'Ook morele steun aan gevangenen is heel belangrijk' Proef met mini-containers in aantal wijken begonnen actief in vrije tijd Leidse werkgroep Amnesty International: 'Komst Marca leidt niet tot sluiting van andere winkels' PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 27 MEI 1986 Waardeiland vervangt Zeeheldenbuurt LEIDEN - Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK) spreekt de bewering tegen van de Kamer van Koophandel dat de vestiging van een Marca-kle- dingfiliaal in combinatie me| een parkeergarage op het Ir. Driessen- plein zal leiden tot sluiting van an dere kledingzaken in de Leidse binnenstad. De Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnenstad heb ben vorige maand ernstige twijfels geuit over het door de gemeente veronderstelde gunstige economi sche effect van de vestiging van een Marca-kledingfiliaal op het Ir. Driessenplein. De beide instellin gen vrezen dat de komst van de kledinggigant de Leidse midden stand klanten zal kosten en hekel den het feit dat de gemeente die ge volgen niet onderzocht. Wethouder Peters van ruimtelijke ordening en verkeer heeft gezegd weinig te voe len voor een dergelijk onderzoek. De gemeente heeft derhalve geen initiatieven in die richting onder- Versterking De ontwikkelaar van het bouw plan voor het Ir. Driessenplein. Erica Beheer BV. heeft uiteindelijk het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf opdracht gegeven een onderzoek in te stel len naar de gevolgen voor de Leid se middenstand van de komst van een Marca-filiaal. De resultaten van dit onderzoek zijn gisteren be kend geworden en wijzen volgens het instituut uit dat de beweringen van de Kamer van Koophandel op onjuiste vermoedens zijn geba seerd. De komst van Marca zal, zo blijkt uit de onderzoeksresultaten, juist leiden tot een vergroting van de aantrekkingskracht en verster king van het hele Leidse kernwin kelgebied. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf haalt ook de stelling van de Kamer van Koophandel onderuit dat door de bouw van een parkeergarage op het Ir. Driessenplein de parkeer problemen niet zouden worden op gelost. Conclusie van het onder zoek is dat de bedrijven in de bin nenstad juist wel zullen profiteren van de vergroting van de parkeer- capaciteit op het Ir. Driessenplein. Volgens de gemeente zullen de re sultaten van het CIMK-onderzoek bij de verdere besluitvorming over de gronduitgifte worden betrok ken. Projectontwikkelaar Erica Be heer heeft gisteren ook haar nieu we plan gepresenteerd voor de bouw van een parkeergarage, een Marcawinkel, kantoren en een dansschool op het Ir. Driessen plein. In dit plan, van de hand van de Noordwijkse architect Van Eg- mond, wordt tegemoet gekomen aan de kritiek en bezwaren die de welstandscommissie en de Rijks dienst voor de Monumentenzorg hebben geuit op het vorige bouw plan. De welstandscommissie is LEIDEN - In de Zeeheldenbuurt wordt voorlopig nog geen proef ge nomen met mini-containers. Be woners bleken daar te veel proble men te hebben met deze grote plas tic bakken. Ze konden die niet kwijt in hun huis of tuin. Ook is het vooralsnog niet mogelijk om in plaats daarvan in deze buurt verza- melcontainers te plaatsen waar be woners gezamenlijk hun huisvuil in kunnen gooien. Voorlopig is nu het Waardeiland aangewezen als proefgebied. Er wordt nog gezocht naar een oplos sing van de problemen in de Zee heldenbuurt. Mari Tol, voorlichter van de directie reiniging maakte dit gisteren bekend tijdens de offi ciële ingebruikname van de eerste containers in de Stevenshof. De Stevenshof is een van de proefgebieden die de gemeente heeft aangewezen om de mini-con tainer - een grote plastic vuilnis bak op wieltjes - uit te proberen. De gemeente streeft er naar de mi ni-containers waar mogelijk in heel Leiden in te voeren. Dat zou een aanmerkelijke verlichting beteke nen van het werk van de vuilnis mannen. Die hoeven dan niet meer te slepen met zware vuilniszakken. "Mensen kunnen dan wat ouder worden achter de wagen zo druk te Tol het gisteren uit. Met de mini-containers wordt meteen voorkomen dat zwerfvuil, afkomstig uit gescheurde vuilnis zakken, de straten ontsiert. In stra ten, waar mini-containers om de een of andere reden niet kunnen worden geplaatst, bijvoorbeeld omdat ze te smal zijn, zullen verza- melcontainers worden neergezet. Bezwaren Volgens voorlichter Tol hebben bewoners tot dusver redelijk posi tief gereageerd op de mini-contai ners. Een aantal bewoners van de Vogelbuurt - een van de proefwij- ken - heeft echter stevig geprotes teerd tegen de komst van de mini- container. Uit een begin deze maand gehouden enquête van die bewoners bleek dat 78 procent van de mensen uit de buurt tegen de containers was. Slechts negen pro cent dacht positief over de proef. Bewoners uit de Vogelbuurt hadden, zo bleek uit de enquête, onder meer bezwaren omdat de containers 'log' zyn. Ook zagen zij de vuilnisbakken niet zitten omdat bijna niemand de containers 'achterom' uit zijn tuin kon vervoe ren - waardoor de containers door Het programma van Amnesty In ternational in Leiden voor de ko mende twee jubileumweken ziet er als volgt uit. Woensdag 28 mei (morgen) opent burgemeester mr. C.H. Goekoop de actieweken om half elf in de openbare biblio theek aan de Nieuwstraat in Lei den. De burgemeester zal samen met vertegenwoordigers van ge meenteraadsfracties brieven on dertekenen ten bade van adop tiegevangenen van Amnesty. Ook opent Goekoop de tentoon stelling die over Amnesty Inter national in de bibliotheek wordt gehouden, 's Avonds om negen uur is er een benefietconcert door de Zuidamerikaanse mu ziek band Conjunto Yaravi in ca fé Le Bambou aan de Heren straat 1. Komende vrijdag is er een avond met muziek, film en video in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66. Het pro gramma: de film 'The Secret Po liceman's Ball' (21.15 uur) mu- de huizen zelf moeten worden ge sleept. Ondanks de bezwaren van de be woners is de proef in de Vogel buurt toch doorgegaan. Eind sep tember of begin oktober houdt de gemeente zelf een enquête in de Vogelbuurt en de andere proefwij- ken. In november besluit de ge meenteraad vervolgens of de con tainers in heel Leiden worden in gevoerd. Telefoon De directie reiniging heeft enke le weken geleden een speciaal in formatie-telefoonnummer inge steld waar bewoners en belangheb benden terecht konden met hun vragen en opmerkingen. Volgens voorlichter Tol zijn er ongeveer 2000 reacties geweest, meest vra gen van praktische aard. Zo vroe gen veel mensen zich af of ze nu niet 500 gulden per jaar extra voor de containers moesten betalen. Iets waarop de voorlichters ont kennend konden antwoorden. Ook bleken veel mensen, zoals gezegd, problemen te hebben met de plaatsing van de container. Niet iedereen bleek in zijn huis of in zijn tuin even gemakkelijk een plek te kunnen vinden voor deze fors uit- Programma in j ubileumweken muziek, films en informatie ziek van The Jazz Hipsters uit Leeds (22.45 uur, een video over Amnesty International een een voodracht van de Leidse dichter Rik van Boeckel (23.30 uur) en muziek: 5 Slag 1 Wijd (24.00 uur). Zaterdag staat er een informa tiestand van Amnesty Internatio nal bij de Hartebrugkerk in de Haarlemmerstraat. Dinsdagavond 3 juni wordt bij Augustinus (Rapenburg 24) de film 'Kiss of the spider woman' vertoond (20.30 uur). Donderdag 5 juni is er een schrijfavond met video en muziek in buurthuis 't Spoortje (Bernhardkade 4; aan vang 20.00 uur). Vrijdagavond 6 juni een tweede benefietconcert (renaissance muziek) in de Lok- horstkerk, aanvang 20.30 uur. Zaterdag 7 juni staat er weer een informatiestand in de Haarlem merstraat en op woensdag 11 ju ni wordt de tweede schrijfavond gehouden, deze keer in buurt centrum Morswijck aan de Top aaslaan (20 uur). Vrijdag 13 juni wordt op een nog aan te kondigen plaats een forumdiscussie gehouden met als thema: mensenrechten en po litiek. Ten slotte wordt op zater dag 14 juni een demonstratie ge houden die om twee uur bij mo len De Valk begint en vindt er 's middags een slotmanifestatie plaats in het Leidse Volkshuis (aanvang drie uur). Voor meer informatie over Amnesty en de komende activi teiten kunt u bellen naar Jeroen van Rooden: 071 - 130639 of schrijven naar postbus 11007 in Leiden. te schrijven, we pakken eerder de telefoon. Het woord 'avond' is mis schien ook wat ongelukkig want het brieven schrijven kost zo'n an derhalf uur", aldus Van Rooden. De bedoeling van de schrijfavon- den is dat zo veel mogelijk mensen brieven schrijven naar de autoritei ten van het land waar een bepaalde gewetensgevangene vastzit. In de brief wordt het verzoek gedaan de gevangenen vrij te laten. Op de schrijfavonden zijn voorbeeldbrie ven aanwezig, een Nederlandse vertaling hiervan en algemene in formatie over de gevangene. Regio's De regio's waar de Leidse werk groep zich extra voor inzet zijn Zuidoost-Azië en Centraal-Ameri- ka. Een tweetal groepen probeert zo veel mogelijk van deze gebieden te weten te komen en zet zich in voor de gewetensgevangenen daar. Aad v.d. Vaart, coördinator van een van deze groepen, licht het werk van deze groepen toe: "De re gio's zijn samengesteld uit een aan tal landen die op de een of andere manier met elkaar te maken heb ben. Wij moeten goed op de hoogte zijn van de mensenrechtensituatie in die landen. Vanuit Londen wordt ons dan informatie doorge speeld waar wij iets mee moeten doen. Vaak gaat het dan om geval len van korte detenties waar je met de achtergrondinformatie die je heb.t snel iets aan kunt doen". De acties van Amnesty worden vaak door andere plaatselijke orga nisaties gesteund. Zo wordt in Lei den wel eens de hulp ingeroepen van de universiteit of de Raad van Kerken. Omdat Amnesty a-politiek en on afhankelijk is, kan de organisatie geen beroep doen op subsidies of andere overheidsgelden. Het geld dat nodig is voor de acties moet zo doende via fondswerving binnen komen. Moord voorde 'grap' gemeld LEIDEN - Een 45-jarige man uit de Condorhorst (Meren- wijk) belde gisteravond om streeks vijf over half zeven de politie met de mededeling dat hij zijn vrouw had vermoord en of de politie maar snel wilde komen. Toen een aantal agen ten even later arriveerde, bleek dat de vrouw springlevend was. De agenten kwamen haar tegen op de galerij van de flat. I Zij vertelde dat haar man een grap had willen uithalen; hij wilde wel eens zien hoe snel de politie ter plekke was. De 45-ja- rige man kreeg als beloning een proces-verbaal wegens onno dig alarmeren. LEIDEN - Een 18-jarige bromfiet ser uit Leiden moest gistermiddag omstreeks half vijf met vermoede lijk een gebroken been naar het AZL worden vervoerd nadat hij op het fietspad van de Ommedijkse weg tegen een tegenligger, een 17 jarige bromfietser uit Wassenaar was gebotst. Vluchtelingen Hoe verdraagzaam is Neder land als het gaat om het opvan gen van vluchtelingen? De Stichting Vluchtelingenwerk LeidenlOegstgeest stelt deze vraag vanavond aan de orde in een forumdiscussie. In gebouw 'De Bakkerij', Oude Rijn 44c, praten drie forumleden daar over: prof. dr. P.H. Kooijmans, hoogleraar volkenrecht in Lei den en rapporteur van de com missie mensenrechten bij de Verenigde Naties; mr. G.C. de Boer, plaatsvervangend hoofd asielzaken op het ministerie van justitie en F. Florin, coördi nator Vluchtelingenwerk Ne derland. Discussieleider is IKON-medewerker Hans van Cerven. Aanvang: acht uur. Rotterdam 'Rotterdam in de Frontlijn' is de titel van een diaklankbeeld dat de afdeling Rijnldnd van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en tramwegwezen woensdag avond vertoont. De verwoestin gen die de Tweede Wereldoorlog op het gebied van spoor en tram te weeg heeft gebracht, staan hierin centraal. De bijeenkomst is in het NZH-ontspanningslo kaal aan de Rijnsburgerweg en begint om acht uur. ten aan de Hooigracht (boven de Marca-winkel) en aan de Middel stegracht. De ingang van de parkeergarage blijft gesitueerd aan de Middelste- grachtzijde. Het trottoir van de Ir. Driessenstraat wordt volgens het nieuwe plan overbouwd. Op de eerste verdieping aan de Hooi gracht komt, naast de korte kant van de parkeergarage en boven de Marca-winkel, de dansschool van Castelein. Daarboven komen nog twee lagen kantoren. Ook boven de Marca op de hoek Oude Rijn/Hooi gracht komen kantoren. Het com plex wordt opgetrokken uit een oranje-achtige baksteen en veel glas. Vanaf gisteren liggen zowel het plan voor de bouw van de wonin gen als die voor de parkeergarage met winkels, kantoren en de dans school veertien dagen ter inzage in het stadsbouwhuis aan de Lange- gracht. In die periode kunnen be zwaarschriften worden ingediend die later in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening zullen worden behandeld. Aanstaande donderdag is er om 21.00 uur nog een informatiebijeenkomst over de bouwplannen in het voormalig schoolgebouw aan de Middelste- gracht 5-7. door Erna Straatsma LEIDEN - Amnesty International viert dit jaar haar 25- jarig bestaan. De Leidse Al-werkgroep viert dit jubileum met een aantal festiviteiten tussen 28 mei en 15 juni. De Leidse Al-werkgroep is een van de 450 plaatselijke werk groepen die Nederland telt. In totaal heeft Amnesty meer dan 3500 plaatselijke groepen en ongeveer een half miljoen leden, verspreid over meer dan 150 landen. De Leidse werkgroep van Amnes ty International heeft ongeveer 1200 leden, va wie een kleine groep van ongeveer zestig mensen actief is. In de Merenwijk is een aparte Amnesty-groep van zo'n tien men sen actief. De tv-uitzending van 9 mei over Amnesty heeft bovendien nog eens tweehonderd nieuwe le den opgeleverd, die daar nog bijge teld moeten worden. "De Leidse Amnesty werkgroep is opgericht in het najaar van 1971", vertelt Jeroen van Rooden. "We zijn begonnen met tien leden, waarvan er ook nog een aantal uit dorpen als Voorschoten en Leider dorp kwamen. Dat zijn nu zelfstan dige werkgroepen". In het begin lagen de taken van de werkgroep in het algemeen in het verzorgen van publiciteit voor de organisatie Amnesty Internatio nal en het geven van voorlichting. Uitleggen wat Amnesty doet en wat het begrip 'mensenrechten' in houdt. Kort gezegd werkt Amnesty voor de vrijlating van gewetensge vangenen en dat gebeurt op basis van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens uit 1948. In Londen zit het internationale Amnesty kantoor en in Amster dam is het hoofdkantoor van Am nesty Nederland gevestigd. De werkgroepen die over heel Neder land verspreid zijn hebben tot doel het plaatselijke publiek te informe ren en daarbij de landelijke acties te ondersteunen. Subgroepen Jeroen van Rooden se werkgroep vertelt wat de werk zaamheden zoal omvatten. "De groep van actieve leden is onder verdeeld in een vijftal subgroepen. Als eerste heb je een subgroep die zich bezighoudt met het adopteren van gewetensgevangenen, dan heb je een scholengroep die informatie lessen op scholen verzorgt, een groep die de schrijfavonden orga niseert, een publiciteitsgroep en een tweetal groepen die zich heb ben gespecialiseerd in de mensen rechten-situatie in een bepaald ge bied van de wereld". Het adoptiewerk is de basis van het werk van Amnesty. De sub groep die zich hiermee bezighoudt zet zich in voor een bepaalde ge vangene. Door middel van het schrijven van brieven naar regerin gen, het geven van morele en fi nanciële steun aan gevangenen en familieleden wordt getracht de vrijlating te bewerkstelligen. Dit werk wordt door Amnesty 'case work' genoemd. Een 'case' wordt pas beëindigd als de betreffende gevangene om wat voor reden dan ook wordt vrijgelaten. De Leidse Amnesty-mensen hebben in de af gelopen tijd zo'n dertig gevallen voor hun rekening genomen. Op dit moment zijn ze met zes 'cases' bezig. In totaal heeft Amnesty in haar 25-jarig bestaan ongeveer 30.000 gewetensgevangenen gea- CIMK na onderzoek: Het gewijzigde bouwplan voor het Ir. Driessenplein. met de Marca-winkel en de parkeergarage. De tekening toont de gevelwand aan de kant van de Hooigracht. De korte zijde van de parkeergarage komt volgens deze opzet hier en de lange zijde aan de Ir. Driessenstraat. gisteravond met het nieuwe plan akkoord gegaan. In het nieuwe bouwplan is in be langrijke mate aan de tot dusver geuite kritiek en bezwaren tege moet gekomen. Dit heeft geleid tot een andere indeling van het plan. De woningbouw is thans losgekop peld van de. bouw van de garage, winkels en kantoren, maar blijft wel gesitueerd aan de zijde van de Oude Rijn en 'aan de Middelste gracht. In de eerste opzet werd nog uit gegaan van door Erica Beheer te bouwen premiekoopwoningen. De gemeente heeft nu evenwel geko zen voor de bouw van 31 woning wetwoningen. De woningbouw vereniging Ons Doel heeft de ar- chitecte I. Hoenders opdracht ge geven een bouwplan te ontwikke len. De bedoeling is wel om de wo ningbouw zoveel mogelijk gelijk op *e laten lopen met de bouw van de garage. Met de ontwikkelaar van de parkeergarage zullen nog afspraken worden gemaakt over het bewonersparkeren. Het ontwerp van de parkeergara ge, winkels en kantoren i lijk gewijzigd. Het Marca-kleding- filiaal blijft op dezelfde plaats als in de eerdere opzet, langs de Hooi gracht tot aan de hoek van de Nieu we Rijn. Langs de Ir. Driessen straat is op de begane grond een bedrijfs- en winkelruimte voor het orthopedisch bedrijf Van Lierop gesitueerd. De parkeergarage op de verdiepingen is ten opzichte van het eerdere plan gedraaid en ligt nu met de lange zijde langs de Ir. Driessenstraat en de korte kan- "Mag ik de le zijn". Met deze tekst komt Stevenshofbewoonster Annemarie Ondei te voorschijn uit een mini- container. Het startsein voor de proef. (foto Holvast» gevallen vuilnisbak. Tol: "Maar over het algemeen waren de tele foontjes vrij positief. De voorstan ders zijn in de meerderheid. Ver geet niet: wat de boer niet kent, dat lust hij niet. Ik denk dat de meeste mensen er snel aan wennen en dat ze mini-container over een tijdje niet meer kwijt willen". De gemeente heeft nu voorlopig 4000 mini-containers uitgedeeld. Het is de bedoeling dat op het Waardeiland en later in de Zeehel denbuurt nog eens 1000 van deze 'vuilnisbakken' worden verspreid. Moeiteloos De eerste containers zijn de afge lopen weken aan de bewoners ge geven. Wethouder Fred Kuijers van cultuur, volksgezondheid - waaronder de reiniging valt - en groenvoorziening had gistermor gen de eer om de eerste vuilnisbak officieel te ledigen. En het bleek: zelfs een wethouder kan het moei teloos. Kuijers kreeg er zelfs zo'n plezier in dat hy nog een stuk of drie vier andere mini-containers leegkiepte. Om de officiële gelegenheid op te fleuren had de 16-jarige Anne marie Ondei plaats genomen in de 'eerste' mini-container die moest worden geleegd. Vlak voordat de vuilnisbak de hoogte inging, zou zij omhoog springen met een bord je: 'Mag ik de le zijn'. Tenminste, zo was het ingestudeerd. Jammer genoeg kukelde de container om waardoor Annemarie met bordje en al vroegtijdig werd onthuld. Het hoeft overigens geen betoog dat zy voordat de container echt werd leeggekiept in de vuilniswagen, mocht uitstappen. Vlak voor de plechtigheid toon den de vuilnismannen op overtui gende wijze aan dat de moderne stedenbouwers niet altijd evenveel rekening houden met de omvang van de hedendaagse vuilniswa gens. De vrachtwagen had, op weg naar de minicontainers, wat moeite met het nemen van een bocht en reed een stenen bloembak aan bar rels. De papieren strijd van Amnesty International in beeld gebracht. Een vrouw zet, in februari 1984, haar handtekening onder een petitie. De stand van de Leidse werkgroep stond toen op het Stadhuisplein. De komende tijd zal er een paar maal bij de Hartebrugkerk informatie te krijgen zijn (archieffoto» dopteerd. Jeroen van Rooden: "Het is natuurlijk wel eens een frusterende gedachte als je be denkt dat er vandaag honderd ge vangenen worden vrijgelaten en er vrijwel op hetzelfde moment weer honderd worden opgepakt. Het is ook geen werk waar je duidelijke resultaten van kunt zien, maar be halve de pogingen die gedaan wor den om gevangenen vrij te krijgen is de morele steun die we aan de gevangenen geven door ze brieven te schrijven ook heel belangrijk." De scholengroep geeft informa tie aan middelbare scholieren. Een van de onderdelen van het scho lenprogramma is het opvoeren van een rollenspel over het misbruik van de psychiatrie in de Sowjet- Unie. Van Rooden: "Wij zijn dan Russische psychiaters en de kinde ren een slachtoffer dat vanwege zijn godsdienstige overtuiging is opgepakt. En wat dan gebeurt is dat de klasgenoten van het 'slacht offer' gaan zien dat een willekeurig iemand uit hun kring onder psy chische druk wordt gezet en ze gaan het voor hem opnemen". De schrijfavonden van Amnesty zijn bij de meeste mensen het be kendst. "Toch is er blijkbaar een bepaalde drempelvrees waardoor veel mensen niet komen. Mensen weten vaak niet dat er voorbeeld brieven zijn en denken dat je zelf brieven moet gaan schrijven. En dat in een vreemde taal en naar een onbekende autoriteit. We zijn ook helemaal niet gewend om brieven

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 4