De Spartaan goed uit startblokken mm Leiden dankt Fred Kanbier Dekker viert feest, Unicum treurt Naar KNVB na zege tegen LSW Ook tennissers Leidse Hout pakken titel Twee overwinningen Jan Laan PAGINA 16 DO/ST SPORT MAANDAG 26 MEI 1986 LSVV'er Ronald Hoogendoorn rechtsen Henk Landwaart kijken gespannen toe bij een stijlvolle actie van Arjen Wilting, die de bal evenwel over het doel van Leiden kopt. De studenten werden met 4-1 afgetroefd door Leiden, dat naar de KNVB promoveerde. (foto Loek Zuyderduin» KATWIJK - Fred Kanbier is de grote winnaar geworden in het duel van Leiden tegen LSW. De Leidse spits had met drie doelpun ten een groot aandeel in de 4-1 overwinning van zijn club, dat dankzij dit reultaat ten koste van de Leidse studenten voor het eerst promoveert naar de zaterdagvier- deklasse van de KNVB. Vanaf het eerste fluitsignaal trok Leiden afgelopen zaterdag ten aan val. Er moest immers gewonnen worden om de eerste plaats in de nacompetitie, die recht geeft op promotie, te bemachtigen. Oefen- meester Hennie Beerenfenger had zijn ploeg het veld ingestuurd met de opdracht om het spel kort te houden en vooral agressief op de bal te spelen. Deze speelwijze re sulteerde in de 22ste minuut in een 1-0 voorsprong dankzij een doel punt van Fred Kanbier. Door deze achterstand was LSW, dat in verband met een slechter doelsaldo minstens één punt moest binnenhalen om pro motie te bewerkstelligen, genood zaakt om voor de aanval te kiezen. Bij de Leidse studenten ontbrak echter elke vorm van organisatie om het Leiden ook maar enigszins moeilijk te maken. Voor de rust wist Leiden de voorsprong zelfs nog uit te breiden, toen opnieuw Fred Kanbier een verre bal van Pe ter Heemskerk in de rebound be nutte: 2-0. Slechts een alles-of-niets poging restte LSW in de tweede helft om de kleine promotiekans nog te be nutten. Ondersteund door een straffe wind werd Leiden op het oude veld van Katwijk langzaam maar zeker onder druk gezet. Aijan Wilting zag na enkele minuten spe len zijn schot achter Leiden-keeper Peter Selier belanden: 2-1. Terwijl de Leidse studenten in hun jacht op de gelijkmaker niet meer te stuitten waren, loerde Leiden op de counter. Na een half uur spelen werd één van deze uitvallen fataal. Wie anders dan Fred Kanbier te kende het doodvonnis voor LSW: 3-1. In het resterende kwartier creeerde promovendus LSW nog vijf kansen, die met iets meer zelf beheersing evenzoveel doelpunten hadden kunnen opleveren. Fred Pleyter was de enige die het net nog wist te vinden na een mooie combinatie met Fred Kanbier en Kees van den Linden. Na afloop meende de zegevieren de trainer Hennie Berenfenger dat er volgend jaar kwa spel wel het één en ander dient te veranderen. "Want in de zaterdagvierdeklasse ligt het niveau toch wel een stuk hoger dan in de Leidse onderafde ling. Toch denk ik dat we ons met dit spelersmateriaal wel kunnen handhaven in de KNVB". RENE VAN DER HARST centratie en won de tweede en der de set met ruime cijfers 6-3, 6-1. Dekker Tennis besloot daarna, vooral op aandrang van Stefan Faas, aan zijn sportieve plicht te voldoen en won ook alle overig partijen. Vooral de zege in het mannendubbel was een knappe prestatie omdat het Amsterdamse koppel nog ongeslagen was. Voor Dekker is het te hopen dat het suc cesvolle seizoen wordt afgerond met promotie naar de eerste klasse. Overgangsklasse B Leidse Hout behaalde het kam pioenschap gisteren op overtui gende wijze. Zaandam werd met 8- 0 verpletterd en het Leidse viertal behoefde slechts twee punten te pakken om voor de concurrentie onbereikbaar te worden. Geen en kele set hoefde Leidse Hout af te staan en dat was een reden te meer om flink feest te vieren. Voor Roomburg rest nog de theoretische kans om volgende week handhaving te bewerkstelli gen. Het 4-4 gelijkspel tegen ELTV 4 was een knappe prestatie, maar waarschijnlijk niet voldoende. Joost van Leeuwen had een goede dag en zorgde voor drie winstpun ten. Josje van der Hóeven won haar enkelspel en daarmee werd de puntendeling bereikt. Merenwijk 1 maakte tegen kam pioenskandidaat Beekhuizen geen kans. Alleen Herman van der Ca- pellen wist zijn enkelspel in winst om te zetten. OLTC is na de 5-3 winst op Rhij- nauwen zo goed als zeker uit de de- gradatiezorgen. Drie van de vier enkelspelen werden gewonnen en alleen Eveline Krul verloor, bijna traditioneel ondertussen, haar en kelspel in drie sets. Die 3-1 voor sprong bleek een goede basis voor de uiteindelijke 5-3 winst. De Munnik had al een 3-0 voor sprong voordat ook maar één bal geslagen was. Een speelster van Vianen was reeds op vakantie en dat betekende een werkeloze dag voor Irma van Seeters. Van de vijf resterende wedstrijden konden al leen Christel Verwoerd en Henk Jansen hun enkelspel in winst om zetten. Tweede Klasse Voorhout 1 kon THOR RW 4 niet van het kampioenschap afhouden. Carien van de Meer won wel haar enkelspel, maar moest voor het eerst in deze competitie de twee andere partijen gewonnen geven. Chantal van de Meer en Jan van de Geest wonnen hun gemengddub- belspel en Voorhout verloor met 6- 2. Forescate 1 lijkt de hooggespan nen verwachtingen niet waar te kunnen maken. Victoria 4 was met 5-3 te sterk voor de Voorschotena- De blessure van Ruurd Cremers maakte het voor Zee en Duin hele maal onmogelijk om zich te hand haven. Na de 8-0 nederlaag tegen Bennebroek 2 is het zeker dat Zee en Duin volgen seizoen een niveau lager aan moet treden. Zoeterwoude heeft gisteren defi nitief de rode lantaarn aan OLTC 3 overgedragen. Na de 7-1 winst heeft de ploeg zich ook voor vol gend jaar van een plek in de twee de klasse verzekerd. Voor de Boekhorst 1 valt de be slissing om het kampioenschap pas volgende week. Tegen de Mun nik 3 werd een 4-4 gelijkspel be reikt. JETSKE GOUDSMIT (SID/AFP/DPA) - Frankrijk heeft gisteren voor de eerste maal het tennistoernooi om de wereldbeker voor landenteams in Dusseldorp gewonnen. In de finale wonnen de Fransen na zes uur strijd met 2-1 van Daviscuphouder Zweden. Het leverde hen een bedrag van 200.000 dollar (ruim een half miljoen gul den) op, de Zweden kregen de helft. Menno Oosting en Tom Nijs- sen hebben zich zaterdag geplaatst voor het hoofdtoernooi om de open Franse tenniskampioenschappen, dat vandaag op de banen van Ro land Garros in Parijs begint. Met Michiel Schapers, die direct was toegelaten, is Nederland bij de mannen met drie spelers vertegen woordigd. Bij de vrouwen bleef Marcella Mesker de enige, want Hellas ter Riet werd in de derde en laatste ronde van het kwalificatie toernooi uitgeschakeld. Oosting won zijn laatste kwalifi catiepartij in twee sets van de Fransman Errard: 7-6 6-1. Nijssen had het zwaar te verduren tegen een van de betere Russische spe lers, Zverev, maar won uiteindelijk met 5-7 6-1 8-6. Het kampioensteam van Dekker neemt het er van na het behaalde kampioenschap. Freek Tanis, Heieen v.d. Berg, Stefan Faas en Brigit v.d. Marei (v.l.n.r) genieten van de titel. (foto Van Boven) LEIDEN - Teleurstelling en vreug de wisselden elkaar gisteren op de vyfde speeldag van de tenniscom- petitie snel af. Voor Unicum lijkt de hoofdklasse een éénjarig avon tuur te worden. Na de 6-2 neder laag tegen Popey Goldstar 3 uit Amsterdam is er nog slechts een theoretische mogelijkheid dat Uni cum volgend jaar op dit niveau blijft spelen. Vreugde was er voor Dekker Tennis en Leidse Hout, die beide op overtuigende wijze het kampioenschap behaalden. Hoofdklasse Unicum kende gisteren een voortvarende start in de enkelspe len. Margot van Overloop was weer voldoende hersteld van haar lies blessure om drie partijen voor haar rekening te nemen. In haar enkel spel tegen Yvette Flu moest zij, de eerste set gewonnen geven. Één setpunt verspeelde Margot van Overloop door een zeer knappe en gewaagde backhand van Flu (6-7). Daarna leek de Amsterdamse door te stoten naar de totaalwinst en veroverde ook een wedstrijdpunt in de tweede set. Van Overloop toonde echter een goede inzet en won de tweede set met 7-5 en de derde set met 6-3. Jan Siemerink leverde een knap pe prestatie tegen Al speler Nye- mi. Door zijn geconcentreerde spel wist de Rijnsburger, na winst in de eerste set, een 5-3 achterstand om te zetten in een 7-5 winst. Freek van der Capellen kon tot 4-3 in de eerste set goed meekomen, maar vervolgens was Paul Dogger niet meer te stuiten. 'De Amsterdamse Karate Kid' zette al zijn slagen met luide strijdkreten kracht bij en won met 6-4 en 6-2. Tine Langeveld kreeg een her kansing tegen Tine Zwaan. In Am sterdam speelde vermoeidheid Zwaan parten en kon zij slechts met hulp van een regenpauze de winst in drie sets naar zich toe trek ken. Dit keer liet zij het niet zo ver komen en moest Langeveld in twee sets het onderspit delven 2-6, 4-6. De 2-2 stand die toen ontstaan was, bood de Leidse hoofdklasser nog goede perspectieven op de to taalzege. Het mannendubbelspel moest dan in elk geval in winst worden omgezet, maar Tönjann en Siemerink konden het in een ze nuwslopende wedstrijd niet bol werken. De eerste set ging naar het Amsterdamse duo Dogger en Nye- mi en even leek het alsof Unicum de partij had opgegeven. Toen het Leidse koppel het voor elkaar kreeg om drie wedstrijdpunten weg te werken, was de strijd weer volledig open. Onder luide aan moedigingen van het talrijke pu bliek veroverden Tönjann en Sie merink zelfs nog twee setpunten. Popey Goldstar herstelde zich en haalde via een tiebreak ook de winst in de tweede set naar zich toe. Margot van Overloop en Carole de Bruin wonnen nog wel de eerste set (6-3), maar kwamen in de twee de en derde set duidelijk te kort 1- 6, 1-6. Ook de beide gemengddub- belspelen gingen voor Unicum ver loren en de 6-2 nederlaag betekent in theorie het einde van de Leidse hoofdklasser. Overgangsklasse A Dekker Tennis kon tegen Festi- na 1 al voor de lunch de kam- pioensbloemen in ontvangst ne men. Drie punten had de War- mondse formatie nog nodig om kampioen te worden en aangezien alle enkelspelen gewonnen wer den, was die stand snel bereikt. Brigit van der Maarel behaalde een moeizame zege op Govaerts 6-1,4- 6, 6-4. Heieen van de Berg daaren tegen gaf haar tegenstander geen schijn van kans door het tempo hoog op te voeren. Haar Amster damse opponente maakte daar door erg veel fouten en verloor met 6-l;6-2. Stefan Faas maakte dankbaar ge bruik van de krachtige wind. Door taktisch sterk spel versloeg hij zijn tegenstander met 6-l;6-0. Faas heeft deze hele competitie nog geen enkelspel verloren. Freek Tanis waande zich in de eerste set al kampioen en verloor dan ook in het eerste spel met 4-6. Vervolgens hervond hij zijn con- SOFIA (ANP/SID) - De Bulgaarse atlete Stefka Kostadinova heeft gisteren bij nationale wedstrij den in Sofia het wereldrecord hoogspringen geevenaard. Kosta dinova sprong over 2,07 meter. Op 20 juli 1984 had haar landgenote Ljoedmilla Andonova die hoogte in Oost-Berlijn bedwongen. We gens het gebruik van doping werd Andonova levenslang geschorst. 11.4. Op de langere afstanden was regelmaat troef. Niek Klinkenberg (4.03.6) en de net van een blessure herstelde Tony Pracht (4.07.0) vol deden op de 1500 en Theo van der Veer legde 5000 meter af in 15.08.2. Steeple chaser Martien van der Hoorn begon zijn seizoen nog beter dan in 1985: 3000 meter in 9.33.5, ver voor alle anderen. Ook op de springnummers vol deden de Hollanders aan de ver wachtingen: ver sprongen Hans Verschuur (6.31) en Rob Ultzen (6.52 en hink stap 13.56). Met de polsstok sprongen Mare van Vliet en Aijan de Haan beiden vier me ter hoog. De laatste kwam daar naast tot een uitstekende tijd op de 400 meter horden van 55.4, waar mee hij eens te meer zijn meer kampkwaliteiten toonde. Pas op de werpnummers kwam Holland in moeilijkheden. Debu tant Bas In 't Veld kon de met de speer wel overweg (52.84), maar stootte de kogel niet al te ver weg. Ruud Waayer legde al zijn kwalitei ten in een discusworp van 42.70. Doordat de afsluitende estafettes voor Holland-begrippen niet su persnel waren, moesten deze pres taties de basis leggen voor een plaats in de promotiepoule, die na de tweede competitiewedstrijd in juni wordt opgemaakt. Kansrijk Als Holland zich al voor die fina le weet te plaatsen dan zal De Spar taan daar ook wel bij zitten. Met de geroutineerde broers Nico en Peter van Noort en de onverwoestbare Jan Laan kan het momenteel niet stukbij de Lissenaren. Laan haalde gisteren een huzarenstukje uit door zowel de 1500 als de 5000 me ter afgetekend voor zich op te ei sen. Op de metrische mijl vestigde hij zelfs een persoonlijk record van 3.54.3 en op de langste competi tieafstand hield hij zich alleen in het begin koest. Met 17 seconden voorsprong op zijn enige belager verlegde Laan zijn grenzen voor de zoveelste keer: 14.51.4. Waarschijnlijk piekt de bijna full time-atleet precies op tijd. "De dis trictskampioenschappen van ko mend weekend laat ik maar schie ten, want ik zit nu waarschijnlijk wel aan mijn top. Als ik tijdig gas terug neem, kan ik over enkele we ken mogelijk opnieuw vlammen" aldus Laan, wiens progressie tot ie ders verbazing alleen maar lijkt toe te nemen. Ook clubgenoot Nico van Noort behaalde gisteren in Vught een dubbele overwinning. Zowel met de kogel (13.53) als met de discus (49.04) duldde hij niemand in zijn nabijheid. "Nog even en ik ben te rug op mijn oude niveau" zinspeel de de broer van de beste kogelslin geraar van Nederland op de nog verdere discusworpen, die hij jaren geleden nog wel eens afleverde. Met alleen maar routiniers zou De Spartaan niet zo hoog zijn geëindigd. Nederlands studenten kampioen Tom de Koning kwam 4.20 hoog met de polsstok. Boven dien was hij met 15.3 op de 110 me ter horden slecht één tiende van een seconde langzamer dan club genoot John van Loon, die ook op de 400 meter horden hoog scoorde met 56.5. Junior Eric Opgelder sprong 6.64 ver. Op de 800 meter snelde Gert Jan Faas naar een eindtijd van 1.55.9. Piet van der Poel voltooide de 1500 meter in 4.04.4. Sprinter Kees Toussain had 11.2 voor zijn 100 meter nodig. Ook droeg hy bij aan de geslaagde 4 x 100 meter (in 44.0). Al deze resultaten leidden er toe dat de Lissenaren met 23.349 pun ten een riant uitzicht op de promo tiepoule hebben, als deze wedstrijd tenminste geen uitschieter blijkt te zijn. AV Holland zal echter alle zei len moeten bijzetten om ook tot de elite van de eerste klasse te blijven behoren. Wisselvallig Zo'n vooruitzicht lijken de Hol land-vrouwen al niet meer te heb ben. De Leidse ploeg, die in Yvon ne van Dorp en Esther Schouten toch atletes van formaat bezit, blijkt in de breedte lang niet sterk genoeg. Letterlijk geldt dat voor de discuswerpsters, die het al jaren lang laten afweten, maar gisteren gold dat figuurlijk ook bij het ver springen en de 800 meter. Op deze onderdelen verliep het zo slecht dat Holland nu op de voorlaatste plaats is beland, wat in het ongun stigste geval op degradatie kan uit draaien. De prestaties van Yvonne van Dorp leden echter geenszins onder de omzettingen waarmee ook de Holland-vrouwen te maken kre gen. Zowel op de 100 als op de 400 meter liep zij sneller dan topatlete Tanja van der Wal, die zij nog nooit eerder had verslagen. Op beide af standen spraken haar winnende tijden tot de verbeelding: 11.7 en 55.1. Onder gunstiger omstandig heden zal Van Dorp haar favoriete 400 meter zeker vlugger kunnen af leggen. Esther Schouten, de overal inzet bare meerkampster, kwam op de 400 meter horden (63.3) en op hoog springen (1.65) al even goed voor de dag. "Het is jammer dat ik regle mentair niet meer dan twee onder delen mag doen. Anders zou ik wellicht ook het verspringen en een 800 meter voor mijn rekening hebben genomen", beschouwde de ex-ADA atlete haar optreden na. Daarmee zou haar vereniging waarschijnlijk uit de degradatie- zorgen zijn. De broodnodige pun ten moesten nu op heel andere on derdelen bijeen worden gesprok keld. Zo kwam Jacqueline Baljet ou derwets goed over de horden: 100 meter in 15.3. Het kogelstoten le verde haar deze keer 10.64 op. Ook Tapja Mahieu wekte de indruk hei melijk te hebben doorgetraind, want zjj wierp de speer over de 40 meter: 40.84. Juniore Anneke Hoek combineerde hoogspringen en 100 meter horden goed. De 13.993 pun ten bieden Holland nog wel uit zicht op lijfsbehoud. Bataven In Grotebroek kwamen De Bata ven in de tweede klasse uit. Dank zij clubrecords op kogelstoten (13.76 van Gerrit Verdoes) en hoog springen 1.90 van Harry van der Velden) en een winnende 50.2 op de 400 meter van Han Kulker pak ten de Leidenaren de tweede in hun poule. De vrouwen verging het in Amsterdam heel wat slech ter. Mieke van der Veek (5.09 ver), de geblesserde Marian Langezaal (1.60 hoog) en juniore Hellen Bank (59.61 op de 400 meter) konden niet voorkomen dat de Leidsen nog minder punten behaalden dan de vrouwen van De Spartaan, die een klasse lager uitkomen. Bij de Lissenaren sprintte Gem ma Oude Velthuis naar 12.6 en stootte Lea van der Aart de kogel 10.92 ver. Met de discus bleef zij haar zus Marga Kortekaas maar net voor: 33.30 om 33.28. Ondanks een mislukte estafette lijkt de tweede klasse bereikbaar voor de vorig jaar gedegradeerde vrouwenploeg uit Lisse. Snelwandelaar Dirk Maassen van de Brink (Holland) is als vierde geëindigd in een wegwedstrijd over 20 kilometer in Franeker (tijd: 1.40.28.84) TIM BROUWER DE KONING Kampioenschap voor vrouwen van Katwijk LEIDEN - In het eerste jaar dat er bij Katwijk vrouwenvoetbal wordt gespeeld, levert de vereniging met een een kampioen af. In de tweede klasse zaterdag behaalden de vrou wen van Katwijk de titel na een ze ge van 7-0 op het tweede team van Lugdunum. De vrouwen zijn het hele seizoen ongeslagen gebleven. De thuisspelende ploeg had duide lijk het betere van het spel en de Leidse opponent raakte volledig in de verdrukking. Lugdunum bracht de hele wedstrijd door op eigen helft en moest toezien hoe Maija Dijkdrent (drie maal) en Sonja van Duyn in de eerste helft scoorden. Na de pauze maakten Jacolien Hoek, Martine van de Bent en nog maals Dijkdrent het karwei af. Inde interregionale klasse verlo ren de vrouwen van Ter Leede za terdag hun laatste wedstrijd bij Groote Lindt met 0-1. De Sassen- heimse vrouwen zijn in de midden moot geëindigd en zullen volgend jaar dus in de interregionale klasse blijven spelen. De krachten in de wedstrijd waren gelijk verdeeld, maar Ter Leede verzilverde de kansen niet. Lisette van der Stelt deed dit voor Groote Lindt wel. In de eerste klasse zondag won KRV gisteren met 3-1 van degra dant Zevenhoven. De Katwijkse vrouwen hielden de wedstrijd in de hand en maakten goed gebruik van hun mogelijkheden. Voor de pauze was het Sylvia Soeverein (die dit seizoen al vele doelpunten heeft gemaakt) die voor KRV twee maal het doel trof. In de tweede helft bracht Saskia Versteeg voor Zevenhoven de bal in het doel. De Katwijkse Heidi Guyt bepaalde met haar score de eindstand op 3- Oosting en Nijssen in Roland Garros VUGHT - Onder aanvoering van Jan Laan heeft De Spartaan een goede competitiestart gemaakt. Mede dankzij een dubbele zege van de ijzersterke afstandloper be haalde de vereniging uit Lisse gis teren een eervolle derde plaats in de eerste klasse-wedstrijd die in Vught werd afgewerkt. De achter stand op nummer twee was zelfs nog kleiner dan de voorsprong op nummer vier, AV Holland, dat be halve met een verzwakte ploeg ook met een fatale val van Gertjan Palm werd geconfronteerd. Vorig jaar waren de rollen nog omgekeerd: toen promoveerde Holland zelfs byna naar de hoofd klasse. Gisteren leek het daar aller minst op. De Leidenaren wisten dat zij het zonder Menno Swier moesten stellen, maar kregen 's morgens vroeg te horen dat werper Nico Kriatkov wegens privé om standigheden zijn woonplaats Oud-Beijerland niet kon verlaten. Als gevolg van deze verzwakkin gen en de noodgedwongen omzet tingen in de ploeg mocht er tijdens de eerste competitiewedstrijd niets meer fout gaan. Buiteling Toch ging het mis. Al voor de eerste serie van de dag was vol tooid, buitelde Gertjan Palm over de laatste horde, waarbij hij zijn rechterschouder behoorlijk bles seerde. Niettemin volbracht hij zijn 110 meter nog in 16.0, maar daarmee was zijn dag voorbij. Hoogspringen, een andere speciali teit van de jonge Leidenaar, moest door een vervanger worden ge daan, waarmee kostbare punten verloren gingen. De blessure van Palm liet zich zo ernstig aanzien dat er foto's van de gekweste plek moesten worden gemaakt. Het pleit voor de veerkracht van de Leidse ploeg, dat zij zich door zo'n domper allerminst uit het veld lieten slaan. Michel Moll draaide een goede 800 meter af (1.54.9) en Jaap Dirkx trok zich met een tijd van 50.3 op de 400 meter zo goed als niets aan van de hinderlijke wind, die alleen op de kortste af stand in het voordeel van de atle ten blies. Op die 100 meter flitste Eric Taal weer eens ouderwets snel voorbij. Met 11.0 was hij één van de snel- sten van de dag. Veteraan Alfred Verhoef maakte zijn seizoende buut met een zeer verdienstelijke

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 16