken over Steve Biko, de zwarte Zuid- afrikaanse activist die in septem ber 1977 in een politiecel om het leven kwam. Half juli wordt in Zimbabwe begonnen met de op names, zo zei Attenborough op een persconferentie in Harare. Wie de rol van Biko gaat spelen is nog niet bekend. Attenbo rough hoopt dat hij hiervoor een Afrikaan kan vinden. Kevin Kli ne zal in de film de rol spelen van Donald Woods, destijds hoofdre dacteur van de "Daily Dispatch". Woods verliet Zuid-Afrika in de cember 1977. Hij schreef een bio grafie van Biko en een autobio grafie getiteld "Asking for trou ble" (om moeilijkheden vragen). De film die de naam krijgt "Biko - asking for trouble" is geba seerd op deze twee boeken. Voor de produktie is 22 mil joen dollar (55 miljoen gulden) uitgetrokken. De Zimbabwaanse regering draagt 4,9 miljoen dollar (9,8 miljoen gulden) bij. De tweede man van LibiëAdel Salam Jalloed (links), werd gisteren in Moskou hartelijk ontvangen door de Russische premier Nikolai Rizhkov. Jalloed brengt op uitnodiging van de Russische regering een werkbezoek aan de Sowjet-Unie. (foto ap> BERN (AP) - Na acht weken is de CVSE-conferentie in Bern over mense lijke contacten tussen Oost en West gisteravond beëindigd zonder over eenstemming onder de 35 deelnemende landen over een slotverklaring. Volgens een conferentiedeelnemer weigerde de Amerikaanse delegatie goedkeuring te geven aan een compromis-verklaring van de neutrale en niet-gebonden landen, ondanks intensieve contacten op het laatste mo ment. De herziene ontwerp-verklaring leek de instemming te hebben van zo wel Oosteuropese als Westerse delegaties. Maar volgens Westeuropese diplomaten kwamen de Amerikanen op een eerdere toezegging terug en eisten zij dat in de verklaring alsnog een paragraaf werd opgenomen, die regeringen aanbeveelt gunstig te beslissen op verzoeken van personen van etnische origine om met hun families te worden herenigd. Die bepa ling zou leden van de joodse minderheid in de Sowjet-Unie en andere etnische groeperingen in Oost-Europa omvatten. Amerikaanse functionarissen gaven geen verklaring voor de stand puntwijziging. Een zegsman verklaarde dat de Westduitse minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich Genscher vanuit Bonn contact met zijn Amerikaanse ambtgenoot George Shultz in Washington trachtte op te nemen om de Amerikanen alsnog tot goedkeuring van de verklaring over te halen. De Zwitser Edouard Brunner verklaarde dat het compromis verre van ideaal was, maar toch een verbetering inhield ten opzichte van eerdere verplichtingen van de 35 deelnemende landen. Zo zou aan Westerse ver langens tegemoet worden gekomen door de bepaling dat families samen dienen te reizen, in plaats van de Oosteuropese praktijk om maar enkele leden van een familie te laten vertrekken. Verder zouden geen leeftijds bepalingen meer gelden voor familiebezoeken. Nu nog staat de DDR bijvoorbeeld alleen aan gepensioneerden bezoeken aan familieleden in het Westen toe. LUXEMBURG (AP) - De NAVO- assemblee heeft gisteren in een motie opgeroepen tot betere sa menwerking tussen de bondgeno ten op het gebied van wapenpro- duktie en -ontwikkeling, maar een onderdeel waarin de Duitse en Britse deelname aan Star Wars werd toegejuicht werd geschrapt. Parlementariërs uit Nederland en Denemarken spraken tijdens het debat opnieuw hun ongerust heid uit over het Amerikaanse voornemen om nieuwe chemische wapens te gaan produceren. De NAVO-assemblee vergadert twee maal per jaar en bestaat uit parle mentariërs uit de 16 lidstaten. De assemblee heeft geen enkele be voegdheid en kan slechts advise rende moties aannemen. Met grote meerderheid nam de assemblee een motie aan waarin' werd aangedrongen op betere sa menwerking tussen de bondgeno ten bij het ontwikkelen, produce ren en kopen van wapens. Een on derdeel van de motie, waarin Star Wars werd aangeduid als lichtend voorbeeld van die samenwerking, werd echter met 44 tegen 35 stem men verworpen. Ook de meeste Amerikaanse parlementariërs in de assemblee stemden tegen dat onderdeel. De Westduitse christen-demo craat Peter Petersen, die de motie indiende, wilde de Star Wars-clau- sule in de tekst handhaven, maar de Nederlander Ton Frinking (CDA) voerde daartegen aan dat de assemblee Star Wars niet als voor beeld moest aanhalen, omdat de meningen over het onderwerp te verdeeld zijn. Frinking werd tij dens een kort debat gesteund door Duitse en Franse parlementariërs. Hoewel er geen volledig debat werd gehouden over chemische wapens, maakten de Deen Lasse Budtz en de Nederlander Jules de Waart (PvdA) van de gelegenheid gebruik om nogmaals te wijzen op de grote onrust onder sommige bondgenoten over de Amerikaanse plannen om nieuwe chemische wa pens te produceren. Het Ameri kaanse congres heeft instemming van de bondgenoten geëist voor toestemming wordt gegeven voor de produktie. 'Als het Congres vraagt om een consensus voor che mische wapens, dat zal het Con gres die niet krijgen,' zei Budtz, een sociaal-democraat. JOHANNESBURG - Het politieke geweld in Zuid-Afrika heeft de af gelopen week bijna 100 mensen het leven gekost, waarvan de helft alleen al in de krottenwijk Cross roads bij Kaapstad. Onder meer vanwege dit aanhoudende geweld is het niet waarschijnlijk, dat de re- gering-Botha op korte termijn be- door Ruud de Wit reid is tegemoet te komen aan de eisen van de Gemenebest-commis sie van Wijze Mannen om Nelson Mandela en andere politieke ge vangenen vrij te laten. Deze week zullen zowel de rege- ring-Botha als het ANC moeten antwoorden op de voorstellen, die door de bemiddelingscommissie van het Britse Gemenebest zijn ge formuleerd. In tegenstelling tot veler ver- BANGKOK (Rtr.) - Premier Prem Tinsulanonda van Thailand heeft gisteren de opperbevelhebber van het leger, generaal Arthit Kam- lang-ek, ontslagen. Dit heeft de ra dio omgeroepen. Er is geen reden gegeven voor bet ontslag van de man die in de Thailandse pers omschreven is als de „grote zon". Westerse diploma ten menen dat Prem de omstreden generaal de laan uitgestuurd heeft omdat die zich met politieke zaken had ingelaten. Arthit was door sommige politici getipt als mogelij ke opvolger van Prem. Generaal Chaovalit Yongchaiyut (54) is tot het nieuwe hoofd van de strijdkrachten benoemd. Generaal Arthit behoudt de vooral ceremo niële functie van chef van de gene rale staf. Eind augustus gaat hij met pensioen. Het ontslag van Arthit komt na dat de Thailandse leiders eerder deze maand geruchten als onge fundeerd van de hand hadden ge wezen dat er een staatsgreep tegen Prem gepleegd zou worden vóór de algemene verkiezingen die op 27 juli gehouden worden. De 60-jarige Arthit beloofde be gin deze maand dat hij neutraal zou blijven en niet aan de verkie zingen zou meedoen. Maar de meeste politieke waarnemers meenden dat de ambitieuze gene raal in een ideale positie verkeerde om Prem op te volgen, ook al schrijft de wet voor dat hij uit de actieve dienst treedt voordat hij aan verkiezingen kan meedoen. wachting is de commissie gewoon doorgegaan met haar activiteiten, ondanks het voortijdige vertrek uit Zuid-Afrika van 5 van de zeven le den vorige week na de aanvallen van het Zuidafrikaanse leger op de hoofdsteden van de drie Gemene- bestlanden Zambia, Botswana en Zimbabwe. Volgens bronnen in Kaapstad zou de regering-Botha slechts bereid zijn Nelson Mandela c.s. vrij te laten en het ANC te lega liseren, als Mandela openlijk ge weld afwijst als middel om veran deringen in Zuid-Afrika tot stand te brengen. Tot nu toe heeft hij dit steeds geweigerd. De Gemenebest commissie zou zich op het stand punt stellen, dat Mandela moet worden vrijgelaten, zonder voor waarden vooraf en dat het ANC ge legaliseerd moet worden, waarna direct de onderhandelingen over wezenlijke constitutionele veran deringen zouden moeten worden gestart. Deze gedachtengang zou voor zowel Mandela als het ANC aanvaardbaar zijn. Gezien het huidige geweld in Zuid-Afrika zal Botha echter ook de garantie willen hebben dat dit geweld na Mandeia's eventuele vrijlating zal stoppen. Maar die garantie kan noch door Mandela noch door het ANC gegeven wor den. Daar komt nog bij dat door het recente optreden van uiterst rechtse en fascistische blanke Afri kaners het nog maar de vraag is, of de meerderheid van de blanken ook werkelijk bereid zal zijn om zonder meer in de vrijlating van Mandela en de legalisering van het ANC te berusten. Gisteren nog zond de ultra-rechtse Afrikaner Weerstandsbeweging een telex naar het ANC-hoofdkwartier in Lusaka, waarin zij mededeelde, dat zij op geen enkele wijze zal dulden, dat het ANC de macht in Zuid- Afrika overneemt. In de zwarte woonwijk Alexand ra bij Johannesburg hebben radi cale jongeren overigens de namen van straten, gebouwen en scholen veranderd. Groepen jongeren wa ren het afgelopen weekend druk bezig om de nieuwe namen, ont leend aan belangrijke politieke apartheidsbestrijders en de bevrij dingsorganisatie ANC, op de mu ren te kalken. De belangrijkste straat in Alexandra, Selbourne Ra- od, heeft aldus vanaf nu ANC- straat. En de Bovet-school zal, in ieder geval voor de jeugd van Ale xandra, voortaan de Mahlangu- school heten, naar de ANC-strijder Solomon Mahlangu, die werd op gehangen. Ook Oliver Tambo, Nel son Mandela, Walter Sisulu en Go- van Mbeki hebben een straat, hal of school naar hen genoemd gekre gen. JOHANNESBURG (UPI) - Uiterse rechtse blanke Zuidafrikanen die zich verzetten tegen de hervormin gen van de regering-Botha zijn vastbesloten aanstaande zaterdag, op de dag van de republiek, een bijeenkomst te houden vlak bij het Voortrekkersmonument. Hoewel het hun is verboden daar bijeen te komen, verklaarden zij dat niets hen ervan kan weerhouden. „Er komt een bijeenkomst bij de heuvel waar het monument staat'\ zo zei Eugene TerreBlanche, leider van de Afrikaner Weerstandsbewe ging (AWB)maandag. „Ik ben uit genodigd als spreker en ik ver wacht een grote menigte". Hij zei niets te weten van plannen voor een mars naar het monument. Maar AWB-woordvoerder Dawid Botes zei: „De mars komt er, niets kan ons nu tegenhouden". Het monument ligt op een heu vel ten zuiden van Pretoria. Het is een gedenkteken voor boeren van Nederlandse afstamming die in de dertiger jaren van de vorige eeuw de liberaal Britse regering in de Kaapkolonie de rug toekeerden. De beheerders van het monument hebben verklaard dat zij zaterdag, een nationale feestdag, de organi satoren van de rechtse manifesta tie de toegang zouden weigeren. Eén van de vier groepen is de AWB. Leden van deze beweging verstoorden verleden week woens dag een bijeenkomst van de Nasio- nale Partij waarop minister van buitenlandse zaken Roelof Botha het woord zou voeren.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 7