'Dat Claus gewoon mééloopt..' Omstreden 'Warenar' open Luchtballon blijft op Zoeterwoudse grond REGIO LEiDEN MAANDAG 28 MEI 1988 Prins met duizenden scouts bij St. Jorismars in Oegstgeest OEGSTGEEST - Het is za terdagmiddag. Het terrein rond het kasteel Oud-Poel geest aan de Poelgeester- weg in Oegstgeest is afgela den met kabouters, welpen, bevers en andere scouts. Ie dereen wacht op ZKH prins Claus. In de zomerzon be door Robert-Jan Vonk gint de marsleider van de nationale St.Jorismarsen, W. van Ingen Schenau, al vast aan zijn toespraak. "We stellen het op prijs", zegt hjj tot de ruim 4.000 scouts, "dat prins Claus het start sein wilde komen geven voor de veertigste editie van de St. Jorismarsen. Hij wil de geen speech geven, daar om doe ik het". Zijn voordracht wordt tweemaal onderbroken, maar hy laat zich niet van de wijs brengen. Wanneer een Concorde laag overscheert en hem voor de toehoorders onver staanbaar maakt, roept Van Ingen Schenau na een korte pauze: "Nee, de prins komt niet met een vlieg tuig. De Concorde komt speciaal voor het jubileum over". Applaus klinkt op. De tweede onderbreking is de aankomst van de prins. Een wal kie-talkie van een marsmedewer ker begint te kraken. De eigenaar verdwijnt direkt in de richting van de oprijlaan. Even later is hij al weer terug en fluistert de marslei der het bericht in de oren. "Fijn, bedankt," antwoordt Van Ingen r ik ga toch gewoon Schenau,"n door". Even later komt de prins het ter rein op wandelen. Hij spreekt hier en daar eens een jonge scout aan en baant zich een weg naar de mu ziektent waar Van Ingen Schenau zijn voordracht heeft beëindigd. Alles loopt op schema. Om vijf over twee verricht de prins de ope ningshandeling. Hü trekt aan een koord, dat vanaf de muziektent, over de vijver, naar het kasteel loopt. "We hebben er vanochtend nog mee geoefend. Ik hoop maar dat het nu ook lukt", fluisteren twee leden van de Oegstgeestse scouting elkaar toe. Het systeem werkt. Meelopen Terwijl de prins het koord naar zich toehaalt, ontvouwt zich boven de slotvyver een spandoek met de Prins Claus wordt begroet door het organisatiecomité van de St. Jorismarsen. ZOETERWOUDE - De hete lucht ballon, die afgelopen zaterdag het volleybaltoernooi van Zoeterwou- dens Swetterhage moest opluiste ren, is tot twee keer toe niet van de grond gekomen, 's Middags vijf uur en 's avonds acht uur gooide de wind roet in het eten. "We hebben al het mogelijke gedaan, het is jam mer, een andere keer beter", gaf balloncommandant Ton Curvers uiteindelijk het massaal opgeko men publiek mee. Desondanks keerden de belang stellenden niet teleurgesteld huis waarts. Want toen 's middags al snel duidelijk werd dat de weersge steldheid opstijgen tot een onmoge- Sneldammen De Leiderdorpse damclub sluit vanavond het seizoen af met een kampioenschap sneldammen. Er wordt in twee klassen gespeeld in het Dorpshuis aan de Hoofd straat. Alle belangstellenden zijn vanavond vanaf acht uur wel kom. Open dag De Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten organiseert komen de woensdag een open ochtend. Tussen tien uur en half twaalf kunnen ouders bij alle peuter speelzalen in Voorschoten terecht om een kijkje te nemen en kennis te maken. De deelnemende speel zalen zijn Boschfluiters aan de Sixlaan, de Hooiberg aan het Al- bardaplein, Pippeloen aan de Ein- steinlaan, Peuterhof aan de Schramlaan en het Kwetternest aan de Oude Adegeesterlaan. Rommelmarkt De Zoeterwoudse Jeugdraad or ganiseert komende zaterdag, 31 mei, een rommelmarkt in en om Ons Huis aan het Kosterspad. Zoeterwoudenaren die nog rom mel over hebben kunnen het tele foonnummer 01715-1172 draaien. Of meedoen aan de huis-aan-huis inzamelingsactie, die morgen en overmorgen in het dorp wordt ge houden. Poppentheater Het Voorschotens poppenthea ter 'Wellus-Nietus' geeft komende woensdag weer een voorstelling in het onderkomen aan de Marij- kelaan 4. Het gaat om 'De Tent- karromobiel', een voorstelling voor kinderen van 5 tot 12 jaar, die om half drie begint. Graag van tevoren even reserveren via tele foonnummer 01717-8361. lijkheid maakte, wilde Ton Cur vers de ballon, die van de Neder landse Hartstichting is, best wel in z'n hoedanigheid tonen. En dat was met een inhoud van 2200 ku bieke meter en een diameter van 18 meter al heel wat. Helaas waren ook deze pogingen gedoemd tot mislukken. Op de gezichten van de onder de toeschouwers vele aanwezige kin deren stond de spanning wel af te lezen. Het prepareren van een hete luchtballon is op zich namelijk al een hele gebeurtenis. Met een wind- machine wordt het gevaarte tot op de helft gevuld, alvorens het gas ge bruikt wordt. Verschroeid gras, hit te en een enorme kracht ervoor zor gend dat met man en macht moest worden geholpen. Vooral 's avonds was het een kwestie van erop of er onder. Jammer dat het net niet lukte, maar de dag op Swetterhage kon eigenlijk toch niet meer kapot. On der een lekker zonnetje hadden zes tien ploegen zich de hele dag prima vermaakt. Een drumspektakel van 'Beat it' waaraan bewoners naar harte lust meededen in de pauze, een patatkraam en ijswagen de he le dag op het terrein. Het waren de dingen die de achtste editie van het volleybaltoernooi, deze keer onder de toepasselijke naam 'Pinkster- volleyballon' naar meer deden smaken. Afgetekend winnaar van het toernooi werd overigens het team van de 'Grashoppers' die in de fi nale de 'Snorkels' aftroefden. Der de werd het Swetterhage team de 'Duikertjes', vierde TZN. Verkeer levert drie gewonden op in regio HAARLEMMERMEER - Een 42- jarige Leidenaar is gisteren op de rijksweg Amsterdam/Rotterdam ter hoogte van Nieuw-Vennep ge wond geraakt toen hij met zijn mo tor ten val kwam. Over de oorzaak tast de politie nog in het duister. De man liep een gebroken been en letsel aan zijn hand op. Hij is over gebracht naar het Elisabeth-zie- kenhuis in Leiderdorp. Op de Aalsmeerderdijk, even eens ter hoogte van Nieuw-Ven nep, kwamen twee wielrijders ten val. Het tweetal, een 34-jarige in woner van Voorschoten en een 19- jarige Leidenaar, werd overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De Leidenaar liep enkele schaafwonden op. De Tunnel stort in: jongen (12) onder zand bedolven KATWIJK/OEGSTGEEST - Bij het graven van een tunnel op het Katwijkse strand is een 12-jarige jongen uit Oegstgeest gistermid dag onder het zand bedolven. Hij werd met ademhalingsproble- ri en letsel aan het bekken en de rug naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden gebracht. De jongen raakte met het bo venlichaam beklemd toen de tunnel instortte. Hij werd door enkele omstanders uit zijn be narde positie bevrijd. De ver wondingen aan het bekken en de rug liep de jongen op doordat hij bij zijn benen uit het zand werd getrokken. tekst: 'Ik wens jullie een goede wandeling'. Van vletten op het wa ter worden tweehonderd duiven losgelaten en dwarrelen ballonen omhoog. Een scoutingsband be gint te spelen en neemt het voor touw van de veertigste St. Joris mars. De prins voegt zich in de stoet en wandelt van het terrein af. "Prins Claus is beschermheer van scouting Nederland," zegt J.H. van der Steen, voorlichter van de scouting Oegstgeest. "Hij laat van tijd tot tijd zijn neus eens zien. Voor dit jubileumjaar wilde we hem de opening laten verrichten. Dat is gelukt. Het leuke is dat hij gewoon een stukje meeloopt. Hij zegt: ik moet niets hebben van die officiële toestanden, ik loop ge woon mee met de jeugd". De prins wandelt in de stcet die de kortste route (7,5 kilometer) loopt. Een oud-wandelaar, herken baar aan de button 'reünist', loopt ook een stukje mee. "We mogen nu een keer door de Kcmpenaerstraat, een winkelstraat hier in Oegst geest. Normaal mocht dat niet van wege de drukte. Dat kan nu wel, waarschijnlijk omdat de prins meeloopt. In de betreffende straat is het vrij rustig. Desondanks staan enkele automobilisten langs de kant vast. "Ik word er een beetje door verrast", zegt een van hen. "maar ik vind het niet erg. Het is zaterdag, dan heb ik alle tijd". Ter wijl hij naar de stoet kijkt vraagt hij: "De optocht is toch niet erg lang, he?". Inmiddels is prins Claus in een hofauto alweer op weg naar het kasteel Oud-Poelgeest. Op het bij na uitgestorven terrein krijgt hij een rondleiding langs de ongeveer 30 kramen. Daar is van alles te doen. Een ruilbeurs van insignes, een tentoonstelling en kermisacti- viteiten als ringwerpen, balgooien en schieten. Ook stands van de ra dio-scouts en de luchtverkenners, die modellen laten zien waarmee zij spelen. Yakardraaien Op het ei, het grasveld voor de ingang van het kasteeltje wordt een demonstratie yakardraaien ge geven. Dat zijn touwconstructies, die indianen vroeger gebruikte om te jagen. De Rimboejagersstam uit Den Haag gebruikt ze nu voor de show. Ze zwaaien ermee boven hun hoofd en gooien ze zelfs, al draaiend naar elkaar toe. "We zijn er in de jaren vijftig nog een keer mee bij de Ted-show geweest", weet één van de Haagse scouts uit de fotoboeken van de stam. "Vroe ger werden ze door de padvinders veel vaker gebruikt, nu zijn wij nog één van de weinigen. Soms komt er nog wel eens een oude padvin der naar ons toe, die ook nog met de yakars heeft staan draaien". Het strakke schema van de prins is inmiddels al uitgelopen. Hij heeft zich even terug getrokken in het kasteel en wordt een half uur later dan gepland door de scouts uitgeleide gedaan. De meeste wan delaars zijn dan al terug. De klein sten zijn zichtbaar vermoeid en zit ten op het gras en genieten van de "Er hangt hier een bepaalde sfeer", vertelt de leidster van de padvinders uit Haarlem. "Ik heb de St. Jorismars voor de 38e maal gelopen. Het komt maar een keer in het jaar voor dat je met veel scouts bij elkaar bent. Ik zie nog eens wat bekenden. De kinderen MAANDAG Leiden Gebouw De Linde - Herenstraat, ruil beurs van postzegels, munten e.d., 19 Schouwburg - concert George Moustaki i.k.v. Leidse Chansonweek, 20.15 t De Burcht - forumdiscussie rond het thema 'journalistiek en het parlementai re bedryf, 20.30 uur. Leiderdorp Dorpshuis - Hoofdstraat, kampioen schap sneldammen, 20 uur. Gemeentehuis - vergadering raadscom missie bestuurszaken, 20 uur. DINSDAG Leiden Clubhuis Matilo - Zaanstraat, mevr. De Wolf spreekt over fobieën. 9.30 uur. Posthof - Wassenaarseweg, bijeenkomst Leidsche Ver. van Postzegelverzame laars, 19.30 uur. Schouwburg i.k.v. Leidse Chanson- week, Jenny Arean, Paul van Vliet, Liesbeth List, 20.15 uur. De Burcht - Burgsteeg. lezing over foto- grafie, 20.30 uur. Lak-cinema - films 'Vertigo', 20 'Rope', 22 uur. K&O-gebouw - film 'Betrayel', 20.15 Oegstgeest Gemeentecentrum - Lijtweg, politiek forum i.k.v. actie 'Oegstgeest tegen apartheid', 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - extra vergadering snel heidsremmende maatregelen Maurits- singel, 20 uur. gaan ook graag mee", zegt zij, ter wijl ze op een paar uitgebluste ka bouters wijst. "Het is het enige al gemene scoutinggebeuren en het is tenminste betaalbaar. Voor twaalf gulden per persoon zit je hier en dat is inclusief inschrijf geld". Prijzen Voor de prijsuitreikingen voor groepen en scoutbands om onge veer vijf uur, stroomt het terrein al langzaam leeg. De John McCor- mick stam uit Zoetermeer krijgt de eerste prijs bij de kortste afstand. Andere prijswinnaars zijn de Lis- ser Kanifaten (10 kilometer) en de Bostreno Rowans uit Noordwijker- hout (15 kilometer). De laatste kreeg ook nog de extra prijs voor de beste bevergroep. Anne-Marie Komen van de Ko ningin Emma-groep uit Utrecht wacht op de prijsuitreiking van de scoutbands. Zij was de hele dag aanwezig. Een reis van ongeveer anderhalf uur heeft ze daar wel voor over. "Je komt hier kennissen tegen van andere stammen. Scouts die je kent van nationale kampen". De padvinderij is alles voor haar. "Als je nog nooit bij de scouting bent geweest, dan heb je wat ge mist. Het is gewoon een ziekte". Aanrijding NOORDWIJK - Bij een aanrijding op de kruising Duinweg/Northgo- dreef in Noordwijk zijn zaterdag avond twee personenauto's zwaar beschadigd. Het ongeval werd ver oorzaakt door een 46-jarige Engels man die geen voorrang verleende aan een 21-jarige automobilist uit Noordwijk. De auto van de Engels man sloeg over de kop en werd to taal vernield. De auto van de Noordwijker werd aan de voorzij de zwaar beschadigd. Er vielen geen gewonden. LEIDERDORP - De Leiderdorpse pastor J. Olsthoorn (op de foto links) kon gisteren in de 'Menswording' heel wat handen schudden van mensen die hem kwamen feliciteren met zijn 25-jarig jubileum. Onder andere burge meester Bruggeman, midden op de foto, met zijn gezin. Het is deze week trouwens driedubbel feest in de Leiderdorpse Menswording. Niet alleen vanwege de pastor, ook omdat de parochie twintig jaar bestaat en het multifunctionele kerkcentrum op de kop af tien jaar oud is. De hele week door viert de parochie feest. Morgen is er een bustocht, woensdag een poppenspel, gevolgd door een feestelijke middag voor ouderen op donderdag en een disco-playbackshow vrijdagavond. Finaleis de parochiedag, komende zaterdag in en om de Menswording. <foto Fred Rohde» Ook startsein Kulturele Weken Wassenaar OEGSTGEEST Zo n 180 tot m i gisteren acte de presence bij e wielrijder uit Voorschoten brak wijk Ze zwermden uit door de wijk i liep een hoofd- zich (zie foto) bij een optreden van de clowns Pagelli een speciale tent op het Greet Koemanplein. i speurtocht en vermaakten WASSENAAR - Onder zeer grote belangstelling is afgelopen zater dagavond het nieuwe Wassenaarse sociaal-cultureel centrum Warenar, het vroegere Jeroenhuis. officieel voor het publiek geopend. De ope ning vormde tevens het startsein voor de veertiende editie van de Kulturele Weken die tot en met 15 juni zullen duren en waarin een Actie voor reddingsbrigade WASSENAAR - Prominente Was- senaarders willen via een actie geld verzamelen voor een reddingsboot van de Wassenaarse reddingsbriga de. De vereniging, die deze zomer 55 jaar bestaat, zet zich in voor het redden van drenkelingen en be waakt tijdens de zomermaanden het 10 kilometer lange Wassenaar se strand. 'De vrijwilligers die deze taak op zich hebben genomen kunnen die alleen doeltreffend uitvoeren als ze over perfect materiaal kunnen be schikken. Van dit materiaal kun nen mensenlevens afhankelijk zijn', aldus een bedelbrief van de commissie van aanbeveling. Was getekend: P.H. Schoute. burge meester van Wassenaar, N. Smit- Kroes, demissionair minister van Verkeer en Waterstaat, W.J. Geert- sema, lid der Stalen-Generaal, H.R.J. Graaf van Zuylen van Nije- velt, directeur-eigenaar attractie park Duinrell, H. Hilgcman. secre taris Wassenaarse Oranje Vereni ging en M. Staal, zakenman in Rot terdam. groot aantal exposities, concerten en lezingen zullen plaatsvinden. Warenar, een gebouw waarvan de voorgeschiedenis "taai, niet leuk en lang was", aldus wethouder Greep (PvdA) in zijn openingstoe spraak. De kosten van het gebouw, die tijdens de oplevering opliepen tot ruim 4,2 miljoen gulden, geven aanleiding tot felle kritiek. De ge meenteraad zag zich voor een vol dongen feit geplaatst. "Ik weet dat de kritiek groot was", aldus Greep die er verder niet op in wilde gaan. Wel sprak hij "als Bourgondische Brabander" zijn verbazing uit over de kritiek op de naam Warenar, vrij naar de vrek uit het befaamde stuk van P.C. Hooft. Wethouder Greep noemde het "on-Hollandse kri tiek" want "waarom zouden we niet juist zuinig met geld moeten zijn"? Zaterdagavond stond in schril contrast tot de avond ervoor toen Warenar door een groot aantal plaatselijke prominenten, letterlijk en figuurlijk achter gesloten deu ren, werd ingewijd. Konden de ge nodigden "in wandelkostuum" zich die avond uitvoerig te goed doen aan koffie met petit-fours en volle tafels met luxueuze drankjes en hapjes, zaterdagavond was schraalhans keukenmeester. In het gebouw bevinden zich naast een grote theaterzaal met 225 zitplaatsen nog een vijftal kleinere zalen waarin vergaderingen, expo sities en uitvoeringen kunnen wor den gehouden. Wassenaar heeft een zeer bloeiend verenigingsle ven. De Kulturele Kern Wassenaar, een soort samenwerkingsverband van alle Wassenaarse verenigin gen, organisaties en personen die zich met culturele aktiviteiten be zighouden, werd de afgelopen week uitgebreid tot 26 verenigin gen nadat de accordeonvereniging DVS toetrad. In het donker Terwijl Warenar zaterdagavond in een zee van licht baadde met een meterslange roze neonbuis op de gevel als blikvanger, zat 20 meter verder één man letterlijk en figuur lijk in het donker. De kunstenaar Rob Blote, die met zijn kunstbus op het parkeerterrein stond, had geen stroomaansluiting zodat hij halverwege de avond in z'n bus in het pikkedonker als een soort ker kuil op klanten zat te wachten. Te vergeefs, want een kunsttentoon stelling in het donker bekijken is hetzelfde als rijden in een auto zon der benzine. rLEIDSCH t£k DAGBLAD1 GEEN KRANT ONTVANGEN? Bal van maandag t'm vrijdag lussen 18.00 19.30 uur. telefoon 071-123143, en de krant wordt na 19.30 uur alsnog bij u bezorgd. 's Zaterdags kunt u bellen van 16.30 -18.00 uur, telefoon 071-123143, en de krant wordt na 18.00 uur alsnog bij u bezorgd. Kantoor Lelden: 071-144941, maandag t/m vrijdag van 08.00- 18.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 2