5 QT Excelsior redt zich; RKC naar nacompetitie Harde kritiek van Beckenbauer Nico Hanssen wil naar rechter Tweede zege ACV Vergadering amateurs in teken van de zorgen van het voetbal Scores in profvoetbal Cupfinale bijUVS PAGINA 14 SPORT MAANDAG 26 MEI 1986 Groningen zeker van EC voetbal als Ajax bekerfinale wint DEN HAAG (ANP) - MW en NEC spelen volgend seizoen in de eerste divisie. De laatste competitieronde veroorzaakte geen verrassende verandering in de staart van de ranglijst. De Limburgers wonnen met 2-1 van Den Bosch en NEC was met dezelfde cijfers winnaar bij FC Twente, maar ook het iets hoger geklasseerde Excelsior was op de laatste speeldag succesvol. De Rotterdammers wonnen met 3- 0 van Fortuna Sittard. Excelsior, op de net veilige vijftiende plaats, behield een punt voorsprong op MW en twee op NEC. Excelsior speelde weliswaar niet best, maar de Limburgers bleken helemaal geen inspiratie meer te hebben het seizoen af te sluiten rnet een goed resultaat. Eddie Rid derhof, gisteren een van de betere spelers bij Excelsior, bracht zijn ploeg van de elfmeterstip aan een voorsprong. André Wasiman en Ja- link voerden de produktie op tot drie treffers. Bij verlies van Excelsior zou MW zich hebben gehandhaafd in de eredivisie. Uiteindelijk bleek de overwinning in de laatste wed strijd alleen leuk voor de 1500 toe schouwers. De Maastrichtse tref fers werden gemaakt door Bert van Marwijk en Erik-Jan van de Boog aard. Libero Jos van Herpen scoor de tegen. Sije Visser, die een punt zet ach ter zijn loopbaan, maakte zijn laat ste treffer in het betaalde voetbal. Hij opende de score tegen FC Twente. Danny Hoekman ver grootte de voorsprong. Martin Koopman bepaalde de eindstand op 1-2. Het al gedegradeerde Heracles zorgde er op de laatste speeldag voor dat de 1500 toeschouwers in Almelo negen doelpunten te zien kregen. Doordat zijn verdediging open huis hield, werd doelman Tukker acht keer gepasseerd door spelers van Roda JC. In het hele seizoen heeft Tukker 99 keer de bal uit het net moeten rapen. Schepers maakte het enige doelpunt voor de thuisclub. Aan de top van de middenmoot in het klassement veranderde ook niets. Groningen eindigde als vier de. op twintig punten van kam pioen PSV en is zeker van deelne ming aan het Europacup 3-toer- nooi, als Ajax woensdag de beker finale wint van RBC. Ruim 14.000 toeschouwers zagen de 'kampioen van het Noorden' met 4-1 van Feye- noord winnen. Uitblinker Peter Houtman passeerde zijn voormali ge ploegmaat Hiele twee keer. De naar AZ'67 vertrekkende trainer Han Berger maakte na afloop van de wedstrijd op de schouders van zijn spelers een ereronde langs de tribune. „De vierde plaats van Gro ningen is vergelijkbaar met het kampioenschap van PSV", zei Ber ger. Ajax sloot het seizoen teleurstel lend af. Sparta won in Rotterdam met 3-1. De Amsterdammers slaag den er niet in hun doelpuntenre- cord uit het seizoen 1966/'67 (122) te verbeteren. Daartoe ontbraken nog vier treffers. Voor Sparta scoorden Schmidt en Lengkeek (twee keer). Ajax speelde zonder Van Basten en Mühren en raakte Ophof ook nog kwyt, die door scheidsrechter Bakker werd weggestuurd na een aanslag op Eijer. Trainer Sef Vergoossen, voor het laatst op de bank bij VVV, eindig de als een verliezend coach. Go Ahead Eagles won met 2-1. AZ'67 en Haarlem speelden 1-1. Lens en Kollewijn scoorden. Kampioen PSV oogstte een fluit signaal van het publiek na de wed strijd tegen FC Utrecht (1-1). De ve detten spanden zich nauwelijks in. René van der Gijp, de gemakzuch- tigste voetballer aan Eindhovense zijde, scoorde de enige treffer voor zijn ploeg. Invaller Peter van der Waart, die volgend seizoen moge lijk terugkeert bij FC Den Bosch, bracht Utrecht op gelijke hoogte. Het was de verdienste van Ruud Gullit, die na de gelijkmaker in de verdediging ging spelen, dat PSV ontkwam aan de tweede nederlaag van het Tien minuten voor tijd blies scheidsrechter De Munnik af om PSV in de gelegenheid te stellen op het veld afscheid te nemen van trainer Jan Reker en verdediger Huub Stevens. Reker die volgend seizoen trainer wordt van VW en die uitdagend had verklaard het landskampioenschap van PSV als dat van hem te beschouwen, kreeg een lauwerkrans omgehangen. Huub Stevens die de eerste jeugd trainer wordt van PSV met onder andere Adrie van Kraay in zijn staf, werd door zijn medespelers op de schouders genomen. FC Den Haag heeft zondag, bij PEC Zwolle, dat in het spoor van de Hagenaars naar de eredivisie klom, zyn ongeslagen record ge handhaafd. Net als in een aantal van de voorgaande wedstrijden slaagden de Hagenaars er pas in de laatste minuten van het duel in de eerste nederlaag af te wenden. Remco Boere, produktiefste aan ZEIST (ANP) - De voorjaarsverga dering van het amateurvoetbal heeft zaterdag in Zeist meer in het teken van de zorgen van het voet bal dan van de zorg om het voetbal gestaan. Voorzitter Marten Kaster- mans begon ermee in zijn ope ningswoord tot de vergadering waar twintig procent van de af gevaardigden afwezig was. De uitputtende beschouwing over het meeijarenbeleid onder streepte de problemen. In de tijd dat het goed ging voelde de KNVB nimmer de behoefte zo ver vooruit te zien. Het ledental daalt, de op brengst van toto en lotto mag dan gestabiliseerd zijn, de omzet van de abonneelotto gaat voor een be langrijk deel aan de clubs voorbij. Afgevaardigde Jan Bouw voor spelde bovendien dat de uitkering van de toto ten bate van de sport voor 1987 van 37 miljoen kan terug lopen naar 32 miljoen. Dat zal bete kenen dat er opnieuw uitgebreid bezuinigd zal moeten worden. Het dalende ledental blijkt, ge zien de enquête KNVB-2000 voor namelijk in de grote steden voor te komen, waar het overheidsbeleid vaak in alle opzichten minder sportvriendefijk is dan in de pro vincie en in kleine plaatsen. Pro bleem blijft bovendien dat er geen passende opvang voor de leden is in de zomermaanden en tijdens de winterse onderbrekingen van het voetbal. De vooruitzichten van de toto en de lotto zijn de afgelopen week nog ongunstiger geworden door het be sluit de prijzen in de staatsloterij belastingvrij te maken. Henny Troost noemde het oneerlijke con currentie dat een van staatswege georganiseerd kansspel de deelne mers betere mogelijkheden' ver schaft. De vergadering ging niet in op het gegeven dat de staatsloterij zelf de belasting voor zijn rekening gaat nemen en dat een vergelijkba re inspanning van de stichting de Nationale Sporttotalisator miljoe- Floor van Duyn weer in selectie ZEIST (ANP) - Bondscoach Ron Groenewoud heeft de zestien na men bekend gemaakt van de ama teurselectie, die vandaag in Huizen onder de naam De Zwaluwen de jaarlijkse wedstrijd tegen de Midd lesex Wanderers speelt. Het Neder landse team neemt dit jaar overi gens geen deel aan het vier-landen- toernooi in Schotland. Voor begin volgend jaar heeft de KNVB uitno digingen ontvangen voor trips naar Indonesië, Australië en de Neder- landse-Antillen. De groep van zestien voor Huizen is: Suiker en Leo Rontberg (DHC), Fibben (Nunspeet), De Kleine en Meulendijks (Geldrop), Versteeg en Reglero (Elinkwijk), Hendriks en Werdekkers (EDO), Molenaars (Oranje Nassau), Floor van Duyn (Quick Boys), De Groot (Wihelmi- na 08), Riemens (Flevo Boys), Ro bijn (AFC), Rini van Trigt (NSW) en Ruitens (Huizen). nen guldens kosten, die toch er gens vandaan zullen moeten ko men. Kastermans hoopte dat de rege ring zal besluiten de sport meer të laten profiteren uit de opbrengst van toto en lotto, met andere woor den dat de uitkering aan charitas wat minder groot zal worden. In zijn slotwoord zegde hij toe dat de KNVB, samen met de Nederlandse Sportfederatie de nieuwe regeer ders op drie punten aan de jas zal trekken. De sport moet de waarde krijgen die het verdient. Vandalisme komt voor, maar 30.000 wedstrijden per weekeinde voorkomen vermoede lijk meer vandalisme dan ze ver oorzaken. De belastingvrije voet voor kantine-omzetten zou op nieuw moeten worden bezien. De SNS heeft ook recht op belasting vrije prijzen in navolging van de staatsloterij. Daarnaast zou er scherper dienen te worden opge treden tegen illegale toto's en lot to's. 'Voetjes van de vloer' in het Duitse spelerskamp. Franz Beckenbauer pakt zijn Mannschaft in Mexico keihard a 'Westduitse voetbal wordt door grenzeloze domheid te gronde gericht' MORELIA (DPA/SID) - Terwijl buiten de regen en hagel tegen de ruiten sloegen, zorgde Franz Bec kenbauer zaterdag in Morelia ach ter het glas voor echte dondersla gen. Voor de toehoorders bij de pers-conferentie van de Westduitse bondscoach, kwamen ze op een moment dat iedereen dacht dat de hemel boven 'die Mannschaft' vol ledig helder was. De aankondiging van de beste Westduitse voetballer aller tijden dat hij het na de strijd om het Euro pees kampioenschap van 1988 in eigen land voor gezien houdt, bleek achteraf nog de minst schok kende mededeling. Meer dan tien duizend kilometer van huis, brand de Beckenbauer plotseling los over alles dat er volgens hem fout is of verkeerd gaat in het Westduitse voetbal. Dat bleek heel wat. Nie mand en niets deugde er eigenlijk. Als eerste nam de bondscoach het vertrek van zijn vedetten naar het buitenland op de korrel. Aanlei ding voor de onverwachte uitval was de aankondiging van libero Karl-Heinz Förster dat hij de ko mende vier seizoenen uitkomt vooor Olympique Marseille. "Met Rummenigge (Italië), Brie- gel (Italië) en Littbarski (Franrkyk) is hij al de vierde basis-speler die vertrekt. Het wordt zo langzamer hand problematisch een represen tatief team samen te stellen. Maar ja," vervolgde hij zeer geïrriteerd, "wereld-en Europees kampioen worden we toch in geen geval". Ook het feit dat de Westduitsers voor de Europese titelstrijd geen kwalificatie-wedstrijden hoeven te spelen en zich dus in alle rust kun nen voorbereiden, bracht Becken bauer niet tot kalmte. De geruch ten dat ook Voller, Matthaus en Klaus Allofs door buitenlandse vereniging zouden worden aange trokken, deden hem alleen nog maar harder uitvallen. Zinloos "We moeten maar eens goed na denken of we de 'buitenlanders' nog wel moeten oproepen. Mis schien is het wel beter als wij ze vergeten en gaan bouwen aan een nieuw, jong team." De bondscoach belandde daarmee aan bij het vol gende punt van kritiek. Op het mo ment dat hij dat zei, slaakte hij een diepe zucht en keek moedeloos in het rond. "Eigenlijk is dat ook zin loos. Ik zie namelijk in ons land nauwelijks jonge spelers die ge noeg aanleg hebben voor het natio nale team. Van de groep van junio ren die wij twee jaar geleden voor ogen hadden als opvolgers van de huidige sterren, zijn alleen Ber- thold en Thon nog over. Met de rest zouden we nu niet eens meer Beckenbauer (archieffoto) wereldkampioen bij de junioren kunnen worden". Zonder pauze vervolgde Becken bauer zijn tirade. Voor de vereni gingen die uitkomen in de Bundes- liga had hij ook nog het een en an der in petto. "We moeten het aantal teams in de hoogste klasse terug brengen. Veertien zou het beste zijn, zestien eigenlijk het minste. Maar nee hoor, de heren bestuur ders willen het met achttien teams doen. En daar zit zoveel schroot bij, dat is ongelooflijk. Maar ja, als het mee zit hebben we in 2870 het aantal teruggebracht. Nou, ik heb absoluut geen zin daar op te moe- terf wachten". Ook de trainers van de clubs in de Bundesliga kregen een flinke kat uitgedeeld. Beckenbauer ver wijt hun dat zij absoluut geen reke ning houden met het nationale elf tal en weinig loyaal zijn. "In plaats van constructief met mij samen te werken, is er sprake van twee kam pen die elkaar tegenwerken. Als 'die Mannschaft' slecht speelt, staan de heren direct klaar met kri tiek. Maar als ik vraag de spelers een week ter beschikking te stellen als voorbereiding op interlandwed strijden, begint ook iedereen weer te gillen dat zoiets niet kan. De laatste twee jaar hebben wij ons één keer kunnen voorbereiden als gewenst. Gevolg was dat we Portu gal in Lissabon volledig wegspeel den. Ik wil in 1987 de hele groep een week voor elke wedstrijd bij el- ASSEN (ANP) - ACV heeft zich zaterdag in een uitstekende positie ge- manouvreerd in de strijd om de kampioenstitel voor zaterdagamateurs. In Assen versloeg de kampioen van de eerste klasse C IJsselmeervogels met 3-0. Het was voor ACV de tweede overwinning. Eerder werd Heer- jansdam met 4-1 verslagen. De Treffers is de race om het landskampioenschap van de zondagama teurs op de best denkbare manier begonnen. In de eerste minuten van de openingswedstrijd op eigen veld tegen TOP, nam de Noordoostelijke kampioensploeg al een voorsprong van 2-0. De 2500 toeschouwers zagen dat TOP niet de kracht had terug te komen en diep in de tweede helft werd de eindstand van 3-0 bereikt. HEERLEN (GPD) - Fortuna Sit tard heeft AZ-rechtsbuiten Sigi Lens voor de komende twee jaar gecontracteerd. Beide partijen kwamen afgelopen weekeinde met elkaar tot overeenstemming. De 22-jarige Amsterdammer wil graag hogerop en koos daarom voor For tuna, waar hij de naar Den Bosch vertrokken Arthur Hoyer moet doen vergeten. "Fortuna heeft heel wat meer te bieden dan AZ'67. Ik kan me in Sittard beter ontplooien en meer bereiken dan in Alkmaar", luidde het bondige commentaar van Lens. De transfersom schom melt rond zes ton. Centrumspits John Linford blijft ook komend seizoen in de Baan dert actief. De Brit kwam met de club tot overeenstemming over een tweejarig contract. Linford stond lange tijd in de belangstel ling van Sporting Lissabon, maar de Portugese ploeg verzuimde om afgelopen weekend met een fors transferbedrag over de brug te ko- je van andere clubs. Zo bestaat er belangstelling van FC Groningen en Benfica voor Eykelkamp, ter wijl MW in de race is voor Hans Vincent. MW onderhandelt ver der met Danny Hoekman en Fortu na Sittard-doelman Chris Körver, de nieuwe trainer in Ook Roda JC roert zich druk op de transfermarkt. Na het vertrek van René Hofman (Feyenoord) en Jos Daerden (Beerschot) zag de Kerkraadse club afgelopen week einde middenvelder Peter van de contract met Fortuna Sittard ver lengde en duidelijk werd dat de zoon van de toekomstige MVV- trainer weer tot een jaar bankzitten bij Fortuna Sittard werd veroor- Geen oplossing Dat het meer dan twintig jaar heeft geduurd voordat er in zijn land een winter-pauze werd inge steld, doet hem eigenlijk weinig plezier. "Het is namelijk nog steeds geen goede oplossing. In plaats van in de winter het spel een tijd stil te leggen, zouden we de zomer- pauze moeten verkorten. Alleen in juli zou er niet gespeeld moeten worden, in juni en augustus wel". Voor het feit dat de verenigingen dan in de wintermaanden in finan ciële problemen zouden komen en de salarissen van de spelers niet meer kunnen betalen, had Becken bauer een eenvoudige oplossing. "Dan moeten ze de contracten maar aanpassen. In de Verenigde Staten werd ook alleen maar be taald voor de periode dat er ge speeld werd. Het Westduitse voet bal is hard op weg ver terug te val len. Maar de betrokkenen schijnen dat maar niet in te zien. Nu gaat het nog redelijk, maar als we niet in grijpen is het snel gebeurd met de goede naam die we hebben opge bouwd. Ik vind het ongelooflijk hoe een goed artikel met zoveel ka pitaal door grenzeloze domheid van velen ten gronde wordt ge richt". valler van het seizoen, tekende voor de treffer in de voorlaatste ontmoeting. Den Haag moet nog één keer als eerste-divisieploeg in het veld, namelijk tegen DS '79. De andere wedstrijden waren slechts van beperkt belang, het was te merken aan het toeschou wersgemiddelde van slechts 1600 per duel en slechts vijf gele kaarten in negen wedstrijden. Doordat Tel star zaterdagavond zijn laatste wedstrijd bij Veendam had verlo ren, kwam RKC's plaats in de na- competitie voor promotie ook niet meer in gevaar. De Waalwijkers wonnen trouwens bij Volendam en stapten daardoor met overtuiging de verlenging van het seizoen bin nen. De na-competitie begint woens dagavond met Veendam - Vitesse en RKC - Willem II. EREDIVISIE PSV - FC Utrecht 1-1 (1-0) 22. Van der Gijp 1-0,62. Van de Waart 1-1. Scheidsrech ter: De Munnik. Toeschouwers: 15.500. Sparta - Ajax 3-1 (2-0) 30. Schmidt 1-0), 32. Lengkeek (2-0), 62. Spelbos (2-1), 80. Lengkeek (3-1). Scheidsrechter: Bakker, toeschouwers: 5.000. Rode kaart: Ophof (Ajax). FC Groningen - Feyenoord 4-1 (3-1) 37. De Koek 1-0,39. Molenaar 1-1,40. Roossien 2-1, 45. Houtman 3-1, 87. Houtman (straf schop) 4-1." Scheidsrechter: Thomas. Toe schouwers: 14.340. Heracles - Roda JC 1-8 (0-5) 4. Hofman 0-1,6. Hofman 0-2, 28. Daerden 0-3,34. Van de Ven 0-4,41. Gorter 0-5, 51. Van Geel 0-6, 57. Van de Ven 0-7, 73. Schepers 1-7, 87. Gorter (strafschop) 1-8. Scheidsrechter: Van de Niet. Toeschouwers: 1.500. Gele kaart: Calderwood (Roda JC). MW - Den Bosch 2-1 (2-1). 6. Van Mar wijk (1-0), 20. Van Herpen (1-1), 36. Van den i 2-0, 88. Jalink 3-0. Scheidsrechter: Fortuna Sittard). FC Twente - NEC 1-2 (0-2) 14. Visser 0-1, 18. Hoekman 0-2, 84. Koopman 1-2. Scheidsrechter: Van Ettekoven. Toeschou wers: 3.000. AZ 67 - Haarlem 1-1 (1-0). 42. Lens 1-0,65. Kollewijn 1-1. Scheidsrechter: Reygwart. Gele kaart: Nijholt (Haarlem). Veendam - Telstar 2-0 (0-0). 47. Nijgh 1-0, 68. Gall 2-0. Scheidsrechter: Geurds, toe schouwers: 2500. Eindhoven - Vitesse 0-2 (0-0). 72. Kreile- man 0-1, 80. Jansen 0-2. Scheidsrechter: Bannet, toeschouwers: 1000. Helmond Sport - DS *79 0-0. Scheids rechter: Engbertzen, toeschouwers: 1000. Willem 2 - RBC 4-1 (14)). 12. Van der Ven 1-0, 55. van der Ven 2-0, 56. Vos 3-0, 64. Maddock 4-0, 72. Vah de Steene 4-1. Scheidsrechter: Uilenberg, toeschouwers: 2000. Cambuur - Emmen 1-3 (0-3). 18. Vonk 0-1, 24. Metz 0-2, 30. Metz 0-3. 63. Payne (straf schop) 1-3. Scheidsrechter: Bulthuis, toe schouwers: 1500. Gele kaarten: Driebergen Loupatty 1-0,-27. De Jonge 1-1, 45. Krom mendijk 2-1, 82. Krommendijk 3-1. Scheidsrechter Schijf, toeschouwers: 600. Gele kaart: Lok (Wageningen) en Teun Kist LEIDEN - De finale van de strijd om de Leidsch Dagblad-Cup wordt zaterdag 7 juni gespeeld op het veld van UVS. Voorafgaande aan de finale, die om 16.00 uur begint, wordt in de Kikkerpolder ook het duel om de derde plaats gespeeld (aanvang 13.00 uur). Lugdunum en FC Lisse spelen morgenavond de laatste kwartfina lewedstrijd waarna de winnaar van dit duel donderdag uitkomt tegen de kersverse afdelingskampioen Oegstgeest. De tweede halve eind strijd wordt morgenavond al ge speeld en gaat tussen Noordwijk en LDWS. Strafschoppen De zaterdagploegen van Meer burg en LFC gaan donderdag avond op het veld van RCL in Lei derdorp vanaf de strafschopstip uitmaken wie promoveert naar de eerste klasse van de zaterdagafde ling. Beide ploegen eindigden ge lijk in de nacompetitie waardoor strafschoppen de beslissing moe ten brengen. Ven afscheid i middenvelder koos, ondanks goede aanbieding van Roda JC, een tweejarige verbintenis De 25-jarige De Geusselt. Of die transfer echter gestalte krijgt zal mede afhankelijk zijn van de afloop van het onderzoek dat de met de Belgische eersteklasser WCS momenteel instelt i Scheidsrechter Koos van der Leek 'terug naar af Sporting Charleroi. Martin van Geel daarentegen gang van zaken tijdens de onder handelingen tussen MW De heeft zijn contract met twee jaar Graafschap-doelman Nico Hans- verlengd bij de Kerkraadse eredi-L visionist. Inmiddels stelt Rob Baan alle pogingen in het werk de sterk uitgedunde selectie Van Roda JC weer op peil te brengen. Baan heeft al gesprekken gevoerd met René Eykelkamp (Go Ahead Eagles) en Hans Vincent (Hemond Sport). Beide spelers staan echter ook hoog genoteerd op het verlanglijst- sen. Hanssen beweert mondeling met manager Nico Jongen tot een akkoord te zijn gekomen, terwijl de MVV-manager dat ontkent. De WCS en Nico Hanssen overwegen thans naar de rechter te stappen en daar hun gelijk te krijgen. Sallaint detail: de gesprekken met Hanssen kregen een wending op het mo ment dat André van Gerven ziin LEIDEN - Koos van der Leek is door de scheidsrechterscommissie van de KNVB "terug naar af ge stuurd", zoals hij het zelf uitdrukt. De 38-jarige Lcidenaar, die dit jaar debuteerde in de B-groep van be taald voetbalscheidsrechters, wei gert evenwel terug te keren naar de amateurs. "Dan stop ik er liever he lemaal mee", aldus een teleurge stelde Van dor Leek. "Donderdag maak ik in'n laatste ritje naar Zeist waar ik het een en ander toegelicht zal krijgen. Ik zal van die gelegen heid gebruik maken om m'n be vreemding uit te spreken over de manier waarop ik ben afgewezen. Daar klopt niet veel van". Zijn besluit om te stoppen is vol gens Van der Leek onherroepelijk. "Voorlopig wil ik even niets deen en daarna zien we wel weer verder. Er zijn ook nog andere dingen die ik leuk vind, tennissen bijvoor beeld".

Leidsch Dagblad | 1986 | | pagina 14