'Getest' op het slagveld Kleine club verzamelt primitief geld Nieuwe bandage kan sportblessures voorkomen IKV's Faber: 'Acties hebben geen zin meer' Wapenindustrie in Israël: 'Moderne munten verzamelen is stomvervelend. Je kijkt in de catalogus en je weet precies wat je hebt en wat het waard is. Nu koop ik dingetjes op een rommel markt of beurs, waarvan ik soms na maanden en soms nooit weet wat het is en of het in mijn collectie past. Je komt met alle tijden en alle culturen in aanraking; het is fascinerend'. Deze woorden komen van een medelid van Eucoprimo, de klei ne, internationale club van verza melaars van wat wel 'primitief geld' of 'vroege geldvormen' wordt genoemd. De club is drie dagen bijeen in een monstrueus door Kees Wiese hotel in het Westduitse dorpje Kleinaspach bij Stuttgart: de jaarlijkse bijeenkomst met ver gadering, veiling, beurs, mu seum- en tentoonstellingsbe- zoek. Met kralen en spiegeltjes ver stoorden de Westeuropese kolo nisatoren in vroeger eeuwen rij ke culturen in Azië, Afrika, Ocea- nië en de beide Amerika's. Cultu ren met een economie, die in Westeuropese ogen op simplisti sche ruilhandel was gebaseerd. Maar zo simpel was die handel niet: juist sieraden, kralensnoe ren, schelpenkettingen (en af zonderlijke kralen en schelpen), gereedschap en gestileerde mi niaturen daarvan, wapens als speren en1 werpmessen, door boorde stenen, bepaalde muziek instrumenten en gebruiksvoor werpen dienden als 'vroege geld vormen'. Terwijl bovendien in die ruilhandel niet de exacte be- Boven Chinees mesgeld, in het midden daaronder Chinees spade- geld van brons, beide dalerend uit 200 voor Christus. Links een stukje Indisch pakzadelgeld en rechts een staafje bestempeld zilver uit Am- Schelpen paling van de waarde en tegen waarde centraal stond, maar de betekenis van 'gift' en 'tegengift' in een ongeschreven sociale co de. De Eucoprimo-leden (Eucopri mo staat voor Europeanen union to search for, collect and preser ve primitive and curieus money) houden zich uit liefhebberij be zig met die voorwerpen, die in een bepaalde cultuurperiode er gens ter wereld min of meer een vaste waarde hadden en een met de moderne munten vergelijkba re functie. Maar niet alleen met die voorwerpen, ook met de cul tuurgeschiedenis en met de ge volgen van de schok van de Westeuropese beinvloeding. De Europese kolonisatoren verstoorden deze economieën met voorwerpen, die in die cultu ren werden geabsorbeerd: de kralen en spiegeltjes. Een Duitse handelaar, die scheepsladingen porseleinen gordijnringen naar Nieuw-Guinea bracht, deed dat omdat ze zo leken op het ringvor mige schelpgeld dat de Papoea's daar gebruikten; zijn gordijnrin gen vonden gretig aftrek. Neder landse kolonisatoren brachten scheepsladingen schelpen, die aan de kust van tal van landen als kleingeld werden gebruikt, naar die kusten en veroorzaakten een 'schelpgeldontwaarding', die het hen tegelijkertijd onmogelijk maakte dieper het land in te drin gen omdat de daarvoor benodig de hoeveelheden schelpen niet landinwaarts te transporteren waren. De Engelse, vierkante flessen, waarin kolonisatoren gin en an dere alcoholische dranken naar Afrika voérden, werden vol als betaalmiddel gehanteerd; leeg vormden zij de grondstof vooi prachtige kettingen glasparel tjes, die op hun beurt weer als sieraad en als 'munt' dienden - de lengte en schoonheid van de ketting bepaalde de waarde. Blauwe apothekersflesjes lever den de grondstof voor wonder mooie blauwe glasparelkettin gen, die concurreren met de kleurrijke kettingen van obse- diaan, rondgeslepen plakjes schelp en parelmoer, been en tanden van hond en everzwijn. Ook Europese economieën zijn meermalen verstoord: een aantal verzamelaars neemt ook het 'pri mitieve geld' dat daarbij ont stond in zijn collectie op. Als bij voorbeeld doosjes Ami-sigaret- ten, de originele 'Camel Old- Gold', Chesterfield en Philip Morris, die na de Duitse ineen storting in 1945 een met echte munten vergelijkbare ruilwaarde en functie hadden. Tot het primi tieve geld behoort officieel ook het Zweedse plaatgeld: grote, vierkante platen koper (tot 19,5 kilogram zwaar), in het midden en in de hoeken van stempels voorzien, die als officiële munt dienden en voortkwamen uit het toen acute gebrek aan zilver in Zweden. MAASTRICHT - 'De nieuwe epi demie', zo noemt staatssecretaris Van der Reijden (WVC) het toene mende aantal sportblessures en sportongevallen. Uit cijfers van de Stichting Consument en Veilig heid blijkt dat er per jaar 1,2 mil joen sportblessures zijn. Een half miljoen daarvan heeft een medisch behandeling nodig. Voor 180.000 mensen is het noodzakelijk de po likliniek van een ziekenhuis te be zoeken en achtduizend daarvan zijn dermate geblesseerd dat een ziekenhuisopname noodzakelijk is. Veel ongemak voor de sporter, en vele miljoenen guldens gemeen- schapskosten voor behandeling en ziekteverzuim. door Henny Otten Onlangs begon in Maastricht het bedrijf NEA International, een be drijf in medische technologie, met een produkt dat de behandeling van blessures verkort en een groot deel van de sportblessures zelfs kan voorkomen. Onder de naam 'Push-brace' brengt het bedrijf bandages voor enkel, knie en pols op de markt. Voorlopig worden zij alleen voor behandeling van opge dane blessures toegepast. Maar eind dit jaar kan iedereen ze ge woon in de sportzaak kopen, om zichzelf tijdens het sporten te be schermen. De brace is opgebouwd uit een manchet, waaraan een lang, stevig lint is bevestigd. De manchet be staat uit elastisch materiaal, aan de binnenkant bekleed met zeemleer. Door transpireren zal het leer aan de huid vastplakken, zodat het goed vast zit, en de huid en spieren bovendien worden gemasseerd. Het stevige lint wordt op de aange geven manier om enkel of knie ge wikkeld, en daarna met klitteband gesloten. De brace is er in drie ver schillende typen stevigheid, en in vele maten. De brace is wasbaar. en dus voor een lange periode te gebruiken. NEA International en het nieuwe produkt zijn het resultaat van een nauwe samenwerking tussen de af deling heelkunde van de Rijksuni versiteit Limburg en het bedrijfsle ven. „De bandage is eigenlijk een typisch Limburgs produkt", zegt prof. dr. J. W. Greep, die bij de ont wikkeling betrokken was. „Toen ik als clubchirurg voor Ajax werkte, waren veel spelers al op de hoogte van het bestaan van de zogenaam de Coumans-bandage: in Kerkrade zat verpleegkundige Coumans die je enkel of knie zo kon 'tapen', kon 'inpakken', dat de blessure genas zonder dat er een operatie nodig "Later hebben we op de univer siteit Limburg wetenschappelijk onderzoek gedaan naar deze ma nier van werken. De bandages ble ken succesvol en besparend. Een operatie kostte bijvoorbeeld drie duizend gulden, een behandeling volgens de Coumans-methode kwam op tweehonderd gulden. En de resultaten waren prima: het aantal operaties liep dan ook met 95 procent terug". De behandeling volgens Cou mans had echter één nadeel: het goed aanleggen van zo'n bandage bleek beslist niet eenvoudig. „We gingen daarom opleidingen verzor gen in het aanleggen daarvan", ver telt Greep, „maar ondertussen ble ven we ook zoeken naar een ver eenvoudiging". Het leidde uitein delijk tot de brace. „Het is eigenlijk een uitgewerkte Coumans-banda ge. Het aanleggen is vrij eenvou dig, omdat een deel ervan is voor gevormd. Het resultaat van een nauwe samenwerking met het be drijfsleven. Zij hebben onze wen sen vertaald in een produkt". Het nieuw opgezette bedrijf i.c een samenwerking van de Lim burgse industriebank Liof, de Mei- chiorgroep en Macintosh. In hel bedrijf is 3,5 miljoen gulden gein vesteerd, waarvan het Liof 1,7 mil joen heeft bijgedragen. De andere helft is verdeeld in een kwart vooi Macintosh en driekwart voor de Melchiorgroep. NEA heeft nu der tig werknemers, maar de verwach ting is dat er eind volgend jaar ze ker honderd mensen zullen werken. Over twee jaar hoopt hel bedrijf winst te maken, vooral als de brace als preventief middel ir Nederland en het buitenland za. worden verkocht. De verwachting voor de jaren daarna zijn hoog: eer winst van 'enkele tientallen miljoe nen gulden' wordt haalbaar geacht De Rijksuniversiteit zal van Nes International steun blijven ontvan gen voor verder onderzoek. „Op het gebied van het voorkomen var blessures ligt nog een heel terreir braak", zegt Greep. „En dit lijki ons een prima manier om te bezui nigen op de kosten in de gezond heidszorg". De Limburgse univer siteit geldt als bijzonder deskundig op het gebied van sportblessures „We houden een speciaal sport blessure-spreekuur", vertell Greep, „en dat is een groot succes Het is net Lourdes, op krukken er dik in het verband komen de men sen speciaal naar ons toe". Het re sultaat is dat de afdeling heelkun de ruime ervaring opdoet in de ver schillende soorten blessures en d€ behandeling daarvan. De verwachting is dat de zieken fondsen de push-brace als ver bandmiddel zullen gaan vergoe den. De prijs ligt gemiddeld ronc de vijfenzeventig gulden. „De be sparing in behandeling zijn echtei aanzienlijk", zegt Greep. „Bij dc behandeling van een enkclblcssu re die normaal via de Coumans- methode zou plaatsvinden, vervall de derde bandage bijvoorbeeld. Nu nog wordt zo'n enkel in zes weker tijd driemaal 'getaped'. Dat is duf zeker drie maal een consult. Mei het gebruik van een brace vervall de laatste keer tapen, de patiëni wordt twee weken korter behan deld". "Bovendien heeft de patiëni meer bewegingsvrijheid: als je bij voorbeeld onder de douche wilt doe je de brace gewoon even af. Er op het moment dat je het sporter weer hervat, gebruik je de brace als extra steun. Ook kun 'm weer ge bruiken als de oude blessure de kop weer op steekt", aldus Greep. Een voetballer die enkels en/ol knieën in een brace verpakt, zou veel leed kunnen voorkomen. „Hel is een groot misverstand dat het in pakken van je enkel of knie het ge wricht zou verslappen", zegt E Rüth, die als gipsverbandmeestei en bandagist betrokken was. bij dc ontwikkeling van de brace. „Eer goed aangebrachte bandage laat dc normale bewegingen wel toe, maai voorkomt een abnormale draai die anders tot een blessure zou lei den". Op dit gebied valt volgens dc initiatiefnemers van NEA Interna tional het meeste succes te beha len. Of de ziekenfondsen er vooi voelen dit verbandmiddel ook als preventie te vergoeden, is nog niel bekend. HAIFA - Geen stap blijft onopge merkt. Vanaf het moment dat de Israëlische wapenfabriek Rafaël in Leshem (in de buurt van Haifa) is betreden, schieten fotografen van de veiligheidsdienst talrijke films vol van de uitzonderlijke bezoe kers; volgen lieden met walkie-tal kies en een pistool aan de broek band geklemd je op de voet. Ze blozen als naar het doel van die ij ver wordt gevraagd. Het staatsbe drijf duldt geen pottekijkers, maar in het kader van Israëls 38e jaar van onafhankelijkheid is voor het eerst een uitzondering -gemaakt voor de buitenlandse pers. Een dagje uit tussen de meest geavan ceerde raketten en oorlogselektro- door Taco Slagter De wapenindustrie in Israël doet niet onder voor die van de rest van de wereld. En zeker niet het docu mentatiemateriaal van Rafaël. In kleurendruk worden de dodelijke projectielen in doorsnee en in actie als luxe auto's met de laatste snuf jes aangeprezen. De ene raket is met nog meer technische hoog standjes uitgerust dan de ander. Maar van alle wapens garandeert de fabriek het succes. Bovendien vermeldt elke folder met een zeke re trots; 'beproefd op het slagveld'. Soms met aanduiding van een van de zes oorlogen die Israel heeft uit gevochten. Libanon is actueel. Ze ker drie wapensystemen ondergin gen er de vuurdoop. Vitaal belang De algemeen directeur van Ra faël dr. Zeev Bonen komt persoon lijk uitleggen waarom Israëls wa penindustrie en de export zo van vitaal belang is. „De technologi sche divisie van ons bedrijf is de pijler waarop we drijven', zegt hij. „We zullen de technologische ont wikkelingen op militair terrein in de wereld altijd vooruit moeten blijven. Alhoewel we met de Ver enigde Staten op vele gebieden nauw samenwerken, krijgen we de blauwdrukken van de nieuwste ontwikkelingen niet onmiddellijk onder ogen. Dat geldt ook voor de wapenproducenten in de NAVO- landen. Pas na jaren worden die wapens naar buiten verkocht, maar dan is het voor ons te laat. De systemen zijn dan al verouderd en ingehaald door modernere technie ken. Dr. Bonen doelt met name op de ongebreidelde wapenverkopen van westerse landen aan Israëls vij anden. West-Duitsland, Frankrijk, Italië en niet in de laatste plaats Is raëls grootste vriend in Washing ton, schromen niet de Arabische landen - en met name de frontsta- ten met Israël - eveneens met F-15 gevechtjagers, slimme radar- en vuurgeleidingssystemen, raketten, tanks en ander oorlogsmaterieel uit te rusten. We moeten op twee fronten strijden', legt Bonen uit. „Telkens weer iets bedenken tegen de Russische, maar ook tegen de westerse wapens". Veelbelovend Rafaël is als onderzoekscentrum voor Israël het stadion van de wa penrace. In de grootste van de drie staatsbedrijven worden de wapen systemen uitgedacht en een deel daarvan in produktie genomen. Het arsenaal op de niet geclassifi ceerde lijst ziet er „veelbelovend" uit. Zo toont dr. ir. Maier Almagor, directeur van de luchtverdedi gingssystemen, koel en zakelijk aan de hand van videobeelden de nieuwste aanwinst: de Adamsra- ket, en diens broertje voor de mari ne Barak I. Een revolutie. In tegen stelling tot bestaande luchtdoelra ketten in Oost en West kunnen de ze projectielen verticaal opstijgen. Dat blijkt ruimte, tijd en kosten te besparen. Behalve vliegtuigen en helikop ters kan het compacte door een ra ketmotor aangedreven explosief ook naderende raketten van de vij and - tot op 500 meter van het doel - onderscheppen en vernietigen. Israël leerde deze les van de Falk- land-oorlog. De door de Argentij nen in de praktijk uitgeteste en succesvolle Franse Exocet-raket - de Britten verloren er een slag schip mee - is met dit systeem bij voorbaat een kopje kleiner ge maakt. Stoorzender Verbazingwekkend ver is Israël in de ontwikkeling van computers en stoorzenders op het gebied van de elektronische oorlogsvoering. Relatief klein zijn de apparaten die een radar „blind" kunnen maken, zodat geleide raketten de verkeer de kant worden uitgestuurd of in het geheel niet van hun lanceerin- richtingen loskomen. Syrië weet er over mee te praten. Tijdens de Li- banon-oorlog drukten de technici tevergeefs op de knoppen van de onbeweeglijke Sam-raketten. Maar niet alleen Russische vuurgelei dingssystemen kunnen de Israë liërs onklaar maken, ook de met westerse wapens uitgeruste Arabi sche landen moeten er in geval van oorlog op rekenen dat de raketten roerloos in de silo's blijven staan. Israël leeft al 38 jaar bij het zwaard en de indruk makende technologische ontwikkelingen bij Rafaël zijn daar een produkt van. Maar wapens maken om in de ei gen behoefte te voorzien en niet af hankelijk te zijn van de politieke wispelturigheid der westerse wa penproducenten levert nog geen winst op. Vanwege de drastische bezuinigingen op de Israëlische defensie is volgens dr. Bonen van Rafaël het ontbreken van voldoen de financiële middelen een toene mend probleem voor de Israëli sche militaire industrie. „We zijn een klein land", zegt hij. „De financiering van de wapen wedloop wordt steeds moeilijker". Vandaar dat Israël zich steeds meer zal toeleggen op de export van het nieuwste wapentuig, met uitzondering van de aller-geavan- ceerdste noviteiten. Want grof ver dienen aan wapentuig is een voor waarde om in geld slurpend onder zoek te kunnen blijven investeren. Vanwege het delicate onder werp, zijn in Israël de officiële ge gevens omtrent de export schaars voorradig. Om niet met de censuur in conflict te komen, maken Israë lische kranten en de vakliteratuur in veel gevallen gebruik van bui tenlandse bronnen. Maar die spre ken elkaar soms tegen. Op redelij ke gronden kan worden aangeno men dat de joodse staat per jaar voor bijna vier miljard gulden aan wapentuig in het buitenland ver koopt en daarmee de vijfde of zes de plaats in de wereld in. In Israël neemt de kritiek toe op de export van wapens naar dictato riaal geregeerde landen. Onlangs nog eens in de kranten herhaald naar aanleiding van een door de Amerikanen verijdelde Israëlische wapensmokkel ter waarde van maar liefst een paar miljard gulden aan Iran. Nota bene een land dat Jeruzalem van de „zionistische be zetting wil bevrijden". Na de verkiezingsuitslag van woensdag heeft het voor het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) geen zin meer grote acties en de monstraties te organiseren. Tot deze conclusie kwam Mient-Jan Faber, secretaris van het IKV, za terdag op een vergadering van de campagneraad van zijn organisa tie. „We moeten kijken waar we onze energie nog produktief kunnen inzetten. We zullen op nieuw de kerken inmoeten", al dus Faber. Hij pleitte er tevens voor het gesprek met alle politie ke partijen voort te zetten. Volgens Faber is het de vraag of het Komitee Kruisraketten Nee (KKN) in de toekomst nog een rol kan spelen. Op 4 juni ver gadert het komitee over de toe komst van het huidige samen werkingsverband. Het dagelijks bestuur van het IKV vindt dat het KKN zich uitsluitend met massademonstraties tegen kruis raketten moeten bezighouden. Het ziet daar op het moment geen aanleiding toe. Bestuurslid J.J. ter Laak benadrukte dat het komitee „geen eeuwig leven" moet hebben. De campagneraad nam het standpunt van het be stuur vrijwel unaniem over. Boesak hekelt Zuidafri- kaanse politiek. „De mensen weten het, maar God weet het ook hoelang wjj in Zuid-Afrika geweldloos zijn gebleven. Met een buitengewoon geduld, dat ken je nergens in de blanke ge schiedenis. In de afgelopen we ken hebben wij gezien dat wij le ven onder een geweld dat almaar groter wordtde Zuidafrikaanse regering heeft geen interesse in vrede, in menselijkheid en in een oplossing". Ds. Allan Boesak, voorzitter van de Wereldbond van her vormde en gereformeerde Ker ken (WARC), sprak deze woor den gisteren in een interview, uitgezonden door de IKON. Naar de mening van de predi kant heeft de regering slechts één wens ten koste van alles aan de macht blijven. Wanneer ie mand tegenover dat geweld wordt geplaatst, moet er een groot stuk geweld tegenover worden gesteld, aldus ds. Boe sak. Daarom zal het in Zuid-Afri- ka zijns inziens niet de kant uit gaan van de in Zimbabwe gevon den oplossing, maar zal het een „traditionele boerenoorlog" wor den, een soort tweede Libanon. De predikant gaf zich in het in terview veel moeite duidelijk te maken, dat het door de regering opgeroepen tegengeweld van de zwarte bevolking niet kan wor den gladgestreken met praatjes die vergoelijkend werken het is echt geweld, van het gooien van een handgranaat tot het plaatsen van een bom in een winkelcen trum. Krikke bijzonder hoogle raar. De Zwinglibond, die vorig jaar bij koninklijk besluit be voegd werd verklaard bij de theologische faculteit aan de Rijksuniversiteit van Groningen een bijzondere leerstoel te vesti gen voor het vakverdiepen van de geschiedenis en de beginselen van het unitarisme, heeft dr. Krikke aangesteld als bijzonder hoogleraar. Het ligt in de bedoe ling dat Krikke, thans hervormd predikant in Leeuwarden, zijn werkzaamheden in september begint. Herdenkingen in sfeer van wantrouwen. De Doopsgezinde Broederschap heeft afgelopen weekeinde Menno Simons' „Uit gang uit het Pausdom" in 1536, alsook het 175-jarig bestaan van de Algemene Doopsgezinde So ciëteit (ADS, het overkoepelend orgaan van de 140 doopsgezinde gemeenten in ons land) her dacht. Dat deze herdenkingen op onderscheiden plaatsen (Witmar- sum respectievelijk Amsterdam) en door verschillende instanties (de Friese Doopsgezinde Socië teit, de Doopsgezinde gemeente Witmarsum en de Internationale Stichting Menno Simons' cen trum respectievelijk de ADS) werd georganiseerd, tekent het onderlinge wantrouwen onder de doopsgezinden. „Vooral in Friesland - maar niet alleen daar - is het gebrek aan vertrouwen in de ADS opvallend", zo schreef ds. E. van Straten, secretaris van de ADS, deze week in het Alge meen Doopsgezind Weekblad. Ook ADS-voorzitter ds. S.A. Vis duidde daar op in zijn her denkingsrede te Amsterdam. Hervormde kerk. Beroepen te Zuilichem en Nieuwaal: A. Vlietstra te Melissant; beroepen te Zierikzee: A. F. Troost te Er- melo. Aangenomen naar Lochem: J. Zuur kandidaat te Assen; aange nomen naar Eindhoven tot pre dikant voor bijzondere werk zaamheden, part-time, als geeste lijk verzorgster Diaconessenhuis en Catharinaziekenhuis: mevr. M. J. van den Beld-Rijfkogel kandidaat te Bakel. Bedankt voor Rotterdam- Zuid: W. L. Pera te Zoetermeer. Baptistengemeenten. Beroe pen te Den Haag: T. F. Smit te Hoogezand. Gereformeerde kerken. Beroe pen te Dokkum: drs. W. H. G. Sienot te Vianen; beroepen te Amsterdam-Noord: F. A. A. Baarslag, kandidaat te Kampen die dit beroep heeft aangeno men; beroepen te Garrelsweer, C. P. M. Verrips kandidaat te Amersfoort die dit beroep heeft aangenomen; aangenomen naar Rotterdam ten behoeve van het oecumenisch wijkpastoraat in de oude stadswijken: A. Bakker te Hoogvliet; aangenomen naar Nieuw-Loosdrecht: C. van Zuy- len te Apeldoorn; aangenomen naar Den Dolder (voor het pasto raat Willem Arntsz,Hoeve): mevr. drs. J. H. van Haeringen te Hoo- geveen. Bedankt voor Apeldoorn: E. R. V. Schuddebeurs te Papen- drecht; beroepbaar: C. P. M. Ver rips, Spreeuwenstraat 91, 3815 SP Amersfoort. Gereformeerde kerken vrijge maakt. Beroepbaar: A. Boersma, Dykstraat 12, 8261 VX Kampen. Christelijke gereformeerde kerken. Beroepen te Apeldoorn- Centrum: J. W. van de Gronden te Broek op Langedijk. Bedankt voor Bunschoten: P. den Butter te Middelharnis; tweetal te Vlaardingen: drs. L. W. Bilkes te Ermelo en R. Kok te Damwoude. Gereformeerde gemeenten. Aangenomen naar Emmeloord: P. Reinders te Hardinxveld- Giessendam; bedankt voor Veen: J. J. van Eckeveld te Zeist. Evangelisch-lutherse kerk. Beroepen te Naarden-Bussum: W. J. H. Boon te Pekela-Win- schoten.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 6